PI f10.000,- en voor u Gijs de Peur Tl Vooru i f1.000,- of IX mm WITTE KRUIS PLANETEN METEN Rouwmantel (vlinder) gezien in Schouwen de bank waar ook zich thuis voelt Tandbederf volksziekte nr. 1 STREEKNIEUWS HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 september 1968 Nr. 20060 larvergaderin» o c niosselkwekers-handelsvereniging Neptunus 6.000 km groter dan was berekend Ze hebben kort geleden de planeet Neptunus opgemeten. Een karwei waarbij listig gebruik is gemaakt van een helpend handje dat werd geboden door de hemel zelf. De pla neet trok namelijk toevallig voor een ster langs. Van de meeste van de negen pla neten kennen we de grootte (d.w.z. de middellijn) vrij nauwkeurig. Maar de maten van de twee buitenste, Neptunus en Pluto, zijn niet precies bekend. Dat komt door hun grote afstand. Neptunus loopt om de zon in een baan, waarvan de straal dertig keer zo groot is als de straal van de aard baan. In kilometers uitgedrukt: een slordige vier en een half miljard. Zelfs de krachtigste telescoop ter wereld is niet in staat, van een pla neet op die afstand een scherp om lijnd schijfje te maken. Het bepalen van de middellijn wordt dan een bezigheid waarbij je als astronoom gemakkelijk een fout van enige duizenden kilometers maakt. De uitgave 1968 van de Sterren- gids (van de Nederlandse vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde) vermeldt voor Neptunus een middel lijn-waarde van 44.600 km, dus rond drie en een half keer de middellijn van de aardbol. Maar ais de waarnemingen van drie astronomen in Australië, Nieuw Zeeland en Japan correct zijn, dan moeten we daar zo'n kleine zesdui zend kilometer bij doen. Elk van hen kwam tot een waarde die in de buurt van de 50.000 kilometer middellijn lagen. Licht uit! Hoe méten ze zoiets nu? In dit geval profiteerden ze van de toevallige omstandigheid dat Neptu nus op 7 april jongstleden precies voor een ster langs liep. Sterren be wegen niet aan de hemel; ze hebben een vaste plaats. Planeten of dwaal sterren bewegen wel. En zo kan het gebeuren, dat een planeet gedurende een zekere tijd precies een ster op de,verre achter grond verduisterd of bedekt. In principe hétzelfde wat de maan van tijd tot tijd met de zon doet, bij een zon s ver du is teri n g. De sterren zijn - allemaal, ook de dichtsbijzijnde - zo ver van ons ver wijderd, dat ze ook in de teleskoop geen schijngedaante vertonen; het blijven d'imensieloze lichtpuntjes. Schuift een hemellichaam dat wèl een schijfigedaanibe heeft zoals de maan of een planeet, voor zo'n ster langs, dan is het met de ster een kwestie van floep-uit en (enige tijd latei*) floep-aan. Het lijkt, alsof er een elektrische schakelaar wordt omgedraaid. Advertentie de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé- doeleinden? Neem een persoon lijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maxi maal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: ƒ3.000,- in handen, betaling in 18 x 183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 332,67. Loop eens binnen bij het dichtst bijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke .lening samengaat met persoonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland. Tijdmeting Men meet nu eenvoudig de tijd die verstreken is tussen het verdwijnen en het weer verschijnen van zo'n ster van achter d'e betrokken planeet; in dit geval Neptunus. De snelheid waarmee Neptunus beweegt is be kend; met behulp daarvan kan dus worden berekend hoe „dik" zo'n pla neet moet zijn om een verre ster ge durende de waargenomen tijd te ver duisteren. Die dikte is dan de mid dellijn. Over zulk soort bedekkingen ge sproken: we hebben er een achter de rug op 25 augustus j.l. Op die dag (zondagmorgen om 09.49 uur) ver dween de planeet Venus achter de maan en ze kwam ruim eeen uur la ter (om 11.03 uur) weer aan de an dere kant van de maan