Russische troepen verlaten echter Tsjecho-Slowakije nog niet Hoger saldo op betalingsbalans Vietcong zou niet in staat zijn voor een nieuw „Tet"-offensief Chaos in Zuidoost Engeland door zware MORRIS GOEDKEURING VOOR TSJECHISCH REGERINGSPROGRAM overstromingen Nixon favoriet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 september 1968 125ste jaargang Nr. 20063 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Brand op kampeerterrein te Zierikzee Prawda iels milder MOSKOU, 15-9. Het Russische partijblad Prawda heeft zondag met instemming gewag gemaakt van de jongste maatregelen van de Tsjecho- slowaakse autoriteiten om de toe stand in hun land te „normaliseren". Voor het eerst werd aandacht be steed aan de vrijdag gehouden bij eenkomst van het parlement in Praag, waarin de afgevaardigden zich o.a. akkoord verklaarden met de herinvoering van het staatstoezicht cp de massamedia en een nieuw ver bod cp de vorming van politieke groeperingen. Hcewel de loon van het artikel in Prawda milder was dan in de laat ste tijd het geval was, liet de com mentator er geen misverstand over bestaan, dat er nog steeds sprake is van „sabotage-activiteit van verbor gen contrarevolutionairen" waardoor de strijdkrachten van de Oosteuro- pese landen nog niet uit Tsjecho- Slowakije kunnen worden terugge trokken. Het Sowjet-partijblad bevatte zon dag weer een felle aanval op de lei ders van Zuid-Slavië, die steeds hun steun aan het liberalisatieprogram Meisje gestikt in badkamer TIENRAY, 15-9. Zaterdagmid dag is de 13-jarige Annie Crijnen uit Tienray in de badkamer van haar ouderlijk huis door koolmoooxyde- vergiftiging om het <leven gekomen. Toen het meisje, wier ouders afwe zig waren, wat lang wegbleef, ging haar vriendinnetje kijken. Ze trof het slachtoffer toen levenloos in de badkamer aan. Met communisme op Java DJAKARTA, 15-9. De misluk king van de recente poging van de Indonesische communisten om zich in Oost-Java te hergroeperen, heeft volgens waarnemers in Djakarta de Russen er toe gebracht een poging te doen om hun greep op de Indo nesische communistische partij te versterken. Op aandringen van Pe king hadden de resten van de partij ergens aan de zuidoostkust va'n Java voorbereidingen getroffen voor een nieuwe opstand. Toen men er eerder dit jaar achter kwam dat de com munisten iets van plan waren, greep het Indonesisohe 'leger in. Indonesi sche troepen doodden tientallen mensen die tot guerrillastrijders werden opgeleid en namen 1.000 communisten gevangen, onder wie de topleiders. Vier doden bij aanrijding ZUIDWOLDE, 14-9. Bij een aan rijding op de weg tussen Zuidwolde en Balkburg zijn gisternacht om streeks een uur vier mensen omge komen en werd een man zeer ernstig gewond. De vijf personen zaten in een personenwagen, die. komende uit de richting Hoogeveen, een ande re auto wilde inhalen. Daarbij bot ste het voertuig frontaal tegen een truck die uit tegenovergestelde rich ting kwam. Oorzaak van de botsing- is vermoedelijk de mist geweest. De personenauto werd totaal ver nield, in deze auto zaten het echt- Paar Steenhuis uit Delfzijl met een 20-jarige zoon en het echtpaar Nieu- wenhuis uit Overschilt. Alleen de heer Steenhuis overleefde het onge luk. Hij is ernstig gewond opgeno men in het ziekenhuis te Hoogeveen. Ongelukken bij motorkootraces AMSTERDAM, 15-9. Bij de motor bootraces, die op de Bosbaan wer den gehouden, zijn tenminste drie boten de wal opgeschoten. Hierbij werden twee kinderen zodanig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een der de toeschouwer liep lichte verwon dingen op. Tijdens de wedstrijden sloegen enkele boten