De huurbelasting STREEKNIEUWS Toeristische overnachtingen stegen tot 6 miljoen in 1967 Voorlichtingsavond over nieuwe omzetbelasting ZI'ERIKZEE, 619. De nieuwe om zetbelasting - invoeringsdatum 1 ja nuari 1969 - is een volkomen nieuw systeem van belastingheffing, dat ge baseend is op de E.E.G.-besluiten. Zeer vele ondernemers, die tot nu toe niet onder de omzetbelasting vallen, bijvoorbeeld vrijwel de ge hele detailhandel, zuilen nu wel hier_ mee te maken krijgen. Voor andere ondernemers, bijvoorbeeld! ui't am bacht en 'industrie, ontstaat een ver rekeningssysteem van betaalde en te betalen belasting. Voor het bedrijfs beleid en d'e administratie komen belangrijk gewijzigde omstandighe den. B.T.W. In verband met de invoering .van de nieuwe „Belasting op de toege voegde waarde", kortweg B.T.W. ge- BRUSSEL, 6-9. De Belgische zui velindustrie verkeert, ruim een maand na het van kracht worden van de gemeenschappelijke zuivel- markt van de E.E.G., in een crisis sfeer: de bctervoorraden stijgen snel, de export van kaas stagneert (o.m. als gevolg van sterke Nederlandse concurrentie) en de produktie van melkpoeder is stopgezet. Een aantal melkfabrieken heeft moeten beslui ten de melkprijs die aan de boeren wordt betaald, met 3Vi cent te ver lagen. Deze situatie is niet alleen het ge volg van de gemeenschappelijke markt. De natte zomer en een stij ging van het aantal melkkoeien met 40.000 in een jaar tijds hebben een verhoging van de meikproduktie met 11,5 procent tot gevolg gehad. De boterproduktie is opgelopen met 3.000 ton (22 °/o) en die van magere melkpoeder met 21.000 ton (38 °/o). Tegelijkertijd daalde als gevolg van de gewijzigde concurrentieverhou dingen met de E.E.G.-partners (vul. Nederland, Duitsland en Frankrijk) de kaasproduktie (met 40 n/o) en die van melkpoeder. Eind augustus waren de botervoor- raden in de Belgische koelhuizen reeds opgelopen tot 22 miljoen kilo- DEN HAAG, 5-9. Indien de meer draagkrachtige huurders van wo ningwetwoningen over 1968 een huurdersbijdrage krachtens de „Wet Huurdersbij dragen" hadden moeten betalen, zcu dit tot rond 150.000 hef fingen hebben geleid. Dit blijkt uit het verslag van het jongste overleg tussen minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) en staatssecretaris dr F. H. M. Grapperhaus (financiën) enerzijds en de bijzondere tweede-kaméi-com- missie die zich bezig houdt met het wetsontwerp regelen met jaai'lijks door financieel meer draagkrachtige huurders van aan gemeenten en wo ningbouwcorporaties toebehorende woningen in 's rijks kas te storten bijdragen. In de dezer dagen inge diende nota van wijziging is de da tum van in werking treden echter gesteld op 1 januari 1969, zodat de heffing voor het eerst zal worden geheven over het kalenderjaar 1969. SPORT KORFBAL Laatste kcrfbalwedstrijd van NOAD -Zaterdagmiddag speelt N.O.A,D. I te Dreischor haar laatste korfbal wedstrijd voor de zomercompetitie van de S.D.K.B. Als laatste tegen stander fungeert S.D.O. uit Anna Ja- cobapolder. Niu er voor de blauw- wiitten nog een kansje In zit om ge lijk met D.O.S.K.O. te eindigen, zal- het wel heel vreemd moeten gaan willen de beide punten niet in Drei schor blijven. De uitwedstrijd won N.O.A.D. destijds met grote cijfers. Voetbal Nederlaagtournooi v.v. „Stella Boys" Aan het in de maand augustus door de v.v. „Stella Boys" te Zierik- zee georganiseerde nederlaagtour nooi werd door zes elftallen deelge nomen. De uitslagen luiden als volgt: V.A.B.