2Z 2^:3=nalles 3 bessen Gijs de Peur NA 40 JAAR SALAZAR wie nog nooit geproefd heeft. De stenen spreken ®pfoto's $uper-„ato®mbommen" uit de hemel BLIK DOOR HET WERELD makkelijk strijken Na 40 jaar is er een eind gekomen aan het bewind van dr. Antonio Sa- lazar, de alleenheerser over Portu gal, al was hij dan formeel alleen maar minister-president. Op dit mo ment heeft zijn land het laagste in komen per hoofd van de bevolking van Europa. Bijna veertig procent van de Portugezen boven de vijftien jaar kan niet lezen en schrijven. Veertig procent van de staatsuitga ven gaan naar het leger. Men mag een en ander rustig met elkaar in verband brengen. z Salazar heeft in zijn veertigjarige regime wel politieke rust weten te verzekeren in zijn land, een van de redenen waarom hij de macht greep. Mien weet ook hoe: de machtige P.I. D.E., de politie stond geen oppositie toe. Generaal Delgado heeft enige tijd internationaal opzienbarend ge ageerd tegen Salazars politiestaat: hij is prompt vermoord. Anderen zitten in de gevangenis, of leven als ballingen. De trek van Portugezen naar het buitenland is trouwens ook door de economische achterlijkheid groot: jaarlijks vermindert de bevolking met enige tienduizenden en dat is bepaald geen gevolg van de pil. Econoom Het merkwaardige is, dat Portu- gals alleenheerser oorspronkelijk een hoogleraar in de economie was aan de Coimbra-universiteit. Juist in ceonomisch opzicht is het land ontstellend achtergebleven. De tech nische ontwikkelingen zijn voortdu rend langs Portugal heengegaan. De industriëlen, met leger en kerk Steunpilaren van Salazar, voelden er niet voor en de regering heeft niet noemenswaard geprobeerd de industrialisatie te stimuleren. Men mag aannemen dat de grote onder nemers er bezwaar tegen hadden als zij concurrentie hadden gekregen. In de agrarische sector, waar het bestaan van grote landgoederen juist goede kansen had gegeven voor het opvoeren van de produktiviteit, ge beurde evenmin veel. En naarmate Salazar ouder werd - nu 79 jaar - keerde hij zich starrer tegen alles wat naar nieuwlichterij zweemde. Het leger Behalve dat Portugal op een punt was gekomen waar de zaken nooit slechter dzis alleen maar beter kun nen worden, is er enig licht aan de horizon. Studenten in Lissabon heb ben al enige malen in conflict ge slaan met de overheid en dit wijst erop dat onder intellectuelen de op positie groeit, al heeft ze nog niet veel gelegenheid dit te uiten. Ook in de kekr beginnen schoorvoetend moderner opvattingen door te drin gen. Voorlopig echter ziet het ernaar uit dat het leger de toon zal aange ven bij het benoemen van een op volger voor Salazar - en dit leger zal zeker eisen dat dit iemand wordt die doorgaat geld te steken in An gola en Mozambique, de Afrikaanse kolonies die pro forma provincies van Portugal heten. Ook al kost die uitzichtloze strijd niet alleen meer dan de kolonies opleveren maar bo vendien meer dan Portugal zich zou kunnen permitteren als het wat aan de eigen ontwikkeling deed. Voor de oppositie en voor moder ner bewind zijn de kansen nog zeer gering. Die kan alleen maar hopen dat Salazars opvolger minder be kwaam zal zijn in de onderdrukking. PASSAIC (New Jersey). In het centrum van Passaic zijn vier win kels afgebrand, terwijl verderop een greep jongelieden winkels plunder den en zich aan vandalisme te bui ten gingen. CARACAS. In de Venezolaanse hoofdstad is een krachtige aardbe ving waargenomen. Talrijke mensen renden hun huizen uit. FINANCIËN EN ECONOMIE Bod van S.H.V. op Van Nievelt Goudriaan UTRECHT, 21-9. De besturen van de Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. te Utrecht en Van Nievelt, Gou driaan en Co's Stoomvaartmaat schappij N.V. te Rotterdam hebben volledige overeenstemming bereikt ever een nauwe samenwerking tus sen beide vennootschappen. In verband