f AARDBEVING IN PERZIË EIST MINSTENS 12.000 DODEN Veiligheidsgordels in auto's worden volgend jaar verplicht LAATSTE NIEUWS aan oesterkwekers Spoedig vaststelling van uitkeringen Windhoos teisterde recreatie-oord Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, fwieisi TZ1 s>s> rr elsTiit rrrut Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. (01110) 2938. Uitqave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent 1,1 nummer: I I IIICIJJCOCSllllt I IISTC V l(?(?&h.( lil lïlQ&ril lllQCll N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; ,,Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: ■■■■■■■■■■■HM Dinsdag 3 september 1968 125stc jaargang Nr. 2005G WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRAAG. Russische soldaten zijn in Praag ingezet als krantenbezorgers opdat de inwoners van deze stad kennis kunnen nemen van hetgeen er in de Pravda staal. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wetenschap is de kapitein, j praktijk zijn de soldalen. ELST. De grote najaars- en pony- markt te Eist (Betuwe), boekte met een aanvoer van 2650 stuks een nieuw rekord. Het aantal pony's overtrof daarmee verre de aanvoer van de grotere gebruikspaarden. De handel mocht als zeer redelijk worden ge kwalificeerd. Motorrijders zullen valhelm moeten gaan dragen DEN HAAG, 2-9. In de eerste maanden van volgend jaar zullen voorschriften voor het bevestigen van veiligheidsgordels in personen auto's en combinatiewagens in de wegenverkeerswet werden opgeno men, waarna de aanwezighid van veiligheidsgordels verplicht zal wor den gesteld. Dit hebben de ministers van jus titie, prof. mr. C. H. F. Polak, en de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, de Tweede Kamer commissie voor verkeer en water staat meegedeeld. Vooral in verband'met het nood zakelijke internationaal overleg over veiligheidsgordels is het onmogelijk eerder maatregelen te treffen. Eveneens begin volgend jaar zal het dragen van valhelmen door mo- torriiders verplicht worden gesteld. Midden 1S69 zullen de bepalingen van de Wegenverkeerswet betref fende reflecterende kentekens wor den gewijzigd. Komend najaar zal worden voorge- gesteld de bepalingen van de Wegen verkeerswet betreffende het rijden onder invloed van drank, de moge lijkheid van het invoeren van mini mumsnelheden en het wegslepen van fout en hinderlijk geparkeerde auo's te veranderen. Voorts zullen ministriële beschik kingen ter bevordering van de uni formiteit bij het plaatsen en inrich ten van verkeerslichten en het aan brengen van verkeerstekens op het wegdek worden uitgevaardigd. Niet later dan begin volgend jaar zal een regeling tot stand komen be treffende het door bevoegde ambte naren te geven stopteken, zo 'delen de ministers voorts mee. Overleg wordt gepleegd over het invoeren van een verplichte perio dieke keuring van auto's waartoe in principe besloten is. Omdat een dergelijke keuring slechts zin heeft indien hiervoor vol doende mensen beschikbaar zijn kan nog' niets worden gezegd over het tijdstip waarop een dergelijke bepa ling van kracht zou worden, aldus de ministers. Ook over de kwestie van het ge ven van rijlessen wordt nog overleg gepleegd. Minister Bakkers voor keur gaat voorlopig uit naar een vorm van een slaatsdiploma of bij voorbeeld een zeker staatsgarantie voor het V.A.M.O.R.