altijd safe! De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank Impressie en impressionisme ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 augustus 19G8 Nr. 20054 Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. 33. Aram is machteloos tegen de woeste lingen, die hem op bevel van het mannetje snel en vakkundig zo in de touwen wikke len, dat hij weldra geen vin meer kan ver roeren. Eén van hen blijft achter, om hem te bewaken, terwijl de anderen/terugkeren om hun vechtende makkers te helpen. De strijd is anders zo goed als beslecht. Aram KUNST „Kom hier", gebood de man, die met zijn hond langs het smalle dijk je in de polder wandelde. De hond was voor hem uit gehold, blij met de vrijheid die hij in de ruimte had. Maar de man had in de verte een geit gezien en was bang, dat er moeilijkheden zouden komen. Daar om nam hij Max aan de riem met de bedoeling het dier weer los te la ten zodra ze ver genoeg voorbij de geit zouden zijn. Maar de hond herkreeg al eerder zijn vrijheid, want wat zijn baas voor een geit had aangezien bleek niet anders te zijn dan een groot stuk papier De man hacl de indruk, de impres sie gekregen van een geit, die daar in de verte langs het dijkje liep te grazen. Hij verwachtte daar geen achteloos weggeworpen stuk papier en daarom meende hij, dat die witte vlek in het groen een dier was. Zo kunnen we „iets wits" op het schil derij van een impressionistische schilder ook herkennen als de geit, die de schilder er heeft aangeduid, We zullen niet zeggen: „Daar ligt een stuk wit papier in liet gras". Heel populair is hiermee verklaard iaat onder impressionisme in de schilderkunst wordt verstaan. Hei toont ons niet het object, zoals we het zuiver met hei oog waarnemen, maar laat het ons zien in groot ver band als een momentopname. De tijd ontbreekt om in wat met de blik kan worden omvat elk voorwerp op zijn vormen af te lasten; we zien het. ge heel en ontvangen daarvan een be paalde indruk, die onze stemming beïnvloedt. ITet schilderen van gevoelens Het totale beeld van onze waar neming kan ons vrolijk en zonnig stemmen, doch ook somber en neer slachtig. De meesters van het im pressionisme kunnen dan ook met hun werken de gevoelens, die hen hebben bewogen, op de beschouwers ervan overbrengen. Het gemeentemuseum in Den Haag bevat een landschap ten Noorden van Willem Roelofs: een geweldige wolkenlucht boven een uitgestrekte xvaterplas. Enige donkere vlekken geven bomen aan. Het zijn inder daad bomen en nog wel bomen, waarvan de takken buigen onder het geweld- van de wind. Het hele schil derij suggereert sterk de winderige dag op het water. De sfeer van een zomerse dag op een Schevenings terras (in „de goede oude tijd" uiteraardheeft Anton Mauve ons met rake en brede toet sen overgebracht met zijn schilderij „Het terras van Zeerust'' (Rijksmu seum H. W. Mesdag, Den Haag). Doch een wel buitengeiooon voorbeeld van wat het impressionisme is vinden we in II inent de loin, een schilderij van Paul J. C. Gabriël, dat deel uitmaakt van de collectie van het museum Kröller-Muller te Ot-terloo. Wat verwachten wij? Er rijdt een trein op de spoorbaan die langs de brede, blinkende pol dervaart loopt. Doch als we het schilderij nauwkeurig bekijken, is die trein in de verte niet anders dan een donkere toets met daarboven een grijze veeg, die de rook verbeeldt. Alle objecten zijn eigenlijk niet an ders dan kleurenemoties, waarvan- de vorm van het voorwerp trein, te legraafpaal, hengelaar enz., volko men ondergeschikt is gebleven. Doch het geheel is een indrukwekkend landschap, waarin wij langs de met telegraafpalen afgebakende spoor baan niet anders dan een trein ver wachten, waarvan de rookpluim zich spiegelt in het water van de vaart, aan de overzijde waarvan hengelaars hun geluk beproeven. Ofschoon in de impressionistische schilderkunst soms het object in zijn vorm niet te herkennen is, zal men toch nimmer