1 Russische tanks en troepenwagens weg uit diverse steden De Etna actief Vlucht onder dwang naar Cuba mislukte Politiemannen kregen De te grote schoolklassen Frans verkeersvliegtuig voor kust van de Rivièra neergestort ZIERIKZEESCHEm nieuws bode Shi Donderdag 12 september 1968 125s'te jaargang Nr. 20061 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Gastronomisch gezelschap bezocht Zierikzee Enige verademing in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 12-9. Russische tanks en troepentransportwagens zijn kort voor middernacht weggereden uit het centrum van Praag. In een lange rij trok ken ze door de donkere straten, vermoedelijk om buiten de stad nieuwe posities in te nemen. „We gaan naar huis, we gaan naar huis", schreeuwde een Russische scldaat blij uit de cabine van zijn truck, zich er kennelijk niet van bewust dat zijn bestemming misschien nog geen 20 km verder een van de velden of bossen om Praag was. Ook uit Brno en Bratislava komen be richten over het wegtrekken van Russische eenheden. Het prak tegenover het centraal station, waar die Russen nog een groot kampement hadden, is volledig ontruimd. Er bevonden zich.ongeveer 500 militairen, vijftig pantservoertui gen en een groot aantal trucks. Het was de enige plaats in de Tsjecho slo waakse hoofdstad, waar nog Rus sen gelegerd waren. De bezetting van Praag heeft precies drie weken ge duurd. De militairen zwaaiden bij hun vertrek met hun helmen en petten naar de weinige burgers die zich nog cp straat bevonden, en die niet rea geerden. In het kamp bij het station smeulden nog enkele vuren. In fasen? De Sowjet-Uinie heeft in de over eenkomst van Moskou, die volgde op de invasie van 21 augustus, gezegd dat zij haar troepen in fasen terug zou gaan trekken als de leiders in Praag de toestand hadden genorma liseerd. Belgische moeder vergiftigde haar kind BRUSSEL, 11-9. De politie te Antwerpen is overgegaan tot arres tatie van een 35-jarige vrouw uit Kapellen, die bekend heeft haar drie-jarig zoontje te hebben vergif tigd omdat het kind te lastig was, zo is in Antwerpen vernomen. De vrouw, moeder van zeven kin deren, heeft verklaard het slachtof fertje tweemaal vergiftigde stroop te hebben toegediend. Het kind overleed twee maanden geleden. Omdat de huisarts het over lijden verdacht vond, werd een on derzoek ingesteld, waarbij de vrouw aanvankelijk volhield dat zij het jongetje alleen wat kalmerende pil len had gegeven. Bij nader onderzoek kwam echter aan het licht, dat de dood te wijten moest zijn aan over vloedige toediening van vergiftigde stroop, waarop de vrouw uiteindelijk bekende. Veel Tsjechische vluchte lingen in Zwitserland BERN, 11-9. Zwitserland heeft alleen door haar vertegenwoordiging- te Wenen al 4.500 visa verstrekt aan Tsjechoslo waakse vluchtelingen. De uitgewekenen komen met ge middeld 500 per dag Zwitserland binnen, waar zich nu al ongeveer 4.000 Tsjechoslowaken bevinden, al dus een mededeling van de regering in Bern. Dinsdagochtend richtte de Tsje- chosl'cwaakse ambassade in Zwitser land een oproep tot de Tsjechoslo waken om terug te keren naar hun land, omdat dit misschien de terug trekking van de bezettingstroepen zou bevorderen. CATANIA. 