Luitenant-kolonel A. M. Bosshardt komt naar Zierikzee voor lezing over Leger des Heilswerk in donker Amsterdam STREEKNIEUWS Raad verdeeld, maar Brouwershaven nu toch bij streek-V.V.V. Speciale avond voor alle vrouwenverenigingen op woensdag 11 september a.s. Start clubhuiswerk ,,De Lichtboei" op 20 september met gecostumeerde optocht ZIERIKZEE, 4-9. Op woensdag 11 september aanstaande zullen in ver enigingsverband „georganiseerde" Zierikzeese meisjes en vrouwen kennis kunnen nemen van het werk van een voor Nederland unieke Leger des Heilsinstelling: het goodwill-centrum in Amsterdam. Enige cijfers van de werkzaamheden van dit goodwillwerk in 1966: huisbezoeken door maatschap pelijke werksters, 10.930; geholpen personen, 9.490; door vrijwillige mede werkers bezocht, 2.328; bezoeken aan publieke huizen, 8.370; vrouwen en meisjes geholpen bij terugkeer naar eigen gezin, pleeggezin of tehuis. 827. Over de vele kanten van dit bij zondere werk van het Leger des Heils in „donker Amsterdam" zul len de Zierikzeese dames worden voorgelicht door een bij uitstek des kundige en landelijk bekende figuur op dit terrein, namelijk door luite nant-kolonel A. M. Bosshardt uit Amsterdam, die op boeiende wijze zal trachten haar gehoor duidelijk te maken waarom de situatie in de oude binnenstad van Amsterdam als het ware „gemaakt"is voor een Goodwill centrum. Luitenant Bosshardt is uiteraard villkomen op de hoogte met de eigen specifieke problemen van dit duide lijk omgrensd gebied, waar de groot ste concentratie van prostitué's in Nederland wordt aangetroffen. Deze avond over het Amsterdamse good- will-werk van het Leger des Heils krijgen de Zierikzeese vrouwenver enigingen aangeboden op woensdag 11 september, en wel in de vorm van een bijeenkomst die gehouden zal worden in het clubgebouw „De Lichtboei", 's avonds om half acht. De komende lezing van luitenant- kol. Bosshardt valt samen met de start van een nieuw seizoen, waar voor de leider van het Zierikzeese korps, luit. Knot, een groot aantal activiteiten op zijn programma heeft staan. Tot de „nieuwbjes" behoort in de eerste plaats wel de instelling van een dagelijikse kindercrèche, om de mogelijkheid te openen voor wer kende jonge moeders hun kinderen - in de leeftijd tot 4 jaar - onder toezicht achter te laten, als er drin gende werkzaamheden zijn te ver richten .Speciaal voor dit doel zullen in „De Lichtboei" speeltoestellen voor jonge kinderen worden ge- de jeugd vormt ongetwijfeld een spoorwegemplacement met een aan tal elektrische lokomotieven en trei nen. Dit fraaie werkstuk kreeg het Zierikzeese Leger des Heils ten ge schenke van een particulier. De opening van het nieuwe 'sei zoen zal op originele wijze gestalte worden gegeven en wel met een grote gecostumeerde optocht die is vastgesteld voor 20 september a.s. Aan deze oj)tocht zal medewerking worden verleend door de Kon. Har monie Kunst en Eer". Het komende straatfeest zal zich in hoofdzaak af spelen op het HavenpleinOp het plein komt een grote lichtboei te staan, het licht er in zal worden ont stoken door burgemeester D. W. Kastelein. De jeugd wordt intussen opgewekt om van dit aanstaande „buitenge- beuren" iets aparts te maken en om fietsen en karren om te bouwen tol; bijv. een zeeschip of een piraten- schip en zich op bijpassende wijze te verkleden als zeekapitein, zeero ver, matroos, stuurman, kok of op andere wijze. De bedoeling is dat deze vloot „dobbert" naar het Ha venplein waar een deskundige jury gereed zal zitten om de mooiste werkstukken aan te wijzen. De win naars worden beloond met fraaie prijzen. Op zondag 8 september a.s. krijgt het Zierikzeese Leger des Heils be zoek uit