Sociale en economische paragraaf stempelen rustig staatsstuk DE TROONREDE Watersnood in Engeland en Frankrijk Russische leiders blijven pressie uitoefenen op Tsjechoslowaakse leiders „Olga ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 september 1068 125ste jaargang Nr. 20064 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzees' bedrijf moei liquideren DEN HAAG, 17-9. Koningin Ju liana heeft heden (dinsdag)-middag met het uitspreken van de troonrede de niéuwe zitting van de Staten-Ge- neraal geopend. De tekst van deze troonrede luidt als volgt: Leden der Staten-Generaal, In dit internationale jaar van de rechten van de mens valt over het wereldgebeuren de schaduw van het geweld. De overrompeling van het moedige en zwaar beproefde volk van Tsjecho-Slowakije heeft ons, on geacht verschillen in levensbeschou wing en politieke overtuiging, diep geschokt. De regering betreurt dat het streven naar ontspanning tus sen oost en west, waarvoor ook Ne derland heeft geijverd, onvermijde lijk een ernstige terugslag onder vindt. Zij blijft echter hopen dat zich op den duur ook aam de andere zijde een werkelijke bereidheid tot toenadering zaïl ontwikkelen. Inmiddels is nog eens duidelijk in het licht gesteld dat het veiligheids- stelsel van de NAVO een onmisbare waarborg blijft voor de bescherming van onze vrije samenleving en voor het behoud van de wereldvrede. Handhaving van een doelmatige Ne derlandse bijdrage aam de bondge nootschappelijke defensie blijft daarom noodzakelijk. Het menselijk leed, veroorzaakt door de burgeroorlog in Nigeria, doet de regering zoeken naar wegen ter leniging van de nood aldaar. In Viet nam blijft de oorlogstoestand ver ontrustend. Om in het Nabije Oos ten te geraken tot een duurzame en rechtvaardige vrede steunt de rege ring de pogingen van de Verenigde Naties. Zij hecht grote waarde aan de ko mende volksraadpleging in West- Irian en onderhoudt hierover nauw contact met Indonesië en de Vere nigde Naties. De ontwikkelingslanden De regering blijft hoge prioriteit geven aan de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De bedragen voor de ontwikkelingshulp wil zij verder opvoeren. Een meerjarenpro gramma wordt u heden aangeboden. De regering ijvert voor 'de totstand koming van een wereldwijde ontwik kelingsstrategie. De landen van de Europese Econo mische Gemeenschap hebben dit jaar, anderhalf jaar eerder dan in het verdrag was voorzien, hun ge meenschappelijke markt tot stand gebracht, ook voor de landbouw. Uit breiding, meer in het bijzonder door de toetreding van Groot-Brittannië, acht de regering een versterking van die gemeenschap. De Benelux-rege- ringen werken hierbij nauw samen. De veelzijdige samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antil len, die onder meer tot uitdrukking komt bij de versnelling van hun eco nomische en sociale ontwikkeling, is onverdeeld goed. Na een vertraging in de economi sche groei valt in ons land sinds midden 1967 een herstel van de con junctuur waar te nemen. Produktie en uitvoer ontwikkelen zich gunstig. Door de regelmatige groei van de binnenlandse bestedingen neemt ook de invoer belangrijk toe. De beta lingsbalans verbetert geleidelijk. Enkele overwegend structurele' problemen blijven intussen grote aandacht opeisen. In verschillende delen van het land ontwikkelt de bedrijvigheid zich onvoldoende. De werkloosheid in die gebieden, vooral onder de oudere werknemers, blijft te hoog en geeft reden tot zorg. De regering vertrouwt dat een raad voor de arbeidsmarkt die binnenkort wordt ingesteld, een bijdrage zal le veren tot de oplossing van dit moei lijke vraagstuk. Dezer dagen wordt u een nota toegezonden over bet re gionale beleid dat de regering nood zakelijk acht voor de versterking van de betrokken gebieden. De procluktiestruktuur De sociale en economische moei lijkheden in bepaalde gebieden en bedrijfstakken hangen ten dele sa men met snelle en omvangrijke ver anderingen in de produktiestructuur. De regering stelt in deze de eigen verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voorop. Zij streeft ernaar deze veranderingen