hiermede zal de S.H.V. een bed in contanten uitbrengen van 180 procent op alle uitstaande aan delen en niet royeerbare certifica ten van aandelen, voorzien van divi dendbewijzen nes. 19 en volgende, van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappij N.V. in Rotterdam. \zf*rf van vatf-nwinknl duurzaam Iresultaat verf van vettewinkel Velen kennen het bekende boek ever de grote pyramide van Gizez, waarin gepoogd wordt te bewijzen dat de oude Egyptenaren met de bouw daarvan een diepere bedoeling hadden. Los van het punt of de schrijver gelijk had of niet, menen wij dat stenen kunnen spreken. Niet alleen stenen van een gebouw, ook gesteenten met fossielen hebben het kunne mede te delen, een boodschap uit verre eeuwen. Er zijn amateurfotografen die een speciale hobby hebben gemaakt v:an het maken van foto- of diaseries van oude gebouwen en monumenten. Uit deze besldenseries komt dan tenslot te een duidelijke lijn naar voren. Irt de hele bouwgeschiedenis van. ons land is een ontwikkeling te onder kennen. Zoals de oervorm van het versterkte huis uitgroeide tot een bijna onneembaar kasteel met weer- müren en torens, zo is ook de ste denbouw voortdurend 'gewijzigd. On ze oude vestingsteden laten nog dik wijls iets herkennen van de oud'e, gesloten vormen. In vele steden heeft men gelukkig neg iets weten te be houden van delen van muren of poorten. Men was daar wat zuiniger op de erfenis van het voorgeslacht dan elders, waar vaak alles voor de bijl ds gegaan. Bijgaande foto van een oude stadspoort te Leerdam laat zien dat men h!et functionele (verde diging) uitstekend wist te verenigen met het schone. Een simpele foto is in staat om dat feit ondubbelzinnig aan te tonen. De stenen spreken nog steeds, ook via foto's: Nederlands motorschip op de Rijn gezonken DÜSSELDORF. 21-9. HetNedev- landse motorschip „Woudrina" uit Terneuzen is op de Rijn bij Wesel gezonken na een aanvaring met het Londense motorschip „Sea Union". De „Woudrina", die in de flank werd geramd, zonk spoedig. De schipper van het Nederlandse schip probeerde zich met zijn vrouw en drie kinde ren in een sloep in veiligheid te brengen. De sloep kapseisde evenwel en het achtjarig zoontje van de schipper verdronk. De andere opva renden van de sloep zijn gered. Dansen met tie burgemeester EMMELOORD, 21-9. „Kom dansen met de burgemeester" luidt de uitnodiging, die bur gemeester en wethouders van de gemeente Noordoostpolder richten aan ruim 1100 jonge ren van omstreeks 21 en 22 jaar uit hun gemeente. Op 5 oktober hopen de gemeente bestuurders in de grote sport hal in Emmeloord „tussen het dansen door" tot een discussie over gemeentelijke problemen te komen met de jongelui die de leeftijd hebben bereikt waarop zij mogen „meebeslis sen over het wel en wee in de gemeente", aldus een medede ling van het gemeentebestuur. Burgemeester F. M. Pantha- leon baron van Eek zal de avond openen en wethouder F. Polter voor werkgelegen heid, recreatie en culturele zaken zal een korte inleiding houden over de toekomstige ontwikkeling van de Noord oostpolder. weel niet wie de beste bessenjenever »üoakt Voor de amateurfotograaf De mensen zijn geneigd de zin voor schaal en verhoudingen te ver liezen, als zij hun daden vergelijken met de schaal der dingen, waarop de Natuur werkt. Ben H-bom-explosie in de damp kring kan een provincie in puin leggen. Dal is heel erg. Voor ons. Maar op de schaal van gebeurtenis sen in de Melkweg of in de andere grote sterrestelsels van de kosmos is zo'n aardse waterstofbom-explo sie een ademtochlje. In die kosmos komen allerlei ca lamiteiten voor - zoals ontploffende sterren - waarbij vergeleken het ontketende geweld van aardse kern bommen tot hel klappen van rotjes degradeert. Boodschappers van deze dramati sche gebeurtenissen zijn - onder an dere - de kosmische stralen. De