Qijs de Peur WESIIG POSITIEFS „De Zoom" n.v. Nederland en Indonesië BLIK DOOR HET WERELD De Verenigde Naties kunnen niet veel uitrichten „Flitsen" Het inkomen van de Kroon uit het buitenland Bestemming paleizen Het Loo en Oude Hof Het halfjaarlijkse bezoek van pre sident De Gaulle aan Bonn opent weinig perspectieven, nu de nieuwe Franse minister van buitenlandse zaken Debré en minister-president Couve de Murvüle al tegenover mi nister Luns verklaard hebben, dat de bezetting van Tsjecho-Slowakije geen enkele wijziging brengt in het Franse standpunt ten opzichte van de N.A.V.O. Frankrijk is lid geble ven van het Noordatlantisch Ver bond, maar ook niet meer dan dat. Een optimistische bespiegeling van minister Luns over een „positiever" houding moet worden toegeschre ven aan de prettige sfeer van het onderhoud en Lunseigen optimis me. Een andere kwestie is, of het be zoek van de heren De Jong en Luns aan Bonn nog kan hebben bijgedra gen aan de houding, welke de West- duitse president zal aannemen te genover De Gaulle. Het is mogelijk, maar lijnrecht daar tegenover staat dan altijd nog de houding welke de Franse president nu al tien jaar aanneemt. En dat is een bekende houding, welke nog niet eerder voor een enkele wijziging vatbaar bleek. Ook met de Russische tanks dich ter bij de grenzen van West-Europa blijft de N.A.V.O. dus voorlhinken met onvoldoende Europese divisies en een gapend gat in de verdediging waar Franse eenheden moesten staan. Ver. Naties Al met al ziet de wereldsituatie er niet 20 rooskleurig meer uit als aan het begin van dit jaar. De algemene vergadering der Ver enigde Naties, deze week bijeen ge komen na een week uitstel, zal daar voorlopig weinig aan kunnen doen. Arabieren en Israëliërs kunnen er hel hart luchten, maar de Tsjechen en Slowaken hebben hun stem het zwijgen moeten opleggen in ver band met het accoord van Moskou. Biafra kan er geen noodkreet laten horen, omdat het door geen enkele staat als natie erkend is en ook geen lid kan worden van de Ver. Naties. De binnenlandse moeilijkheden in rood-China gaan er aan voorbij, om dat China geen lid is en het een bin nenlandse aangelegenheid betreft. De gevechten in Mexico en de on derdrukking door Indonesië vanPa- poeastammen in west-Irian blijven als binnenlandse zaken ook buiten de bespreking, al behoort de volke renorganisatie zich eigenlijk voor de volksstemming in Nieuw-Guinea ie overtuigen van de vrijheid der be volking om te kunnen sttmmen. Blijft over Vietnam en dat kan feitelijk niet aan de orde worden gesteld, omdat de Ver. Staten reeds in onderhandeling zijn met Noord- Viëtnam te Parijs. Dat die vredesbe sprekingen lot niets leiden is lang zamerhand ieder duidelijk, maar president: Johnson kan nu zeggen, dat hij aan Vietnam doet „wat mo gelijk is". En dat is toch al niet veel. Zeepbel In het licht van de grote wereld problemen is de heftige discussie over Sabah, deelstaat van de Malei sische federatie, maar een zeepbel. Dit noordelijk puntje van Noord- Borneo (vroeger Britse kolonie) is bij een FÜlipvijnse wet tot Filippijns gebied verklaard. Maar dat komt niet ineens. Het steunt op een oude overdracht van de verpachting en Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöp. Veluwse Eierveiling Barne veld. Aanvoer 641.149 stuks, stem ming vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 11,48- 11,85, 57-58 gram f 13.77-13.85. 60-61 gram f 13.64-14,19, 64-65 gram f 14.40 -14,78. Eierveiling Barneveld: aanvoer 576.860 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eie ren van 52-53 gram f 11.53-12,12. 57- 58 gram f 13.60-14.13. 