Tsjechisch professor verwacht terugtrekking van de Russen 0e Thant ziet geen einde aan Vietnam-oorlog Prinses Irene naar Biafra Faillissement Hagen Zierikzee een feit T.v.-zender Wesel in gebruik Frankrijk blijft lid van de NAVO Bemande vlucht om de maan Humphrey doet beroep op de Europese landen Veel zelfmoorden in China? Fusie van vleeskeuringskringen nog in voorbereidend stadium ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Dinsdag 24 september 1968 125stc jaargang Nr. 20068 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand i 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierik: In dit nummer: per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Vleeskeuringskring Zierikzee in 1967 Volk sterk achter Svoboda en Dubcek UTRECHT, 23-9. „Het gaat goed met de economie van Tsjecho-SIowa- kije. De groei van het nationaal pro- dukt bedraagt momenteel 6 tot 8 procent. De cijfers over het eerste halfjaar van 1968 zijn bijzonder gun stig. Het is alleen de vraag of de voorsprong behouden blijft na het militaire optreden van de Warschau- Pact-landen in ons land". Dit heeft prof. dr. A. Korner (38), hoogleraar in de politieke economie aan de Ka- rel's universiteit in Praag, tijdens een vraaggesprek met het ANP ver klaard. Prof. Korner verblijft mo menteel, als deelnemer aan het eer ste congres van juridische studenten, in Utrecht. Prof. Korner zei, dat de Tsjechen in de komende maand verwachten dat 'er een politieke oplossing zal worden gevonden die het mogelijk maakt dat de buitenlandse troepen Tsjecho-Slowakije verlaten. Volgens hem is er geen sprake van dat het volk minder steun zou geven aan president Svoboda en partijleider Dubcek. Nog elke dag slaan er rijen voor het gebouw van de partij. Zij wachten urenlang in de hoop 'een van beiden te kunnen zien en dan hun aanhankelijkheid te kunnen de- monstreren. De gebeurtenissen heb ben ons volk inniger dan ooit te vo ren met de leiders verbonden". Vrees de oorzaak Volgens de Tsjechische hoogleraar is vrees, met name van Oostduitse, Hongaarse en Bulgaarse zijde de oorzaak geweest van de inval in au gustus. Hij gaf toe dat Tsjecho-Slo wakije een aantal hervormingen van plan was door te voeren, zoals het geven van zelfstandig ondernemer schap aan kleine luiden, bijv. schoen makers en kappers en meer van der- NEW YORK, 23-9. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, ziet binnen een jaar geen einde komen aan de oorlog in Viet nam. Hij zei dit maandag op een persconferentie. Een resolutie waar in beëindiging va,n de bombardmen- ten op Noord-Vietnam wordt geëist zou naar zijn mening een. goede kans maken door d'e meerderheid van. de algemene vergadering te worden aangenomen, Thant zou indiening van een dergelijke resolutie verwel komen. Aangezien de kwestie-Viet nam echter niet op de agenda staat zou dit volgens hem niet realistisch zijn. MADRID, 24-9. Prinses Irene, de echtgenote van prins Carlos, is naar Biafta vertrokken om haar schoon zuster, prinses Cecilia van Bourbon Parma, te helpen bij het lenigen van de noden van de hongerlijdende kin deren in dat gebied, zo verluidde dinsdag in Madrid. Apeldooms bedrijf wordt stilgelegd APELDOORN, 23-9. Bij het te Apel doorn gevestigde bedrijf Lorain n.v. zal tegen het einde van dit jaar de preduktie grotendeels stil gelegd worden, zo deelt de directie van het bedrijf mede. Het voltallige perso neel en de vakbonden zij" <>P de hoogte gebracht. De Amerikaanse moedermaatschap pij Koehring' Company heeft dit be sluit genomen omdat haar twee jaar geleden te Parijs gestichte verkoop kantoor er nog niet in geslaagd is voor de produkten van Lorain n.v. (mobiele kranen) de afzet in de Euro pese landen te verzekeren. Met de vakorganisaties zal