ra dio-ster rekunde heeft de bestude ring ervan weer nieuw leven inge blazen. Barricaden Wijlen professor Clay van de Amsterdamse gemeente-univ ersiteit heeft naam gemaakt door het onder zoek van deze geheimzinnige heelal- straling. Velen van zijn studenten uit de jaren twintig en dertig die toen in zijn laboratorium rond sjouwden met „schuitjes ballast'> die hun overalles met roeststof over dekten, zijn nu gevierde hoogleraren in de natuurkunde. „Schuitjes ballast" zijn bakstenen van ijzer ,die normaal worden ge bruikt om schepen te laden, die an ders ladingloos - en stuurloos - naar een thuishaven moesten terugkeren. Uit die blokken ijzer werden bar ricaden van een kubieke meter op gebouwd om de „zachte" kosmische straling buiten te sluiten. In hei hart van de ijzerkubus bevond zich een registreer-apparaat, dat het aantal boodschappers uit hel heelal telde. Maar prof. Clay had alleen be langstelling voor de „zware jongens" uit het heelal. Daarom maakte hij hel bereiken van de registrator moeilijk. Peuterwerk Zelfs hij kon.toen niet vermoeden dat hel geweld, dat aanleiding gaf tot kei ontstaan van deze kosmische straling, zó groot was ,als nu blijkt. Professor Fred. Hoyle, een Britse sterrekundige, die al veel boeiende publikaiies op z'n naam heeft staan, spreekt erover in zijn boek: „Galax ies, Nuclei en Quasars". (Sterrestel sels, Melkwegen, Atoomkernen en Quasars (quasi sterachtige radio- stralingsbronnen Men houdt de adem in bij het le zen van dit boek. „Kernenergie, de grondslag van de fabricage van kernwapens"" - zegt de schrijver - „peuterwerk,vergeleken met hetge- weld, dat op sommige plaatsen in de kosmos wordt losgelaten. Of een maal is losgelaten. Want de bodes die van dat geweld in de kosmische straling komen vertellen, hebben een tijd gereisd om tot ons te ko men, die het stoutmoedigste voor stellingsvermogen tart. Want de boodschappers zijn de produklen van dat geweld. Waar? „Ik zeg dat'' - beweert prof. Hoyle - „omdat die kosmische straling er gens in hel heelal moet ontstaan: al weten we nog niet precies waar". Het moet een wereld zijn, waar energie-omzettingen plaatsgrijpen op een schaal, die wij niet kennen; en dat is maar goed ook, want in zo'n geconcentreerd kosmisch infer no zou met het mensenleven snel korte metten zijn gemaakt. Toch imiteert de vernuftige mens dat geweld hier op aarde in de enorme deeltjesversnellers bij de grote Amerikaanse universiteitsla boratoria en in Europa bij de C.E R.N." in Genève op heel kleine schaal. De boodschappers uit het heelal liertellen van een zó groot geweld dat professor Hoyle, om het over tuigende van hun verhaal, zelf een favoriete theorie over het ontslaan van de wereldheeft moeten opge ven. Hij verbindt het verhaal van de boodschappers met een passende ge beurtenis uit een ver verleden. 10 15 miljard jaar terug. Dit geweld behoorde eenmaal by een dramatische gebeurtenis in de schepping. Namelijk: het ontstaan van de wereld. Hierover vertellen de deeltjes uit de kosmische stra ling. W. VOGT. Eend boort zieli in vliegtuig MOSKOU, 21-9. Het Russi- sche blad Komsomolskaja Prawda meldt dat een wilde eend op 1.600 vreter hoogte zich in een Russisch straal- passagiersviiegluig heeft ge boorddat op weg was van Leningrad naar Moskou. De eend sloeg een groot gat in de vliegerscabine, waardoor de druk in het vliegtuig sterk begon te dalen, maar de pi loot wist veilig vaar het vlieg veld van Leningrad terug te keren en de 105 passagiers van het toestel stapten in een ander vliegtuig over. MUNCHEN. Veel bijval vond bij de bevolking een ongewone reclame actie van de werkgemeenschap voor tandhygiëne, die onlangs werd ge voerd. Om vooral jonge mensen duidelijk te maken, hoe belangrijk intensieve en preventieve wondver zorging is, had een tandarts zijn be- handelstoel in de Oude Botanische Tuin