De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Ballonwedstrijd VVV Renesse werd succes STREEKNIEUWS HENKES Geld voor Iran Tanks weg uit Praag Lt.-kol. Bosshardt over Goodwillcentrum Vier exemplaren kwamen in Tsjeeho-Slowakije neer RENESSE, 12-9. Dezer dagen is door de V.V.V. te Renesse de balans opgemaakt van de deze zomer zo succesvol verlopen ballonoptocht, met de daaraan verbonden wedstrijd waarbij iedere ballon werd voorzien van een adreskaart. Ruim vijftig meldingen kwamen binnen uit plaat sen waar de neergekomen ballonnen werden gevonden. Hierbij bleek dat er enkele bal lonnen waren die wel een bijzonder grote afstand hadden afgelegd voor zij hun luchtreis beëindigden. Er kon worden vastgesteld dat er zelfs vier ballonnen waren die een af stand van ruim 1000 km hadden af gelegd. Drie kwamen er terecht in Tsjeeho-Slcwakije in.l. één in de stad Bratislava aan de Oostenrijkse grens één in Komamo, 100 km verder dan Bratislava aan de Hongaarse grens en 60 km van Boedapest. De derde ballon in Tsjeeho-Slowakije kwam iin de plaats Kutaahora. Uit Oostenrijk kwam één melding binnen uit de plaats Kapfenberg in de Oostenrijkse kalk-Alpen. Vei-weg de meeste meldingen kwamen uit Advertentie DRY GIN Zuid Vietnamese delegatie in Nederland SCHIPHOL, 12-9. Vechtend voor de zaak van zijn land heeft donder dagavond op Schiphol de leider van een uit zes senatoren bestaande Zuid- vietnamese delegatie, senator Dang Van Sung, van beroep arts en tevens uitgever van een Zuidvietnamees dagblad, verklaard dat de strijd te gen het communisme en de Vietkong voor Zuid-Vietnam een strijd van leven op dood is. „Wij wensen niets liever dan vrede, maar met behoud van onze democra tie", zo zei hij. „De democratie die u in deze delegatie vertegenwoordigd ziet en die wij tot iedere prijs wen sen te consolideren". DEN HAAG, 12-9. Het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van f 30.000 overgemaakt aan. zijn zusterorgani satie de Rode Leeuw en Zon van Iran, bestemd als bijdrage voor de bouw van noodwoningen voor de slachtoffers van de recente aardfoe- vingramp. Met de bouw van deze woningen onder toezicht van het Iraanse. leger, het ministerie van ge zondheid van dat land en de Rod'e Leeuw en Zen is reeds een begin ge maakt. Hoogovens IJmuiden vielen uil IJMUIDEN, 12-9. Het 50-jarig be staan blijkt Hoogovens IJmuiden de laatste tijd geen geluk in de produ'k- tie te brengen. Hoewel storingen in de Hoogovens als „normaal" kunnen worden beschouwd, deed' zich ander halve week geled'en het abnormale verschijnsel voor dat op pracfcisch hetzelfde mement d rie hoogovens geheel uitvielen, zodat er nog slechts twee in produlktie waren. De zesde hoogoven was volgens planning buiten werking gesteld, omdat zij een modernisering moest ondergaan. Op dit moment zijn de drie uit gevallen hoogovens weer in bedrijf, hoewel zij nog niet op volle capaci teit draaien. Damver. „Zierikzee" kreeg een jeugdafdeling ZIERIKZEE. De damvereniging „Zierikzee" is dezer dagen weer be gonnen met het houden van wed- strij da von den in het Herv. Vereni gingsgebouw te Zierikzee. In de af gelopen maanden hebben twee leden de vereniging verlaten, doch er kon v/eer een nieuwLd worden inge weer een nieuw lid worden inge schreven. Toch werd de 'damvereniging flink wat gfoter; daar een zevental jeugd leden zich hebben aangemeld. Deze hebben inmiddels een halve compe titie gespeeld. De stand ziet er momenteel als volgt uit: 1. C. Schell 6 5 0 1 10 2. J. Pieters 6 4 0 2 S 3. K. Klippel 