DEBAT OVER GELIJKSTELLING VAN MAN EN VROUW Doden bij mijn-explosie in Zuid-Vietnam Actie voor Biafra nu bijna 13 miljoen Schip drijft lek rond op Atl. Oceaan De ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije Wordt de Biesbosch nationaal park? ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE ia Vrijdag 20 september 1968 125ste jaargang Nr. 20066 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent pér mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De fusie mei de Waterleiding Mij Midden-Zeeland Tweede Kamer DEN HAAG, 19-9. Het vraagstuk van de gelijkstelling van man en vrcuw stond mede centraal in de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp van wet tot invoe ring van boek I van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek. Aanleiding daartoe vormde het artiikel daarin, dat „de man het hoofd is van de echtvereniging", welke bepaling docr verschillende afgevaardigden als achterhaald be schouwd werd. De P.v.d.A.-afge vaardigde drs. H. Wierenga diende een amendement in om deze tekst geheel te laten vervallen. Bij diens opvatting sloot zich aan mr. A. Geurtsen (VVD), die een vol ledige gelijkstelling van man pn vrouw in het huwelijk bepleitte. Ook mej. A. M. Goudsmit (D '66) gaf van deze opvatting blijk. Zij noemde de voorgestelde tekst in het wel beek „een volstrekt loze kreet, die geen juridische consequenties" heeft Mej. mr. E. A. Haars (CHU) gaf blijk van een verschil in opvatting binnen haar fractie over de vraag van bet al of niet handhaven van de wettekst. Persoonlijk sprekend merkte zij o.m. op te vrezen, dat de handhaving van het artikel enerzijds verwachtingen wekt over een bij zondere positie van de man, die - zo zei zij - hij niet meer heeft en anderzijds de onjuiste gedachte kan wekken, dat. het burgerlijk recht het toch niet helemaal meent met de ge- lijkgerechtigheid van man en vrouw. Het „treurjaar" Een ander vraagstuk, dat tijdens het debat de aandacht kreeg, was het artiikel betreffende het zoge noemde „treurjaar". Zoals bekend geldt 'thans de bepaling, dat geen vrouw na ontbinding of nietigver klaring van haar vorig huwelijk mag 'trouwen binnen een periode van 300 dagen. In het nieuwe bur gerlijk wetboek wordt voorgesteld een wachttijd van 306 dagen in te voeren, uitsluitend voor weduwen, op welke regel een aantal uitzonde ringen is opgenomen. De AR-afgevaardigde dir. C. Bcer- tien drong er op aan, deze wachttijd niet alleen te doen gelden voor we duwen doch ook voor gescheiden vrouwen met daarbij tevens de be paling dat ook op deze regel dezelf de uitzonderingen mogelijk zouden SAIGON, 19-9. Bij een mijnex plosie op Zuid-Vietnams verkeers weg nr. 1 zijn 30 mannen, vrouwen en kinderen gedood en vier gewond geraakt. De slachtoffers zaten in een bus en een auto. die door de ontploffing to taal vernield werden. Plet ongeluk gebeurde dinsdag in het district Thang Binh, in de noordelijke pro vincie Kwang Tin, maar werd don derdag pas in Saigon bekendge maakt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heeft de Vietccng de laatste dagen 13 „terreuracties" on- DEN HAAG, 19-9. Op giro 400 van de Stichting Vluchtelingen Hulp Biafra Conflict was donderdagmor gen een bedrag van f 12.931.902 bin nen gekomen. De actie van de stich ting startte op 9 augustus en bracht diezelfde avond een bedrag van 6,5 miljoen gulden op. Door de nageko men giften is de opbrengst nu dus verdubbeld. Schatten van gezonken galjoen HAMILTON, 19-9. Op koraal riffen voor de kust van Ber muda zijn voorwerpen van waarde gevonden die