G ijs de Peur Onze levensverzekering is straks bijna f 4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Raadsagenda gemeente Bruinisse kon vlot worden afgewerkt De oudste stad ter wereld gevonden bij Santander Eerste mosselen naar Parijs - Goede export in augustus Binnen 15 tellen klaar: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 september 1968 Nr. 20056 BRUINISSE, 2-9. Op bijzonderdat maatregelen in dit opzicht zijn vlotte wijze heeft (1e gemeenteraad van Bruinisse zich zaterdagmorgen door een 15-tal punten tellende agenda gewerkt. Alle leden waren aanwezig. Bij de ingekomen stuk ken was een brief van de secretaris van de Engelse „Brassband" die te Bruinisse een uitvoering gaf, waar in de gemeenschap Bruinisse als ge heel en loco-burgemeester W. van Gilst in het bijzonder dank werd ge bracht voor de manier waarop de band door de gemeente was ontvan gen. De heer L. Becu bracht verslag uit van een vergadering van de commis sie om te komen tot een overdekt zwembad op Schouwen-Duiveland. „Deze zaak marcheert", aldus de heer Becu. Wethouder Jumelet deed en kele mededelingen van de gemeen schappelijke vergadering met gemeen tebestuurders van Schouwen-Duive land en Tholen betreffende de luoht- verontreinjiglng. De verkoop van 400 m2 bouwgrond aan de heer P. J. Hanse en van 1472 m2 bouwgrond aan de Staat 'der Ne derlanden (bouw politiebureau en twee woningen) wordt z.h.st. goedge keurd. Bij de gunning' van het opnieuw, aanbrengen van 58 nieuwe gootste nen in woninigen in de oude nieuw bouw komt ook de afwikkeling van het zoutscha dehor stel nog even ter sprake. De heer L. Bal (arb.) be treurde het dat de keldertrapjes nog steeds niet zijn aangebracht. Dit gaf aan de heer Van de Velde aanlei ding op te merken dat het misschien aanbeveling zou verdienen de leve ring van de gootstenen dan niet op te dragen aan de laagste inschrijver, dia in verzuim blijft het zoutschade- herstel af te wikkelen, maar aan de laagste inschrijver op één na, de fir ma S. Capelle. B. en w. zullen, alles doen wat mogelijk is, dat het zout- schadeherstel zo spoedig mogelijk wordt opgeleverd en indien mogelijk boete voor te late oplevering toepas sen. Met de verkeersmaatregelen voor de straten in en om het weekend - woningenpark i.e. de afsluiting van de Knikkerpad voor gemotoriseerd verkeer ging de raad akkoord. In onderzoek is, de mogelijkheid om de sloot .langs de Knikkerpad te dem pen, maar deze zaak moet nog door b. en w. worden behandeld. De punten 9, 10 en 11, vaststelling van een regeling inzake het instel len van beroep bij weigering of in trekking van een dansverguning, het opieuw instellen van de verordening op de recreatiewoonverblijven in de gemeente Bruinisse en de 2e wijzi ging van de bouwverordening der gemeente Bruinisse waren even zo vele hamerstukken. Fusie waterleidingmij Het fusievoorstel van de N.V. Wa terleidingmaatschappij „Schouwen- Duiveland" met de N.V. Waterleiding Mij „Midden-Zeeland" gaf stof tot een uitgebreide bespreking. De heer Van de Velde waarschuwt tegen een overbezetting van het per soneelsbestand in de top zoals wel eens eerder bij een andere dienst voorkwam, maar de voorzitter zei getroffen. Van de watervoorziening nu en in de toekomst wordt met be langstelling kennis genomen. De bouw van 10 bejaardenwonin gen voorzien van centrale verwar ming rond en bij het op te richten bejaardentehuis heeft aller instem ming. De heer M. J. van de Velde brak nog een lans voor de stichting