34 Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! De pony overwon het paard Bloemen voor Delta-Sport-trainer en Nat. kampioen 200 meter horden H. Dost Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 september 1968 Nr. 20068 De pony verving het kind in de mijnen ai). Rond ieder dier dal in de mode is ontwikkelen zich sagen. De pony zou het dichtste bij het wilde paard staan, want dit zou ook maar een stokmaat van 1,30 m. hebben en vele pony's hebben nog een aalstreep, wat een wildaftekening is. Het staat echter wel vast, dat de pony helemaal niet rechtstreeks van het wilde paard afstamt en even min van de tarpan. Niet dat deze dieren zoveel groter waren (dat hing af van de streek waarin zij voor kwamen), maar zij kwamen in de historische tijd niet voor in de stre ken waar de pony's gefokt zijn. Dat zijn nl. allemaal gebieden met een onaangenaam klimaat en geen over vloedige plantengroei. De mens heeft toen hij deze streken bezette, paar den meegebracht. Die waren al heel wat kleiner dan onze huidige land- bouwpaardenl Van deze dieren konden alleen die zich handhaven, die zich vermoch ten aan te passen aan het barre kli maat en het karige voedsel. Zo ont stonden, door natuurlijke teeltkeus, de oorspronkelijke ponyrassen. Dat zijn er maar drie: de Shetlanders, de IJ slanders en de Noren. Want de sierlijke Welsh, Dartmoors en New Forests zijn helemaal niet oorspron kelijk: ze zijn door mensen gefokt. Bij de New Forest heeft men zelfs Arabisch hengsten gebruikt. Derge lijke sierlijke rassen in pocket for maat konden eenvoudig niet in de natuur ontstaan. Fokkerij Men neemt aan, dat vóór 1800 al leen pony's uit IJsland en van de Shetland eilanden zijn uitgevoerd ten behoeve van rijkaards, die ze voor liefhebberij wilden houden. Mogelijk is in die tijd al de grond slag gelegd voor de ivarmbloedras sen. Pas in de 19 eeeuw komt er be weging in de fokkerij. De Shetland- eilanden waren tol 1469 Zweeds be zit, werden toen Schots en kwamen later aan Engeland. De Vikingen hebben al grote kudden pony's op deze eilanden aangetroffen en zelf hebben zij de Noorse pony naar IJs land overgebracht. In 1850 ging men op Mainland en Sumburgh (de belangrijkste Shet- landeilanden) stelselmatig fokken. Men voerde toen ook Fjordenpaar- den uit Noorwegen in om mee te kruisen. Daaruit is later de Sum- burghstam voortgekomen met die ren tol 1,30 m. Later heeft men zelfs Amerikaanse mustangs en Arabie ren ingevoerd, maar de sporen daarvan zijn niet aanwijsbaar. Het oorspronkelijke Shetland type werd sinds 1873 door de Londense mar kies Londonderry verder gefokt met dieren van de eilanden Bressay en Noss. Wel werd zijn stoeterij in 1896 opgeheven, maar het echte type is bewaard gebleven. Rond 1850 werd echter de vrou- ■wenarbeid in de Engelse mijnen af geschaft, een lofwaardig streven. Wat later volgde óók het verbod van kinderarbeid. En nu was Leiden in last. De kinderen bleken te vervan gen te zijn door lange houwelen (zij moesten in allerlei spleten en holen kruipen om steenkool los te hak ken!) maar de dames niet. Deze had den lot dan toe de goedkoopste trekkracht geleverd voor de mijn- wagentjes. Men vond toen een op lossing in het op grote schaal in voeren van Shetlandpony's. Deze pasten goed in de lage mijngangen en zo ontstond het mijnpaard. Waar vraag is daar is veelal ook aanbod en van toen af begon de Shetlander zijn zegetocht. De eerste In de vorige eeuw zijn er ook en kele in ons land gekomen. In de Cu- lembofgse Courant van 26 juli 1S88 schrijft een medewerker, dat prinses Wïlhelmina vier Shetland pony's heeft gekregen en deze als vierspan voor de wagen gebruikt en er ook rijles op krijgt. Daarna volgen er meer, maar niemand dacht nog aan stamboek en fokkerij. Maar in De Veldbode van 1906 lezen