Volop september-activiteiten van Schaakvereniging „Zierikzee" STREEKNÏEUWS Wat kost een bevalling? Meubelbekleding die langer meegaat Tweede Kamer en wettelijk minimumloon Tweemiljoenste personenauto J J. J. van den Ende bekerwinaar jaarlijks toernooi snelschaken Predikanten op Schouwen Duivel and te zwaar belast BRUINISSE, 5-9. De Hervormde predikanten cp Schouwen-Duiveland hebben op een kringvergadering' van predikanten besloten geen gods dienstlessen meer te geven op open bare scholen in de gemeenten waar een vacante predikantsplaats is. De dominees vinden zichzelf te zwaar belast door de vele vacatures op het eiland. De betrekken gemeen ten zijn Brüinisse, Sirjansland, Brou wershaven, Scharendijke, Renesse, Noordweïle, Serooskerke en Kerk- werve. Dreischor en Noordgouwe zijn een gecombineerde gemeen te, binnenkort verlaat ook ds. A. Lam uit Zierikzee het eiland, waar dan alleen ds. Assendorp over blijft. Militair omgekomen in brandende caravan te Renesse Naar eerst heden bekend is ge maakt heeft zich in de nacht van zondag cp maandag te Renesse een ongeluk met noodlottige afloop voor gedaan, waarvan de beroepsmilitair de heer L. E. Bleesing uit Schiedam het siachtGffer is geworden. De heer B. kwam 's nachts door rcokverstik- king cm het leven in zijn caravan op de camping „Molenhoeve" aan de Hocgenboomlaan. De politie stelt een onderzoek in. Verondersteld wordt intussen dat het slachtoffer met een brandende si garet naar bed is gegaan en in slaap is gevallen. De dekens moeten met het vuur van de cigaret in aanraking zijn gekomen en zijn gaan smeulen. Latei- is. de caravan geheel uitge brand, maar eerder werd de heer B. uit zijn brandende vakantieverblijf gehaald door een vriend die hem kwam afhalen voor het maken van een nachtwandeling. De heer B. werd naar buiten gebracht maar bl'eek reeds te zijn overleden, zodat genees kundige hulp niet meer mocht baten. RENESSE Laatste concert „Luctor et Emergo" Zaterdagavond 7 september a.s. zal de fanfare „Luctor et Emergo" de reeks zcmeravondconcerten af sluiten met een concert dat gegeven zal worden op de muziektent. Aan vang: half acht. Jeugdleden en kleuters van „Delta-Sport'' bezochten domeinen en strand ZIERIKZEE, 4-9. Zaterdag j.I. was het weer zover: met niet min der dan 97 kinderen - kleuters en jeugdleden - maakte de afdeling gymnastiek van de sportvereniging „Delta-Spert" het jaarlijkse uitstap je naar de Domeinen en naar het strand. Om half 'twee stond een stoet auto's „volgeladen" klaar voor het vertrek maar de Adriaan v. d. Weij- de weg te Burgh, vanwaar de tocht begon, met het uitdelen van sappige peertjes. Het was verrukkelijk weer. De kinderen moesten zelf de route zoeken, welke was aangegeven met rode stippen en pijlen. Met tussen de bedrijven door de nodige spelen, kwam hét einde van d;e tocht en kwamen alle groepen samen. Er volgde weer een traktatie in de vorm van een appel, wat echter niet „zo maar" ging, want de jeugd moest de kist met appels eerst opzoeken, hetgeen echt wel even duurde. Via het strand, wat op zich zelf al een feest was, werd verzameld! op het parkeerterrein bij. Westenschou- wen. Als laatste traktatie viel een ijsje best in de smaak. Moe, maar voldaan1, werden de kinderen weer „ingeladen", waarna' gezamenlijk naar huis werd gere den. Dank zij de welwillende medewer king van diverse (autobezitters en „hulptroepen" om een dergelijke hos veelheid k inderen in het rechte spoor te houden en te laten genieten, is deze middag weer een groot suc ces géworden. ZIERIKZEE, 5-9. De jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de