NAVO-commissie bestudeert ontwikkeling in oost-Europa Israëlische klacht in Veiligheidsraad Vijftig doden bij vliegtuigongeluk Huurdersbijdrage woningwetwoningen Sloehaven krijgt nieuwe los- en laadkade Dode en gewonden bij botsing op Rijksweg 58 bij Krabbendijke Experiment op verkeersweg „Zeeland ongerust maar niet ongeduldig" Nigeria akkoord met voedselvluchten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 september 1968 125ste jaargang Nr. 20057 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tei. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Kerk- en orgelrestauratie Brouwershaven afgesloten Na de recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije: BRUSSEL, 4-9. De commissie voor defensieplanning van de NAVO, waarin alle lid-staten - behalve Frankrijk - vertegenwoordigd zyn, is woensdag in Brussel begonnen met een grondige bestudering van de implicaties der recente gebeurte- nisen in Tsjecho-Slowakije voor de defensiepolitiek van het Atlantisch bondgenootschap en in het bijzonder voor de plaatsing der NAVO-strijd- krachtcn. Een officiële woordvoerder van de NAVO maakte woensdagavond be kend, dat de conclusies van deze stu die. die neg niet is afgesloten, te zij ner tijd aan de NAVO-ministerraad zullen worden voorgelegd. In af wachting daarvan heeft de defensie- planningcommissie op haar vergade ring van woensdag reeds verwezen naar het standpunt dat de NAVO- ministers van defensie en buiten landse zaken op hun conferentie van NEW YORK, 4-9. De Veiligheids raad is woensdagavond bijeenge weest om een klacht van Israël te behandelen, dat zegt dat een Egyp tische militaire eenheid op 26 augus tus op de door Israël bezette oever van het Suezkanaal was geïnfiltreerd en daar een Israëlische patrouillewa gen heeft aangevallen. Drie Israëliërs kwamen daarbij om het leven en een vierde werd, vol gens Israël, ontvoerd. Egypte ont kent iets met het incident te maken te hebben. De afgevaardigde van Israël bij de Ongeluk in Japanse mijn JOEBARI, 4-9. Als gevolg van een instorting in een kolenmijn te Joe- bari op het Japanse eiland Hokkai zijn acht mijnwerkers om het leven gekomen. WENEN, 4-9. In Sofia is woens dagmiddag officieel bekend gemaakt dat dinsdagavond in het gebied van Burgas aan de Zwarte Zee een Bul gaars verkeersvlegtuig van de lijn Dresden-Burgas is neergestort. Vijf tig van de 89 passagiers en de ge hele bemanning kwamen om het le ven. Nieuwe Scheldetunnel nadert voltooiing BRUSSEL, 4-9. In Antwerpen is woensdag de zinking en aanhechting van het. vijfde en laatste element van de rrieuwe Scheldetunnel voltooid. Het plaatsen van dit 115 meter lan ge element, dat 47.000 ton weegt, nam ruim 33 uur in beslag. Er rest nu nog slechts d'e 'bouw, ter plaatse, van een klein gedeelte van de tun- neikoker tussen het vijfde element en de rechteroever. Dit werk; zal binnen drie maanden gereed kunnen zij n. Verenigde Naties noemde op de bij eenkomst van de Veiligheidsraad de aanval een ernstige inbreuk op de wapenstilstandsovereenkomst. Hij zei dat de raad een halt moest toeroepen aan pogingen de toestand in het ge bied van het kanaal te verslechteren en dat de Egyptische aanval moest worden veroordeeld. De Israëliër eiste teruggave van de ontvoerde man. De afgevaardigde van Egypte her haalde het standpunt van zijn rege ring, dat aan het incident, „zo dat al plaats heeft gevonden", geen Egyp tische militairen hebben deelgeno men. Hij verdacht Israël ervan een voorwendsel te zoeken voor een aan val op zijn land. mei en juni jl. hebben ingenomen, te weten dat de NAVO een doeltreffend militair apparaat moet handhaven, een evenwicht tussen de NAVO- strijdkrachten en die van het Pact van Warschau moet verzekeren. Voorts waren de ministers het er ever eens, dat de militaire kracht van de NAVO niet verminderd kon worden, tenzij als onderdeel van een akkoord voor een evenwichtige we derzijdse vermindering van de strijd krachten. De NAVO-commissie voor defen sieplanning betreurde woensdag in dit verband dat de vooruitzichten vcor zo'n akkoord door de recente ontwikkeling in cost-Europa