PRINSES BEATRIX SCHONK HET LEVEN AAN EEN ZOON Jongemannen verdacht van 35 inbraken x Slachtoffers door aardbeving in Mexico Hevige gevechten in Mexico De erfopvölging in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 seplember 1968 125ste jaargang Nr. 20069 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. (01110) 2938, Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In tl it nummer: Muntvondsten in Schouwse duinvalleien Vreugde in Nederland UTRECHT. 25-9. Nederland heeft woensdag op dui delijke wijze uiting gegeven aan de vreugde over de geboorte van een prinsje, tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De geboorte vond plaats - evenals van prins Willem- Alexander - in bet Academisch ziekenhuis te Utrecht en geschiedde langs operatieve weg. De geboorte ver liep geheel naar wens. ITet prinsje weegt 3870 gram en zijn lengte is 53 cm. Moeder en kind maken het wel. Het geboortecommuniqué was ondertekend door W. P. Plate en J. Drukker. Burgemeester jhr. mr. C. .1. A. de Ranitz van Utrecht toonde zich bijzonder verheugd over ,.dc kindervreugd op Drakensteyn". Er is een leeftijdsverschil van anderhalf jaar, dus die beide jongens kunnen later met elkaar stoeien, zo zei de burgemeester. Hij was erg blij dat alles zo goed is gegaan. Trots tconde de heer De Ranitz zich ook over het feit, dat binnen anderhalf jaar drie prinsjes in zijn stad zijn geboren. „Utrecht is prinsjesstad", aldus de burgemeester. Het nieuws over de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix werd op nagenoeg alle grote spoor wegstations via de geluidsinstallatie omgeroepen. Dat gebeurde vrijwel gelijktijdig met de radiouitzending. Enkele mi nuten na de bekendmaking gingen de vlaggen in top bij het hoofdkan toor van de Nederlandse Spoorwe gen. Bij het academisch ziekenhuis gebeurde dat pas na tien uur. Op de Catherijnesingel werd op dat moment al druk gevlagd. Om vijf minuten voor half elf ging de vlag met oranjewimpel in top aan een van de zijgevels van hel academisch ziekenhuis. Zuster J. G. Ch. Sonneveld van het academisch ziekenhuis werd omstreeks half elf bijna onder de voet gelopen toen ze met een scho tel vol beschuiten met muisjes naar buiten kwam. Ze waren bestemd voor een aantal wachtende fotogra fen, maar de zuster werd omstuwd door wachtende burgers, die de be schuiten weggristen. De prinses' beschikt in het acade misch, ziekenhuis over drie kamers op de 'eerste verdieping links van de hoofdingang. Het zijn dezelfde ka mers die voor haar waren gereser- Aantal Amerikaanse soldaten niet naar Vietnam WASHINGTON. 25-9. Een petitie van 96 Amerikaanse soldaten heeft er toe geleid dat hun eenheden voorlopig niet naar Zuid-Vietnam zullen worden gezonden. Rechter William O. Douglas van het federale hooggerechtshof heeft vastgesteld dat hun overplaatsing niet mogelijk is. De ondertekenaars hadden tegen hun overplaatsing geprotesteerd om dat deze voor reservisten onwettig zou zijn daar de V.S. niet formeel de oorlog verklaard hebben aan Vietnam. De overige militairen van de eenheden blijven voorlopig auto matisch ook in de V.S., al hebben zij de petitie niet mede ondertekend. veerd na de geboorte van prins Wil lem-Alexander. Gelukwens DEN HAAG. De ministerraad van het Koninkrijk heeft een gelukwens gezonden aan H.K.H. Prinses Bea trix en aan Z.K.H. Prins Claus ter gelegenheid van de geboorte van hun tweede zoon. Ook aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins dei- Nederlanden werd door de minis ters van het Koninkrijk een tele gram gezonden, waarin zij hun ge lukwensen aanbieden. Prins Claus heeft om vijf -voor half twaalf het Utrechtse ziekenhuis verlaten. Aan wachende journalis ten deelde