Prins Claus deed aangifte van geboorte van prins Jolian Friso Massaal „ja", maar velen bleven thuis Frankrijk wil Engeland weer niet in EEG Israël en de V.N. Nieuwe impasse in Europese ministerraad over Britse toetreding zierikzeeschem NIEUWSBODES Maandag 30 september I960 125stc jaargang Nr. 20071 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. In dit nummer Nieuwe peilboot waterschapSchouwen-Duiveland UTRECHT, 28-9. Prins Claus heeft zaterdagmorgen ten stadhuize van Utrecht aangifte gedaan van de ge boorte van zijn tweede zoon: prins Jchan Friso Bernhard Christiaan David. Zijn roepnaam is Friso. Tevoren had prins Olaus in het academisch ziekenhuis de prinselij ke baby reeds getoond aan Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A, de Ranitz, en aan dr. L. J. M. Beel, vi ce-president van de Raad van State, en minister-president P. S. J. de Jong, die daarbij als getuigen fun geerden. Koningin Wilhelmina heeft destijds bij hoforder ingesteld dat al le nakomelingen getoond zouden worden aan een ambtenaar van de burgerlijke stand. De eigenlijke geboorte-aangifte De Griekse verkiezingen ATHENE, 30-9. Met vrijwel al gemene stemmen hebben de Griekse kiezers zondag „ja" gezegd bij het referendum ever de nieuwe grond wet, maar meer dan 25 pet. van het kiezerskorps was thuis gebleven daarmee vervolging riskerend. Volgens de officiële cijfers stem den van de 4.6S6.654 geregistreerde kiezers 3.439.859 voor en 171.417 te gen. Byron Stamatopoelos, directeur- generaal van het ministerie van voorlichting, zei dat de Grieken met overweldigende meerderheid het be wind van de 49-jarige premier Papa- doposlos steunen, die als kolonel in april 1967 de staatsgreep organi seerde. Rotterdam heeft superpijp ROTTERDAM, 28-9. De 213 meter hoge schoorsteen op het terrein van de Shell-raffinaderij in Pernis, is in gebruik gesteld. De Shell bouwde de reuzenpijp, die f 16 miljoen heeft gekost, als strijd middel tegen de luchtverontreiniging, welke door de raffinaderij kan wor den veroorzaakt. De bouw van de schoorsteen heeft drie jaar geduurd. De afvoer van rookgassen van de verschillende fabrieken naar de nieuwe schoorsteen geschiedt via vier rookgaskanalen met een doorsnede van soms meer dan vijf meter, in. lengte variërend van 140 tot 350 me ter. De rookgassen worden nu op een hoogte van 213 meter uitgestoten en zullen, in tegenstelling tot de vroe gere situtie, in het algemeen het aardoppervlak niet meer kunnen be reiken. Massale sterfte van nertsen door vergiftiging NEER, 29-9. De nertsenfokiker G. Thmeelen uit het Zuilimburgse dorp Neer heeft in het weekeinde bijna alle 1.800 netrsen verloren. Zater dagmiddag kwam hij tot de ontdek king dat een groot gedeelte van. de dieren dood in de hokken lag. Zon dagmorgen waren er van de 1.800 nog slechts 30 in leven. Voedselver giftiging is waarschijnlijk de oor zaak van deze sterfte. Voor de eige naar, die niet verzekerd is. betekent het een strop van meer dan 750.000 gulden. De autoriteiten hebben als verkla ring voor het hoge percentage ont houdingen gezegd, dat sinds 1964 de kiezerslijsten niet zijn herzien, zodat velen die daarop voorkomen zijn ge ëmigreerd, verhuisd of overleden. Onderzoek naar Europese integratie STRAATSBURG. 27-9. De assem- blee van de Raad van Europa heeft besloten Ie onderzoeken hoe het er in Europa bijstaat met de integratie. Dat gebeurt ondermeer om te be zien of de machinerie van de Raad van Europa wellicht gebruikt kan worden om integratie te bevorderen in geheel West-Europa. De economi sche Commissie van de assemblee heeft in verband daarmee de op dracht gekregen een voorlopig over zicht te maken en een strategie voor middellange termijn voor Europese integratie te ontwerpen. De raadge vende vergadering heeft dat in Straatsburg vastgelegd in een reso lutie. De Russische troepen in Tsjecho-Slowakije BELGRADO, 28-9. „Hoewel ge- sproken wordt van het vertrek van een groot aantal Russische en ande re eenheden - men spreekt van een 20-tal divisies - rekent men er hier op dat een tiental Russische eenhe den de winter in Tsjecho-Slowakije zal doorbrengen", meldde de corres pondent van het Zuidslavische pers bureau Tanjug in Praag. De achter blijvende eenheden zullen voor het merendeel worden gelegerd aan de westelijke grens. Russische militairen in Praag uitgefloten PRAAG, 29-9. Op het