afkom stig zouden zijn van een Spaans of Portugees galjoen dat daar omstreeks 1580 is vergaan. Een zekere Harry Cox onthulde in Hamilton dat hij in januari bij het diepzee- duiken gouden munten, drie armbanden en andere siera den had gevonden. Hij wist niet precies hoeveel zijn vondst waard was. Hij hoopte echter nog meer voorwerpen van waarde te vinden als de plaats van het gezonken schip waarvan de voorwerpen af komstig zouden zijn, vastge steld is. dernomen, waarbij in totaal 44 doden en 30 gewonden zijn gevallen. De oorlog heeft, naar verder in Saigon is meegedeeld, de afgelopen week aan 217 Amerikanen het leven gekost - 22 meer dan in de week daarvoor. De Amerikanen schatten het aantal doden bij de tegenpartij in die week op 2484. Vrouw liel pistool in telefooncel achter APELDOORN, 19-9. De Apel- doornse garagehouder Evers zag op het Schubertpledn in Apeldoorn twee zesjarige jongens spelen met een pistool. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie en nam tegelijkertijd het wapentuig van de kinderen af. Een van 'de pistolen bleek geladen te zijn .De kinderen bleken in een telefooncel een tas te hebben ge vonden, waarin zich nog een alarm pistool en een ploertendoder bevon den. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek dat de tas was achtergelaten door de 34-jarige me vrouw F. K.-K. uit Loenen. Tegen mevrouw K. werd proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd voorhanden hebben van wapenen. Mevrouw K. verklaarde bij haar verhoor da;t zij de wapens in haar bezit had omdat zij helemaal alleen in een nogal afgelegen huisje in Loenen woont en zich daar niet vei lig voelt. zijn. Het huwelijksbeletsel zou vol gens deze uitzonderingen niet gel den, wanneer de vrouw de leeftijd van 52 jaren zou hebben bereikt, wanneer zij na de ontbinding of nietigverklaring van het vorige hu welijk een kind ter wereld zou heb ben gebracht, wanneer zij kon aan tonen, dat ze op een tijdstip later dan dertig 'dagen na de ontbinding of nietigverklaring van het vorige huwelijk niet zwanger was of wan neer zij en haar vroegere echtgenoot gedurende de laatste 306 dagen van het huwelijk gescheiden zouden heb ben geleefd. De P.v.d.A.-afgevaar digde Wierenga diende een voorstel in om zowel de weduwen als de ge scheiden vrouwen geheel vrij te la ten zonder in achtneming van een treurjaar. Dit werd gesteund door mej. Goudsmit. Bredêro-herdeiiking te Amsterdam AMSTERDAM, 19-9. Donderdag 26 september wordt in Amsterdam het feit herdacht, dat Gerbrand Adriaensz. Bredero hier 350 jaar ge leden is gestorven. Het comité Bredero-herdenking, dat onder leiding van prof. dr. G. Stuiveling de verschillende manifes taties heeft voorbereid en gecoördi neerd, ontvangt 's ochtends 400 ge nodigden in de aula van de univer siteit van Amsterdam. Sprekers op deze Bredero-ochtend zijn o.m. de Belgische hoogleraar prof. dr. Aug Keersrnaekers die de relatie van Bredero tot de zuidelijke Nederlan den belicht en prof. dr. A. G. H. Bachrach, hoogleraar te Leiden, die een voordracht zal houden over Bre dero en de Engelse toneelspelers van die tijd. Dr. S. H. Levie, directeur van het Amsterdams historisch mu seum, zal een inleiding houden over de Bredero-tentoonstelling die tot 25 november in het Waaggebouw op de Nieuwe-Markt wordt getoond. Daar na zal de minister van onderwijs en wetenschappen, dr. G. H. Veringa, deze tentoonstelling op symbolische wijze openstellen. sMiddags zal burgemeester dr. I. Samkalden op de Nieuwmarkt het Bredero-monument onthullen, dat in opdracht van het