Ruimtestation „Sonde 5" na maanreis veilig in zee geland Twaalf doden bij ongeluk luchtvaartshow Vijftig jaar Hoogovens ({019496 ta het grote MORRIS Ernstige overstromingen in Zwitserland Twee vliegtuigen gekaapt en naar Cuba Zwiepende kabel doodt 8-jarige jongen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 september I960 125ste jaargang Nr. 20067 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwse corsowagen won eerste prijs te Goes MOSKOU, 22-0. Het Sowjet- ruimtestation „Sontle-5" is op de aarde teruggekeerd. Het is zaterdag- in een vooraf vastgesteld gebied van de Indische Oceaan terechtgekomen. De „Sonde-5" is zondag 15 septem ber gelanceerd en vloog woensdag rond de maan. Het program van we tenschappelijk onderzoek is geheel uitgevoerd. (Zoals bekend wordt aangenomen dat de „Sonde-5" van 'het type „Soy- oez" is, waarmee eerder een beman de ruimtevlucht is uitgevoerd. Het Sonde-experiment heeft de Sowjet- Unie waarschijnlijk een stap verder gebracht in de richting van een be mande ruimtevlucht naar de maan). Tass deelde mee dat de Sonde za terdag omstreeks 17.00 uur vrijwel midweegs tussen Zuid-Afrika en West-Australië aan een parachute in de Indische Oceaan was terechtgeko men en door een Sowjet-vaartuig was opgepikt. De snelheid bij de te rugkeer in de dampkring was 11,2 km per seconde, „de tweede kosmi sche snelheid". Het station had een grote hoeveelheid wetenschappelijke gegevens terug naar dte aarde ge bracht. De plaats waar het station in zee kwam is ongeveer duizend km ten zuidoosten van het eiland Mauritius. De Russische bemande ruimtevoer tuigen zijn steeds op het land ge daald. Tass sprak van een „bijzondere prestatie van de Sowjet wetenschap en technologie". „Een nieuw weten schappelijk en technologisch vraag stuk is opgelost en er openen zich wijde vooruitzichten voor het verde re onderzoek van de ruimte en de planeten van het zonnestelsel door automatische ruimtestations, waarbij de gegevens van het onderzoek wor den teruggebracht naar de aarde". Volgens waarnemers is de Scwjet- Unie nu een stuk voor op de Vere nigde Staten wat tie Imogelijkheitl van een bemande vlucht naar de maan betreft. Men is van mening dat de Sowjet- Uni'e niet onmiddellijk het experi ment met een bemande cabine zal herhalen maar eerst verdere proeven zal doen. In de verklaring van Tass .wordt niet over het aspect van een menselijke vlucht gesproken maar de nadruk gelegd op de wetenschappe lijke waarde van het Sonde-experi ment. Tass meldde vrijdag dat de Sonde woensdag op een kleinste afstand van 1.95C km rond de maan vloog. Het Britse observatorium van Jodrell Bank was eerder met het nieuws ge komen maar de Russen verklaarden toen dat de mededeling „niet over eenkomstig de werkelijkheid" was. Sir Bernard Lovell, directeur van Jodrell Bank, wenste de Russen zendag geluk met hun prestatie en voorspelde dat zii in de nabije toe komst een bemande vlucht naar de maan zullen uitvoeren. DEN HAAG. Een woordvoerder van de „NASA", het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, heeft zondagavond de berging van c(e Russische „Sonde-5" na een om loop cm de maan een groot succes genoemd en een bewijs van de „gro te capaciteit" waarover do Russen beschikken. Als de Amerikanen de maan eerder zouden bereiken dan de Russen zou dat slechts aan het ein de van een - nek-aan-nOk-race zijn. zei hij. Pliilips-personeel kan aandeelhouder worden EINDHOVEN. 