van een instructiebad achter het gemeen telijk gymnastieklokaal, het instruc tiebad te Wissenkerke kostte f 75.000 Bij zelfwerkzaamheid van de ge meentenaren zou dit bedrag belang rijk kunnen worden gedrukt aldus de heer Van de Velde, die de spon taniteit bij de feestelijkheden van het 500-jarig bestaan, wilde meten aan de bouw van het instructie- zwembad. De voorzitter geloofde niet dat de feestviering en de bouw van een instructiebad met elkaar te ver gelijken zijn. Gezien de mogelijkhe den in de toekomst (onder meer de realisering van een overdekt zwem bad 'in de gemeente Duiveland) heb ben b. en w. besloten een afwach tende houding aan te nemen, zonder de zwembadplannen voor goed in de ijskast te bergen. Het herstel van de woning van de1 familie Koster-van Popering, Herts- bekestraat gaat f 7200,- kosten. Hier moet worden geheid, iedereen is echter van de noodzakelijkheid van herstel van het verzakkende pand overtuigd. De familie Koster zal ge durende het herstel zijn intrek ne men in de pastorie van de Her vormde gemeente. Een lichtmast zal worden geplaatst op de hoek Molen weg bij de weekendwoningen (par keerterrein). Dg heer M. J. van de Velde (PvdA) had een serie vragen voor de rond vraag, die echter op verzoek van de heer Kik grotendeels in portefeuille wei-den gehouden om des tijds wille. Wel werd een nabeschouwing ge houden over de geslaagde feestelijk heden ter viering van het 500-jarig bestaan en de financiële consequen ties nu en in de toekomst. De heer L. Bal drong er op aan het reisje met de bejaarden toch nog te houden. Gesproken werd over enkele ge vaarlijke kruispunten van straten in de gemeente. „Flitsen" uit het buitenland KINSJASA. Uit: diplomatieke kringen in Kinsjasa is vernomen dat president Massamba Debat van Kon go-Brazzaville voor de tweede maal binnen een maand is afgezet en zich in hechtenis bevindt. BERES (Kentucky). Zeven negers en zes blanken worden beschuldigd van moord, na een schietpartij tus sen negers en blanken" in de buurt van Beres, waarbij een blanke en een neger de dood vonden. DJAKARTA. Een niet genoemd aantal West-Iriaanse padvinders zijn door de centrale Indonesische pad vindersorganisatie uitgenodigd voor een bezoek aan het nationale pad vinderskamp, dat thans in Bogor gehouden wordt. PRAAG. De Tsjechos'lowaakse on derminister van binnenlandse zalken, dr. Jan Zaruba, heeft zelfmoord ge pleegd nadat hij had geweigerd de documenten van zijn ministerie over te dragen aan de geheime Russische politie. Dit is in welingelichte krin gen in Praag meegedeeld. MOSKOU. De Pravda heeft min of meer bevestigd dal de geruchten uit Wenen, volgens welke er 40.000 Tsjechoslowaakse namen op de Rus sische zwarte lijst staan, juist zijn. LAND- EN TUINBOUW Stoppelbemesting - Na jaarsbemesting Er zijn gebieden waar men de ba sisbemesting, kali en fosfaat, uilslui tend als najaarsbemesting geeft. Dat zijn de kleigronden langs de Noord en Oostzee, dat zijn de lemige gron den, die een groot deel van midden- Europa beslaan. Kali geeft men elk jaar ,alnaar het te verbouwen gewas. Fosfaat geeft men soms al in twee- of drievoudige gift, eens per twee of drie jaar. Dat spaart werk. Er is ook minder trekkracht nodig en over de stoppel uitgereden voorkomt dat veel structuurbederf. Ook in ons land ziet men het voor deel van deze handelwijze steeds Pre-historische mensen bouwden sieden onder de grond Het is bekend, dal in de lijd toen een groot deel van noord-Europa on der