gemeentebestuur is vervaardigd door de beeldhouwer prof. V. P. S. Esser. a Naar van betrouwbare zijde in Moskou verluidt zet het Kremlin zijn plan voor een communistische wereldconferentie door, ondanks de vele kritiek die het op het bezetten var> Tsjecho-Slowakije heeft gekre gen. e De Tsjechische nationale raad heeft een vergaande scheiding voor gesteld tussen Bohemen en Moravië enerzijds en Slowakije anderzijds binnen het raam van een socialis tische republiek Tsjecho-Slowakije. NEW YORK, 19-9. De Ameri kaanse kustwachtkotter „Dallas" en een C-130 „Herculcs"-vliegtuig van de kustwacht zijn er in geslaagd vier pompen aan boord te brengen van het Nederlandse schip „Johannes Frans" (18.729) dat met 40 beman ningsleden op de Atlantische Oceaan ronddrijft na te zijn lekgeslagen. Een woordvoerder van de kust wacht zei dat men de plaats van het lek nog steeds niet heeft kunnen vaststellen en dat het weer in het gebied zeer slecht is. Twee oceaan sleepboten worden zaterdag bij de „Johannes Frans" verwacht. „Ze zul len er een verschrikkelijk karwei Topgesprek niet Moskou afgelast PRAAG, 19-9. Het bezoek, dat de leiders van de Tsjechoslowaakse communistische partij vandaag (vrij dag) aan Meskou zouden brengen gaat niet dcor, zo is donderdagavond van welingelichte zijde in Praag ver nomen. Een nieuwe datum is niet vastgesteld. Tsjechoslowaakse politieke kringen hebben het bericht met pessimisme ontvangen. Men gelooft, dat het top gesprek tussen de leiders van de Tsjechoslowaakse en de Russische communistische partijen onder druk van het Kremlin is afgelast. Moskou zou van de Tsjechoslo waken de vorming van een commissie voor de bestrijding van „contra-revolutionai ren" hebben geëist en partijsecretaris Dubcek hebben laten weten dat. wanneer hij de plaats aan het hoofd van zijn partij wil behouden, con crete voorstellen moet meebrengen en in het bijzonder een lijst met na men van Moskou niet welgevallige landgenoten die door hem aan de kant zullen worden gezet teneinde de door het Kremlin gewenste actie tot een goed einde te kunnen brengen. Dubcek zou dit hebben geweigerd. Wanneer de Russen het aftreden van Dubcek eisen zou dit, volgens gcedingelichte kringen, tot gevolg hebben dat de hele regering heen gaat. president Svoboda inbegrepen. Deze zou het Kremlin duidelijk heb ben laten weten dat hij niet van plan is nieuwe eisen met zijn autoriteiten te steunen. Wij bevinden ons in een situatie die ernstiger is dan zij sinds een maand geweest is, zo verklaarde donderdag iemand die in nauw con tact slaat met de regering in Praag. Hij zei dat men voor nieuwe Russi sche stappen vreest. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f i Er is veel verstand nodig om sommige dingen onbegrijpelijk KAAP KENNEDY. Daar gaat-ie: de Thor Delta-raket, die de Amerikaanse communicatiekunstmaan „Atlantic 3" - die moest zorgen voor de over brenging van televisiebeelden van de Olympische Spelen, in de ruimte moest brengen. Helaas, na de lancering ging er iets mis en was men ge dwongen van de grond af een ontploffing le veroorzaken, die het gevaarte vernietigde. aan hebben om haar drijvende te houden", aldus de kustwachtwoord voerder. Uitkering aan provincies DEN HAAG, 19-9. Blijkens de ont- werp-begroting van het provincie fonds voor 1969 zullen de provincies in dat jaar ruim 196 miljoen, gul den uit dit fonds ontvangen. De verdeling van het beschikbare bedrag over de afzonderlijke provin cies geschiedt volgens een in de pro vinciewet gegeven verdeelsleutel, volgens welke deel wordt ver deeld