X I n V GRAPILLOM u Voetgangerstunnel aansluitingspunt Deltadam te Scharendijke EEN GOED GASTHEER SCHENKT DOK ONZE PUZZELRUBRIEK 1 y Ua I \u J 1 g/o j jg/' Br" r tü LAATSTE NIEUWS Wens van b. en w. van Middenschouwen: Plan tot aanpassing van de haven Kloosternol SCHARENDIJKE, 29-8. De raad der gemeente Middenschouwen kwam donderdagmiddag in openba re vcrgade.ring bijeen onder voorzit terschap van burgemeester S. Franc- ke. Afwezig was de heer D. Ilansc. Aan de raad worden ter kennisne ming overgelegd van de Rijkswater-, staat ontvangen tekeningen van het tracé van de Dammenweg tussen Scharendijke en de Oosterschelde. De voorzitter deelt mee, dat b. en w. aan de Rijkswaterstaat de wens ken baar hebben gemaakt om bij het aansluitingspunt van de Deltadam bij Scharendijke een voetgangers tunnel onder de rijksweg te maken om te komen van de binnen- naar de buitenzijde, zodat de rijksweg niet behoeft te worden overgestoken. De situatie is hier ongeveer gelijk aan die bij Vrouwenpolder. De raad besluit tot vaststelling van een door de Vereniging van Neder landse Gemeenten cp 20 maart 1968 aanbevolen wijziging van de model bouwverordening. Op voorstel van b. en w. wordt een aanvulling van de Drank- en Hore- caverordening vastgesteld. Opgeno men wordt een beroepsmogelijkheid wanneer ontheffing geweigerd wordt van het verbod tot het verstrekken van sterke drank in een inrichting waar in hoofdzaak geringe eetwa ren worden verkocht of in een in richting, die gelegen is op een kam peer- of caravanterrein. Tevens wordt alsnog een overgangsbepaling opgenomen waarin geregeld wordt, dat het verbod tot het verstrekken van sterke drank niet van toepas sing is op inrichtingen waarin de verstrekking reeds geschiedde op de datum van inwerkingtreding van de verordening. Besloten wordt tot het vaststellen van een wijziging van het gemeen telijk huur reglement voor de wonin gen, waardoor het vergoeden van rente over de door huurders gestor te waarborgsommen met ingang van 1 januari 1968 achterwege zal wor den gelaten wegens tijdrovende werkzaamheden, verbenden aan de administratie en uitbetaling van 'de rente, die slechts een luttel bedrag vormt. Brandweer-vergoedingen Voor het personeel van de vrij willige brandweer wordt vastgesteld een nieuwe regeling van de vergoe dingen. De voorzitter deelt mee, dat de aanleiding tot het vaststellen van> een nieuwe regeling ds geweest het verzoek van een der korpsen om een bijdrage te mogen ontvangen voor een jaarlijks reisje. Het andere brandweerkorps bewoog zich niet op di-t gebied en prefereerde een her ziening van de vergoedingsregeling. Bij het volgen van cursussen en het bijwonen van oefenhien zal thans c.a. een consumptievergoeding wor den genoten van f 2,- per persoon. In verband met fusie van de N.V. Waterl. Mij „Schcuwen-Duiveland" met de N.V. Waterl. Mij „Midden- Zeeland" besluit de raad tot het deelnemen voor 58 aandelen van f 1000,- in het maatschappelijk kapi taal van de N.V. Waterl. Mij „Mid den-Zeeland". De aandelen worden verkregen wegens inbreng van het bedrijf van de Watex-1. Mij „Schouwen-Duive- land". Mede wordt besloten tot het verlenen van een concessie aan de N.V. Waterl. Mij „Midden-Zeeland" tot het leveren van water en o.a. tot het leggen enz. van waterleidingbui zen. De heer J. Boot vraagt wat zal geschieden met de gebouwen te Zie rikzee. De voorzitter antwoordt, dat de beslissing hierover ligt bij de nieuwe Waterl. Mij. Eén deel dei- gebouwen blijft