Groot nieuws over OLGA matrassen TSJECHISCHE LEIDERS „VOORZICHTIG OPTIMISTISCH" "5^ Gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland wellicht in januari '70 Doop prins Maurits Willem Pieter Hendrik van Vollenhoven Besprekingen met België te Middelburg Vijfduizend mariniers verlaten Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 september 1968 125ste jaargang Nr. 20060 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zonnemaire vierde Oranjefeest Na overleg met Kremlin-afgezant Koeznetsov: Dit nummer bestaat uit 14 pagina's PRAAG, 9-9. In welingelichte kringen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad is maandag gezegd, dat de Sowjet-Unie aan de Tsjechoslowaak se leiders te kennen heeft gegeven, dat zij tevreden is over de ontwik kelingen in Tsjecho-Slowakije sinds de totstandkoming van de Moskou- se akkoorden, die volgden na de in vasie van Tsjecho-Slowakije, nu bij na drie weken geleden. Advertentie zie pagina 14 In genoemde kringen heet het, dat de Praagse leiders voorzichtig opti mistisch zijn na besprekingen die de afgezant van het Kremlin, onder minister van buitenlandse zaken Va- sily Koeznetsov, de afgelopen drie dagen heeft gevoerd met president Svoboda van Tsjecho-Slowakije. partijleider Dubcek en premier Cer- nik. Hoewel er nog steeds Russische tanks in het hart van Praag zijn, is de Sowjet-Unie volgens Praagse Lbronnen er thans op uit, de situatie in Tsjecho-Slowakije zoveel mogelijk te laten betijen teneinde de kritiek in de wereld op de invasie van 21 au gustus te doen verminderen. Een stap in deze richting is de vrijlating van vijf functionarissen van de Tsje choslowaakse staatsveiligheidsdienst, die in de eerste uren van de invasie werden gearresteerd omdat zij sa menwerking weigerden. Tsjechoslowaakse functionarissen vinden het bemoedigend, dat de Sowjet-Unie zich niet heeft gemengd MIDDELBURG, 9-9. Zonder in grijpende wijzigingen zal zo spoedig mogelijk de memorie van antwoord over de gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland in de Tweede Kamer worden gebracht. Autokerkhof op de weg MUNCHEN. 10-9. De verkeersweg Nürenberg-München leek maandag onder Freising wel een autokerkhof. Nadat in dichte mist twee vracht wagens op el'kaar waren gereden, volgde er een minutenlange ketting botsing waarbij 140 auto's 'betrokken waren. Zes en twintig personen raakten gewond. De Gaulle veroordeelt de Russische interventie PARIJS, 9-9. President De Gaulle heeft maandag op zijn persconferen tie in Parijs de Russische interven tie in Tsjecho-Slowakije veroordeeld en omoniwcnden verklaard dat de tijd, waarin buitenlandse overheer sing steun kon krijgen, voorgoed voorbij is. Dit vrtelde de minister van bin nenlandse zaken, mr. K. Beerndnk, maandag op een persconferentie in Middelburg, nadat hij het betreffen de gebied in Zuid-Beveland heeft bezocht. Volgens de minister zal de gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Be veland waarschijnlijk per 1 januari 1970 rond zijn. De minister verklaar de dat de memorie van antwoord over de gemeentelijke herindeling 'van Zeeuwsch - Vlaanderen nog steeds niet in de Tweede Kamer is gebracht, omdat de ambtenaar van het ministerie die deze zaak behan delt, ziek is geworden. De minister had enige maanden geleden op een persconferentie in Zeeland gezegd dat deze memorie van antwoord spoedig gereed zou zijn. Na een tocht door geheel Zuid-Be veland, dat van 24 gemeenten tot vier gemeenten teruggebracht zal worden, heeft de minister een be spreking gevoerd met de Gedepu teerde Staten van Zeeland. in de