om .waarvan er één zonk. De politie heeft het pu bliek uit de directe omgeving van de gevaarlijke plaatsen verwijderd. Dood door poging moed te bewijzen' BONN, 14-9. Uit het resultaat van het onderzoek, door het parket in Bonn ingesteld naar de dood van de 21-jarige Nederlander Leo van Oos terwij k, die vorige week zondagnacht met een buikschot in een ziekenhuis werd opgenomen, valt op te maken dat Van Oosterwijk het slachtoffer is geworden van een poging zijn moed te bewijzen. De Nederlander is diverse malen UTRECHT. Bij de Raiffeisenban- ken en Boerenleenbanken, aangeslo ten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven, bedroeg het spaaroverschot in augustus f 107 mil joen, zo deelt de Raiffeisenbank Utrecht mede. Zwaar gewonden botsing bij CUDEHCRNE, 15-9. Zondagmid dag vend in de bocht aan de Eilewijk te Oudehome een fron tale botsing plaats tussen twee personenauto's. Doordat de bestuur der van één ervan, De J„ met een te grote snelheid door de bocht ging, raakte zijn wagen in een slip, waarna hij frontaal tegen de tegen ligger opreed. De inzittenden van de tegenligger, de heer en mevrouw De Beer uit Heerenveen. alsmede hun drie inzittende kinderen, wex-den zwaar gewond naar het ziekenhuis in Heerenveen overgebracht. Beide voertuigen werden totaal vernield. STEENTJE BIJ MEXICOSTAD, 14-9. Ook de Mexicaanse gevangenen dra gen hun steentje bij aan het" welslagen imn de Olympische Spelen in hun land. Zij zullen de scheppers zijn van honder den souvenirs, die op de vlieg velden van de Mexicaanse ste den en in de metropool zelf in speciale kraampjes aan de man worden gebracht. Gevan genen dragen eveneens zorg voor de vervaardiging van 45 duizend uniformen voor de po litie, die voor het eerst sedert dertig jaar in een nieuw jasje, van Italiaanse snit, ge stoken loordt dankzij de Olympische Spelen. van Dubcek en de zijnen hebben be tuigd en de militaire interventie van de landen van het Pact van War- chau scherp hebben veroordeeld. Naar het Tsjcchoslowaakse pers bureau C.T.K. meldt, hebben de Rus sische troepen het vliegveld van Bratislava ontruimd. Zondag werden cok de lijnvluchten tussen Praag en Kosice hervat. Ook in Polen is men nog niet te vreden over de gang van zaken in Tsjecho-Slowakije. In een bericlil uit Praag merkte het Poolse pers bureau Bap op. dat premier Cernik in zijn regeringsverklaring niets heeft gezegd ever „de contrarevolu tionaire krachten", hoewel hij wel toegaf dat er „extremistische ten- denlies" zijn. Overigens vond Bap het opmerkelijk dat de meeste Tsje- choslcwaakse bladen die passage uit Cerniks rede hadden weggelaten, waarin de premier sprak over de ac tiviteit van anti-socialistische krach ten vóór de militaire interventie. met zijn 28-jarige Duitse vriend Wal ter Iioramnns naar een plek bij Bonn gegaan om daar schietoefeningen te houden, waarbij beiden hun moed moesten bewijzen. Zij beslopen elkaar dan en schoten met geweren op ep elkaar, aldus het parket. Bij een dergelijk „spelletje" zou Van Oosterwijk dodelijk getrof fen zijn door een kogel uit het ge weer van zijn vriend. Aanvankelijk had men gedacht dat aan de schiet partij met dodelijke afloop jaloezie ten grondslag lag. Politiehond had succes DEN HAAG, 14-9. Dankzij de hond Waldo heeft de Haagse politie twee mannen kunnen aanhouden, die ervan worden verdacht een café-ei genaar te hebben mishandeld en be dreigd. Het tweetal wilde diens café. aan de Suezkade, binnengaan, maai de eigenaar liet hen niet toé. Daarop gaf een der mannen, de 19-jarige los-arbeider W. C. van der T., de eigenaar een klap met een wapenstok in de nek, terwijl de an der, de 20-jarige stratenmaker P. J. G., een (luchtdruk)pistool te voor schijn haalde en hiermee dreigde. De twee mannen gingen er van door toen de politie verscheen, die gealarmeerd was door cafébezoekers. Later konden zij in de buurt worden aangehouden, maar zij ontkenden alles en bleken evenmin; de gebruikte wapens bij zich te hebben. De poli tiehond Waldo ging op zoek en trof wapenstok en pistool aan onder een geparkeerde auto. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Lof verdienen en ontvlieden f i is het werk van wijze lieden, f Ontslagen in Bergen op Zoom BERGEN GP ZOOM. 14-9. Van de kant van de directie der N.V. Vere nigde Bedrijven Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom, wordt meegedeeld dat zij met vertegen woordigers van de vakverenigingen overeenstemming heeft bereikt over een afvloeiingsregeling voor de per soneelsleden, voor wie een ontslag- vergunning moet worden aange vraagd. Het betreft in totaal 297 per sonen. Deze besprekingen zijn in Til burg gehouden. DEN HAAG, 14-9. Het saldo op de lopende rekening van de beta lingsbalans bedraagt over het tweede kwartaal van dit jaar 325 miljoen gulden, tegen 75 miljoen gulden ge durende het eerste kwartaal. Deze sterke stijging van het over schot in het tweede kwartaal is voor namelijk toe te schrijven aan een da ling van het tekort op de goederen balans. Incidentele factoren hebben hiertoe bijgedragen. Met name de in- en uitvoer van landbouwproducten, schepen en vliegtuigen gaven in deze periode gunstiger uitkomsten te zien dan in het eerste kwartaal. Een en ander wordt meegedeeld in een aan de Staten-Generaal gezon den overzicht van de betalingsba- lar.s-gegevens, opgesteld door de Ne- derlandsche Bank. Waarschuwing aan Egyptische volk TEL AVIV, 14-9. Irsaëls minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft op een lunch van de buiten landse persvereniging in Tel Aviv, het Egyptische volk dringend aange raden afstand te nemen van de „val se berichten over Israëls plannen voor een offensief". Dergelijke on juiste berichten, zowel uil het mid den-oosten zelf als andere delen van de wereld, hebben in het verleden ernstige gevolgen gehad, aldus de Israëlische minister. Doden bij brand te Antwerpen v BRUSSEL, 14-9. Vier en twintig" personen zijn gewond bij een felle brand die opslagplaatsen van de Antwerpse „Grand Bazar" te Ede- gent in het zuidelijk deel van de Antwerpse agglomeratie heeft geteis terd. Vrijdagavond werd bekend dat de brand ook twee doden heeft geëist. Uit de puin werden de lijken van twee brandweermannen van de on derneming geborgen. ZIERIKZEE, 16-9. Op het kampeerterrein te Zierikzee is heden (maandag)- morgen een kampeerwagen geheel door brand verwoest. De vrijwillige brandweer kwam snel in actie en de vlammen werden snel geblust. Met de wagen ging echter de gehele inventaris verloren. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Pokerspel" in Parijs DEN HAAG, 14-9. Een pokerspel dat nog vele verrassingen zal ople veren en waarbij pas voortgang zal worden geboekt als de Noordviet- namezen inzien dat ze de houding van de Verenigde Staten niet kun nen veranderen. Dat is de mening over het Ame- rikaans-Noordvietnamese overleg in Parijs van dr. Sang Van Sung, leider van een uit zes leden bestaande dele- „Bliksemexplosie" in Musselkanaal MUSSELKANAAL, 14-9. Boven Musselkanaal heeft een hevig onweer gewoed, waarbij zich een soort „blik semexplosie" heeft voorgedaan. De nog nieuwe woning van de familie J. Strockmeijer aan de Musselweg werd geheel vernield. Het leek alsof er een bom was ingeslagen. Geen ruit bleef heel, muren scheurden en deuren werden uit de hengsels ge slagen. De inboedel liep eveneens ernstige schade op. Een gelukkige omstandigheid was, dat de familie Strockmeijer (man, vrouw en zoon) niét aanwezig waren. Nog een Hoechstfabriek in het Sloe? VLISSINGEN. 