21-9. In het leader van de bevordering der bezitsvor ming onder het personeel zal Phi lips met ingang van december 1968 - voorlopig gedurende een proefpe riode van vijf jaar - die personeels leden, die ten minste twee jaar on afgebroken in dienst zijn van de on derneming, jaarlijks in de gelegen heid stellen om uit hun inkomen converteerbare perïïoneelsobliglaties te verwerven. FARNBOROUGH, 21-9. Tenmin ste twaalf mensen zijn vrijdag om gekomen toen een patrouillevlieg tuig van het Franse type Breguet 1150 „Atlantic" neerstortte tijdens tie internationale luchtvaartshow te Farnbcrcugh in Engeland. De twsemotorige „Atlantic", welk type reeds bij de Franse en de Wsstduitse marine in gebruik is en a Een gevecht-svl iiefgtuig vain het type Mirage is zondag tijdens een militaire demonstratie boven Mul house in de lucht ontploft. De piloot kwam om het leven. Automobilist reed voetgangers aan HORST, 22-9. Een automobilist heeft zondagavond op de Mterikse- weg te Hcrst zes voetgangers aan gereden, die naast en achter elkaar aan de rechter kant van de weg lie pen. De automobilist was verblind door tegenliggers. Bij deze aanrij ding kwam de 45-jarige mevrouw M. F. G. Jenneslkens-Droesen uit Ven- ray-Leunien om het leven. Drie voet gangers werden gewond en twee bleven ongedeerd. waarvan de koninklijke marine er negen heeft besteld, werd voorge bogen voor een publiek van 10.000 mensen. Het t eest el zou vlak nadat het los van de grond was gekomen een scherpebocht naar bakboord maken waarbij één van de motoren was uitgeschakeld. De „Atlantic" raakte één van de gebouwen van een restaurant voor militair perso- Heel, dat enkele minuten tevoren nog vol was geweest. Door de enor me hitte 'konden brandweer- en red ding sperscneel niet dicht genoeg bij kernen cm nog mensen te redden. Tot de omgekomenen behoren de vijf bemanningsleden. De overigen zijn leden van de Britse luchtmacht. De Breguet „Atlantic" behoort tot de modernste vliegtuigen voor ver kenningen boven zee en onderzee- bootbestrijding. Frans militair vliegtuig O O verongelukt LYON, 21-9. Een Broussard-vlieg- tuig van de Franse luchtmacht is tij dens een oefenvl'ucht in het gebied van de Franse Alpen verongelukt. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. Veel belangstelling trok cle Schouwse corsowagen te Goes. Hij was dan ook inliet kader van het jaarlijks fruitcorso goed voor een eerste prijs. Een ka rakteristiek onderdeel van de wagen ivas de garnalenboot onder de Zee- landbrug. Men zie ook elders in dit. nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). IJMUIDEN, 20-9. Onder het mot to „Van kleine vlam tot staal aan zee" hebben ca 1400 hogere functio narissen en personeelsleden „van het eerste uur" van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en staalfa brieken N.V. in de kantine van het Hoogovens-opleidingscentrum het 50-jarig bestaan gevierd. De bijeen komst werd bijgewoond door de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranen burg, de burgemeester van de drie IJmond-gemeenten, en vertegen woordigers van de dochtermaat schappijen en de overige deelnemin gen van het concern. Achtereenvol gens werd het woord gevoerd door ir. A. Drijver, voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens, ir. W. H. Kruyff, voorzitter van de Raad van Commissarissen, mr. Kranen burg, en tenslotte de heer W. Bunte, secretaris van de ondernemingsraad. Twee vissers verdronken ENKHUIZEN. 20-9. Vrijdagmor gen zijn de Enkhuizer vissers schip per M. Volgers (27) en zijn 18-jarige knecht W. Dudink bij slecht weer verclrookwen, doordat de vlet waar zij de nietten mee ophaalden om sloeg. De 24-jarige Peter Beers wist zwemmend bij enkele fuikpalen te komen en zich daaraan vast te hou den. Na een uur werd hij totaal uit geput door een schipper gered en ter observatie in het ziekenhuis op genomen. Provincie Zeeland en DOW in principe eens over waterle\.ering Het provinciaal bestuur van Zee land en de N.V. Inidustriewatervoor- zteninig Zeeuws Vlaanderen ener zijds en Dow Chemical (Nederland) N.V. anderzijds zijn het in. principe eens geworden over de voor-waarden van een langjarig contract voor de levering van water aan Dow in Ter- neuzen. Het betreft hier kwantiteiten die enkele malen het totale waterver bruik van Zeeuws Vlaanderen (ex clusief Dow) overtreffen. Deze enor me en nog voortdurend stijgende hoeveelheden maakten èn voor de provincie èn voor Dow afspraken op lange termijn noodzakelijk. Argentinië wil „Karei Doorman" kopen DEN HAAG. 21-9. De Argentijnse regering heeft aan de Nederlandse regering