naar evenredigheid van de op pervlakte van de provincies, Vs deel naar de evenredigheid van het aan tal inwoners van de provincies en Va deel in elf gelijke delen. Vcor 1969 heeft dat voor wat be treft de provincie Zeeland geleid tot een uitkering groot 12.583.224,-. Vcor de berekening is uitgegaan van de bevolkingscijfers per 1 januari 1968 en de oppervlaktccijfers per 1 januari 1967. Kritiek op een prins KOPENHAGEN, 19-9. Prins Hen- rilk, 'de Franse echtgenoot van de Deense kroonprinses Margarethe, is in het openbaar weinig beleefd en niet erg aardig tegenover zijn vrouw, zo schrijft het Deense blad „Extra Bladet". Het vindt dat de prins on redelijk formeel in zijn optreden is. hij glimlacht vrijwel nooit en be weegt aich als „effectenmakelaar of een scheepseigenaar". Het artikel op de voorpagina is geïllustreerd mJet een reeks weinig flatteuze foto's van de prins. Het blad geeft hem tot. slot de raad: „Ontspan je, man, we wil len je geen kwaad doen". Altijd regen boven Venus DELFT, 19-9. Dat men nooit iets van Venus ziet, komt omdat d'ezc planeet is omgeven door een wol kenlaag, die is. zo is uit onderzoe kingen van het afgelopen jaar be kend geworden, een laaig ijskrital- len. Het ligt voor de hand te veron derstellen dat uit die wolken een constante zondvloed neerdaalt. Een nooit ophoudende zware regenval die echter nooit de oppervlakte van de planeet bereikt maar onderweg verdampt. Dit heeft prof. dr. C. de Jager, hoogleraar in de astrofysica aan de rijksuniversiteit in Utrecht en di recteur van het laboratorium voor ruimteonderzoek aldaar, meegedeeld op een symposium over vacuum- tecbniek en ruimtevaart dat in de aula van de technische hogeschool in Delft wordt gehouden. De nieuwe kinderpostzegels ALPHEN AAN DE RIJN, 19-9. Dc heer A. G. de Vries, hoofddirecteur van de P.T.T. in Nederland, heeft in Alphen aan de Rijn het thema van de nieuwe kinderpostzegels van 1968 bekend gemaakt. Het is ditmaal ge baseerd op het sprookje. De actie, aldus de heer De Vries, is ook vorig jaar weer een groot suc ces geworden en deze sprookjesach tige actie moet dan ook worden ge continueerd. Voor de nieuwe kinder- zegels voor 1968 heeft de P.T.T. voortgeborduurd op het sprookje. De nieuwe serie zal bestaan uit ver schillende sprookjesfiguren. Evenals vorig jaar bevat de serie vijf fran keerzegels met toeslag ten bate van het kind, terwijl eveneens een vel letje met tien frankeerzegels van de lege waarden zal worden verkocht. De waarden en voorstellingen zijn: 12 en 8 cent (kabouter), 15 en 10 cent (reus), 20 en 10 cent (heks), 25 en 10 cent (draak) en 45 en 20 cent tove naar). De ontwerper van de nieuwe serie kinderzegels is de heer R. D. E. Oxe- naar. De prijzen zijn f 1.75 voor de serie en f 2,50 voor het vel frankeer zegels. De nieuwe serie kinderzegels blijft voorlopig tot 31 december 1969 geldig. Historische trams rijden t l f te vinden, Tijdelijk regen Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen; matige tot krachtige wind tussen west en zuid; over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. 21 sept. Zon op 6.24, onder 18.41. Maan op 4.47, onder 18.31. 22 sept. Zon op 6.26, onder 18.39. Maan op 6.11. onder 18.42. 23 sept. Zon op 6.28, onder 18.36. Maan op 7.36, onder 18.53. Nieuwe maan: 22 sept. te 12.