omtrent het wezen er van in onzekerheid verkeren. Toch kan de vage aanduiding van het voorwerp oorzaak zijn van amusan te vergissingen. Toen de directeur van een onzer bekende Nederlandse musea indertijd in de radiocursus Openbaar Kunstbezit'' het schilde rij Winter van Willem Maris (Ste delijk Museum, Amsterdam) besprak gewaagde hij van het „vrouxotje dat onder de paraplu liep". Maarhet vrouxotje op dit schilderij loopt met een grote zak op de rug. Men moet heus wel heel erg vlxiclitig kijken om -te menen, dat het geval een re genscherm- is Groot meester We hebben al enige meesters van hel impressionisme genoemd. Er zijn er xiiteraard meer en- een der groot sten is naar onze mening wel J. H. Weissenbruch, die in. 1824 in Den Haag xoerd geboren en daar in 1903 overleed. Hendrik Johannes Weissenbruch, die ter onderscheiding van z'n broer Johanxxes (Jan) xoordt aangeduid als J. H. (merkwaardigerwijs niet als H. J.), was leerling van de landschap schilder Andreas Schelfhout en stu deerde aan de Haagse Academie. Hij werkte in Den Haag, Haarlem- en- Noorden en schilderde voonramelijk landschappen. Aanvankelijk schilderde „J. H.", onder de invloed van zijn leermees ters, in de trant van de Romantische School, doch later ontwikkelde hij zich tot een der grootste impressio nisten en misschien wel de belang rijkste figuxir van de Haagse school. Als geen ander heeft hij het Hol landse polderland onder alle xveers- omstandigheden welen weer te ge ven; de ene maal onder de schroei ende hitte van de zomerzon, de an dere maal als de rietpluimen bijna plat op het water lagen onder hel geweld van de storm. Maar altijd wist hij de schoonheid eruit te puren en de onlroerixig, die deze verwekte, door middel van zijn werken op an deren over te brengen. De 'genialiteit van J. H. Weissen- bruch is geweest, dat hij de visuele realiteit in een machtige kleuren- visie wist om te zetten. Daarmee was hij de impressionist par ex cellence. AMSTERDAM. Per 1 december a.s. heeft de P.T.T. Amsterdam de telefonische boodschappendienst op. Reden: de sedert 1936 in bedrijf zijin de apparatuur dient vervangen te worden en de daarvoor nodige gel den en arbeid kan beter gebruikt worden voor uitbreiding van tele fooncentrales en kabelnetten waar aan grote behoefte bestaat. Een Tsjechoslowaakse studenten leider heeft in Londen gezegd dat de studenten in Tsjecho-Slowakije har de maatregelen op grond van de Moskouse akkoorden zullen verwer pen. ROTTERDAM. De minister van buitenlandse zaken mr. Luns is don derdagmiddag van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven naar Lon den vertrokken voor eeii kort bezoek aan zijn Britse ambtgenoot Stewart. FORT LAMY. President Tom- balbaye van Tsjaad heeft een beroep op Franse troepen gedaan om het le ger van Tsjaad te helpen bij het herstel van de orde in Tibesti in het uiterste noorden van het land. WENEN. Het Oostenrijkse mi nisterie van defensie heeft met klem het bericht in de Russische „literai re gazet" tegengesproken als zouden in een kazerne te Salzburg uit Ame rikaanse en Westduitse militairen bestaande speciale eenheden zijn ge vormd, die vóór de Oosteuropese in val als toeristen naar Tsjecho-Slo- wakije zouden zijn gegaan om daar o.a. geheime radiozenders te plaat sen. LONDEN. Een woordvoerder van hef Britse ministerie van financiën heeft tegengesproken dat Engeland zijn houding van ..alles of niets" ten aanzien van de toetreding tot de E.E. G. zou hebben laten varen zoals van Westduitse zijde is vernomen. BIELEFELD. De NAVO heeft volgens de Portugese minister van buitenlandse zaken, Franco Nogue- ria. gefaald als „schild voor het vrije Europa. Hij zei dit in een vraagge sprek met het Westduitse blad ..Weslfalenblatt", dat dit in het num mer van donderdag heeft gepubli ceerd. ROTTERDAM. Tijdens werkzaam heden aan boord van het Noorse m.s. Amica liggend bij de N.V. Rotter - damsche Droogdok aan de Heijseha- ven