benoeming, kortgeleden, van de nieuwe minister van binnenlandse zaken, dra. Jan Pelnar, noch in de verkiezing van een pieuw (progres sief) partij presidium in Tsjecho-Slo wakije. De Tsjechoslowaakse minister van justitie, Bohuslav Kucera, heeft in een vraaggesprek gezegd, dat de Tsjechoslowaakse regering speciale maatregelen voorbereidt om open bare samenkomsten te verhinderen, die de buitenlandse politieke belan gen van het land zouden kunnen schaden. Openbare bijeenkomsten, die de openbare orde verstoorden zouden cok opgeheven kunnen wor den. De nieuwe perswet, die de cen suur weer zou instellen, wordt door het ministerie van cultuur opgesteld. De Poolse partijleider Gomulka heeft naar de mening van waarne mers zondag een zijdelingse aanval op de Tsjechoslowaakse leiders uit zijn rede geschrapt. In een Engelse versie van zijn rede, die maandag werd gepubliceerd, zei Gomulka, dat de tijd zou komen dat het duidelijk zou worden, welke rol de Tsjechoslo waakse partijleiding had gespeeld in ..het contrarevolutionaire proces" in haar land. In zijn rede van zondag heeft Go mulka deze passage echter niet op genomen. daarzij niet voorkomt in de Poolse tekst van de rede, die evenals' de Engelse, door het Poolse persbu reau PAP is uitgegeven. Waarnemers geloven, dat de be wuste passage wel in de originele tekst was opgenomen, maar later is geschrapt, zonder dat de Engelse versie werd veranderd. Gezondheids toes tand Prinses Beatrix gunstig DEN HAAG, 9-9. Na zijn weke lijks bezoek aan prinses Beatrix heeft prof. Plate vanmiddag ver klaard, dat de gezondheidstoestand van Hare Koninklijke Hoogheid on veranderd gunstig is. KEULEN: Gezien op cle 1FMA, de internationale motor- en rijwiel-tentoon stelling. De Motograzielle/Liftboymet den Sachs-motortje, welke voor een snelheid van 40 km/uur zorgt. Eenvoudig in een hoekje weg te plaatsen. Prijs in Duitsland: 695 mark. Prins van Oranje-Nassau Tsjechische regering,S- „Koninklijke gebeurtenis" te Apeldoorn Koninklijke slachtoffers gift voor aardbeving DEN HAAG, 9-9. H.M. de Ko- ningin en Z.K.H. de Prins dier Neder landen hebben een bedrag beschik baar gesteld ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Bakkers hakten liet lang GRONINGEN, 9-9. Sinds zondag middag kwart over vijf is Groningen vermoedelijk een wereldrecord rij ker. Op dal tijdstip haalden vier bakkers een tien meter lang brood uit de oven, dal er vanaf half twee in had liggen bakken. De makers kondien met trots hun schepping la ten zien, ivant er. was een wereldre cord geboren met een 9eroicht van ongeveer honderd pond. De versge- borene werd samengesteld uit: drie- kivart baal bloem, een kilogram gist en anderhalve kilogram hulpgrond stoffen. DU maxibrood is bestemd voor de bakkerijtentoonstelling, die vanaf woensdag gehouden wordt in de harmonie te Groningen. AMSTERDAM. Een groep 'van ca. 120 jongelui heeft in Amsterdam aedémonstreerd ten gunste van de ter dood veroordeelde Indonesische oud-minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio en 25 andere commu nistisch gezinden. delegatie naar Moskou PRAAG, 10-9. Een Tsjechoslo waakse regeringsdelegatie Is heden (dinsdag)morgen naar Moskou ver trokken voor economische bespre kingen. Naar Radio-Praag meldt, wordt de delegatie geleid door pre mier Oldrich Cernik. Andere leden zijn vice-premier Frantisek Hamouz en de minister van buitenlandse handel, Vaclav Va- les. De delegatie werd op het vlieg veld van Praag uitgeleide gedaan door de Russische ambassadeur, Tsjeervonenko. Zorg over verstoring openbare orde in V.S. WASHINGTON, 9-9. Blijkens