62-63 gram f 14.68-15.01, 66-67 gram f 14,66-15.30 Belgische eieren: aanvoer 200.880 stuks, stemming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52- 53 gram f 11.26-11.37. 57-58 gram f 13,50-13.55, 62-63 gram f 13.90-14.21 Eiermarkt Barneveld, Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel redelijk. Eie ren van 50-58 gram f 11,20-13,80 per 100 stuks, kg-prijs f 2,24-2,38; eieren van 59-65 gram f 14.00-15,00 per 100 stuks, kg-prijs 1' 2,37-2,31, VENSTER die rechten zijn net zo aanvechtbaar als de kunstmatige vorming van de Maleisische federatie, waarin Enge land geheel noord-Bomeo onder bracht als tegenwicht tegen de vele communistische Chinezen in Singa pore. Borneo kan natuurlijk beter ge heel zelfstandig worden dan in een andere staat te worden onderge bracht, want het heeft een geheel eigen cultuur en een zeer zelfstan dig denkende bevolking. Maar reeds tegen zelfbestuur van zo'n klein stukje als Sabah is verzetten zich de Maleiërs, de Filippino's en de Indo nesiërs, die ook nog wel eens een oogje wagen aan gehéél Borneo automatisch, horloge te kopen wend u tot UW HORLOGER: JAC. AUPERLE Oude Haven 32 ZIERIKZEE Telefoon 2544 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. President Nyerere heeft in Arusha, Tanzania, een nieu we radioassemblagefabriek van Phi lips geopend. De fabriek produceert voor de Oostafrikaanse markt (Ke nia, Uganda en Tanzania). Er zijn 150 mensen werkzaam. AMSTERDAM. In Genève is de Europese natuurkundige vereniging opgericht. Deze vereniging is gesticht door vijftig natuurkundigen uit ca 20 landen uit Europa w.o. Nederland en omringende landen. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de 50-jarige economisch adviseur G. K. uit de Maasstad aan gehouden, die het afgelopen jaar een bedrag van f 10.000,- heeft verduis terd ten nadele van zijn werkgever, een cargadoors- en expeditiebedrijf. DEN HAAG. De Rijksvoorlich tingsdienst deelt mee: Prof. Plate en dr. Drukker verklaarden dat het her stel van H.K.H. prinses Beatrix goed vordert. De jonge prins maakt het uitstekend. UTRECHT. De 32-jarige Neder landse vrachtwagenchauffeur M. van der B. uit Vleuten-De Meern, die in België werd gezocht in verband met een ernstig verkeersongeluk in Quie- vrain, is bij de Belgisch-Franse grens aangehouden. Hij wordt thans vast gehouden door de politie in Mons, zo heeft hij zijn werkgever telefonische laten weten. MADE. In het Theresia zieken huis te Raamsdonkveer is overleden de 54-jarige heer J. C. Bouwman uit Vlissingen. die gewond raakte toen hij met zijn auto slipte en veronge lukte. GGUDA. In Gouda vond met enig feestelijk vertoon en in aanwezigheid van veel militaire en burgerlijke au toriteiten, de officiële opening plaats van de nieuwe Prins Willem-Alexan- der-Kazerne. MOOK. In Mook is de 27-jarige melkboer P. Thoonen uit deze ge meente om het leven gekomen toen zijn bestelwagen frontaal in botsing kwam met een personenauto be stuurd door de 47-jarige J. H. K. uit Mook. .ZUTPHEN. Op de weg naar Voorst in Zutphen is de 69-jarige F. •T. Osborn, die op nog niet verklaar de wijze met zijn auto rijdende in de richting Apeldoorn op de linkerweg helft terecht was gekomen, aangere den door een autobus van de Veluw se autobusdienst (V.A.D.), die in de richting Zutphen reed. De heer O. overleed tengevolge van de botsing. DEN HAAG. Op uitrodiging van minister Hermann Hccherl. bonds- minister van voedselvoorziening, 'and- en bosbouw, brengt minister ir. P. .T. Lardinois op 30 september en 1 oktober a.s. een officieel bezoek aan de bondsrepubliek Duitsland. Minister Hocherl was voor een der gelijk oriënlatiebezoek reeds in het voorjaar gedurende enkele dagen in ons land. SAIGON. De toegenomen ge vechtsactiviteit in Vietnam blijkt uit de verliescijfers