RUSSEN ZOUDEN TSJECHO-SLOWAKIJE GEHEIME VOORWAARDEN HEBBEN GESTELD Agenten overmeesteren schietende kelner op druk kruispunt in Den Haag Protesterende vissers bij minister Roolvink Senator Muskie kandidaat Amerikaanse viee-presidentschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20054 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering gemeenteraad Middenschonwen HAMBURG, 29-8. Volgens in lichtingen van welingelichte zijde be staat er naast het ccmmuniqué over de Russisch-Tsjechoslowaakse on derhandelingen in Moskou nog een protocol, waarin Tsjecho-Slowakije voorwaarden gesteld zouden zijn, aldus meldt DPA. De Russen zouden evenwel van de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slo wakije geen handtekeningen onder dit protocol geëist hebben. Wel zou den laatstgenoemden het officiële ccmmuniqué ondertekend hebben, terwijl zij van het. bestaan van het protocol afwisten. Op grond van de door DPA verkregen inlichtingen, die wellicht nog niet volledig zijn, zou den in elk geval de volgende voor waarden gesteld zijn: 1. de communistische partij moet bij de politieke leiding de boventoon voeren, waarbij parlement en rege ring op het tweede plaf komen; 2. de regering in Praag moet ge reorganiseerd worden. Aangenomen wordt, dat minister van buitenlandse zaken, dr. Jiri Hajek en vice-premier dr. Cta Sik vervangen worden; 3. tegenover collaboraturs mag niet gediscrimineerd worden; 4. Tsjecho-Slowakije moet van el ke financiële steun uit kapitalistische landen en van de Wereldbank afzien. Het Sowjet-Russische persbureau Tass heeft donderdag verklaard, dat de „rechtse contra-revolutionaire krachten" in Tsjecho-Slowakije steeds actiever worden. Koninklijk huwelijk in Noorivegen OSLO, 29-S. In de driehonderd jaar oude kathedraal van Oslo is donderdagmiddag het: huwelijk vol trokken tussen kroonprins Harald van Noorwegen en de 31-jarige Son- ja Haraldsen, dochter van een za kenman uit Oslo. Ongeveer 2S00 sol daten stonden langs de route opge steld die de stoet volgde van het. koninklijk paleis naar de kathedraal, duizenden mensen juichten hel bruidspaar toe. De kroonprins droeg het donkerblauwe uniform van le- gerkapitein. De bruid was gekleed in een eenvoudige witte zijden ja pon, waarvan de drie-kwart-mou- wen waren afgezet met witte parels, diamanten en witte bloemen die overeenkwamen met haar bruids boeket van witte fresia's, 'witte ro- ren en witte lelietjes van dalen. Bij aankomst in de kathedraal begeleid de koning Olav van Noorwegen de bruid naar het. altaar waarna de Iiil- welijksplechtigheid begon. De bis schop van Oslo, dr. Fridtjof Birkeli, zei het bruidspaar dat zij trouw moeten blijven aan het motto van koning Haakon VII en koning Olav V: „Alles voor Noorwegen". Onder de 850 gasten bevonden zich o.m, Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden. De enige economische binding met het buitenland moet de Comecon blijven (de raad voor onderlinge eco nomische steun van de Oosteuropese landen) 5. naast opheffing van de persvrij heid moet een zuivering uitgevoei-d worden onder de Tsjechoslo waakse en in Praag werkzame buitenlandse journalisten. De buitenlandse jour nalisten in Tsjecho-Slowakije moeten onder scherp toezicht staan; 6. er moeten strenge bepalingen komen voor het binnenkomen en verlaten van Tsjecho-Slowakije; 7. bij het onderhouden van betrek kingen tussen Tsjecho-Slowakije moet rekening gehouden worden met öe betrekkingen tussen West- en Ocst-Duitsland; 8. er dient overleg' te zijn tussen de landen van het Warschau-Pact in alle 'kwestie van de betrekkingen met Bonn; 9. Tsjecho-Slowakije moet zich distantiëren van Roemenië en Zuid- Sla vië; 10. De Tsjechoslowaakse strijd krachten moeten volkomen onderge schikt zijn aan het oppercommando van het Pact van Warschau. DEN IÏAAG, 29-8. Op het stamp volle kruispunt van de Parallelweg en de Van Ravesteijnstraat heeft don- dei dagmiddag cm ongeveer half zes een 32-jarige Haagse hoofdagent