Nieuwe partijleider in Tsjechoslowakije Gunstige resultaten pluimveehouderij Perencrisis een feit Zierikzeese schakers starten weer met de nieuwe competitie f PEUGEOT In juli 8095 nieuwe woningen STREEKNIEUWS Zeeuwse fruitkwekers bezochten Betuwse bedrijven BURGH, 28-8. Een 50-tal fruit telers afkomstig uit Walcheren, Noord-Beveland en voor een groot gedeelte uit Schouwen-Duiveland bezochten dinsdag, dcartoe in de ge legenheid gesteld door Wiersum Chemie uit Groningen een aantal prominente bedrijven in de Betuwe. Het eerste, 30 ha groot zijnde be drijf gelegen bij Tiel was van de heer J. Vogelaar. Op dit bedrijf bleek dat die IX-onderstam de beste was. Opvallend waren hier enkele hecta res Lax ten Superbe die in het mo derne sortiment bijna i niet meer voorkomen dcch in de Betuwe best betaald worden. Het oudste gedeelte is 8 jaar aflopend tot 6 jaar. De James Grieve gaat op dit bedrijf verdwijnen. Wat de aantallen kilo's betrof stonden de Zeeuwen versteld, dcch over de kwaliteit waren ze minder te spreken. Vooral de ruw heid bij de Golden Delicious die ook op de andere bezochte bedrij ven op viel, was toch wel iets wat ze hier niet verwacht hadden. Personeel om te plukken is er genoeg en wordt aangevoerd via een centrale post in Tiel. Ook werkmensen die des nachts in een glasfabriek werken komen overdag nog een handje toesteken. Het tweede bedrijf was dat van de heer Mertens te Buurloo met de heer v. Arkel als bedrijfsleider. Deze oogstte 40.000 kg per hectare met on derstammen op I. Hoge spillen en geen windscher men, enorm zware grond, grote wa terplassen die hier al een week ston den typeerden dit bedrijf dat boven dien bijna geen windschut had. Als materiaal had dit bedrijf 1 tractor, 1 spuit, 1 maaimaohine. 1" sorteerma- chine en dit alles opgeborgen in een klein kapschuurtje. Alle fruit wordt dus op het hout verkocht, want op slagplaats enz. is er niet. In Meteren werd het bedrijf van de heer P. v. Veldhoven bezocht, 17 ha groot. Deze teler, begonnen als loonwerker, had weldra alle 50 ex- cursisten op zijn lip door zijn eigen zinnige manier van spreken over de huidige teelt, waarin hij het huidige pool'systeem en alles wat daarmee samenhangt over boord zeilde. ,.De Betuwe heeft 400 sorteermachines en wij kunnen elk kwantum leveren al is het dag en nacht aan iederen die fruit nodig heeft al is het ook aan Engeland en Duitsland", .was de ziens-wijze van de heer Van Veldho ven. Ook de manier van werken op de huidige pakstations en sorteerinrich- tingen in veilingverband konden geen genade vinden in de ogen van deze teler. De heer Van Veldliovens bedrijf zag er overigens prima uit en er hing veel fruit. Alleen maar appels, om dat de Betuwe nu eenmaal een ap pelmand is. Hij had ingeplant mei boompjes op IX op grond waar al 100 jaar fruit had gestaan met uit stekend resultaat. Wel gaat hij reke ning houden met de nachtvorsten in de Betuwe en laat zijn bomen wat hoger worden omdat het bij de grond het hardste vriest. Ook hier weer de ruwe Golden Delicious waarvan de ze eigenaar de schuld op de koude nachten na een vrij vroege, warme periode, stak. In hotel Stockey te Geldermalsen waar gedineerd werd dankte de heer W. Rcelse uit Koudekerke namens de deelnemers. Speciaal de beide Wiersum heren, C. Stange uit St Laurens en D. v. Kranenburg uit Geldermalsen