Schaakvereniging „Zierikzee" werd deze week gehouden in het „Huis van Nassau". Deze bijeenkomst be tekende het begin van het nieuwe schaakseizcen 1968-1969, waarin het eerste tiental van de club cpnieuw zal uitkomen in de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond. Getracht zal worden om met een tweede acht tal deel te nemen aan de strijd in de derde klasse Z.S.B. Het september-programma begint maandag 9 september met een si- multaanwedstrijd in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". Elke schaker kan aan deze wedstrijd deel nemen. Dit betekent dus een mooie gelegenheid voor de schakers van Schouwen-Duiveland tót een kracht meting met enkele schakers van de vereniging te Zierikzee. waaronder de clubkampioen ds. J. H. Nawijn. Maandag 16 september wordt een schaakavond gehouden in de vorm van een „instuif". Ook voor deze ge legenheid is elke schaker (en adspi- rant schaker) van harte welkom in het „Huis van Nassau". Er staal meer op het programma: vrijdag 20 september zal een snel- schaaktoernooi worden gehouden voor leden van de schaakverenigin gen van Brüinisse, Goes en Zierik zee. De eerste ronde van de winter competitie zal gehouden worden op maandag 23 en maandag 30 septem ber. De Zierikzee-spelers J. J. van den Ende, M. J. Enzlin en C. J. M. Nolet nemen zaterdag 28 september deel aan een schaaktoernooi te Axel, waarvoor ook Belgische schakers zijn uitgenodigd. Kampioenschap snelschaken Tweederde van de Nederlandse babies wordt thuis geboren Terwjjl in vele westerse landen vrjjwel alle vrouwen in een zieken huis bevallen, worden in Nederland twee van de drie baby's thuisgebo- ren. Uit een publicatie in de Consu mentengids blijkt overigens, dat een bevalling thuis niet altijd goedkoper behceft te zijn dan in een ziekenhuis of kraaminrichting. Met de tiendaagse verzorging door een kraamverzorgster komt men vol gens de berekeningen van de Con sumentengidsal gauw op 600 a 725. In sommige ziekenhuizen kan men nog voor geen 600 terecht. Kraaminrichtingen zijn nog goedko per, maar hebben doorgaans geen operatiekamer. Ziekenfondsverzekerden in bijzonder positie Bij een bevalling thuis wordt hulp verleend door een huisarts of vroed vrouw. De nazorg is in handen van een particulier verpleegster of van een kraamverzorgster. Een kraam verzorgster kan men betrekken via het kraamcentrum van een kruis vereniging. Wat zijn de kosten van een beval ling thuis? De huisarts rekent over het algemeen 200. de prenatale zorg niet inbegrepen. De vroedvrouw is doorgaans goedkoper. Ziekenfonds verzekerden, die een vroedvrouw in schakelen, ontvangen een declaratie van deze helpster van 129 die door het ziekenfonds wordt betaald. Par ticulieren moeten de kosten zelf be talen. De tarieven van de kraamcentra lopen plaatselijk nogal uiteen, zoals een publikatie in de Consumenten gids aantoont .Over het algemeen liggen de kosten van 10 dagen inter ne kraamhulp zo om en nabij de 475. Een eenvoudig rekensommetje leert dan dat de kosten van een be- NOTENKRAKERS ZIERIKZEE ,5-9. In het nummer van maandag publiceerden wij een foto van de notenkraker, de dwaal gast uit Siberië. Nederland beleeft dit jaar iveer eens een „notenkraker- invasie". Een heel rijke en een uit zonderlijk vroege, want meestal ko men de opvallende vogels pas in de herfst aanzettenDe eerste berichten over de notenkraker kwamen uit het noorden, oosten en midden van het land, maar de stroom heeft zich al voortgezet tot in het uiterste zuid westen. Intussen houden de vogels zich ook op Schouwen-Duiveland op: in