tevoorschijn. Helaas was het op dat tijdstip klaarlichte dag en was de één dag oude maan (in zeer smalle sikkelge- daamte) niet te zien zonder een ster ke kijker. Maar de heldere Venus wil overdag wel eens zichtbaar zijn. Misschien lukt het de volgende keer haar schijnsel te zien uitdoven. Gerton van Wageningen. De New York Times van maan dag schrijft dat Tsjecho-Slowakije nu even weinig onafhankelijk is als het Frankrijk van Vichy tijdens de donkerste dagen van de tweede we reldoorlog en dat het land in de toe komst nog meer afhankelijk zal wor den. BRAKEL. De 4-jarige Wilma Eli zabeth de Zeeuw uit Zuilichem is, toen zij op de Maasdijk te Poede- roijen (GM.) van achter een vracht auto de weg op Mep, door een per sonenauto 'aangereden. Het meisje werd overgebracht naar het acade misch ziekenhuis te Utrecht, waar het overleed. OOSTERHOUT. Op de Warande- laan in Oosterhout is een automobi list id volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder, de 42-jarige C. J. Smans uit Rijen, was op slag dood. LAND- EN TUINBOUW TmkerscTag in Drachten DRACHTEN, 10-9. Ruim 600 bij enhouders uit het hele land hebben in Drachten de Nationale Imkersdag 1968 bijgewoond, die georganiseerd werd door de Nederlandse Vereni ging ter Bevordering van de Bijen teelt. De algemene voorzitter van de ze vereniging, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Go- rinchem. hield een toespraak waarin hij de bijenhouders weliswaar een klein, maar zeker niet het minste deel van de vaderlandse gemeen schap noemde. De imkers, zo zei hij onder meer, hebben een boodschap voor de wereld, als zij de liefde tot de natuur willen aanwakkeren. Het leven is eigenlijk te kort om al het mooie van de schepping te onder zoeken. Zeer velen ondernemen daartoe helaas zelfs geen enkele po ging. Zij hebben te weinig fantasie om zich voor de wonderen der schepping open te stelien. Daardoor ontstaan dan in de tegenwoordige tijd allerlei onlustgevoelens, aldus spreker. Politie pakt juwelendief DEN HAAG, 9-9. De Haagse po litie heeft vannacht op de Laan van Nieuw Oostindië een man gearres teerd. die zojuist bij een juwelier aan dezelfde laan een kraakje had gezet. De juwelier was wakker gewor den, toen een steen door de ruit werd gegooid, waarna een man voor f 6.500 aan gouden ringen in zijn zakken stak en wegfietste. De politie, die de inbraak doorgaf aan een sur veillerende auto op de laan, had de man spoedig te pakken. T.v.-reportage doop prins Man rils via beide netten HILVERSUM, 10-9. De televisie reportage van de doopplechtigheid van prins Maurits zal heden (dins dag) van 18.30 tot 18.50 uur via bei de netten worden uitgezonden en dus niet alleen via „Nederland 2", zoals aanvankelijk is aangekondigd. UTRECHT, 7-9. Tandbederf is de meest verbreide volksziekte in Ne- derland. Op de leeftijd van lVz jaar heeft 6 procent van het Nederlandse kind tandbederf maar op 6-jarige leeftijd 96 procent. Biologisch gezien is de schade die deze ziekte veroor zaakt onherstelbaar, loant het weef sel wordt niet genezen maar slechts gerestaureerd. Dit betoogde zaterdag de heer J. F. Ch. Steijling, directeur van de Ne derlandse Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne, op de werk vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Mond- en tandhy- giëne „Het Ivoren Kruis" in het Utrechtse universiteitscentrum de Uithof. Volgens de heer Steijling komt de ze volksziekte vooral bij het. jonge kind en de opgroeiende jeugd voor en de laatste 50 jaar heeft de maat schappij er steeds meer mee te ma ken. Hij benadrukte dat tandbederf bij het kind een snel voortschrij dend ziekteproces is dat niet alleen schade berokkend maar ook nadelige gevolgen kan hebben. Zo neemt de weerstand van het lichaam door het ziekteproces in het gebit voortdu rend af. BRUINISSE, 7-9. In liet Ned. Ilerv. verenigingsgebouw te Bruinis- se hield de N.V. Solidair haar jaar vergadering. De algemene vergade ring van de mosselkwekers-handels vereniging was slechts matig be zocht. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 11 SEPTEMBER NED. I.: De KRO zendt in cle mid dag een aflevering uit van de kin derserie „De Avonturen van Chris- tobal'' met Zavatla als de brug wachter die op zoek is naar een schat, 's Avonds een avontuur van de „Bosbrigadiers". De jongens vin den een gevaarlijke wolf. In het voorprogramma ook nog een docu mentaire over het Nederlands Cul tureel Contract. De politieke zend tijd is voer de A.R.P. en Socutera schenkt aandacht aan de nationale najaarsloterijDe extra door-de- weekse aflevering van NTS-sport is gewijd aan de Olympische Spelen, die de volgende maand in Mexico be ginnen. De hoofdfilm is er één voor boven de achttien, waarin Gma Lol- lobrigida te bewonderen is zoals ze er een jaar of tien geleden uitzag. Toen maakte Jules Dassin nl. „La loi", waarin we naast Gina sterren als Melina Mercouri, Marcello Mas- troanni, Yves Montand en Pierre Brasseur te zien krijgen. Het verhaal speelt zich af op het eiland Sicilië, waar twee mannen de wet uitma ken. Een spannende, goed gemaakte en levensechte film. NED. II.: In het „Openluchtcircus" treden nu tussen hemel en aarde" op een jongleur, een evenwichts kunstenaar, een olifantentemmer en acrobaten. De heren Fred Flintstone en Barney Rubble worden in het volgende programma geëngageerd als zingende sterren. In „Zwerftoch door Operettelandzingt de beroem de sopraan Margit Schramm aria's uit beroemde operette's en babbelt ook wat over zichzelf en haar werk. Voor het programma „Israël is real" ging Victor Stoloff naar het jonge land en filmde daar wat de bevol king in toch maar betrekkelijk kor te tijd tot. stand heeft gebracht. Tot slot van de avond de kerkelijke do cumentaire „De Kerk voor hete vu ren". Hans Wortelboer vroeg zich af, ivellce rol de kerk speelt voor ie mand die zijn bestaan vindt in een industrieel bedrijf, DONDERDAG 12 SEPTEMBER NED. 1.: In AVRO's Sportpano- rama" zidlen Bob Bremer en Koen Verhoeff de ontmoeting Ajax-Neu- rehberg wel tot onderwerp hebben. Na het journaal en Avro's Televi- zier twee uur lang met de toneel groep CentrumVorig jaar had de ze de Engelse komedie „Slippers" op het. reportoire staan. Onder regie van Walter Kous maakten Mary Dressel- huys, Guus Hermus, Ina van der Molen en Jeroen Krabbé er een fij ne voorstelling van. In „Slippers" gaat het om een paar pantoffels, maar misschien ook wel over slip pertjes in de andere betekenis van het woord. Na het laatste nieuws nog een Teleac-introductie van de cur- sus „Liplezen". NED. II.: Na het gewestelijk jour naal beleeft de vakantierubriek „Met uw verlof' de laatste aflevering. Er wordt een bezoek gebracht aan Arn hem, waar de jeugd zijn vrije tijd kan zoekbrengen met allerlei ver maak. Na het nieuws is de NCRV- rubriek „Dier-en-Vriend'' geheel ge wijd aan de jacht. Heel kort. is het programma „Dagboek van Rem brandt". In een regelmatig terugke rend programmaatje van vijf minu ten zal aandacht worden besteed aan de wijze waarop Rembrandt bijbelse figuren en taferelen uit beeldde. Na de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" iets luchtigers. „Op Corte afstand" is een programma waarin Jules de Corte en diens gast Gerard Cox levens(wijze)liedjes zin gen. Tot slot een programma van IKOR en Convent van Kerken: „Ge sprek met Volkers". Die Volkers is een man die zijn hele leven lang een rol heeft gespeeld in de gemeen schap. Hij was jarenlang een over tuigd communist maar is nu gemeen teraadslid voor Gemeentebelangen in zijn woonplaats. Bovenden is hij een goed kerkganger geworden. WOENSDAG 11 SEPTEMBER NED.L: schooltelevisie 11.00 woor den zeggen meer dan je denkt; 11.25 hier Den Haag; 11.50 einde; 17.00 Vrij: 17.35 einde; 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 