11-9. De gassen die ontsnappen uit een onlangs gevorm de krater aan de noordoostkant van de Etna hebben een temperatuur van 1.070 graden. Het is voor het 'eerst in de geschiedenis van de volka.no- lcgie dat men dergelijke metingen heeft kunnen doen. Prol'. Karoun Ta- zieff van de universiteit van Brussel, onder wiens leiding de onderzoekin gen worden verricht, is van mening dat het zeer waarschijnlijk gaat om brandende waterstof. LA PAZ. President Barrientos van Boliv-ië heeft de scholen en univer siteiten voor de rest van. het jaar ge sloten na toenemende betogingen van studenten en leerkrachten voor meer gelden voor het onderwijs en meer salaris. De Tsjechoslowaakse leiders heb ben naar verluidt bij hun recente be sprekingen in Praag met de Russi sche vice-minister van buitenlandse zaken, Kceznetscv, die als speciale afgezant van het Kremlin fungeer de. beklemtoond dat zij de situatie meester zijn. Ditzelfde heeft premier Cernik bij zijn bezoek van dinsdag aan Moskou de Russische leiders meegedeeld. Tsjechische leiders richten zich tot het volk PRAAG, 11-9. De voornaamste leiders va nTsjecho-Slowakije heb ben in een oproep tot de bevolking verzekerd, dat de politieke koers die in januari jl. werd ingeslagen, zal worden voortgezet, dat de onschend baarheid van elk individue gewaar borgd is en dat alle problemen in het land door de Tsjechoslowaken zelf zullen worden opgelost. In de proclamatie, die door presi dent Svoboda, partijleider Dubcek, premier Cernik, parlementsvoorzit ter Smrkovsky en de Slowaakse par tijleider Husak was ondertekend, worden de Tsjechoslowaken in het buitenland opgeroepen naar huis te rug te keren, omdat „het land hun capaciteiten, hun kennis, hun intelli gentie en hun scheppende arbeid no dig heeft". Nederlander gedood hij duel om een meisje BONN, 11-9. De 21-jarige Neder lander Leonardus van Oosterwijk, is in de nacht van zondag op maandag in Bonn bij een duel door zijn 28-ja- rige vriend W. H. doodgeschoten. Naar de justitie van Bonn mee deelt, had het tweetal uit jaloezie cm een meisje tot duelleren besloten. Langdurig hadden zij in de nacht van zondag op maandag in een café gediscussieerd over te kiezen wapens en de regels voor het duel. Oosterwij k's werkgever, een Sy rische bloemenhandelaar, waar schuwde de politie toen de Neder lander in de buik getroffen door een kogel uit een klein kaliber geweer ineen zakte. Een operatie baatte ech ter niet meer. Baby dood 11a ongeluk UTRECHT, 11-9. De zeven maan den oude baby, Ronald Stam, is in het Academisch ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij eerder had opgelopen. Nadat het kind recht op in de Wieg was gaan staan, was het met zijn keel op de houten rand van de kinderwagen terecht gekomen. Aanvankelijk leek het dat de toege paste mond op mond beademing het leven van de baby had gered, maar 's nachts verergerde de toestand van de baby snel. Denemarken vreest Britse invoerbeperking KOPENHAGEN, 11-9. De Deense minister van economische zaken, P. Nybö Andersen, heeft op een bijeen komst van de British Import Union in Kopenhagen, naar aanleiding van berichten in de Britse pers, verklaard te vrezen dat Engeland invoerbeper kingen zal kunnen invoeren, als er in de naaste toekomst geen verbete ring komt in de Britse betalings balanspositie. „Wij moeten hopen dat de Britse regering niet genoodzaakt zal zijn maatregelen van deze aard te nemen. Het zou ons en de wereldhandel di rect en indirect schaden", zo zei hij. De minister zei de nieuwe steun aan het Pond van twee miljard dol lar loe te juichen. Denemarken neemt voor het eerst deel in een steunrege ling en wel - naar men meent - voor ongeveer dertig miljoen dollar. Kort voordat de laatste tanks uit het centrum van Praag wegrolden had het persbureau Ceteka gemeld dat de troepen van de Warschaupact- landen zich in de loop van woens dagavond hadden teruggetrokken van verscheidene gebouwen daai\ o. a. het gebouw van de schrijversbond en het gebouw van de journalisten vereniging. Het hoofdkwartier voor heel Tsjecho-Slowakdje van de be zettingstroepen scheen ook ontruimd. DJAKARTA. Een poging van de communistische illegaliteit om de gouverneur van Midden-Java, Moe- nadi, te vermoorden, is verijdeld, zo heeft