de Westhoek werden enkele exem plaren waargenomenterwijl in Zie rikzee een notenkraker is gezien in de tuin van de heer C. Legemaale aan de Hoeveweg. „Onze" notenkrakers behoren alle maal tot het Siberische ras, het ras met de betrekkelijk dunne snavel. Dit ter onderscheiding van de Euro pese notenkrakers, die een dikke snavel hebben. Het uiterlijk: veel diep ómbefbruin, hier en daar bij ziuart af en dan op - wangen, borst, buik en rug een groot aantal witte, druppelvormige vlekken. Verder hebben ze een felwitte staartwortel en aan de bovenzijde van de staart een smalle-, aan de onderzijde een brede tuitte band. De notenkraker is ongeveer zo groot als een Vlaamse gaaien is daar dan ook naaste fa milie van. Een notenkraker eet natuurlijk noten, maar ook veel insecten en bessen. Het zijn bijzonder vtakke vo gels die men gemakkelijk in de tuin kan laten komen door bijv. noten neer te leggen. Woensdag werd (alweer) een no tenkraker opgemerkt en wel in een populierenhaag van een boomgaard in Burgh. De vogel ging nogal te keer en hanteerde zijn snavel als een „beitel", waarmee stukjes boom schors werden los gemaakt. Onver wacht liet de notenkraker zich „val len'' om zich dan weer snel op te trekken boven een pruimeboom. De kraker liet zich neer op een tak vol rode Reine Victoria's en koos met zorg een mooie priiïm uü. De vrucht werd enkele meters verder, op een stapel brandhout, met smaak genut- tigd valling thuis, zeker als er een huis arts wordt ingeschakeld, komen op 475 plus 250 (huisarts plus con sulenten) is f 725. Ziekenhuis Wat kost nu een bevalling in het ziekenhuis? Volgens de Consumen tengids die de tarieven van een groot aantal Nederlandse ziekenhuizen pu bliceerde, lopen deze tarieven nogal uiteen. In sommige ziekenhuizen is het 3e klastarief zelfs hoger dan het 2B-tarief van andere. Kraaminrich tingen zijn doorgaans goedkoper, maar men moet bedenken dat hier meestal geen operatiekamer aanwe zig is, zodat in geval van complica ties vervoer naar een ziekénhdis noodzakelijk zal zijn. Uit de gegevensdie de Consu mentengids over de ziekenhuistar le ven verstrekte, blijkt echter duide lijk dat thuis-bevallen in de meeste gevallen beslist niet goedkoper is dan een bevalling in een ziekenhuis. In sommige ziekenhuizen kan men reeds voor ongeveer f 600 terecht, loaarbij alle kosten, ook die van de verloskundige hulp, in het tarief zijn inbegrepen. Overigens moet volgens de Con sumentengids met enkele punten re kening worden gehouden. Zo zijn aan sommige ziekenhuizen artsen of gy naecologen verbonden, die de beval ling leiden. In dat geval is het soms niet toegestaan zelf een huisarts of vroedvrouw in te schakelen. Bij op name vóór 20 uur wordt de dag van opname als dag gerekend. Voor de baby, die voor 20 uur wordt geboren geldt hetzelfde. Fondspatiënten De ziekenfondsverzekerden verke ren wat de kosten van een bevalling betreft, in een bijzondere positie. Volgens de beschikking Kraamzorg ziekenfondsverzekering heeft de ver zekerde, die interne kraamzorg ont vangt, recht op een bijdrage van het door het kraamcentrum in rekening gebrachte dagtarief van 31,80 per dag gedurende maximaal tien dagen. De verzekerde, die in een zieken huis of kraaminrichting bevalt, heeft recht op vergoeding van de kosten van verpleging en verzorging tot 75 pet., rèsp. f 31,80 maximaal per dag gedurende ten hoogste tien dagen. Zoals opgemerkt ontvangen de vroedvrouwen van de ziekenfondsen een uütkering groot 129, die door het ziekenfonds met de vroedvrouw wordt verrekend. Wie verplicht ver zekerd is, maar niet van