De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar girorekening bijvoorbeeld. Het regionale werkgelegenheidsbeleid Port voor brief gaat een kwartje kosten Aanwinsten voor museum - bouw woningen - verlening subsidies ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 september 1968 Nr. 20069 BREDA, 25-9. Dezer dagen zal verschijnen een nota Inzake het re gionale werkgelegenheidsbeleid, dat de functie van het tegenwoordige in- dustrïe-stimuleringsbeleïd zal moe ten voortzetten. Minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid deelde dit mee in een toespraak voor de rijks kieskring Tilburg van de Katholieke Volkspartij in de Stadsschouwburg van Breda. De beleidsvoorbereiding op de twee meest betrokken departe menten, sociale zaken en economi sche zaken, is in toenemende mate geïntegreerd. De binnenkort verschijnende nota, die door minister Rool'vink en minis ter mr. L. de Block van economische zaken is ondertekend, vormt een be langrijk stuk concretisering van dit beleid. Minister Roolvink schetste nog eens de tegenwoordige situatie op de arbeidsmarkt, waarbij hij er op wees dat 60 procent van de vakatures zich in het westen voordoet, terwijl 73 procent van het aanbod van arbeids krachten juist van daarbuiten komt. In dit verband leert de ervaring, al dus de bewindsman, dat de bereid heid van de beroepsbevolking el ders werk te aanvaarden in het alge meen vrij gering is. Gezelschap Ouweikerkers bracht bezoek aan Schoonoord (Drente) OUWERKERK, 21-9. Zaterdag jl. startten om 6 uur twee R.T.M.-bus sen voor een reis naar Schoonoord, waaraan plm. 80 personen deelna men. Om 8.15 uur werd de koffie gebruikt te Maarn (Leusderheide) en het gezelschap arriveerde om 12 uur op de plaats van bestemming. Met een marsje van de muziekver eniging arriveerden de reizigers in het dorpshuis en ds. Faber wees ieder zijn tijdelijk gastadres aan. Het dorp Schoonoord is lange tijd slechts een verspreide nederzetting van plaggenhutten geweest. Door het (met de hand gegraven) Oranje kanaal kwam de ..ontsluiting" en konden er veenderijen ontstaan. Ve le polderwerkers zijn er toen ge bleven en werden turfgravers. Daar na is de (zand- en heide)grond ont gonnen en mede door de toepassing van kunstmest ontstond er land bouw. Het verdere dagprogramma ver meldde een korfbalwedstrijd (dooi de Ouwerkerkers met 3-1 verloren) en een voetbalmatch (met 4-3 ge wonnen). In de avonduren gaf de muziek vereniging een concert in het dorps huis, dat geheel gevuld was. De mu zikanten bliezen hun wangen bol. hun ogen uit en hun hoorns vol, tot- algemene verrukking der aanwezi gen. Zoals bekend liggen op de Honds rug een aantal hunebedden. Eén er van, de „Papeloze Kerk" werd in de middaguren door velen bezocht. In de buurt werden eeuwen geleden door de „ketters" de zg. hagepre- ken gehouden. Deze grafkelder van enorme keien is in 1958 gerestau reerd. Voor één der „bovenliggers" waren twee zware kranen nodig. Legenden Het oude Drente kende vroeger veel legenden, die hun oorsprong vonden in bijgeloof, waar reuzen, heksen, spoken, witte wieven, etc. aan te pas kwamen. Eén ervan ls wel het meest bekende: dat over Ellert („Ellertsveld"). Brammert en Marieke van Arvel ter Veen. Deze gruwelijke geschiedenis speelt in de tijd van de tachtigjarige oorlog on der de regering van Philips II. De twee waren gevlucht uit de weste lijke provincies, maar konden in Drente nergens onderdak vinden. Zij vervaardigden toen zelf een schuilplaats in de buurt van de oude heirweg naar Groningen en over vielen de boeren. Toen zij tenslotte een meisje uit Orvelterveen hadden geroofd, was het gauw afgelopen, want Marieke heeft Ellert, toen hij zich wilde laten scheren, met het scheermes gedood. Brammert is haar vergeefs achterop gerend, maar het meisje heeft haar huis kunnen bereiken. Openluchtmuseum 's Zondags heeft het reisgezel schap het Openluchtmuseum te Schoonoord bezocht. Als blikvangers doen hier dienst de reuzen Ellert en Brammert. Vervolgens ziet man hier: het expositiegebouw (geologi sche verzameling van in hoofdzaak zwerfstenen), een veenderijtje, kalk oven, plaggenhutten, weiwaterput, keienklopperij, het type van een oude herberg-boerderij, openlucht theater, een vennetje en een schaapskooi. Tenslotte een „gletsjer- kuil", die men in de noordelijke provincies verschillende aantreft. Vermelden wij tot slot nog de „Drentse bollen", het behoorlijke aantal reeën in de bossen (af en toe rent er wel eens één de rijweg over) en „het" voorbeeld van een oud Drents dorpje, dat nog bewoond wordt: Orvelte