Amsterdam en wel van ma joor J. Heynsdijk, de nieuwe terri toriale jeugdsecretaris, die een kijk je komt nemen in „De Lichtboei" en leiding zal geven aan enige speciale diensten. Hobbyclubs Vele hobbyclubs kunnen de ko mende wintermaanden weer volop aan hun trek komen iin „De Licht boei". In het jeugdgebouw zijn enige vernieuwingen aangebracht, en zal alle gelegenheid zijn tot nuttige vrijetijdsbesteding in clubverband. Zo zal de jeugd' zich kunnen toeleg gen op emailleren, op leerbewerkng en linoleumdrukken, om maar en kele creatieve zaken te noemen die aan de orde zullen komen. Boven dien hoopt luit. Knot er in te slagen een instuif voor rijpere jeugd van' de grond te krijgen, en een speciale ,,soos"-avond op de vrijdagavonden. Een belangrijke trekpleister voor Luit. Kol. A. M. Bosshardt uit Amsterdam. SPORTBERICHTEN Start competitie damver. „Zierikzee" De damvereniging „Zierikzee en omgeving" vangt a.s. vrijdag 6 sep tember het nieuwe seizoen aan met wedstrijden om het clubkampioen schap. Voorts zal weer deelgenomen worden aan de competitie van de Zeeuwse Dambond. Nieuwe leden zijn van harte wel kom! Het vervoer behoeft geen be lemmering te zijn, want de huidige leden wonen over het gehele eiland verspreid; meerderen van hen be schikken over eigen vervoer, zodat voor de reis heen en terug gezorgd kan worden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de secretaris J. Huigens te Kerkwerve, tel. (01110) 2492 en K. B. Hogerland te Zierikzee, tel. (01110) 2059. De wedstrijden worden gehouden in een der zalen van het Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije 2 te Zie rikzee. ZIERIKZEE Chr. Plattelandsvrouwen starten nieuw seizoen met mode-show De eerste bijeenkomst in het nieu we seizoen van de Ohr. Plattelands- vrouwenibond afdeling Schouwen- Duivelamd zal gehouden worden op maandag 9 september a.s. in. hotel „Concordia". Het wordt dit jaar een bijzondere start, namelijk in de vorm vani een modeshow, te verzorgen door de firma's Holty, Drehsen en Verton. Oprichting N.V.V.-bond „De Eendracht" Als resultaat van een initiatief, ge nomen door het dagelijks bestuur van de Bestuurdersbond Schouwen- Duiveland van het N.V.V. is giste ren (woensdag) alhier definitief op gericht de Algemene Bedrijfsbond Textiel en Kleding „De Eendracht". De oprichting van. de nieuwe N.V. V.-afdeling, waarvoor reeds een veertigtal leden 'kon worden aange trokken uit de kring van werkne mers van fabrieken dn/ de textiel branche op Schouwen-Duiveland, werd 'gisteren een feit tijdens een go'edi bezochte oprichtingsvergade ring in het „Huis van Nassau". In deze bijeenkomst werd een toelich ting op het werk van „De Een dracht" gegeven 'door de distnicts- bestuurder, de heer J. C. Flipse uit Tilburg. Bovendien werd een be stuur gekozen. Voorzitter werd de heer R. Wever, secretaris de heer K. Hoppers en penningmeester de heer A. Mu9te, allen te Zierikzee. Als be stuursleden werden verder benoemd de 'dames mej. N. Heij'boer te Zierik zee en mej. I. Zorge te Ouwerkerk. SCHARENDIJKE Benoeming hoofd Chr. Nationale School Tot hoofd van de Chr. Nationale School te Scharendij ke is m.i.v. 1 januari 1969 benoemd de heer M. A. de Vries uit Gouda. BROUWERSHAVEN Praktische verkeerslessen in verkeersschool Op woensdag 11 en donderdag 12 september a.s. zal de jeugd verkeers school van het Verbond voor Veilig Verkeer een bezoek brengen aan B rouwersh a ven De verkeersschool bestaat uit een bedieningswagen en 12 voertuigen, t.w. 6 trapauto's en 6 fietsjes. Op de Markt zal een parcours worden uitgezet met de nodige ver keersborden, verkeerslichten, split singen, kruisingen enz. waarna de leerlingen van de 5e en 6e