overleg gepleegd worden omtrent 'n bevredigende af vloei ngsregeling voor de betrokken 45 personeelsleden. gelijke eenmansbedrijfjes. Het was al lang duidelijk geworden dat het niet economisch verantwoord was om deze mensen in collectieve ver banden te laten werken. In Tsjecho- Slowakije verdienen ongeveer 15.000 ambtslieden in even zovele bedrijfjes hun brood, in tegenstelling tot met name Hongarije en Bulgarije, waar aanzienlijk meer beroeps uitoefe naars in deze categorieën vallen. Men heeft onze plannen gezien als een begin van het kapitalistische systeem en ons daarop aangevallen", aldus prof. Korner. Geen steun uit het westen Prof. ontkende dat Tsjecho-Slowa kije van plan was geweest om finan- oiële steun uit het westen aan te trekken. Wat wij willen is dat ons land vooruitgaat, zonder echter af te wijken van het democratisoh-so- ciaiisme. Wij zullen nimmer meer terugkeren naar de periode van de regering Novotny. Op de vraag wel ke weg Tsjecho-Slowakije zal moe ten gaan, wanneer president Svoboda en partijleider Dubcek plotseling zouden overlijden, antwoordde prof. Korner: „Het zijn beide gezonde mensen, maar als we hen zouden verliezen dan zijn er voldoende per sonen die hen waardig kunnen op volgen. In het westen wordt vaak gedacht, dat het alleen Svoboda en Dubcek zijn op wie Tsjecho-Slowa kije vertrouwt, maar ik kan u ver zekeren dat de heie partij het volko men met hun beleid eens is. Zij zijn de exponenten van onze overtuiging. De voornaamste contingenten van de Ocsteuropese 'strijdkrachten die bijna vijf weken geleden Tsjecho- Slowakije hebben bezet, zullen te gen 15 oktober worden teruggetrok ken. Dit heeft de Tsjechoslowaakse minister voor het staatsplan Stefan Gasparik, volgens welingelichte krin gen maandag in Genève verklaard op een bijeenkomst van Tsjechoslo waakse diplomaten en functionaris sen bij de Verenigde Naties. Gegadigde Irok zicli terug ZIERIKZEE, 23-9. Naar wij ver nemen hebben de onderhandelingen over overname van de elektronische fabriek W. Hagen op het industrie terrein geen resultaat opgeleverd. Morgen (woensdag) zal het bedrijf haar eigen faillissement aanvragen. De 40 werknemers zullen naar ander werk moeten uitzien. Deze voor het bedrijf trieste feiten zijn medegedeeld door de heer J. C. J. Habold, procuratiehouder van de firma Hagen. De week- en maandsa larissen voor de werknemer-s zullen nog normaal worden uitbetaald. Al het personeelis reeds bij het Ar beidsbureau te Zierikzee ingeschre ven. Van de zijde van een Haagse on dernemer bestond bei'amgsteliling voor overname van het bedrijf, maar heeft uiteindelijk toch besloten dit niet te zullen doen. De heer Habold heeft persoonlijk de onderhandelin gen in Den Haag gevoerd. Op grond van ingewonnen informatie heeft de Hagenaar het plan het Zierikzeese bedrijf over te nemen, laten schieten. DUSSELDORF. 23-9. De Westduit- se minister van P.T.T., dr. Dollinger, heeft maandag de t.v.-zender Büde- rich-Wesel in bedrijf gesteld. De 500 kw-zender. die iLn drie jaar ge bouw is en 6,5 miljoen mark heeft gekost, zal het tweede en derde pro gram uitzenden. De toren is met zijn 321 m. liet hoogste bouwwerk in Nocrdrijn-Westfalen. De uitzendin gen kunnen ook in een groot deel va n Nederland met normale anten - nies zonder storing worden ontvan gen. De wereldtentoonstelling in Osaka OSAKA, 23-9. Tot nu toe hebben zich 45 landen aangemeld voor deel neming aan de wereldtentoonstel ling die in 1970 in Osaka (Japan) wordt gehouden. De heer Kazuo Akiyama, 'hoofd van de afdeling overzeese publiciteit van de Japan se vereniging voor 'de Expo '70, ver telde dat de organisatoren eigenlijk op zeventig deeLnemende landen ho pen. Er is geen officiële inschrijfter mijn, maar landen die nog moeten beginnen 'met het bouwen van een paviljoen, hebben niet al te veel tijd meer. De U.S.S.R., Bulgarije en En geland hebben de eerste steen al ge legd. Geen dynamiet DEN HAAG. Brand heeft gewoed in de computerruimte in de kelder van het - oude - B.P.M.