het ijs bedolven lag - de zoge naamde ijstijd - er mensen leefden in Spanje en zuid-Frankrijk, mensen die vermoedelijk door hel ijs uit noordelijker streken teruggedrongen waren en zich in deze warmere ge bieden gevestigd hadden. Dit is ons gebleken uit vondsten, die gedaan werden in verschillende grotten en bij de Pyreneeën. Deze mensen behoorden tot wat wij noe men het Cro-Magnon-ras, eigenlijk de eerste homo sapiens, de wetende en denkende mens. De vondsten ge ven ons het bewijs, dal deze mensen reeds op een relatief hoog cultureel niveau stonden. De grot van Altamira Een van de beroemdste vondsten is wel de ontdekking van de grot.van r— Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien 'is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensvêrzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit meer in. Op kleigrond (zeeklei) is het heel goed mogelijk de kali reeds voor het op wintervoorploegen te strooien, lazen wij van1 de heer Lammers van het consulentschap voor Bodem- en Bemestingsvraag- Stuikken. Over de stoppel dus. Op zangrond ligt dit anders. Al heeft, zo schrijft het Groningse In stituut voor Bodemvruchtbaarheid, de bemesting in de herfst ook op deze grondsoort nog een behoorlijke kaliwerking. Zeker geldt dit voor de meer humeuze zandgronden. Wil men bier de kali reeds in de herfst geven, dan over het geploegde land, wat later in de tijd. Stoppelbemes ting voor klei- en lössgrond, najaars bemesting voor zandgrond, er zitten verschillende voordelen aan. LONDEN. Een van de meest voor aanstaande Britse motorcoureurs, John Hartle, is tijdens een wedstrijd voor 500 cc-motoren in Scarborough overleden, toen hij in botsing kwam met zijn 'landgenoot John Blanchard en van zijn machine viel. Hartlq moet op slag dood zijn geweest. Blanchard liep slechts lichte ver wondingen op. MINNEAPOLIS. De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft ge- - zegd dat „keiharde, geoefende agita tors" die erop uit waren de demo- „cratische conventie in de war t.e schoppen, verantwoordelijk zijn ge weest voor de gewelddaden in Chi cago vorige week. BOEKAREST. De Roemeense pre sident Ceausescu heeft in een rede in Cluj opnieuw de invasie van Tsjecho-Slowakije veroordeeld en gezegd dat dit onverenigbaar is met het socialisme. NEW DELHI. De Indische politie heeft Interpol ingeschakeld bij het zoeken naar antieke juwelen en zeld zame munten die vorige week uit het nationale museum van New Del hi zijn gestolen. PT. ELIZABETH. Door zware re genval zijn in de Zuid-Afrikaanse stad Port Elizabeth overstromingen veroorzaakt, die aan zeker vijf men sen het leven hebben gekost. Vijftig personen werden gewond en honder den dakloos. Het leger is bij het red dingswerk ingeseha keld. JERUZALEM. Israëls regering heeft haar minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, gemachtigd om een buitengewone bijeenkomst van d'e veiligheidsraad te verzoeken in verband met het jongste incident aan het Suezkanaal. PRAAG. Voor het gebouw van het Tsjechoslowaalc.se persbureau Ceteka dat door Russische soldaten bezet wordt gehouden, heeft zich een ex plosie voorgedaan. Er sneuvelden veel ruiten, ook in de buurt van het gebouw dat zelf enige beschadiging opliep. Er werd niemand gewond. Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. LIESHOUT. In de gemeente Lies hout is een auto uit de bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. Bei de inzittenden, de 33-jarige G. v. d. Heuvel en de 32-jarig© J. v. d. Big- gelaar, inwoners van de gemeente, werden op slag gedood. De auto moet. met hoge snelheid gereden hebben, aldus de politie. Ook werd gecon stateerd dat beide mannen onder in vloed hebben verkeerd. Altamira in noord-Spanjewaar men zeer veel prachtige wandschilderin gen vond, hoofdzakelijk van dieren, die in die tijd leefden, zoals bisons, beren, herten, enz., die getuigden van- de ontwikkelde kunstzinnigheid van hun makers. Toch mogen wij niet aannemen, dat deze tekeningen of schilderingen met decoratieve opzet gemaakt wer den. De wetenschap meent goede gronden te hebben om aan te nemen, dat zij slechts een magisch doel be oogden, dus bijvoorbeeld om een goede jacht te bereiken. Het.géwens- te dier werd dan zo natuurgetrouw mogelijk afgebeeld en uil bepaalde sporen kan worden afgeleid, dat men zich dan niet ontzag hel kunstwerk inêt de jachtwapens aan té vallen, een soort rituele oefening of bezwe ring dus. Arnold Hauser vertelt over het wezen van deze prehistorische kunst veel interessante bijzonderhe den in zijn boek „Van grotschildering tot filmbeeld", een uitgave van de Wereldbibliotheek. Kreeg men door dergelijke vond sten reeds hel beeld van een vrij hoge trap van ontwikkeling, recente vondsten leverden nog interessanter resultaten op. Een complete stad Enige jaren geleden ontdekte een Spaans priester, een enthousiast grotonderzoeker, na bijna vijftig jaar speuren, een weg die leidde naar hel inwendige van de berg Monte Castil lo bij de Spaanse stad Santander. Wat hier ontdekt werd was van hel allergrootste wetenschappelijk be lang. Na het betreden van een enorme grot van omstreeks honderd meter lengte, waarvan de wanden prachtig bleken te zijn beschilderd., kwam men via verschillende kronkelende gangendie alle weer in verbinding stonden met andere grotten, waar beenderen, afval en wapens werden gevonden van pre-histörische men sen, in het centrum van een onder grondse stad: een enorme hal met bi het midden een kunstig bewerkte steen in de vorm van een bison. Naast de steen stond een soort troon. Dit ivas de offer- en gebedsplaats van het pre-historische volk, dat de ze ondergrondse stad duizenden ja ren geleden omstreeks de ijstijd be woonde De uitgebreidheid van het syste matisch aangelegde gangen- en gi-ofctenstelsel en het aanwezig zijn van de centrale hal van samenkomst rechtvaardigen de benaming stad. De ontdekker was met recht trots op zijn vondst en noemde deze „de oudste stad ter wereld". Ook Afrika en Amerika Wie zal zeggen, welke fantastische vondsten men in de toekomst nog zal doen? Alles wijst, er op, dat wij tot op heden het culturele en maat schappelijke niveau van deze pre historische mens enigszins hebben onderschat. Deze mensen hebben niet slechts zuid-Frankrijk en noord-Spanje be woond, doch naar men meent ook grote delen van Afrika. Aangezien het Cro-Magnon-ras een enigszins mongools uiterlijk had, zijn er theo rieën. die menen, dat het zelfs niet uitgesloten behoeft te zijn, dat deze mensen de overtocht over de Atlan tische Oceaan zouden hebben ge maakt, waarmee een verklaring zou kunnen worden gegeven voor de raadselachtige hoge beschavingen der Indianen van Centraal- en Zuid- Amerika. CAPE KENNEDY. Een zware Amerikaanse bommenwerper van het type B-52 is tijdens een oefen- vlucht neergestort nabij Cape Ken nedy in Florida. De zeven inzitten den wisten zich met hun valscher men te redden. BRUINISSE, 2-9. Door de firma Imbregts en Zuijdweg te Yerseke werd op vrijdag 30 augustus de eer ste vrachtauto met mosselen naar Parijs geëxporteerd. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. Maandag 2 september hebben alle exporteurs hun wagens vaar Pa rijs geladen. Het begin van de ver zending naar Parijs betekent altijd een opleving van de mosselexport. Vooral in de eerste weken kan Parijs heel wat mosselen gebruiken. Als het weer koel blijft (want daar draait het om) zullen de Parijzenaars ongetwijfeld genieten van de uitste kende kwaliteit die de mossel mo menteel heeft. Deze uitstekende kwaliteit was ook de reden dat de maand augustus een bedrijvigheid gaf als nooit te voren. Wekelijks kwamen 60 en meer schepen aan de markt. In de komende weken zal nu ook blijken in welke mate de expor teur» „op voorraad" hebben gekocht, omdat men wist dat de export naar Parijs op handen was. En zo die voorraad al bestaat, het is prettig te weten, dat die voorraad spoedig zal zijn geruimd. Zullen de prijzen voor de kweker, als gevolg van de meerdere vraag, wat aan trekken? Vele kwekers hopen het, want met de prijzen van vorig jaar lean de nu gemaakte prijs niet con curreren. Deze prijs ligt gemiddeld wel f 5,- per 100 kg lager dan vorig jaar. Een voordeel van de tot nu toe ge maakte lage prijs is wel. dat nu uit sluitend door de handelaren worden gekocht. Het. is niet zo aantrekkelijk, mosselen uit Duitsland of Denemar ken te importeren als het eigen pro- dukt voor hetzelfde geld of lager in prijs te krijgen is. Wel moet op de Duitse markt, concurrentie van Duit se en Deense mosselen worden ver wacht. De verzending naar Duits land zal zeker worden geconfron teerd met het feit dat de Duitsers op het Duitse Wad ook over goede mosselen beschikken. Zij behoeven zelf geen invoerrechten te betalen en zullen hun eigen produkt altijd goed koper aan de markt kunnen brengen, dan de Nederlanders. Evenals in alle levensmiddelen branches heeft ook de mosselhandel gezocht naar de mogelijkheid „Hoe maak ik het de huisvrouw gemakke lijk". De vraag naar van te voren panklaar gemaakte mosselen neemt hand over hand toe. Iedere hande laar probeert op zijn manier ge schoonde en geknipte mosselen in plastic zakken te leveren. Dikwijls worden de aldus verzonden mosse len in kleinere verpakking in Bel gië overgepakt. vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! Feuilleton door J. G. J. Bax „Het kan best zijn, maar ik acht het mijn plicht. Marlet je te zeggen, hoe de zaak er bij 'staat en dait Jaap nu nog Twijfelachtig keek hij het meisje aan, dat eveneens het hoofd schudde. „Nee, daar geloof ik ook niet meer aan. alles is voor niets geweest". Zij stond op, borg het verstelgoed op en besloot schamper: „En ik heb nog al zo mijn best gedaan om een boerin te worden". v „Kom Marietje, niet zo somber meid, wat je hier geleerd hebt, komt toch 'altij'd van pas", probeerde Ger da 'haar op te monteren. „Ga je weg?" „Ja, ik heb beloofd, nog een uurtje naar huis te gaan, dan is de over gang niet zo groot". „Dat is goed". „Tot straks dan". Nadat het meis je was weg gegaan, zei Gerda ver wijtend: „Waarom moest je dat nou zeggen. Je begrijpt toch wel, dat daar ruzie van komt. Dat Jacob het haar nog niet heeft willen vertellen, hoeft zij toch niet te weten?" „Ja, dat hoort zij wel te weten. Als Jacob 'dan zo'n lafbek is, dat-ie nou niet weet wat hij wil, is het maar beter, dat ze zo'n ruzie krijgen dat het meteen afgelopen is". „Misschien heb je wel gelijk. Ik geloof