Secretaris-generaal Oe Thant over precair wereldevenwicht Man verschanste zich in boerderij Drietal gegadigden voor fabriek Hagen HENKES Duits-Nederlandse commissie gaat vervoersproblemen bespreken Ernstige arbeidsonrust op Verolme-werf te Rozenburg Verolme-tankers voor Israël? STREEKNIEUWS Konsekwenlies van verschuiving NEW YORK, 19-9. „De jongste gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben aangetoond hoe precair het machtsevenwicht tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie voor het behoud van de vrede in de huidi ge wereld is". Dit heeft de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, Thant, donderdag verklaard aan een lunch die hem door correspon denten bij de V.N. werd aangeboden. Gevoel van onrust Elike plotselinge verschuiving in het voordeel varo de ene partij, in militair of politiek opzicht, leidt noodzakelijkerwijs tot een krachtige reactie van de andere partij, aldus Thant, die van mening was dat het ingrijpen van de Sowjet-Unie in Tsjecho-Slowakije in de komende maanden 'tot een verheviging van d9 koude oorlog zal leiden. Wat ook de motieven waren, verklaarde hij. „ik kan niet nalaten op te merken dat het optreden een gevoel van onrust en onveiligheid in de wereld teweeg heeft gebracht, dat enige tijd zal blijven bestaan". De secretaris-generaal zag in deze omstandigheden de duidelijke nood zaak van een krachtige derde macht welke „de stem van het geweten dei- mensheid" tot uiting zou kunnen brengen. Een monsterrally SCHIPHOL, 10-9. Vier Neder landse rallyrijders gaan met twee DAF 55 auto's deelne men aan de zwaarste auto rally aller tijden, de door een Brits dagblad georganiseerde marathonrit van Londen naar Sydney, de halve aardbol over over een totale rijafstand van 16.500 km. Aangezien wagens en berijders onderweg per schip in 9 dagen worden over gebracht van Bombay naar Freemantle aan de Aïistrali- sche zuidkust, resteert hun een rijtijd van 15 dagen, zo dat het er op neer komt dat zij gemiddeld per dag tegen de 1100 km. zullen moeten af leggen. De vier rijders zijn David van Lennep en Peter Hissink voor de ene DAF en Rob Slotëmaker met Rob Janssen voor de andere. De twee eerstgenoemden zijn per vliegtuig teruggekeerd van een verkenningstocht van het hele parcours. „Wij he bben geen enkele kans de rit te winnen", aldus David van Lennep, „ons doel is slechts de rally uil te rijden en dat- zal moeilijk genoeg zijn. De wegen zijn soms ontzettend slecht en we zullen dag en nacht onafgebroken moeten doorrijden. Het moeilijkste deel is een stuk in Australië. Biafraanse kinderen naar Nederland? DEN HAAG. 18-9. Biafra heeft via het Rode Kruis van Gabon, tot een aantal landen - waaronder ook Nederland - een oproep gedaan Bia fraanse kinderen onder te brengen. Medewerkers van de organisatie „Terre des Hommes", in Biafra en Gabon houden zich, in nauwe sa menwerking met de Biafraanse autoriteiten en het Gabonese Rode Kruis, bezig met de redding van Biafraanse. ondervoede kinderen door deze over te brengen naar kampen in Gabon en eventueel an dere landen. Vanmorgen waren er reedö 261 kinderen naar Gabon overgebracht. Er zullen dagelijks grote aantallen kinderen bij komen. Er bezaait dringende behoefte aan tenten voor plusminus twintig per sonen, 'kindervoedsel, medicijnen en antibiotica. Ook zijn grote geldbe dragen met deze reddingsactie ge moeid. Een dergelijke derde macht zou erop moeten hameren dat h'et voor het behoud van de vrede nodig is steeds meer gebruik te maken van het apparaat der Verenigde Naties. Ongelukkigerwijze is er zelfs in de derde wereld g'een regering bereid, zich door een andere instantie te ia- ten