zo goed mogelijk te begeleiden. Zij doet dit door het bevorderen van structuurverbeterin gen onder andere in de textielindu strie, de scheepsbouw, het midden- en kleinbedrijf, de visserij, het streekvervoer en de binnenvaart. Bo vendien zal zij stimuleren dat nieu we vestigingen tot stand komen en nieuwe produkten en technieken worden ontwikkeld. In de landbouw ligt het accent op de ruilverkaveling. Voor ongeveer een vierde deel van de Nederlandse cultuurgrond zijn ruilverkavelingen in uitvoering. Uit de macro-economische verken ning die u heden wordt aangeboden, blykt dat voor de komende jaren in algemene zin een gunstige ontwikke ling mogelijk is. Dit geldt ook voor het werkgelegenheidspeil. Om deze mogelijkheden te verwezenlijken zul len aan het financieel-economische beleid hoge eisen worden gesteld. Een belangrijke voorwaarde is een evenwichtige groei van lonen en an dere inkomens. Een ontwerp van wet op de loon vorming is u inmiddels aangeboden. De regering heeft zich bij het op stellen van de rijksbegroting voor 1969 tevens bezonnen op de rijksfi nanciën tot en met 1971. Als eerste resultaat zult u in de miljoenennota een schets aantreffen van een moge lijke ontwikkeling van de uitgaven in die jaren. Bij de voorbereiding is de krachtige neiging tot uitgavenstij ging duidelijk gebleken. Zij noopt Staten-Generaal en regering tot een voortdurende kritische afw'eging van alle overheidsactiviteiten, ook in verband met de belastingdruk. Begroting 1969 De begroting voor 1969 vertoont - een stijging van de netto-uitgaven die blijft binnen de grens gesteld in Öe regeringsverklaring. Mede in verband met de sanering van het gemeentefonds is desondanks enige verhoging van belasting onvermijde lijk. Door verhoging van de accijns op een aantal tabaksartikelen zal een extra bedrag in de schatkist vloeien. Op 1 januari 1969 zal ons land overgaan op het nieuwe stelsel van omzetbelasting. De regering zal erop toezien dat het effect hiervan op de prijzen zo beperkt mogelijk blijft. Teneinde in het bijzonder de lagere inkomensgroepen een tegemoetko ming te verschaffen wordt voorge steld de heffing van de loon- en in komstenbelasting eerst te doen aan vangen bij een hoger inkomen dan thans het geval is. Voorts zal aan de minst-draagkrachtigen door enkele sociale uitkeringsregelingen enige compensatie worden geboden. Tegen drukverzwaring In het komende zittingsjaar zullen u voorstellen bereiken voor een aanpassing van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting op 1 ja nuari 1970. Deze voorstellen beogen de drukverzwaring teniet te doen die onbedoeld voortvloeid uit inflatoire inkomensstijgingen. De regering is voornemens u voor te stellen zulke aanpassingen van het tarief jaarlijks automatisch tot stand te doen ko men. In verband met de vele hieraan verbonden aspecten zal zij een voor ontwerp van wet publiceren en ad viezen daarover inwinnen. Het is onvermijdelijk enige tarie ven van de P.T.T. te verhogen om een gezonde bedrijfsvoering moge lijk te maken. De port van drukwerk en nieuwsbladen blijft echter onge wijzigd. Teneinde de moeilijke financiële positie van vooral de grootste ge meenten te verlichten is overleg' gaande om door gezamenlijke in spanning van het rijk en deze ge meenten daarin verbetering te bren gen. In het komende jaar zal van rijks wege een begin worden gemaakt met verlichting van bepaalde financiële lasten van waterschappen. Bij het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening zal het ac cent niet alleen worden gelegd op de problematiek van de spreiding, doch ook op die van het stedelijk leefmi lieu. Een wetsontwerp ter bestrijding' van de luchtverontreiniging zal u dezer dagen bereiken. De bouwnijverheid De regering zal het produktiend- veau van de bouwnijverheid handha ven. Voor 1969 streeft zij naar het wederom in aanbouw nemen van omstreeks 125.000 woningen; daarbij wordt het aandeel van de particulie re sector vergroot. Nu het tekort aan. woningen in de meeste plaatsen be gint le verdwijnen, wordt het moge lijk de geschakeerde verlangens van de bewoners beter lot hun recht te