Belangrijk nieuws NORTON FILTER KING SIZE Gijs de Peur Ruslands crisis zierikzeesche nieuwsbode Donderdag 4 september 1968 Nr. 20057 SIMCA1301/1501 Firma W. Gilijamse Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 6 SEPTEMBER. NED. I. Vanavond de finale van Rodeo". Zes medewerkenden: de 'dames en heren die tijdens de voor- wedstrijden het langst op de been bleven. De jury die de allerbeste van hen aanwijst bestaat uit Leo Rie- mens„ Phé Wijnbeek, Piet Beishui zen én Jan Rubinstein. Na het jour naal de eerste aflevering van „De Glazen Stad", een bewerking door Willy van Hemert van de roman van j p. Risseeuw. Het is een typische volksroman over een kweker die zich een kromme rug heeft gewerkt, maar nu moet leren inzien, dat de tijden veranderen. Daarbij zullen zijn kin deren hem helpen. De opnamen zijn voor een belangrijk deel gemaakt in j,et Westland. Daarna de actualitei tenrubriek „Hier en nu", een kort filmpje over het dorpje Portmeirion, waar Patrick MacGoohan zijn merk waardige televisieserie „De gevange ne" liet opnemen en tenslotte de laatste aflevering van deze serie. Er komt geen ontknoping. De gevange ne ivordt gevraagd of hij leider van het dorp wil worden of wil verdwij nen, Ds. Okke Jager houdt de dag sluiting. NED. II. Het NTS programma brengt ook op deze donderdag weer het journaal voor gehoorgestoorden en de weekendrubriek „Open oog". Na het journaal gaat de AVRO ver der met een aflevering van de vro lijke serie „Vaders tegen wil en dank". French is nog steeds op reis. Oom Bill gaat met Jody uit vissen en natuurlijk gaat alles weer mis. Met het programma „Koninklijke Woorden'' wil de televisie het feit herdenken, dat het vandaag twintig jaar geleden is, dat koningin Juliana tot koningin der Nederlanden werd gekroond. De belangrijkste fragmen ten uit redevoeringen die zij in deze periode heeft gehouden zijn in dit programma samengebracht. Twee afleveringen van Peyton Place' vra gen vervolgens de aandacht waarna als sluitstuk nog AVRO's Televizier. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. NED. I. In het middagprogramma van de VARA om te beginnen de uitzending voor de oudere kijker „Dagje oudermet o.m. een quiz, gymnastiek en het praatje van de dokter. Ook is er weer een oude film. „Ja zuster, nee zuster" beleeft deze middag het einde. De gastrol wordt gespeeld door Albert Mol, die een voortreffelijk boetiekeigenaartje op het scherm zet. 's Avonds moei lijke problemen met de mannen van „Rawhide". Na het journaal de show "sterren falen overal", een program ma van Ben de Jong naar een idee en met teksten van Pieter Goemans. Artiesten spelen en zingen een reeks persiflages op de STER-reclametek- sten. „Twee jaar later" is de titel vaneen programma, waarin Mies Bouwman spreekt met Jan de Har- tog. „Ironside", de ijzeren detective in zijn rolstoel voor wie alle misda digers op de loop gaan wordt op nieuw geconfronteerd met een moord. „Achter het nieuws" sluit de zaterdagavond af. NED. II. Het Openluchtcircus brengt weer knappe staaltjes van circuskunst .In „Hardy's logboek" komt Hardy Krüger met zijn vlieg tuig terecht in het hartje van Bra zilië. Na het journaal gaan we naar het Belgische plaatsje „Lichtaart", waar Bobbejaanland ligt. Daar heeft de vrolijke zanger Bobbejaan Schoe pen een vrolijk rendez-vous met de televisie. „De juiste prijs" is een spannende thriller uit de Hitchcock serie. Er doen zich problemen voor tussen een pas getrouwd paar van middelbare leeftijd, dat zijn hoogte punt vindt wanneer de man zijn vrouw van kant wil laten maken. „Schwartz Weiss Blues" is een pas de deux rond een opbloeiende liefde tussen een kleurling en een blank meisje. De avond wordt besloten met een Engelse produktie getiteld „De Charlton Boys". Dat zijn de gebroe ders Bobby en Jackie Charlton. Ze dat ook U aangaat. Steeds meer mensen roken filter king size sigaretten. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutie! In 19é8 roken de mensen anders, ze roken filter king size. Norton heeft daaruit de enig mogelijke konsekwentie gètrokken: 25 voor f1.1,50 Misschien rookte u nog geen filter sigaretten. Probeer dan Norton Filter King Sizel De volle echte tabak van de meest selecte amerikaanse plantages, het direct® filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die U onmiddellijk herkent. Steek er een opjuist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echte smaak! Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... World Flegistratlon Pending hadd eneigenlijk mijnwerker moeten worden, maar ze konden zo aardig voetballen dat ze besloten hiervan hun beroep te maken. VRIJDAG 6 SEPTEMBER. NED. I: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Rodeo 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De glazen stad; 21.05 Hier en nu; 21.30 De gevangene van Port Meiron (kleur); 21.45 De gevangene (kleur); 22.35 Niet persoonlijk wor den; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Weekjoumaal; 19.2 50pen oog (kleur); 20.00 Jour naal; 20.16 Ster: 20.20 Vaders tegen wil en dank (kleur); 20.45 Koninklij ke woorden; 21.05 Peyton Place; 21.50 Televizier; 22.20 Journaal. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Dagje ouder; 17.00 Ja zuster, nee zuster; 17.30 Einde; 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Rawhide; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Sterren falen overal (kleur); 21.00 Twee jaar later (kleur); 21.30 Iron side (kleur); 22.20 Achter het nieuws 22.45 Journaal NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Openluchtcircus (kleur); 19.28 Hardy's logboek; 19.55 Evangelie; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Bobbejaanland (kleur); 20.50 Alfred Hitchcock presents; 21.15 Schwartz weiss blues; 21.30 Profiel van de gebroeders Charlton; 22.20 Journaal. BLIK DOOR HET WERELD SAN SALVADOR. Als gevolg van zware regenval zijn in San Salvador verscheidene wijken ondergelopen. Vijfentwintig mensen, meest kinde ren, zijn verdronken. Bouwvakker overleeft val van 10 meter SITTARD, 3-9. In Sittard is dins dag de bouwvakker de H. uit Wau- bach tien meter naar beneden gestort met het plafond van een lier. De man kwam er buitengewoon goed vanaf, hij brak alleen beide enkels. KIJKERS EN LUISTERAARS DEN HAAG, 3-9. Op 1 september waren bij de dienst 'luister- en kijk gelden 2.675.339 televisie-toestellen aangegeven tegen 2.666.335 op 1 au gustus jl. Het aantal geregistreerde radio toestellen bedroeg op 1 september 2.832.350 tegen 2.826.283 op 1 augus tus jl. Representatieve auto. 'n Voorname lijn en zeer luxueus interieur. Grote kofferruimte. Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Tel. (01116) 370 - Renesse J Praag is begonnen aan zijn poging te leven binnen de ruimte die het in Moskou opgelegde akkoord de Tsjechoslowaken nog laat. Een nieuw centraal comité van de communis tische partij is gekozen zonder een aantal pro-Dubcekfiguren die al te zeer de Russische wrevel hadden opgewekt, maar ook zonder veel door dik en dun Moskou steunende mannen: eigenlijk maar één en dan een aantal als neutraal afgeschilder de personen, wier sympathie ver moedelijk toch zeker niet al te zeer bij de Russen ligt na de jongste ge beurtenissen. Dubcek is bezig een beetje pas op de plaats te maken op zo'n manier dat in een toekomst waarvan nie mand weet hoever die nog verwij derd ligt, eventueel weer stappen voorwaarts gemaakt kunnen worden. Het is een beetje uitproberen hoe het Kremlin zal reageren: het kan zijn dat Dubcek de Russen toch niet ver genoeg achteruit gaat en dat het komt tot een nog straffere verdruk king, er is ook kans dat de Russen voorlopig de Tsjechen en Slowaken een beetje willen laten betijen - niet uit sympathie met deze hervormers, maar omdat ze menen dat voorlopig genoeg kwaad is aangericht. Dat moet de naaste toekomst leren. Moskou Voor die naaste toekomst is deer nis met de Tsjechen en Slowaken en woede over de verraderlijke inval op zijnplaatsOp langere termijn is echter niet Praag het brandpunt van de crisis maar de Sow jet-Unie zélf. Tenslotte hebben de tanks wel voor lopig een groot deel teniet kunnen doen van de resultaten van de Tsje- choslowaakse vernieuwingsdrang, maar niet ongedaan gemaakt kon worden dat in Praag het bewijs is geleverd dat een autocratisch regime - en dat was dat van Novotny - van binnenuit omgebogen kan worden naar een humaan en vrij bewind, waaronder de invloed van de bevol king door vrije meningsuiting ook werkelijk doeltreffend kan zijn. Dat bewijs is geleverd en zelfs al vernietigen de Russen Dubcek en verpletteren zij Tsjecho-Slowakije geheel, dan nog is die aantasting van de autocratie van binnen uit niét meer ongedaan te maken. En juist dat is het grote gevaar waarvoor de mannen die de inval in Tsjecho-Slo- wakije gelastten zo beducht waren en nog moeten zijn: zoiets kan over slaan naar andere landen in het oos telijk blok, zelfs naar de Sow jet- Unie. De Tsjechen hebben - onge acht hoe het met hen de eerste jaren verder gaat - een proces op gang ge bracht dat het communisme moet hervormen, als ideologische basis voor een regime. Vrees In het Kremlin moet dit voor een deel zeer persoonlijke vrees teweeg brengen: daar en in tal van rege ringsbureaus door heel het land zijn zich functionarissen degelijk bewust dat een eventuele hervorming als eerste resultaat zal hebben dat de stoel onder hun achterwerk wordt weggetrokken. En het is typisch menselijk om niet gaarne afstand te doen van macht en aanzien die men zich eenmaal verworven heeft. Het zijn zulke lieden die zich met hand en tand zullen verweren tegen iede re reformatiedrang. Het is een interne conflictsituatie waarbij de rest van de wereld eigen lijk niet veel moer kan doen dan toe kijken. En beseffen dat als iets de hervormers binnen de communisti sche bewegingen geholpen heeft bij het bepalen van hun standpunt, dit het contact is geweest met ideeën van over de grens. Het Tsjechische experiment is on denkbaar wanneer het land in vol komen isolement had geleefd. En hoe meer contacten tussen oost- en west blijven bestaan, hoe meer de geesten achter het ijzeren gordijn be- invloed zullen worden. Het rem- mendst op de ontwikkeling die in Tsjecho-Slowakije even op gang kwam is een hernieuwd isolement zoals dat het gevolg zou zijn van een herleefde koude oorlog. DEN HAAG. Het Nederlanldsche Rood'e Kruis heeft in eerste instan tie 8.000 'gulden overgemaakt aan de Rode Halve Maan van