vertellen wat zij behoort te doen of haar soevereiniteit en vrijheid van handelen in welk opzicht ook te la ten beperken. „Het enige wat de we reld kan redden is de visie van een menselijk ras dat een familie vormt en dat woont In een wereld die een ondeelbare eenheid is. Vietnam Thant hei-haalde dat een eenzijdig besluit van die Verenigde Staten om een einde te maken aan d'e bombar dementen op Noord-Vietnam en aan alle vijandige acties tegen dit land, de enige manier is om de besprekin gen in Parijs met vrucht op gang te brengen en de weg te openen naar ernstige onderhandelingen die tot een vreedzame regeling van het con flict kunnen leiden. LONDEN, 19-9. Een 29-jarige man, die zich woensdag in zijn afge legen boerderij in YVeston-under- Castle (Engeland) verschanste nadat hij eerder op de dag had gescho ten op een politiepatrouille die hem cp zijn motor wilde aanhouden, heeft een aanzienlijke politiemacht op de heen gebracht. Nieuw Links gaat rle boer op NIJMEGEN, 19-9. Nieuw Linies in de Parlij van de Arbeid gaat in de komfende herfst en winter zich bezig houden met het op gang brengen van de discussie over de vernieu wing in de politiek en de radicali sering van de Partij van d'e Arbeid. Er zullen dertien bijeenkomsten werden belegd, te beginnen in Nij megen en, op 1 maart 19G9, eindigen in Den Haag. Men acht het, vooral ook met het oog op het P.v.d.A.- comgres in het voorjaar van 1969, erg belangrijk dat overal in het land zoveel mogelijk partijleden be trokken worden in het gesprek over de vernieuwing en radicalisering van de P.v.'d.A. Nog veel verpleegtehuizen nodig ALMELO, 19-9. Dr. P. Siderius, directeur-generaal voor de volksge zondheid, heeft donderdagmiddag bij de officiële opening van het Protes tants Christelijk Verpleegtehuis „Euigeria" in Almelo verklaard, dat- het verpleegtehuiswezen zich na de tweede wereldoorlog weliswaar snel heeft ontwikkeld, maar dat in de bestaande behoefte neg lang niet kan worden voorzien. Honderden miljoenen guldens zullen naar zijn mening nog in nieuwe verpleegte huizen geïnvesteerd moetien worden. Een meer gerichte centrale planning op grond 'van regionale behoeftepei lingen 'is naar d'e mening van dr. Siderius nodig om een evenwichtige groei van het inrichtingswezen te b e werkste'l li gen Dodelijk ongeluk in suikerfabriek HALFWEG, 19-9. Donderdagocn- tend omstreeks negen uur is door tot nu toe onbekende oorzaak een koeMostel ontploft in de suikerfa briek Holland in Halfweg. De 50- jarige heer W. Henïnk uit Amster dam, die dn de ketel werkzaamhe den verrichtte, kwam hierbij om het leven. Tengevolge van d'e ontplof fing werd in de fabriek vrij veel schade aangericht aan de machine rie en aan d'e pas gerestaureerde ge vel en werden vele ruiten vernield. Gewapend met een oud geweer houdt hij iedereen op een afstand die het huis, waarin zich ook zijn. vrouw en vier kinderen bevinden, wil na deren. Meer dan honderd politie agenten, gewapend met revolvers en traangasgranaten, proberen de mam uit zijn boerderijtje te krijgen. De ene keer tracht men het huis te be sluipen, de andere keer probeert m'en het met overredingen via luidspre kers. Er staat zelfs een pantserwa gen van het leger op het terrein. Fa milieleden, geestelijken en nagenoeg de hel'e dorpsbevolking zijn samen gestroomd. Op oproepen zich over te geven antwoord d'e man slechts met schoten. Zijn motieven zijn niet dui delijk. Het is echter niet voor het eerste dat hij zi'ch in zijn boerderiji barricadeert. Twee jaar geleden ver schanste hij zich na een ruzie met een aantal inwoners van het dorp. Toen gaf hij zich echter al ma twee uur over. De R.A.F. richtte gisteravond