welke over de vori ge week zijn gepubliceerd. Naar een Amerikaanse militaire woordvoerder meedeelde sneuvelden vorige week 290 Amerikanen (73 meer als in de week daarvoor) en werden er 1762 gewond. De Vietcong verloor, aldus de Amerikaanse mededeling, 2867 man aan doden. DJ AKARTA. Luitenant-kolonel Goesti Prajitno. de militaire bevel hebber van Merauke (West-Irian), heeft de buitenlandse persberichten categorisch tegengesproken volgens welke 2.000 personen zich de laatste tijd aan de plaatselijke autoriteiten zouden hebben overgegeven. Dit meldt het Indonesische persbureau Antara. MOSKOU. De Russische inter nationale schaakgrootmeester Vladi mir Simagin is op 48-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. Vla dimir Simagin, die zijn grootmeester titel in 1861 in Boedapest verwierf en een reeks populaire schaakboeken schreef, stierf tijdens een internatio naal toernooi in Kislowodsk. BONN. Een groep Westdultsers heeft bekendgemaakt dat zij een nieuwe communistische partij heeft opgericht. In een verklaring die door het persbureau „Reuter" is ontvan gen, wordt gezegd dat in Frankfort een persconferentie zal worden ge houden. DAR ES SALAAM. President Julius Nyerere van Tanzania heeft een parlementslid en een rechter la ten arresteren in verband met het feit dat een menigte op straat acht mensen heeft doodgeslagen. ATHENE. In een bouwterrein in het centrum van Athene is een lichte bom ontploft. Er werd geen schade aangericht en niemand werd gewond. NEW YORK. De politie van New York heeft acht personen aangehou den in verband met de vondst van een grote hoeveelheid verdovende middelen, waarvan de waarde op de zwarte markt ongeveer zes miljoen dollar zou zijn. De vondst.werd ge daan in het gebouw van de „kerk van de mystieke geestvervoering". BERLIJN. Blijkens de resultaten van een op 31 december 1964 gehou den volkstelling, die zijn bekend ge maakt, beschouwde op de peildatum 31.8 procent van de 17 miljoen Oost- Duitsers zich als niet behorend tot enig kerkgenootschap. 59,5 procent gaf als godsdienst Evangelisch op en 8,1 procent Rooms-Katholiek. MOSKOU. Het Russische blad „Moskou Ayond" heeft de bevolking van Moskou gewaarschuwd op haar hoede te zijn voor een jonge oplich ter. die vooral speculeert op de spor tiviteit van doofstommen. Het blad drukte een foto af van de oplichter en zijn helper. PRAAG. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij is in Praag bijeengekomen, zo wordt uit zeer goede bron vernomen. BRUSSEL. Ford-Genk heeft te Genk een nieuwe sterk geautomati seerde wielenfabriek in bedrijf ge nomen, die een produkbiecapaoiteit van 15.000 wielen per dag heeft. De nieuwe fabriek, waarin 24 miljoen gulden is geïnvesteerd, biedt werk aan 200 man. KOEALA LOEMPOER. Maleisië is bereid een niet-,aanvalsverdrag met de Philippijlnen te sluiten ter normalisering van de betrekkingen,' zo is door het Maleisische ministerie van buitenlandse, zaken meegedeeld. BONN. De Westdultse Bondsdag heeft de militaire interventie van de Sowjet-Unie en andere landen van het Pact van Warschau in Tsjecho- Slowakije eenstemmig veroordeeld. PRRAG. Met wij grote tussen ruimten zijn in Praag verscheidene slagen gehoord, lijkend op explosies of kanonschoten. Waar die knallen veroorzaakt zijn is niet bekend. Monument voor Dachau DEN HAAG. 27-9. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt het Nederlandse Dachau- Comité een bijdrage van 25.000 gul den te schenken voor de oprichting van een monument in het voormali ge concentratiekamp Dachau. Premier De Jong zei in een toe lichting dat het monument niet al leen is bedoeld als nagedachtenis aan de vermoorde gevangenen, maar te vens als waarschuwing aan de mens heid voor ontspoord nationalisme in het algemeen en de gruweldaden van de Duitse nazi's in het bijzonder. Okapi geboren in Blijdorp ROTTERDAM, 27-9. In de Rotter damse diergaarde Blijdorp is een okapi geboren. Het is een zoon „Epulu" van het oudste Biijdorp-okapipaar Di'nota en Mambuti. dat in 1957 ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan: van Blij dorp werd geschonken door de Bel gische regering. Het is de zesde maal dat in dier gaarde Blijdorp een okapi wordt ge boren. Van dé vijf eerder geboren okapi's groeiden er slechts twee goed op. waarvan er één is verhuisd naar een dierentuin in de V.S., terwijl de andere - Lindi - nog in de dier gaarde verblijft. Zij vormt met de enige jaren geleden uit Basel geko men Heri een echtpaar, en is thans ook in verwachting. Dit fokresultaat mag belangrijk wórden genoemd,, omdat er geen en kele okapi meer uit de Kongo komt, zodat de dierentuinen alle zijin aan gewezen op gefokte en zelf groot To brengen okapi's. BEN HAAG, 26-9. Alhoewel ten aanzien van de bestemming van de paleizen Het Loo en het Oude Hof aan het Noordeinde te Den Haag nog geen beslissingen zijn genomen denkt de regering voor paleis Het Leo, met zijn unieke historische waarde, aan de inrichting van een Oranje-Nassau museum, nadat aan genoemde paleizen het karakter van ter beschikking gesteld zomer- of winterverblijf zal zijn ontnomen. Het Oude Hof in Den Haag zal verder voor representatieve doeleinden worden gerestaureerd. Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp „wij ziging van de bedragen vastgesteld) in de artikelen 22, 23 en 26, eerste lid, van de grondwet" (inkomen le den Koninklijk Huis). De memorie van antwoord draagt de handteke ningen van premier De Jong, minis ter Beernink (binnenlandse zaken) en minister Witteveen (financiën). Het ligt in de bedoeling de thans in het Oude Hof gevestigde departe menten en bureaus van de konin klijke hofhouding daar te 'handha ven. Mocht t.z.t. blijken dat het Huis ten Bosch voor de uitoefenmig van de koninklijke functie te klein, is, dan zal in nauw overleg met het staats hoofd worden bezien, op welke wij ze aan de dan ontstane behoefte kan worden tegemoet gekomen. De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat dan het Oude Hof in plaats van een an der ter beschikking gesteld paleis opnieuw voor dit doel wordt aange wezen. D,e bewindslieden delen voorts mee dat op verzoek van en na overleg van het gemeentebestuur van Amsterdam met .het hof, gebruik van het paleis op de Dam in de hoofd stad voor representatieve doeleinden heeft plaatsgevonden en in de toe- kernts waarschijnlijk nog meer zal plaatsvinden. „Overige zaken" Ter verduidelijking van de begro tingspost „overige zaken" verstrekte het hof een specificatie van kosten die op het ogenblik ten laste van de koningin komen: onderhoud diverse gebouwen en bossen f 63.000,-, on derhoud inventarissen e.d. f 94.000,-, verlichting en verwarming f 141.000,- lcosten auto's (waaronder huur) en paarden f 174.000,-, telefoon-, bu- Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds DEN HAAG, 28-9. De staatsse cretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, heeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid C. Laban (PvdA) verklaard dat het al gemeen burgerlijk pensioenfonds sinds 1 april 1967 ca. 3.045.000 gulden te veel heeft uitbetaald op een totaal aan bruto betaalbaar gesteld pen sioen van ongeveer 1.306.875.000 gul den. a De Tsjechoslowaakse regering heeft „het vandalisme" waarbij in sommige gebieden monumenten ter herdenking van de Russische solda ten die in 1945 zijn gesneuveld, zijn geschonden, krachtig veroordeeld. BONN, 27-9. Frankrijk