Voorlopig geen Tsjechoslowaakse delegatie naar Moskou Biafraanse leider: „Oorlog begint pas" Moskou benaderde de Verenigde Staten met vredesplan voor Midden-Oosten Stichting „Mensen in nood" schenkt negen ton voor voedselhulp aan Biafra Amerikaans-Spaans gesprek vastgelopen M. t Snel recht tegen baldadige ïongens Minister Luns naar e j e V.N.- vergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijilag 27 september 1968 125ste jaargang Nr. 20070 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, posibus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In ilit nummer: Laatste jaarvergadering Waterleidingmij. S.-D. PRAAG, 26-9. Russisch-Tsjecho- slowaakse onderhandelingen zijn op een dood punt gekomen en daarom zal voorlopig geen Tsjechoslowaak se onderhandelings delegatie onder leiding van partijsecretaris Alexan der Dubcek naar Moskou gaan, zo verklaren welingelichte zegslieden in Praag. Wel is het mogelijk dat premier Oldrich Cermk alleen naar Moskou gaat om een beter klimaat voor het Vreugde in Hitzacker HITZACKER. 26-9. Als een lopend vuurtje verspreidde zich woensdag ochtend het nieuws van de geboorte van hé li 'tweede prinsenkind in- het romantische stadje aan de Elbe, Hitzadker, de geboorteplaats van prins Glaus. De 3800 inwoners be spraken de blijde gebeurtenis op straat en in de winkels. Van het raadhuis en andere gebouwen werd spontaan de vlag uitgestoken. Uit naam van de inwoners van Hitzac ker stuurde de gemeenteraad een gelukwenstelegram naar Nederland. komende gesprek met de leiders in het KremLin te scheppen. Volgens de zegslieden eisen de Russen da.t een groot aantal libera le politici, partijfunctionarissen, journalisten en schrijvers met op de eerste plaats Dubcek, afgezet wor den. Oolc zouden de namen genoemd zijn van minister van cultuur Miros- lav Gailuska en de minister van on derwijs dr. Vladimir Kadlec. Een ander punt op het Russische verlanglijstje is dat de Tsjechoslo waakse partijleiding zelf een pro gram van „normaliseirings-maatre- gelen" opstelt, waarin zuiveringsac ties tegen „liberalen" moeten zijn opgenomen. Door de Russische eisen bestaat er voorlopig weinig kans op ontspan- Prinses en prinsje maken liet goed DEN IIAAG, 2G-9. De Rijksvoor- lichtingsdienst deelt mede: prof. Pla te en dr. Drukker verklaarden he denmorgen, dat de gezondheidstoe stand van prinses Beatrix en haar zoon goed is. Woningen inrichten nirag tussen Moskou en Praag, aldus de zegslieden. Beperkingen De Sowjet-Unie liet donderdag weten 'tot hoever communistische landen in hun streven naar meer vrijheid mogen gaan daarbij de na druk leggend op 'het recht van 'het socialistische kamp als geheel tot tussenkomst als een bondgenoot over de schreef gaat. In een artikel in het partijblad „Prawda" door S. Kovalev worden de volgende beper kingen opgesomd die, zo schrijft hij. voor alle communistische landen gelden een communistisch land is vrij om zijn eigen koers uit te zetten maar heeft niet de vrijheid het communisme de rug toe te keren. een communistisch land heeft het recht op zelfbeschikking tenzij maatregelen die volgens dat recht worden genomen de belangen van andere communistische landen in gevaar brengen. elke communistische partij is naast dfe verantwoording die zij aan het eigen volk verschuldigd is ook verantwoordelijk tegenover andere communistische landen. communistische landen zijn soe verein, maar hun soevereiniteit •moet op klassebasis worden be schouwd. Het is „geen abstracte soevereiniteit". is ons dagelijks werk! Daarom hebben wij zoveel keus uit voorraad in: Plint tot plint vaste tapijten „Ploeg"-stoffen en vele andere bekende merken 9 „Gardisette" vitrages met ingeweven loodveter, wél nagemaakt, maar niet geëvenaard Gaarne geven wij u vrijblijven prijsopgaaf met deskundige adviezen, want wij richten uw woning gezamenlijk met ons personeel vlug, vakkundig én voordelig in! Dodelijk ongeluk in mijn KERKRADE, 26-9. Tijdens werk zaamheden in de schacht „Beren- bos" van de domaniale mijn te Keikrade is omstreeks tien uur dc 36-jarige bankwerker H. v. d. Hey- den ui't de Julianastiraat te Kerk- ra.de om het leven, gekomen. Hij raakte bekneld tussen een liftkooiv ij de 25 m. verdieping. Op het moment dat hij de kooi wilde ver- la tenzette de lift zich in beweging. Wetsontwerp gemeente Dronten DRONTEN. 