Rijn-Schelde doet bod op aandelen/obligaties Wilton-Fijenoord Rapport op komst vaste oeververbinding van Westerschelde „Affaire" Moerdijk TUINMAN ZN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 september 1968 125ste jaargang Nr. 20058 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Geslaagde H or eca-v er bouwing te Zierikzee Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zaken gaan voor vermaken! Zonnige perioden Verwachting tot zaterdagavond: zonnige perioden en overwegend droog weer; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; weinig wind; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 7 sept. Zon op 6.01. onder 19.13 Maan- op 19.34, onder 6.22 8 sept. Zon op 6.03, onder 19.11 Maan op 19.44, onder 7.40 9 sept. Zon op 6.05, onder 19.09 Maan op 19.54, onder 8.57 Laatste kwartier: 14 september. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 sept. 3.36 v.m. 8 sept. 4.19 v.m. 9 sept. 4.56 v.m. BROUWERSHAVEN 7 sept. 8 sept. 9 sept. 3.11 v.m. 3.52 v.m. 4.29 v.m. 15.50 n.m. 16.28 n.m. 17.01 n.m. 15.38 n.m. 16.47 n.m. 16.47 n.m. Springtij: 9 september. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa staat onder invloed van een hoge- drukgebied, waarvan de kern over Duitsland naar het noorden trekt. Het veroorzaakt in zijn omgeving flinke opklaringen. In de nacht ont stond hier door bij weinig wind plaatselijk mist. Een tweede hoge- drukgebied bevindt zich ten westen van de Golf van Biskaje. Het ver plaatst zich in noordoostelijke rich ting. Tussen beide hogedrukgebieden komt over Engeland een oud oceaan front dichterbij. Het neemt verder in betekenis af maar zal boven onze omgeving nog wel enkele wolken velden veroorzaken. Overigens komt er het komende etmaal in het heer sende weertype niet veel verande ring. DEN BOSCH. Aan het eind van de voorselectie van het internatio naal vocalistenconcours, dat voor de 15e maal in de stadsschouwburg te 's Hertogenbosch plaats heeft, zijn van de 34 sopranen 13 tot de halve finale toegelaten. HEESCH. Op de John F. Kenne- dystraat te Heesch is een verkeers ongeval gebeurd, waarbij de 6-jari- ge Corry van Buul te Heesch om het leven is gekomen. Het kind werd op zijn fiets aangereden door een uit tegenovergestelde richting met ma tige snelheid naderende vrachtauto. HENGELO. In aanwezigheid van prins Bernhard werd donderdagmid dag in de grote hal van het Henge lose stadhuis de eerste tentoonstel ling van kleurenfoto's van de Stich ting „World in colour" geopend. RODE KRUIS HELPT IRAN DEN HAAG. 5-9. Het hootd- i bestuur van het Nederlands Roode Kruis heeft op dringend 4 verzoek van de liga van Roo- f de Kruis verenigingen te Ge- 4 nève, zijn speciale rampengi- f rorekening 777 opengesteld ten behoeve van de slachtoffers l van de aardbevingsramp in Iran. Het Nederlands Roode Kruis heeft reeds uit eigen middelen een financiële bij - l drage en materiële steun aan i de Rode Leeuw en Zon (equi- f valcnt voor het Roode Kruis) f gezonden. Een belangrijke zen- ding medicamenten voor het i rampgebied wordt op dit mo- f ment door het Nederlands Roede Kruis voorbereid. Degenen die steun willen verlenen aan de slachtoffers in Iran wordt verzocht op de overschrijving naar gironum- f mer 777 te vermelden: „Iran". TERNEUZEN, 5-9. In november a.s. zal de N.V. Vaste Oeververbin ding Westerschelde een rapport pu bliceren dat naar men aanneemt een belangrijke impuls zal geven aan het streven van de stichting om tot een vaste oeververbinding over de Wes terschelde te komen. In het rapport zit een „macht overtuigingskracht". Noviteiten op de Utrechtse najaarsbeurs UTRECHT, 5-9. De traditionele' najaarsbeurs in Utrecht - waaraan bovendien nog de reclamebureaus, de vakbeurs Inter Decor, de vak beurs Toelevering Meubelindustrie en de vakbeurs voor verlichtingsar tikelen S '70 zijn gekoppeld - die van 8 tot en met 13 september wordt gehouden - biedt een keur vain novi teiten. Duidelijker dan ooit valt bij dit alles de huidige welvaart in de we reld te bespeuren. De meeste nieu wigheden zijn luxueus uitgevoerd waarbij de fabrikanten kennelijk niet bang zijn dat het koperspubliek hierop terughoudend zal reageren. Hajek terug naar Praag BERN, 5-9. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, gaat terug naar zijn land, zo is donderdag in Bern bekend gewor den. Vrouw bekent martelen weeskinderen RIO DE JANEIRO, 6-9. De vrouw, die samen met haar man de scepter zwaaide in het weeshuis „Haven des Lichts" in Rio de Janeiro, heeft vol gens de politie bekend de aan haar zorg toevertrouwde kinderen te heb ben gemarteld en uitgehongerd. De kinderen werden vermoord, gefol terd en sexueel misbruikt, aldus de politie, die een onderzoek'instelt naar elf sterfgevallen in het weeshuis, in de tuin waarvan 13 lijken zijn opge graven. Vurig protest NEW YORK, 5-9Vrouwen die het niet eens zijn mei de verkiezing van schoonheidskoninginnen gaan zater dag op het strand in Atlantic City een groot aantal bustehouders in brand steken. De nieuwe „Miss Ame rica,, wordt daar op die dag ge kroond. De vrouwen zijn lid van de „Vrou- wen bevrijdingsbeweging" en wil len onder andere hiermee demon streren tegen de geesteloze meis jes vertoning"Daarbij willen ze als tegenprestatie ook een levend schaap tot „Miss America" kronen. Aldus drs. M. C. Verburg, direc teur van het economisch technolo gisch instituut in Zeeland, in zijn functie van vertegenwoordiger van de N.V. Vaste Oeververbinding Wes terschelde vandaag tot een gezel schap journalisten, dat op uitnodi ging van de A.N.W.B. een bezoek aan recreatiegebieden in Zeeland bracht. Aan de hand van cijfermateriaal hield drs. Verburg een pleidooi voor de totstandkoming van de oeverver binding, die zijns inziens een combi natie van een brug en een tunnel zal moeten zijn. De kosten van de ver binding zullen maximaal 600 miljoen gulden zijn en mogelijk kan de Euro pese financieringsmaatschappij een bron voor de financiering vormen, daar de verbinding pas na 1985 in de plannen van de regering pasten. Drs. Verburg achtte de verbinding- niet alleen van belang voor Neder land (met name de zuidwestelijke randstad) maar ook voor Noord-Bel- gië, Noord-Frankrijk en zelfs voor Zuidoost-Engeland. DEN HAAG. Prins Bernhard zal op II september in Den Helder de ..Standing Naval Force Atlantic", het parmanenl patrouillerende NA VO-smaldeel, bezoeken. De tot dit smaldeel behorende schepen bren gen, van 7 tot 15 september, een be zoek aan Den Helder. DEN HAAG. De Koninklijke Ne derlandse Automobielclub heeft met voldoening kennis genomen van de toezeggingen aan de Tweede Kamer door de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie, om nog dit najaar de wegenverkeerswet op een aantal punten te wijzigen. Kinderen door bliksem gedood NAIROBI. 5-9. Elf kinderen zijn om het leven gekomen toen de blik sem woensdag insloeg in een lagere school bij Kisoemoe in West-Kenya, zo meldt het officiële persbureau van Kenia. Bij de blikseminslag zaten de kinderen in de klas. „Vliegend voorwerp" MADRID, 5-9. In Madrid hebben duizenden mensen donderdagavond gedurende twee uur een niet gein- dentificeerd vliegend voorwerp ge zien, dat zeer helder licht uitstraalde. Het ovale toestel daalde en steeg en veranderde voortdurend van richting. Nieuwsgierigen groepten samen en automobilisten hielden stil Enkele verkeersopstoppingen waren het ge volg. CHICAGO. In de stad, waar zoveel deining is geiveest rond de Democra tischeConventie, is-de Republikeinse presidentskandidaat Richard Nixon zijn campagne begonnen. Als triomfator onderging hij de tickter tape parade. ROTTERDAM, 5-9. Gedurende het tweede kwartaal van 1968 werden tussen het bestuur van Wilton-Fije noord Brcnswerk N.V. en Rijn-Schel de Machinefabrieken en Scheeps werven N.V. besprekingen gevoerd ever de mogelijkheid van een zeer nauwe samenwerking tussen beide concerns met name op maritiem ge bied, zo deelt Rijn-Schelde mede. Tijdens deze besprekingen heeft Rijn-Schelde er herhaalde malen op aangedrongen om een volledige fu sie tussen beide vennootschappen tot stand te brengen. Hiermede zou een verdere samen werking van gelijkgerichte onderne mingen op het gebied van scheeps- reperatie, scheepsbouw en machine bouw tot stand komen, die een slag vaardig en daadkrachtig beleid mo gelijk maakt. Er zouden dan optima le voorwaarden ontstaan voor de verdere uitgroei van de ondernemin gen „3an de Nieuwe Waterweg, die de best mogelijke waarborgen geeft voor de werkgelegenheid in de sec- lor van scheepsreparatie en andere maritieme activiteiten, een en ander geheel in overeenstemming met de In verband met een noodzakelijke verbreding van het Groeneweegje zal de landbouwschuur aan de Julianastraal worden afgebroken. Aanbesteding van dit sloopkarwei vond deze week plaats te Zierikzee. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). aanbevelingen vervat in het rapport Commissie Nederlandse Scheeps bouw 1965. Niet minder belangrijk is dat de lancactiviteiten van beide groepen elkaar volledig aanvullen, vrijwel zonder overlappingen, waardoor men gezamenlijk een belangrijk sterkere positie op de buitenlandse en bin nenlandse markt zal innemen dan ieder voor zich afzonderlijk. (De besturen van de Verenigde Machinefabrieken N.V. en Wilton- Fijenoord Brongwerk N.V. hebben intussen echter meegedeeld dat zij overeenstemming hebben bereikt rver het aangaan van een fusie. Over deze fusie werden inmiddels aan het einde van de vorige maand in een bericht nadere mededelingen, ge daan). Hoewel de bereidheid is uitgespro ken dat de afspraak tot nauwe ma ritieme samenwerking gehandhaafd zou blijven, is Rijn-Schelde tot de overtuiging gekomen dat door het opgaan van W.F.B. in V.M.F. deze samenwerking slechts op zeer onvol komen en onbevredigende wijze kan worden gerealiseerd. Aangezien Rijn-Schelde er ten stelligste van overtuigd is dat het van het allergrootste belang is, zo wel voor de eigen ondernemingen als voor de bedrijven van W.F.B. en vcor het algemeen belang, dat de bovengeschetste samenwerking toch ten volle wordt gerealiseerd, is be sloten over te gaan tot het doen van een rechtstreeks bod op de aandelen, de niet-royeerbare certificaten van aandelen en de converteerbare obli gaties Wilton Fijenoord Bronswerk N.V. SCHIPHOL. Optimistisch ge stemd over de toekomst van de Ne derlandse Antillen is vice-premier Bakker donderdagochtend van zijn werkbezoek aan dit rijksdeel op Schiphol teruggekeerd. Min. Lardinois: „vertrouwen in de rundveehouderij" DEN HAAG, 5-9. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lar dinois, ziet de resultaten van de rundveehouderij over het jaar dat loopt van 1 april 1968 tot 1 april 1969 met vertrouwen tegemoet, althans indien zich geen onvoorziene ont wikkelingen voordoen. De bewindsman doet deze opti mistische uitspraak in een nota aan de Staten-generaal: „Het gemeen schappelijk melkprijs- en rundvlees beleid en de economische ontwikke ling in de rundveehouderij". Hij con stateert dat de ontwikkeling in over eenstemming is met zijn. destijds uit gesproken verwachting, dat de op brengst van de melk over het ge noemde jaar niet langer zou uitval len dan die over het daaraan voor afgaande melkprijsjaar. Sinds 1 april 1968 zijn verder de prijzen voor slachtrunderen en -kalveren voor de producenten gunstig geweest in ver gelijking met het voorafgaande jaar. Minister Lardinois acht het verant woord een op cijfers gefundeerde verwachting uit te spreken over de economische ontwikkeling in de Ne derlandse rundveehouderij, nu de pe riode van onzekerheid met betrek king tot het tot stand brengen van de gemeenschappelijke Europese zui- velmarkt tot het verleden behoort en de marktverhoudingen zich hebben gestabiliseerd. Deze onzekerheid riep sterke spanningen op die teza men met incidentele factoren .begin april 1968 een gevoelige prijsdaling voor een aantal zuivelprodukten hebben veroorzaakt. Op 29 juli is de gemeenschap pelijks Europese markt voor zuivel produkten en rund- en kalfsvlees in werking getreden. De nota geeft een volledig overzicht van het na de moeizame onderhandelingen in de E. ROTTERDAM, 5-9. Burgemeester Thomassen van Rotterdam is don derdag bij zyn verklaring gebleven, dat naar zijn oordeel de conflicten tussen Ncord-Brabant en Zeeland rond het Moerdijkgebied goeddeels zijn bijgelegd. In een redevoering die hij ter ge legenheid van de installatie van het industrieschap Moerdijk te Zeven bergen hield, zei burgemeester Tho massen nog eens