zal zijn op ontspanning gerichte politiek voortzetten, ondanks de Russische inval in Tsjecho-Slowakije - „Hoe verderfelijk deze ook mag zijn", zo heeft president de Gaulle gezegd in een tafelrede in de ambtswoning van de Westduitse bondskanselier, het paleis Schaumburg. De president veroordeelde in scherpe termen de bezetting van Feuilleton door J. G. J. Bax Hierna 'kwamen de kunst- en fan tasiestoten aan de beurt, waar de boeren met open mond naar zaten te kijker.. Zo iets hadden zij nog nooit gezien, hij maakte niet alleen caramboles op het biljart, nee, hij liet de ballen zelfs boven over de rand lopen, ja, zelfs springen. Hij legde nu een manchet op het laken, waar de bal, na eerst te 'hebben ge caramboleerd. netjes doorheen rolde. Wat ging hij nu doen? Hij legde een hoed op de grond met een bal er in. „Wa't zuilen we nou krijgen?" vroeg Gijs stomverbaasd, ,,1'k zal nu een carambole maken in de hoed daar op de grond", verklaarde de professor. „Goed opgelet, ik raak de rode 'bal hier op het biljart, waarna de speelbal van de band springt en zo met de bal in de hoed carambo leert, tenminste als het lukt, want die stoot is niet zo gemakkelijk". Allen' tuurden ongelovig naar de hoed. Onder ademloze stilte legde de professor aan, een forse stoot en daar sprong de bal in. de lucht om met een boogje in de hoed terecht te komen. De professor had een ware ovatie in ontvangst te nemen, waarvoor hij lachend bedankte. Hierna wendde hij zich tot de toeschouwers en zette uiteen dat het 'belangrijkste bij het biljarten het zogenaamde trekken was. Had men dit eenmaal onder de knie. dan was men in staat vele ca ramboles te maken, waartoe men anders geen kans zag. En het was toch zo eenvoudig, toonde hij aan. Niet je keu terug trekken maar gewoon flink doorsto ten, dan je keu stilhouden. Of iemand het soms ook een proberen wilde, als men zijn aanwijzingen opvolgde zou het zeker lukken. Hier. een goeie sigaar gaf hij wanneer die hel er niet minstens zo goed af- reau- en algemene kosten, f 303.000,- en representatie en diversen f 325.000,-, een totaalbedrag opleve rend van f 1.100.000,-. De drie ministers noemen voorts de kosten ten behoeve van het ko ninklijk huis, die jaarlijks ten laste van de begrotingen der departemen ten komen (begroting 1969). Het mi litaire huis van de koningin f 295.000, militairen toegevoegd aan prins Bernhard f 29.000, onderhoud' en be manning van een ter beschikking ge steld vliegtuig f 480.000 en onder houd' Piet Hein en Groene Draeck f 160.000. In bovenstaande opsom ming zijn niet opgenomen de kosten van bewaking van paleis Soestdijk en kasteel Drakensteyn en de kosten van beveiliging van de leden van het koninklijk huis door de Rijkspolitie. Dodelijk ongeval in ruim van scliip DELFZIJL, 28-9. In de haven van Delfzijl is een dodelijk ongeval ge beurd. Bij het laden met aardappel meel van. de Duitse kustvaarder Dirk D. door middel van een kraan is door onverklaarbare oorzaak een aantal zakken meel van een pallet gevallen. De zakken vielen bovenop de 52-jarige heer W. Nienhuis, die in het ruim stond. De heer Nienhuis, afkomstig uit Holwierde, was op slag dood. „Het museum in de fabriek" MAASTRICHT, 28-9. In de voor- malige Dominicanenkerk in Maas tricht werd de tentoonstelling „Het museum in de fabriek" geopend. De opening werd verricht door dr. J. Hulsker, directeur-generaal voor cultuur van het ministerie voor cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Deze tentoonstelling is ge plaatst onder beschermheerschap van prins Bernhard, in zijn functie van voorzitter van de Fondation Eu- ropeenne de la Culture. Inval in vier speelholen UTRECHT, 28-9. De rijkspolitie heeft in