de 29-jarige kelner H. H. neergeschoten. De kelner had even daarvoor met een pistool vier maal gevuurd in de richting van de politie. De kelner is Prawda: bijval Steeds meer voor bezetting" MOSKOU, 29-8. Het Russische communistische partijorgaan „Praw da" schrijft vandaag dat de „tijdige en gerechtvaardigde" militaire be zetting van Tsjecho-Slowakije steeds meer bijval krijgt in de communis- tische en vooruitstrevende bewegin gen in de wereld. De „Prawda", evenals vele andere Russische bladen, wijden grote aan dacht aan de toestand in Tsjecho- Slowakije, die volgens hen snel weer normaal wordt, ondanks de voortdu rende „contra-revolutionaire" acti viteiten. Jongetje verdronken AMSTERDAM, 29-8. Uit het wa ter van de Qruquiuskade in Amster dam is donderdagochtend het stof felijk overschot van de vijfjarige Bartje Ploeg opgedregd. I-iet jonge tje, dat sinds woensdagmiddag ver mist werd, moet bij het spelen te water zijn geraakt en verdronken. Inbraak in beatkelder UTRECHT, 29-8. Inbrekers heb ben geluidsapparatuur en instrumen ten ter waarde van 3.000 gulden ge stolen uit de beatkelder aan de Ou degracht van de bekende Utrechtse organisator van hippe manifestaties, Bunk Bessels; Zij namen twee ver sterkers, drie microfoons, snoeren en een drumstel mee. De inbraak, die gisteravond werd ontdekt, ds waar schijnlijk gepleegd tussen 24 en 27 augustus. met wenden, aan linkerhand en lin kerdijbeen opgenomen in het zieken huis aan -het Westeinde. Hij heeft daar nog kans gezien een recher cheur een tand door de lip te slaan. De hele geschiedenis speelde zich af in enkele minuten. Een naar huis fietsende agent werd op de Parallel weg aangesproken door een voorbij ganger. die verleide dal in een café op de hoek een jongeman zal met een pistool. Hij zat te wachten op een vrouw en zou gezegd hebben; „Ik schiet ihaar kapot en iedereen die me in de weg komt schiet ik neer". De politieman hield een voorbij rijdende patrouillewagen aan en al armeerde het hoofdbureau. Vier agenten kregen opdracht naar het café te gaan. Zij gingen het café bin nen en liepen op de kelner af. Deze hing. aan de bar. met zijn rechter hand met het pistool achter de bier- pomp. Hij begroette de agenten met: „Zo, willen jullie blaffen?" en haal de Iegelijk zijn wapen te voorschijn. Hij vuurde tussen de agenten door. De kelner schoot nog eens, terwijl de politiemannen dekking zochten bui ten het café aan weerszijden van de deur. De twee kogels verbrijzelden de ruit van die deur en floten over de straat. De agenten schreeuwden naar de vele voorbijgangers: „Liggen, liggen" Vele fietsers gaven hieraan gevolg, lieten hun rijwiel vallen en zochten dekking achter auto's. Inmiddels na derde een derde politiewagen. De kelner was naar buiten gerend en schoot op die auto. door het rechter portier. Ook vuurde hij nog eens op de andere politiemannen. Toen zag de 32-jarige hoofdagent kans vanachter een auto op de wil deman te schieten. De kogel door boorde de hand en kwam in de dij terecht. De kelner zakte ineen, mid den op de 'kruising. De G.G. en G.D. vervoerde hem naar het Wësleinde, terwijl de vier politiemannen door omstanders gecomplimenteerd wer den. Het pistool lag op straat. Japan getroffen door tropische storm TOKIO, 29-8. Een tropische storm, die vandaag de Japanse ei landen Kioesjoe en Sjikokoe heeft getroffen, heeft tot dusver zes slachtoffers geëist. Naar mededeling van de politie zijn 15 mensen gewond en worden er twee vermist. Ruim 100.000 huizen staan onderwater, 16 bruggen zijn ingestort en er „deden zich 270 aard verschuivingen "voor. DEN HAAG, 29-8. Minister B. Roolvink van sociale zaken en volks gezondheid heeft op liet ministerie een delegatie van de protesterende maatschapsvissers ontvangen. Bij de delegatieleden bevonden zich de voorzitters van de Nederlandse Vis sers Bond, de heer K. Hoekstra, van de Zeeuwse Visserij belangen, de heer A. L. S. Lockefeer en van de Stich ting Nederlandse Visserij, de heer H. A. II. Kranenburg. Vijf arrestaties voor beroving monteur ROTTERDAM. 