is de 36-jarige bankwerker J. A. Hazelhorst uit Rotterdam getroffen door een hijs planken. De man is met ernstige hoofdwonden naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht en kort na aankomst overleden, op Franse troepen gedaan om het leger van Tsjaad te helpen bij het Nog meer hulp nodig j J voorTsjechoslowaken J ROTTERDAM, 29-8. Ol> het j a gironummer van hel comité x x „Hulp voor Tsjechen in Ne- J derland" (het Comité-Witten- J berg) is tot dusevr 6.400 gul- J den binnen gekomen. Dit be- J drag is niet voldoende om de kosten voor dè eerste hulp, die liet comité thans nog steeds J verricht, te financieren. Zoals bekend zal de hulp voor Tsje- chen in Nederland voorzover zij voor langere tijd in ons land zullen verblijven, over- genom enworden door andere J instanties. Het comité hoopt f echter ook Tsjecho-Slowaken f die naar de Verenigde Staten, f f Canada of andere landen wil- f f len emigreren, te helpen bij 'l f f betalen van de overtocht. Voor f f dit doel is nog steeds geld no- f f dig. Het comité hoopt dan ook f f dat. op giro 170.000 nog geld zal f f komen om ook deze mensen te f f helpen. Een eventueel batig f f saldo van het comité „Hulp f f voor Tsjechen in Nederland" f f zal worden gebruikt voor on- f f dersteuning van bijzondere ac- f f tiviteiten ten behoeve van f f Tsjechen en Sloxvaken die in f J ons land zullen blijven. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzeee: Grote kerk: 10 uur ds. Lam (bed. H. Doop). Gasthuiskerk 10 uur mej. da. C. E. Jolles uit Soest, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. N. J. Flink uit Burgh. Seroosker- ke: 10 uur ds. G. E. Huizing uit Haamstede. Burgh: 9.30 uur ds. Flink Haamstede: 10 uur ds. G. J. Voort- man uit Oud Vossemeer, 7 uur ds. Huizing. Renesse: 10 uur ds. J. Feu- nekes uit Zonnemaire. Noordwelle: 10 uur eerw. heer M. A. Slaager uit Leeuwarden. Scharendijke: 10 uur ds. J. B. Assendorp. Brouwershaven: 9.30 uur ds. J. Feunekes uit Zonne maire. Zonnemaire: 11 uur ds. Feu nekes (bed. H. Doop). Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 5.30 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 7 uur ds. H. Om mering uit Oosterland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. D. Goudzwaard uit IJs- sel monde. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. H. R. Postma uit Vlaardingen (gez. dienst met Re- monstr. Broedei'schap). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijs (voorber. H. A.). Haamstede: 10 en 5 uur ds. C. M. Boerma uit Rotter dam (vooi'ber. H. A.). Scharendüke: 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 uur leesdienst, 2.30 uur dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk Zonnemaire: 10 en 2.30 uur eerw._ heer D. Jansma. Nieuwerkerk: 10* uur dr. Becker (Oogstzondag en bev. ambtsdragers), 5 uur idem. Ooster land: 10 en 3 uur ds. W. Steunenberg uit Rottex'dam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. D. Barten uit Haarlem. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. Rebel', em. pi-ed. uit Rotterdam. Haamstede: 10 uur dienst des woox-ds 3 uur ds. J. Rebel, em. pred. uit Rot- tex'dam. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. op den Vel de uit Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens, (bed. H. Doop). Oosterland:10, 2.30 en 5 uür leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uxir lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck.v Leger des Ileils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur. Renesse: Eucharistievieringen: zaterdag 19 uur, zondag 9.30 en 11 uur. „Flitsen" uit liet buitenland PORTAUPRINCE. David Knox, hoofd 'van de regeringsvoorlichting van de Bahama-eilanden, is door een Haïtiaanse krijgsraad ter dood ver- oordeeld op beschuldiging van spio nage. MOSKOU. In de Sowjet-Unie is de 238ste kunstmaan van de Kos- mos-serie gelanceerd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. ROME. De