een onderzoek van het instituut Lois Harris, gepubliceerd in de „Washing ton Post" zou 81 percent van de Amerikanen van mening zijn dat er een ernstige gezagscrisis heerst in de V.S. 14 Procent van de onder vraagden was het hier niet mee eens. 84 procent geloofde dat een krachtige president het gezag zou kunnen herstellen, 10 procent meen de van niet. APELDOORN, 10-9. De doop van Prins Maurits Willem Pieter Hendrik, Prins van Oranje-Nassau, Van Vollenlioven, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vcllenhoven, trok vandaag alle belangstelling naar Apel doorn. Sinds prinses Margriet en haar echtgenoot begin 1967 een gedeelte van paleis Het Leo betrokken, is dit voor Apeldoorn de eerste belangrijke „ko ninklijke gebeurtenis". Het huwelijk van de prinses werd n.l. op 10 januari 1967 in Den Haag gesleten, voorafgegaan door de aantekening in het ge meentehuis van Baarn op 10 december 1966. De geboorte van het prinsje vend plaats in het academisch ziekenhuis te Utrecht op 17 april van dit jaar. De geboorte-aangifte geschiedde eveneens in Utrecht op 22 april 1968. Voor de doop echter is de Grote kerk der Hervormde gemeente in Apeldoorn gekozen. Voor deze spe ciale gelegenheid versierd met witte en zacht-rose anjers, rozen, crysan- ten en dahlia's, geschenken door de gemeente Apeldoorn. Voor het begin van de dienst wor den het praeludium et fuga es dur van Johann Sebastian Bach en een improvisatie over Psalm 105 vers 3 uitgevoerd door de heer Johan van Dommele, organist van de Eusebius- kerk in Arnhem. Onder d'e tonen van Intrada voor trompet en orgel van Georg F. Han del betrad de koninklijke stoet het kerkgebouw. Trompettist was 'de heer Harry Sevenstërn. Alle bnwe- BRUSSEL, 9-9. De Belgische plannen voor een nieuw kanaal door het Verdronken Land van Saeftinge, ten behoeve van de verdere ontwik keling van het Antwerpse havenge bied, zullen aa» de erde worden ge steld hij de Belgisch-Nederlandse be sprekingen die binnen enkele dagen zullen worden ge- SAIGON, 10-9. Heden (dinsdag)-' mergen zijn bijna vijfduizend Ameri kaanse mariniers begonnen Vietnam per vliegtuig te verlaten om terug te keren naar hun basis in Californië, zo heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon bekendgemaakt. Dit betekent niet dat er een begin is gemaakt met terugtrekking van de troepen. Op 31 juli j.i. was er al een brigade van de vijfde mobiele divi sie m Danang aangekomen om het bewuste 27ste mariniersregiment langs de gedemilitariseerde zone af te lossen, zp zei cle woordvoerder. „Het niveau van de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam wordt niet omlaag gebracht" door het vertrek van deze eenheid. De mariniers waren in februari tij dens liet TET-offensief door presi dent Johnson naar Vietnam gestuurd. Ze zullen binnen drie dagen uit Da- nang vertrokken zijn. Tijdens de ze ven maanden dat het regiment in Zuid-Vietnam is geweest, heeft het volgens een communiqué „meer dan 2.000 soldaten van het Noordvietaa- mese leger" gedood, terwijl aan eigen leant 245 man sneuvelden. in Middelburg voerd. De schepen v,an de Antwerpse ha ven. Delwaide, verklaarde maandag avond in een vraaggesprek voor de Belgische radio dat de Belgische mi nister van openbare werken. De Sae- ger. de besprekingen in Middelburg zal bijwonen en de plannen, dóe hem zeer ter harte gingen, daar ongetwij feld zou verdedigen. Nederland is er in principe reeds akkoord mee ge gaan, zo zei hij, doch over de bij zonderheden moet nog worden ge sproken. Arrestaties in Israël TEL AVIV, 9-9. De Israëlische Veiligheidsdienst