P.v.d.A.-fractie vraagt instelling van verkeersveiliglieidsdienst Veiligheidsraad aanvaardt resolutie inzake liet Midden-Oosten Personeelsbusje tegen boom - Drie doden Geleidelijke invoering derde fase verlaging leerlingensehaal gewoon 1.0. Kabinet voelt voor „instituut" van „parlementaire ombudsman" Kunstmaan in V.S. na explosie verloren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 september 1968 125stc jaargang Nr. 20065 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Fruitfee en hofdames op Schouwen-Duiveland K.V.P. pleit voor verkeers-,,Deltaplan" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 18-9. De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer heeft voorgesteld om te ko men tot de instelling van een ver keersveiliglieidsdienst, waarin de verschillende instanties, die reeds op dit terrein werkzaam zijn, tezamen werden gebracht. De nieuw op te zetten dienst zou onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de minis ter van verkeer en waterstaat moe ten worden gebracht. Deze verkeersveiliglieidsdienst zou naar de mening van de fractie o.m. de volgende taken moeten hebben: Het vaststellen van veiligheids normen. waaraan alle wegbe- heerders bij de aanleg van nieuwe wegen gebonden zijn. Het zo spoedig mogelijk wegwer ken van die gedeelten in het be staande wegenstelsel, die het meest achterblijven bij deze vei ligheidsnormen. a Het, in nauwe samenwerking met gemeentelijke instanties, ontwer pen van 'richtlijnen waax-aan ste- debouwkundige ontwei"pen en verkeers- en vervoersplannen uit een oogpunt van vexiceersveilig- heid dienen te. voldoen. Een systematisch toezicht op de toepassing van de verkeei'svei- ligheidsnormen door alle wegbe- heerders. De mogelijkheid om de minister te verzoeken, puttend uit een speciaal daarvoor te creëren ver- keei'sveiligheidsfonds, gelden be schikbaar te stellen van de nood zakelijke maatregelen ook finan cieel mogelijk te maken. De P.v.d.A.-fractie meent dat een dergelijk uitvoerend orgaan de no dige reactiesnelheid zal kunnen op brengen om op korte termijn op ade quate wijze aan noodsituaties het DEN HAAG. H.K.H. prinses Mar griet en de heer- Van Vollenhoven zijn vanmiddag om half twee voor een bezoek van drie weken naar Ca nada vertrokken hoofd te kunnen bieden, terwijl zij op langere termijn de nodige unifor miteit in het verkeex-sveiligheidsbe- leid kan brengen, in het bijzonder voor wat de factor „weg" betreft. „Deltaplan' Bij de behandeling van de nota verkeersveiligheid, woensdagmiddag in de Tweede Kamer, heeft de K.V. P.-afgevaairdigde ir. P. A. M. Cor- nelissen, gepleit voor een Delta plan voor het verkeer: een nationaal vei'keersveiligheidsplan, aangezien er zijns inziens in ons land sprake is van verkeresnood. Als noodzakelijke maatregelen gaf hij aan: h Drastische uitbreiding van het theoretisch verkeersonderwijs op lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs. m Invoering van pi-aktisch ver keersonderwijs op middelbare scholen. Gericht verkeerstoezicht door po litie. m Uitbi-eiding van goede propa ganda en voorlichting. a Afschaffing van drukke drie- strookwegen, ra Niet rijkswaterstaat maar parle ment moet kunnen beslissen over veilige of minder veilige wegen, ra Efficiënter onderhoud van. wegen en scheiding van de verschillende verkeerssoorten. Ir Coimelissen gaf in overweging een aantal maatregelen te bestude ren, zoals bijvoorbeeld voorrang van links, gele mutsen voor eerstejaars kleuterschoolkindei'en, grotere va kantiespreiding en spreiding van de verkeerspieken. Hij drong aan op spoed met aangekondigde maatrege len zoals tegen alcoholmisbruik, cen trale alarmering, beter ambulance vervoer en de inschakeling van he likopters. MAIDSTONE (Kent, Engeland). Het zuidwesten van Engeland is getroffen door een zo abnormale regenval, dat hele delen van het land decimeters onder water staan. Hier ploegt een bus moeizaam door de watervlakte, die normaal de verkeersweg is. Als een rondvaartboot op wielen NEW YORK, 18-9. De Veiligheids raad heeft woensdag een resolutie aangenomen die zegt, dat het bestand in het Midden-Oosten nauwgezet meet werden nageleefd en waarin de betrekken partijen een aansporing- krijgen volledig mee te werken met de vredespogingen van V.N.