4 Heinenoordtunnel voor goed deel gereed Gloriedag voor St. Maartensdijk Achtduizend mensen omgekomen bij aardbeving in Perzië Amerikaanse minister over opbouw NAVO Tsjecho-Slowakije wacht met spanning op reactie van Moskou j 1 Slachtoffers van bezetting Praag Zweedse hulp voor Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 september 1968 125ste jaargang Nr. 20055 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max.. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening „Jan Wouter van den Doel"-school te Zierikzee Russische eisen genegeerd PRAAG, 2-9. Tsjecho-Slovvakije wacht met spanning op de reactie van Moskou op het nieuwgekozen partijpresidium, dat in meerderheid uit vooruitstrevenden bestaat die Alexander Dubcek steunen. Het nieuwe presidium telt 21 in plaats van elf leden. Het enige lid van wie bekend is dat hij pro-Mos kou is, is Vasil Bilak, die vorige week is ontslagen uit de leiding van' de Slowaakse partij. Het Kremlin zou minstens drie conservatieven in het presidium heb ben geëist. In Praag bestaat de vrees dat de Russen nu hun geduld ver liezen en het bestuur zelf in han den nemen. Dubcek is eerste partijsecretaris gebleven. Hij verklaarde dat het vol doen aan de wensen van Moskou de enige veilige manier is om de 600.000 man van het Pact van Warschau snel het land uit te krijgen. De Tsjecho- slowaakse leiders, zei hij, hadden het „strategische belang" van. andere landen van het Pact van Warschau bij de toestand in Tsjecho-Slowakije onderschat. President Svoboda is tot erelid van het partijpresidium benoemd, met volledige bevoegdheden. Twee van Dubcek's trouwste medewerkers, premier Cernik en voorzitter van de nationale vergadering Smrkovsky. zijn herkozen. Vier leden van het oude presidi um komen niet in het nieuwe voor. Het zijn O ld rich Svestka, Emil Rigo. Frantisek Kriegel en Jahomir Kol der. Frantisek Barbirik is van ge woon lid roulerend lid geworden. In de plaats van Svestka als hoofdre dacteur van het partijorgaan Rude Pravo in Jiri Sekera benoemd. Het 14e partijcongres, dat op 9 september zou beginnen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Tsjechoslowaakse bond van journalisten heeft de censuur op pers, radio en televisie voor slechts drie maanden aanvaard. De bond beschouwt voorlopig alle kranten in Praag als illegaal. Twee hoogge plaatste personeelsleden van het persbureau C.T.K. zijn wegens col laboratie met de bezetters uit de journalistenbontl gezet. Advertentie - QUALITY FIRST MORRÏ« Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 land, via het Hellgatsplein. De aan- ■klaar. ITet (snel) wegennet van de nu in ruwbouw gereedgekomen tun nel zijn voor het belangrijkste deel klaar. Het (snel) wagennet van de tunnel tot aan Rotterdam zal pas over enkele jaren in gebruik kunnen worden genomen. Het verkeer dat van de randstad via het Hellegatsplein naar Zeeland wil rijden zal voorlopig nog gebruik moeten maken van de Barendrechtse brug, een gevreesde verkeersfuik. De Heinenoordtunnel die de enorme verkeersmoeilijkheden bij deze brug moet helpen oplossen, zal pas half 1969 in gebruik kunnen worden ge nomen. Televisie-opdracht van Olympische Spelen KAAP KENNEDY. 31-S. Via een sterk verbeterde verbin dingskunstmaan, de Intelsat-3, zullen de kijkers en luisteraars in Europa, Afrika en Latijns Amerika naar verwacht wordt de Olympische Spelen kunnen volgen. De kunstmaan wordt ~>p IS september van Kaap Kennedy gelanceerd. Zij kan 1.200 telefoongesprekken of uitzendingen tegelijkertijd ver- werwen, vier maal meer dan waartoe de huidige communi- catiekunstmanen in staat zijn. „Intelsat'' is de afkorting van „Internationaal Telecomvmni- catiesatellietconsortium", een groep van 62 landen die mede- eigenaar zijn van de commu- nicaliesatellietmaaschappij) in bedrijf gesteld. ZIERIKZEE, 31-S. Opening „Jan Wouter van den Doelschool". Een mo ment vóór de onthulling van de naam aan de zijgevel van deze nieuwe chr. lagere school aan de Raamstraat, die vrijdagmiddag onder grote belangstel ling officieel geopend werd. De openingsplechtigheid werd verricht door mevrouw N. J. van den Doel-Geieijnse. De voorzitter van de Chr. School vereniging, de heer A. J. van den Hoorn (foto) kon deze dag voor besUiur en onderwijzend personeel vele goede wensen in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Moeder wurgt haar vijf kinderen DUSSELDORP. 