doen komen. Een nota inzake woningverbete ring, krotopruiming, sanering en re constructie zal u weldra worden aangeboden. De regering zal verder gaan niet het treffen van voorzieningen ter be vordering van de verkeersveiligheid. Er zullen verschillende maatregelen worden genomen ter verbetering' van de hulpverlening aan verkeers slachtoffers. Het stelsel van waar- schuwingspunten langs de autosnel wegen zal worden uitgebreid en voorts zal een wetsontwerp worden ingediend ter regeling van het am bulancevervoer. Een onderzoek naar de mogelijk heden van een grotere openbaarheid van het centrale bestuur acht de re gering gewenst. Volgende week wordt een commissie geïnstalleerd die de regering zal adviseren over de maatschappelijke functie van de overheidsvoorlichting en over de openheid van de bestuursdienst. Om buds man Over de aanbevelingen en denk beelden in het onlangs verschenen rapport van d'e staatscommissie van advies inzake de grondwet en de kieswet, met name ten aanzien van de opkomstplicht bij verkiezingen, zal overleg met u plaatsvinden. De regering is voor het instituut van een parlementaire ombudsman; het overleg daarover met u kan een aan vang nemen. Wetsontwerpen over het stakings recht en over informatie en bemid deling bij werkstaking zullen u wor den aangeboden. Verder zal een wetsontwerp tot- herziening van het echtscheidings recht worden ingediend. Maatschappelijk en cultureel welzijn Een belangrijk deel van het over heidsbeleid is gericht op versterking van het maatschappelijk en cultureel welzijn. Zo wil de regering enige uit breiding geven aan de steun voor de kunsten en de zorg voor het cultuur bezit. Ook de mogelijkheden voor recreatie- en jeugdbeleid worden verruimd. Reeds gedurende enkele jaren hebben - nationaal zowel als inter nationaal - verschillende belangrijke gebeurtenissen duidelijk aangetoond, hoezeer de burgers mede richting willen geven aan de doorwerking van de democratie in de werkge meenschap, het onderwijs en het openbare leven. De regering staat open voor deze verlangens, die door velen in ens volk, in het bijzonder door de jonge generatie, worden ge uit. De groeiende belangstelling van de samenleving voor het onderwijs is een uiting van de geestelijke en eco nomische kracht van ons volk. Een verhoogde deelneming aan de ver schillende sectoren van het onder wijs is daarvan het verheugende ge volg. Een belangrijke vooruitgang is de invoering op 1 augustus 1968 van de wet op het voortgezet onderwijs en van die op het leerlingwezen. De aandacht wordt thans gericht op wij ziging van de kleuter-onderwijswet, de lager-onderwijswet, een nieuwe experimentenwet en de wet op het schriftelijk onderwijs. Het komende jaar zal bij het lager onderwijs een bescheiden begin worden gemaakt met vermindering van het gemiddel de aantel) kinderen per Mas. Binnen kort zal u een prioriteitennota wor den aangeboden. Een gedachtenwisseling tussen al le betrokkenen zal worden geopend over de juiste vorm van herstructu rering van het wetenschappelijk on derwijs. De coördinatie van het we tenschapsbeleid zal worden ver sterkt. De regering wil medewerking verlenen aan ruimere verspreiding en uitwisseling van wetenschappelij ke en technische informaties. Leden der Staten-Generaal, In onze eeuw van spanning tussen vrijheid en onvrijheid is de creatieve en inventieve kracht van de demo cratie overduidelijk gebleken. Het is dan ook een voorrecht te leven in een land waarin, de vrijheid niet slechts als een ideaal wordt -erkend, maar ook in de werkelijkheid van ons dagelijks leven als een hoog goed wordt ervaren. In deze gezindheid wil de regering haar beleid voeren. Daarvoor vraagt zij de steun en medewerking van de Staten-Generaal. Met de bede om Gods zegen op enze gezamenlijke arbeid verklaar ik de nieuwe zitting van de Staten-Ge neraal geopend. Echtpaar met adoptie kinderen keert terug uit Australië PERTH, 16-9. Het vertrek naar Nederland met de Marconi" van het echtpaar A'lfons Boschman uit Me dina met hun vijf aangenomen kinl deren van gemengd „aboriginal" - austraalneger - bloed, heeft in West Australië vooral in autochtone krin gen nogal wat stof doen-opwaaien.