meegedeeld dat zij voorne mens is het vliegkampschip Hare Majesteits Karei Doorman, dat uit de operatieve sterkte van de ko ninklijke marine zal worden afge voerd, te kopen. Verwacht wordt, dat overeenstemming over de defi nitieve voorwaarden cp korte ter mijn zal worden bereikt. Een aantal specialisten van de Argentijnse ma rine zal binnen enkele dagen in Ne derland arriveren. Advertentie wkkm* VHHN4A6 1530,- u I Veerhuis OeHeer J-H. J- spot"»»"266 bqr&n STOPLICHT pwjttttwtni. .i»f* BORON EN Enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Koel weer met wisselende bewolking en enkele buien, waarvan sommige met onweer; matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. 25 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 9.04, onder 19.06. Eerste kwartier: 29 sept. te 6.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 sept. 4.30 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN 24 sept. 4.03 v.m. 16.2$ n.m. Springtij: 24 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Groenland en het zee gebied ten oosten daarvan is de luchtdruk hoog, bij de Azoren be vind! zich eveneens een hogedrukge- bied. Tussen beide hogedruksyste rnen ligt een gordel van lagedrukge bied, die zich uitstrekt van zuid- Groenland over de Britse eilanden en die Noordzee naar de Oostzee. Tussen het Azoren-hogedrukgébied en deze lagedrukgordel handhaaft zich een krachtige westelijke stro ming met storingen, die onbestendig weer in onze omgeving veroorzaken. Het afgelopen weekeinde kenmerkte zich vooral door veel wind. Terwijl er ook flinke buien voorkwamen, sommige met onweer. De neerslag hoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen, zo tapte Leeu warden de afgelopen nacht 23 milli meter af. De middagtemperaturen schommelden in ons land in het al gemeen tussen de 15 en 18 gx-aden. Het komende etmaal verandert in deze weerssituatie niet veel. zodat op een wisselende bewolking met en kele buien gerekend moet worden met een matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tus sen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. De middagtem peraturen zullen dezelfde zijn of iets iagex-e. f} Advertentie j- DUALITY FIKST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Na zware regenval bij autobusbolsing ROTTERDAM, 21-9. Bij een bot sing tussen twee autobussen op het kruispunt van Riemsdijkweg--Van Wierden Poelman weg (bij de Waal haven) te Rotterdam zijn vijftig pas sagiers licht gewond geraakt. Bij deze botsing waren betrokken een autobus van het gemeentelijk vervoei*sbedrijf R.E.T. (lijn 69) en een pei-soneelsbus met arbeidei-s van de machinefabriek Mensen. De R.E.T. bus kantelde. Tien ambulanceauto's zorgden voor het vervoer van de gewonden naar diverse ziekenhuizen. De eei'ste hulp werd verleend door een arts en een broeder van de G.Ct.D., die zeer snel ter plaatse waren. Bedi'ijven in het Waalhavengebied stelden direct kan toren en verbandmiddelen ter be schikking, voor het verzorgen van de gewonden. BERN, 22-9. Bij de overstromin gen in Zwitserland zijn vier mensen om het leven gekomen. Verscheidene wegen zijn geblokkeerd en spoorlij nen ondergelopen. De inwoners van verschillende dorpen staan klaar om geëvacueerd te worden. Zondag avond scheen echter het ergste voor bij te zijn. De schade loopt in de miljoenen guldens. Te Niederwil in het kanton Aargau werd een 67-jarige man door het water van een rivier meegeslexu-d. Hij verdronk. Te Zaeziwil in het kanton Bern vond een echtpaar dë dood toen de muur van een huis in stortte, in Genève kreeg een jonge Italiaan een hartverlamming toen hij zijn koopwaar uit een ondergelopen kelder wilde halen. De zwaarst getroffen kantons in Duits-Zwitserland zijn Thurgau, Aargau, Solothurn, Bern, Schaffhau- sen en Zürich. In de stad Aargau staat een hele wijk blank. De bewo ners zijn van de rest van de stad af gesloten. De schade in Zürich is groot. De zwaarst getroffen kantons in Italiaans-Zwitserland zijn Wallis. Neuchatel (Neuenburg) en