- Stella Boys 2-3; Kon. Zeelandia- Stella Boys 0-1; Velocitas-Stella Boys 1-2; Rijkswaterstaat-Stella Boys 3-4; Torenboys-Stella Boys 3-0; Neptunus-Stella Boys 2-5. Torenboys werd dus winnaar van dit tcumooi en zal de wisselbeker die hiervoor beschikbaar is gesteld in" ontvangst mogen nemen. n-aamd, zal door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Nocrd-Zeeland te Middelburg een voorlichtingsavond worden gehouden Dit, laatste hangt echter- af van het aantal aanmeldingen. Voor ambach ten en industrie zal in Goes een der gelijke bijeenkomst worden gehou-' •den. Amnestie in Irak BEIROET, 6-9. Radio-Bagdad meldt, dat alle politieke gevangenen in irak amnestie hebben gekregen krachtens een besluit van ae revo lutionaire raad. De raad wil hiermee „de sporen van het verleden" uit wissen en „de nationale eenheid" consolideren. Hoeveel mensen onder de amnestie vallen is niet gezegd. gram. Om aan deze situatie enigszins het hoofd te bieden, zal volgende week 1.000 ton zg. keukenboter op de markt worden gebracht tegen verlaagde prijs. Er bestaan plannen om de verwerking van boter tot bo- terconcentraat tot 5.000 ton op te voeren, als dus deze proef slaagt. De Belgische pers maakt vrijdag ochtend melding van pessimistische verklaringen van prof, Brinckman, hoofd van de zuiveldienst van d:e Belgische Boerenbond. Kind geboren in Russische tank MOSKOU, 6-9. Het blad van de Russische communistische partij, Prawda, bericht dat een Tsjechoslo- waakse vrouw in de eerste dagen van de Russische, belegering' van Tsj'echo-Slowakije een kind heeft gebaard in een Russische tank, die haar naar het ziekenhuis bracht. Scholier in mist met brommer verongelukt MUSSELKANAAL, 6-9. In Mussel- kanaal is vrijdagmorgen cm kwart over zeven tijdens een dichte mist de 17-jarige bromfietser H. J. Spec- ken uit Musselkanaal tegen een ge parkeerde aanhanger gereden. De jongeman was vrijwel op slag dood. Zij wilden niet. omkeren ZIERIKZEE, 6-9. Eenmaal - het is al weer een hele tijd geleden - ontving het Wegenwachtstation Zee-lam dh r ug in het holst van de nacht vanuit een praatpaal op de brug een merkwaardige melding: „Kunt u even komen? Er lopen hier op het fietspad een paar koeien in de richting van Noord-Beveland. Ik krijg ze absoluut niet weg in de om gekeerde richting!" Toen de man van de Wegenwacht zich naar „de plaats des onheils" spoedde, was iemand die zijn fiets zo lang maar had neergezet, druk doen de de dwarse beesten te bewegen zich om te keren. Zonder enig suc ces. Met twee man sterk gelukte 'het tenslotte d'e koeien de goed'e kant op te drijven. De dieren waren blijkbaar uit een weiland in d'e buurt van de brug aan de Sohouwse kant ontsnapt en wilden eens wat meer van de we reld zien. En wat doe je dan, als er een nachtstille brug voor je ligt?, aldus meldt. „Nieuwbrief" van de N.V. Prov. Zeeuwse Brug Maat schappij. BROUWERSHAVEN De orgelrestauratie In het verslag van de afsluiting van restauratie van gebouw en orgel der Ned. Herv. kerk le Brouwersha ven, in het nummer van donderdag j.l. gepubliceerd, staat o.a. „Het zal een grote opgave voor de kerkeraad zijn geweest" enz. Men leze voor „kerkeraad" in deze alinea „kerk voogdij". SIRJANSLAND Opbrengst collecte De kollekte, die hier ter plaatse door Betsie van Ast, Heieen op 't Hof,, Evelijn Jongman en Carta v. •d. Maas -ten bate van het Koningin Wilhelmina fonds werd gehouden, heeft f 50,90 opgebracht. AGENDA