26-9. Een wetsontwerp tot instelling van een gemeente Dronten zal zeer waarschijnlijk nog vóór het eind van dit jaar de Tweede Kamer bereiken. Vernielzuchtige inbreker WAALWIJK, 26-9. De Waalwijk- se politie heeft de man gearresteerd Tï TÏTVTÏI/Ï A TVT O T'/A/YIVT i die zich in de afgelopen drie weken 1 U 111 MAIN Z/0\J1N driemaal toegang verschafte tot fa- brieken in Waalwijk en er een enor- Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 OEMOEAHIA, 26-9. De Biafraan se leider, luitenant-kolonel Ojoek- woe, heeft de geruchten dat de Bia- franen op het punt staan de strijd op te geven en een regering in bal lingschap te vormen, als volslagen nonsens betiteld, en gezegd dat de oorlog in feite pas begint. Hij verklaarde op een bijeenkomst van de raadgevende vergadering in Oemoeahia dat de Biafraanse troepen gereed staan voor nog hardere strijd, en dat „onze (guerrillastrijders in grotere aantallen worden geoefend en uitgerust". Buitenlandse agenten mogen dan praten van een Biafraan se regering in ballingschap, „goed verhoede dat ook maan een Bia fraanse leider ooit zou overwegen er op dit moment tussen uit te knij pen", aldus Ojoekwoe. Ojoekwoe zei nog dat Biafra's „verbeterde militaire situatie" on danks recente tegenslagen, elke ge dachte aan overgave uitsloot. Alle opofferingen zouden vergeefs zijn ge weest als de Biafranen in dit stadium opgaven. me ravage aanrichtte. Uit woede omdat hij niets van zijn gading kon vinden, had J. van H. (18) tweemaal brandblussers in machines en andere voorraden geleegd en een maal twee brandslangen omhoogge- richf, opengezet, waarna hij er van door was gegaan. In totaal richtte hij voor ongeveer f 7000,- schade aan. Van H. viel door de mand, toen hij op het bureau werd verhoord over een fietsendiefstal. Hij vertelde toen ook nog zijn andere daden, die hij naar zijn zeggen in dronkemanswoe de had begaan. NEW YORK, 26-9. De New York Times schrijft dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten van Amerika twee weken geleden heeft benaderd met een compromisvredesplan voor het Middenoosten. Het blad, dat rege ringsfunctionarissen als bron noemt zegt dat de Verenigde Staten het Russische plan bestuderen. Goed water zal duur worden WAGENINGEN, 26-9. Een groot aantal belangstellenden volgt het symposium „de chemie in het veranderende leefklimaat", dat in Wageningen gehouden wordt. Het Wagenings Studentenkorps, dat zijn 18e lustrum viert, nam de organisatie op zich. De eerste spreker, ir. J. D. Bijloo wees op de bijdragen, die de chemische industrie tot de welvaart van ons land heeft geleverd. Praktisch alle gebruiks voorwerpen, kleding, bevoeding en genotsmiddelen, zijn geheel of gedeeltelijk een produkt van de chemische industrie. Met de pro- duktie van kunstmest, voedingsstoffen en bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten, zal de chemie haar bijdragen leveren tot de verbete ring van de wereld voedselsituatie. Ongewenste invloeden van che mische stoffen, met name in bodem en water, besprak vervolgens dr. II. F. II. Besemer. „Afvalwaterzuivering en drinkwaterzuivering zijn problemen van dc eerste orde vcor de komende periode. Goed water ontdaan van ongewenste chemische stoffen zal duur worden", aldus dr. Besemer. Hij is van mening dat in de komende 50 jaar zeer veel geld en ener gie nodig zal zijn cm bevolking en industrie van het zonodige zuivere water te voorzien. Naar de New York Times uit „an dere bronnen" verneemt omvat het plan onder meer terugtrekking van de Israëlische troepen tot de grenzen van vóór de zesdaagse oorlóg' van vorig jaar, hernieuwde en uitgebrei de aanwezigheid van de Verenigde Naties in de door Israël tetovacuëren gebieden; een verklaring van de Ara bische landen waarin de staat van oorlog met Israël sedert de wapen stilstand van 1949 wordt beëindigd en een garantie voor het bewaren van de vrede in de toekomst door de vier grote mogendheden, de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk. Moskou zou hebben laten weten dat drie belangrijke punten latei- zouden kunnen worden besproken, namelijk het Israëlische recht van doortocht door het Suezkanaal, de status van de Arabische vluchtelin gen en de status van Jeruzalem. Onderscheiding voor voorzitter jubilerende C.B.T.B. DRONTEN, 26-9. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, die vandaag in Dronten haar vijftigjari ge bestaan viert, is benoemd tot offi cier in de Orde van Oranjenassau. De bij deze onderscheiding behoren de versierselen werden hem tijdens de jubileumbijeenkomst uitgereikt door de minister van. landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's TORONTO: Toon Hermans kreeg na zvjn optreden in Eatons Auditorium een indiaanse hoofdtooi aangeboden. DEN BOSCH, 26-9. De Stichting „Mensen in nood" heeft uit de Bia- fragelden een bedrag van 900.000 gulden ter beschikking gesteld aan Caritas internationalis te Rome die massale inkopen heeft gedaan ter be voorrading van 220 z.g. voedselcentra in de noodgebieden van Biafra. De z.g. luchtbrug zou per 26 sep tember worden opgeheven. Inmiddels hebben 245 vluchten plaats gevonden De gouverneur van Sao Tome, het eiland voor de Nigeriaanse kust, heeft toegezegd, tot een maximum van 1000 kinderen te willen opnemen voor eerste verpleging en verzorging, waarbij 'het 'in de bedoeling ligt deze kinderen na herstel weer naar eigen Hoge werkloosheid in detailhandel UTRECHT, 26-9. Het aantal werkloosheidsmeldïngen bij de be drijfsvereniging voor detailhandel en ambachten (Detam) in Utrecht was vorig jaar ruim 86 procent hoger dan in 1966. In verband met werkloosheid werd x;uim acht miljoen gulden uitgekeerd zo blijkt uit het jaarverslag van de Detam dat tijdens de in Utrecht ge houden vergadering van de leden raad van de Detam is behandeld. Uit mededelingen van Detam-di- recteur drs. W. M. J. van der Snoek bleek, dat gedurende de eerste acht •maanden van dit jaar de werkloos heid zich nog op een hoog niveau be woog. Het aantal meldingen in deze periode ligt 23 procent hoger dan dezelfde periode in 1967. land te laten terugkeren. Caritas In ternationalis zal hiertoe eigen op vangcentra in gereedheid brengen onder leiding van eigen deskundig personeel. „Mensen in nood" over weegt om ook voor deze hulp een be langrijk bedrag uit de Biafrafondsen lei- beschikking te stellen. Systema tische evacuatie van Biafraanse kin deren naar Europa wordt door de hulpverlenende organisaties die in Biafra werkzaam zijn ten sterkste ontraden. Niet alleen vanwege trans port en andere praktische moeilijk heden maar vooral vanwege de on gewenstheid om zieke ondervoede kinderen plotseling te plaatsen in een totaal ander leefklimaat. DEN HAAG. De Tsjechoslowaak se legatie in Den Haag deelt mee dat weer visa voor toeristische en privébezoeken aan Tsjecho-Slowa- kije worden verstrekt. Deze visa moet enworden aangevraagd aan de consulaire afdeling van de legatie en worden niet meer aan de grens verstrekt. Velen spreken de waarheid als ze zeggen dal ze de rijkdom verafschuwen, maar dan be doelen ze de rijkdom van an deren. Tijdelijk regen Verwachting tot zaterdagavond: In de avond en nacht zwaarbewolkt met regen of motregen, wegtrekkend naar het noordoosten; morgen over dag wisgelend bewolkt met af en toe een bui; matige lot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; iets lagere middagtemperaturen. 28 sept. Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op 14.57, onder 21.15. 29 sept. Zon op 6.37, onder 18.22. Maan op 15.55, onder 22.26. 30 sept. Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 16.35, onder 23.50. Eerste kwartier: 29 sept. te 6.