krachtige schijnwerpers op de scha mele woning waan d'e man zich met zijn gezin heeft ingesloten. Hoewel de man dol is op zijn vrouw en kin deren, is men bang dat zij 'het slacht offer zullen worden van zijn opge wonden gemoedstoestand. Het huis is volkomen omsingeld, maar er zat niets anders op dan af te wachten. Een „rebelletje" C.C.B. beeft eigen postbestelling DEN HAAG, 19-9. De plaatsver vangend hoofddirecteur der postery en, drs. Ph. Leenman, heeft donder dag met de directie van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven overleg gepleegd over de postbestelling. Zoals men weet is deze bankinstel ling, die over het gehele land ver spreid ongeveer duizend vestigingen heeft, aan het begin van deze maand een eigen postbestelling met eigen postauto's begonnen. De besprekin gen hebben nog niet tot resultaat ge leid, zo wordt van de zijde der P.T.T. vernomen. Men hoopt het overleg over deze vrij ingewikkelde materie de volgende week te kunnen afron den, aldus de P.T.T. Van 13 november 1968 tot en met 12 februari 1969 zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen vier bijzondere frankeerzegels met toeslag ten bate van het kind uitgeven. De zegels hebben als thema het kind in zijn omgang met hel dier. De waarden en voorstellingen zijn als volgt: 6 en 3 cent: jongen met bok; 10 en 5 cent: meisje met hond; 20 en 10 cent: jongen met kat; 25 en 11 cent: meisje met eend. - Alle zegels zijn uitgevoerd in de kleuren rood, geel, blauw, groen en zwartVerder heeft elke zegel als bij zondere tekst: „Voor het kind", zondere tekst: Voor het kind". De prijs van de serie in Ned. munt is 1,80. Scheepvaarlberiehten Abida, 19-9 geankerd Quinhon. Alchiba, 1919 250 m. z. Socotra naar Damman. Ampenan, 19-9 570 m. n.w. St. He lena naar Beira. Atti'S, 19-9 te Hamburg. Camiitia, 19-9 te Merseyarea. Calamares, 18-9 220 m. z.z.o. Sandigo naar Armuelles. Echo, 18-9 665 m. n. Azoren. Esso Rotterdam, 19-9 250 m. W La- rochelle naar Bahrain. Ganymedes, 19-9 pass. Ouessant. Zafra, 19-9 15 m. o.n.o. Muscar naar Mena. Naar van betrouwbare zijde in Moskou verluidt zet het Kremlin zijn plan voor een communistische we reldconferentie door, ondanks de ve le kritiek die het op 'het bezetten van Tsjecho-Slowakije heeft gekregen. b Ook de Russische voetbalbond heeft zij,n ploegen teruggetrokken uit de toernooien om de Europese bekers voor landskampioenen en bekerhou ders. Eerder maakten de bonden van Polen, Hongarije, en Oost-Duitsland al bekend, dat hun clubs niet aan de toernooien zouden deelnemen. ZIERIKZEE, 19-9. Er hebben zich drie gegadigden gemeld voor de DRY GIN BONN, 19-9. De besprekingen die minister-president P. J. S. de Jong en minister Luns van buitenlandse zaken in Bonn met hun Westduitse Begonnen staking voortgezel ROTTERDAM. 19-9. Sinds donder dagmorgen omstreeks tien uur heerst er een vrij ernstige arbeidsonrust op de Verolme-werf te Rozenburg. Een gioep van ongeveer honderd arbei- Rotterdam bereidt plannen voor om het feit te herdenken, dat het in 1969 vijfhonderd jaar zal zijn geleden dat Desiderius Erasmus te Rotterdam werd geboren. Erasmus, humanist e?i wijsgeer heeft grote invloed uitgeoefend in het Europa van zijn tijd. Hij streefde naar zuiverheid van kerk en individu, naar vrede tussen de volkeren en naar verdraagzaamheidErasmus stierf in de Zwitserse stad Bazel in 1536. De foto toont het Erasmusmonument in de Maasstad. ders trok rond door de werkplaatsen om de collega's te bewegen het werk neer te leggen. De moeilijkheden begonnen, toen bij de poort pamfletten werden rond gedeeld, ondertekend door de Com munistische Partij district Rotter dam. Hierin werden