wij, dat op de Rijkshengstenkeuring in Rotter dam voor het eerst een Shetland ponyhengst ter keuring is aangebo den. Dat was de hengst Rettendon Squire van de heer J. S. Wurfbain uit Rijswijk. Advertentie Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Eerste prijzen in Terueuzen ZIERIKZEE, 23-9. Voordat zater dag j.l. te Temeuzen een aanvang werd gemaakt met de afwerking van een afwisselende en uitgebreide se rie atletiekwedstrijden werden twee Zeeuwse atleten bedacht met een bloemenhulde. Dit eerbewijs viel ten deel aan de Goese atlete Ella Deur- Ioo die het nationale kampioenschap verspringen dames veroverde en aan de heer Ilarry Dost, trainer en suc cesvol atleet van de Schouwen-Dui- velandse atletiekvereniging „Delta- Sport", kaprpioen van Nederland op de 200 meter horden, heren. Mej. Deurloo en de heer Dost kre gen de bloemenhulde aangeboden door het district Zeeland van de Kon. Ned. Atletiek Unie. Het werd in Terneuzen voor de trainer van „Delta-Sport" intussen een extra prettige dag, omdat bij de verschil lende wedstrijden zijn training uit stekende resultaten te zien gaf. In de eerste plaats getuigde hier van Ria Kloet, die er opnieuw in slaagde eerste te worden bij het ver springen meisjes C en dat met een bijzonder goede sprong, namelijk 4,69 meter. Bovendien eindigde Ria in de goede tijd van 11,1 sec. op de tweede plaats meisjes C 80 meter. Het hoogspringen meisjes D werd eveneens een „Delta-Sport"-succes. Daarvoor zorgde Isolien Hage, die met een zeer goede sprong van 1,25 meter eerste werd en in dezelfde ca tegorie derde op de 60 meter. Hans Wiebols boekte voor de eerste maal een mooi resultaat bij het kogelsto ten: met bijna 9 meter werd hij eer ste cp dit nummer, jongens D. Op de 60 meter eindigde Hans met 8,4 sec. op de tweede plaats. De eerste plaats op de 200 meter horden was bij sterke tegenwind in 26,2 sec. voor Harry Dost. Jarmie de Jcnge-Schot was wat minder geluk kig bij het speerwerpen dames, daar ze in Terneuzen de dertig meter niet haalde en tweede werd. Baby in deken geslikt HAARLEM, 23-9. De ouders van de vier en een halve maand oude Jolanda van den Haak uit Schalk wijk (Haarlem-Oost) kwamen des morgens tot de ontdekking, dat hun dochtertje 's nachts in een gewat teerde deken was gestikt. Ze waren omstreeks half drie mog bij het wieg je geweest. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA, liet orgaan van de Indonesische fetrijdkracüjten, Ang- katan Bersendjata, meldt, ,dal „een communistische aanslag", die ge pleegd zou moeten worden tegen president Soeharto, tijdens diens be zoek aan Zuid-Sumatra, verijdeld is. SYRACUSE (New York). Groepen jeugdige negers hebben in de Ame rikaanse stad Syracuse incidenten veroorzaakt. Drie winkels werden vernield en een vierde in brand ge stoken. Drie politieagenten wei-den door stenen getroffen en gewond. Vóór middernacht was de orde her steld. BELGRADO. In Titograd (Monte negro) zijn zeker zes mensen omge komen en 21 gewond toen een brug over de Moraca tussen het oude en nieuwe stadsdeel instortte. MOSKOU. Het jachtje van de eenzame zeezeiler en schrijver Wil liam Willis (75) die 1 mei uit Long Island (New York) vertrok voor zijn derde poging om de Atlantische oceaan over te steken, is door een Russische treiler in het noorden van de Atlantische oceaan leeg aange troffen. MEXICO STAD. Javier Barros Sierra, rector van de autonome uni versiteit van Mexico-stad, is afge treden. De rector had woensdag stelling genomen tegen de militaire bezetting van de universiteit, die hij bestempelde als „een extreme gewelddaad ,die de universiteit niet - verdient". PNOMPENH. Een Zuidvietnamees vliegtuig van het type 1-19-A is op een Cambodjaanse weg geland en weer opgestegen nadat een kapitein van de Zuidvietnamese strijdkrach ten