de diensten van een vroedvrouw gebruik maakt, kan - indien hij medische hulp in schakelt - toch 129 van het zieken fonds terugkrijgen. Vrijwillig verzekerden kunnen daarentegen alleen de kosten van de hulp van een vroedvrouw declare ren, niet die van een arts of specia list. Bij dé kruisverenigingen kan men ook gebruik maken van de mo gelijkheid om hulp te krijgen van een wijkkraamverzorgsterDeze komt de eerste dagen tweemaal per dug voor de verzorging van moeder en kind; in de tweede helft van de verzor gingstij d komt zij doorgaans nog maar eenmaal per dag (per kraam centrum wil dit nog wel eens ver schillen). Ziekenfondsverzekerden, die van deze hulp gebruik maken, ontvan gen hiervoor een vaste Uitkering van f 12,80 per dag tot een maximum. van 128. Ziekenfondsverzekerden, die een aanvullende uitkering afslui ten, kunnen soms zowel voor interne als voor wijkkrdamzorg aanspraak maken óp een extra-uitkering, die tot boven de 100 kan oplopen. DEN HAAG. De Wereldraad van Kérken heeft een beroep gedaan op haar leden-kerken ten behoeve van het zwaar door aardschokken geteis terde gebied in Iran. d Veldmaarschalk Montgomery heeft het originele document van de Duit se overgave, 'dat op 4 mei 1945 werd ondertekend, aan het Britse oorlogs museum geschonken. Na afloop van de jaarvergadex-ing vond een geanimëei'de strijd plaats om het jaarlijkse kampioenschap snelschaken. Bekerwinnaar werd de heer J. J. van den Ende. De uitslag is als volgt: 1. J. J. van den Ende 9l/z pnt.; 2. ds. J. H. Na- wijn 9 pnt.; .3. C. J. M. Nclet 8V2 pnt.; 4. M. J. Enzlin 8% pnt.; 5. J. M. Bevelander 7Vz pnt.; 6. R. P. Hoger- heijde 6 pnt.; 7. A. J. Scheele 5 pnt.; 8-9 M. C. Bex-man en A. "de Spix-t, elk 4 pnt.; 10-11 P. C. Trc-mpert en A. M. van der Westen, elk 2 pnt.; 12. ds. I. Faber 0 pnt. Wedsti-ljdleider was de heer W. C. Broer. Jongetje verdronken TERNEUZEN, 4-9. Het driejarig zoontje va ode familie Giethoorn uit Amsterdam, aan boord van het motorschip „Roelofje" is te Terneu- zen in 'het kanaal gevallen en ver dronken. Verhoging inkomen van de koningin 'DEN HAAG, 4-9. De Tweede Ka- mer 'zal in meerderheid akkoord gaan met de voorgestelde vei-hoging van de inkomens van de leden van het koninklijk ihuis. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van die bijzondere commissie uit de Kamer, die zich bezig houdt met het wetsontwerp tot wijziging van de bedragen vast gesteld in de artikelen 22, 23 en 26, eerste lid, van de grondwet. Film over het leven van ds. Martin Luther Kin<x O MEXICO, 5-9. Het leven van ds. Martin Luther King zal door de be kende Amerikaanse cineast Robert Wise verfilmd worden. Hij wil hier mee een bijdrage leveren tot „de strijd om rassengelijkheid in de Ver enigde Staten". SPORT VOETBAL Gebrek aan scheids rechters in Zeeland 'Hoewél vorig seizoen het scheids- rechterslkorps dn de KNVB afdeling Zeeland flink kon worden uitgebreid is er nog steeds een groot gebrek aan voetbalscheidsrechters. In ver band met de grote toename van het aantal elftallen en die daarmee uiter aard samenhangende toename van wedstrijden, alsmede als gevolg van de normale afvloeiing van het korps diie ontstaat door het ovex-gaan naai de KNVB of om andere reden niet meer beschikbaar zijn, kunnen nog heel wat scheidsrechters geplaatst worden. Er zullen, 'te beginnen in de eer ste week van oktober, in diverse plaatsen in de provincie, afhankelijk van de woonplaatsen der deelnemei-s cursussen worden gegeven. De cur susduur is ongeveer 8 weken waarin éénmaal per week cursus wordt ge geven. Belangstellenden - en men denkt