14-9. Hoechst denkt erover om naast de fosforfa- briek die door prins Bernhard ge opend werd een chlooralkali-electro- lyse te bouwen en verder worden er voor de toekomst nog' aan andere chemische massaproduktie gedacht. De beslissingen hierover zal Hoechst binnen enkele weken nemen. Dit vertelde prof. K. Wionacker, voorzit ter van de raad van bestuur van Farbwerke Hoechst A.G., op een persconferentie ter gel'egenhid van de opening van de fosforfabriek in het Sloegebied. a Een militaire woordvoerder in Amman heeft meegedeeld dat de Jordaanse en Israëlische artillerie elkaar zaterdagavond 1% uur lang hebben beschoten over de Jordaan. Geneesmiddelen voor Biafra DEN HAAG, 14-9. Op verzoek van de in Biafra werkende dokter Mid delkoop stuurt Unicef een voorraad geneesmiddelen. De hele partij heeft een waarde van ongeveer f 400.000 en wordt betaald uit het aandeel van drie miljoen gulden dat Unicef heel't gekregen uit de op 9 augustus jl. in ons land gehouden inzameling. Ook noodweer aan Rivièra LONDEN, 15-9. In Zuidoost-En- geland is een ehaos ontstaan door overstromingen, veroorzaakt door zware regenval. In sommige gebie den ten oosten van Londen bereikte het water een hoogte van 2 meter. In het dorp Hullbridge, op 32 km ten oosten van Lenden, heeft de politie de inwoners verzocht boten beschik baar te stellen om de mensen te red den die op een kampeerplaats geïso leerd zitten. Boeren in Essex hebben melding gemaakt van automobilisten die op blank staande wegen op de daken van de wagens zitten. Op de weg van Londen naar Brighton is een brug over een beek weggeslagen. Voor zover tot nu toe bekend is er niemand gedood of gewond. Gatwick LondJens tweede internationale vlieg veld is gesloten. Na twee dagen noodweer, gepaard gaande met over vloedige regen dreigt ook de Franse Rivièra een rampgebied te worden. Een 59-jarige man in Toulon werd gedood door een vallende elektrici teitskabel. De schade loopt al in de gatie van de Zuidvielnamese senaat, die op een goodwillreis door west- Europa, twee dagen in Nederland doorbracht. De delegatie, die in het perscen trum Nieuwspoort in Den Haag vra gen van journalisten beantwoordde, was voorts van mening dat de Viet cong niet meer in staat is tot een offensief van gelijke omvang als het ..Tet"-cffensief tegen een groot aan tal steden in het begin van dit jaar. In januari hadden de Vietcongtroe- pen de beschikking over een aantal nieuwe wapens en waren zij, dank zij een grote voorbereiding, geïnfil treerd in de steden. Bovendien werkte toen het verrassingselement in hun voordeel. Nu is men op eventualitei ten voorbereid. Volgens dr. Dang'Van Sung is het een teken van zwakte dal de Vietcong teruggekeerd is tot de tactiek van terreuracties. Kinderen van zanger omgekomen HENDERSONVILLE (Tennessee), 15-9. Bij een brand in de bungalow van de Amerikaanse zanger Roy Orbison in Hendersorwille in Ten nessee zijn twee van zijn kinderen om het leven gekomen - de elfjarige Roy Duane en de zesjarige Tony. Hun driejarig broertje Wesley kon ongedeerd gered worden. De zanger zelf was niet thuis. Hij is op de terugreis van een toernee door Engeland. Zijn vrouw kwam in juni 1966 bij een verkeersongeval om het leven. Plaatselijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 17 sept. Zon op 6.18, onder 18.50 Maan op onder 17.24 Nieuwe maan: 22 september HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 sept. 10.40 v.m. 23.32 n.m. BROUWERSHAVEN 17 sept. 10.41 v.m. 23.23 n.m, Doodtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-9. Het K.N.M.I. deelt mede: een depressie, die van de oceaan naar het vasteland door drong, heeft het afgelopen weekein de op vele plaatsen langdurige regen gebracht. De regenval was vooral groot op de grens van de aanwezige vochtige lucht en koude lucht, die met noordoostelijke winden uit Skandinavië over de Noordzee naar Engeland werd gevoerd. In deze zo ne viel plaatselijk in 12 uur tijds 20 tot 30 mm regen. In de omgeving van Londen is zondag zelfs 100 mm gevallen. De depressie verandert niet veel van plaats, maar neemt wel ge leidelijk in betekenis af. De regen kansen blijven dan ook het komende etmaal nog vrij groot. Advertentie QUALITY FIR! Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 miljoenen guldens. Kelders zijn on dergelopen en auto's van de wegge spoeld. Ook de wijngaarden hebben zwaar te lijden gehad. ORLEANS. In een gebouw in een buitenwijk vam Orleans m Frankrijk heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, veroorzaakt door een lek in de gasleiding. Circa twaalf mensen liepen verwondingen op. Vie.r van hen zijn er ernstig aan toe. Veertien vertrekken werden ver nield. PRAAG, 14-9. De Tsjechoslowaak- se Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan het regeringsprogram, zoals premier Oldrich Cernik dat had ontvouwd. Er waren 277 van de 300 parlementsleden aanwezig. In zijn regeringsverklaring heeft premier Cernik aangekondigd, dat ex- binnenkort met de Russen op rege ringsniveau zal worden gepraat over de geleidelijke tei-ugti'ekking van de bezettingstx-oepen. Deze terugtrek- king zou overigens afhangen van de Meisje stak vrouw niet mes OVERVEEN, 14-9. In Overveen is de 76-jarige mevrouw Van der P., die in de Dorpsstraat van de kerk naar huis wandelde, door een meisje achtervolgd en met een mes in haar rug gestoken. De vx-ouw is, na eex-st naar huis te zijn doox-gelopen, naar het marine hospitaal ovex-gebracht, waar het mes is verwijderd en kon worden gecon- stateei'd dat geen vitale delen waren geraakt. Het mes zat ongeveer 18 cm diep in het lichaam. De 20-jarige leex-ling-apothekers- assistent, mejuffrouw H. G. G. uit Santpoort, was de vrouw enige tijd gevolgd, daai-na naast haar gaan lo pen, had uit haar tas een mes met eer, lemmet van 20 cm genomen en had daax-mee zonder enige reden het mes in de- rug gestoken. „noxmalisering" van de toestand in Tsjecho-Slowakije. De omgekeerde volgorde - eerst terugtrekking van de vreemde troepen en dan norma- ïisering - noemde hij onmogelijk, ge zien de akkoorden van Moskou. NEW YORK, 15-9. De „New York Times" meent op grond van de vraaggesprekken die zij in alle 50 Amerikaanse staten met partijlei ders heeft laten houden, te kunnen stellen dat Nixon een grote over winning zou behalen als de presi dentsverkiezingen nu gehouden zou den worden. Uit die vraaggesprekken was na melijk gebleken dat de x-epublikeixise px-esidentskandidaat Richax-d Nixon nu 20 staten achter zich zou krij- gen. De democi-atische kandidaat Hubert Humphrey had de meerder heid in zes staten en de onafhanke lijke kandidaat George Wallace in aoht. Dit zou betekenen dat Nixon nu kan rékenen op 346 stemmen van het kiescollege dat de Amerikaanse pre sident kiest, Humphrey op 42 en Wallace op 77. Om de presidentsver kiezingen te winnen moet een kandi daat de absolute meex-dërheid beha len van het kiescollege dat in totaal 538 stemmen kan uitbrengen, dus op 270 stemmen kunnen rekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1