ernstig zijn geschaad. De leden van de de- fensiecommisise hebben woensdag voorts opnieuw de noodzaak van handhaving van de nationale mili taire kracht en de noodzaak om bij hun nationale defensieplannen reke ning te houden met de recente ge beurtenissen erkend. De algehele militaire macht van de NAVO zal voortdurend in studie worden gehouden, in het licht van de zich wijzigende politieke en mili taire omstandigheden, aldus deze verklaring van de NAVO-woordvoer- der, en op de volgende vergadering van de NAVO-min.isters opnieuw worden onderzocht. DEN HAAG, 4-9. Huurders van wo ningwetwoningen van wie na het in werking treden van de wet huur- dersbijdragen een huurdersbijdrage zal worden geheven en die in het jaar waarin de bijdrage wordt ge heven een aanzienlijk lager inkomen hebben dan in het; tweede daaraan voorafgaande jaar zullen een volgens dit lagere inkomen berekende bijdra ge kunnen betalen. Dit is de strekking van een nota van wijziging op het ontwerp van de wet huurdersbijdragen, die de minis ter van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening en de staatssecretaris van financiën bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Met deze nota wijziging willen de bewindslieden tegemoet komen aan bezwaren die voortvloeien uit het feit, dat bij vaststelling van de huur dersbijdrage het inkomen van twee jaar geleden in aanmerking wordt genomen. Dit laatste achten zij tech nisch onvermijdelijk. In de gevallen waarin het inkomen in het jaar van heffing niet meer dan tachtig procent bedraagt van het in komen van het tweede daaraan voor afgaande jaar zal aan de bijdrage- plichtige op diens verzoek achteraf ontheffing worden verleend. Gouden vignet voor C.A.V.-jubilarissen In een speciale bijeenkomst van het dagelijks bestuur en genodigden vond woensdag de uitreiking plaats van het gou den vignet der Cebeco-organi- satie aan de heren W. A. Brou wer te Nieuwerkerk en J. A. Quist te Zierikzet die op deze dag 35 jaar in dienst waren bij de C.A.V. „Schouw en-Dui- veland" te Zierikzee. MIDDELBURG, 4-9. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het voorlopig bestuur van het Haven schap Vlissingen in oprichting mede gedeeld, dat hij instemt met de bouw van een openbare los- en laadkade ter lengte van ongeveer 300 mter in het noordwestelijke gedeelte van de Sloehaven, op de in de loop van dit jaar opgespoten terreinen. Hij heeft er geen bezwaar tegen in afwachting van een beslissing om trent het verlenen van een infra structuursubsidie in de kosten met de werken wordt begonnen. In overleg met zijn ambtgenoot van financiën heeft de minister besloten de kosten van de aanleg, die op ongeveer 13 miljoen gulden worden geraamd, bij wijze van voorschot aan het toe komstige havenschap ten -laste van de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat te finan cieren voor zo ver deze kosten niet zullen werden bedekt door subsidies in het kader van de verbetering van de economische infra-structuur. In het onrendabele gedeelte van de aan- legkosten heeft het provinciaal be stuur van Zeeland de minister van economische zaken een bijdrage van 6 miljoen gulden gevraagd. Het pro ject betreft de eerste fase van een kade, die 750 m lang moet worden. Overigens heft in de Sloehaven Hoechst-Vlissingen N.V. reeds een eigen los- en laadkade van 196 me ter lengte. Dil nummer bestaat uit 12 pagina's Z.K.H. Prins Claus hoopt op 6 september a.s. zijn 42e verjaardag te vieren. (Foto: Max Koot). Ned. Rode Kruis stuurt 1000 dekens naar Perzië DEN HAAG; 4-9. Het Neder- landsche Roode Kruis verzendt met medewerking van de K.L.M. 1000 de kens naar Iran voor de slachtoffers van de aardbevingsramp. Onderzoek in Chicago naar gewelddadigheden WASHINGTON. 