hier vooral ook aan oud-spelers - kunnen zich melden aan het bonds- bux*eau van de KNVB afdeling Zee land te Middelbui-g. Waterhoos hoven Ooslerschehle WESTERSCHOUWEN, 5-9. Verschillende bewoners van de Westhoek zagen woensdag morgen tussen 8.30 en 8.48 uur in de buurt van Westenschou- wen boven de ingang der Oos- terscheide een ivaterhoos. In het buiencomplex trok de hoos met vrij grote snelheid rich ting Roompot om daar om streeks kwart voor negen op te lossen. Wel eên teken van wak, onstuimig weer hetgeen woensdag duidelijk te merken Was dan de vele mm. regen, gepaard met onweer. DEN HAAG, 4-9. Op eenstemmige aanbeveling van de vaste commissie voor sociale zaken heeft de Tweede Kamer woensdagmiddag besloten om, na hét antwoord' van de minister van sociale zaken en volksgezond heid op de 'Opmerkingen van Kamer leden over het wetsontwerp mini mum 'loon, de verdere behandeling uilfc te stellen tot de week van 24 september. De commissie achtte verdere be handeling ongewenst, nu ongeveer veertig Kamerleden door verblijf in het buitenland de vergaderingen niet kunnen bijwonen. Gisteren hadden talrijke sprekers bedenkingen geopperd tegen het vooi-raemen van/ de regering, om de groei van het minimum loon te kop pelen aan 'de helft van de loon- en prijsstijging santen, de „gemengde index". De oppositie wenste het mi nimum loon, dat thans f 135 per week bedraagt' voor personen tussext 25 ext 65 jaar te koppelen aan de loonstijging. ZWOLLE. Bij het dorpje Windes- heim (gerh. Zwolle) zijn woensdag avond twee militairen om het leven gekomen toen hun auto slipte en te gen een boom reed. De bestuurder, de 21-jarige A. L. de Haas uit De- ventex-. was op slag dood, terwijl de 22-jarige M. Schrik uit Zwolle, in een Zwols ziekenhuis aan zijn ver wondingen is overleden. Vroeger had men in de meeste hui zen aparte zitka mers ivaarin rus- lig werd gewoond of die alleen tij- iens zon- en feest dagen werden ge- o ruikt. Uit die lijd dateren de verhalen over on- verslijtbare meu belbekleding. Te genwoordig wor den de meubelen dagelijks intensief gebruikt en dit verklaart waarom de bekledingsstof- fen niet meer zo lang meegaan. Bij de aankoop van een bankstel speelt de gebruiksduiLr van de bekleding daarom ook een grote rol. De laat ste jaren is het gebruik van meu belstoffen van synthetische ve zels enorm toege nomen. Deze mo derne meubelstof fen hebben enkele eigenschappen ge meen. Zij zijn ster ker dan vergelijk bare klassieke weefsels en kunnen bovendien meestal gemakkelijk ge reinigd worden. Verder lopen de eigenschappen van deze- stoffen nog al uiteen. De tveefsels gemaakt van polyamide vezels zoals perion, nylon en enkalon zijn bijzonder sterk maar verraden door hun uiterlijk dat ze niet „echt" zijn. Bovendien is de veerkracht van deze oersterke ve zels minder dan van wol waardoor ze verwerkt tot velours gemakke lijk pletten. De bekende draion ve zels daarentegen zijn iets minder sterk, maar hebben een aantal eigen schappen waardoor ze bijzonder 'ge schikt zijn voor meiLbelstoffen. Een draion meubelstof is op het oog niet van wol te onderscheiden en dit geldt niet alleen voor de vlakke iveefselsmaar ook voor de pool- weefsels zoals velours, epinglé en cord. De goede veerkracht van de dralonvezel maakt het mogelijk hier hoogwaardige poolweefsels van te maken die een grote weerstand heb ben tegen pletten, niet vervilten en geen last hebben van pillen. Met dit laatste bedoelt de vakman dat de pooldraadjes tot bolletjes samen- klonten. De draion meubelstoffen geven wat betreft kleur, dessins en structuur van het