-afge- zant Jarring. b Een medisch genootschap in Tsjechoslowakije heeft alle artsen opgeroepen in het land te blijven „in deze moeilijke tijd". DELFT. "Bij een korte maar hevige brand is voor meer dan 100.000 gul den schade aangericht aan de opti sche slijperij van de heer D. A. Jense in Delft. DEN HAAG, 18-9. Aan de Sta- ten-Generaal zal binnenkort een stu die worden voorgelegd van de as pecten die met de democratisering van het enderwijs samenhangen. Dit wordt meegedeeld in de „hoofdpun ten" van onderwijs en wetenschap pen. Drie aspecten springen bij de gs- dachtenvorming over de vermaat- schapelijking van bet onderwijs naar voren: 1. de gerichtheid van het on derwijs op de toekomst; 2. de opti male ontplooiing van persoonlijke ta lenten, die aandacht kreeg in de dis cussies over de democratisering, en 3. de interne verhoudingen die aan de orde kwamen bij de beschouwin gen over' de inspraak van allen die bij het onderwijs betrokken zijn. Met ingang van het schooljaar 1969-1970 zal een bescheiden begin Burgemeester H. P. Everwijn van Wes- terschouwen begroette fruitfee en hof dames voor het gemeentehuis te Haam stede. (Men zie ook elders in dit num mer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De raad betreurt het dat de toe stand in het betrokken gebied steeds slechter wordt. Zowqel de Egyptische afgevaar digde als de Israëlische hadden kri tiek cp de resolutie. De Egyptenaar El Kony zei teleurgesteld te zijn dat de raad Israël niet veroordeelde. De Israëliër Tekoah zei dat de resolu tie niet voorziet in „doelmatige ac tie om een einde te maken aan Egyptische agressie". De raad sloot hiexmee het debat over de Israëlische klacht af. Vi'ijdag komt de Veiligheidsraad opnieuw bijeen op verzoek van Pakistan en Senegal. Deze landen hebben ver zocht een V.N.-afgevaardigde te zen den naar door Israël bezette gebie den om te zien hoe 'de Arabische in- wonei-s daar worden behandeld. Is raël heeft zich steeds tegen een der gelijke stap verzet en eist diat in dat geval ook een onderzoek wordt in gesteld naar de behandeling van Jo den in Arabische landen. ALMELO, 18-9. Drie arbeiders uit de gemeente Tubbergen zijn de vorige nacht om het leven gekomen toen het personeelsbusje waarmee zij cp weg waren naar Almelose textielfabrieken aan de rand van Almelo tegen een boom botste. Vier andere inzittenden werden ernstig gewond en zijn in ziekenhuizen op genomen. De chauffeur en een ne gende inzittende werden licht ge wond. De chauffeur verklaarde aan de politie dat hij werd verblind door tegenliggers. Andere automobilisten hebben echter verklaard dat er op dat moment geen tegenliggers waren. Remsporen zijn niet aangetroffen. De verkeerde in goede staat. Toen zeven gewonden naar zieken huizen waren overgebracht en poli tieagenten met het routineonderzoek wilden beginnen, trof één van hen onder het busje nog een stoffelijk overschot aan. Een groep van 20 E.H.B.O.-ers, die in een cafézaal op worden gemaakt met een geleidelijke invoering van de derde fase van de verlaging van de leerlingensehaal voor het gewoon lager onderwijs door verruiming van de klassesplit- singsnorm voor het eerste leerjaar bij het toekennen van extra onder wijzers. Het ligt in de bedoeling de marge- getallen bij het kleuteronderwijs te deen vervallen, waardoor d'e vraag naar gediplomeerde kleuterleidsters met ongeveer 400 zal toenemen. Een desbetreffende wijziging van de kleuteronderwijswet zal zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer wor den voorgesteld. Per 1 augustus 1969 zal een be scheiden verlaging van de leerlin gensehaal worden ingevoerd door een reeks scholen voor buitengewoon onderwijs. Bij het opstellen van de begroting 1969 is prioriteit gegeven aan de uit voering van de wet op het voortge zet onderwijs en aan de onderwijs vernieuwing die daarmee samen hangt. Hoofdpunten van het regeringsbeleid Twaalf miljoen gulden uitgetrokken voor financiële steun van hel Rijk aan waterschappen DEN HAAG, 18-9. Op korte ter- mijn zal het kabinet, clat in beginsel de invoering van het instituut van een parlementaire ombudsman voor staat, ever deze materie overleg ple gen met de daarvoor aangewezen commissie uit de beide kamers der Staten-Generaal. Dit blijkt uit de „hoofdpunten van het beleid per ministerie". Daarin wordt o.m. aangekondigd, dat dezer dagen in een afzonderlijke nota na der zal worden