het Indonesische blad Kompas gemeld. De Veiligheidsraad en het Midden-Oosten NEW YOltK, 11-9. Dc Veiligheids- raad is woensdag wederom bijeenge weest zonder tot een uitspraak te ko men over de voortdurende botsingen tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten in het gebied van het Suezkanaal. De vertegenwoordigers van Ame rika en Rusland stonden lijnrecht te genover elkaar. De Amerikaan Bhll betoogde dat de raad energiek moest optreden legen schendingen van het bestand. Hij deed een beroep op de twee partijen, aan de plaatselijke commandanten strikte orders te ge ven om incidenten te vermijden. De Rus Malik eiste echter dal de raad Israël zou veroordelen. Hij noemde vrede onmogelijk zolang de Israëli sche troepen Arabisch grondgebied bezet houden. Russische ministers niet welkom in Engeland LONDEN, 11-9. Men heeft twee Russische ministers laten weten dat zij niet welkom in Engeland zijn in verband met de Russische inval in Tsjecho-Slowakije, zo is woensdag in Londen onthuld. De twee betrokken ministers zijn Evgeny Loginov, minister van bur gerluchtvaart en Pjotr Dementjev, minister van vliegtuigindustrie. Zij hebben een uitnodiging aanvaard van het genootschap van Britse Lucht- en Ruimtevaartmaatschap pijen (S.B.A.C.) voor een bezoek aan de 'lucbtvaartschouw in Fairnborough die de volgende week gehouden zal worden. Sir Richard Smeeton, direc teur van het S.B.A.C., zei dat de Britse regering het genootschap had meegedeeld dat het in de huidige omstandigheden wel zeer moeilijk voor haar zou zijn dé Russische mi nisters officieel te verwelkomen. Wij hebben dit de Russen laten weten, aldus sir Richard Smeeton. Utrechtse politie rolde rovershol op UTRECHT, 11-9. -De Utrecht po- litie heeft na een inval in de werf- kelder Palet in totaal dertien jon gelui - in de leeftijd van 16 tot 26 jaar - aangehouden. Uit het onderzoek is gebleken dat hier een vaste .groep jongelui kwam. meest zwervers. Ze voorzagen in hun levensonderhoud door diefstal en in braak waarbij voor tienduizenden guldens is gestolen en schade is aan gericht (in de afgelopen tijd werden in Utrecht en Zeist 200 auto's open gebroken). Voorts kwam vast te staan dat de jongelui in de werf- kelder regelmatig ontucht pleegden met minderjarige meisjes. v Moeder en kind omgekomen AKERSLOOT. 11-9. Bij een au- tobotsing op de Provinciale weg Wormerveer-Westgrafdijk onder de buurtschap De Woude in de gemeen te Akersloot zijn de 23-jarige me vrouw K. Blank-van Dalsen uit Wor- merveer en haar nog geen jaar oude baby om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de heer W. Blank, die hij het linksaf sla an geen voorrang ver leende aan een tegemoetkomende personenauto werd ernstig gewond in een ziekenhuis in Alkmaar opge nomen. MONTREAL, 11-9. Een man, die woensdag- de piloot van een Viscount van „Air Canada" op weg van Monc- tün in New Brunswick naar Toronto, wilde dwingen koers te zetten naar Cuba, heeft in Montreal het toestel verlaten zonder dat er geweld aan te pas hoefde komen. De man, die de bemanning ruim drie uur met een revolver onder schot heeft gehouden, wilde dat het toestel direct door naar Cuba zou vliegen. De bemanning wist hem er echter van te overtuigen, dat het vliegtuig zender opnieuw brandstof in te nemen, Cuba niet kon halen. De Viscount werd daarom in Montreal aan de grond gezet. De 17 passagiers en twee stewardessen mochten het toestel verlaten. Funcionerissen van „Aar Canada" haalden de man na een langdurige discussie over zijn plan op te geven. Chauffeur poogde vrouw te wurgen MAASTRICHT, 11-9. De gemeente politie van Maastricht heeft de taxi chauffeur W. C. uit Maastricht ge arresteerd, op verdenking van poging- tot doodslag op de 50-jarige