ook niet, dat er een boerin in haar steekt. Ze heeft wel altijd haar best gedaan, maar. „Nee, het werk is haar veel te zwaar. Het is beter dat ze hier weg gaat". „Geloof jij eigenlijk, dat hij wer kelijk van haar houdt?" vroeg Gerda. „Ja, dat wel, maar ik geloof, dat hij nog meer van „Hoop vleit de Landman" houdt. In elk geval het schijnt niet diep te zitten. Ik heb ten minste destijds wel direct geweten wat me te doen stond". „Maar 'dat was een ander geval, Frans". „Moet je daar nu nog van blozen? Kom, schenk nog maar eens in" en lachend nam 'hij zijn krant weer op. Hoofdstuk 18. Gijs was een middag met de dok ter aan het snoeken geweest. Zij had den na een inspannende achtervol ging een „knaap" van zeven pond buitgemaakt en zaten nu op een stil plekje te genieten van alle etenswaar die de dokter altijd verzorgde. „Hier. een 'banaan, d'ie moet ook nog op". ..Graag', ik moet zeggen, de juf frouw heeft weer best voor u ge zorgd, maar geen beter leven dan een goed leven". „Juist, en aangezien we maar zo kort leven en.zo is het toch Gijs?" vroeg de dokter lachend, doelende op Gijs' lijkspreuk. „Net, dokter, het ken zo gebeurd zijn, dat 'hebben we an mijn broer gezien". „Dat ds waar ook, Gijs, nog gecondoleerd, je was toch nog te laat, hè?" „Dank je dokter, we heb ben hem nog kunnen begraven, hij ligt prachtig, dat moet ik zeggen, zo 'hoog en vlak bij de bossen en zo rustig en een prachtig uitzicht op de Rijn". „Ja. die kerkhoven zijn vaak prachtig gelegen. Hebben jullie je anders nogal 'kunnen redden? Mei de taal en zo?" „Dat ging' best. In de beginne stond Leen wel een beetje raar te schutteren, maar toen-ie een beetje op streek was, g'in'g het best. Ik was blij dat ik hem meegenomen had. D'ie advokaat kende' gelukkig ook een beetje Hollands, dat was.een reuze vent. Hij heeft iemand meegestuurd en alles voor ons geregeld en uitge zocht". „Was het niet, zoals ik -gedacht had; deed die advokaat geen zaken voor je 'broer?" „Ja, die regelde altijd alles voor hem, hypotheken en zijn geld be- waarde-ie, het was zo'n beetje zijn vertrouwensman. Hij zal ook de er fenis voor ons in orde maken. Ik krijg een hoop centen, dokter". Verwonderd keek de dokter hem aan .omdat Gijs er bij deze medede ling helemaal niet gelukkig uitzag. „Zo. dat is moöi, dan zul je wel blij zijn". „Natuurlijk, maar ik heb 't eigen lijk 'helemaal niet nodig, wat moet ik met zoveel geld doen?" „Kom je kunt toch zeker best wal gebruiken en je zult toch wel geen kapitalist worden?" „Nee, dat niet, maar het zal toch een aardige grijpstuiver zijn. Aai had twee schepen ,van die lange eentje wordt er verkocht en het an dere koopt mijn broer voor zijn zoon. die ;is nou zetschipper, snap je? En dan' was er nog geld bij die adkvo- kaait ook. Nee, Aai heeft aardig ge boerd, dat moet dik zeggen". „Maar je hebt toch ook nog een zoon?" „Ja, maar die wil er niks van heb ben, die heeft een goeie 'baan en zegt dat ik er mijn gemak nou maar 's van nemen mot. Maar dat doe ik niet!" riep Gijs met stemverheffing uit. „Ik heb hem gezegd, dat-ie van mijn nieuwe spullen krijgt en als hij het niet hebben wil, dan geef ilk het aan zijn vrouw en voor Bertje zet ik ook wat vast en Leen krijgt een ra dio van me, die 'is gek op muziek, de allernieuwste met. alles dier an en der in wat ze uitgevonden hebben. En dan had ik nog willen vragen of dokter „Ik?" weerde deze af. „Nee, Gijs. daar denk iik niet aan". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5