6 4 0 2 8 4. K. Oole 6 3 0 3 6 5. H. v. d. Sande 6 2 0 4 4 6. S. Dokmam 6 2 0 4 4 7. J. de Kok 6 0 0 6 0 De uitslagen bij de seniorengroep waren C. Verton-J. Folmer 1-1; J. L. Smalheer - M. de Wild 1 - 1J. Hui- gens - P. S. de Ronde 2 0. De eerstvolgende .wedstrijdavond wordt op vrijdag 20 september a.s. in het Hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee gehouden. Duitsland, o.a. uit de plahtsen Neu renberg (Beieren), Worms, Obefec- king, Nattheim, Hillesheim, Berns- felden en Engelgau. Verder werden er nog kaarten toegestuurd uit Bel gisch Limburg, m.l. uit Hasselt, Neer haren en Lanaken. De gelukkige prijswinnaars kregen allen een sou- vernislepeltja toegestuurd. Meisje verdwenen ROOSENDAAL, 12-9. Sinds 31 juli is in Keulen een Nederlands meisje verdwenen. Het 'is mogelijk dat zij daar tegen haar wil wordt vastge houden. Het meisje is de 17-jarige Erna van Hooijd'onk uit Roosendaal, die op 28 juli met haar vriendin' in Venray zou doorbrengen. De meis jes zijn doorgereist naar Keulen waar zij :in het gezelschap raakten van drie Duitse jongens, waarvan de 'vooirnamen Michel, Loeki: e en Abraham lui'dden. De vriendin van Erna van Hooijdonk heeft zich van het 'gezelschap los weten te maken en is teruggereisd naar Nederland. Van Erna is sindsdien niets meer vernomen. Koningin opent IJ-tnimel AMSTERDAM, 12-9. H.M. de ko ningin zal rond twaalf uur in d'e middag op 30 oktober de IJ-tumnel in Amsterdam openen. Amsterdam- noord zal daarmee ten slotte zijn di recte verbinding met het centrum krijgen; een grote stimulans voor dit totmutoe altijd nogal wat afgelegen stadsdeel, terwijl bovendien door de opening van de tunnel de verbinding tussen Amsterdam en Noord-Hol- land-noord leveneens aanzienlijk be ter wordt. Schuitje varen" op de Overtoom... AMSTERDAM, 12-9. De eerste regel van he tkinderliedje „schuitje varen, theetje drinken" kon don derdagmiddag bijna in de praktijk worden gebracht toen onder het wegdek van de Amsterdamse Over toom een tien duims dikke hoofd leiding van het gemeentelijk water leidingbedrijf het begaf. Binnen en kele minuten vormden zich op de zeer drukke verkeersader ter hoog te van de Anna Vondelstraat een „binnenzee", die de autoriteiten noodzaakte alle verkeer stop te zet ten. Het duurde ongeveer twintig minuten eer personeel van de water leiding de toevoer tot de hoofdlei ding had afgesloten. Dit was net iets te laat voor enkele panden aan de Overtoom, waarvan de kelders vol water liepen. PRAAG, 12-9. Praag heeft don derdag zijn eerste dag sinds de inva sie beleefd zonder Russische tanks en troepen. De tanks, die drie weken geleden in het donker de stad bin nenreden, zijn evenwel niet ver weg getrokken en hebben een dertigtal km buiten Praag stellingen ingeno men. Ook Brno en Bratislava zijn door Russische tanks ontruimd. Belgische visser haalt Nederlands kanon op m Scheldemonding BRUSSEL, 12-9. Een Belgische treiler heeft in het mondingsgebied van de Schelde, 30 mijl ten moorden van Zeebrugge. een bronzen Neder lands kanon uit de zeventiende eeuw opgehaald. Het kanon weegt 800 kg en draagt als opschrift „Zeelandia 1660 - Jo hannes Burgerhuyse". De treiler heeft zijn vangst in Zeebrugge aan land gebracht. AMSTERDAM. In aanwezigheid van de burgemeester van Amster dam dr. I. Sanikalden met zijn vrouw en vele andere genodigden, heeft de burgemeester van Helsinki jr. Lis Teuvo Aura in het museum Fodor in Amsterdam een teentoonstelling over de Finse hoofdstad geopend. UTRECHT. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in Utrecht 2358 fietsen, brommers, motoren, scooters en personenauto's ont vreemd tegen 2553 stuks in dezelfde periode van 1967. „Weg van de vriendschap MEXICO STAD. De komen de tientallen jaren zullen de bewoners van de Mexicaanse hoofdstad telkenmale gecon fronteerd worden met herin neringen aan de grootste spor tieve prestatie, die het land ooit geleverd heeft. Er vanuit gaande dat de gedurfde Olym- pische bouwwerken op den duur in het stadsbeeld een vertrouwde aanblik zullen gaan opleveren, heeft het or ganisatiecomité iets anders be dacht: een. stunt van unieke afmetingen. Langs de 15 kilometer lange snelweg, van het stadsdeel San Jerommo (het Olympische dorpnaar de roeibaan in Xo- chimilco hebben drie Mexi caanse en vijftien buitenlandse beeldhouwers (onder wie de Nederlander Joop Beljon) achttien monumentale gedenk tekens opgericht, die tesamen de „weg van de vriendschap" vormen. Programma Zeeuwse fruitweek Heb programma van de Zeeuwse Fruitweek gaat op zaterdag 14 sep tember a.s. 's morgens om half twaalf van start met de officiële opening van de tentoonstelling „Scheppend Ambacht" in het voor malige weeshuis aan de Zusterstraat- te Goes. Gelijktijdig vindt de opening plaats van/ de „Antwerpse week", georganiseerd met medewerking van de stad Antwerpen, die o.a, honder den foto's, vlaggen, kaarten en af fiches ter beschikking heeft gesteld van de Goese Middenstand Centrale. De intocht van ide fruitfee te Goes (15.00 uur) zal plaatsvinden met me dewerking van de muziekcorpsen „Euphonia", „Hosanna" en „Excel sior". Bij haar intocht wordt de fruitfee verder vergezeld door een jeugdcorso. - Op maandag 16 september brengt de fruitfee een bezoek aam de zie kenhuizen in Goes en 's avonds wordt in „Schuttershof" een talen tenjacht 'georganiseerd door de G.M. C., met medewerking van Shirley. Voor dinsdag 17 september staat op het programma een concert te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Grote kerk. Dit con cert wordt georganiseerd in samen werking met de Z.V.U. Woensdag 18 september komt de fruitfee naar Schouwen-Duiveland. Om 11.30 uur ontvangst van de fruitfee ten ge- meentehuiizc van Westerschouwen en om 16.00 ur een bezoék aan het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Op 'donderdag 19 septem ber legt de fruitfee bezoeken af bij de patiënten in het verpleegtehuis te Oostkapel'le en het zeehospitum te Ocstkapelle en aan „Welgelegen"' te Serooskerke bij de vereniging „Kin- derzorg". Vrijdag 20 september kan het publiek te Goes terecht voor hei aanschouwen van een damesvoet bal wedstrijd tussen Goes en Kapel- le-Biezelinge op het sportterrein aan de West/ha vend ijk. Op 17, 18 en 19 september wordt in de zalen van schouwburg „Juliana" de vakbeurs voor de slagerij 'gehouden. Zaterdag 21 september is de grote da'g van het fruitcorso, dat 's avonds wordt afgesloten met een grote tap toe op de Grote Markt. Zondagmid dag tenslotte vindt er een show plaats van de praalwagens op het veiling terrein aan de Fruitlaan. ZIERIKZEE Programma Oranjevereniging voor geboortedag Oranje-telg De Zierikzeese Oranjevereniging heeft een muzikaal feestprogramma vorm gegeven dat te Zierikzee zal werden afgewerkt bij gelegenheid van de geboorte van de Oranjetelg. Op de geboortedag wordt namelijk om 19.00 uur een rondgang door Zie rikzee gehouden met de Kon. Har monie „Kunst en Eer", d'e sportver eniging „Delta Sport" en de gym nastiekvereniging „Rust Roest". Na ce rondgang volgt om 20.15 uur op