mevr. B. H. uit Borgharen. De taxichauffeur was op de Bos- scherweg te Maastricht in aanrijding gekomen met een auto bestuurd door mevr. B .H. Er ontstond een twist omdat de automobiliste de politie erbij wilde halen en de taxichauf feur erop stond de zaak onderhands te regelen. De ruzie liep zo hoog op dat de taxichauffeur dreigde dc vrouw te vermoorden indien zij de politie zou waarschuwen. Toen mevr. B. H. inderdaad de politie liet alar meren, greep de taxichauffeur haal bij de keel en probeerde haar te wurgen. Enkele voorbijgangers kon den mevr. B. H. bevrijden. AMSTERDAM, 10-9. Als in de troonrede geen maatregelen worden aangekondigd om tot kleinere klas sen bij hot basisonderwijs te komen, dan dient er een protestactie te ko men. Deze mening heeft de regionale sec tieb a si son derwi j s Kennemerdui n in een telegram aan het hoofdbestuur van de Algemene bond van onder wijzend personeel (A.B.O.P.) neerge legd. De sectie van de A.B.O.P. dringt aan op een grote openbare protest actie op korte termijn, als mocht blijken, dat de regering nog niet van plain is de leerlingenschalen voor het kleuter- en lager onderwijs te verla gen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men kan een held zijn zonder i de aarde te verwoesten. - PARIJSMaurice Chevalier, de „eeuwige jeugdige" is in Parijs teruggekeerd van zijn af scheidstournee door de Verenigde Staten. Bij zijn aankomst op het vliegveld Orly gaf hij. onder het drinken van een glaasje nut, verslag van zijn belevenissen op deze toer. Man pleegde ontucht HILVERSUM, 11-9. In Hilversum heeft de politie de 28-jarige fabrieks arbeider G. K. gearresteerd. De man wordt er van verdacht ontucht te hebben gepleegd met drie minder jarige kinderen, twee meisjes en een jongen. Zijn slachtoffers, kinderen tussen 10 en 14 jaar, waren kinderen van twee weduwen in Alkmaar en Den Haag, waal-mee hij bevriend was geraakt. Nederlands echtpaar in Oostenrijk verongelukt INNSBRUCK, 11-9. In Oberndorf, op de weg tussen Kitzbühel en St. Johann, is de 56-jarige J. J. Hof uit Den Haag met zijn auto tijdens het inhalen van een autobus in een bocht in frontale botsing gekomen met een vrachtauto. De heer Hof en zijn 52- jarige echtgenote werden op slag ge dood. De vrachtautochauffeur en de bijrijder liepen lichte verwondingen op. Zweden naar de stembus STOCKHOLM, 11-9. De Zweden gaan zondag naar de stembus om voor de komende vier jaar een nieuwe „Tweede Kamer" van de „Riksdag" (parlement) te kiezen. De drie niet-socialistische partijen, die bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1966 klinkende overwinningen boek ten, hepen nu een einde te kunnen maken aan het bewind van de so ciaal-democratische partij, die sinds 1936 in elk kabinet de leiding heeft gehad. De 67-jarige premier Tage Erlander is al sinds 1946 in functie, langer dan iedere andere Europese eerste minister. Verwachting tot vrijdagavond: dezelfde temperaturen Plaatselijk opklaringen, maar ook hier en daar een bui; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen, in de nacht en ochtend plaat selijk mist; weinig verandering in temperatuur. 13 sept. Zon op 6.11, onder 19.00. Maan cp 21.02, onder 13.57. Laatste kwartier: 14 sept. te 21.