nodig voor gebruik. De heer L. W. van Kooten infor meert hoe de waterleidingtarieven komen te liggen. Voorlopig zullen deze lager liggen, aldus de voorzit ter. Verhoging kan echter niet uit blijven i.v.m. grote investeringen. De heer M. Boot wil thans gaarne weten hoe het met de fluoridering van het leidingwater staat. De voor zitter antwoordt, dat i.v.m. de fusie- besprekingen fluoridering is blijven rusten. Afgewacht dient te worden wat de nieuwe Waterl. Mij zal voor stellen. De raad machtigt b. en w. tot het bcsteksklaar doen maken van een plan tot aanpassing van de haven Klcosterncl te Scharendijke door het Techn. Adviesbureau van de Ver. van Ned. Gemeenten. GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP De belangstelling voor de puzzel van vorige week was niet bijzonder groot. De opgaven waren misschien wat aan de moeilijke kant. Toch slaagden en kelen er in om een foutloze oplossing in te zenden. Er werden weer twee boeken verloot. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer F. K. Vos Calandweg 10, Zierikzee. De tweede prijs is bestemd voor mej. I. Goudswaard, Zeehospitum „Zonneveld", Duinvlietweg 1, Oostkapelle (Zld.). De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. krekel; 6. panter; 10. ga; 11. largo; 14. ee; 15. maarn; 18. tea; 19. begin; 21. pil; 22. vlo; 24. del; 26. elk; 27. em; 29. allee; 31. el; 32. nt; 34. ets; 36. die; 38. om; 39. idee; 41. age; 43. sloe; 45. kar; 46. ritueel; 47. ork; 48. raar; 50. mak; 51. aria; 53. ba; 54. hak; 56. kma; 57. Is; 59. ta; 60. rondo; 63. se; 65. x*eu; 67. tol; 68. els; 70. een; 72. torst; 74. iel; 76. terug; 78. ijl; 79. lenie; 81. ps; 82. kanaal; 83. bretel. Verticaal: 1. kampen; 2. egale; 3. kar; 4. 11; 5. ore; 6. po; 7. nee; 8. tegel; 9. renkum; 12. atol; 13. gade; 16. ai; 17. nv; 19. b.l.; 20. il; 23. las; 25. eed; 28. mee; 30. leguaan; 31. eel; 33. tiara; 35. terra; 37. islam; 38. oe- ral; 40. dra; 41. atm; 42. eek; 44. ooi; 49. aha; 52. ras; 53. bartok; 55. kro; 56. kol'; 58. singel; 59. turij.n; 61. olie; 62. deli; 64. eerst; 66. eo; 67. tt; 69. st; 71. eu; 73. sla; 75. eng; 77. epe; 79. 11; 80. eb. De nieuwe puzzel s S V *0 Isi HB-" W 1 WÈ* R/r mm iy is I 16 \jy is 3o wMJ/ Pl m 3V JS 36 W i]i I WMVJ vf vt 1 Hl W Jó JV M fff P KBp fQ wo WMds Jl I fj ÓV W p| MHJr Jtt 6$ yj f wgriA Horizontaal: 1. dubbelklank; 3. feestdos; 6. jongensnaam; 9. te zij ner plaatse (Lat. afk.); 11. telwoord; 13. noodsein; 15. jongensnaam; 17. boom; 18. land in Zuid-Amerika; 19. rekening; 20. toestand van rust; 23. luchtstroming; 24.. grondsoort: 26. meisjesnaam; 28. eil. i. d. Middell. Zee; 31. ontvangstbewijs; 33. vette vloeistof; 37. bloeiwijze; 38. naschrift (afk.); 40. vreemde munt (afk.); 41. wandversiering42. jongensnaam; 43. weermacht; 44. de dato (afk.); 45. weidedieren; 47. bevestiging; 48. wa ter in Brabant; 50. bijbelse naam; 53. glazen1 uitbouw; 55. elasticiteit; 57. onderdrukker; 59. koker; 61. klein poosje; 63. listigheidje; 65. onzin; 67. doelpunt; 70. muziekteken; 71. open baar vervoermiddel; 72. gewas; 74. leger; 77. onprettig; 79. op dit mo ment; 80. deel v. h. gebit; 81. weg over het water: 82. met deelneming (afk.). Verticaal: 1. Engelse universiteils- plaats; 2. bez. voorrnv.; 3. gegrepen; 4. soort wormpje; 5. reeds; 6. titel (afk.); 7. breedvoerig; 8. soort wal vis; 9. zangnoot; 10. verdriet, narig heid: 12. Europeaan; 14. oppervlak- temaat; 16. vogelziekte; 21. gebogen been; 22. rivier in oost-Eux-opa25. stuk