- Het echtpaar Boschman verklaarde dat er in Nederland betere moge lijkheden beslaan voor de kinderen op het gebied van onderwijs en dat men daar -kleurlingen gemakkelijker in de samenleving opneemt. LONDEN/NICE, 16-9. De overstro mingen die als gevolg van hevige re genval het zuidoosten van Engeland teisteren, hebben tot dusver twee doden geëist; twee mensen worden vermist. De zwaarst getroffen streken zijn het zuiden van Sussex, Surrey en Kent. Meer dan tweeduizend vier kante kilometer staat onder water en een dertigtal belangrijke wegen is onbegaanbaar. Het treinverkeer, waarmee duizenden forensen naai en van Londen worden vervoerd, was maandag ernstig gestagneerd. De zes graafschappen aan de zuid en oostkant van Londen, die wel „de tuin van Engeland"-worden genoemd, bieden na de zwaarste overstromin gen sinds 1953 'een troosteloze aan blik. Honderden mensen zijn dakloos geworden en aan de oogst is een nog niet te schatten schade aangericht. Hier en daar staat het land ander half tot twee meter onder water. Ve len zijn met boten en helikopters in veiligheid gebracht.. Automobilisten, die in het ondergelopen gebied waren gestrand, hebben de nacht van zon dag op maandag op het dak van hun voertuig doorgebracht. Frankrijk Helikopter neergestort in Nigeria O c LAGOS, 16-9. Bij Benin op 500 km. ten oosten van Lagos is zondag een helikopter neergestort van het Unicef - het kinderfonds van de Ver. Naties. Het toestel is vermoedelijk door federaal Nigeriaans afweerge schut neergeschoten. De drie inzit tenden liepen verwondingen op. De wentelwiek, een Sikorski S-55, werd vernield. MOSKOU, 16-9. - Anti-socialisti- tische krachten trachten in Tsjecho- Slowakije hun posities in het staats apparaat, de openbare organisaties, de bonden van creatieve kunstenaars en in het bijzonder die bij de massa- prepagandamedia te behouden. Deze klacht van het Kremlin werd maandag verspreid door radio-Mos kou en door het officiële Russische persbureau Tass. Men ziet hierin een bewijs, dat de Russische leiders pressie blijven uit oefenen op de Tsjechoslowaken om krachtiger maatregelen te treffen, teneinde de toestand in hun land te normaliseren Normalisering is de voorwaarde voor geleidelijke terug trekking van de oostbloktroepen, die 25 dagen geleden Tsjecho-Slowakije bezetten. „Anti-socialistische krachten ge bruiken kranten, radio en televisie om een valse interpretatie te geven van de Tsjechoslowaaks-Russische topbesprekingen in Moskou", aldus de verklaring, waarin verder wordt gezegd dat het nauwelijks is aan te verwarmings- matrassen Woninginrichting H. DE VLIEGER heeft ze voor U. Zierikzee - Meelstraat 21 Telefoon (01110) 2305 Storm op de Noordzee en de Oost zee heeft maandag een mensenleven geëist; dat van een zeiler, die in de monding van de Weser verdronk. De Poolse vrachtvaarder „Soldek" ge raakte in nood. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als een vrouio niet zingt, werkt zij ook niet veel. Ook de Franse Rivièra heeft zwaar geleden van de met storm gepaard gaande regenbuien, die al drie dagen aanhouden. De schade wordt geschat op tientallen miljoenen guldens. Tot dusver is melding gemaakt van één dode. In'de Provence ging op som mige plaatsen de wijnoogst geheel verloren. Alle kampeerplaatsen tus sen Cannes en Saint-Tropez staan onder water. Auto onder trein: Twee doden UTRECHT. 16-9. Op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg tussen Horst-Sevenum en Blerick is maandagmorgen een per sonenauto onder de stoptrein Eind- hoven-Venlo terecht gekomen. De twee inzittenden van de auto, de 24- jariige G. M. M. Engels en de even oude J. IT. Brugmans, beiden uit Helden (bij Venlo), kwamen hierbij om het teven. De beid'e slachtoffei-s •werkten op een gloeilampenfabriek in Venlo. De personenauto werd door de bot sing totaal vernield, terwijl de elek trische locomotief van ide trein ern stige beschadigingen opliep. Na ruim 80 minuten kon een ingezette hulp locomotief de gestrande trein naar Venlo slepen. Het baanvak op de plaats van het ongeluk liep geen