was uitgestapt, aldus een be richt van (heit Cambodjaanse pers bureau. TEL AVIV. Israël heeft zestien Egyptische vissers in vrijheid ge steld die eind vorige maand door de kustwacht met hun schepen bij de kust van de Sinaï waren opgebracht. BRUSSEL. In een grammofoon platenwinkel in de oude Brusselse binnenstad is een 36-jarige man tij dens een gevecht met twee politie mannen in burger neergeschoten. LESKOVAC. In de Oost-Servische industriestad Leskovac werd het af gelopen weekeinde de grootste nood- toestandsoefening dn Zuid-Sla vië gehouden. Binnen een half uur wer den 10.000 van de 40.000 inwoners geëvacueerd. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse Raad van Kerken heeft de opvatting van rassenapantheid een vals geloof genoemd, dat in strijd is met het christelijk geloof. ATHENE. De Griekse regering heeft de voormalige Griekse pre miers George Papamdreoe en Pana- yotis Kanellopoelos vrijgelaten, die beiden sinds april huisarrest had den. DJAKARTA. Generaal-majoor Amir Machmoed, de militaire com mandant vani Djakarta, heeft op een bijeenkomst van leiders van politie ke partijen meegedeeld dat 350 offi cieren en manschappen van het gar nizoen in de hoofdstad zijn gearres teerd omdat zij in het verleden con tact onderhielden met. leden van de (verboden) communistische partij. NEW DELHI. Men vreest dat 51 leden van een groep hindoezangers zijn verdronken nadat hun bus in een rivier was gestort. Het ongeluk gebeurde in het district Ratnagiri in de Indische staat Maharasjtra. 56 leden van de groep werden gewond, van wie 36 in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. TEL AVIV. Zes Israëlische mili tairen onder wie een luitenant-ko lonel zijn gesneuveld en vier ge wond toen een Israëlische patrouil le in een hinderlaag van Arabische gueriileros viel op ongeveer 15 kilo meter ten westen van. de Jordaan De bende van de verzetsstrijders bestond uit vijf man die allen wer den gedood. Micro-hartcamera t TOKIO, 22-9. Volgens de uni- f versite it van Hokkaido zijn Japanse hartspecialisten er voor hel eerst in de wereld in geslaagd met behidp van een t micro-camera het binnenste van de hartspier te fotografe- f ren. Hierbij waren opmerke- i lijke resultaten geboekt. De camera werd in de hartspier gebracht en door middel van f een eveneens ingevoerde krachtige lichtbron kon het binnenste van het hart wor- f den gefotografeerd, aldus de mededeling. 4 HAVANNA, 23-9. Twee toestellen van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Avianca" - een Boe ing 727 met 72 en een DC-4 met 66 passagiers - zijn zondag gedwongen naar Cuba te vliegen. Aruba wil groler zelfstandigheid SCHIPHOL. 23-9. „Wij voelen langzamerhand het gezag, dat de Antilliaanse regering over Aruba uitoefent, een gezag, waarin Curasao dank zij haar grotere bevolking de meerderheid heeft, als een slecht te dragen juk op onze schouders. Wij willen naar groter onafhankelijk heid toe met eigen zeggenschap over onze eigen zaken en daar zal weinig van terecht komen, wanneer het door de Antilliaanse regering aan genomen wetsontwerp tot wijziging van de Erna (Eilanden regeling Ne derlandse Antillen) wordt goedge keurd door de Kroon", aldus op Schiphol bij zijn terugkeer naar Aruba de voorzitter van de Aru baanse Volkspartij, Dominico G. Croes, tevens gedeputeerde voor het eilandengebied Aruba voor de dienst openbare werken en voorlichting. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee leed zware nederlaag Renesse miste zijn kansen Zierikzee II kwam tot gcljjk spel DFS niet meer bij „kopgroep" Dreischor behaalde nuttige overwinning Zonnemaire schoot net iets te kort De deelnemers aan deze geslaagde atletiekdag waren afkomstig uit ge heel Zeeland, behalve uit Vlissingen. De wedstrijden kregen een interna tionaal tintje door de deelname aan de strijd van een sterke meisjes ploeg uit St. Niklaas in België. Zorgen voor schoolhoofden AMERSFOORT. 