de bosbrigadiers (kleur); 19.31 do cumentaire over het Nederlands cidtureel contract: 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 ARP; 20.30 Socutera; 20.45 voorbeschouwing Olympische Spelen; 21.00 La loi; 22.50 journaal. NED. II.: 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 Openlucht-cir cus (kleur); 19.20 de Flintstones (kleur); 19 53 aalmoezenier P. C. Groenendijk; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 met Margit Schramm door operetteland; 20.50 Israël is real (kleur); 21.40 de kerk voor hete vu ren; 22.15 journaal. DONDERDAG 12 SEPTEMBER NEDI.: schooltelevisie 11.00 hier Den Haag: 11.25 van Wilson tot Johnson; 11.50 einde; 14.00 ontdek kingen in onze samenleving; 14.25 Walter en Connie; 14.50 einde; 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 sportpanorama; 19.56 sier; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 televizier20.45 slippers (kleur); 22.45 journaal; 22.50 Teleac-cursus- informatie; 22.55 einde. NED. II.: 1S.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 van gewest tot gewest; 19.25 met uw verlof; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 dier-en- vriend (kleur); 21.10 dagboek van Rembrandt; 21.15 hier en nu; 21.40 op corte afstand; 22.10 Piel Volkers; 22.40 journaal. Door de accountant drs. J. P. C. de Wijs werd een toelichting gegeven op de balans en verlies- en winst rekening'. Besloten werd de winst toe te voegen aan de reserve. Door de direkteur de heer L. W. Parlevliet werd een overzicht gege ven van de gang van zaken in het afgelopen jaar en de verwachtingen voor het seizoen 1968-'69. Naast het goed geoutilleerde wa genpark en de machines die alle in uitstekende staat verkeerden kwam een nieuwe machine voor het z.g. knippen der mosselen. De vraag naar geknipte „panklare mosselen" neemt steeds toe vandaar dat Soli dair besloot zelf deze bedrijfstak te gaan verzorgen. De inkoopprijzen liggen belangrijk beneden die van vorig jaar, door de uitstekende kwa liteit van de mosselen, was de ex port ook die van Solidair, zeer goed. Per vergaderingsdatum was ten opzichte van vorig jaar de export- hoev eel held die Solidair had verzon den met 100 u gestegen, maar daar uit mag natuurlijk niet worden afge leid, dat de export over het gehele seizoen 100 n/o hoger zal zijn. De oor zaak is het vroeger beginnen van de export. Ook de afdeling export Ver se Vis van Solidair in Scheveningen loopt uitstekend. De voorzitter de heer Chr. Schot uit Zierikzee werd herbenoemd. ZIERIKZEE Vergadering „Beter Wonen" Op maandag 16 september a.s. wordt in de foyer van „Mondragon" alhier de ledenvergadering gehouden van de woningbouwvereniging „Be ter Wonen". Aan de orde komt o.a. een wijziging van de statuten en een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren J. Coumou en C. Kloet (beiden herkiesbaar) en D. A. de Hooge (niet herkiesbaar). In deze vergadering zal verder een toelich ting op de bouwplannen worden ge geven. Ledenvergadering P.J.G. in lagere land en tuinbouwschool De eerstvolgende ledenvergadering van de P.J.G. (Plattelands Jonge ren Gemeenschap) zal gehouden worden op vrijdag 20 september a.s. in de aula van de lagere land- en tuinbouwschool alhier. In bespre king komt o.a. het programma voor de komende wintermaanden. In de ze vergadering hoopt aanwezig te zijn de voorzitter van het provin ciaal bestuur, de heer J. C. Zandée. Drietal aanrijdingen Zondag omstreeks zes uur vonden te Zierikzee en omgeving een drie tal aanrijdingen plaats, waarbij de betrokken voertuigen werden be schadigd niaar zich geen persoonlij ke ongelukken voordeden. De Rijks politie maakte proces-verbaal op en stelde een onderzoek in naar de toe dracht va-a deze verkeersongevallen. De eerste aanrijding vond plaats op hei Havenplein, in de bocht bij hotel Concordia, waar de kermisex ploitant P. G. zijn