stof; 27. plakmiddel; 28. vogel; 29. rondhout; 30. uitbouw; 32. baga- naal; 34. elk; 35. deel v. d. bijbel (afk.); 36. vexiaagde toon; 39. groen te; 40. spoedig; 45. deel van Ameri ka, (afk.); 46. water in Friesland; 47. meisjesnaam; 49. godheid; 51. zang- noot; 52. voorzetsel; 54. bereidings- vcox-schrifl; 55. meisjesnaam; 56. steen; 58. entx-ee; 60. gewapende x-ui- fcer; 62.. rijgsnoer; 63. losse naad; 64. deel v. Amerika (afk.); 66. beletsel; 68. familielid; 69. Engelse titel; 73. uiti-oep; 75. eerwaarde heer (Lat. afk.); 76. getij; 78. deel van de dag (afk.). Voorlopig is alleen overeenstem ming bereikt over aanpassing van de zuidelijke kadewand. De haven mond zal eveneens worden aange past. De haven zal worden uitgediept tot 3,25 m, dat is 1 meter dieper dan. thans. Na de afsluiting van het Brcuwei'shavense Gat zal 3 m wa ter in de haven staan. Grevelingenmeer De Commissie Inrichting Delta wateren wenst het water van het toekomstig Grevelingenmeer zo zui ver mogelijk te houden. In vei'band da ai-mee is door de Werkgroep Aan- passingswerken Zeeland verzocht voor Scharendijke uit te zien naar een andere lozing van het ongezui- verde rioolwater. De suggestie is ge daan te endérzesken of lozing van het riool water van Scharendijke en Ellemeet kan geschieden op het rio leringsstelsel van de gemeente Wss- terschouwen of dat da lozing van het afvalwater op andere wijze kan ge schieden. Mevr. Kloet vraagt of er al con tact geweest is met het gemeentebe stuur van Westex-schouwen. De voor zitter antwoordt hierop bevestigend. In principe bestaat geen bezwaar te gen lezing op het rioleringsstelsel in die gemeente. Wel zijn vragen gere zen over o.a. het voldoende zijn van capaciteit van de afvoerleiding. die in die gemeente gelegd zal worden. De raad machtigt burgemeester en wethouders opdracht te vei-lenen aan het ingenieursbureau Bos en Witte- veen te Deventer tot het instellen van het nodige onderzoek. Ir. het algemeen bestuur van de Stichting' Streek-V.V.V. Schouwen- Duiveland wordt aangewezen als vex-tegenweordiger: bui-gemeester S. Francke en als plv. vertegenwoordi ger wethouder M. L. Hoogenboom. Cp voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad afwij zend te beschikken op een aanvraag van het bestuur van de chr. nat. school te Kerkwerve om geldén be schikbaar te stellen voor gewone aanschaffingen voor het vak han denarbeid. Het schoolbestuur stelt, dat de aanschaffingen niet uit het bedrag per leei'ling kunnen worden bekostigd, zodat hiervoor extra-gel den worden aangevraagd. De raad is van mening, dat de hier bedoelde aanschaffingen ten laste van de gewone exploitatie dienen te worden gebracht. Voor de ovl. school te Ellemeet wordt een bedrag van f 2723,55 ge- voteexxl voor het aanschaffen van niéuwe leesboekjes, voor het inrich ten van een naslagbibliotheek, het aanschaffen van wandkaarten en een magnetisch verkeersbord met toebe horen. Voor de o.l. school te Kerkwei-ve wordt een krediet toegestaan van f 493,- voor het aanschaffen van een diaprojector en de Unesco-platense- rie voor het ondex'wijs. In. verband met de voorlopige fi- nanciex'ing van kapitaalsuitgaven be sluit de raad het krediet in rekening- courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te verhogen van f 150.000 tot f 220.000. Vervolgens wordt vastgesteld de 8e wijziging' van de gemeentebegro ting voor 1968, waai'in is opgenomen een verhoging van het krediet voor het inrichten van het