dankte hij hartelijk. Ook de chauffeur de heer Gillissen van de Stoomtram Walcheren uit Middelburg werd dank gebracht. KERKNIEUWS Verklaring Wereldraad inzake Tsjecho-Slowakije GENEVE, 28-8. De Wereldraad van Kerken heeft woensdag een beroep gedaan op de Sowjet-Unie, al haar troepen zo snel mogelijk uit Tsjecho- Slowakije terug te trekken en geen geweld tegen haar hondgenoten te gebruiken. De Raad verklaart zich solidair met kerk en volk van Tsje cho-Slowakije en steunt hun „ge weldloos verzet tegen de gedwongen wederinvoering van controle op het geestelijk, intellectueel en sociaal leven". J Hel ziet er uit J als een auto i WASHINGTON, 28-8. Het ziet i er uit als een auto, maar het a heeft een twee ton zware be- a pantsering, een glazen dak dat a sterker is dan dat van een a Phantom"-straalb ommenw er - a per, is bestand tegen kogels i van middelzwaar kaliber en a verscheidene tegelijkertijd ge- a worpen molotowcocktails, en a kost een half miljoen dollar. Dat is de nieuwe auto van pre- a sident Johnson, die bij de fa- a briek gereed staat. De auto is i in tioeeën gezaagd om er een tussenstuk in te zetten zodat i zowel de president als zijn i gasten een meter meer ruimte a hebben voor hun benen. Zelfs a met lekke banden haalt de a wagen nog een snelheid van 80 kilometer. breidingsplan Nieuwecrkerk III. Aan geboden wordt de rekening vani het gemeentelijk woningbedrijf over 1967. BRUINISSE Aanhangwagen sloeg plotseling linksaf Toen mejuffrouw J. S.' uit Schie dam woensdagmiddag op rijksweg 18 tussen Bruiniisse, en Oosterland reed, reed voor haar een tractor met aan hangwagen beladen met pakken stro, bestuurd door H. S. uit Oosterland. Deze sloeg zonder richting aan te ge ven plotseling linksaf met het ge volg dat auto en aanhangwagen bot sten. Voor de auto betekende dat een aanmerkelijke schade, een geheel in gedrukt voorfront. Aan tractor en aanhangwagen mankeerde bij onder zoek ook wel een en ander. Automobilist ging voor in de rij staan Lang wachten voor de veerpont verveelt sommigen gauw. Toen deze week een auto met caravan op slink se wijze probeerde voer in de file te komen, betekende dat, dat een groot aantal andere autobezitters protesteerden en zich tegen de cara- vaneigenaar keerden. De politie moest er aan te pas komen, deze week op Zijpe en de man die on rechtmatig een vooraanstaande plaats had1 bezet, werd naar achteren verwezen. LAATSTE NIEUWS PARIJS-WENEN, 29-8. De als vertegenwoordiger van de liberale koers doorgaande plaatsvervangende premier dr. Gustav Husak is heden (donderdagmorgen) op het congres van de Slowaakse communistische partij in Bratislava tot eerste secre taris van de Slowaakse partij geko zen in de plaats van Vasil Bilak. Behalve Bilak zijn velgens Tsje- choslcwaakss radioberichten alle andere politici vervangen- die van collaboratie met de bezetters worden verdacht. De nieuwe partijleiding bestaat uit politici die als nationalist bekend staan. Cnder hen zijn vefel commu nisten die in de afgelopen maanden pas gerehabiliteerd zijn. AGENDA Vrijdag 30 augustus Concertzaal: 8 uur, dansfestival met „The Down Town Jazz Band". Huis van Nassau, 7.30 uur, prijsuit reiking kalveropfokwedstrijd. Opening J. W. v. d. Doelschool. Aan vang bijeenkomst in het verenigings gebouw van de Chr. Ger. Kerk om 14.00 uur. Opening van de nieuwe