Vrijdag 6 september Zierikzee „Mondragon": Gezellige avond „Del ta-Foto". Zaterdag 7 september Zierikzee Zwembad De Val: diploma-zwem men. Dreischor 7 uur, concert Apollo" (Oude Tonge) Renesse 7.30 uur, concert „Luctor et Emergo" Maandag 9 september Zierikzee Concordia, 7.30 uur modeshow Chr. PI a ttel ands v ro u wen b on d Bejaardensociëteit Visstraat, 7.30 uur contactavond U.V.V. Haamstede Raadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad Westerschouwen. Woensdag 11 september Zierikzee Leger des Heils, 7.30 uur, lezing mej Bosshardt voor alle plaatselijke v r c uwenveren i gingen Mondragon, 8 uur, afscheidsbijeen komst kapelaan J. J. C. Commissaris. Advertentie Met B.M.W. veilig rijden en inhalen Be bekende coureur- en anti-slipdes- kundige Rob Slotemaker heeft een boekje geschreven „Hoe veilig is uw auto?" Hij heeft alle op de Neder landse markt voorkomende auto's samen met zijn instructeurs be proefd. De punten die het verschil uitmaken tussen veilig doorijden of een ongeluk, werden volgens onder staande lijst beproefd: Wegligging (soepel, zonder schok ken dcor de bochten, geen over hellen, geen dribbelen) Eetrouwbaarheid (geen onver wacht slippen) Stabiliteit (geen slingeren bij kleine stuurbewegingen) Stuurkarakter (neutraal, d. w. z. geen onder- of overbesturing, niet te licht of te zwaar) Remvermogen (snel stilstaan zon der scheef trekken, ook niet met warme remmen) VeiJigheidsgrens (een door Slote maker ingevoerd begrip, dat in houdt hoever een auto in een slip een hoek kan maken t. o. v. de voorwielen en dan tGch nog te corrigeren is). Cp de door RGb Slotemaker opge stelde ranglijst van ruim 100 door hem geteste auto's, stonden twee E.M.W.'s, te weten B.M.W. 2002 en B.M.W. 1600 TI. Gevoegd bij het vermogen van B.M.W. om yeilig in te halen (zie Nieuwsbode van 9 augustus jl.), moet het voer iedere automobilist, die deelneemt aan het hedendaagse drukke verkeer, duidelijk zijn dat, voor wie veilig en sportief wil rijden, B.M.W. de auto is! B.M.W.-dealer voor Schouwen-Duiveland: Autobedrijf P. A. Remeeus Ouwerkerk - telefoon (01114) 473 ROZENBURG. De 22-jarige J. F. W. G. Wesseling uit Delft is met zijn personenauto in de bocht van de boulevard op Rozenburg door een rood-wit-geblokt houten scbrikhek gereden. Een van de planken van het hek drong door de voorruit van de auto en trof de heer Wesseling aan het hoofd. De man was op slag dood. LEEUWARDEN. De 75-jarige wiel rijder H. Slim uit Sint-Annaparcchie werd donderdagavond bij het over steken van de Middelweg in zijn woonplaats door een auto gegrepen. Hij liep daarbij een schedelbasisfrac- tuur cp. Hij werd naar het diacones- senhuis in Leeuwarden gebracht waar hij in de loop van de avond is overleden. RECHTSZAKEN Straffen voor zeden-misdrijf DEN HAAG, 6-9, De Haagse recht- bank heeft heden (vrijdag) morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen vier jongemannen, die terecht heb ben gestaan omdat zij op 21 febru ari van dit jaar een 16-jarig meisje uit Delft gezamenlijk zouden hebben verkracht cp een kamer aan de Kor te Poten te Den Haag. De 20-jarige Riidi S. werd overeenkomstig de eis tct drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat rekening werd gehouden met de omstandigheid dat deze verdachte enkele maanden ge leden voor een gelijk feit, omstreeks diezelfde tijd gepleegd, reeds tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Een broer van deze verdachte, de 19-jarige Urwin S. en de 26-jarige Rene W. werden ieder tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Be eis was een jaar. De 19-jarige Marcel M. werd conform de eis tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld voor allen geldt aftrek van het voorarrest. 