23-9. De functie groep van hoofden van scholen van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel heeft in een motie zijn bezorgdheid uitgesproken over het feit dat door de maatregelen in het kader van de wet op het voort gezet onderwijs, genomen ten aan zien van de salariëring van de di recties bij het voortgezet onderwijs, een relatieve vermindering van de salariëring van de schoolleiding bij het basisonderwijs is ontstaan. De hoofden van scholen hebben het hoofdbestuur van de ABOP (Alge mene Bond van Onderwijzend Per soneel) gevraagd de ontwikkeling nauwlettend te volgen. De hoofden van scholen voor basis-onderwijs hebben trouwens nog talrijke zorgen. Diens t w e ige ra a r s hek hulden kerk •s GRAVENZANDE. 23-9. Onbe kenden, waarschijnlijk leden van „De Bond voor Dienstweigeraars", hebben de Ned. I-Ierv. kerk in ;s- Gravenzande beklad met geverfde teksten als „Weiger dienst" en „De witte hunnen komen - B.V.D.". Een zelfbedieningswinkel en ook de top van de oude dorpspomp kreeg een wit verfje. Op meerdere plaatsen in de Zuidhollandse gemeente wer den pamfletten aangeplakt met de afbeelding van een hunebed en de tekst „Weiger dienst" postbus 33, Bilthoven. BRUSSEL. De .Belgische socialis tische en christelijke vakbonden hebben een gezamenlijke nota ont worpen met richtlijnen voor de so ciale potibiek na 1969. Zij verlangen daarin, naast een versterkte actie voor volledige werkgelegenheid, in voering van ieen werkweek van 42 uur tegen het eind'e van 1970 en een vierde vakantieweek. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D kreeg Zierikzee een nog al zware 4-1 nederlaag te slikken bij DOS- KO. S.C. Gastel bezorgde MOC '17 zijn eerste nederlaag (3-0) Honten- isse, dat thuis met 4-3 van Breskens won is nu nog het enige ongeslagen team. Goes behaalde te Hoogerheide een overtuigende 3-0 zege op ME TO, terwijl Vogelwaarde bij het nog puntloze Grenswachters niet verder kwam dan een 1-1 puntenverdeling. Steen leed in eigen huis een teleur stellende 2-1 nederlaag legen Steen bergen. zege huiswaarts konden keren. Het nog ongeslagen Biervliet leed een verrassende 3-0 nederlaag tegen Sluiskil, terwijl HVV '24 bij hekke- sluiter Koewacht niet verder kwam dan een 2-2 gelijk spel. Oostburg bleef voor eigen publiek met 2-0 de baas over ClingelJzendijke kreeg weer een zware nederlaag te inkas- seren van Walcheren (0-6), terwijl Corn. Boys kans zag om Hansweert- se Boys met een 1-0 nederlaag naar huis te sturen. S.C. Gastel DOSKO Hontenisse Vogelwaarde Steen Steenbergen Zierikzee Goes METO Grenswachters Breskens 4 3 0 1 12- 5 6 4 3 0 1 10- 6 6 4 2 2 0 10- 8 6 HVV '24 Biervliet RCS Sluiskil Walcheren 4 2 11 4 2 0 2 3 2 0 1 4 2 0 2 4 112 4 112 4 0 13 3 0 0 3 8-6 5 8-4 4 7-6 4 8-11 4 9-8 3 3-7 3 3-11 1 6-10 0 4 2 2 0 11- 4 6 4 3 0 1 12- 5 6 3 2 1 0 14- 4 5 4 2 11 5-3 5 3 2 0 1 10- 4 4 In de 4e klas H bleek RCS de kan sen beter te kunnen benutten dan Renesse, waardoor zij met een 3-2 We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. -r;. Basis voor persoonlijk bezit puntjesaan METO II afstaan (2-5), terwijl Steenbergen met 6-1 de baas bleef over Corn. Boys II. Alliance II zag kans om Axel III in eigen huis met 2-0 te kloppen. Alliance 1.1 3 3 0 0 15- 2 O Zierikzee 11 4 2 1 1 14- 9 5 Middelburg III 3 1 2 0 8- 7 i RCS II 4 1 2 1 14-14 4 Axel lil 3 1 1 1 8- 6 3 METO II 2 2 0 0 7- 2 4 Steenbergen 11 3 1 0 2 8-10 2 Vlissingen 111 2 0 1 1 5- 6 1 Goes II 3 0 1 2 9-12 1 Com. Boys II 3 0 0 3 2-21 0 Hansweertse Boys 4 2 0 2 14-4S 4 Corn. Boys 4 2 0 2 8- 5 4 Renesse 4 2 0 2 6- 6 4 Oostburg 4 2 0 2 5-11 4 Clinge 3 0 1 2 2- 9 1 Koewacht 4 0 1 3 6-13 1 IJzendijke 3 0 0 