klassen der scholen uit de gehele gemeente dit parcours zullen moeten rijden. Vanuit de geluidswagen worden de nodige aanwijzingen gegeven. Elke leerling krijgt 2 lessen van een half uur t.w. de eerste les op woensdag 11 en de tweede op donderdag 12 september. Een totaal van 88 leerlingen zullen aan deze praktische cursus deelne men onder leiding van het onderwij zend personeel. Deze cursus is weer mogelijk ge worden door de activiteiten van de afdeling Brouwershaven van Veilige Verkeer. Het valt uiteraard van har te toe te juichen dat dit initiatief ge nomen is. DREISCHOR Concert door „Apollo", Nieuwe Tonge Op zaterdagavond a.s. zal het mu ziekgezelschap ,;Apollo" uit Nieuwe Tonge concerteren in de mobiele muziektent aan. de Ring te Dreischor Rond 7 uur zal het korps thel majo rettes en drumband vanaf de Boo- gerdweg een muzikale wandeling door Dreischor maken. Daarna zal het concert worden gegeven, dat in hoofdzaak in het populaire en lichte genre gehouden wordt. Ongetwijfeld garandeert „Apollo", dat uitkomt in de afdeling „Uitmuntendheid" van de Koninklijke Federatie een mooie, muzikale avond. Start nieuw seizoen bejaardensociëteit De bejaardensociëteit hoopt op dinsdag 10 september om 3 uur weer te beginnen met haar 14-daagse sa menkomsten. De bijeenkomsten wor den gehouden in hotel „De Drie Schorren". Nieuwe bezoekers boven de zestig jaar zijn hartelijk welkom. OOSTERLAND Gecombineerde Gereformeerde Jeugddienst De morgengodsdienstoefening van de Ger. Kerk alhier op zondag 8 sep tember eik. zal. in verband met de jeugdzondag, gehouden worden in combinatie met de Ger. Kerk te Nieuwerkerk, in het kerkgebouw van deze kerk aldaar. Deze dienst, waar in de pastor-loci. dr. J. H. Becker, 'n jeugddienst zal houden, vangt aan om 10 uur. Uitbreiding glas-cultuur Door de gebrs. Verhoek Az., wo nende aan het Laurensweegje onder deze gemeente, wordt een aanvang gemaakt met glascultuur. Op een perceel, gelegen naast de woning is men momenteel bezig een groot wa renhuis te bouwen met een opper vlakte van ongeveer 1100 m-. Het ligt in de bedoeling van deze onder nemende tuinders aanvankelijk groenten te gaan telen in deze kas om dan te zijner tijd over te schake len op bloemencultuur. Voor zover bekend is dit weer de eerste broei kas in de polder. Voorheen waren er verschillende 'tuiniers die in' de glascultuur zaten, waarvan sommi gen ook wel druivenkassen hadden. Maar de meeste van dezé hebben deze teelten er aan gegeven en zijn overgeschakeld op de fruitteelt. BRUINISSE Volautomatische tegelpers Naast de fabrieken aan de water kant bezit Bruinisse op het indus trieterrein aan de Dorpsweg, im de betonwarenfaibriek Griep nog een industrie, die er zijn mag en die door voortdurende modernisering ook met zijn tijd weet mee te gaan. De nieuwste aanwinst van de heer Griep is de volautomatische tegel pers die dezer dagen in bedrijf is gesteld. Het woord „volautomatisch" ver raadt al dat de mankracht bij deze machine zo goed als uitgeschakeld is. Het produktievermogen van deze machine As 5000 tegels per dag. Maar niet 'alleen de kwantiteit is opge voerd, de kwaliteit, en dat is bij te gels zeer belangrijk, is aanmerkelijk verbeterd. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinis se, zijn nadere inlichtingen te beko men over de navolgende in de maand augustus 1968 te Bruinisse gevonden voorwerpen: Een werphengel; een sleutelhanger met twee sleuteltjes; een kinderbril; een lichtblauw overhemd met zwern- riem en kindersandaien; een wit overhemd; een nieuwe Enka spons; een bruine portemonnaie met rits sluiting; een bruine portemonnaie met inhoud; een kettinkje met blauw stenen molentje; een biljet van f 5; een zwarte paraplu. Annekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Franka gezorgd. U weet wel, die échte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn. Mosselzaad van de Hondsbosse Zeewering Men moet beslist ouder zijn dan 60 jaar, cm zich te kunnen herinne ren, dat mosselzaad van de Honds bosse zeewering werd gehaald. Het Noord-Hollandse waterschapsbestuur van deze zeewering stond daar blijk baar wat huiverig tegenover, want later mocht het niet meer. Van een gewijzigd inzicht spreekt echter het aanplakbiljet waarbij mosselkwekers thans worden uitgenodigd, in te schrijven op 'de mogelijkheid, tot het rapen of steken yan mosselzaad van de strandhoofden tussen Den Helder en Petten. De vergunning zou aan de hoogste inschrijver van 1 novem ber af worden verleend. De neerslag in augustus Meestal wordt het bericht over de neerslag, opgevangen op het proef bedrijf „Scheldemonden" begonnen met de kop „De neerslag in Duive- land", maar dat zou voor de maand augustus niet juist zijn. Overal dn de omgeving is meer regen gevallen dan in de polder Bruinisse, in Zuild- Beveland zou men deze maand zelfs meer dan 200 mm uit de regenmeters hebben getapt. Voor de „Schelde monden" is het cijfer slechts 94 mm, tegen 89 mm normaal. Toppen van regenvaldagen waren 18 aug. met 22,6 mm, 14 aug. met 15 mm en 9 aug. met 14 mm. Zomerse dagen (temperaturen van 25-30 graden Celsius) kwamen niet voor. Sleohts op één dag werd 25 graden Celsius bereikt. AMSTERDAM. De 11-jarige Ma- rinus Plug uit Amsterdam is bij een verkeersongeluk op het kruispunt Plesmamlaan-Baden Powellweg in zijn woonplaats om het leven geko men. LEEUWARDEN. Prins Bemhard heeft in Leeuwarden de Prins Bern- hardschool voor dhristelijk basis-on derwijs geopend. De prins onthulde de naam van de school door het wegtrekken van een doek. Discussie over verandering van parkeer ruimte in plantsoen BROUWERSHAVEN, 4-9. De raad der gemeente Brouwershaven onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. P. Boersma kwam dinsdag avond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving was de héér F. Dooge. Naar aanleiding van een schrijven van diverse bewoners van Noord- dijkstraat en Nieuwstad betreffende parkeerruimte naast de woning van de heer Kroon, welke ruimte thans is veranderd in een plantsoentje, merkte de heer M. Matthijsse op, dat hij het graag in de oude toestand zou terug zien. Het werk is ten eerste gebeurd zonder medeweten van de raad, en diverse omwonenden zijn gedupeerd. Ook de heer J. A. v. d. Bijl vond dat het college te voorba rig is geweest en dat het met een voorstel had moeten komen. De voorzitter zei dat er klachten zijn binnengekomen van het parke ren des nachts en merkte op dat er op het Havenplein volop ruimte is voor auto's. In afwachting van een saneringsplan ligt het in de bedoe ling het in de Smalstad gezond te houden. De heer Braber geloofde dat de fracties meer tegen het feit zijn dat b. en w. dit eigener beweging hebben gedaan, dan over het punt dat deze strook nu beplant is. De voorzitter deelde de raad mede, dat gezien de geringe belangstelling voor de badhuizen te Zonnemaire en Noordgouwe het plan bestaat deze binnen afzienbare tijd te sluiten, me de gelet op het feit, dat dan de wo ningwetwoningen van een douche zullen zijn voorzien. Op een vraag door de heer Ma- thijsse, hoe of de aanleg der riole ring verloopt in Brouwershaven deelde de voorzitter mede. dat men ruimschoots voor is op het schema. „De hele gemeente gaat onderstebo ven", aldus de raa'ds-voorzitter, „maar dat hebben we geweten". Bij het voorstel om de woniing van de heer H. Kloet te Noordgouwe, be woond door de heer