Wcnceslas- plein in Praag is het zondag tot een kleine anti-Russische demonstratie gekomen, toen ongeveer 200 Sowjet- militaircn die kennelijk een uitstapje maakten, het plein bezochten en zich in kleine groepjes lieten fotograferen voor het beeld van koning Wenceslas De talrijke inwoners van. Praag die zich op het plein bevonden, trok ken zich wat terug. Jongeren onder hen lieten een gefluit en boe-geroep horen. De Russen reageerden niet. Alleen liet een Sowj et-kolonel een ondergeschikte een foto maken van de betrokken Tsjechen. Na korte tijd vertrokken de Russen. Het beeld van koning" Wenceslas is geworden tot een symbool van Tsje- choslowaaks verzet. Er worden steeds bloemen neergelegd ter nage dachtenis van de slachtoffers van de bezettingstroepen. BONN, 28-9. President de Gaulle van Frankrijk en bondskanselier Kurt Georg Kiesinger hebben in Bcnn besprekingen gevoèrd over de E.E.G. en de internationale toestand r.a de bezetting van Tsjecho-Slowa kije. Het ging te hard 1 UTRECHT. 29-9. Een buiten- f landse reizigster heeft zondag- t avond omstreeks halfnegen een trein tussen Hedel en r Zaltbommel tot stilstand ge- f brachtIn paniek trok de da- i me resoluut, aan de noodrem t toen de trein een brug pas- t seerde. De geschrokken dame f verklaarde later tegenover een f treinconducteur dat ze dacht dat de trein te hard over de brug was gereden. Toen deze 4 haar had uitgelegd dat men in Nederland gewoon is met dergelijke snelheden te rijden, f werd cle reis voortgezet. Voor zijn komst had de generaal reeds bekendgemaakt dat hij tijdens zijn bezoek alleen deze twee onder werpen zou aanroeren. Frankrijk's houding in de E.E.G. werd vrijdag duidelijk geïllustreerd in Brussel, op de E.E.G.-ministers- conferentie, waar minister van bui tenlandse zaken Debre een door al le andere leden van de gemeenschap gesteunde overgangsregeling voor de toetreding van Engeland, Ierland. Noorwegen en Denemarken tot de Euromarkt afwees. Zoon van opperhoofd in Nederland PARAMARIBO. 28-9. De zoon van bet Surinaamse opperhoofd van de bosnegerstam der Saramacaners, Granman Aboikoni, is naar Neder land gereisd. Michel Aboikoni is op zichter bij de Surinaamse bestuurs dienst. Hij wordt gedetacheerd bij het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland. speelde zich om tien uur af in de burgemeesterskamer. In de met kaarsenluchters verlich te burgemeesterszaal, waarvan met het oog op de kleuren-t.v.-opname die van de geboorte-aangifte ge maakt werd, de gordijnen gesloten waren, heette burgemeester De Ra nitz als ambtenaar van de burger lijke stand prins Claus en de beide getuigen voor de tweede maal wel kom. De burgemeester richtte zich vervolgens tot de prins, die, zoals jhr. mr. De Ranitz opmerkte, was ge komen om aangifte te doen van de vreugderijke geboorte van zijn zoon. die hier op 25 september ht levens licht heeft aanschouwd. „Een prachtige jongen" Volgens Voorschrift, aldus burge meester De Ranitz, is het kind mij in het academisch ziekenhuis ge loond. „Ik heb mij door prof. Plate en zijn staf er van laten overtuigen dat het het kind is". „Het is een prachtige jongen, maai de blauwe ogen, waarvan de vader, prins Claus sprak, heb ik niet kun nen zien. Wel heb ik gezien dat de baby veel haar heeft en de prachtige scheiding daarin", aldus de als amb tenaar van de burgerlijke stand fun gerende burgemeester van Utrecht. Tot slot wenste hij de ouders van harte geluk met deze prachtige baby. Na dit welkomstwoord, stelde de burgemeester aan prins Claüs de vraag welke namen de ouders aan de pasgeboren baby wilden geven. Prins Claus antwoordde hierop: Johan Fri so Bernhard Christiaan David. Zijn roepnaam is Friso. De burgemeester schreef hierop de namen, in op de in drievoud opge maakte geboorte-akte, die hij ver volgens voorlas. Na ondertekening van de acte door prins Claus, de heren Beel en De Jong en burgemeester De Ranitz. werden de namen ook ingeschreven in het trouwboekje van het prinse lijk paar: Johan Friso Bernhard Christiaan David, Z.K.H. prins dei- Nederlanden, prins van Oranje-Nas- sau, jhr. van Amsberg Burgemeester De Ranitz sprak vervolgens de gelukkige vader als volgt toe: „Koninklijke hoogheid, nu de ge- boorteacte wettelijk tot stand is ge komen, mag ik wel zeggen dat het mij een groot voorrecht is dat ik dit kind heb mogen inschrijven. De der de in