drie eisen ge steld: ten eerste een verhoging van de lonen met vijftien procent, onver schillig in welke vorm; ten tweede het wegnemen van de harmonisatie (een verandering in het loonsysteem, overeengekomen met de vakbonden); ten derde het wegnemen van de „wantoestanden" tussen het perso neel van Verolme en de onderaan nemers, die op het bedrijf personeel hebben ingezet. In dit pamflet werd geëist, dat er vóór vanochtend tien uur uitsluitsel over deze eisen zou worden gegeven, zo niet, dan zou het werk onvoorwaardelijk worden stop gezet. De Verclmewerf heeft inmiddels zeven stakers ontslagen. Op de werf heerste heden (vrijdag) morgen hetzelfde beeld als gisteren middag: greepjes arbeiders, totaal zeker 300, liepen op het werfterrein doelloos rond. Er zijn geen moeilijk heden tussen stakers en werkwilli gen. Vahaf het centrale terrein kan men waarnemen, dat elders op de werf wel wordt gewerkt: verscheide ne materiaalkranen bij de schepen zijn rustig in actie. Vanmiddag zal de werfdirectie vergaderen met de metaalvakbon den. Ir. Rijke, die de heer Verolme wegens verblijf buitenslands ver vangt, zal vermoedelijk de Verolme- delegatie voorzitten. ia De Amerikaanse bevelhebber in west-Beriijn heeft samen met zijn Franse en Britse collega nieuwe krachtige maatregelen genomen om elke poging te voorkomen van link se radicalen om het verkeer naar en van Berlijn te belemmeren. collega's hebben gevoerd, hebben er toe geleid dat een gemengde Duits- Nederlandse commissie, bestaande uit ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken en verkeer en waterstaat van beide landen, zal worden ingesteld. De commissie zal tot taak krijgen voor 31 december a.s. aan beide re geringsleiders die problemen en voorstellen uiteen te zetten die zowel van Duitse als van Nederlandse zij de op het 'gehele vervoersgebied naar voren zullen worden gebracht. Tot de verschijning van het rap port zal de Westduitse regering geen wetgevende maatregelen nemen' die betrekking hebben op de Rijnscheep vaart. De Nederlandse bewindslieden hadden namelijk tijdens de bespre kingen hun bezorgdheid uitgespro ken over de mogelijke uitwerking, die de Nederlandse economie van ze kere Duitse maatregelen op ver keersgebied zou ondervinden. Grootste hotel SCHIPHOL, 19-9. Nederlands grootste 'hotel zal verrijzen aan de Europa boulevard te Amsterdam op de hoek van de Boelenlaan, dicht bij het nieuwe RAI-gebouw en tegen over het thans in aanbouw zijnde hotel van Car ansa. Zonder enig offi cieel vertoon of ceremonie zal maandag a.s. de eerste, paai d'e grond ingaan. ROTTERDAM, 19-9. Verolme voert met reders uit Israël onderhandelin gen over de bouw van twee reuzen- tankers, zo is door het Verolme-be- drijf meegedeeld. Men voegde er aan tce, dat het niet de gewoonte is om in h'et stadium van oriënterende be sprekingen mededelingen te doen. Het Verolmeconcern heeft thans dan ook geen commentaar op een bericht van het Israëlische persbureau „Itim" dat de Maritime Fruit Car riers Company of Israël een optie van een Nederlandse scheepswerf heeft gekregen voor de bouw van twee tankers van 250.000 ton. Verolme heeft reeds opdracht tot de bouw van twee tankers van 250.000 ton voor rekening van de Is raëlische rederij Meridor. cp de rand van het faillisement vér- kerende elektronische fabriek W. Hagen. Een Amsterdamse diamantfirma - de derde gegadigde - overigens heeft alleen belangstelling voor overne ming van de bedrijfsgebouwen aan het industrieterrein en het veertig man tellende technische personeel van de fabriek. Doel zou zijn te be ginnen met de fabricage van eigen produkten te Zierikzee. Een andere gegadigde is een