-diploma. Aan be paalde diploma's zou de staat be paalde voorrechten kunnen verbin den. Bloedproef verplicht De bloedproef om te constateren of iemand gedronken heeft, en die thans alleen op basis van vrijwillig heid wordt toegepast, zal verplicht worden gesteld, maar alleen als ern stige verdenking van alcohol ge bruik bstaat. Deze verdenking kan worden gebaseerd onder meer op de resultaten van een ademproef. die op zichzelf niet als bewijsmiddel zal kunnen dienen. Zoals bekend zal spoedig een wets ontwerp worden ingediend tot wij-, ziging" van de -bepaling betreffende alcoholgebruik door verkeersdeel nemers. In dit wetsontwerp zal deelneming' aan het verkeer met een promillige van 0.5 a 0.8 strafbaar worden ge steld. Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond: Weinig wind met in de nacht en ochtend plaatselijk mist, later op klaringen en slechts hier en daar een bui; ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.20. Maan op 18.54, onder 2.06. 5 sept. Zon op 5.58, onder 19.18. Maan op 19.11. onder 3.35. Volle maan: 6 september te 23.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 sept. 0.45 v.m. 5 sept. 1.54 v.m. BROUWERSHAVEN 4 sept. 0.35 v.m. 5 sept. 1.37 v.m. Springtij: 9 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie trekt, over Schotland naar het noordwesten en neemt tegelijkertijd in betekenis af. Een front van de depressie verplaatst zich over Duitsland oostwaarts. In de lucht achter het front kwamen in ons land in de nacht van maandag op dinsdag talrijke buien tot ont wikkeling. Daarbij is op het vlieg veld van Twente in twaalf uur tijds 18 mm -regen gevallen. Een depressie, die vanmorgen voor de westkust van .Bretagne lag. trekt het komende et maal naar noord-Italië maar neemt eveneens in betekenis af. Ons land komt hierdoor dn; een gebied van weinig winld, waardbor vannacht plaatselijk mist kan ontstaan. De lucht blijft echter enigszins onsta biel, 'doordat er morgen na opklarin gen ook nog een enkele bui kan voorkomen. 13.17 n.m. 14.17 n.m. 13.13 n.m. 14.10 n.m. Duizenden nemen deel aan reddingswerkzaamheden TEHERAN, 2-9. De aardbevings ramp in Perzië heeft, volgens de jongste officiële opgaven, aan zeker 12.000 mensen het leven gekost, ter wijl er 50.000 zijn gewond. In onof ficiële schattingen wordt echter al van 20.000 doden gesproken. Duizenden artsen, medische stu denten en andere vrijwilligers zijn, order de vlag van de „Rode Leeuw en Zen" (het Perzische Rode Kruis), tezamen met militairen en politie naar het rampgebied gezonden om aan de reddingswerkzaamheden deel te nemen. De Sjah heeft premier Amir Abbas Hoveida en vijf ministers naar het getroffen gebied gezonden en leidt Chinese kritiek op Sowjetrussische invasie HONGKONG. 2-9. De Chinese pre mier, Tsjoe En Lai, heeft maandag scherpe kritiek geuit op de Sowjet russische invasie in Tsjecho-Slowa- kije. Hij noemde het een barbaarse fascistische agressie, die „eeuwig door de geschiedenis zal worden ver oordeeld". De crisis tussen de Sowjetrussische en Tsjechoslowaakse leiders was vol gens hem „een gevecht tussen grote en kleine honden". Beiden hebben het Tsjechoslowaakse volk verraden, zei hij. De Chinese premier sprak zich uit op een receptie in Peking ter ere van de Noordvietnamese ambassadeur in China, Ngo Mingh Loan. Het gebeuren in Tsjecho-Slowakije was volgens hem een heimelijke overeenkomst tussen het Ameri kaanse imperialisme en het Sowjet russische revisionisme", met het tot mislukken gedoemde oogmerk, de wereld te herverdelen. President Johnson heeft de Na tionale Veiligheidsraad voor woens dag in Washington bijeengeroepen ter bespreking van de toestand in Oost-Europa. De slachtoffers in Perzië TEHERAN, 3-9. Volgens de com muniqué van het Perzische Rode Kruis bedraagt het aantal slachtof fers van de aardbeving in Perzië thans 10.488 dod'en, 11.588 gewonden en 30 tot 35 duizend minder ernstig gewonden. zelf vanuit de hoofdstad