Iran voor de slachtoffers van de aardbevings ramp. Flitsen uit het buitenland BELGRADO. President Svoboda van Tsjecho-Slowakije heeft vice- premier dr. Ota Sik, die „momen teel in.' het buitenland vertoeft, op eigen verzoek van zijn functies ont heven", heeft de correspondent van het Zuidslavische persbureau Tan- joeg uit Praag gemeld. BONN. De openbare aanklager in Koblenz is een onderzoek begonnen naar een geval van corruptie bij de bouw van een tegen kemaanvallen beveiligde bunker voor de Westduit- se regering in het Eifelgebergte. PARIJS. Het Europese parlement heeft de oprichting bekend gemaakt van een actie-comité voor hulp aan de Tsjechoslowaken. Het doel van het comité is de hulp op Europees niveau te coördineren. LONDEN. Een pas opgerichte zich onafhankelijk noemende organisatie zal de Britse Rooms-katholieke gees telijken, 'die vanwege het pauselijke verbod van „de pil" hun ambt willen neerleggen, steun verlenen bij om scholing voor andere taken. PRAAG. Dinsdagavond werd in doorgaans goedingelichte leringen in Praag vernomen dat nog deze week een nieuwe topconferentie tussen Sowjet-Russisdhe en Tsjechoslo- waakse leiders zal worden gehouden. PARIJS. Het politieke bureau van de Franse communistische partij heeft de overeenkomsten in Moskou tussen de Sowjet-Unie en Tsjecho- Slowakije goedgekeurd en het posi tief genoemd dat de besprekingen tot overeenstemming hebben geleid. RIO DE JANEIRO. Drieduizend mensen hebben gedreigd de eigenaar van een particulier weeshuis bij Rio de Janeiro te zullen lynchen omdat hij en zijn vrouw kinderen hebben mishandeld. De vrouw van de eige naar is aangehouden, naar de man wordt gezocht. DOUGLAS. Tijdens motorwed strijden om de grote prijs van het eiland Man voor amateurs, die in Douglas is gehouden, zijn twee Brit se coureurs verongelukt. De 29-ja rige Welshman Roger Perrier liep bij een val dodelijke verwondingen op. Even later botste de 22-jarige Engelsman Peter Ray met zijn mo tor tegen een muur. Hij overleed op weg naar een ziekenhuis aan zijn verwondingen. ISTANBUL. Twee Russische oor logsschepen zijn door de Bosporus gevaren om zich te voegen bij de Sowj et-vloot in de Middellandse zee. In de afgelopen vijf dagen zijn nu vijf marineschepen gepasseerd. TOKIO. Vijf Tsjechoslo waakse ge leerden, die in Tokio aan weten schappelijke congressen hebben deel genomen hebben in de Verenigde S'taten asiel gekregen, zo heeft de politie 'in de Japanse hoofdstad mee gedeeld. Feuilleton door J. G. J. Bax „Maak je maar niet ongerust, u krijgt lekker niks. Maar ik had u willen vragen of u niet 's met de notaris zou willen praten". „Met de notaris? Wilde je hem geld toevertrouwen?" „Ja en nee, de zaak is, dat ik die Rinus graag geholpen had". „Welke Rinus?" Gijs vertelde de dokter de plan nen van Rinus en diens onderhan delingen met de notaris over de tuin van gekke Dries. „Ma^r het moet 'gauw gebeuren, dokter", besloot hij zijn uiteenzet ting. „Hij had het maar tot de eerste an de hand en het is nu de tiende al" „Goed ik zal eens met de notaris praten, misschien vanavond in de sociëteit, dan' spreek dk wel een dag voor je af. Ik zou je echter aanra den, het geld niet zonder meer te ge ven, als je tenminste achter de schermen wilt blijven. Beschouw het gewoon als een lening en laaf Rinus een schuldbekentenis aan de nota ris tekenen met rentevergoeding zo als het behoort, anders loopt het toch in de gaten. Waarom wil je eigenlijk jouw naam beleend hebben?" „Nee, achter