vrachtauto tot stilstand bracht, maar vervolgens achteruit reed zonder opmerkzaam te zijn op een aankomende personen auto. bestuurd door J. v. d. V. uit Goes. Bij de botsing die ontstond werd de personenwagen aan de voorkant beschadigd. Eveneens om streeks zes uur kwam op de Tol een invalidenwagen voorzien van hulp motor, bestuurd door J. A. S. uit Bergen op Zoom, in aanrijding met een pers'onenauto die werd bestuurd door I. J. v. d. R. uit Poortugaal. Naar het schijnt verzuimde de in validewagen bij het oversteken van de weg voorrang te verlenen aan de personenauto. Omstreeks kwart over zes beland de een personenauto met caravan BURGH, 9-9. Hel ziet er naar uit dat de Rouiomantel (vanessa antiopa) tol cle Schouwse dagvlinders mag worden gerekend. Op 31 augustus meldden Prof. Dr. cle Vries, mevrouw de Vries en mevrouw Steeman, deelnemend aan een excursie van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging op Schouioen, bij het schilderachtige meertje in de Domaniale duinen een exemplaar van deze fraaie vlinder te hebben waargenomen. Op 6 september was het de heer C. J. Boot die een soortgelijk exemplaar aantrof op de boerderij „Molen berg" le Haamstede aan de Hogeweg. Hei is een opvallend grote dagvlinder, nog iets groter dan de bekende nu zeer veel vliegende Atalanta. De hoofdkleur is chocoladebruin, de vleugels zijn gezoomd door een licht gele tot bijna witte, brede rand. Binnen cleze rand liggen een rij blauwe vlekjes. De vlinder vliegt in het voorjaar en in cle nazomer, vooral op plaatsen waar berkenbosjes te vinden zijn. In de zomer leven de rupsen op berken en soms ook wilgenbomen. De overwintering heef plaats als vlinder tussen houlopslag, holle bomen e.d. Mochten meerdere exemplaren zijn waargenomen, (dat zal dan wel hoofdzakelijk in het duin gebied zijn) dan houdt de heer J. P. C. Boot. (01115-616) zich aanbevolen voor meldingen). En U? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en pijnen. Witte kruis spaart boven dien de maag! tegen de westelijke vangrail van de zuidelijke afrit van de Zeelandbrug. Bij onderzoek bleek dat de trekstang van d'e caravan was gebroken en als gevolg daarvan was de auto, be stuurd door W. P. C. van O. uit Rucphen, zodanig gaan slingeren dat een botsing met de vangrail niet kon worden voorkomen. NIEUYVERKERK Serenade voor jubilaris De muziekvereniging alhier bracht vrijdagavond j.l. een serenade bij de heer W. Brouwer die eerder vorige week de dag herdacht waarop hij dertig jaar geleden in dienst kwam bij de Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. Wandeltocht door het dorp Bij gelegenheid van het regerings jubileum van H.M. Koningin en de verjaardag van Prins Claus maakte de wandelsportvereniging „De Vier bannen" een rondgang door het dorp. De kinderen kregen na afloop een tractatie. Zaterdag nam de ver eniging deel aan de wandeltocht die te Bruinisse werd georganiseerd dooi de S.V. „Kwiek". Feuilleton door J. G. J. Bax Ze liepen nu op Gijs toe en Rinus vroeg plagend: „En wat zie je?" „Ik ke? Groente!" „Ha, ha!" lachte de jongen, „Gijs noemt alles maar groente." „Ja, ik raai het toch nooit, als de plantjes zo klein zijn, lijken ze allemaal op elkaar. „Het is anders een prachtig gezicht." sprak het meisje met bewondering, „het is net of je in een andere wereld kijkt, die frisse jonge plantjes in die fijne zwarte aarde, daar al voorjaar, al lemaal jopg leven en buiten alles even grauw en naargeestig." „Zul len we nu maar eens opstappen?" Stelde Rinus voor. „Jullie hebben nu toch alles gezien en viel het mee, Marietje?" „O, ja" klonk het ent housiast, „ik had nooit gedacht dat het zo op zou knappen; ik vind het een prachtltuin, al dat glas dat nu al lemaal van jou is. het is haast niet te geloven." „Nu. alles van mij, voor lopig is er nog niks van mij, ik moet al'les nog betalen." „Ja, maar je bent toch de baas