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 sept. 6.48 v.m. 19.00 n.m. BROUWERSHAVEN 13 sept. 6.37 v.m. 18.53 n.m. Doodtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-9. Het K.N.M.I. deelt mede: het afgelopen etmaal trok een vore van lage druk van zuidwest naar noordoost over ons land. Dit ging gepaard met flinke regen- en onweersbuien, waarbij plaatselijk ongeveer 30 milimeter werd geme ten. De buienzöne lag vanmorgen boven de noordelijke provincies en verplaatst zich. niu geleidelijk naai de Noordzee. Achter de vore stroom de met matige zuidwestelijke win den 'koelere lucht, van de oceaan ons land binnen, waardoor de tempera turen op 'de normale waarden voor de tijd van het jaar kwamen- De begrenzing van de koele oceaan- lucht en de warme continentale lucht loopt nu van het noorden van ons land over midden Duitsland en Tsjecho-Slowakije naar midden Ita lië. Inmiddels breidt een zwak gebied van hoge barometerstanden boven Frankrijk zich naar onze omgeving uit. Hierdoor zullen er opklaringen voorkomen, voornamelijk in het zui den va nhet land, maar ook moet vanwege de onstabile opbouw van de atmosfeer nog met enkele lokale buien rekening gehouden worden. Bij monde van haar vice-minis ter van buitenlandse zaken Jaoob Malik heeft de Sowjet-Unie woens dag- de algemene vergadering der V.N. ervoor gewaarschuwd de toe stand in Tsjechoslowakije niet meer aan de orde te stellen. Arti§ in crisissituatie AMSTERDAM, 11-9. Een sombere Amsterdamse wethouder, drs. de Wit. heeft gesproken" over de crisis situ atie van de Amsterdamse dierentuin „Arbis". De dierentuin, die in 1963 het 125-jarig bestaan vierde, is aan een grondige sanering toe, ondanks het feit dat er na 1952 al tal belang rijke investeringen zijn gedaan. Som mige dierenverblijven met name het berenverblijf zijn er zo slecht aan toe dat handhaving in zijn huidige toestand niet langer verantwoord is. „bonnetjes" van collega's DELFT, 11-9. Talrijke politiemannen van de Rijks- en gemeentepolitie, die in Delft, hebben deelgenomen aan het landelijk voetbaltoernooi dat was ge organiseerd door de Delftse politie- sportvereniging en onder auspiciën stond van de Nederlandse Politie- sportbond. hebben van hun collega's van de Pijnackerse Rijkspolitie een bekeuring gekregen, omdat ze hun auto's verkeerd hadden geparkeerd. Alle 95 inzittenden omgekomen NICE, 11-9. Zwermen kikvors- mannen waren woensdagavond in het aardedonker op zoek naar dc lichamen van de 95 inzittenden van een Frans straalverkeersvliegtuig, dat woensdagochtend voor de kust van de Franse Rivièra brandend in zee is gestort. De hele dag was het red dingswerk bemoeilijk door regen en een laaghangende bewolking. Volgens de Air France - de eige naar van de tweemotorige Caravelle - kan niemand de ramp hebben over leefd. Het toestel was op weg van Ajaccio op Corsica naar Nice en hel verdween luttele minuten voor de landing van de radarschermen. Brand gemeld Kort tevoren had de gezagvoerder over de radio gemeld dat er brand was uitgebroken in één van de mo toren. Plotseling schreeuwde hij„Er is nog steeds brand aan boord. Wij...." Er volgde een onheilspel lende stilte en op het vliegveld werd ogenblikkelijk alarm geslagen. Ooggetuigen verklaarden dat' zij boven zee een vuurbal hadden ge zien en een zwarte rookkolom. On danks het slechte weer werden na korte tijd de eerste wrakstukken ge vonden op 20 km zuid-zuidwest van Cap d'Antibes. De staart van de Caravelle stak nog boven water uit en volgens een helikopterpiloot waren twee uur na de ramp nog brandende wrakstuk ken te zien. De meeste lijken die werden ge vonden, vertoonden ernstige brand wonden. Zij werden met helikopters of sleepboten naar de wal gebracht. Dertien kinderen Aan boord van het ramptoestel be vonden zich dertien kinderen, die met vakantie naar Corsica waren ge weest. Op het vliegveld van Nice speelden zich hartverscheurende to nelen af toen de wachtende ouders van de ramp hoorden. NIEUW DELHI. De Indische re gering heeft woensdag besloten een achttiende staat te vormen in het oosten van Assam, in de Garo-, Kha- si- en Jaünitia-heuvels, heeft een of ficiële woordvoerder in Nieuw Del hi meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1