L. van! Felrus onbewoonbaar te verklaren, atten deerde de heer Dalebout op het feit dat de 85-jarige inwoner zijn huis niet uit wil. Hij wordt goed verzorgd door de buren en spreker vond het een harde maatregel. Hij sprak de wens uit dat deze oude man in het huisje, dat volgens het voorstel over een half jaar ontruimd moet zijn, zijn laatste levensjaren zal mogen slijten. Gezien de diverse persoon lijke bedenkingen werd het voorstel op verzoek van de heer v. d. Bijl teruggenomen. Streek-V.V.V. Schouwen-Duiveland Naar aanleiding van het punt toe treding tot de Stichting Streek-V.V. V. Schouwen-Duiveland merkte de heer J. A. v. d. Bijl op dat dit voor stel hem zeer bevreemdt. „Dit ademt de slechte financiële positie onzer ge beente en gelet op het feit dat we Advertentie 1 makkelijk licht echte duurzaam IÉ' fff ',n /UPPft W strijken ^^kleuren ^ffiresultaat fl Mflfflfo vorf van vottowinkol iichtechte .kleuren duurzaam jresultaat verf van vettewinkel de V.V.V. van Brouwershaven reeds subsidiëren komt er nog eens een bedrag overheen voor deze stichting van 10 cent per inwoner wat onze fractie veel te hoog vindt". De raadsvoorzitter stelde dat deze Streek-V.V.V. van de grond moet komen. Voor Schouwen-Duiveland betekent het één van de pijlers der bestaansmogelijkheden. Uit dien hoofde is deze subsidie volledig ver- al'dus de raadsvoorzitter, dat de antwoord. Men kan wel aanvoeren, rechtstreeks betrokkenen nog niet overtuigd zijn van het grote nut van V.V.V. maar we moeten dit zien in het kader van het stimuleren der economische mogelijkheden op het eiland. De welvaart gaat echter ver der dan de betrokkenen; ze gaat er overheen! De heer L. Braber was het roerend met de heer v. d. Bijl eens, „daar we er met dit dubbeltje niet zullen komen", maar volgend jaar weer voor een verhoging ko men te staan. De belanghebbenden doen er zelf weinig of niets aan, al dus de heer Braber, wat mr. Boers ma bestreed door er op te wijzen dat de leden te Brouwershaven enige tijd geleden hun contributie drastisch hebben verhoogd nu ze het nut in zien van een eigen V.V.V.-kantoor. Mr. A. Gast betoogde dat het per centage dat er niet aan meedoet zeer klein is. We moeten het grote belang van het eiland voor ogen stellen en terecht gaat ook hier „de cost voor de baet". De heer v. d. Bijl zei dat zijn frac tie niet tegen het voorstel is, maar gezien de slechte financiële positie der gemeente zijn de kosten te hoog. Men had andere wegen moeten be wandelen en de centrale overheid inschakelen. Wethouder P. de Moor vond dat er toch iets moet zijn om samengebundeld met de andere V.V. V.'s bij de overheid te kunnen aan kloppen. De enkeling bereikt niets. Nadat mr. Boersma de raad nog had voorgehouden dat de andere ge meenten op het eiland reeds zijn toe getreden besloot de raad met de stemmen van de heren J. A. v. d. Bijl, J. J. Klaasse, A. D. Dalebout en L. C. Braber tegen, tot toetreding. In verband met een hem opgelegde aanslag woonforensenbelastang voor de woning Pauwstraat 8 te Noord gouwe heeft de heer A. H. Vermeu len zioh met een bezwaai'schvift tot de raad gericht. Omdat deze woning niet is aangesloten op waterleiding en elektriciteitsnet meende recla mant dat deze niet is te beschouwen als woning in de zin der verorde ning woonforensenbelastang. Aange zien de woning aan het criterium voldoet dat iemand belastingplichtig is, wanneer hij, zonder in de ge meente hoofdverblijf te hebben er gedurende het belastingjaar meer dan 90 dagen voor zich of zijn gezin een gemeubileerde woning beschik baar houdt was het verweer van de heer Vermeulen nliet ter zake die nende en werd besloten het niet- ontvankelijk te verklaren. Woningbouw