met acht oude boer derijtjes. Na de thee zijn de Ouwerkerkse reizigers om 5 uur weer huiswaarts gegaan, boordevol indrukken van het Drentse land en de vriendelijke in woners, die hen bijzonder gastvrij hebben ontvangen en onthaald. De beurt is nu' aan de Schoonoordërs, die, we weten het zeker, insgelijks met open armen zullen worden ont vangen. Advertentie Leeflang is benoemd tot leraar in vaste dienst, in een volledige betrek king van de eerste graad en tevens - voor het tijdvak van een jaar - tot tweede conrector aan de scholenge meenschap. Voorgesteld wordt de verordening markt- en weeggelden opnieuw vast te stellen. In verband met de ver bouwing van de Waag. zal de ge meentelijke weeginstallatie een an der onderdak dienen te krijgen. Een slotvoorstel heeft betrekking op de Verordening Reinigingsrechten. SPORTBERICHTEN DAMMEN Tweede ronde Damvereniging „Zierikzee" In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw te Zierikzee werd de tweede ronde gespeeld van de Zierikzeese Damvereniging. De uitslagen waren als volgt: J. M. Kostense-J. L. Smalheer 0-2. K. B. Hogerland-C. Verton 0-2. De jeugdl.den speelden een halve competitie met de volgende uitslag: Joh. Pieters 3 2 1 0 5 Koos Schell 3 2 0 1 4 3. Bert Verton 3 1 1 1 3 4. Hans v. d. Sande 3 0 1 2 1 Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaar bank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zonder dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kunnen via een betalingsreke ning worden verricht. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een betalingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbank elk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorincherri Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED P.T.T.-tarievcu gaan omhoog DEN HAAG, 25-9. De posttarie- ven, de telcfoonabonncmcntsprijs en de tarieven voor binnenlandse tele grammen zullen begin volgend jaar worden verhoogd, aldus blijkt uit de memorie van toelichting op de be groting 1969 van de P.T.T. Het tarief voor binnenlandse brie ven tot 20 gram, dat sinds 1 mei 1966 20 cent bedraagt (en dat eveneens voor E.E.G.-landen, Suriname en de Antillen geldt) wordt per 1 februari 25 cent. Het briefkaarttarief wordt verhoogd van 15 tot 20 cent. Het aan- tekenrecht van 75 cent op een gulden en het postwisseltarief eveneens van 75 op een gulden. De tarieven voor brieven boven de Opleiding mondhygiëniste DEN HAAG, 25-9. Voor de oplei ding mondhygiëniste heeft het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid een bedrag van f 70.000 voor het studiejaar 1968-1969 be schikbaar gesteld. De opleiding duurt twee jaar, en is .in Utrecht gevestigd. Vier meisjes zijn tot deze studie toegelaten. Het hoofd van de afdeling para don tologie heeft de leiding van de ze studie op basis van het h.a.v.o.- onderwijs. Het is niet uitgesloten dat volgend jaar meer dan vier meisjes tot de opleiding kunnen worden toegelaten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maasluis (vac. K. M. Vogel): G. C. Vijzelaar, Veenendaal; te Bruiniisse: G. A. Koerseman, Bleiswijk; te Nijehaske: J. Muur- lïng, I-leerde; te Schiedam (vac. drs. R. H. Wissink): D. Noordmans, Hoo- geveen; te Hollandscheveld (toez.): C. B. Schuurman, Vollenhove; te Rotterdam-Zuid (wijkgem. Zuid- wijk): J. G. Koorn, Zaandam; te Woerden-C (vac. J. J. Poot): H. Binnekamp, Vriezenveen. Ger. Kerken Beroepen te Uithuizermeeden (2e maal): W. J. de Ruiter. Harkema- Opeinde; te Boskoop: R .Molenma ker, Drenten; te Ter Aa: kand. S. Molenkamp, Emmeloord. Bedankt voor Bedum: H. Tien, Ede; voor Nijkerk (vac. J. Koppe): J. W. Genuit. Drachten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Smithville (Can. Ref. Church): P. Schelling. Wetsinge -Sauwerd; voor Oranigeville (Can. Ref. Church): A. Kooy. Emmen; voor Heemse: T. J. Keegstra. Er- molo. 20 gram, pakjes, drukwerken en monsters, nieuwsbladen en postpak ketten wordt niet gewijzigd. De prijs van een telefoonabonne ment in een sector met minder dan 2000 aansluitingen wordt per 1 ja nuari van 11,50 gulden tot 13,50 gul den verhoogd, in een sector met meer dan 2000 aansluitingen van 12,25 of 13,gulden tot 15 gulden. De kosten bij verhuizing worden, eveneens per 1 januari verhoogd van 20 tot 35 gul den. die van heraansluiting van 2,50 gulden tot 5 gulden. Een extra vermelding in de tele foongids gaat voortaan 5,50 in plaats van 2,50 gulden per regel kosten, ex tra gidsen zullen voortaan 12 in plaats van 9 gulden per set kosten en de prijs van een wijziging in de tennaamstelling in een