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 sept. 2.34 v.m. 14.45 n.m. 22 sept. 3.15 v.m. 15.23 n.m. 23 sept. 3.53 v.m. 16.00 n.m. BROUWERSHAVEN 21 sept. 2.13 v.m. 14.35 n.m. 15.11 n.m. 15.47 n.m. gaan weer r DEN HAAG, 19-9. Historisch trammalerieel wordt verzameld om ergens in ons land een tramlijn te exploiteren. Het klassieke rollend materieel zal in de 'vorm van een rijdend museum in stand worden gehouden. Op 21 september zullen als voorspel hierop op het voorma lige tramemplacement en het eerste deel van de te herleggen tramweg Hellevoetsluis-Zuidland weer rood- crème geschilderde tramrijtuigen rijden. De drie jaar geleden opgerichte Tramweg-stichting heeft het plan om op het traject Hellevoetsluis- Zuidland een toeristische stoom- tramdienst in te richten, die jaar lijks gedurende hel zomerseizoen zal worden geëxploiteerd. Daartoe wer den de drie laatste stoomlocomotie ven van de R.T.M. overgenomen. Ook werden 15 houten stoomtram rijtuigen aangekocht. 22 sept. 2.50 v.m. 23 sept. 3.26 v.m. Springtij: 24 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Op. de oceaan bevindt zich een omvangrijk depressiesysteem. Een randstoring, die woensdagavond bij de Azoren lag, trok langzaam naar het noordoosten en nam daar bij belangrijk in diepte toe. Van morgen lag de kern met een lucht- drukwaarde van 980 mb. boven de Ierse zee. Fronten van deze depres sie drongen tot onze omgeving dooi en brachten in de nacht en ochtend regen en motregen. De depressie zal zich in de komende 30 uur naar het midden en noorden van de Noordzee verplaatsen. Met zuidwestelijke winden wordt dan tamelijk zachte en vochtiige oceaanlucht naar ons land gevoerd. In deze lucht zullen naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. Inmiddels trekt een nieuwe storing uit het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje naar het nooi-doosten. Deze zal mor gen in de 'loop van de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden en waarschijnlijk later opnieuw regen brengen. Man met ruilhart overleden MADRID, 19-9. De 44-jarige lood gieter Juan Rodriguez Grille, op wie doensdag in Madrid een hart transplantatie was verricht, is over leden. De operatie was uitgevoerd door de schoonzoon van generaal Franco, de markies van Villaverde. Het was de eerste haidoverplanting in Spanje. MADE EN DRIMMELEN, 19-7. „Verklaar de Biesbosclu tot een nationaal park en zorg voor een goede coördinatie bij de behartiging van de belangen van landschap, natuurbescherming, spaarbekkens en recreatie", aldus een van de aanbevelingen uit het thans verschenen rappert „Nationaal Park De Biesbosch", dat de Grontmij in opdracht van het samenwerkingsorgaan Dongemond heeft uitgebracht. Hel rapport werd samengesteld in verband met de grote veranderingen, die zich in dit gebied zullen gaan voltrekken: enerzijds ten gevolge van de afsluiting van de zeegaten, anderzijds ten gevolge van de aanleg van drinkwaterbekkens in de Zuidwaard van dit gebied. Behalve beschouwingen over het veranderende karakter van het gebied en de gevolgen daarvan worden in dit rapport pasklare plan nen van een twaalftal projekten voorgesteld. Deze zijn o.m. het aan passen van vaargeulen, een aantal rccreatieprojektcn, een tweetal (jachl)-havens, parkeerplaatsen, wandelpaden en een torenrestaurant met draaiende kop. De realisering hiervan zal, exclusief grondaan kopen, zo wordt in het rapport begroot, ongeveer 26 miljoen gulden bedragen. De uitvoering van het Deltaplan zal het beeld van de Biesbosch sterk veranderen, omdat het tij verschil van 2 meter tot 20 centimeter zal worden gereduceerd. Het landschap zal zich van een open wa tergebied tot een meer gesloten landstreek ontwikkelen, waardoor flcra en fauna zich zullen wijzigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1