schade op. nemen, dat „zulke provocerende uit latingen uit de Tsjechoslowaakse pers zullen verdwijnen zolang daar men sen blijven, die in de afgelopen maan den opruiende anti-socialistische ac tiviteiten hebben aangevoerd". „Johanna Louisa", een nieuwe reddingboot IJMUIDEN, 16-9. Onder zeer gro te belangstelling met name van vele autoriteiten uit de wereld der scheepvaart, heeft jhr. H. van Len- nep, voorzitter van de Koninklijke Noord- en Zuid-Iïollandsche Red ding Maatschappij in IJmuiden de nieuwe reddingboot „Johanna Loui sa" in gebruik gesteld en daarmee het schip aan schipper Leen 'IHart en zijn mannen toevertrouwd. Dit betekende tevens het afscheid van misschien wel de meest bekende reddingboot uit de geschiedenis van het reddingwezen, de „Neeltje Jaco- ba". destijds geschonken door ae (Amsterdamse) Vereniging voor de Effectenhandel, en goed gebleken voor het redden van 260 mensenle vens. De „Neeltje Jacoba" die in 1S30 in dienst kwam en niet meer als ..modern" kon worden beschouwd zal worden verkocht. Voel tochten voor ontwikkelingshulp AMSTERDAM, 16-9. Met voettoch- ten in zes Nederlandse steden gaat de 'internationale vrijwillige hulp dienst op zaterdagmiddag 28 sep tember de aandacht vestigen op zijn activiteiten op het gebied van ont wikkelingshulp. Hij wil op deze wijze tevens geld bijeen krijgen voor pro jecten in o.a. Senegal, Tanzania en Botswana en de oost-west uitwisse ling van vrijwilligers en studiehulp aan Tsjechen in Nederland. Noordelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk re gen; zwakke tot matige wind in hoofdzaak uil noordelijke richtingen: weinig verandering in temperatuur. 18 sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 0.42, onder 17.48. 19 sept. Zon op 6.21. onder 18.46. Maan op 2.02, onder 18.05. Nieuwe maan: 22 sept. te 12.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 sept. 12.15 n.m. n.m. 19 sept. 0.51 v.m. 13.16 n.m. BROUWERSHAVEN 18 sept. 12.14 n.m. n.m. 19 sept. 0.39 v.m. 13.12 n.m. Doodtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur bleef de luchtdruk boven west-Europa laag onder invloed van een depressie, die over Frankrijk langzaam naar het noorden trok. In ons land is maan dag overdag in het noorden langdu rig regen gevallen. In dit regenge- bied bleef het kwik 'in de middag bij ongeveer 13 graden steken. Tij dens opklaringen, die zich in het zuiden en midden van het land voor deden, werden middagtempera turen tot 19 graden bereikt. Het komende etmaal blijft genoemde depressie het weer bij ons bepalen. Er wordt daar om veel bewolking verwacht met plaatselijk wat regen. In de tempe ratuur komt niet veel verandering. Hulp voor gevluchte Tsjechische studenten UTRECHT. 16-9. Tot op heden hebben ongeveer 40 uit Tsjecho-Slo wakije gevluchte studenten bij de stichting „Universitair Asyl Fonds (U.A.F.)" in Utrecht om hulp aan geklopt. Aangezien het fonds slechts over beperkte middelen beschikt, is deze maand aan 13.000 contribuan ten een brief gezonden waarin om giften ten behoeve van de jonge Tsjechen is verzocht. De penning meester van het fonds heeft meege deeld dat i-eeds f 50.000 is binnen gekomen. „HET NEDERLANDSE TREKPAARD" 's-HERTOGENBOSCH. 16-9. De 35e nationale tentoonstelling van de Kon. Vereniging Het Nederlandse Trekpaard, die vrijdag en zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch is gehouden, werd zaterdagmiddag be sloten met de traditionele grote kampioenenshow op het demonstra tieterrein van de veemarkt, die door vele duizenden belangstellenden bij gewoond werd. Daartoe behoorden onder meer de minister van land bouw, ir. Lardinois, de directeur- generaal van de landbouw, ir. J. Wellen, de oud-voorzitter van de vereniging' jhr. J. van Vredenburg'h, de burgemeester van Den Bosch, mr. R. Lambooy, en de landbouw- dam wel handelsattaché's van verschil lende buitenlandse ambassades. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer zijn ingediend wetsontwerpen ter goedkeuring en uitvoering van het op 7 maart 1966 in New York gesloten internationaal verdrag in zake de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1