1-Iet korfbal twaalftal D.F.S. II, kampioen dan de tweede klas B. van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). E.T.I.-rapporl over „Toerisme in Zeeland" ZIERIKZEE6-9. Op het Havenplein wordt de laatste dagen volop getimmerd en gebouwd om de „at tracties" voor de ker mis op tijd startklaar te hebben voor dit jaarlijkse gebeuren. Morgen (zaterdag middag) omstreeks het middaguur zal het dan weer zover zijn dat jong en oud terecht kunnen op de Zierikzeese kermis, die ondanks de toch wel verminderde be langstelling van de kant van de exploi tanten, ook dit jaar weer een aardig ge heel van gevarieerd vermaak zal bieden. In verband met de kermis, die het gehe le Havenplein in be slag neemt, zal de a.s. donderdagmarkl ge houden worden langs het Havenpark. Als het weer wat wil mee werken gaat Zierik zee vooral zaterdag en donderdag - onge twijfeld een paar drukke dagen tege moet. ZIERIKZEE, 6-9. Een groei van het aantal overnachtingen in 1975 tot ruim 12 miljoen wordt door de eco nomen van het E.T.I. voor Zeeland mogelijk geacht. Dit staat o.a. te le zen in het vierde rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland over het vreemdelin genverkeer in Zeeland. In eerder versohenen rapporten was voor het jaar 1978 - de voltooi ing van het Deltaplan - het aantal overnachtingen geschat op 4,5 mil joen. In feite werd dit aantal in 1965 gepasseerd; in 1S67 waren het er bij na 6 miljoen. In het rapport is veel interessant cijfermateriaal verwerkt. Het aantal slaapplaatsen zal naar schatting toenemen van bijna 100.000 in 1966 tot ruim 170.000 in 1975. Het aandeel van campings en huisjes terreinen zal hoog blijven - ruim 60 "/o - ondanks de sterkere procentuele groei in de overige sectoren. De groei van het aantal overnach tingen in de periode 1962-1967 heeft voor ongeveer 75 "Ai, in de sector campings en huisjesterreinen plaats gevonden. Binnen deze verblijfsca- tegorie ziet men een verschuiving van tenten naar caravans en huisjes. De toeristische impuls van de laat ste jaren is vrijwel uitsluitend ver oorzaakt door de Nederlanders. Het aandeel van de Nederelandse over nachtingen is daardoor gestegen van 65 in 1964 tot 74 °/o in 1967. De provincies met de hoogste belang- stellingspercentages zijn: Noord-Bra bant, Zeeland en Zuid-Holland. Het sociaal toerisme in gezinsver band is in Zeeland dominerend. Het grote strandareaal vormt daarbij de belangrijkste attractie. In 1967 hebben, circa 1,7 miljoen dagtoeristen per auto of per tou ringcar Midden-Zee'land bezocht. Hieronder bevonden zich minstens 800.000 buitenlanders (veel Belgen). De bestedingen van de verblijfs- toeristen worden voor 1967 berekend op 104 miljoen gulden. De investe ringen ten behoeve van de overnach- tingsaccommodatie zullen tot 1975 jaarlijks gemiddeld circa 20 miljoen gulden bedragen. De watersport De watersport maakt een sterke ontwikkeling door. Er is een twin tigtal jachthavens met een totale ca paciteit van ruim 3.000 ligplaatsen: Door de afsluiting van de zeegaten worden grote perspectieven voor de watersport geopend. Bij de sportvisserij neemt de be langstelling vanaf visboten snel toe. De Nederlandse markt biedt gun stige perspectieven