zomerhuizen- texTein te Scharendijke en voor het aanbrengen van een centrale ver warming in ds openb. kleuterschool te Kerkwerve. De raad machtigt b. en w. tot het dichten van: een sloot naast de wo ning van de heer L. Verwest aan het. Baken 'te Scharendijke en het leggen van een riolering. Tevens zal onder zocht worden of het mogelijk is cle overige woningen aan het Baken al hier op een riolering aan te - sluiten en een sloot achter de woningen te dichten. Ook hiervoor wordt mach tiging tot uitvoering vei'leend. Besloten wordt tot aankoop van een smalle strook grond van de he ren D. Ringelbei'g en G. de Wit te Kerkwerve ten behoeve van het leg gen van een trottoir langs de Oude- weg. Voor dit doel zal met dé heer J. van IJsseldijk een strook grond worden geruild. De raad gaal. akkoord- met een door de Kon. Ned. Hei'de Mij. opge maakt plan tot uitbreiding van de algemene begraafplaats te Kerkwer ve, met dienverstande, dat de zui delijke 'helft van de geprojecteerde uitbreiding voorlopig niet dient te worden ingexdcht, daar hieraan de eei-ste twintig jaar geen behoefte be staat. Het is de bedoeling de uitvoe ring te doen plaats vinden in A.C.W. -verband; De voorzitter brengt nog ter tafel een plan van ir. J. Reyes te Deven ter tot het bouwen van 7 woningen aan het Baken te Scharendijke. Aan ir. Reyes werd onlangs door de ge meente verkocht de woning Baken 28 met bijbehorend erf. B. en w. juichten het toe, dat door het bouw plan 'het Baken ter plaatse een net ter aanzien zal krijgen. Voorgesteld wcrd't de hier liggende gemeente grond groot 433 m-, over te dragen tegen een prijs van f 5 per m-., waar -bij 'dam tevens in aanmeiking ge nomen wordt, het bedrag dat ir. Reyes reeds voor de woning Baken 28 heeft betaald, welke woning vol gens het plan zal worden afgebroken. Mevr. Kloet vindt het niet billijk om 'bouwgrond aan niet-ingezetenen goedkoper over te di'agen dan aan ingezetenen. Tevens wordt gevraagd hce het staat mét de kosten van rio lering. De voorzitter antwoordt, dat ter plaatse riolering 'ligt. Met- evenveel plezier zou deze overdx-acht aan een ingezetene kunnen geschieden, als die hier een plan tot woningbouw had. Mevr. Kloet blijft bij haar mening, dat de prijs voor overdracht van de grond erg laag is. De voordelen van de verkoop van de woning Baken 28 komen op deze manier ten goede aan ir. Reyes. Ook de heer J. Boot acht de prijs aan de lage kant. Overigens wil hij de uitvoering van het bouwplan niet op de grondprijs laten afstuiten. De heer M. Boot vindt een prijs van bv. f 10 per m-. niet te hoog. Gezien het verschil van gevoelen hierover ne men b. en w. 'hun voorstel tot over dracht der grond terug. Met ir. Reyes zal over overdracht van de grond nader overleg worden gepleegd. De heer J. Boot. informeert tijdens de rondvraag naar het leggen van) een trottoir langs de Deltastraak De vooi'zitter antwoordt, dat. hierover reeds geruime tijd geleden contact is opgenomen met de Centrale Dienst „Nooi'd-Zeeland". Gewerkt wordt aan een bestek, waarin ook andere trottoirs zijn opgenomen. LAND- EN TUINBOUW Ploegkaiupioenschap Zeeland 1968 Op zaterdag 31 augustus a.s. zullen de ploegwedstrijden om het Zeeuws Ploegkampioenschap 1968 worden gehouden op het bedrijf „De Mossel- bank" dn de Wilhelminapolder. Zoals gebruikelijk wordt in twee categorieën 'geploegd, t.w. voor rond gaande fcrekkerploegen en voor trek- ker-wentelploegen. Aan deze wed strijd mag worden deelgenomen dooi de twee 'beste ploegers