4-9. De Ameri kaanse nationale commissie voor de bestudering van geweld heeft woens dag besloten een onderzoek in te stellen ma-ar de „ernstige en groot scheepse gewelddadigheden" tijdens de ^democratische partijconventie in Chicago vorige week. Oostduitse troepen weg uit Tsjecho-Slowakije NEW YORK, 4-9. Volgens de New York Times zijn alle Oostduitse troepen die aan de invasie van Tsje cho-Slowakije 'hebben deelgenomen, in stilte teruggetrokken madait de Sowjet-Unie zich had gerealiseerd dat hun aanwezigheid daar zou kun- dlng van de overeenkomst van Pots- ding va nde overeenkomst van Pots dam van 1945. De correspondent va» het blad im Praag had dit vernomen van gezaghebbende militaire krin gen daar. KRABBENDIJKE, 4-9. Op rijks weg 58 nabij Krabbendijke is een personenauto met grote snelheid te gen een vrachtauto met aanhang wagen gebotst. Een der inzittenden van de personenauto, een vrouw. DAN ISTABAS (Iran). Overlevenden van de aardbevingsramp zitten te midden van de puinhopen, waar hun huizen stonden te wachten op hulp. ALMELO, 4-9. Een gedeelte van een provinciale weg in de gemeente Tubbergen is in achttien wegvakken van 240 meter lengte verdeeld. Op elk van deze vakken brengt het we genbouw bedrijf Te Siepe N.V. uit Zwolle bij wijze van proef een an dere combinatie van bindmiddelen en afdekmaterialen aan. Hel studie centrum Wegenbouw, dat voor dit experiment het initiatief heeft geno- rrHen, volgt een en ander nauwlettend teneinde te welen te komen welke combinatie in de praktijk het beste voldoet. Het is voor de eerste maal dat een dergelijk experiment op een openbare weg in Nederland plaats vindt. Men stelt zich voor het be werkte weggedeelte, dat thans enige dagen voor het verkeer is afgesloten, een jaar lang te laten berijden om dan een definitieve keuze te maken tussen de verschillende beproefde combinaties. Het uiteindelijke doel is een betere oppervlaktebehande ling voor tertiaire wegen tt vinden. Ju weiendiefstal in Rotterdam ROTTERDAM, 4-9. De Rotterdam se recherche is een uitgebreide speuractie begonnen naar vier man nen en twee vrouwen, die er woens dag in zijn geslaagd uit de kluis van een juwelierszaak aam de Lijnbaan im de Maasstad een zwartleren por tefeuille met 10 briljanten te stelen. Volgens de juwelier vertegenwoordi gen de sieraden een waarde van f 30.000 tot f 35.000. De Rotterdamse recherche is er van overtuigd dat de vier mannen en d'e 'twee vrouwen dezelfde zijn, die ongeveer vier weken geleden bij een Amsterdamse juwelier sieraden ter waarde van f 150.000 ontvreemd den. Dodental aardbeving in Turkije: 27 ISTANBUL, 4-9. Het officiële dodencijfer als gevolg van de aard beving die dinsdag de Turkse plaats Bartin en zes omliggende dorpen heeft getroffen, is tot 27 gestegen. In de afgelopen nacht deden ziich nog kleine schokken voor. Ondanks zwa re regenval bracht de bevolking de nacht door in de open lucht. Er zijn 2.000 tenten naar het ge troffen gebied gestuurd. kwam daarbij om het leven, terwijl de- bestuurder en drie andere passa giers zware verwondingen opliepen. Zij zijn in het ziekenhuis „Bergzicht" in Goes opgenomen. De bestuurder van de Belgische vrachtauto met aanhanger moest remmen voor een voor hem rijden de tractor met aanhangwagen, en kwam daarbij dwars op de weg te staan, met gevolg dat de personen auto er tegenop vloog. Het slachtoffer van de aanrijding is de 23-jarige mevrouw de Hoog- Keijzer, echtgenote van de bestuur der van de personenauto de heer C. de Hoog (30 jaar) uit Zwijndrecht. Verder zaten in de verongelukte per sonenwagen de vader van de be stuurder, de 55-jarige J. de Hoog uit Rotterdam en de boekhouder D. Mal- lekoote uit Krabbendijke met echt genote. De vier inzittenden zijn al len ernstig gewond. Ou fl-stationschef door trein overreden BERGEN OP ZOOM, 5-9. Op het stationsemplacement te Bergen op Zoom is donderdagmorgen omstreeks half zeven de oud-stationschef, de heer W. J. van Schaik, 71, door een trein aangereden. De heer v. SOhaik kwam zoals elke morgen, naar de eerste klasse wachtkamer van het stetion, waar hij sinds zijn pensione ring werkt op de boekhouding. Hij liep de spoorbaan over, nadat hij zijn fiets had weggezet, op een mo ment dat er geen trein pleegt te rij den. Vanuit de richting Zeeland na derde lechiter een herstellingstrein met ibielzen, waarop de heer van Schaik miet gerekend had. De oud- stationschef werd gegrepen en en kele tientallen meters verder tegen de grond geslingerd. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij even later overleed. MIDDELBURG, 4-9. Tijdens een ontvangst te Middelburg van een aantal journalisten, dat deelneemt aan een ANWB-excursie, heeft de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, mr. J. van Aartsen gezegd geen bezwaar te hebben te gen de vestiging van bedrijven in het Moerdijkgebied, maar wel tegen hel hier creëren van een zeehaven gebied dat door een kanaal met het Rotterdamse havengebied zou wor den verbonden. Hij maakte deze opmerking, nadat hij gewaagd had van de ontwikke lingen in Terneuzen en het Sloege- bied, maar in welke ontwikkeling de laatste 2 a 2Vz jaar stilte is ingetre den. Zeeland is niet ongeduldig maar verontrust. Zou Zeeland echter in Indien de jonkheid niet en deugt En geeft de schuld niet aan de jeugd; De vader zelf verdient de straf Die haar geen beter les en gaf dit tempo zijn ontwikkeling door zetten dan zou de provincie pas over 200 jaar zijn waar zij wil wezen. Naast de provincie hebben ook de reeds in Zeeland gevestigde indus trieën verwachtingen gehad ten aan zien van de verdere ontwikkeling. „Zeeland is bang voor stagnatie". Zijn opmerking, zo zei de commis saris, doet niet af aan ivat Rotter dam doet. Zeeland weet dat er ook iets in andere provincies moet ge beuren. Het Moerdijkgebied als zeehaven gebied m,et een vaarverbinding naar Rotterdam ziet mr. van Aartsen in strijd met de plannen rond het Wes- terscheldebekken en de in deze pro vincie gewekte verwachtingen. Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt maar geen regen var betekenis; in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidelijke wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 6 sept. Zon op 6.00, onder 19.16. Maan op 19.24, onder 5.01. Volle maan: 6 september te 23.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 sept. 2.49 v.m. 15.06 n.m. BROUWERSHAVEN 6 sept. 2.28 v.m, 14.56 n.m. Springtij: 9 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk verplaatste zich van de Golf van Biscaye naar Frankrijk. Hier door nam de buiigheid in onze om geving af en was er weinig wind. In de afgelopen nacht vormde zich daarbij op vele plaatsen mist. Op de oceaan 'ten zuiden van IJsland nam een depressie in betekenis toe. Een bij de depressie behorend fron't ver plaatste zich in oostelijke richting en zal het komende etmaal via de Britse eilanden onze omgeving be reiken. Aangezien het front in bete kenis afneemt wordt er niet veel re gen uit verwacht. Wel neemt de wind tot matig toe en krimpt daarbij naai- zuidelijke richtingen. De tem- peraituren zullen mogelijk iets hoger worden 'dan vandaag. LAGOS, 4-9. De Nigeriaanse fede rale regering heeft meegedeeld dat zij akkoord gaat met de voedsel vluchten van het Internationaal Ro de Kruis naar Biafra. Het Rode Kruis kan als „nood maatregel" vanaf heden tien dagen Ihiala in Biafra. De regering is ge troffen na een onderhoud met de Ro- lang voedsel overvliegen van Ferna- do Poo naar de landingsbaan Uli- de Kruis afgevaardigde dr. August Lindt. NIEUW LEKKERLAND. Op de Lekdijk in Nieuw Lekkerland is de 34-jarige heer A. Groenendijk uit Streefkerk met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende auto gereden. De man was op slag dood. ROTTERDAM. In het woensdag verschenen Metro-rapport 5 hebben vier gemeentelijke diensten in Rot terdam aanbevelingen gedaan over de bouw van een oost-west metro lijn in de Maasstad. DE NOODREM j UTRECHT, 4-9. Het vorig jaar werd 175 maal in de trein aan de noodrem getrokken. In 46 i gevallen diende de spoorwe gen een eis tot schadevergoe ding in. In 1965 en 1966 werd respektievelijk 195 en 203 maal een trein extra tot stilstand- gebracht. In vele gevallen, al dus de Nederlandse Spoorwe gen, wordt louter uit balda digheid aan de noodrem ge trokken. Maar er wordt ook veelvuldig van gebruik ge - maakt, wanneer het om de veiligheid van mede-reizigers gaatBij de spoorwegen zijn echter ook gevallen bekend, waarbij een reiziger de nood remkabel in de toilet aanzag voor de trekker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1