de reddings werkzaamheden, bijgestaan door kei zerin Farah. Overal in het land staan mensen in de rij bij bloedbanken, om bloed af te staan voor de slachtof fers. De stad Kachk, in de omgeving waarvan het epicentrum van de eer ste beving op zaterdag lag, schijnt wel het zwaarst getroffen te zijn. Ongeveer 90 procent van de stad is verwoest en er zijn meer dan 4500 doden. Vanonder het puin konden 1500 mensen levend worden bevryd. C.N.V.: „Regering zet klok te ver terug" UTRECHT, 2-9. Indien het parle ment akkoord gaat met d'e voorge stelde wettelijke regeling van; het minimumloon zal dit ook nadelige gevolgen hebben voor de vele ge zinnen. die een uitkering krijgen op gromd van d'e algemene bijstands- wel, de werkloosheidswet of de wei werkloosheidsvoorziening. Dit alles is het gevolg van twee regeringsbe sluiten, waartegen wij grote bezwa ren hebben. Koppeling van het mi nimumloon aan de zogenaamde ge mengde index dreigt 'nu te gaan be tekenen, dat ook in de sociale ver zekering de klok ver wordt terug gezet, aldus een verklaring van het C.N.V. Openbare discussie na raadsvergadering SCHOONHOVEN, 2-9. Voor d eerste maal was er maandag avond in Schoonhoven, direct na de sluiting van de raads vergadering voor het publiek, gelegenheid tot het stellen van vragen aan de raadsleden. De ongeveer tien bezoekers stel den vragen over zaken van plaatselijke aard, waarop di verse raadsleden ingingen. Voorts werd het advies gege ven de vragen rechtstreeks aan bepaalde raadsleden of aan de raadsfracties te stellen. a Op de Belgische vliegbasis Beve- kom is maandagmiddag een straal jager van- de Belgische luchtmacht, een F 104 verongelukt. De 34-jarige vlieger kwam om het leven. In een klein Westduits plaatsje hebben plaatselijke bouwvakarbeiders een interessant experiment uitgevoerd. Zij braken namelijk voorzichtig een bouwvallig huis af, lieten echter hel oude vakwerk staan, want de eigenaar - een winkelier - ivil de mooie gevel in stand houden, die thans door zware balken gestut, vrij in cie ruimte slaat. Na beiverkivg van hel houtenvakwerk met conserveringsmiddelen wordt hel nieuwe huis er aan vastgebouivd. Voorts werden de steden Gonabad, Dasht Biaz en Quayen zeer zwaar getroffen. Er kwamen daar zeker 8000 mensen om het leven. In de meer dan honderd steden en dorpen die in het weekeinde getrof fen zijn, zijn zeker 100.000mensen dakloos. Het trieste beeld in het getroffen gebied dcet denken aan de aardbe vingsramp die zondag precies zes jaar geleden hel noordwesten van Perzië tref en waarbij 12.000 mensen omkwamen. Soms is er echter bij alle ellende een klein lichtpunt. Zo bracht een vrouw in Kachk een tweeling ter wereld, vlak nadat zij onder de puin hopen van haar woning vandaan ge haald was. Een driejarig jongetje, dat zes uur onder het puin had ge legen, bleek geen schram te hebben opgelopen. Twee Amerikaanse Gezondheid prinses Beatrix zeer goed DEN HAAG, 2-9. De Rijksvoorlich tingsdienst deelt mede: Professor dr. W. P. Plate heeft hedenmorgen Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix op kas teel Drakesteyn bezocht voor een ro.utiine-onderzoek. Hij verklaarde na afiloop, dat 'de gezondheidstoestand van de prinses bijzonder goed is. Het is de bedoeling, dat d'e beval ling, die zoals bekend is, in de twee de 'helft van deze maand wordt ver wacht, in'het academisch ziekenhuis te Utrecht zal plaats vinden. Infiltratie in Saigon SAIGON, 2-9. Amerikaanse troe pen rond Saigon krijigèn steeds meer te maken met Vietcong-strijders die de hoofdstad binnen proberen te ko men, zeiden Amerikaanse militaire kringen maandag. Bijna elke nacht wordt er strijd