3 1-22 0 In de reserve 3e klas C kwam Zierikzee II op het sportpark Ban- nink tot een 2-2 gelijk spel tegen Middelburg III. RCS II moest de AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas verloor DFS de aansluiting met de kopgroep door een 2-0 nederlaag bij Lewedorpse Boys. Zeelandia kwam met Domburg aan de leiding door zelf thuis met 2-0 van Noormannen te winnen, en het 2-2 gelijke spel van Schoondijke tegen Aardenburg. Hulsterloo be haalde zijn eerste overwinning in de thuiswedstrijd tegen Hoofdplaat (3-1) Luctor zag de puntjes met Domburg vertrekken (1-3), terwijl Robur en Patrijzen te Goes de inzet eerlijk deelden (2-2). Domburg Zeelandia Schoondijke Lewed. Boys Luctor DFS Noormannen Hulsterloo Robur Hoofdplaat Patrijzen Aardenburg nesse II door de 4-2 nederlaag bij HVV '24 II naar de voorlaatste plaats. Koploper Walcheren II schoot aanmerkelijk tekort tegen Vlissingen IV (4-1), terwijl Oostburg II de leiding alleen in handen kreeg 3 3 0 0 10- 2 6 3 3 0 0 8-2 6 3 2 1 0 11- 4 5 3 2 0 1 5-3 4 3 1 1 1 9-6 3 3 1 1 1 5-6 3 3 0 2 1 3-5 2 3 1 0 2 5-6 2 3 0 2 I 4-9 2 3 0 1 2 4- 8 1 3 0 1 2 2- 6 1 3 0 1 2 2-10 1 klas zakte Re- door Zeelandia II in eigen huis met 4-1 te verslaan. Terneuzen III kwam maar net met de hakken over de sloot tegen Vogelwaarde II (1-0). Hontenisse II toonde zich ruim schoots de meerdere tegen Steen 11 (5-1), terwijl Middelburg IV aan één doelpunt je genoeg had om Zeeland Sport III de volle winst af te snoe iden. Oostburg II 3 3 0 0 14- 2 6 Terneuzen III 3 2 1 0 7- 5 5 Vogelwaarde II 4 2 11 7-5 5 Vlissingen IV 3 2 0 1 12- 5 4 HVV '24 II 3 2 0 1 12- 6 4 Hontenisse II 3 111 7-8 3 Steen 11 3 10 2 5-82 Zeelandia II 3 1 0 2 7-10 2 Middelburg IV 3 1 0 2 2- 9 2 Renesse II 4 0 1 3 6-14 1 Zeeland Sport III 3 0 0 3 1-10 0 In de 2e klas B behaalde Drei schor een kleine maar nuttige 3-2 overwinning op Cortgene. Zierikzee III deed knap werk tegen Kwaden- damme (3-2), terwijl DFS III de helft van de inzet thuis hield tegen Luctor II (3-3). Zonnemaire schoot jammer genoeg net iets te kort bij Kruiningen (1-0). Goes III won hier verder met 1-0 van Hansweertse Boys II, terwijl 's Heer Arendskerke de puntjes moest afstaan aan Dom burg II (3-5). Goes III 3 3 0 0 7- 1 6 Zonnemaire 4 2 1 1 9- 6 5 Kwadendamme 3 2 0 1 12- 5 4 Dreischor 3 2 0 1 11- 6 4 Domburg II 3 2 0 1 10- S 4 Luctor II 3 1 1 1 7- 9 3 Cortgene 3 1 0 2 9- 8 2 DFS II 3 0 2 1 4- 9 2 Zierikzee lil 3 1 0 2 4-10 2 's H. Arendsk. 111 4 1 0 3 12-16 2 Hansw. Boys II 3 0 0 3 2- 6 0 In de 3e klas D kwam Zonnemai re 11 met een keurige 4-3 overwin ning op Cortgene II voor de dag. Dreischor II Icon het bij Goes IV niet bolwerken en verloor met 4-1. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 46. Op het roepen van heer Loran komen enkele wapenknechten binnenstormen. Bui ten zichzelf van woede wijst Loran op de beide bezoekers en beveelt zijn mannen: „Sluit deze honden in de donkerste kerker tot ik beslist heb wat er met hen zal ge beuren!" Doch voordat de krijgers hem bereikt hebben, verheft Aram zijn stem. „Wacht!" buldert hij en zijn houding is zo bevelend dat de mannen onwillekeurig blijven staan. Aram wendt zich tot Loran en vervolgt: „Gij neemt zonder meer aan dat wij vol gelingen van Korban zijn. doch ik verzeker u dat ik mij een vriend van prins Grubalt mag noemen! Zou hij mij anders zijn kost bare zegelring meegegeven hebben? Ge kunt ons in de kerker laten gooien, doch weet dat ge uw prins en zijn bruid daar mede een slechte dienst bewijst! Het ware beter, wanneer ge eerst ons verhaal wilde aanhoren!" Strak kijkt hij Aram aan. Deze weifelt. Ramar staat erbij alsof de hele zaak hem niet aangaat, doch de jonge ridder wacht in de grootste spanning Loran's antwoord af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5