successie na zijn moeder en prins Willem-Alexander in de troon opvolging voor het Koninkrijk dei- Nederlanden. Ook de derde in Utrecht geboren kleinzoon van zijn JERUZALEM, 29-9. De Israëlische regering heeft zondag na afloop van een kbainetsvergadering laten we ten. dat zij niet zal samenwerken met de speciale afgezant van secre taris-generaal Oe Thant van de V.N. die overeenkomstig een besluit van de veiligheidsraad een onderzoek moet instellen naar de omstandig heden waaronder de Arabieren in de door Israël bezette' gebieden le- Levenslang voor Amerikaanse marinier DANANG, 28-9. Een Krijgsraad in Danang heeft een 26-jarige Ame rikaanse marinier veroordeeld tot le venslange dwangarbeid wegens moord op Vietnamese burgers. Hij verklaarde zich onschuldig. De man zou deel hebben uitgemaakt van een groep mariniers die in mei j.l. bij Da nang twee Vietnamezen doodschoot. Een ander van die groep heeft kort geleden eveneens levenslang gekre gen. een derde twee jaar. schoonouders, en ik wens bijdeze ook hare majesteit en prins Bern hard hartelijk geluk met deze ge boorte, die grote blijdschap en dank baarheid heeft gevonden in heel het koninkrijk. De voornamen, konin klijke hoogheid, al'le vijf, maar spe ciaal Johan Friso, zullen zeker de Nederlandse bevolking heel stellig en duidelijk aanspreken. Ik mag ook wel verheugenis uitspreken over het kindergeluk dat in uw gezin op Dra- kensteijn is gekomen. In de toekomst zal uw tweede zoon zeker stoeien en ravotten met zijn broertje Willem- Alexander als speelkameraadje. Mag ik dan u koninklijke hoogheid Hoor t); UTRECHT, 28-19. Na de aan- g o gifte van prins Friso zater- dagmorgen op het Utrechtse A' o stadhuis zorgde dr. J. L. M. Beel, vice-president van de n Raad van Statevoor een la- A' chert je. Er werd nog even na- g |j gebabbeld over de baby. Prins g Claus zei trots: „Hij heeft a meer haar dan veel volwasse- g' nen", waarop de heer Beel zijn g „onbegroeide" hoöfd neigde en A '9 zei: „Dat moet ik beamen". onze beste wensen geven voor een vlot algeheel herstel en een spoedi ge thuiskomst van de moeder en ge durig blakend welzijn van de nu nog wel heel jonge Johan Friso tot onbe kommerde vreugde van zijn ouders en grootouders en ook van uw moe der. Hij zal zeker opgroeien in de die pe genegenheid van ons allen Neder landers. Geschenken Na zijn toespraak overhandigde burgemeester De Ranitz prins Claus het 'geschenk van de gemeenle Utrecht, „nu geen rammelaar, dat zou weinig origineel zijn, maar een zilveren lepel, volk en schuivertje, waarin het wapen van Utrecht is ge graveerd. Het heraldisch wapen van prins Friso zal hier later nog in wor den aangebracht", zo zei de heer De Ranitz. Het geschenk was verpakt in een blauw leren etui. „Wij hopen", aldus de heer De Ranitz „,dat de jon ge prins mede door deze gebruiks voorwerpen een fikse Hollandse jon gen zal worden". Hierna werd de korte plechtigheid besloten met het nuttigen van de oude-Hollandse drank kandeel. Een glas champagne werd daarna ge drongen op de gezondheid van de jonge prins en zijn moeder. Ontwik kelings- DEN HAAG. 28-9. Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Sancringsfends voor de Landbouw heeft het verslag over de werkzaam heden in 1967 gepubliceerd. In het verslagjaar waren vier bij - drage-regelingen in uitvoering en werden drie principe-besluiten geno men voor nieuwe bijdrage-mogelijk- heden. De bijdrage-regelingen voor ont wikkelingsbedrijven gaf de mogelijk heid van investeringssubsidies voor de gebouwen bij ingrijpende be- drijfsaanpassingen. Van de 9851 in 1965 en 1966 in gediende aanvragen, zijn er 4861 DUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 BRUSSEL. 28-9. Een Duitse po ging om het E.E.G.