midden in het centrum opge steld. Iedere voorbijganger kon zich gratis over de toestand van zijn landen laten inlichten, terwijl ook vakkundige adviezen gegeven wer den. KOKTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND AMSTERDAM. In de ouderdom van 65 jaar is in het Luthers Diako- nesenhuis in Amsterdam overleden prof. dr. W~ J. Kooiman, Luthers hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en ook internationaal een bekende figuur. DEN HAAG. In verband met het aanstaande afscheid van mr. H. A. M. T. Kolfschoten als burgemeester van Den Haag was er in de Jacobus- lcerk aan de Parkstraat tot zijn in tentie een plechtige eucharistievie ring. gecelebreerd door de deken drs. Th. J. A. Geraets S. J. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid, mevrouw mr. H. Singer-Dekker (P.v.d.A.), heeft de minister van jus titie gevraagd een onderzoek te la ten instellen naar het overlijden van een 20-jarige gedetineerde in het strafgesticht Bankenbos, jl. zaterdag. VEGHEL. Op de provinciale weg Veghel-Uden is de bestuurder van een personenauto, de caféhouder L. M. M. Rijkers (35) uit Veghel, om het leven gekomen nadat hij door onbe kende oorzaak frontaal op een tege moetkomende vrachtauto was ge botst. EZINGE. In Ezinge (Gr.) is de driejarige Ronald van der Ween het slachtoffer geworden van een nood lottig verkeersongeval. Een busje, bestuurd door de 37-jarige P. H. uil Ezinge, raakte twee fietsende kin deren, waarna het de weg over schoot en Ronald overreed, die hel erf van zijn ouderlijk huis af kwam en de weg op liep. Het kind was op slag dood. DEN HAAG. De minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, heeft op het congres van de liberale in ternationale verklaard-dat ontwik kelingshulp meer bijdraagt tot de wereldvrede dan defensie-inspan ning. DEN HAAG. De 27-jarige lasser M. K. heeft tegenover d<>- politie van Den Haag bekend een inbraak in een kledingmagazijn in de residentie te hebben gepleegd, waarbij hij voor 10.000 gulden aan kleding en hor loges buit gemaakt. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft op een diner te Londen van de „So ciety of British Aerospace Compa nies Ltd" die een belangrijke rol speelt bij de luchtvaartschouw te Farnborough in Engeland, met grote nadruk gepleit voor een intensieve re samenwerking in Europees ver band op het gebied van de lucht- en ruimtevaart. DEN HAAG. Bij de maritieme NAVG-oefening „Silver Tower" oe fenden meer dan 100 schepen en tal van vliegtuigen in een gebied dat ligt tussen de Noordzeekust en het Amerikaanse vaste land. GELEEN. De hoogste carnavals- onderscheiding in Limburg, de orde van de gulden humor is dit jaar toe gekend aan de minister van buiten landse zaken mr. Jozef Luns. AMSTERDAM. In Amsterdam en Antwerpen zijn regen jongelui in de leeftijd van 18 tot 21 jaar aange houden, die verdacht worden van een reeks inbraken in Amsterdam, Delft en Haarlem. Feuilleton door J. G. J. Bax ..Het wordt mijn tijd, Rinus", ver brak het eerst het meisje de stilte. „Heb ie -mu al een besluit genomen?'' Hij hield haar staande en dwong haar hem aan 'te zien. Hoe graag had zij ja gezegd, maar zij kon het nliet. Met haar verjaardag had zij wil'len trouwen, dat was al binnen een maand. Elke dag drong hij op nieuw aan, doch'zij had nog steeds niet kunnen besluiten. Niet dat zij tegen het huwelijk opzag, maai- zij wilde toch zo graag eerst zekerheid hebben, dat Rinus onschuldig was. Hoe moest zij dit. echter te weten komen. Als ze het eens aan Gijs? Ja, hieraan had zij al eens eerder gedacht, die wist altijd alles en hem zou het zeker gelukken vast te stel len wie het was geweest. Vani de week zou zij hem alles vertellen en als hij er geen kans toe zag zou hij haar zeker raad kunnen geven. Ri nus moest dan nog maar een paar daagjes geduld hebben. Hij wist. echter, dat