per categorie uit elk gewest dat in 1967' daartoe selectiewedstrij den heeft gehouden. U kunt niet alles weten HEBT U PUDDING MET ROZIJ NEN, rol deze laatste dan eerst door meel, ze zullen dan niet zak ken. ZITTEN UW BIER- EN WATER GLAZEN vast in elkaar, zet dan even het onderste glas in warm water, terwijl u in het bovenste koud water giet. EEN GEBRUIKT SCHEERMESJE, gestoken in een kurk, is zeer goed, te gebruiken voor het lostornen van naden. DRUIVEN BLIJVEN LANGER GOED, als u ze niet op de fruit schaal legt, maar ophangt. TAFELZEILTJES VERSLIJTEN erg vlug op de hoeken. Plak daarom aan de onderkant van het zeiltje en stukje van een oude regenjas of badmuts. ROOD EN WIT LEER kunt u schoon -maken met een in tetra gedrenkt en goed uitgeknepen watje. Daarna loeer glanzend maken met rode of witte loas. FIJN GEMALEN EIERDOPPEN kunt u zeer goed gebruiken ais messttof voor potplanten. INKTVLEKKEN UIT PLUCHE ver wijdert. u door ze te wassen in heet zoutwater. Daarna behandelt u ze met spiritus en wast ze uit in warm water. De bezetting van Praag PARIJS, 30-8. Zodra de opschrif ten en aanplakbiljetten van de mu ien in Praag verdwenen zijn, zullen de strijdkrachten van het Pact van Warschau de stad verlaten, zo deelt het opperbevel van die strijdkrach ten mee in een communiqué, dat is uitgezonden dcor radio-Midden-Bo- hemen. Het bericht is in Parys op gevangen. Rebellie in Jemen CAIRO, 30-8. Uit Jemen zijn in Cairo berichten ontvangen over een opstand in het republikeinse legei\ Bij Sanaa zou hevig woi-den gevoch ten tussen 1-egeringsget.rouwe ti-oe- pen order genei-aal Hassan El Amry en de opstandelingen, die een aantal ministers en functionai-issen in gij zeling zouden hebben. Bezetters ontruimen Tsjechische gebouwen PARIJS, 30-8. - Radio-Bohemen meldt dat het gebouw van het cen trale partij comité in Praag dcor de bezetters aan de Tsjechen is over gedragen. Het werdt nu door Tsje chische politie bewaakt. Radio-Praag bericht dat het ge bouw van radio-Brno door de bezet- tei's is vrijgegeven. Tsjechische kunstenaars exposeren in Rotterdam ROTTERDAM, 30-8. Van 6 sep- tember tot 20 oktober wordt in het museum Boymans van Beuningen te Rotterdam een tentoonstelling ge houden van het werk van drie Tsje chische kunsteraax-s: Jiri Kolax-, Jix-i Jchn en Alena Kucex-ova. Het te ex poseren werk werd juist vóór de be zetting van Praag door troepen van het Wax-schaupact naar Nedex-land vervoerd. De tentoonstelling omvat collages van Jiri Kolar en grafieken van Jiri John en Alena Kucerova. Berging van oud vliegtuig uit poolijs AGENDA Vrijdag 30 augustus Concertzaal: 8 uur, dansfestival met „The Down Town Jazz Band". Huis van Nassau, 7.30 uur, prijsuit- reiking kalveropfokwedstrijd. Zaterdag 31 augustus Zierikzee Zwembad De Val, 9 uur, elubwed- strijden De Zeepaardjes. Grote Kerk, 4 en 8 uui", orgelbespe ling Dirk Jansz. Zwart. Gymnastiekzaal Malta, 13.30 uur, vertrek Domeinentocht jeugd gym- nastiekafdeling s.v. Delta-Sport. Zonnemaire 7.30 uur, concert „Crescendo". Seharendyke 13.30 uur, vertrek excursie jongeren groepen naar de Deltawei-ken. Maandag 2 september Zierikzee Stadhuis, 3 uur, vergadering Vlees- keuringskring Zierikzee" Dinsdag 3 september Brouwershaven Ned. Herv. Kerk, 7 uur, overdracht gerestaureerd kerkoi-gel. Donderdag 5 september Gemeentemuseum, 8-10 uur, „Zierik- zeese avond". Advertentie SCHIPHOL, 30-8. Valdemar Lau- ritsen, president van Greenlandair, de met SAS geassocieerde lucht