opdracht van de officier van justitie in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, een blikseminval gedaan in vier speelholen in de provincie Utrecht. Voor deze actie was onge veer vijftig man rijks- en gemeente politie ingezet. Omstreeks negen uur werden tegelijkertijd invallen gedaan in Loosdrecht, Amersfoort en Wou denberg. Er werd voor ongeveer 10.000 gulden aan kasgeld, enkele duizenden fiches en veel spelmate riaal in beslag genomen. Tegen on geveer 25 mensen (exploitanten', croupiers en spelers) werd proces verbaal opgemaakt. Auto in vaart ASSENDELFT, 28-9. Op de pro vinciale weg Purmerend-Buitenhui- zen is een personenauto, na over de kop te zijn geslagen, in de Nauer- nasevaart terecht gekomen. Vermoed wordt dat de bestuurder, een onge veer 20-jarige jongeman uit Zaan dijk, uit de wagen is geraakt en ver dronken. Door de rijkspolitie te wa ter is gedregd, tot nu toe zonder enig resultaat. Tsjecho-Slowakije. Hij vond het „on gehoord" dat een vreemde mogend heid troepen het land had laten binnentrekken. West-Duitsland is rechtstreeks bij deze interventie be trokken, aldus de Gaulle, maar hij vond het een historische gebeurtenis „dat Frankrijk en Duitsland in een dergelijke toestand topoverleg hou den en het met elkaar eens zijn". bracht als de professor zelf. Uitno digend! wees hij naar de sigaar, die hij op de rand van het biljart had gelegd. Daar stond' vastberaden Leen op, die vlak vooraan zat, hij' haalde een keu en ging naast de professor staan. Deze nam twee ballen, een rode en een witte, legde deze achter elkaar en wees Leen waar bij de rode bal moest raken. „Even flink doorstoten ééntwee „Drie", riep de professor. Leen stootte af, maar wat was dat nu? Daar vloog ide bal'met een vaart de lucht in recht op de toeschouwers af. die angstig bukten en de handen voor het gezicht hielden. Beteuterd 'keek Leen van zijn keu naar de pro fessor, die lachend de bal opving, die een d'er toeschouwers teruggooi de. Hij liet hein op de grond stuiten, kneep er eens in en hield hem Leen voor zijn neus, die verontwaardigd uitriep: „Een gummiballetje!" De sigaar 'griste 'hij van het biljart en zocht toen luid meelachend met de anderen zijn plaats weer op. Nadat de professor nog twee keu's had verloot, een bijverdienste voor hem, ging hij heen. De meeste be zoekers verlieten spoedig daarna het café, alleen de vaste klanten bleven nog wat biljarten en kaarten. „Zul len we een pandoertje leggen?" stel de Willem voor. „Bas, doe je mee, en Leen, jij ook?" Zoekend keek hij rond: „Is Rinus er niet?" „Nee", antwoordde Bas, „ik heb hem niet gezien. Hier Rooie doe jij een spel letje mee?" Zij schaarden zich rond het tafeltje. „We zullen er eerst een tje nemen. Hé, Sivous!" riep de Rooie luid. „Pils". Nadat het bier was gebracht, begon Willem de kaarten te schudden. „Ik zie Rinus de laatste tijd' helemaal niet. meer", merkte hij al schuddende op. „Die Dieven van herencostuuins gevat DEN HAAG. 28-9. De politie heeft met de aanhouding van drie mannen een zaak kunnen oplossen, waarbij in Den Haag voor f 35.000,- en in Rot terdam voor f 10.000,- aan herencos- tuums was ontvreemd uit kleding magazijnen van „De Noodzaak". De drie mannen, de 31-jarige verkoper J. G. R. uit Leidschendam, de 40-ja- rige verkoper L. H. S. uit Rotterdam en de 35-jarige koopman H. H. uit Tilburg, zijn door de politie in Rot terdam aangehouden. S. is al voor geleid aan de officier van justitie. „Operatiedrift" in Coluinbiaans bataljon BOGOTA, 28-9. Plotseling gegre pen door een „operatiedrift" verwij derde de arts van een Columbiaans bataljon in Manizales bij circa 800 militairen de amandelen. Voor deze ingrepen bestonden echter vermoe delijk geen medische maar financiële redenen. Elke operatie leverde de nijvere arts een „extraatje" op. Al leen de bataljonscommandant en de betaalmeester zijn aan het mes ont snapt. De C.H.