Freiburg. De spoorlijn door de Simpion-tunnel is onbruikbaar. De overstromingen zijn veroorzaakt door zware regen val. ZIERIKZEE, 21-9. Bij het vallen van het (vroege) avonddonker vrijdag jl. werd het Havenplein bevolkt door een aantal jeugdige kleurrijke fantasie- figuren, die daar samenkwamen op uitnodiging van het Zierikzeese Leger des Heils, dal met dit feestelijke ,.b uil eng eb eur en", dat een hoogtepunt vond met de ontsteking van een lichtbaken (symbool van „De Lichtboei", hel jeugdclubhuis) door burgemeester D. W. Kastelein, de aandacht vestigde op de opening van een nieuw winterprogramma. - Foto: de groepsprijs werd gewonnen door dit exotische Arabieren-trio. Zie voor de verdere uit slagen en een verslag van dit geslaagde openlucht-feest elders in dit nummer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HAVANNA, 23-9. Twee toestellen van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Avianca" - een Boe ing 727 met 72 en een DC-4 met 66 passagiers - zijn zondag gedwongen naar Cuba te vliegen. De Boeing landde in Ca maguey en de DC-4 in Santiago. Het eei-ste toe stel was op weg van Barramquilla naar Cartagena, twee havens aan de noordkust van Columbia; het tweede Dodelijk mijnongeval HEERLEN. 21-9. In het onder gronds bedrijT van de mijn Laura- Julia is de 40-jarige hulp-bouwer J. A. Hendriks dodelijk verongelukt. De heer Hendriks raakte tijdens het opladen van stenen aan het front van een steengang op de 540 meter verdieping bekneld tussen de laad- wagen en de zijwand. Het slachtof fer. afkomstig uit Eygelshoven. was gehuwd en vader van twee kinderen zou ook in Barranquilta zijn opgeste gen. De Boeing is inmiddels naar Columbia teruggekeerd. De man die de piloot gedwongen had naar Cu ba koers te zetten, zou in Havanna zijn gebleven. De man zou Ramon Gai'cia heten en deel hebben uitge maakt van het „Nationale Bevrij- dingslegerêê, een verzets organisatie in Columbia. De DC-4 zou niet voor maandagmorgen uit Cuba vertrek- ken. De piloten van negentien vliegtui gen zijn nu al clit jaar gedwongen naar Cuba koers te zetten. De Cu baanse regering is nu niet bepaald gelukkig met deze gang van zaken. TOKIO-SCHIPHOL. Het Concert gebouworkest is maandagmoi'gen tegen vijf uur teruggekeerd op Schiphol na een tournee van drie weken door Japan. In die drie we ken heeft het in acht steden in to taal twaalf concerten gegeven, die door zo'n 25.000 mensen zijn bezocht. Sclieepstros brak - Man zwaar gewond VLISSINGEN, 22-9. Een 8-jarig jongetje is in het Bethesda-zieken- huis te Vlissingen overleden, een 56- jarige Belg ligt in hetzelfde zieken huis, na een been te hebben verlo ren. Dat is het trieste gevolg van het breken van een scheepstros, waar door een kabel door de lucht zwiepte en een groepje mensen trof. Het jongetje en de Belg werden Vlissingen, toen het motorschip „Be- ninkust" van de maatschappij V.N.S. afmeerde. Op de kade stond de 8- Vijf lig gewonden jarige A. C. J. Dispa mét zijn va der, moeder en broertje. De heer Dispa werkt ook bij de V.N.S. en was met zijn vrouw en kinderen gaan kijken naar het afmeren. Even ver der, bij de veex'pont stond de auto van de 56-jarige F. Halllemeesch uit België. De man was even uitgestapt om een wandelingetje te maken, in afwachting van de komst van de pont. Het jongetje en de Berg werden tegelijk getx'offen, toen de tros brak. De gemeentepolitie van Vlissingen en de rijkspolitie te water stellen een onderzoek in naar de oorzaak. Dit nummer bestaal uit 8 pagina's Waar de gevoeligheid hel v grootst is worden kwellingen f het meest geleden Wadloper overleden SCHIERMONNIKOOG. 22-9. De 25-jarige B. J. K. uit Groningen, die zaterdagmiddag, met een honderd- zestigtal personen deelnam aan een door de Stichting- Dorpsbelangen te Pietersbux-en georganiseerde wad- wanidel-ing van Pietersburen naar Schiermonnikoog, is na aankomst op het eiland overleden. K. had reeds vijfmaal eerder in de loop der tij den een wadwandeling gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1