vaartmaatschappij, heeft heden (vrij- dag)mox-gen bekend gemaakt, dat zijn maatschappij met een van haar drie Sikorsky's S-61 N helikopters zal proberen een eenmotorig vliegtuig te lichten, dat veex-tig jaar geleden op 90 km zuid-zuidwest van Sondi-e Strömfjcrd een noodlanding maakte. Dit' eenmotcrige Amex-Lkaanse Stinscn vliegtuig maakte toen een pioniersvlucht langs de grote cirkel- route van Rcckford, Illinois naar Stockholm. Een dag na vex-trek uit Rookfcrd verdwaalde het toestel en moest wegens bx-andslofgebrek een noodlanding maken. De piloot, Bert R. J. Hassell, en zijn navigator, par- ker J. Cramer, werden na een twee weken durende tocht over het eeu wige ijs gex-ed. Hassell, gewezen ko lonel van de Amerikaanse lucht macht, zal, ofschoon hij ernstig ziek in het ziekenhuis ligt, deze specta culaire berging nauwlettend volgen. Het vliegtuig zal waarschijnlijk aan i de V.S. worden teruggegeven om in Rockford of het Smithsonian Insti tuut te wox'den behouden. Het toestel werd index-tijd speciaal voor deze 6720 km lange vlucht ge bouwd. De tweede week van septem ber is volgens de heer Lauritsen het meest ideale tijdstip om de machine te bergen, daar dan het daglicht, de weex-sgesteldheid en de toestand van het ijs van dien aard zijn dat de ma chine geheel ijsvrij is en in een net door de helicopter lean worden opge trokken. Arrestaties in Chicago CHICAGO, 29-8. Tijdens de „anti oorlog" betoging in Chicago, waai de conventie van. de democratische partij wox-dt gehouden, zijn 267 jeugdige pex-sonen gearresteerd. Meer dan driehonderd personen werden gewond bij de daarop volgende vechtpartij. UTRECHT. Voor het komende studieseizoen 1968-1969 wacht de rijksuniversiteit in Utrecht ongeveer 2500 eex-stejaax-s-studenten, dat is cii'ca 250 eex-stejaars méér dan vorig jaar. Met B.M.W. veilig rijden en inhalen De bekende ccux-eur en anti-slipdes- kundige Rob Slotemaker heeft een beekje geschi-even „Hoe veilig is uw auto?" Hij heeft alle op de Nedex-- landse markt voorkomende auto's samen met zijn instx-ucteui-s be proefd. De punten die het verschil uitmaken tussen veilig' doorrijden of een crgeluk, wex-den volgens onder staande lijst beproefd: O Wegligging (soepel, zonder schok ken door de bochten, geen over hellen, geen dx-ibbelen) 9 Betrouwbaarheid (geen onver wacht slippen) Stabiliteit (geen slingeren bij kleine sluux-bewegingen) Stuurkarakter (neutx-aal, d.w.z. geen onder- of ov.erbesturing, niet te licht of te zwaai-) Remvermcgen (snel stilstaan zon der scheef trekken, ook niet met warme remmen) Veiligheidsgrens (een door Slote maker ingevoerd begx-ip, dat in houdt hcever'een auto in een slip een hoek kan maken t.o.v. de voorwielen en dan toch nog te corrigex-en is). Cp de eerste plaats van de ruim 100 Op de door Rob Slotemaker opge stelde ranglijst van x-uim 100 door hem geteste auto's, stonden twee B.M.W.'s, te weten B.M.W. .2002 en B.M.W. 1600 TI. Gevoegd bij het vermogen van B.M.W. om veilig in te halen (zie Nieuwsbode van 9 augustus jl.), moet het voor iedere automobilist, die deelneemt aan het hedendaagse drukke verkeer, duidelijk zijn dat, wie veilig en sportief wil x-ijden, B.M.W. de auto is! B.M.W.-dealer voor Schouwen-Duiveland: Autobedrijf P. A. Remeeus Ouwerkerk - telefoon (01114) 473 Deze oude dorpso-pname vormt een fraaie herinnering aan het rustieke Schoiiwse dorp Serooskerkewaar van de „souvenirs in beeld" bepaald niet talrijk zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2