ALBANIË WENST HET WARSCHAU-PACT TE VERLATEN Wat wil 't Kremlin met Tsjecho-Slowakijei Minister bleek vlotter dan ambtenaar jongen bedreigde politie met harpoen Israël laat 16 Arabieren vrij Voedsel voor Biafra Scheepsbotsing op de Westerschelde Premier De jong en minister Luns naar West-Berlijn Tuinman Zoon i Minister Bakker sprak in Middelburg met Belgische collega BILT ZIERIKZEESCHEsot NIEUWSBODE» Vrijdag 13 september 1968 125ste jaargang Nr. 20062 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 15 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Renesse-ballonnen kwamen heel ver BELGRADO, 12-9. De Albanese Nationale vergadering zal vrijdag (vandaag) beslissen of Albanië zich uit het Pact van Warschau zal terug- trekken, aldus meldt radio-Tirana. Premier Nehmet Sjehoe van Alba nië heeft op de donderdag gehouden bijeenkomst van de Nationale verga dering het voorstel ingediend, dat Albanië zich uit het pact van Oost- europese communistische landen te rugtrekt. Hoewel Albanië officieel niet uit het Warschau-pact is gesto ten. is het evenwel sinds 1962 niet uitgenodigd voor bijeenkomsten van leden var het Warschau-pact. De Sowjet-Unie en Albanië hebben hun ambassadeurs uit eikaars landen teruggeroepen in 1961, tijdens het ideologische geschil over het Stali nisme. Sindsdien heeft Albanië zich op Peking georiënteerd. De Albanese premier heeft don derdag gezegd dat de Albanezen vastbesloten zijn hun land te ver dedigen ingeval „de Sowjet-revisio- nisten hun dienaren van het agres sieve Warschau-pact" menen datte rugtrekking uit het pact militaire agressie tegen Albanië rechtvaardigt. De Albanese premier verklaarde dat PRAAG, 12-9. In doorgaans wel ingelichte kringen in Praag meent men te weten, dat er in het Krem lin grote meningsverschillen bestaan over de kwestie-Tsjecho-Slowaküe. Vooral de voornaamste ideoloog en lid van het politieke bureau, Michael Soeslov, zou een voorstander zijn van een gematigder koers tegenover Praag. Op een bijeenkomst van Rus sische hoofdredakteuren zou hij de volgende richtlijnen hebben gegeven: 1. De eenheid van de Tsjechos'lo- waakse natie en haar steun aan de huidige 'leiders moeten worden ge ëerbiedigd. 2. Geen enkele Tsjechoslowaakse leider mag meer persoonlijk worden aangevallen en vooral niet als aan hanger van de „contra-revolutie" werden gebrandmerkt. (In de eerste dagen van de bezetting" betichtte de Scwjet-pers zelfs partijleider Dub- cek van verraad). 3. De Russische kranten moeten proberen nieuwe leiders in Tsjeoho- Slcwakije. zoals b.v. de Slowaakse partij chef dr. Husak, n aar voren te halen. 4. Men moet proberen de politieke gevolgen van de bezetting te ver zachten. De Russische commandanten in Tsjecho-Slowakije zouden al grote moeilijkheden met hun onderge schikten hebben gehad. Volgens on bevestigde berichten zouden al on geveer 150 Russische en 80 Poolse militairen zijn gedrost. Ook met het oog hierop zouden de bezettingstroe pen. waarvan de totale sterkte op circa 700.000 man wordt geschat, tel kens door nieuwe eenheden worden vervangen. Uit gesprekken met Sow- jet-soldaten blijkt dat zij zich niet op hun gemak voelen, doordat de si tuatie heel anders is dan hun was verteld. Daar komt nog bij dat de Tsjechoslowaakse bevolking hen met minachting bejegent. Albanië niet alleen staat, maar vele echte vrienden heeft, onder wie de 700 miljoen tellende bevolking van China. Radic-Tirana meldt verder dat de Albanese premier nog gezegd heeft dat de voorgestelde terugtrekking een revolutionaire stap was, die de wereld