hij mee, dat zijn zoon om twaalf minuten over negen is gebo ren en dat hij blauwe ogen heeft. Verder vertelde hij, dat prinses Bea trix het uitstekend maakt. De prins verliet het ziekenhuis in een particuliere auto in gezelschap van zijn secretaris en een rijksre chercheur. Hij zei niet naar „Dra kensteyn" te zullen terugkeren, maar over enige tijdj weer naar het ziekenhuis te komen. „Het is geweldig", zei prins Claus glimlachend toen hij het ziekenhuis verliet en zijn auto door de opdrin gende menigte geen halve meter ver der kon rijden. De wachtende men sen zongen Oranje Beven en riepen enthousiast: „De prins, de prins". Willem-Alexander op bezoek Groot was het enthousiasme van het de gehele dag geduldig wach tende publiek toen prins Claus woensdagmiddag om 16.15 uur op nieuw het ziekenhuis-terrein op reed. Het enthousiasme gold ditmaal in het bijzonder prins Willem-Alex ander, die door zijn vader van kas teel Drakensteyn was meegenomen om in het ziekenhuis zijn broertje te kunnen bekijken. Prins Willem-Alexander bleef ruim een half uur in het ziekenhuis. In de morgenuren bracht prins Claus een bezoek aan het Utrechtse fotopersbureau 't Sticht, waar hij het filmrolletje met de eerste door hem zelf gemaakte foto's van zijn jongste zoon heeft ingeleverd. Na zijn bezoek aan de fotograaf bestel de de prins bloemen, waarna hij weer in het ziekenhuis terugkeerde. De koningin Ook koningin Juliana bracht een bezoek aan haar dochter in het zie kenhuis te Utrecht. Toen zij het pa leis verliet kon de hofauto de hek ken nauwelijks uitkomen. Het pu bliek zong enthousiast „Lang zal ze leven" en drong zo sterk op dat de hofauto licht beschadigd werd. Watersportvereniging J Zierikzee Indien het weer meewerkt ho pen wij alsnog a.s. zaterdag 28 september onze najaarstocht te organiseren. Vertrfek 11.00 uur. WAALWIJK, 25-9. Vier jonge mannen en een vrouw uit Waalwijk zijn door de plaatselijke politie ge arresteerd, verdacht van een serie van 35 inbraken en het stelen van een twintigtal fietsen. Drie van hen, de werklozen G. P. de P. (20) en A. H. (20) en de fa brieksarbeider A. F. (26) zijn inge sloten in Den Bosch. Een broer van De P. en diens moeder zijn, na even eens aan de officier van justitie in Den Bosch te zijn voorgeleid, op vrije voeten gesteld. De gearresteerden hadden het in het bijzonder voorzien op bouwketen en in aanbouw zijnde woningen, waaruit zij gereedschap, machines, draagbare radio's en vele andere waardevolle voorwerpen meenamen. Gok sloop men een huis binnen, dat een aanstaand echtpaar aan het in richten was. Een deel van de inrich ting verdween. De politie kon de hand leggen op het vijftal ,toen men G. de P. op een nacht staande wilde houden, omdat hij op een onverlichte fiets reed. De man ging er echter vandoor, maar kon worden gegrepen. Bij het ver hoor bekende hij samen met enkele kameraden diefstallen te hebben ge pleegd. Zijn moeder had het gesto- lene verzameld en ver beneden de prijs verkocht. De P., H. en F. zijn 'geen onbekenden voor de politie. TAPCHULA, 25-9. Zeker twaalf mensen zijn om het leven gekomen en honderden dakloos geworden als gevolg van de aardbeving die woens dagochtend vroeg de Mexicaanse staat Chiapas, bij de grens met Gua temala, heeft getroffen, zo heeft de politie uit het betrokken gebied ge meld. Man niet meer het hoofd van de echtvereniging DEN HAAG. 25-9. De Tweede Ka- mer heeft met 92 tegen 22 stemmen besloten de bepaling „de man is het hoofd van de echtvereniging" uit het nieuwe Boek I van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek te schrappen. De twaalf aanwezige van de in totaal dertien vrouwelijke afgevaar digden stemden allen voor het voor