Inzake de 'bouw van 21 woningen merkten b. en w. op dat de gemeen te'een contingent van 8 woningwet woningen is toegewezen onder voor waarde, dat een gelijk aantal slechte woningwetwoningen geamoveerd zal worden. Deze toewijzing is gegeven n.a.v. het herhaald verzoek om de hulizen -in de Poor td ij kstr aalt te Brou wershaven te vervangen. Waar het in de bedoeling ligt om keuze wonin gen te bouwen wordt op de toewij zing van de 8 woningen een toeslag gegeven van 10 pet. zodat 9 wonin gen gebouwd kunnen worden. Ui)t de komende bouwstroom komen hier nog 12 woningen bij, zodat met 21 woningen gestart kan worden, welke alle te Brouwershaven zullen wor den gebouwd, omdat er voor Noord gouwe praktisch geen aanvragen zijn en in Dreischor en Zonnemaire reeds 20 ratiowonlingen zijn gebouwd. De bouw zal geschieden door de woning -.bouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee. De heer J. A. v. d. Bijl had graag gezien dat Noordgouwe ook een paar woningen had gekre gen, om' de leefbaarheid te vergro ten. Men moet deze kern niet op slot doen. Mr. Boersma somde een aantal pro j eaten op, welke reed's in deze kern gerealiseerd zijn mede ter 'be vordering der leefbaarheid. Zijn per soonlijke mening was dat men tot een afronding van deze kernen moet 'komen en gezien het feit dat men tegenwoordig in stromen moet bou wen 'is het plaatsen van enkele hui zen veel te d'uur, ook voor wat be treft de grondverwerving. En terug komend op d'e gestelde leefbaarheid: De realisering van het bosplan Schud'debeurs zal dit meer in de hand werken dam enige huizen. Op een vraag van de heer Braber of er een redelijke kans bestaat dat deze woningen worden 'bezet kon de raadsvoorzitter bevestigend ant woorden. Verkeersmaatregelen Een reeks van verkeersmaatregels voor de kern Brouwershaven kreeg de raad voorgeschoteld teneinde het gevaarlijke kruispunt hoek Markt- Noorddijkstraat te ontlasten. Het lag in 'd'e bedoeling de verkeersstroom im 'de Noorddijkstraat en de Baan- straat „om" te draaien en een ver bod van ingaand verkeer via Kerk straat An te voeren. Het raadslid mr. Gast had deze verkeerssituatie nog eens grondig bestudeerd1 en kwam tot de conclusie dat opheffing van het gevaar op genoemde krui sing gemakkelijker kan worden be reikt door het bord „Verboden voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen", dat thans bevestigd is aan het pand van de voormalige smede rij van de heer van Ham te bevesti gen aan de muur van de heer Cla- risse, zodat men vanaf de Markt de Noorddijkstraat niet meer in mag rijden. Voor 'de rest kan alles bij het oude blijven, een suggestie welke b. en w. graag overnamen en waarmee de raad zich meteen kon verenigen. De raad ging z.'h.s. akkoord met de fusie der waterleiding maatschap pijen. waarbij d'e gemeente met 88 aandelen van f 1000 zal deelnemen in -het maatschappelijk kapitaal. Vastgesteld werd de voorlopige gemeenterekening 1966 met een na delig slot van f 28.919,16 voor de ge wone dienst en idem voor de kapi- taaldienst met een bedrag van f 412.691,94. Tot gemeentearts in vaste dienst werden benoemd de heren doktoren W. Terpstra te Brouwershaven en G. J. v. d. Waarden te Noordgouwe. Eervol ontslag werd verleend aan mej. W. Ossewaarde als hoofdleid ster der kleuterschool te Zonnemai re. Tijdelijk aangesteld als leidster, belast met de waarneming van de functie van hoofdleidster is benoemd mej. C. G. de Moor te Zierikzee. Met ingang van 1 november wordt tot vakman le klasse in vaste dienst benoemd de heer A. M. Brouwer te Brouw ersha ven Als hamerstukken werd een tien tal begrotingswijzigingen afgedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10