-gebouw aan de Carel van Bijlandtlaan in Den I-Iaag. PARIJS, 23-9. Premier Maurice Couve de Murville heeft maandag avond in een vraaggesprek voor de televisie laten doorschemeren dat Frankrijk zich volgend jaar niet uit de NAVO zal terugtrekken. Couve zei dat het regeringsbeleid erop gericht is, lid van de NAVO te blijven zolang zich geen fundamen tele veranderingen in de betrekkin gen tussen Cost en West voltrekken. ..Deze veranderingen hebben niet plaatsgevonden", zo zei hij. Het was de eerste regeringsverkla ring over het NAVO-lidmaatschap sinds de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. Over deze interventie zei Couve, dat zij belangrijke gevolgen had voor de internationale betrekkingen, maar in Frankrijk's geval geen beletsel mag vormen voor het streven naar een ontspanning tussen Oost en West. aan boord van vliegtuig O O SPRINGFIELD, 24-9. Een Boeing 727 met 78 passagiers en 6 beman ningsleden aan boord heeft maan dag een noodlanldiing te Springfield in de Amerikaanse staat Illinois ge maakt nadat de politie een anoniem telefoontje had gekregen met de mededeling dat er zich in het toe stel acht staven dynamiet bevonden. Tien inzittenden liepen verwondin gen op omdat zij uit het vliegtuig sprongen voor de loopplanken gear riveerd waren. De politie heeft de Boeing doorzocht maar geen 'dyna miet gevonden. Het toestel was op weg van Tul- sa naar Chicago. LONDEN, 23-9. De Amerikaanse vice-president en presidentskandi daat van de Democratische Partij, Hubert Humphrey, heeft maandag- in een door de B.B.C. uitgezonden te levisie-interview, een beroep op de Europese landen gedaan om de „hys terie van het ogenblik" op te geven en het verdrag tegen de verspreiding van de kernwapens in liet belang van de mensheid te aanvaarden. Een langdurig uitstel kon ertoe lei den dat dit verdrag dat van beslis sende betekenis is, nooit van kracht wordt. Humphrey verzekerde dat er geen wijziging is gekomen in de ver plichtingen die de V.S. tegenover Eu ropa op zich hebben genomen. Maar ook de Europese bondgeno ten van de V.S. moesten hun ver plichtingen tegenover 'de NAVO na komen. Vele Westeuropese landen die 'lid zijn van de NAVO, aldus Humphrey, hebben dit. echter nog niet gedaan. WASHINGTON. 23-9. Amerika zal misschien, als volgende maand de proef met de Apollo-7 goed verloopt, in december of januari al proberen een ruimtevaartuig met drie astro nauten een dag lang een baan om de maan te daten beschrijven om het vervolgens terug te halen rjaar de aarde, zo is maandag onthuld. De leider van het Apollo-7 pro ject van het bureau voor lucht- en ruimltevaairt (NASA), WtólUam Schneider, verklaarde dat er „een grote mogelijkheid" was dat dit kon worden geprobeerd met de Apollo- 8, waarbij de Saturnus 5-maanraket zal worden gebruikt. Dan moet de vlucht met de Apolol-7 wel perfect verlopen. TAIPEH, 23-9. Volgens een blad van de Rode Garde heeft het aantal zelfmoorden in de Chinese Volksre publiek „een alarmerende omvang" aangenomen, zo meldt het nationa- listisch-Chinese centrale persbureau. De Chinese vice-premier en minis ter van openbare veiligheid, Hsieh Foe-Tsjih. had volgens het blad ge zegd: „Het was onvermijdelijk dat veel mensen in de grote culturele re volutie zelfmoord pleegden, uit vrees voor bestraffing van de misdaden die zij begingen. Maar het aantal zelf moordgevallen heeft in de afgelopen maanden een alarmerende omvang aangenomen en zal de revolutie ern stig belemmeren als dit niet