heeft in Hebron een spionage-komplot opgerold waarvan de leden voor Jordanië werkten, zo is in Tel Aviv bekend gemaakt. In een kamp werden twee radiozenders en wapens gevonden en verscheidene verdachten onder wie de rad'iotelegrafist zijn in arrest. zigen - ruim 1500 personen - gingen staan toe de koninklijke gasten bin nenkwamen. Voorafgegaan door de ouderlingen van dienst en de voor ganger, prof. dr. H. Berkhof, volgden H.M. de koningin en prins Bernhard, de heer en mevrouw Van Vollenho ven-de Lange, prinses Armgard en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en de heer en mevrouw Vietor-Duvergier, erfprinses Anas- tasia en erfprins Aloys Konstan,tin Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, jhr. en mevrouw Krayenhoff-Kess- ler en de heer en mevrouw W. van Vollenhoven-van Ommeren. Schriftlezing Na dat door de gehete gemeente vers 1 en 2 van Psalm 150 is gezon gen volgde een schriftlezing uit het Oude Testament (Deuteronomium 26 vers 16-19) en uit het Nieuwe Testa ment (1 Petrus 3 vers 18-22). Als tekst voor zijn preek koos prof. dr. H. Berkhof 1 Petrus 3 vers 21: „De doop is de verbintenis met God van een goed geweten, krachtens de opstanding van Jezus Christus". „De- doop is een verbintenis van twee partijen, van God en de mens", leg de prof. Berkhof uit. „In de Bijbel heet die verbintenis meestal verbond. Uit het eerste bijbelstuk hebben we gehoord hoe zo'n verbond van God en mens er uit ziet. Vandaag wordt er in de doop een verbond gesloten". Direct na de prediking door prpï; dr. Berkhof zong' het Apeldoorn Christelijk Jongenskoor onder lei ding van dirigent Klaas J. Eisenga een loflied op tekst van Huuib Oos terhuis. Daarna las prof. Berkhof het for mulier om de doop te bedienen. Staande achter de tafel in het. litur gisch centrum stelde hij de ouders, die hij verzocht op te staan, de doop- vragen. Nadat alle vragen bevestigend wa ren beantwoord, begaf de heer Van Vollenhoven zich naar de consisto- riekamer om de dopeling te halen. Ler enis vaak afleren. Meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Vanuit het zuiden toenemende be wolking, gevolgd door enkele lokale regen- of onweersbuien en enige af koeling; meest matige wind uit zui delijke richtingen. 11 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op 20.19, onder 11.28. 12 sept. Zon op 6.09, onder 19.02. Maan op 20.37, onder 12.43. Laatste kwartier: 14' sept. te 21.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 sept. 12 sept. 5.51 v.m. 6.18 v.m. 18.02 n.m. 18.27 n.m. 17.51 n.m. 18.20 n.m. De voorganger nam plaats achter het doopvont. Tijdens de wisselzang van de ge meente met het koor (concept Ge- zangenboek nr. 291: oud-kerkelijke melodie van quem pastores laudave- re) ging prinses Margriet aan de rechterzijde van prof. Berkhof staan. De drie peten, prinses Christina, jhr. Krayenhoff en erfprins Aloys Kon- stantin, beide laatsten goede vrien den van het prinselijk paar, ston den schuin achter haar. Om het ge heel gegroepeerd stond de deputatie van tien peten van de Nederlandse koopvaardij. Doodstil was het in de Grote kerk toen de jonge vader met zijn zoon de kerk binnentrad. Bij het doopvont gaf hij de dopeling over aan prinses Margriet. Terwijl de gemeente bleef zitten sprenkelde prof. Berkhof water uit het doopvont ever het hoofdje van prins Maurits, daarbij zeggend: „Ik doop u in de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest, amen". Na het amen van de voorganger stond de gemeente op en zong de ze genbede concept-gezangenboek nr. 286, vers 7, 8 en 9 op tekst van E. L. Smelik en naar melodie van Carl Philipp Emanuel Bach. Daarna werd het prinsje door zijn vader weer naar de consistorieka mer gebracht, waar hij aan zijn ver zorgster, mejuffrouw Ravenhorst werd toevertrouwd. Voor de slotzang was gekozen nr. 406 vaa het concept-gezangenboek vers 1, 4 en 5 op tekst van Jan Wit, Duitse melodie, 18e eeuw. Na de ze gen door prof. Berkhof speelde or ganist Johan van Dommele choral III van Hendrik Andriessen. Tijdens dit orgelspel verliet de doopstoet het kerkgebouw. Poging tot moord GRONINGEN. 