29-8. De Rotter- darnse recherche heeft vijf inwoners van de Maasstad in de leeftijd van 19 tot 23 jaar geai-resteerd in ver band met de beroving van een 27-ja- rige monteur. De vijf mannen wor den ervan verdacht het afgelopen weekeinde deze monteur in het Kra- lingse Bos in Rotterdam zwaar te hebben mishandeld en hem te heb ben beroofd van een bedrag van f 2.000,-. Gratis lezen J in Zierikzee DEN HAAG. Tengevolge van een verkeersongeluk op het kruispunt Van Boetzelaerlaan-Boreelstraatv in Den Haag is de 80-jarige mevrouw A. B. W. H. Grand Jean uit de re sidentie om hel leven gekomen. ZIERIKZEE ,29-8. Morgen (za terdag) 31 augustus worden de Zierikzeese boekenliefhebbers in de gelegenheid gesteld hun leeshonger te stillen. Bij wijze van inleiding op het naderen de leesseizoen, en om iedereen in de gelegenheid te stellen op een gemakkelijke wijze kennis te maken met de uitgebreide boekencollectie, zal het Nut namelijk de deuren van de welvoorziene bibliotheek aan het Havenpark wijd open zet ten voor het gratis afhalen van een boek naar eigen keuze. De bedoeling van deze originele actie is uiteraard om de lezers kring van het Nut zo groot mogelijk te maken. Op maan dag 2 september start dan, na een hopelijk druk gebruik van de „gratis zaterdagmiddag" het officiële leesseizoeiï van het Nut, dat bij de nieuwe start weer volop nieuwe lec tuur te bieden heeft. Met de minister was afgesproken volgende week te komen praten over sociale verzekeringen. Nu dinsdag in de Tweede Kamer het wetsontwerp op het minimumloon en de mini mum-vakantiebijslag wordt behan deld. wordt gevreesd, dat de maat schapsvisserij wordt bemoeilijkt of onmogelijk gemaakt, als het wets ontwerp ongewijzigd wordt aange nomen. In verband hiermee hadden d'e vissers gevraagd of de bespreking eerder kon plaats hebben en dan niet alleen over de sociale verzeke ringen, maar ook over het minimum loon en de minimum-vakantiebijslag. Fatale droogte in Haïti PORT AU PRINCE, 29-8. In het noordwesten van Haïti heeft een droogteperiode geheerst van ander half jaar, die volgens buitenlandse waarnemers een hongersnood heeft veroorzaakt, die te vergelijken is met de toestanden in Biafra. Officieel is bekend, dat in een dis trict alleen al meer dan vierhonderd mensen zijn omgekomen in het tijd vak van mei tot juli. Russische troepen op weg naar Oostenrijkse grens WENEN, 29-8. In Wenen is mee gedeeld dat eenheden van het Rus sische bezettingsleger in Tsjechoslo- wakije op weg zijn naar de Oosten rijkse grens. Het is nog niet duide lijk of deze troepen alleen maar aan de grens gelegerd zullen worden om de vluchtelingen naar Oostenrijk die mogelijk tot een grote stroom zullen aanzwellen, tegen te houden. Tsjechen vragen asiel in Oostenrijk WENEN, 30-8. In de afgelopen week hebben 347 Tsjechoslowaken asiel in Oostenrijk gevraagd, zo is van officiële zijde in Wenen bekend gemaakt. In dichte mist zijn donderdag ochtend bij Bremea'haven 4 vracht schepen met. elkaar in aanvaring ge komen en ten dele beschadigd. Er werden geen mensen bij gewond. LEEUW ARDENIn de stallen van circus Rancy, dat in Leeuwarden voor stellingen geeft, is een Himalayayak geboren. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat in Europa een dergelijk dier ter wereld is gekomen. Zoals op de foto te zien is, maken moeder en dochter het uitstekend. CHICAGO. 