de schermen, net zo als u het zegt. In de eerste plaats zou Rinus het van mij noodt willen aannemen en dn de tweede plaats hoeft niemand te weten, dat ik een beetje geld heb. Leen weet het, mijn zoon, u en dan de notaris, dat is ge noeg .En dat van die lening lijkt me ook beter. Maar as Rinus niet op tijd kan betalen, moet-ie niet gemaand worden". „Dat is wel te regelen. Dus als ik het goed begrijp, wil je zo'n beetje voor koppelaar spelen. Foei Gijs, en dat op je oude dag!" Schuldig keek Gijs naar zijn peukje sigaar. „Toe vertel eens. Hoos heeft mij destijds een beetje ingelicht. Hoe gaat het nu met zijn vrouw: is de verhouding tussen Hoos en zijn dochter nu weer goed en gaat ze nog steeds met die zoon van Vermeulen?" „Ja, met vrouw Hoos gaat het wél weer en van ruzie merk ik gelukkig niks meer en of Marietje nog met Jacob gaat, weet ik eigenlijk niet. Daar wordt niet meer over gespro ken, maar ik geloof, dat ze mekaar nog wel zien". „Is ze nog steeds thuis?" „Ja. Vrouw Hoos is wel een stuk beter, maar toch nog zwak". „Zo, in élk geval zal ik zo gauw mogelijk met de notaris spreken en dan hoor je er wel van. Zullen we dan nu maar eens zien of we er nog eentje verschalken 'kunnen?" „Best dokter, en bedankt. En dan had ik nog wat. Ik had u en de juf frouw ook zo graag iets gegeven voor de moeite „Nee, Gijs, dat weet je wel". „Toch", hield Gijs vol en geheim zinnig laohend vervolgde hij„U ken er toch lekker niks meer an doen, want 'ik heb al an uw adres laten sturen". „Aan mijn adres?" „Ja, Aai had prachtige spulletjes aan boord en daar was iets bij, dat net reuze geschikt voor dokter was, dat heb ik gereserveerd en nou is het al onderweg met de boot". Triomfantelijk zag hij de dakter aan. „Wat dan Gijs?" Monk het nu toch nieuwsgierig. „Dat zeg ik niet, dat moet een verrassing blijven". „Zo", mompelde de dokter, die deed of hij 'kwaad was. „Het zal mij benieuwen". Hoofdstuk 19. „Zouden ze ruzie gehad hebben?" „Ik weet het niet, hoofdzaak is dat- ie eindelijk verstandig geworden is". „Nee man, ik denk dat het met ver stand niet veel te maken heeft, als je het mij vraagt, geloof ik eerder dat Marietje het zelf afgemaakt heeft". Ongelovig keek de boer van zijn boeken op. „Zou je denken? In elk geval mogen we blij zijn, dat het zo gelopen is. Ik had altijd wel ge dacht dat het haar alleen om het geld te doen was". „Dat zou ik toch niet durven beweren". „Het is anders wel toevallig, dat het nu afgeraakt is". „Hoe zo toevallig?" „Waarschijn lijk wist ze van Jacob dat hij plan had er uit te gaan. dus geen boerin en vind jij het soms niet toevallig dat ze met die Rinus gaat, nou die voor zijn eigen begonnen is?" „Ach, wat die Rinus 'betreft, geloof ik toch dat je haar verkeerd beoordeelt, ik weet van Gerda dat ze die jongen van kind af aan kent. Nee, laten we niet lichtvaardig oordelen, ik had ze niet graag als schoondochter gehad, dat is waar, maar dat ze slecht is of bepaalde bedoelingen had wil er bij mij toch niet in". „Geloof jij dat hij er werkelijk uitgegaan was?" „Ja, vast en zeker, ik weet het zelf van Giessen. Hij heeft mij op de hoogte laten stellen dat Jacob met hem be zig was, hij vond het zijn plicht mij te waarschuwen". „Was dan alles al in orde ge maakt?" „Ja, dat is te zeggen, Jacob kon komen als hij wou maar er was nog niks vast afgesproken". „Had jij hem laten gaan?" „Vast!" „En ik dan?" „Jij?" „Ja, het is toch ook •mijn jongen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5