tijdig wordt beteugeld". Prinses Christina voor opleiding naar liet buitenland DEN HAAG, 24-9. De Rijksvoor lichtingsdienst deelt mede, dat H.K. H. prinses Christina heeft besloten haar studie aan de rijksuniversiteit te Groningen te beëindigen. Het is nu in de eerste plaats haar wens een weg te zoeken tot voltooi ing van haar zelfstandigheid, in ver band waarmee zij denkt aan een ver blijf in het buitenland. De keuze van haar verdere opleiding wordt be paald door haar liefde en aanleg voor de zangkunst. De prinses zal dezer dagen voor een kort bezoek naar Canada vertrekken, teneinde zich te oriënteren omtrent de moge lijkheden tot verwezenlijking van deze plannen, speciaal ook die voor de zangopleiding. In gezelschap van de prinses zullen zijn haar particu lier secretaresse mej. N. M. de Vlie ger en mevrouw Phia Berghout, di- rectric van Queeckhoven, 't inter nationaal toonkunstenaars centrum te Breukelen, uitgaande van de Edu- ard van Beinumstichting. h De krijgsraad in Athene heeft maandagavond drie mensen tot ge vangenisstraffen veroordeeld omdat zij zouden hebben samengezworen met het doel het militaire bewind in Griekenland omver te werpen. Studententuniult in Frankfort FRANKFORT, 23-9. In Frankfort hebben ongeveer 1500 studenten ge tracht de uitreiking te voorkomen van de vredesprijs van d'e West- Duitse Boekenbeurs aan dichter- presid'ent Leopold Senghor van Se negal .De studenten, onder wie Da niel Cohen-Ben.dit „Rede Danny" (bekend van de mei-rellen in Pa rijs), bestormden politiea fzeltingen bij de St.. Pauluskerk en gooiden met flessen en stenen. „Rode Danny" werd gearresteerd en de politie werd toegeroepen „Sieg heil", SS- politie en „nazi's'1'. Drie politieman nen werden gewond. Via vriendelijk naar onvriendelijk BRUSSEL, 23-9. Twee gewapen de Nederlanders hebben te Mol (Bel gië) een pensionhouder beroofd na een gezellig avondje uit. Zij hadden de man 's avonds ont moet, toen deze moeilijkheden met zijn auto had en hem geholpen. De kennismaking werd daarop uitge breid gevierd in een café en na slui tingstijd nog geruime tijd voortgezet bij d'e pensionhouder thuis, tot deze in slaap viel. De gasten doorzochten daarop de woning, wekten de echt genote van hun gastheer en dwon gen haar onder bedreiging met re volvers haar geld af te geven. Zij vertrokken met hun buit, circa 25.000 frank (1.800 gld.) in hun zwarte Mer cedes en zijn sedertdien spoorloos. De Gaulle naar Bonn BONN, 23-9. President de Gaulle heeft zelf de wens uitgesproken, dat de besprekingen die hij eind deze week in Bonn zal voeren, zich zullen concentreren op de oost-westver houding en de Europese politiek. Dit verklaarde maandag een Westduitse regeringswoordvoerder op een pers conferentie over het programma van het bezoek. De delegatie die de Gaulle vrijdag en zaterdag verge zelt ,zal ook kleiner zijn dan anders. Zo zal de Franse minister van de fensie, Messmer, ontbreken. Dit wil echter volgens de Westduitse woord voerder niet zeggen, dat er geen mi litaire veiligheidskwesties' aan de orde zullen komen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een depres sie, die dinsdagnacht van de Noord zee naar het oosten trok stroomt met noordwestelijke winden koude en onstabilee lucht over west Europa. Daarin komen regen- en onweers buien tot ontwikkeling. Ook de afge lopen nacht viel er plaatselijk flin ke hoeveelheden neerslag, zo noteer de Valkenburg' 25 millimeter, Soes- terberg en het vliegveld Beek 21 mi- limeter. Als gevolg van het naderbij ko men van een rug van hoge lucht druk over de Britse eilanden zal het komende etmaal de buiigheid in on ze omgeving afnemen. Op de oceaan breidt een depressie zich langzaam in noordoostelijke richting uit, maar heeft op