-debat over de Britse toetreding ui tde impasse te halen, is in de Europese ministerraad in Brussel gestrand op een nieuwe Franse weigering. De Italiaanse voorzitter van de raad. Malfatti, kon aan het slot van de discussies slechts constateren, dat de Benelux en Italië - zij het zonder enthousiasme - het nieuwe Duitse compromis als een uiterste minimum voor een tijdelijke regeling van de betrekkingen met Groot-Brittannië konden aanvaarden, doch dat Frank rijk het ontwerp in feite had afgewe zen. Het Duitse plan voorzag in inter ne versterking en uitbouw van de Europese gemeenschap )door voorbe reiding van de fusie der verdragen en technologische samenwerking) en tevens in onderhandelingen met Groot-Brittannië over voorlopige re gelingen op handelsgebied (w.o. een verlaging van de douanetarieven met 30 procent in een periode van drie jaar) in afwachting van de feitelijke toetreding, die intussen ook zou moeten voorbereid door discussies op het niveau van deskundigen. Het Duitse plan voorzag ook de mogelijk heid van een conferentie op ministe rieel niveau van de zes met de kan didaten vcor toetreding over techno logische samenwerking. Meteen na deze vergeefse poging zijn de Duitse minister van buiten landse zaken Brandt en zijn Franse collega Debre naar Bonn gereisd, Prins Claus toont zijn zoon voor de aangifte. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Altijd de waarheid gezeid f Maakt dikwijls haat en nijd. t V/AT UQT Vt bilt en saneringsfonds voor landbouw aanvaard, afgewezen 4638 en zijn nog 352 in behandeling. Inmiddels is op 2941 bedrijven de beoogde inves tering uitgevoerd, waarvoor f 22,6 min. aan subsidie is uitbetaald, dus igemiddeld f 8.000.- per aanvrage. Aangezien de bijdrage 25 van de investering bedraagt, is voor meer dan f 90 miljoen in de agrarische ge bouwensector geïnvesteerd met hulp van deze regeling. De gebouwenaanpassingen lagen vooral in de sfeer van de rundvee-, zeugen- en varkensstalling en het opvangen van bedrijfsvergroting en arbeidsrationalisatie. De bedrijven lagen vooral in de grootte-klasse van 10-30 ha. terwijl meer dan 43 van de bedrijfshoofden jonger dan 40 jaar was In de provincie Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant kwa men de meeste aanvragen voor. Van tuinbouwbedrijven kwam meer dan 15 1 van het totale aan tal aanvragen. In deze categorie was 57 procent van de bedrijfshoofden beneden 40 jaar. De investeringen werden voorna melijk in de groenteteelt verricht ten behoeve van kassen en de verwar ming daarvan. Onbestendig Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met op de meeste plaatsen re gen, morgen opklaringen maar ook plaatselijk een bui; matige tot krach tige, langs de kust aanvankelijk harde westelijke wind; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 1 okt. Zon op 6.41. onder 18.18. Maan op 17.01, onder Volle maan: 6 okt. te 12.46. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 okt. 10.24 v.m. 23.19 n.m. waar zij aanwezig moesten zijn bij de halfjaarlijkse besprekingen van president de Gaulle met bondskanse lier Kiesinger. In Brussel bleven de overigen achter met de vraag, welke invloed het Duitse echec op de hou ding van Kiesinger bij die bespre kingen zou kunnen hebben. Minister Luns heeft in zijn com mentaar op het nieuwe Franse veto verklaard, dat wat Nederland betreft de kwestie van de Britse toetreding op de agenda van de Europese mi- niserraad blijft staan. Nederland zou ook blijven weigeren mee te werken aan verdere ontwikkelingen binnen de Europese Gemeenschap, die niet door het verdrag van de E.E.G. zijn voorzien, zolang de kwestie van de Britse kandidatuur niet was gere geld. BROUWERSHAVEN 1 okt. 10.27 v.m. 23.11 n.m. Doodtij: 1 okt. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied bij IJsland en een gebied met hoge ba rometer standen bij de Azoren staat een westelijke luchtstroming, waar in storingen van de oceaan naar west Europa trekken .Een dergelij ke storing trok zondag over onze omgeving naar Duitsland en bracht op de meeste plaatsen langdurige regen. Hier en daar werd ook on weer gemeld. Een volgende storing drong vergezeld van regen maan dagmorgen over de Britse eilanden snel naar het oosten op en zal in de avond of vannacht ons land passe ren. Achter dit regengebied breidt dinsdag een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit. Daarin worden naast opklarin gen plaatselijk ook enkele buien verwacht. b De Nederlandse ambassadeur in Bonn. dr. J. G. de Beus. heeft in het Rheinische Landesmuseum een ten toonstelling geopend met tekenin gen van 140 Nederlandse kunste naars uit de 17e. 18e en 19e eeuw. s Aan de Amerikaanse oostkust dreigen dinsdag 75.000 havenarbei ders in staking te gaan. b Als gevolg van een stroomstoring heeft de bevolking van een gtrool deel van de staat New York en en kele aangrenzende gebieden van Pennsylvania en New Jersey zondag 40 minuten in het donker gezeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1