ingegaan op de struc turele problematiek van de stimule- rings- en herstructureringsgebieden. In de nota zal worden aangegeven langs welke lijnen de regering in ko mende jaren (1969-1972) haar beleid op dit punt denkt te voeren. Uit de „hoofdpunten" met betrek king tot het ministerie van binnen- iamdise zaken blijkt, dat minister Beemink voornemens is het beleid, dat hij tot nu toe te dezen heeft ge- voei'd, in het nieuwe zittingsjaar t'e continueren. Zijn inziens zal er naar moeten worden gestreefd dat een herziening van gemeentegrenzen in het raam van een streeksgewijze ge meentelijke herindeling tot stand komt. Zeer binnenkort zal een wets ontwerp worden ingediend inzake de v er antw oox-dingsplicht van de bur gemeester en van burgemeester en wethouders. Het overzicht van het ministerie van buitenlandse zaken begint met de constatering dat de recente ver betering van het klimaat tussen oost en west door de interventie in Tsje- cho-Slowakije voor een goed deel is te niet gedaan. Toch behoeven de ontwikkelingen van de laatste maand geen wezenlijke ombuiging met zich mee te brengen voor het beleid van de regering. Ontwikkelingshulp In het meerjarenprogramma voor ontwikkelingshulp dat aan het par lement is voorgelegd wordt het stre ven om in 1971 één procent van het nationaal inkomen te bestemmen voor hulp aan d'e minder ontwikkel de landen, in cijfers geconcretiseerd. Spoedig kan de indiening tegemoet worden gezien van een wetsontwerp tot goedkeuring van de oprichting van een Nederlandse financierings maatschappij voor ontwikkelingslan den (F.M.O.). Defensie Het ministerie van defensie gaat ervan uit dat de recente gebeurte nissen in Oost-Europa de vertrou wenssfeer, die nodig is om tot ver dere ontspanning te komen, ernstig hebben aangetast. Zij hebben tevens onderstreept dat aan de gezamen lijke westelijke verdediging niet ver der dient te worden getornd. Intus sen zal het westen een op ontspan ning gerichte politiek moeten blijven voeren. Volkshuisvesting Het woningbouwprogramma voor 1969 gaat, evenals dat voor 1968, uit van het in aanbouw nemen van 125.000 woningen, waarvan 25.000 woningen zonder subsidie. De 100.000 te subsidiëren woningen omvatten: 45.000 woningen te bouwen xnet. rij'ks'l'eningen (woningwetwoningen) 55.000 woningen te bouwen dn de particuliere sectox\ waarvan 10.000 dcor woningbouwcorporaties met in het algemeen een inbx-eng van 10 procent eigen geld en overigens met gemeentelijke garantie. Dezer dagen is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp, dat beoogt de jaarlijkse' huuraanpas- sing van 4 op 6 procent te brengen. Gp d'e begroting van verkeer en waterstaat is 3 miljoen gulden uit getrokken om bij te springen als de continuïteit van onmisbaar streek vervoer wordt bedreigd. Men streeft ex-naar in 1969 een be gin te maken met de aanleg van een net van „praatpalen"' langs bestaan de wegen en nieuw aan te leggen rijkswegen. De A.N.W.B. zal bedie ning. onderhoud en instandhouding voor zijn rekening nemen. Op de begroting wordt een begin gemaakt met de financiële steun van het rijk aan de waterschappen, waar voor 12 miljoen is uitgetrokken. In J Op doornen zaaien volgt dis- f a tels maaen. t l WA T UOT VI 61LT korte afstand van de plaats van het ongeval hadden geoefend, assisteer den bij het verzorgen van de ge wonden. De overledenen zijn de 28-jarige J. H. Beemink, de 18-jarige G. F. Haarhuis en de 29-jarige B. J. Oude Nijeweme. Ir. C. N. van Dis commandeur Qranje-Nassau DEN HAAG. 18-9. Bij K.B. is be- ncemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau ir. C. N. van Dis, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Staatkundig-Gerefor meerde Partij. Mr. H. K. J. Beemink, minister van binnenlandse zaken, reikte in het gebouw van de Tweede Kamer aan de heer van Dis de 'bij deze on derscheiding behorende versierselen uit. Daarbij was de gehele SGP- fractie uit de Tweede Kamer aan wezig, alsmede het voltallig presi dium van de Tweede Kamer. 