stel. Tegenstemmen waren afkom stig van leden van de VVD, de CH'U, de BP. de KVP, hef SGP en het GPV. MEXICO, 26-9. In de stad Mexi co is het woensdagmiddag weer tot hevige gevechten gekomen tussen honderden studenten en de oproer politie. Er zouden twee doden en verschei dene gewonden zijn gevallen. De studenten wilden een bijeenkomst houden uit protest tegen de bezet ting door militairen van de univer siteiten en technische scholen. Voor deze bijeenkomst hadden zij echter geen toestemming gekregen van de autoriteiten. Toen de studenten wa ren samengekomen voor het antro pologisch museum greep de oproer politie direct in en poogde met traangas en de wapenstok de studen ten uiteen te jagen. De oproerpoli tie had de steun van militairen. Andere politiemannen legden een kordon rond het gebied' om het mu seum. Elders in de stad werd een trolleybus in brand gestoken. MEXICO CITY. In de Olympische stad Mexico City gaan de gevechten tus sen studenten en de politie in volle hevigheid voort. Op de foto zoeken politieagenten dekking voor het vuur van sluipschuttersterwijl een van de studenten met z'n armen omhoog naar een politiewagen loopt. Bij de laatste gevechten zouden zes doden en 85 gewonden gevallen zijn. DEN HAAG, 25-9. Artikel 11 van de grondwet regelt de erfopvol ging. Uit dit grondwetsartikel blijkt, dat het koningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis, hetzij langs man nelijke, hetzij langs vrouwelijke Ijjn. Op grond van deze regeling is dus thans prinses Beatrix de eerst aangewezen erfgename van de kroon. Haar zoon prins Willem- Alexander is de tweede en de nu geboren prins is derde in volgorde van erfopvolging van de kroon. Voorts bepaalt de grondwet, dat zo nen voorrang hebben boven dochters. Prinses Margriet en haar eventuele kinderen komen voor de erf opvolging pas na de kinderen van prinses Beatrix aan de beurt. Be grondwettelijke regeling vóór 1963 hield in, dat bij eventueel eerder overlijden van prinses Beatrix dan koningin Juliana, de kroon niet zou overgaan op cén van de kinderen van prinses Beatrix, maar op één van haar zusters. De regeling, dat het koningschap zich moet voortzetten in de oudste linie van het koningshuis,'is eerst in 1963 in de grondwet vastgelegd. Met. name gold hierbij de overweging, dat de traditie en de nationale gezindheid het sterkst zullen leven juist in deze linie van het ko ningshuis, is eerst in 1963 in de grondwet vastgelegd. Met name gold hierbij de overweging, dat de traditie en de nationale gezindheid het sterkst zullen leven juist in deze linie. Ook zullen opvoeding en onderwijs van de eerstaangewezene voor de kroon zich heel speciaal richten cp zijn of haar toekomstige taak. De beving, die 26 seconden aan hield, had een sterkte van 6,5 op de twaalfpuntsschaal van Richter. Er volgden twee meter hoge vloedgol ven, die op verscheidene plaatsen de langs de kust lopende inter-Ameri kaanse verkeersweg vernielden. De zwaarste schade werd aange richt in het dorpje Acapetahua, waar de meeste huizen met de grond ge lijk werden gemaakt en tien mensen om het leven kwamen. Ook in de stad Juatimoc werden vele huizen verwoest. Daar viel één dode. De meeste telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. Men vreest dat het aantal slachtoffers groter zal blijken te zijn als het con tact met afgelegen plaatsen zal zijn hersteld. Het epicentrum van de aardbeving lag op 720 km ten zuidoosten van de stad Mexico. TEL AVIV. Een Israëlisch militair voertuig is woensdagmiddag op een weg op één km van het Suezkanaal, op een mijn gereden, waardoor een Israëlische militair ernstig werd ge wond. De eerste foto van hel nieuwe prinsje, gemaakt door zijn vader, prins Claus, korte tijd na de ge boorte. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Velen spreken de waarheid als ze zeggen dat ze de rijkdom 4 vera.}schuwen, maar dan be- doelen ze de rijkdom van an- i deren. 4 Scholen vandaag vrijaf DEN HAAG, 25-9. In verband met de geboorte van de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus heb ben de scholen vandaag (donderdag) de gehele dag vrijaf. Van alle rijksgebouwen werd woensdag de Nederlandse vlag met oranje wimpel uitgestoken. Twee doden bij verkeersongeval NOORDSCHARWOUDE, 25-9. Het verkeersongeluk in de nacht van za terdag op zondag j.l. op de provin ciale Westerweg nabij Noord-Schar - woude, waarbij de 34-jarige me vrouw A. J. van der Meulen-Nijs- sen om het leven kwam, heeft nog een tweede dodelijk slachtoffer tot gevolg gehad. In de afgelopen nacht is in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, waar hij met verwondingen was opgenomen, de 18-jarige T. Jockbloedt uit Haarlem overleden. Geen boni in K.L.M.-toestel WILLEMSTAD, 25-9. Nadat maan- dagavond het K.L.M.-toestel uit New York op d'e luchthaven van Willem stad was geland en de passagiers 'het toestel reeds hadden verlaten, ont ving het K.L'.M.-kantoor te Willem stad van het kantoor te New York bericht dat men in New York had gemeld dat er een tijdbom in het toe stel was geplaatst. Onmiddebjik werd door de autoriteiten in Willemstad een grondig onderzoek ingesteld, doch men vond1 niets. Cremeren en begraven gelijk voor de wet DEN HAAG, 25-9. De Eerste Ka- mer heeft een wet op de lijkbezor ging, die ten doel heeft een einde te maken aan de tenachterstelling van crematie ten opzichte van begraven, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, volgens de wet is de vesti ging van een crematorium onder worpen' aan het oordeel van de plaatselijke gemeenteraad bij wie eventuele bezwaren tegen een der gelijke vestiging kunnen worden in gebracht. Hogere middagtemperaturen Verwachting tot vrijdagavond: In de avond en nacht zwaar be wolkt met regen of motregen, mor gen overdag opklaringen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid; morgenmiddag iets toene mend; hogere middagtemperaturen. 27 sëp.t Zon op 6.34, onder 18.27. Maan op 13.39, onder 20.22. Eerste kwartier: 29 sept. te 6.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 sept. 6.15 v.m. 18.28 n.m. BROUWERSHAVEN 27 sept. 6.00 v.m. 18.21 n.m. Doodtij: 1 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling wordt gekenmerkt door d'e aanwezigheid vain een hogedrukgebied boven mid den-Europa en een samengesteld lagedrukgebied dat zich op de At lantische oceaan van IJsland naar het zuiden uitstrekt. Frontensyste men van deze depressie drongen over de Britse eilanden naar het oosten en bereikten, vergezeld van hun regengebieden, ook ons land. Het komende etmaal zullen zij ons weliswaar passeren, maar de weers- verbetering die daar op volgt, zal tamelijk snel tenietgedaan worden. Over de oceaan dringen namelijk nieuwe regengebieden naar het oos ten op, voorafgegaan door naar zuid west krimpende en tegelijkertijd iets aanwakkerende winden. Liberale Internationale veroordeelt bezetting van Tsjecho-Slowakije DEN HAAG, 25-9. „De Liberale Internationale veroordeelt de wrede en verraderlijke bezetting van Tsjeoho-Slowakije door de strijd krachten van de Sowjet-Unie en en kele bondgenoten als een daad die in strijd is met de rechten van de mens en het handvest der Verenig de Naties". Dit is de aanhef van een resolutie die op de slotzitting van de Liberale Internationale, welke organisatie de afgelopen vier dagen in Den Haag bijeen is geweest, unaniem werd aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1