het Havenplein een muzikale show door Kom. Harmonie „Kunst en Eer" en de Majorettes en de drumband van „Rust Roest". Bij de bekendmaking van dit pro gramma wordt het volgende opge merkt: wordt 'de geboorte na 16.00 uur bekend gemaakt, d'an vinden rondgang en. show plaats cp de vol gende avond, (op maandag wanneer de geboorte op zondag geschiedt). De leden van de medewerking ver lenende verenigingen worden ver zocht op de bekende plaatsen te ver zamelen om 18.45 uur. Verder wordt verzocht zoveel mogelijk de vlag uit te steken. Vergadering N.C.V.B.-afdeling Op 18 september a.s. wordt in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw een vergadering gehouden van de N.C.V.B.-afdeling. Als spreker treedt cp kapitein D. J. F. v. d. Hoek van het Leger des Heils, die een cause rie zal houden over Hongkong: „Hu welijk tussen weelde en armoede". Het gesproken woerd wordt 'toege licht met 'dia's. OOSTERLAND P.I.T.-coIlecte In d'e week van 16 tot en met 21 september aanslaande zal ook hier weer een huis aan huis kollekte worden gehouden ten bate van het! Protestants Interkerkelijk Thuis front, de P.I.T. Deze gelden komen ten goede aan het werk van de le- gerp ledikanten en aan de Kon. Ned. Militaire Bond1 „Pro Rege". Vergadering Vrouwenvereniging „Martha" Na eer. uitgebreid zomerreces ringen van, de Chr. Vrouwenver. vani de Chr. Vrouwenvereniging: „Martha"' weer beginnen, zoals ge woonlijk in hel Ned. 1-Ierv. Vereni gingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Presidente is mevrouw Ommering- Korpel. Getracht zal worden in het komende vergaderseizoen weer eni ge sprekers(sters) aan te trekken, al dan niét met dia's. Verder doet het bestuur een beroep op de vele nog miet leden om lid' üe worden van d'eze gezellige vereniging. Vooral onder de jonge vrouwen zijn er neg verschillende die neg niet als lid zijm toegetreden. Het bestuur nodigt vooral deze uit eens kennis te nemen van wat er zoal op de bijeenkomsten gebeurd ,op de eerste avond! donder dag 19 september. Vrachtauto uit verkeer genomen Op de kruising Molenweg-Rijks weg 18 verleende een vrachtauto, geladen met uien van de firma Van der W. uit Zierikzee en bestuurd d'cor chauffeur V. uit die stad geen voorrang aan een brom fietser 'die rechtdoor reed, terwijl d'e vrachtwagen afsloeg. Er omstond hierdoor enige schade doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Voor de vrachtwagen echter zal dit muisje nog een staartje hebben, wamt toen de politie bij de aanrij ding verscheen, 'bleek dat de auto niet alleen met 4.5 ton uien teveel was beladen, maar ook verschillen de haperingen vertoonde. De yer- keersgroep, die door de rijkspolitie was gewaarschuwd, zag dam ook een reden cm de 15 jaar oude vracht wagen uit: het verkeer te nemen. Donderdagmorgen is de wagen hier gelost en onder politiegeleide maar Zierikzee vervoerd. Chauffeur en firma kregen een proces-verbaal. De eerste voor een verkeersfout en de 'tweede voor de wagen. Scheepvaartberichten Acmaea, 12-9 210 m. Z Dakar naar Lag Palmas. Attis, 12-9 300 m. W Findsterre naar Amsterdam. Atys, 12-9 te Curagao. Alohiba, 11-9 14 m. ZW Port Eliza beth naar Damman. Ampenan, 11-9 740 m. NNO Barba dos naar Beira. Calamares, 12-9 100 m. Z Sallna Cruz naar Los Angeles. Geeststar, 11-9 480 m. ZW San Mi guel naar Barbados. Golf Swede, 12-9 80 m. Z Socotra Mina naar Genua. Zafra, 12-9 280 m. O Beira naar Mena. Bijeenkomst in „De Lichtboei" SPAARBANK! S.t.HfE- EN 998- t Uw irujjrrtrcung bcfc'cnd s£!.e. en voSbouiw^i Xtt.ncU On 4e fuoummcri «x« "Iff «i K.cw*. wetkV a un 'Ir IWl vjn ito <c>üll. IV .IJVt-tr o,tr .wA-o .atv- ,ie Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. ZIERIKZEE, 11-9. In een overbe zette zaal van het Leger des Heils sprak woensdagavond lt.