geleverd met groepen van tien tot dertig man. Mogelijk vormt deze infiltratie de inleiding lot de derde grootscheepse actie te gen Saigon. DEN HAAG, 2-9. Spoedig zullen normen en maatstaven voor uitke ringen aan oesterkwekers worden vastgesteld, aldus hebben de ministers van verkeer en waterstaat, van fi nanciën en van landbouw en visserij meegedeeld in antwoord op vragen van Kamerleden. Bij het verstrekken van voorschot ten op deze uitkering hebben zich vertragingen voorgedaan door moei lijkheden met de taxatie, doch deze behoren thans tot het verleden en in BERGEN, 2-9. Maandagmiddag omstreeks twee uur is in het Noord- Limburgse vakantieoord „De Pias- molen" door een windhoos die ge paard ging met een kort onweer en een geweldige wolkbreuk, zeer veel schade aangericht. Leeuw werkte tegen A Of J DJAKARTA, 2-9. Zo'n hon- J f derdduizend mensen onder wie i minister .van buitenlandse za- iken Malik, waren zondag- J avond naar het grote stadion van Djakarta getrokken om een gevecht van een leeuw te- gen een man te aanschouwen. Toen de leeuw echter tegen- f over de gladiator Baudot La- f harjo stond, staarde het dier alleen maar naar hem. Wal Laharjo ook probeerdede f 4 leeuw ging het gevecht niet i aan. De gladiator bood het pu- f bliek zijn verontschuldigingen t f aan en de leeuw werd wegge- f leid. t 4 de naaste toekomst zullen op rui mere schaal voorschotten worden verleend dan voorheen. Voorwaarde hiervoor is echter dat de belangheb benden tijdig de juiste gegevens ver strekken. De ministers zeggen de Kamerle den J. A. van Behnekom (A.R.P.), G. J. ter Wocrst (K.V.P.), ir. H. van Rossum (S.G.P.) en C. F. van der Peijl (C.H.U.) toe dat zij de spoedige vaststelling van de uitkeringen zo veel mogelijk zullen bevorderen. 1-Iet is hen echter niet mogelijk met rede lijke zekerheid te zeggen wanneer alle schadeclaims zullen zijn afge wikkeld. Het ergste was het op het recrea tiecentrum „El Dorado", waar 12 ca ravans omver werden geworpen en tegen elkaar gesmakt, terwijl een tiental bungalow-tenten honderden meters werden megesleurd. De inboedels van de caravans en tenten werden over het terrein ver spreid. Er waren op het moment van de windhoos practisch geen mensen op het terrein aanwezig. De schade bedraagt naar schatting 100.000 gul den. Ongeveer tachtig procent van- de eigenaren was voor stormschade ver zekerd. T.v.-reportage «loop prins Maurits HILVERSUM. 2-9. De N.T.S. zendt dinsdag 10 september a.s. van 18.30 tof 18.50 uur op Nederland II een reportage uit van de doopplechtig heid van' prins Maurits in de Grote Kerk te Apeldoorn Swaziland onafhankelijk MBABANE, 3-9. Op 6 september zal het laatste Britse proteckvraat in Afrika, het kleine bergachtige Swa ziland, een zelfstandige staat worden. In tegenstelling 'tot vele andere jon ge Afrikaanse landen begint het zijn bestaan als onafhankelijke staat mei twee belangrijke voordelen, politieke stabiliteit en een potentieel gezonde economie. Oostenrijkse troepen teruggetrokken WENEN. 2-9. De Oostenrijkse troepen die ter versterking naar de Oostenrijks-Tsjechoslowaakse grens waren «gestuurd, zijn. teruggetrokken „in verband niet die ontwikkeling van de situatie in Tsjecho-Slowa- kije", zo heeft het ministerie van de fensie in Wenen maandagavond be kend gemaakt. VLAARDINGEN, 2-9. De politie te Vlaardingen heeft twee Amerikaan se militairen, aangehouden, die ble ken te zijn gedeserteerd uit. de le gerplaats Dachau in Duitsland. Ze waren tien dagen geleden verdwe nen bij hun onderdeel. Beiden zijn aan de koninklijke marechaussee in Rotterdam overgegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1