Italiaan e communis tische partij, de grootste in het wes ten, heeft cïe Tsjechoslowaakse lei- de i-s telegrafisch gelukgewenst met het verdedigen van hun hervor mingsbeleid ondanks de grote moei lijkheden. PRAAG. Dr. Frantisek Kxnegel, de voorzitter van het nationale front en lid van het presidium van de Ts j e ch osl o wa akse comra un is tis ch e partij, is sinds een week verdwenen. Hij behoort tot de liberale leiders, die aan het begin van de bezetting werden gevangen genomen. CHICAGO. President Johnson heeft in een telegram aan de voor zitter van de. democratische pai'tij- conventie te Chicago laten weten, dat zijn besluit om zich niet her kiesbaar te stellen „onherroepelijk" is. SAIGON. Amerikaanse troepen hebben in de afgelopen twee dagen in het moerasgebied rondom Saigon 86 guerrillastrijders gedood. Voorts wei-den 22 verdachte pex-sonen aan gehouden, aldus een Amerikaanse woordvoerder in de Zuidvietnamese hoofdstad. PRAAG. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft een verklaring goedge keurd waarin de militanten vaar de partij en het volk dank wordt ge bracht voor de eendrachtigheid waarmee zij hun steun aan de denk beelden van het humanitaire en de- moci-atische socialisme tot uiting hebben gebi-acht. BONN. De Westduitse regering neemt de berichten over mogelijke manoeuvres van de Warschau-Pact- landen in Roemenië ernstig op, zo heeft Conrad Ahlex's, woordvoerder van de Westduitse regering, op een persconferentie in Bonn verklaard. Als er manoeuvres in Roemenië worden gehouden, zullen het geen normale oefeningen zijn, zo zei hij. ZONNEMAIRE, 2.9-8. Een bericht inzake het afbreken van de oude boterfabriek te Zonnemaire, enige xveken geleden geplaatst in- dit blad. behoeft naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, verbetering. Het be treft hier namelijk niet de boterfa briek die wordt afgebroken maar liet directeurshuis van- die fabriek. Hel huis, dezer dagen voor het grootste deel tot de grond toe gesloopt, werd omstreeks 1900 gebouwd- tegen de westelijke eindgevel van de boter fa briek. De bouw van de stoomzxüxxel- fabriek „Luctor et Emergo" vond plaats in 1891 op de plaats van een meestoof. De fabriek werd- reeds om streeks 1905 geheel afgebroken. Hel directeurshxiis bleef staan en heeft- sindsdien verschillende bewoners gehad. De afbraak houdt verband met een toekoxnstige wegverbreding ter plaatse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM. De directie van de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam deelt mede dat zij heeft besloten over te gaan tot de vesti ging van een kantoor te Djakarta. Zij hei-vat hiexmede als eerste Ne derlandse bankinstelling bankacti- viteiten in Indonesië. WEESP. De rijkspolitie van Weesp heeft een inwoner van die gemeente aangehouden wegens aanranding van een 13-jarig meisje in Weesp en diefstal van een auto in Amsterdam UTRECHT. Het Concertgebouw orkest vertrekt dinsdag 3 september van Schiphol naar Tokio voor een toei'nee van drie weken door Japan. Advertentie Anjers zijn er nu volop. Profiteer ervan. Vooral nu de prijs zo meevalt. Neem die fijne kleuren mee naar huis. En verras er uw kennissen mee. Anjers brengen sfeer I 816 ziet dat ook Grubalt gevangen is genomen en, evenals hijzelf, stevig geboeid is. De krijgers van de prins hebben zich heldhaftig geweerd, doclx tegen deze over macht zijn zij niet opgewassen. Velen van hen zijn reeds buiten gevecht gesteld en tenslotte trachten de. paar ovei-geblevenen zich door snelle vlucht in veiligheid te stellen. Doch het mannetje, dat een soort aanvoerder schijnt te zijn, beveelt een ge deelte van zijn mannen de vluchtelingen achterna te zetten. Dan wendt hij zich tot de beide gevangenen. „Ziezo", vei-kondigt hij met een rare grimas, „nu alles keurig opgeruimd is, zullen we heer Korban onze vangst eens laten zien!" I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5