zou laten zien dat Albanië de invloedssferen van „de grote im perialistische en revisionistische mo gendheden" niet erkent en niet zal deelnemen aan agressie. De premier zei van mening te zijn dat het Warschau-pact niet langer de vrede, het socialisme en het pro letarische internationalisme dient. Volgens hem dient het thans „de enge belangen van de Russische lei ding en van het Amerikaans-Rus sische contrarevolutionaire verbond ter overheersing van de wereld". Het Pact van Warschau was het instru ment van agressie tegen de volkeren geworden. SCHIPHOL,12-9. Eindelijk zijn de twee Turkse vrouwen, van wie een een met een zoontje van 2Vz jaar, uit Istanboel op Schiphol aangekomen, die drie weken geleden op grond van een zuiver formele kleinigheid op last van het ministerie vaii jus titie zonder pardon naar Turkije werden teruggezonden. Daarmee raakten ze het zuinig bijeen gespaar- geld voor de vliegbiljetten kwijt. Minister Polak heeft - naar eerder gemeld ingegrepen en beslist, dat de twee vrouwen en het kind thans voor rekening van de Nederlandse Slaat naar ons land konden komen. Het ging om een bedrag-van f 1.415,- „Ik was drie weken geleden bij zonder verontwaardigd", aldus be drijfsleider A. L. P. Jacobs van de onderneming uit Amersfoort waar voor de beide Turkse arbeiders al vier jaar als spuitgieters werkzaam zijn, „maar de wijze waarop minister Polak, terstond heeft ingegrepen na dat de persvan het terugsturen ge wag had gemaakt, verdient niets anders dan lof. Zijn onderzoek heeft geen weken, zelfs geen dagen ge duurd, er was vrijwel meteen een beslissing. Er is nog recht in Neder land. Het terugsturen geschiedde op last van een of ander ambtenaar van het ministerie van justitie in Den Haag, die 'alleen maar naar een circulaire DELFT, 12-9. Anderhalf uur lang heeft de 17-jarige J. II. W. uit Delft zich donderdagmiddag tegen acht politiemannen verdedigd door met een harpoen te dreigen. ROME, 12-9. Israël heeft de Ita liaanse regering laten weten dat het besloten heeft 16 Arabieren uit Pa lestina of een ander gebied gi-atie te verlenen, als gevolg van de terug gave van het gekaapte lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartonder neming El Al. Ei1 heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Rome donderdag avond bekendgemaakt. Aardschokken in Perzië TEHERAN. 12-9. In de Perzische provincie Khorassan hebben zich donderdag weer aardschokken voor gedaan. Enkele gebouwen zijn be schadigd, maar er is geen melding gemaakt van doden'of gewonden. Veertien dagen geleden werd deze provincie in noordoost-Perzië door hevige aardbevingen getroffen. Daar bij kwamen ruim IC.000 mensen om het leven. Met dit wapen had hij zich op de zolder van zijn woning aan de Tere- siastraat verschanst. De knaap was op 26 augustus ontvlucht uit het rijksopvoedingsgesticht in Breda. Donderdag kreeg de politie een tip dat de jongeman thuis was. Bij aan komst van de agenten vluchtte hij op het balkon van zijn woning en vervolgens cp het dak. Daarna ver schanste hij zich op de zolder. Hoofdinspecteur Th. B rekelmans slaagde er tenslotte na anderhalf uur in de jongeman te bewegen de har poen weg te werpen. Hij deed dat nadat de geüniformeerde politieman nen op zijn eis waren verdwenen en hij voorts de toezegging had gekre gen dat zijn vader hem op weg naar Breda zou mogen vergezellen. Met een politiewagen is de jongeman naar Breda overgebracht. wilde kijken en van geen menselijke overweging wilde welen. Er ontbrak slechts een Nederlands stempel in de paspoorten van beide