gids wordt verdubbeld van 10 tot 20 gulden. DEN HAAG. Voor de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer is kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thicl een petitie aangebo den door het „Biafra-actiecomité". In de petitie, die getekend werd door 9500 personen, wordt aangedrongen op erkenning van Biafra en worden sancties gevraagd tegen Rusland, Engeland en Nigeria. Gemeenteraad Zierikzee Protest tegen aannemen gift door Vlissingen MIDDELBURG, 25-9. De afdeling Ncord- en Midden-Zeeland van D'66 heeft in een open brief aan de ge meenteraad van Vlissingen geschre ven dat het accepteren van een schenking van f 250.000,- van Hoechst Vlissingen N.V., bestemd voor de bouw van een zwembad, in strijd te achten met de goede demo cratische spelregels. D'66 schrijft zich met recht te kun nen afvragen of de overheid bereid en in staat is aan grote bedrijven en industrieën het nodige, tegenspel te leveren, ter behartiging van de be langen van de burgers. Volgens D'66 ondergraaft men door acceptering van de gift het vertrouwen van de burgerij in de gemeentelijke over heid, die in velerlei opzicht de be langen van de burgers zal moeten verdedigen tegenover de grote indu strieën. D'66 heeft de open brief ge schreven naar aanleiding van het voorstel, van b. en w. van Vlissin gen aan de gemeenteraad om de gift van Hoechst Vlissingen met dank té aanvaarden. ZIERIKZEE, 25-9. Op dinsdag 1 oktober a.s .wordt een openbare ver gadering van de gemeenteraad ge houden. De agenda telt een 25-tal stukken. Mededeling zal worden gedaan van de ook dit jaar weer ontvangen mooie aanwinsten voor het gemeen temuseum. Hieronder bevinden zich geschenken, legaten, terwijl ook aan kopen werden gedaan. Vooropgesteld wordt het pand Pa ternosterstraat 6 te verkopen aan de heer P. J. Beuzenberg. Voor verbre ding van Paternosterstraat en de Maarstraat werd destijds besloten enkele panden aan te kopen van de heer M. C. Doeleman. Hieronder be hoort het bewuste pand. Voorgesteld wordt de leden, zowel als de plaats vervangende leden van de Woon ruimtecommissie te herbenoemen. Voor het rijkspersoneel is met in gang van 1 juli het minimum-loon verhoogd tot f 585. De minister ver zoekt deze regeling van overeen komstige toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Het col lege van b. w. doet terzake een voorstel aan de raad. Een destijds verleende garantie voor geldleningen verstrekt aan de N.V. Waterleiding' Mij „Schouwen- Duiveland" dient in gelijke vorm te worden afgegeven door de N.V. Wa terleiding Mij „Midden-Zeeland", zulks in verband met de fusie van beide maatschappijen. Woningen Rode Dorp Voorgesteld wordt voorschotten te verlenen uit de gemeentekas voor het financieren van de aankoop van de benodigde grond en van de bouw van zes woningwetwoningen door „Beter Wonen" in het Rode Dorp. Verder aan de vereniging een jaar lijkse bijdrage te verlenen in het te kort op de exploitatie der woningen en aan het rijk te vragen aan de ge meente uit te keren voorschotten voor de stichting van deze woningen en bijdragen in het exploitatietekort. Subsidies voor restauraties De heer A. Small egange verzocht om een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van restauratie van het pand Dam 21. Voorgesteld wordt te verlenen 10 van de subsidiabele kosten, zijnde f 535. onder voorwaar de dat binnen zes maanden aanvang wordt gemaakt met de restauratie. Idem een bedrag van f 502,- voor de heer A. Holm, als tegemoetkoming in de kosten van restauratie van het pand Verrenieuwstraat 30. Idem een bedrag van f 863,- voor de heer J. Buijse als tegemoetkoming in de kosten van restauratie van het pand. Mol 3. Idem een bedrag van f 300,- voor de heer B. L. van Velthoven als tegemoetkoming in de kosten van restauratie van het pand Ravestraat 38. Idem een bedrag van f 942,- voor de heer J. G. L. Simmers als tege moetkoming in kosten van res tauratie van het pand Visstraat 11. Idem een bedrag van maximaal f 920,- voor de heer D. Joppe, als tegemoetkoming in de restauratie kosten van het pand Poststraat 31. Ontslagen onderwijs Voorgesteld wordt aan de heren W. Donker, hoofd van de openbare school voor u.l.o. en E Leef gang. le raar in tijdelijke dienst aan de ge meentelijke gymnasiale afdeling van het Prof. Zeeman-lyceum eervol ont slag te vertenen per 1 augustus 1968. De heer Donker is benoemd tot eer ste conrector en leraar in vaste dienst, in een volledige betrekking van de derde graad aan de rijks scholengemeenschap en de heer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9