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 sept. 29 sept. 30 sepl. 6.57 v.m. 7.43 v.m. 8.49 v.m. BROUWERSHAVEN 28 sept. 6.46 v.m. 29 sept. 30 sept. 7.37 v.m. 8.46 v.m. 19.14 n.m. 20.10 n.m. 21.39 n.m, 19.07 n.m. 20.05 n.m. 21.34 n.m. ÏIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontensysteem dat don derdag in een langzaam tempo over ons land trok, bracht langdurig re gen, waarbij in verschillende delen van het land 20 tot 25 mm regen is gevallen Vrijdagochtend was het weggetrokken naar noord-Duitsland en Denemarken. Wij bevonden ons teen aan de voorzijde van een vol gend frontensysteem, dat in ooste lijke richting opdringt over de Britse eilanden en de Noordzee. Het behoort bij een diepe stormdepressie, waar van de kern zich op het noordelijk deel van de Atlantische oceaan ten westen van Ierland bevindt. Het laat zich aanzien dat de depressiekern langzaam verder trekt naar het zee gebied ten noorden van Schotland en genoemd front in de nacht en och tend in noordoostelijke richting over Nederland trekt. Daarna komt het weer in ons land onder invloed van een zuidelijke uitloper van de de pressie. Hierin zal het weer een wis selvallig karakter hebben. DEN HAAG. Zuidwest Den Haag zit zonder elektriciteit. Tegen half- negen is er in de Appelstraat een ondergrondse 'kabel van het ge meentelijk energiebedrijf ontploft. WASHINGTON, 26-9. De bespre kingen tussen de Verenigde Staten en Spanje over de hernieuwing van hun defensieverdrag zijn gestrand, zo is te Washington uit goede bron vernomen. Krachtens het verdrag beschikken de V.S. over militaire bases in Spanje. In Madrid is donderdag meege deeld dal, de twee landen zijn over eengekomen de verdragsclausule toe te passen die voorziet in een nieuwe onderhandelingstermijn van een half jaar. Amerikaanse functionarissen heb ben in Washington meegedeeld dat de Spanjaarden militaire hulp van de V.S. hebben gevraagd ter waarde van circa 700 miljoen dollar in ruil voor handhaving van de Amerikaan se bases in Spanje, De Amerikanen hadden dit van de hand gewezen. aezeixae penoae m iyov. O 1 1 1111" DEN IIAAG, 26-9. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns, vertrekt zaterdag naar New York om de bijeenkomst van de al gemene vergadering van de Verenig de Naties bij te wonen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Amerikaanse regering wil van de aanwezigheid van talrijke minis ters van buitenlandse zaken in New York gebruik maken om een - uiter aard informele - bijeenkomst van de NAVO ministerraad te beleggen, om o.m. de consequenties van de bezet ting van Tsjecho-Slowakije voor het westen le bespreken. APELDOORN, 26-9. Mr. P. Pi- Ion, de Apeldoorn.se kantonrechter, heeft bijzonder snel vonnis gewezen tegen een aantal jongelui die woens dagavond betrokken waren bij het plegen van ernstige baldadigheden in het centrum van Apeldoorn. Een grote groep jongeren trok woensdagavond door het centrum en verzamelde zich op het Raadhuis plein om daar een vreugdevuur te stoken. Toen het vuur grote afmetin gen aannam, rukte de brandweer uit cm verdere uitbreiding te voorkomen en een van de jongelui gooide toen een stinkbom in de brandweerauto. Dat ,was voor de overigens blijkbaar 't sein om 'n grote strooptocht te on dernemen. Voor het politiebureau werd met losse stenen gegooid en in de Stationstraat en in de Hoofdstraat werden auto's die men aanvankelijk had geprobeerd omver te werpen dwars over de weg gezet. Ook wer den balken en schragen die van bouwwerken waren weggehaald dwars over de weg geplaatst om het verkeer te stagneren. De politie moest stevig ingrijpen en voerde ver scheidene charges uit. 18 jongelieden waaronder twee militairen werden naar het politiebureau overgebracht. De twee militairen zijn overgegeven aan de Marechaussee en acht ande ren werden vastgehouden, terwijl pre ces-verbaal werd opgemaakt. Mr. Pilon sprak de knapen ernstig toe. Vier van de jongeren die de leeftijd van 16 jaar hadden bereikt hoorden zich veroordelen tot betaling van een boete van f 80.-. Vier jongere kna pen kregen een ernstige schrobbe ring tijdens een besloten zitting waarbij ook de ouders van deze jon gelui aanwezig waren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1