29-8. De democratische partijconventie in Chicago heeft zich akkoord verklaard met de keuze van de 54-jarige senator Edmund Muskie uit Maine als de democratische kan didaat voor het vice-presidentschap. Vice-president Humphrey, die de dag tevoren gekozen was als democra tisch kandidaat voor het president schap, had senator Muskie voorge dragen. De verkiezing van senator Muskie kwam niet als een verrassing. De af vaardiging uit Wisconsin, die vrijwel geheel op de hand was van de „vre deskandidaat" Eugene McCarthy, had eerder voorgesteld een jonge neger, de leider van de „loyalistische" de legatie uit Georgia, Julian Bond. als kandidaat voor het vice-president schap aan te wijzen. Bond had de vorige dag op zeer welsprekende wijze de kandidatuur van McCarthy bepleit. Hij kon echter niet voor de kandidatuur in aanmerking komen, omdat hij pas 28 jaar is en de leef tijdsgrens voor het presidentschap en vjce-presidentschap 30 jaar is. In de rede waarin hij zijn kandi datuur aanvaardde, verklaarde vice- president Humphry, dat hij alles in het werk zal stellen om het vredes overleg met Noord-Vietnam in Pa rijs te steunen. Hij kondigde aan dal hij, als hij in november tot president zcu worden gekozen, de les dat men „de politiek van morgen niet moet beperken door de politiek van giste ren", zou toepassen op Vietnam en op alle andere punten van de Ame rikaanse politiek. Voorts pleitte hij voor herstel van de eendracht in de partij over de kwestie-Vietnam. Goedkeuring of afkeuring van het Amerikaanse optreden in Vietnam zou op zichzelf niet kunnen leiden PRAAG. Gewapend met nationale vlaggen trekken hier vele duizenden inwoners van Praag door de stralen van hun stad. nadat partyleider Alexander Dubcek de resultaten van de besprekingen in Moskou bekend gemaakt had. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Wie is wijs? Die van ieder f leren wil. 1 tot vrede, aldus de democratische kandidaat, voor het presidentschap. In november komen Humphrey en Muskie te staan tegenover Nixon en Gouverneur Spiro Agnew. De door Humphrey gevraagde har monie was er, toen in de congreszaal een film werd vertoond over Robert Kennedy, die één van de kansheb bers voor de democratische kandida tuur was, maar in juni te Los An geles werd vermoord. De film werd ingeleid door senator Edward Ken nedy. Vele afgevaardigden konden hun tranen niet bedwingen en er werden borden opgestoken met de woorden „Bobby, wij hebben je no dig". Op de partij conventie in 1964 was een dergelijke film vertoond over de in het voorafgaande jaar vermoorde president John Kennedy. Toen had Robert Kennedy de inleiding uitge sproken. Later zuidwestelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking" met vanavond nog hier en daar een bui en een matige tot zwakke noordelijke wind; morgen later vanuit het westen toenemende kans op regen en een tot matig of krachtig aanwakkerende zuidweste lijke wind; ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 31 aug. Zon op 5.50, onder 19.29. Maan op 15.51, onder 22.24. 1 sept. Zon op 5.52, onder 19.27. Maan op 17.03, onder 23.23. 2 sept. (jon op 5.53, onder 19.25. Maan op 17.56, onder Eerste kwartier: 31 aug. te 0.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 aug. 7.59 v.m. 20.16 n.m. 1 sept. 8.57 v.m. 21.38 n.m. 2 sept. 10.25 v.m. 23.10 n.m. BROUWERSHAVEN 31 aug. 7.49 v.m. 20.14 n.m. 1 sept. 8.54 v.m. 21.33 n.m. 2 sept. 10.25 v.m. 23.05 n.m. Doodtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een de pressie, die over Frankrijk in noord oostelijke 'richting naar zuid-Duits- land trok, veroorzaakte donderdag in ons land op uitgebreide schaal regen. Op sommige plaatsen in het noorden werd 20 tot 30 millimeter neerslag afgetapt. De rniddagtempe- raturen werden omstreeks 21 graden. Intussen koerst een nieuwe depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland in de richting van Schot land, terwijl een bijbehorend fron tensysteem over de Atlantische oce aan naar de Britse eilanden trekt. Samenhangend met deze ontwikke lingen wordt voor zaterdag veel be- wicliking' met tijdelijk regen ver wacht, terwijl de wind naar zuide lijke richtingen zal draaien en ge leidelijk in kracht zal toenemen. In de temperaturen komt weinig ver andering. SAIGON. In de grootste gevan genis van Zuid-Vietnam, de militaire gevangenis in Long Binh, is donder dagavond een opstand uitgebroken onder de 720 gevangenen. Een Ame rikaanse gevangene werd gedood, 58 raakten gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1