hij beter deed niet te veel aan te dringen. Zuch tend vroeg hij daarom: „Wanneer had je dan gedacht, Ma-rietje?" In het vooruitzicht nu toch spoedig de waarheid te zullen horen, verzeker de zij hem: „Ik zal het je in elk ge val deze week nog zeggen". „Goed dan, maar langer wacht ik niet. Toe Marlet je, laten we het nu met je verjaardag houden", smeekte hij. „Misschien", beloofde zij, „maar nu ga ik hoor, jij moet ook aam je werk" Hoofdstuk 23. Geheel onbewust van de gevolgen van zijn goedgemeende hulp aan Ri nus kwam Gijs van de notaris. Hij was blij, dat alles nu geregeld was, het viel niets mee om kapitalist te zijn. Toen hij alleen niog maar met zijn oude broodtrommel te maken had, voelde hij zich veel beter op zijn gemak. W'el had hij het heerlijk gevonden anderen een plezier te doen. In de eerste plaats Rinus, die zou mu toch wel gauw gaan trou wen, heit verwonderde hem, dat zij nog Steeds'geen besluit hadden ge nomen. Dan Arend, die had nu toch zijn nieuwe meubeltjeswel hadden zij erg tegengesputterd, maar zij waren er toch maar wat mee in hun schik. Om van Leen helemaal maar niet te praten, die werd nog eens mal met zijn radio, die ging niet eens meer naar bed tegenwoordig, want 's nachts had je de mooiste programma's. Ook de dokter was erg blij met zijn klök. het was dan oc-k een prachtstuk, met al dat houtsnijwerk en die koekoek. Hij was blij dat-ie hem zelf niet had gehouden, want. hij was geschrokken toen dat ding ineens er uit kwam zetten. Voor Bertje was nu ook gezorgd, di.e kon precies 'zoveel en zo lang leren als hij wilde. Voor hem zelf was ©r ook een aardige cent overgeschoten, meer 'dan. hij ooiit had bezeten. Zij hadden hem met alle geweld uit zijn schuit willen hebben, hij moest toch maar weer bij hen in de stad komen wonen, had zijn schoondochter aan gedrongen. Daar dacht hij echter niet aan, hij was in het dorp hele maal ingeburgerd en het beviel hem hier best. Een nieuwe bakfiets, die. zou 'hij zich aanschaffen, er man keerde bepaald iets aan, want bij de 'bochten moest hij altijd oppas sen. Overigens had hij de rest van zijn geld bij de notaris gelaten. Die zou voor een paar goeie aandeeltjes zorgen, waarvan hij elk jaar wat zou trekken. De schuldbekentenis van Rinus, die terwille van de dis cretie op naam van de notaris stond maar aan hem was overgedragen, had hij in zijn zak. Hij had' er op ge staan,- die zelf in handen te hebben, want hij wilde niet, dat de jongen ooit zou worden gemaand. De notaris had wel gezegd, dat dit zonder toe stemming van hem nooit zou gebeu ren, maar hij vond het zo toch maar veiliger, je kon nooit weten. Hij was juist in de buurt van zijn schuit aangekomen, toen hij opschrok van de luide waarschuwende klank van een fietsbel. Snel sprong hij op zij, maar werd tegelijk bij zijn schouder gegrepen. Verschrikt om kijkend zag hij het lachende gelaat van Frans Vermeulen. Kwaad voeg de hij hem toe: „Ben jij het! Is me dat schrikken!" „Dan moet je maar niet midden op de weg gaan lopen". „Laat je opknopen", rijmde Gijs. Met zijn hand op Gijs' schouder rustend reed Frans langzaam met hem op. ..Jij hebt toch maar een leventje Gijs". „Dan zal jij het zwaar hebben een beetje de boer op. een keertje" naar de markt en ze beninlen weer verdiend". Vorsend zag hij hem aan. Ja", bekende Gijs, die nog met hui vering aan zijn laatste rit met Frans terugdacht, „maar jij bent het ge woon". Omdat hij hieraan niet graag werd herinnerd, ging hij snel op een an der onderwerp over. „Heeft je vrouw al een andere meid?" „Nog steeds niet, ik kijk neg aldoor naar een ge schikte uit. Het was jammer dat Ma- rietje weg meest, ze kon zo best met Gerda opschieten. Gaat ze neg niet trouwen?" „Ja. maar ze willen het eerst nog effen anikijken of Rinus het bolwerken zal". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 17