vrouwen, dat slechts formele waarde heeft en dat men ook hier op Schiphol zo in de paspoorten had kunnen afdrukken. Mijn verzoek om de twee vrouwen- een weekje als toerist toe te laten om intussen de stempels te verkrijgen, werd eveneens onverbiddelijk a/ge- wimpeld. Maar eind goed, al goed: de vergissing is ruiterlijk erkend, de schade ruiterlijk vergoed en daar voor kan ik niets anderJ dan alle lof hebben". DEN HAAG, 12-9. De vorige nacht hebben Rode-Kruisvliegtuigen in v-f vluchten 42 ton voedsel van het eiland Fernando Po naar het vlieg veld Obilago in Biafra gebracht. Het waren 'twee Finse en twee Deense toestellen en een vliegtuig van het Zwitserse „Belair".Een Nederlandse ..DC-7" en een Zweedse „Hercules", die met voedsel onderweg waren naar Oeli in Biafra. zijn door het in ternationale comité van het Rode Kruis 'terug geroepen, omdat het vliegveld daar vannacht niet bruik baar was. China en de Ver. Naties NEW LORK, 12-9. Elf leden van de Verenigde Naties hebben donder dag voorgesteld op de komende zit ting van de Algemene Vergadering weer het vraagstuk van de toelating van communistisch China op de agenda te plaatsen. De betrokken landen zijn: Albanië. Algerië, Cam bodja. Cuba, Guinea, Kongo-Brazza ville. Mali. Mauretanië, Roemenië. Syrië en ZuidJemer. De Sowjet-Unie en India hebben het verzoek niet on derschreven. School gesloten O rassenonlusten WATERLOO, 12-9. In Waterloo, in de Amerikaanse staat Iowa, is denaerdag een middelbare school gesleten wegens rassenincidenten. De school wordt door 1700 leerlingen, onder wie 340 negers, bezocht. VLISSINGEN, 12-9. Donderdag avond om 19.00 uur zijn in. het Nauw van Bath de Noorse tanker Havfrost van S001 brt. komende van Antwer pen en de Duitse Uhenfels komende van zee en bestemd voor Antwerpen, met elkaar in 'aanvaring gekomen. Beide schepen hebben zware schade - aan de bovenbouw. TERNEUZEN, 12-9. Na de aan varing zijn beide schepen op eigen kracht naar Antwerpen gevaren.; Twee sleepboten die reeds uit Ter- neuzen onderweg waren naar de DEN HAAG, 12-9. Het bezoek van premier De Jong en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan West-Berlijn, op 18 september, wordt in Den Haag be schouwd als een erkenning van de Westduitse, en cok westelijke positie, in het westelijk stadsdeel. Kort na het officiële begin van het bezoek aar. de bondsrepubliek - de aankomst op het vliegveld van Bonn - reizen de premier en minister Luns door naar Berlijn, waar zij om 11.35 uur op het vliegveld Tempelhof worden verwacht. In Bonn worden zij begroet dooi- bondskanselier Kie- singer, worden volksliederen ge speeld en toespraken uitgewisseld, en zullen de Nederlandse staatslie- TAY NINH. De strijd om de Zuid- vie1name.se tempelstad Tay Ninh is geluwd. Nadat de Amerikaanse en Zuiövietnamese stellingen 's nachts neg hevig met mortiergranaten en raketten waren bestookt, deelde een militaire woordvoerder donderdag morgen mee. dat er geen enkel con tact meer met de vijand werd ge maakt. Advertentie plaats van de botsing, keerden on- verrichterzake terug. De schepen hebben echter niet geringe schade opgelopen, aldus bemanningsleden van de sleepboten. A Het opnieuw opnieuw bekleden van uw meubelen 'X doen wij vlug, vakkundig q> én voordelig! X" Vraagt naar onze uitgebreide sortering meubelstoffen. met prijsopgave bij woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 den een erewacht inspecteren. De „regierende Bürgermeister" van West-Berlijn, Klaus Schütz, bege leidt zijn gasten naar het stadhuis Schoeneberg, waar zij het