9-9. Verdacht van poging tot; moord is de 25-jarige J. van D. uit Oostum (Groningen) zon dagavond door de Groninger poli tie ingesloten. De man heeft een 36- jarige prostituee in de Martiinistad met een hamer een scheurtje in de schedel geslagen. Harttransplantatie in Californië (V.S.) PALO, ALTO CAL. 9-9. In de kli niek van de Stanford-Unieversiteit te Palo Alto in Californië heeft maandag de 48-jarige mevrouw Vir ginia Asche het hart gekregen van iemand die aan onherstelbaar her senletsel was overleden. BROUWERSHAVEN 11 sept. 5.30 v.m. 12 sept. 6.03 v.m. Doodtij: 17 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Ook maandag werd het weer in grote delen van Europa beheerst door een hogedrukgebied boven noord-Scandinavië. Bij een zwakke wind uit oostelijke richtin gen was het vrij zonnig en liepen de temperaturen op tot 21 a 24 graden. Het warmste weer troffen we aan in Spanje, waar plaatselijk 33 graden gemeten werd. Boven oost-Europa was de lucht onstabieler van opbouw en kwam het daar op enkele plaat sen tot een onweersbui In Ierland en het westen van Engeland kwam op de nadering van een koufront veel bewolking voor, waaruit hier en daar regen viel. Voor het weer van morgen is een storing, die via zuidwest-Frankrijk in onze richting trekt, van belang. Plaatselijk moet dan ook bij een wind tussen oost en zuid rekening worden gehouden met enkele regen- of onweersbuien, waarna het wat zal afkoelen. B Dit weekeinde heeft de recher che op Curacao vier personen o.w. 3 Panamezen, aangehouden wegens overtreding van de opiumverorde ning. Drei van h'en zijn opgesloten. Grenswachters vuurden op vluchtelingen C WENEN. 9-9. Volgens Oostenrijk se grens-autoriteiten hebben Tsjechoslowaakse grenswachten zondagavond het vuur geopend op drie mensen, die uit Tsjecho-Slo wakije wilden vluchten bij de grens post Wullowitz, ten noorden van Linz. De drie vluchtelingen, manuien werden gepakt. Hel is niet bekend of zij verwondingen opgelopen heb ben. Hartziekten in de V.S. NEW YORK. 9-9. In de V.S. ster ven jaarlijks 200.000 mensen aan haitzekten. van wie 80.000 doordal zij niet op tijd het ziekenhuis kon den bereiken. Van de overige 120.000 kunnen er 40.000 zonder operatie het ziekenhuis verlaten, de anderen heb ben echter beslist chirurgische be handeling nodig. Dat heeft de direc teur van de Amerikaanse gezond heidsdienst, Th. Cooper, zondag mee gedeeld op het internationale con gres voor cardiologie dat in New York wordt gehouden. Kasteel te aeef O NOVI SAD, 9-9. Een kasteeltje met torentjes in de Zuid-Slavische plaats Beotsjin met een park en een schit terend uitzicht op de Donau is op het ogenblik „te geef' in plaats van „te koop". Het is een halve eeuw geleden door iemand uit Novi Sad gebouwd en later in een school ver anderd. Nu de kinderen echter naar een nieuwe school zijn overgebrach en het gemeentebestuur niet weet wat het met hef gebouw moet be ginnen, is het aangeboden aan ieder die het wil hebben, aldus meldt het blad Dnevnik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1