-jongereii- organisatie DEN HAAG, 28-9. „De nieuw- linksproblematieek in de Partij van de arbeid leert ons dat interne blok vorming fnuikend is voor een poli tieke partij". Deze uitspraak is ver vat in een reactie van het dagelijks bestuur van de Christelijk-Histori- sche jongerenorganisatie (CHJO) op een dezer dagen bekend geworden brief van de z.g.n. „Centrum-ge spreksgroep" binnen de C.H.U. aan het hoofdbestuur, waarin wordt vast gesteld dat in de C.H.U. een gebrek aan leiding bestaat. Twee Duitsers gedeserteerd GENE-VE, 27-9. Met wapens en uniform zijn twee Westduitse solda ten - de 21-jarige Thomas Bauer en de even oude Franz Gruenauer - naar Zwitserland gedeserteerd. Als redenen gaven zij op hun solidariteit met de tegenstanders van de West duitse wetten op de noodtoestand en de slechte behandeling die ze in de Bundeswehr zouden hebben gekre gen. Een deel van hun uitrusting is intussen bij het Westduitse consulaat in Geneve afgegeven. DEN HAAG, 28-9. Voor E. L. Schiff, die vorige maand na een ver blijf van drie en een half jaar als ambassadeur in Djakarta naar Ne derland is teruggekeerd, is ervan overtuigd dat er belangrijke moge lijkheden voor verdergaande samen werking tussen Nederland en Indo nesië bestaan, doch dat deze moge- lükheden tijdig moeten worden be nut. Mr. Schiff, die een aantal Neder landse journalisten te woord stond, meende tevens dat de groep van z.g. donorlanden, die vorig jaar „met moeite" 325 miljo endollar voor hulp aan Indonesië hebben bijeengebracht, in de toekomst meer zulten moeten opbrengen, of dat nieuwe donors iuilen moeten worden gevonden. Men lean namelijk verwachten dat de In donesische behoefte nog zal stijgen. Overigens noemde mr. Schiff het aandeel van Nederland in vergelij king met dat van andere landen „zeer behoorlijk". 62 heeft geen tijd", voegde de Rooie hem toe. „Geen tijd?" merkte Bas op. „Ik denk eerder dat 't hem te min is, hij is nou immers tuinder!" „Kom Bas", verdedigde Leen de af wezige Rinus. „dat moet je niet zeg gen, daar zie ik hem niet voor aan". „Niet voor aan?" sprak thans Wil lem weer, die intussen kaarten gaf. „Daar zou je je andex's leüjik in ver gissen, die heeft ze achter zijn elle bogen, wat ik je smoes". Vragend zag Leen van zijn kaarten naar Wil lem: „Achter zijn ellebogen, daar geloof ik nou niks van". Vertrouwelijk leunde Willem thans naar hem over: „Weet je het dan niet? Die heeft toch van Jacob Ver- meulen's vader geld aangenomen". „Nee", zei Leen, „dat is gelogen". „Maar man' het is toch algemeen bekend, nietwaar Bas?" Deze knik te bevestigend en voegde er nog aan toe: Jacob is het zelf ook te weten gekomen en die is er zelfs het huis voor uitgegaan". Verbaasd vroeg Leen „Is-ie daarom weggegaan?" „Ja, ik zeg het je toch, hij heeft herrie met de ouwe gehad". „Laten we er niet verder over zeveren jon gens, maar kaarten", merkte de Rooie op. „Jij zegt het Leen!" Deze keek aarzelend naar Gijs, die echter niets had gehoord, want zij hadden zacht gesproken. Hij stond in twijfel wat te doen'. Hij had Gijs destijds wel zijn woord gegeven, maar om nu Rinus achter zijn rug te laten beschuldigen en ook Ver meulen er. dat Jacob als gevolg hiervan met zijn vader overhoop lag, mocht hij dat goedvinden? Nee, dan zou hij geen eer in zijn lijf hebben. Nog eens keek hij naar Gijs, die zou het 'toch zeker ook niet over zijn kant laten gaan. (Wordt vervolgd). De Gaulle wil ontspanningspolitiek voortzetten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6