31-8. Een moeder, die al enige tijd overspannen was, heeft vrijdag in Dusseldorp haar vijf kinderen met nyonkousen gewurgd. De leeftijden van de kinderen vari eerden van anderhalf tot acht jaar. De 35-jarige vrouw pleegde haar daad toen haar man, een vrachtrij der, naar zijn werk was. Zij meldde zichzelf bij de politie. Raketten op Da Nang SAIGON, 2-9. Voor het eerst heeft de Viet Cong maandagochtend de stad Da Nang met raketten bestookt. Tien burgers verloren het leven en 50 mensen, ook meest burgers, wer den gewond. Hamergeklop verried inbreker ZAANDAM, 1-9. Het feit dat een inbreker zaterdagnacht met een ha mer probeerde een muur-kluis in het kantoor van de Zaanse V.V.V. te for ceren werd hem noodlottig. Een voorbijganger hoorde het vreemde nachtelijke lawaai en alarmeerde de politie. Toen de Zaandamse politie arriveerde trof zij in de tuin achter het -gebouw de 26-jarige elektromon- teur E. L. uit" Amsterdam aan. De man had nog rubber handschoenen aan, zodat hij snel door de mand viel. SINT MAARTENSDIJK, 31-S. „Keetie is wereldkampioene Kee- tie is wereldkampioene"pet was het enige dat de 35-jarige dorpsomroe per van Sint Maartensdijk Kees Hartog zaterdag met overslaande stem kon uitbrengen. Maar het was ruimvoldoende. De 2700 inwoners van het kleine, achter de dijk van de Oosterschelde verscholen dorpje hadden genoeg gezien. Een zenuw achtige, bijna over zijn eigen benen struikelende, driftig bellende Kees Hartog kon maar één ding beteke nen: één van de zusjes Hage moest wereldkampioene zijn geworden. Daar moest de vlag op worden ge hesen, daar moest muziek voor klin ken, daar moest op gedronken wor den. En nog voordat Kees Hartog voor de laatste keer schor en nau welijks verstaanbaar geschreeuwd had dat Keetie en niemand anders wereldkampioene ivas geworden, werden in Sint Maartensdijk op Tholen de eerste pinten al geheven op de triomf van de ineens wereld nieuws geworden dorpsgenote. Des avonds, toen de plannen voor een grootscheepse huldiging, die vrijdag avond aanstaande zal moeten plaats hebben, al gestalte kregen, hebben vier muziekkorpsen, toevallig in het Zeeuwse dorpje aanivezig, de feest vreugd nog een een flinke injectie gegeven. Voor het huis van de fa milie Hage werd een axibade gege ven, die tot in Bergen op Zoom hoor baar moet zijn geweest. TEHERAN, 1-9. Men vreest dat er bij de zware aardschokken die zich zaterdag en zendag in het berg achtige gebied van noordoost-Perzië hebben voorgedaan, ruim 8.000 men sen om het leven zijn gekomen. Dit is zendag van officiële zijde in Te heran meegedeeld. Een honderdtal dorpen en steden is geheel of gedeel telijk verweest. Het zwaarst getroffen is de pro vincie Chorassan, circa 600 km ten oosten van Teheran gelegen en gren zend aan de Sowjet-Unie en Afgha nistan. De Perzische Rode-Kruis or ganisatie „Rode Leeuw" meldt dat een derde van de 1,8 miljoen inwo ners van het gebied van de schok ken te lijden heeft gehad. Volgens ooggetuigen zouden er echter veel meer doden en gewonden zijn geval len als de schok van zondag in de nachtelijke uren was gekomen. De zwaar getroffen prov. Choras san telt circa 1,8 min. inwoners en is een van Perzië's voornaamste wol- producerende gebieden. Een vijftien tal dorpen zou volledig verwoest zijn. In de provinciehoofdstad Mesjed schijnt de schade mee te vallen. Het leger is ingeschakeld bij het red dingswerk. Er zijn medische ploegen, voedsel, tenten en dekens naar het gebied gezonden. De aardbeving deed zich vlak voor het begin van de middag voor. Ze duurde een tot drie minuten en had een kracht van 7,8 op de Richter- schaal, nog meer dan de aardbeving- die op 1 september 1962 in Perzië 12.000 slachtoffers eiste. In noord oost-Perzië kwamen in april van dit jaar minstens 60 mensen om bij aardschokken. NAVO-bondgenoten de consequen ties van de Tsjechoslowaakse crisis overdenken met het oog op regelin gen voor hun gemeenschappelijke veiligheid. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie- van buitenland se zaken heeft gezegd, dat een be sluit over een eventuele militaire op bouw van de NAVO genomen zal worden na afloop van het bondge nootschappelijk overleg. WASHINGTON, 31-8. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft zaterdag in een ver klaring gezegd, dat de Russische in vasie van Tsjecho-Slowakije het mi litaire evenwicht tussen oost en west heeft verstoord en zou kunnen leiden tot een opbouw van de NAVO-troe- pen in Europa. De verklaring van het Ameri kaanse ministerie zegt voorts, dat de Slechts één pro-Kremlin-lid in nieuwgekozen partijpresiduni van 21 leden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vrouw overleden door brand in keuken OUD GASTEL, 1-9. In het zieken huis 'te Roosendaad is zaterdag de 35-jarige mevrouw A. C. Sebregts- Bienbooms, gehuwd en moe dei- van een kind, door ernstige brandwon den overleden. Donderdagmorgen om halfzeven, toen 'de vrouw alleen in de keuken van haar woning in Oud Gastel aan het werk was. raak te zij door nog onopgehelderde oor zaak bij het gastoestel in brand. Haar man, die nog te bed lag, werd door haar gillen gealarmeerd, rende naar de keuken en bluste het vuur met water. De vrouw had derde graads verbrandingen en werd in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis gebracht. Zonder bij kennis te zijn gekomen as zij daar overle den. DORDRECHT. De Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen zal haar jaarlijkse congres ditmaal in Dordrecht houden op donderdag 19 en vrijdag 20 september. f Intijds voorzien i f Baat vele lien. i Jongetje verdronken MEPPEL. 31-8. In Meppel is de 2%-jarige Reinier van den Berg in de Smildervaart verdronken. Het jongetje was met andere kinderen aan het spelen en werd op een gege ven ogenblik door zijn moeder ge mist. Even later werd het stoffelijk overschot in de Smildervaart gevon den. dicht bij de ouderlijke woning. Mond op mond-beademing mocht niet meer baten. Koninklijke gift voor hulp aan Tsjechen DEN HAAG, 31-8. H.M. de Konin- gin en Z.K.H. de Prins der Neder landen hebben een gift gedaan aan het comité Hulp voor Tsjechen in Nederland. Vrouw schiet op man AMSTERDAM. 31-8. In de vroege morgenuren van zaterdag heeft een 23-jarige vrouw, T. IT. P. met een 7.65 pistool getracht een al geruime tijd durende ruzie met haar in Suri name geboren 29-jarige vriend S. P. H. R. te beslechten. De man werd in zijn been geraakt en daarna nog af getuigd door de 19-jarige D. T. P., een broer van het meisje. R. werd in het Wilhelmina gast huis behandeld en later bij de po litie voor verhoor ondergebracht. Broer en zuster zijn opgesloten op aanklacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. ZIERIKZEE, 31-8. Leerlingen van de school zorgden vrijdagmiddag met erebogen voor een feestelijke ont vangst van het gezelschap genodig den en belangstellenden op het ter rein van de nieuwe chr. lagere school in Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Plaatselijk enkele buien Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot krach tige zuidelijke wind; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 3 sept. Zon op 5.55. onder 19.23. Maan op 18.31, onder 0.39. Volle maan: 6 september te 23.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 sept. 12.01 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 3 sept. 12.01 n.m. n.m. Doodtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde trok een depressie van IJsland naar het zeegebied ten westen van Ierland. Een bij de depressie behorend front passeerde zondag ons land, waarbij alleen in Zuid-Limburg enkele buien van betekenis vielen. Achter het front kwamen flinke zonnige perio den voor. De middagtemperaturen bex-eikten waarden van 19 tot 21 gra den. Het komend etmaal zal de depres sie het weer in onze omgeving blij ven beheersen. De kern wordt dins dag voor de ingang van het kanaal verwacht. Met zuidelijke winden wordt lucht met veel bewolking aan gevoerd. Hierbij zullen plaatselijk enkele buien vallen. De temperatuur ondergaat niet veel verandering. ROTTERDAM, 31-8. De Heinen- oerdtunnel onder de Nieuwe Maas tussen Heinenoord en Barendrecht is voor het grootste deel gereed. De twee burgemeesters van beide ge meenten openden vrijdagmiddag tij dens een eenvoudige door Rijkswa terstaat georganiseerde plechtigheid de laatste sluitvoeg van de 1000 me ter lange tunnel. Daarmee kwam de tunnelverbinding tussen de beide oevers van de Nieuwe Maas tot stand. De Heinenóordtunnel die dicht bij de Barendrechtse brug ligt. is een belangrijk onderdeel van de nieuwe verbinding Rotterdam-Zee- De Russen hebben 1:200:000'"man samengetrokken langs de grenzen van Tsjecho-Slowakije en Roemenië, zo is zondag in Praag meegedeeld. PARIJS, 31-8. Als gevolg van de bezetting hebben in Praag in totaal 25 .mensen het leven verloren. Het aantal gewonden bedraagt 341, van wie er nog 124 in een ziekenhuis lig gen. Voorts zijn enige tientallen hui zen beschadigd. 39 gezinnen zijn dakloos geworden. Deze gegevens zijn omgeroepen door radio Midden- Bohemen. STOCKHOLM, 31-8. De Zweedse regering zal nog een miljoen kronen - ongeveer 725.000 gulden - beschik baar stellen voor hulp aan de bur gerbevolking van Biafra. Tot nu toe heeft Zweden reeds twee miljoen kronen voor deze hulp gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1