zgn. „gou den boek" zullen tekenen en toespra ken werden gehouden.. Na de lunch opent premier De Jong in het slot Charlottenburg een tentoonstelling van ..kunsthandwerk uit Holland's bloeitijd", die is georganiseerd in het kader van de Nederlandse cul tuurwerken. die van 14 tot 28 sep tember in West-Berlijn worden ge houden. Alvorens omstreeks 17.00 uur naar Bonn terug te keren zullen premier De Jong en minister Luns een be zoek aan de ..Nation al-Galerie" brengen. Oostduits vliegtuig o c mocht niet over China BERLIJN, 12-9. - Communistisch China heeft zijn toestemming gewei gerd voor een vlucht van een Oost- duits vliegtuig, dat „solidariteitsga- ven" naar de Noord Vietnamese hoofd stad Hanoi wilde brengen, zo meldt het Costduitse persbureau A.D.N. De regering in Peking had geen reden voor haar over vliegverbod gegeven. Dronken automobilist rijdt in op muziekkorps PURMEREND, 12-9. Een dronken automobilist is donderdagavond van achteren ingereden op het over de Purmersteenweg in Purmerend mar cherend fanfarekorps, „Olympia" uit Monnickendam. De man, de 63-jarige D. P. D„ ver volgde zijn weg en verklaarde te genover de politie, die hem in zijn woning in Beets arresteerde, niets te hebben gemerkt van het ongeluk. In het kader van de Centö-feesten in Purmerend was het korps op weg naar een feesttent om daar te con certeren. De fanfaristen werden als kegels door de auto over de weg ge slingerd. Artsen en personeel van het vlakbij de plaats van het ongeluk liggende stadsziekenhuis schoten te hulp. Twaalf korpsleden werden ge wond, maar alle gewonden konden na de behandeling huiswaarts keren. Een groot deel van het instrumenta rium van het korps ging verloren. SCHEVENINGEN. Op de pier in Scheveningen heeft de pers kennis kunnen maken met de Nederlandse Olympische ploeg. Op hun beurt konden de atleten kennis maken met de uniformen, die zij in Mexico zul len dragen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Niet iedereen die kijken kap, j i kan ook werkelijkzien. ,Jo, bel de politie eens ROOSENDAAL, 12-9. Drie jongelui hebben donderdagmiddag een mis lukte overval gepleegd op een winkelierster in Roosendaal. De drie jongemannen, die afkom stig zijn uit Ridderkerk, zijn door het kordate optreden van de 57-jarige winkelierster, mevrouw M. Buer- mans-Bruijns, en snelle reactie van haar zwager C. Ansems aangehou den. In haar Vivowinkel (kruidenier) op de hoek van de Sportstraat, kwa men de drie jongemannen binnen en richtten een groot pistool, naar latei- bleek een luoht-pistool, op haar met het bevel „hier met het geld" maar de vrouw liet zich niet overbluffen en weigerde. Ze draaide zich gewoon cm, deed de deur naar de gang epen en riep tot haar dochter: „Jo, bel de politie eens". De drie totaal overblufte jongelieden renden de winikel uit. Op dat moment kwam de zwager met zijn auto aanrijden. Daarmee zetten de kruidenierster en haar zwager de achtervolging in. De drie mannen renden door enkele straten en zo de wijk west in. Drie patrouillewagens van de po litie plus de kruiden ierster waren de bandieten te veel en ze werden vlak achter de Heilige Kruiskerk ingere kend. MIDDELBURG, 12-9. Minister Bakker van verkeer en waterstaat en zijn Belgische collega's de heren Saeger van openbare werken en Fayat van buitenlandse handel heb ben donderdag tijdens besprekingen in Middelburg een reeks gemeen schappelijke kwesties van wegen, waterwegen en waterhuishouding doorgenomen. Afgesproken is het kanaal van Ter neuzen naar Gent op 19 december voor grote zeeschepen in gebruik