hier." „Natuurlijk", viel Gijs haar bij, „Rinus heeft maar te bevelen en alles vliegt de grond uit!" Met een blik vol trots overzag Ri nus de tuin, alles was nu hersteld, de grond was bewerkt en bemest, hij had gezaaid en gepoot, maar er diende nog een hoop werk verzeit te worden, alvorens hij de eerste pro ducten aan de markt zou kunnen brengen. Er was ook reeds een flin ke bres in zijn contanten, maar hij was nog jong en vol moed. Hij had nu een doel, hij wist waarvoor hij werkte. Fier richtte hij zich op en keek met een gelukkige blik het meisje naast hem aan. Het was za terdagmiddag en hij had Marietje en Gijs uitgenodigd de boel te komen bezichtigen, zij hadden het reeds eerder gewild, maar eerst moest al les op orde zijn. Nu was het zover en verlegen lachend maar toch met een trots gevoel, hoorde hij de lof uitingen aan. „Het is een mirakels mooi tuintje, daar is alles mee gezegd," besloot Gijs, „maar als jullie het goed vin den, neem ik nou de benen, ik moet nog effen het dorp in." „Kom je vanavond nog langs?" vroeg Mariet je. „Ja, jij komt toch ook, Rinus, dan kennen we nog gezellig praten". „Goed, een uur of acht." Nog even bleven zij bij de schuur staan en overzagen de uitgestrekte tuin. de lange rijen broeiramen, het platte glas, de iets hogere serres, de kas sen en het hoge warenhuis. „Ik kan nog niét geloven, dat het waar is," merkte Marietje op. „Dat ze je nou toch hebben willen helpen." „Ja, en net op tijd." „Wie zou toch zo plot seling zo goed geweest zijn, heb je nou helemaal geen vermoeden?" „Nee, echt niet," lachte Rinus. „ik heb 'het de notaris herhaaldelijk ge vraagd, maar hij mocht het niet zeg gen. Eerst heb ik zelfs nog gewei gerd, maar hij zou het stom vinden om zo'n kans voorbij te laten gaan en toen heb ik het maar geaccep teerd." „Dat kan ik begrijpen, maar hel' is toch vreemd, vind je ook niet?" wendde het meisje zich tol Gijs. Die had met een buitengewoon on schuldig gezicht, maar inwendig grinnekend toegeluisterd, zij moes ten eens weten! Van deze recht streekse vraag schrok hij echter toch. „Ik denk, dat het de een of an dere boer is, die met zijn geld geen raad wist en er niet voor uit wou kommen, hoofdzaak is, dat Rinus ge holpen is. Ik zou me verder maar geen zorgen maken. Nu ik ga, tot strakkies!" Opgelucht struikelde hij in zijn haast om weg te komen over een der rails, die over de weg naar de rivier liepen, de beide jonge mensen luid lachend achterlatend. Het was nu al weer een paar maanden geleden, dat het met Jakob af was, zij ging nu met Rinus, het was zo van zelf gekomen. Toen zij weer thuis was, bleef vrouw De Regt nog regelmatig ikomen en ook Rinus, die gedurende haar afwezigheid weer regelmatig bij haar thuis was geko men, was niet weggebleven. Zij had den haar de overgang erg gemakke lijk gemaakt, er wérd over niets ge sproken, ieder deed of er niets was gebeurd. Ook Rinus had haar niet met vragen lastig gevallen, zij had hem toen uit zichzelf gezegd, dat het af was. Rustig had hij haar aange hoord en gezegd, dat het hem voor haar speet, dat het zo was gelopen. Zij had het in hem 'gewaardeerd, dat hij in het geheel geen toespelingen had gemaakt op zijn waarschuwin gen van toen en ook, dat hij haar zijn liefde niet had opgedrongen. Zij wist nu, dat hij van haar hield en al trachtte hij het ook te verbergen, zij was niet blind en merkte zeer goed, hoe moeilijk dit hem viel en hoe gelukkig hij was, dat zij weer terug was. Ongemerkt waren zij even ver trouwelijk met elkaar omgegaan als vroeger. Rinus waakte er in het be gin angstvallig voor, niet. te spreken over wat hem zo na aan het hart lag. Door dit optreden had hij haar voor zich weten te winnen en toen zijn onderhandelingen met de notaris zo'n gunstig verloop hadden geno men. had zij hem voor het eersl spontaan een kus gegeven. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9