1969 zal een eerste 500 ha van de kortgeleden drooggevallen polder zuidelijk Flevoland ontgonnen wor den. Justitie Wat betreft het echtscheidings recht is een wetsontwerp in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Een wetsontwerp stakingsrecht zal eveneens spoedig worden ingediend. Wetsontwerpen worden verder aan gekondigd over onteigening, nieuw bewijsrecht, indexatie van onder houdsvorderingen en preventatieve hechtenis. De hoofdprijzen van grote loterij en (buiten spoxltoto en staatslotex-ij) worden voorlopig voor één jaar ge steld op maximaal f 250.000. Het beeld van de criminaliteit in Nederland is, vergeleken met omrin gende landen, niet verontrustend, maar toch kan niet over het hoofd worden gezien dat over langere ter mijn gemeten de ter kennis van de politie gekomen misdrijven toene men. Bijzondere aandacht zal ook in het komende jaar de bestudering van de verkeersonveiligheid krijgeix. Het verkeerstoezicht op autosnelwegen door de witte Porches wordt uitge breid, evenals de surveillance met dubbelpatrouilles op snelle motoren op wegen voor doorgaand verkeer, die geen autosnelwegen zijn. Tijdelijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht met weinig wind en op vele plaatsen mist; morgen droog met opklaringen, maar ook wolken velden en zwakke tot matige zuide lijke wind; ongeveer dezelfde mid- dagtempei'aturen als vandaag. 20 sepl. Zon op 6.23, onder 18.43. Maan op 3.24, onder 18.19. Nieuwe maan: 22 sept. te 12.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 sept. 1.49 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN 20 sept. 1.32 V.m. 13.58 n.m. Springtij24 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, dat en kele dagen achtex*een in onze omge ving vrij veel bewolking en af en toe regen bracht, is naar de Oostzee weggetrokken en is daarbij zo snel opgevuld, dat ze vrijwel alle activi teit heetf verloren. Tegelijkertijd bi'eidde een rug van hoge luchtdruk zich over de Noord zee oostwaarts uit en veroorzaakte een belangrijke weersverbetei-ing. Deze rug van hoge luchtdruk trekt het komende etmaal, vei'gezeld van flinke opklaringen, oostwaarts over ons land. Bij .weinig wind wordt hierbij een koude nacht verwacht, met plaatselijk vorming van mist, die morgen in de loop van de och tend vrijwel overal weer zal oplos sen. Inmiddels trekt een depressie, die nabij de Azoren is ontstaan, in noox-d- oostelijke richting naar de omgeving van Ierland. De fronten ervan zul len morgen langzaam over de Britse eilanden oostwaarts opdringen. Hier bij gaat de wind bij ons iets uit zui delijke richting toenemen, terwijl la ter op de dag wat meer bewolking wordt vex-wacht. Twee doden bij frontale botsing HAARLEMMERMEER. 18-9. De motorrijder W. van Stokken. 27 jaar uit Broek ini Waterland en zijn duo passagier de 24-jarige J. Th. Wiebes uit Zwanenburg, zijn bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Door de hoge snelheid waarmee van Stokken over de Schiphol weg in Haaiiemmermeer reed, verloor hij in een bocht de macht over het stuur en botste frontaal tegen een tege moetkomende auto. De twee slacht offers, allebei magazijnbediende, wa ren op sla'g dood. De autobestuurder moest met en kele verwondingen worden opgeno men in een ziekenhuis in Haarlem. MÜNCHEN. In München is een onderzoek gaande tegen dx'ie briga diers van politie, die er van worden verdacht te hebben samengewerkt met handelaren in verdovende mid delen. KOPENHAGEN. De Westduitse luchtmacht heeft woensdag haar 88ste Starfighter verloren, die in het Kattegat tex-echtkwam. De piloot ver- loor het leven. KAAP KENNEDY, 18-9. Met een daverende ontploffing is de kostbare Amerikaanse commuixicatiekunst- maan „Atlantic 3" woensdagavond twee minuten na de lancering van Kaap Kennedy verloren gegaan. De raket „Thor Delta" werd door een druk op de knop tot ontploffing 1 gebracht omdat zij begon uiteen te vallen. Het gevaarte volgde een per fecte baan, maar als voorzoi'gsmaat- regel tegen gevaar voor de mensen en voor schade aan de grondihstalTa- ties werd bet; vernietigd door de spe ciale lading die daarvoor in iedere raket aanwezig is, tot ontbranding te bx-engen. Door de ontploffing is de trommel- vormige Intelsat-3, die voor het overbrengen van televisiebeelden van de Olympische Spelen naar Eu ropa en Afrika moest zorgen, in stukken gereten. Intelsat, de organisator die al een serie communicatiekunstmanen heeft doen lanceren waaronder de „Eaidy Bird" en Lani-bird-groepen, wordt gevormd door 62 landen. De nu ver nielde kunstmaan was de eerste van -as apja^aqaaA ua a.xa>j.xa^s [aaA uaa rie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1