dat hij uit een briefwisseling tussen beide provin ciale besturen had opgemaakt dat de Zeeuwse autoriteiten overtuigd zijn geraakt van het secundaire ka- rakier dat het Moerdijkproject zal hebben. „Het is een simpele zaak. Als de toegang tot de Moerdijk wordt verbeterd, zodat schepen tot 20.000 ton dit gebied kunnen berei ken, dan zal men ook in Zeeland er van overtuigd zijn dat in de Moer dijk geen sprake zal zijn van een concurrerende zeehavenontwikke ling. Moerdijk krijgt een secundair karakter", aldus burgemeester Tho massen. Over de geruchten als zou Rotterdam grote belangstelling heb ben voor het eilandje Tiengemeten in Let Haringvliet, verklaarde bur gemeester Thomassen in Zevenber gen: „Rotterdam heeft geen bod ge daan op het eiland of op de aandelen van de exploitatiemaatschappij Ei land der Tiengemeten". Vredesweek 1968 DEN HAAG, 5-9. Het inter kerkelijk Vredesberaad in Nederland, dat het als zijn taak ziet de vredesproblema- tiek dichterbij kerkelijke ge meente en parochie te brengen, houdt van 22 tot 29 september een vredesweek die als thema heeft: Europa, verzoening, vrede, veiligheid"In het I.K.V. werken samen de Doopsge zinde broederschap, de Evan gelische Lutherse Kerk, het Genootschap der vrienden (Quakers), de Gereformeerde kerken, de Nederlands Her vormde kerk, de Oud-Katho- lieke kerk, de Remonstrantse i Broederschap en de Rooms f Katholieke kerk. Bij het kie- r zen van het thema is het I.K.V. f uitgegaan van de gedachte dat 4 het voor christenen onmogelijk f en onaanvaardbaar moet zijn 4 om te leven in een Europa, 4 verdeeld in een Oost- en West- J blok. 4 Het I.K.V. heeft een „Vre- a deskrant 1968" samengesteld 4- die in een oplage van 500.000 4 verspreid zal worden. Er wor- a den iti die krant achtergron- 4 den en betekenis van de Eu- a ropese problematiek behan- a deld, 4 Voorts is er een „cahier" a uitgegeven waarin artikelen 4 van politici, economen, socio- a logen en theologen zijn ver- 4 schenen eveneens over de Eu- 4 ropese problematiek. Middels 4 de aangesloten kerken wordt 4 een kanseloproep verspreid, j voor te lezen op 22 of 29 sep- a tember en er is een filmstrook a vervaardigd over de Europese a problematiek die geschikt is a voor scholen en groepswerk. Radio en televisie zullen aan dacht aan de vredesweek be sleden. Op zondag 22 septem ber wordt via Nederland I een oecumenische dienst uitge zonden die een filmdocumenv tatie, een preek en reactie vanuit het pitbliek omvat. Werkloosheid in augustus verminderd DEN HAAG, 6-9. Eind augustus 1968 waren 45.900 mannen werkloos. Een maand tevoren waren 52.300 mannen zonder werk. Het aantal werkloze mannen liep in augustus dus terug met 6.400. Aldus heeft het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid medegedeeld. Woninginrichters Mol 1 9 - Zierikzee Telefoon 2887 E.G.-ministerraad tot stand gekomen markt- en prijsbeleid met alle over eengekomen maatregelen en prijzen per onderdeel voor de beide groepen agrarische produkten. In de beschouwing van de nota over de economische ontwikkeling in de rundveehouderij is allereerst de opbrengst van de melk in het lopen de jaar 1 april 1968-1 april 1969 na gegaan in vergelijking met 1967-1968. Aangezien de verrekenprijs voor bei de jaren f 36,10 per 100 kg melk met 3,7 pet. vet bedraagt, zal de op brengst van de melk voor consump- tiedoeleinden praktisch gelijk zijn. Daar de invloed van de beleids maatregelen per 1 april 1968 en per 29 juli 1968 (vervallen van melkprijs- toesl'ag, vervallen van de zuivel- fcndsregelingen voor Goudse en Edammer kaas, het overgangsbeleid voor magere melkpoeder en het ver vallen van het verrekenprijssysteem voor de koffiemelk) als totaal niet meer dan f 10 miljoen daling van de opbrengst van de melk zal hebben betekend, wat overeenkomt ten op zichte van 1967-1968 met een verla ging van de gemiddelde uitbetalings capaciteit van gemiddeld f 0,20 per 100 kg industrieel verwerkte melk, komt het in hoofdzaak aan op de opbrengst van de industrieel ver werkte melk via de markt. Advertentie Vaar u aak uaont elke woning kunnen wy cowfonFabeï fnnicFriren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1