als wervingsge- bied voor Zeeland. In eigen land staat Zeeland sterk wat landschap pelijk en andere attracties aangaat. Het buitenlands bezoek is voor ruim 90 °/u afkomstig uit West-Duits- land. Bijna 60 "/n van het Duitse be zoek iis 'afkomstig uit de grote ste den in het Roergebied. Door de hoge urbanisatiegi*aad en door de relatief korte afstand tot de Zeeuwse stran den blijft het Roergebied een be langrijk wervingsgebied voor Zee land. Voorts lijken de voorwaarden gunstig voor het aantrekken van (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode.; Vergadering gemeenteraad van Westerschouwen HAAMSTEDE, 6-9. Op de raads- agenda van de vergadering die op a.s. maandag 9 september te 19.30 uur ten gemeentehuize wordt gehou den komt 'een 15-tal onderwerpen voor. Het0 onderzoek van de geloofs brief van het nieuw benoemde raadslid de heer J. J. Goudzwaard zal plaats hebben. Een voorberei- dingsbesluit van het bestemmings plan voor de omgeving Laöne, Ramp- weg, McermondSweg, Hell-eweg en Kuijerdamseweg zal opnieuw vast gesteld worden. Eventuele bouwaan- vragen voor deze gebieden zullen dan na de vaststelling door het college van b. en w. aangehouden kunnen worden lol de ter visie legging van de betreffende bestemmingsplannen. Het college vraagt verder medewer king aan de raad voor het aanschaf fen van leermiddelen voor de Chr. Nat. school te Haamstede. Eervol ontslag zal verleend worden aan de heer J. v. d. Klooster, techn. ambtenaar gemeentewerken. De heer v. d. Klooster is benoemd te Middel burg. In het bestuur der „Stichting Renesse" treden de heren J. W. de Jonge en J. Westhoeve af. B. en w. stellen voor in de vacature Westhoe ve te benoemen de heer M. J. Steur en de heer De Jonge te herbenoe men. Diverse perceeltjes grond zullen verkocht worden voor permanente bouw, o.a. aan het Sluispad en aan de W. G. Bootlaan. In een volgende bouwstroom van woningen voor de Stichting Wonin gen en woongebouwen voor bejaar den op Schouwen-Duiveland zou het niet onmogelijk zijn dat nog een aan tal hier gebouwd kon worden. In het bestemmingsplan „Kromme Reke" te Renesse is nog plaats voor 5 derge lijke bejaardenwoningen, tex-wij-1 met een geringe aanpassing van het pl'an nog grond voor 8 woningen beschik baar kan komen. Het college stelt d'e raad dan ook voor deze gx-ond aan genoemde Stichting te vex-kopen. Een kleuterleidster voor de kleu- tei-school „Het kleuterbosje" te Haamstede zal uit een voordx-acht van 3 benoemd worden. Opnieuw zullen een aantal begrotingswijzi gingen aan de orde komen -evenals •een wijziging in de schoolgelden ver ordening kleuteronderwijs 1956. Tenslotte stellen b. en w. voor om deel te nemen in de N.V. Waterlei ding Mij „Midden-Zeeland" na de fusie met de N.V. Waterleiding Mij: „Schouwen-Duiveland". Aan de ge meente wordt verzocht met 113 aan delen a f 1000,- deel te nemen in1 „Midden-Zeeland" waarbij deze ven nootschap de voor haar gebruikelij ke concessies zal vex-lenen. gi'otex'e aantallen Belgen, Noordfran sen en Engelsen. De te vex-wachten uitbx-eiding van de l'ogiescapaciteit in Zeeland ener zijds en de grotere concuxrentie van- buitenlandse recreatiegebieden an derzijds, dwingen tot een verschei-p- te aandacht voor de wei-ving. Bij werving en marktvex-kenning is een hechtere samenwerking van de gro te exploitanten gewenst, aldus wox-dt gesteld. „Sociaal verkeer" aan liet Schouwse strand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2