weefsel zeer veel mogelijkheden. Deze grote verschei denheid is ontstaan doordat in Euro pa- bijna tweehonderd grote meubel stofweverijen draion verwerken-. AGENDA Donderdag 5 september Zierikzee Gemeentemuseum, 8-10 uur, „Zierik- zeese avond". Vrijdag 6 september Zierikzee „Mondx-agon"Gezellige avond „Del ta-Foto". Zaterdag 7 september Zierikzee Zwembad De Val1: diploma-zwem men. Dreischor 7 uur, concert Apollo" (Oude Tonge) Renesse 7.30 uur, concert „Luctor et Emergo" AMSTERDAM, 5-9. De R.A.I. heeft berekend, dat in deze eerste week van september de tweemil- jcenste Nederlandse personenauto op de weg komt. Dit houdt tevens in, dat nog' vóór het einde van het jaar een motorise- ringsgraad van één pex-sonenauto op zes inwonei-s in ons land bereikt zal zijn. Ter vergelijking: de „autodicht heid" in Zweden en Frankrijk be draagt dan 1 op 4, in de Duitse Bondsrepubliek 1 op 4%, in België eh Engeland 1 op 5 en in Italië 1 op 6%. ZIERIKZEE Ouderavond „Prof. Zeeman" De Rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" te Ziexikzee belegt op dinsdag 17 september a.s. in de aula van 'de scholengemeenschap aan de Manhuisstraat een ouderavond. Op deze bijeenkomst zal door de heer E. Leeflang, conrector van de scholengemeenschap, een uiteenzett ing worden gegeven van de nieuwe opzet varn het onderwijs in de 1ste klasse, ais gevolg van de invoering van de mammoetwet. In het bijzon der zal hij daarbij aandacht besteden aan doel en werkwijze van de stu dielessen, zoals deze aan de scholen gemeenschap te Zierikzee worden gegeven. Na de uiteenzetting van de heer Leeflang is er gelegenheid tot het stellen van vragen aan een fo rum, waarin ook alle docenten die belast zijn met het geven van de stu dielessen, zitting zullen hebben. Tien ampullen zenuwgas spoorloos UTRECHT, 4-9. In het organisch- chemisch laboratorium van de rijks- universiteti in Utrecht is een kar tonnen pak met tien ampullen ze nuwgas zoek geraakt. De ampullen waren verpakt in blikjes met zoge naamde infuseren-aarde. De blikjes zijn zo hoog als een normaal con servenblik maar hebben grotere middellijn. Op elk blikje staat het woord poison" oftewel „gevaar". Het zenuwgas - elk blik bevat 1 gram - ais levensgevaarlijk in han den van onbevoegden, vooral in be sloten ruimten. Het pak was in Amexika afgezonden. Verslag doopplechtigheid prins Maurits via de radio HILVERSUM, 5-9. In een N.R.U.- programma op dinsdag 10 september van 11-25 tot 12.30 uur, via Hilver sum I, zal via de radio rechtstreeks verslag worden gedaan van de doop plechtigheid van Prins Maurits in de Grote Kerk en paleis Het Loo in Apeldoorn. Verslaggevers zijn: C. van Dx-ongelen en G. Kamphuis. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam' heeft heden (donderdag) ochtend de 68-jaxdge Chinese saté verkoper T. K. C. uit de hoofdstad wegens verboden opiumbezit ver oordeeld tcifc vijf maanden gevange nisstraf mét aftrek van het voor arrest. Heden ovex'leed, nog on verwacht, na een geduldig en moedig gedx-agen lijden, tot onze diepe „dieefheid, mijn lieve vx-ouw en onze zorgzame moeder en oma HELENA HENDRIKA BAZEN op de leeftijd van 69 jaar Èllemeet, 4 sept. 1968 Schelp weg 15 L. ELENBAAS C. J. DALEBOUT- ELENBAAS J. T. DALEBCUT Amsteidam J. J. ELENBAAS C. ELENBAAS- SCHOONHOVEN Sliedx'echt: J. ELENBAAS A. J. ELENBAAS- HANSE Oost-Souburg: J. M. HAGE- ELENBAAS H. J. HAGE En kleinkinderen De teraax-d.ebestelling zal plaats vinden zatei-dag 7 sept. a.s., op de begraaf plaats te Ellemeet. Vertrek van het stei-fhuis om 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2