het weer bij ons geen in vloed. Verkeersongelukken op de Fran se wegen hebben in het jongste weekeinde aan 82 mensen het leven gekost. Het aantal gewonde ver keersdeelnemers bedroeg 685. van wie 241 zware kwetsuren opliepen. Het vorige weekeinde bedroeg het aantal verkeersdoden 68. Toen wa ren er 707 gewonden. MEXICO. Ondanks de ongeregeld heden in Mexico-city gaan de voor bereidingen voor de Olympische Spelen gewoon door. Zondag werd de generale repetitie van de ope ningsceremonie gehouden. Padvin ders lieten duizenden ballonnen de lucht ingaan, terwijl de reserve troepen van het Mexicaanse leger de plaats innamen van de deelnemers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's J 1 Die hoger klimt dan hem be- r Staamt Valt dieper dan hij heeft ge- f raamd r Minder wind Verwachting tot woensdagavond: Afnemende buiïgheid en geleidelijk meer opklaringen: koude nacht, morgen overdag ongeveer- dezelfde middagtemperatuuur als vandaag; tol matig afnemende noordwestelijke wind. 25 sept. Zon op 6.31, onder 18.31. Maan op 10.35, onder 19.23. 26 sept. Zon op 6.33. onder 18.29. Maan op 12.08, onder 19.47. Eerste kwartier: 29 sept. te 6.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 sept. 5.04 v.m. 17.12 n.m. 26 sept. 5.39 v.m. 17.50 n.m. BROUWERSHAVEN 25 sept. 4.39 v.m. 16.59 n.m. 26 sept. 5.18 v.m. 17.39 n.m. Springtij: 24 sept. SAIGON, 24-9. Op het terrein van de olie-installaties van Nha Be op 10 km. ten zuiden van Saigon zijn dinsdagmorgen zes raketten van Russische makelij ontploft. 600.000 liter brandstof vlogen, in brand. Kring „Zierikzee" in principe bereid tol samengaan ZIERIKZEE, 23-9. Dc besprekin gen die plaatsvinden om te komen tot een fusie van de vleeskeurings kringen in Zeeland, bevinden zich nog in een stadium van bestudering van de bestuurlijke problemen en fi nanciële konsekwenties. Er is nog geen beslissing gevallen, maar intus sen heeft de vleeskeuringskring „Zie rikzee" zich - zoals eerder reeds werd gemeld - in principe bereid ver klaard om tot een fusie met de an dere Zeeuwse kringen te komen. Dat wil zeggen: samenvoeging van Zie rikzee met Vlissingen, Middelburg, Kruiningen, Goes en Tholen tot één vleeskeuringskring. De fusieplannen zijn een gevolg van de E.E.G.-eisen op het gebied van de vleeskeuring, eisen die hoger zijn gesteld dan de nonnen zoals die worden voorgeschreven door de Ne derlandse wetgever. Eén van de (or ganisatorische) eisen van de E.E.G. is o.a. dal het hoofd van de vlees keuringskring een vol-ambtelijk die renarts behoort te zijn. De kringen Kruiningen, Tholen en Schouwen- Duiveland zijn niet vol-ambtelijk. Fusie met Vlissingen. Middelburg en Goes betekent echter de totstandko ming van een vol-ambtelijke Zeeuw se vleeskeuringsdienst. Bovendien worden strengere eisen gesteld met betrekking tot de be drijfsruimten. die zullen moeten vol doen aan de bouwtechnische nor-men zoals die gesteld worden door de E.E.G. Burgemeester D. W. Kastelein deelde in de maandagmiddag ten stad'huize te Zierikzee gehouden vergadering' van het algemeen be stuur mee, dat de kring „Zierikzee" bereid is tot fusie, onder voorbehoud dat de financiële konsekwenties na der zullen worden bezien. Het over leg is gaande en we moeten afwach ten wat er uit de bus komt, aldus de kringvoorzitter. Het is bepaald nog niet te zeggen of samenwerking met de andere krin gen voor de kring „Zierikzee" (finan cieel) voordeel zal afwerpen. Ook de vraag hoe het met de keurlonen zal gaan kan nog niet beantwoord wor den. Intussen is een Zeeuwse werkcom- missie gevormd die de problemen onder de loep neemt, de gegevens van de kringen uitwisselt en bekijkt of de financiële gevolgen aanvaardbaar zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1