-kol. Boss hardt van het Goedwillcenlrum te Amsterdam voor afgevaardigden van vrijwel alle vrouwenverenigingen te Zierikzee en vele andere belangstel lende dames. Zij belichtte het good- wilJwerk in aansluiting cp het bijbel gedeelte dat zij voorlas, nl. Matth. 935-38. „Voor de dienst van God zijn ar beiders redig en het Leger des Heils is gekomen om de scharen en de en kelingen te dienen". Zij vertelde ver volgens over het ontstaan van het Leger des Heils in 1865 en. de doel stelling en gaf vervolgens een uit voerige levensbeschrijving van de stichter van het Leger des Heils, William Booth, die als predikant te Londen voor de keus werd gesteld öf een herderlijke taak binnen de kerk te vervullen öf evangelisatie te blijven bedrijven onder de buiten kerkelijke, lagere klasse. Hij koos voor de achterbuurten van Londen, hield samenkomsten en zo ontstond de Oostlondense inwendinge zending, die zich bediende van een vrijwilli gersleger. Pas in 1878 kwam er dienst- plicht en het Leger des Heils groeide uit tot een landelijke en in ternationale organisatie, die nu in meer dan zeventig landen en in 146 talen werkzaam is. In 1887 begon het Leger des Heils zijm zegenrijke arbeid in Nederland. Spreekster zette uiteen, dat een korps te vergelijken is met een ker kelijke gemeente; het treedt als groep naar buiten om mensen te winnen voor het Koninkrijk Gods. Dienstverlenende taken Naast het korpswerk zijn er echter ook dienstverlenende taken, sociale arbeid in een groet aantal sektoren. De goodwillarbeid begon in Londen bij een acute ramp door overstro ming vani de Theems en breidde zich al gauw verder uit. Zo is in' de bin nenstad van Amsterdam een good- willpost gekomen, van waaruit men geestelijke zowel als sociale zorg verleent, waar het maar nodig is. Spreekster vertelde enkele treffen de gevallen uit de praktijk, waar naar niet grote aandacht geluisterd werd. Zij eindigde met de geschiede nis uit de bijbel over de overspelige vrouw en1 een hierop aansluitend ge dicht. Luitenant Knot uit Zierikzee. die ook het welkomstwoord gesproken had, dankte It. kol. Bosshardt voor haar uiteenzetting en sprak een ze genwens uit voor haar en haar ar beid. De leiding van deze avond berust te grotendeels bij luitenante Knot. De avond droeg een gezellig en ge varieerd karakter. Er werd veel ge zongen en leden van de tamboerijn- band' uit Zierikzee brachten goedver zorgde mummers bij muziek van en kele marsen. Ook voorzagen zij de aanwezigen van lekkere koffie. De vergadering werd met dankgebed gesloten. Een kijkje in het Amsterdams Goodwillcentrum. HAARLEMMERMEER, 12-9. Een oefening van de brandweer van Haarlemmermeer kon donderdag niet doorgaan doordat de jeugd uit Lissebroek waar de oefening ge houden zou worden, tevoren het brandobject, een leegstaand en voor afbraak bestemd huis, in brand had gestoken. Toen de oefening gehouden zou worden was van de woning niet veel meer over. Alleen twee muren ston den nog overeind. Een aantal brand weer deskundigen uit de omgeving van Haarlemmermeer zouden de oefening bij wonen. AGENDA Maandag 16 september Zierikzee Monidra'gon, 8 uur, algemene verga dering woningbouwvereniging „Be ter Wonen". Huis van Nassau, 7.45 uur, „Instuif"- wedstrijden Schaakvereniging „Zie rikzee". Dinsdag 17 september Zierikzee Lyceum, 8 uur, ouderavond. Mondragon, 2.15 uur, afdeling Schou wen van d'e Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Woensdag 18 september Zierikzee Ned. Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, vergadering N.C.V.B.-afdeling. Haamstede Gemeentehuis, 11.30 uur, ontvangst van' de fruitfee. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis.. 4 uur, bezoek van de fruitfee. Donderdag 19 september Ocsterland Ned. Herv. verenigingsgebouw. 7.30 uur, Vrouwenveremilmg „Martha". Vrijdag 20 september Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, vergadering Scheidsrechtersvereniging. Lagere Land- en Tuinbouwschool', 8 uur, ledenvergadering P.J.G. Havenplein, 7 uur, optocht door de jeugd (Leger des Heils). Zaterdag 21 september Zierikzee Het Luitje, 10.30 uur, vertrek deelne mers najaarstocht van de Water sportvereniging „Zierikzee". SIM BAD De knapste, charmantste, vriende lijkste en innemendste zeekapitein vaart - misschien zijn er ge-interes seerden - op een rondvaartboot bij Silkeborg in Jutland. De naam van het schip klopt weinig met deze Douglas Fairbanks-figuur; „Tranen" heet het schip, viaar dat betekent in het Deens wel wat anders. Misschien is er toch symboliek in het spel en krijgen de dames bij het zien van de kapitein neiging in tranen uit le barsten, in de geest van het oude Weense lied: „Wenn ich Dicli seh, dann muss Ich weinen". De kapitein is gekleed in onberis pelijk blauw en een witte pet dekt zijn gulle haardos. Hij heeft vrien delijke ogeii, waarin pretlichtjes dansen en verder heeft hij een tot op het laatste haartje verzorgde ring baard. Als hij over het dek wandelt, kijken alle dames zijn kant op. Mei een mengeling van vaardigheid en nonchalance begint hij een pijp te stoppen. Hij dekt de aangestoken brand in de tabak met hel lucifers doosje af een laat de rook langzaam tussen zijn spierwitte tanden naar buit\en ontsnappen. Als de boot een steigertje nadert, sf>ringt hij met een soepel sprongetje op het plankier. Meestal staan daar to el mensen die iets hebben te vragen. Dat gebeurt viet een bijna vergeten vriendelijk heid; Simbad wijst met zijn gebruin de hand in de verte en scheidt wat zangerig Deense woorden af In de stad - tussen de vaarten door - ziet men de zeeman altijd op een Solex rijden. Vaak stopt hij, want er zijn altijd mensen, die hem iets te vragen hebben. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat ook vaak heel fraaie meisjes heel nodig een bab beltje met deze man moeten maken. Dagenlang heb ik - mede op grond van dit laatste - gedacht dat de „Tranen"-man alleen maar werkte aan zijn „image" en dat het allemaal voor de show was, maar dit moet ernstig betwijfeld worden. Men moet immers hebben gezienhoe teer bij na en beschermend hij oude dames aan boord van zijn schip loodst. In de geest van: „stil maarwacht maar, alles wordt goed". Als de schroef het groene water van het meer tot schuim begint te kloppen, geeft Simbad zachte, zan gerige bèvelletjes en trekt zich dan terug in de stuurhut Nee, nee niet alle mannen in Jut land zijn zo, maar Simbad is er. Nooit zal ik hem, meer ontmoeten, maar wie weet komt U hem nog eens tegen. Mogelijk is het geen echte kapitein, maar is de zeeman student of zo in een vakantiebaan. In de zomer weet je dat nooit, en dan zouden de pet, dg ringbaard en hei blauw' toch niet „echt'' zijn. Het zou vie een barnsteentje waard zijn om het te weten. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2