te stellen. Gehoopt wordt dat H.M. de koningin en Z.M. koning Boudewij.n. van België de opening zullen ver richten. Tijdens de conferentie is overeen stemming bereikt over een verdere verdieping van het kanaal met 1 m, waardoor, schepen tot omstreeks 60.000 ton er zullen kunnen varen. Minister Bakker deelde tijdens een persconferentie in Middelburg mede. dat de kostenverdeling van deze werken dezelfde zal zijn als die voor de verbreding van het kanaal, waar aan momenteel de laatste hand wordt gelegd. Dit wil zeggen een kostenverdeling waarbij België 80 procent en Nederland 20 procent be taalt. De ministers hebben met voldoe ning vastgesteld, dat het werk aan de nieuwe Schelde-Rijn-verbinding goede voortgang maakt. Zij hebben dat woensdag zelf kunnen zien tij dens een gezamenlijke excursie van de ministers en hun delegaties over de Zeeuwse eilanden en door de Zeeuwse stromen, waarbij zij de WAT" UQT VI Verwachting tot zaterdagavond: Meeste plaatsen droog Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk mist of laaghan gende bewolking, maar ook enkele opklaringen; over het algemeen wei nig verandering in temperatuur; overwegend zwakke wind. 14 sept. Zen op 6.13, onder 18.57. Maan op 21.37, onder 15.06. 15 sept. Zon op 6.14. onder 18.55. Maan op 22.25, onder 16.05. 16 sept. Zon op 6.16. onder 18.53. Maan op 23.28, onder 16.50. Laatste kwartier: 14 sept. te 21.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 sept. 15 sept. 16 sept. 19.37 n.m. 20.32 n.m. 21.57 n.m. 19.32 n.m. 20.27 n.m, 21.52 n.m. bouwput van de Kreekraksluis heb ben bezocht en ook de Volkeraksluis. De onderzoekingen met betrekking tot een regeling van de waterhuis houding in het kader van het Schel- de-Rijn-verdrag maken goede voort gang". Wat betreft het Belgische trace van de Schelde-Rijn-verbinding zei minister De Saeger dat beslist is het oorspronkelijke rechtstreekse trace aan te houden. Zoals bekend was na het' tot stand komen van het Schel- de-Rijn-tractaat besloten tot een om buiging van het trace rondom de Basf-fabrieken nabij de Nederlandse grens. Het zou volgens de Belgische minister geen moeilijkheden opleve ren, dat het kanaaltrace nu toch over een klein door van het door Basf in optie genomen terrein komt te lopen. 7.19 v.m. 8.05 v.m. 9.13 v.m. BROUWERSHAVEN 14 sept. 7.13 v-.m. 15 sept. 8.Ö2 v.m. 16 sept. 9.10 v.m. Doodtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich in een overgangszone van gebieden met hoge barometerstanden tüssen Groen land en Noorwegen en midden-Eu ropa en druksystemen op de oceaan en noordwest Rusland. In grote de len van Europa zijn de luchtdruk- verschillen gering en is het dan ook rustig weer. Op uitgebreide schaal ontstond in de afgelopen nacht in Engeland, noord-Frankrijk en ons land mist, die in de ochtend plaatse lijk in laaghangende bewolking over ging. In het zuiden van het land kwam echter de zon reeds door. In de hogere niveaus is de lucht onsta biel, waardoor vanmorgen in de noordelijke provincies nog plaatse lijk onweer voorkwam. In de ko mende dertig uur zullen de opkla ringen zich ook naar het noorden en oosten van het land uitbreiden. In het zuiden zal het weer morgen ge leidelijk beïnvloed worden door een depressie, die zich van de oceaan naar de Golf van Biscaje uitbreidt. Daar zal later meer bewolking zijn met enkele verspreid voorkomende buien. Aangezien de wind geleidelijk naar zuidelijke richtingen krimpt, zullen de temperaturen morgen mo gelijk iets hoger zijn dan vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1