Haagse technische onderneming, die nog met haar be slissing wil wachten tot zij met ter zake kumdigen over de toekomstmo gelijkheden van het bedrijf heeft ge sproken. Wijziging openstellingsuren van de postkantoren op zaterdagen Met ingang van 5 oktober a.s. zul len rle opensteiiingsuren van de op zaterdag geopende postkantoren - veer zever gelegen in het postdistrict Middelburg - werden gewijzigd. Wat betreft SchGuwen werden de open stellingsuren op zaterdag voor de betrekken kantoren als volgt: Zierik zee 09.00-12.00; Bruinisse 08.30-11.30; Burgh-Haamstcdc 08.30-11.30 uur. ZIERIKZEE Laagste inschrijver MIDDELBURCt Door ide Dienst Gemeentewerken van Middelburg werd dinsdag jl. aanbesteed het ver breden van de Torenweg en het aanleggen van fietspaden. Deze werkzaamheden, houden verband met de verbinding tussen Plan Zuid en 'het Industrieterrein te Middel burg. Van de 11 inschrijvers was ihet Aannemingsbedrijf T. K. de Jonge uit Zierikzee met een bedrag van f 389.800 de laagste. Het werk is nog niet gegund. Afd. „Philatelica" De eerste seizoensbijeenkomst van de afdeling Schouwen-Duiveland van „Philatelica", vindt plaats op woensdag 25 september a.s. in res taurant Monidragon. WESTENSCHOUWEN Rondgang corsowagen Traditiegetrouw maakt de aan het fruisccrso deelnemende wagen van bier, op maandagavond (23 septem ber) weer 'een rondgang door de ge meente. Het volgende schema wordt hierbij in acht genomen: Renesse 6 uur; Rusthuis Duinoord 7 uur; Haamstede 7.15 uur en plm. 7.45 Burgh. Na afloop word'en de deelnemen d'e ..plakploegen" verwacht in het „Wa pen van Burgh". BRUINISSE Prijzen plakboeken 500-jarig bestaan Door het feestcomité Viering 500- jarig bestaan Bruinisse, werden voordat de feestelijkheden begonnen aan de 'leerlingen van alle scholen plakboeken uitgereikt, met de be doeling dat de leerlingen daarin een reportage van dé feestelijkheden zouden maken, naar eigen inzicht. Ingeleverd werden na afloop van de feesten: van de leerlingen 'kleu- terschool 14, nijverheidsschool 13, openbare lagere school 8, christelij ke lagere school 23 plakboeken.' Een commissie bestaande uit mej. F. Tuunter (o.'l.s.), de heer E. Rein- houdt (nijverheidsschool) en de heer D. J. Vleugel (cbr. l.s.), heeft de in gezonden boeken beoordeeld. Daar bij werdén de volgende criteria aan genomen; a. indeling in vijf leef tijdsgroepen; b. eigen inbreng; c. originaliteit; d. verzorging. De uitslag was als volgt: Groep kleuterschool: eerste prijs A'drie de Koning; tweede prijs Cor Kok. Groep 6-7 jaar: eerste prijs Riiien Kteppe; tweede prijs Kees 'Hanse. Groep 8-9 jaar: eerste prijs Marja van Popering; tweede prijs Han d'e Groot. Groep 10-11 jaar: eerste prijs Ben Schot; tweede prijs Elly Hanse. Groep nijverheidsschool: eerste prijs Hennie de Leeuw, Oude Tonge; tweede pi'ijs Ria Bal, Bruinisse. De eerste prijs ;is f 5. d'e tweede prijs f 2,50. Allen die een plakboek inleverden krijgen een herinnerkiigsbeker. De commissieleden een herinneringste gel. De opbrengst van het Verjaardag fonds van de Ned. Herv. Kerk over de maand augustus bedraagt f 144,77. De Bru 21 voor goed de haven uit Het m.s. „Koos", Bru 21, is dooi de eigenaar de heer D. van den Berg Az., verkocht aan een tweetal gega digden uit Vlissingen. De Bru 21 is dus nu uit de haven vertrokken. Door .de vadër van' de tegenwoordige eigenaar op Wierin- gen gekocht, was het 'indertijd een mooi en vlug schip, waarmee oester- en mosselkwekerij werd uitgeoefend (fa. D. van den Berg-Gideonse). De laatste jaren lag bet werkloos in de haven. De heer D. van den Berg vond een volledige werkkring in het rentmeesterschap van de heerlijk heid Grijsoord (gravin en graaf de Ghambure), en oefende persoonlijk; het mosselkwekers vak niet meer uit, terwijl de oesterkwekerij in 1963 een ontijdig einde vond toen de oesters dood vroren. Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen slaagde voor het Propa- deutisch examen landbouwkunde de heer J. P. Hanse te Bruinisse. Predikatie ds P. J. Dorsman Ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Staphorst, beeft to de kerk der Gereformeerde Gemeente te Bruinisse een predikatie gehou den in verband met de Mbuma zen ding, die door deze kerken wordt verzorgd. Ds. Dorsman preekte over Handelingen 8 26-40. „N 1ST E N" Na al die nullen in de miljoenen nota, kwamik weer eens op de ge dachte aan die toestanden van (nog al) vroeger, toen de regering ook al aan miljoenennota's deed en in dat merkwaardige jaar een bedrag uit trok voor de bestrijding van iets dat maandenlang mijn - en veler - prille gedachten uitsluitend in be slag na/m. Dat zat zo. Er was een rupsenplaag in het land en die moest bestreden worden en dat moesten de kinderen van de lagere school doen. Op verzoek van de overheid. De bovenmeester kwam het zelf in de klas vertellen. Hij deed het op een wijze, alsof er een groot feest op komst was. Iedereen kon mee doen, maar er moesten wel veel rupsennesten („rispenisten") worden ingeleverd. Na die mededeling ge leek het dorp een dolhuis. Al wat jong was klom in bomen en ioas met haken en stokken in de weer om de „rispenisten" te pakken te krijgen. De bestrijdingswoede werd door de in het vooruitzicht gestelde premie uiteraard enorm gestimuleerd. Zo sjouwden we zakken vol „nisten'' bij elkaar; het waren khiwtjes heel fijn pluis, met daarin het ontuig. Heel Duiveland werd operatieter rein; de „woestien.e" van Sirjans- land leverde vooral veel op en bij Oosterland stond ook nog wel een boompje en er waren veel tuinen met bomen, allemaal vol met rup sen. Er waren jongens - de meisjes hielden zich afzijdig - die onvoor stelbare hoeveelheden pluisbolletjes wisten te pakken te krijgen; duizen den wel. Zelf had ik ook zakken vol, die op school moesten worden ingeleverd. Daar werden ze opgehaald ter ver delgingNimmer was er rust; 's mor gens vroeg„tussen de middag" en na schooltijd de bomen in, op zoek naar rupsen. Het zien van een nest ontroerde telkens weer diep, want de gouden dukaten wenkten. Eindelijk was de actie afgelopen. Zeven grote zakken nesten had, ik ingeleverd. De meester hield het al lemaal nauwkeurig bij. Toen keerde het gewone leven terug; knikkeren, stoeien, slootje springen, tollen („toppen" zeiden we) en haasje over en natuurlijk de school met zijn eeuwig ritme van lezen, schrijven, rekenen, taal. Maar op 'n morgen waaide de he mel van 't leven open. 't Gerucht was er al eerder, ,,'trispegeld is 't er". Iedereen was stapelgek, 't Bleek allemaal waar te zijn. In de klas zat de meester met 'n zak vol geld. De namen werden afgeroepen en ieder kreeg zijn portie uitbetaald. Van de overheid. Achter mijn naam viel ook een bedrag. Nog altijd kerft het diep in mij na7V-i cent (zegge en schrijve zeven en een halve cent), terwijl er jongens waren die vele kwartjes, guldens en een enkele zelfs een rijksdaalder had verdiend. Een „knaak" in die tijd: (,,'kê je na gaan"). Zeven en een halve cent, ze ven en een halve cent, drie „lduu- len" (vierduitstukken) van die vrek ken in Den Haag. Had familie niet. bijgesprongen en er een fikse gulden van gemaakt, vanaf die tijd zou het communisme diep wortel in mij hebben geschoten. Drie „kluvsten", ik voel de tranen nog branden. En rupsen op zichzelf zijn al zo onsym- patiek. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2