school om 15.30 uur. Zaterdag 31 augustus Zierikzee Zwembad De Val, 9 uur, club wed strijden De Zeepaardjes. Grote Kerk, 4 en 8 uur, orgelbespe ling Dirk Jansz. Zwart. Gymnastiekzaal Malta, 13.30 uur, vertrek Domeinentocht jeugd gym- nastiekafdeling s.v. Delta-Sport. Zonnemaire 7.30 uur, concert „Crescendo". Scharendijke 13.30 uur, vertrek excursie jongeren groepen naar de Deltawerken. Nederlandse smokkelaar in Frankrijk aangehouden RIJSSEL, 29-8. De douane heeft in Noord-Frankrijk de 26-jarige Am sterdammer Johannes Jacobus M. aangehouden, die in een gehuurde bestelwagen 150 kisten sigaren tot een totaal gewicht van 140 kg. ver voerde. Hij was, naar hij bekende, van plan de sigaren in Andorra te verkopen. M., die reisde op een pas poort op naam van. Peter Elias, 22 jaar, uit Amsterdam, is opgesloten. Gelegenheidsstempel „50 jaar Hoogovens" IJMUIDEN, 29-8. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Hoog ovens IJmuiden op 20 september 1968 zal op deze dag op het postkan toor IJmuiden een bijzondere dag- tekeninigsstempel worden gebruikt. De tekst in de stempel luidt: „IJmuiden - 50 jaar Hoogovens - 20 IX 1968". Alle gewene, niet-aangetekende stukken, die op genoemde dag in de brievenbussen te IJmuiden worden ter post bezorgd', zullen worden voorzien van een afdruk van de stempel. BEEKBERGEN. 28-8. De totale uitvoerwaarde van Nederlandse pluim veehouderij produkten bedroeg over de eerste 7 maanden van dit jaar f 337,6 miljoen tegen f 282 mil joen in dezelfde periode van 1967 (een stijging van 19.7 procent). In de maand juni was de uitvoerwaarde f 45,7 miljoen' - ten opzichte van juni 1967 'een toeneming van f 11,1 miljoen -, terwijl de uitvoerwaarde in juli van dit jaar f 50,5 miljoen bedroeg tegenover f 38,6 miljoen in 1967 (een stijging van 30,6 procent). Dit zei de voorzitter van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, tijdens de openbare (bestuursvergadering van het Produktschap in Beekbergen. In de maanden juni en juli wer den respectievelijk 64 en ruim 74 miljoen 'eieren geëxporteerd1. Voor juni betekende dit 21 miljoen en voor juli bijna 22 miljoen méér d'an in dezelfde maanden van het vorig jaar. In totaal werden in de eerste 7 maanden 108 miljoen eieren méér NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft Israël laten weten, dat hij zich ernstige zorgen maakt over de ontwikkeling in het Midden-Oosten. Hy waar schuwde Israël geen openlijke actie tegen de Arabieren te ondernemen. uitgevoerd dan in 1967. Dit betekent een stijging van bijna 26 procent. Daar staat echter tegenover, dat in dezelfde periode 53 miljoen eieren méér werden ingevoerd dan in de voorgaande jaren. De uitvoer over de eerste 7 maanden bereikte een totaal van 521 miljoen stuks (ex portwaarde bijna f 63 miljoen). DEN HAAG, 28-8. In Nederland is woensdag een perencrisis in de zin der E.E.G.-bepalingen uitgebro ken. Drie achtereenvolgende markt dagen is de perenprijs op de fruit veilingen te Geldermalsen (een der „peilveillngen") beneden de zoge naamde crisis-prijs gebleven, en daar mee is de perencrisis de eerste in Nederland, een feit. De Nederlandse fruitveilingen kunnen ingrijpen door grote hoe veelheden peren te kopen van de te lers. Deze interventie wordt groten deels betaald door de Europese Eco nomische Gemeenschap, via het Cen traal Bureau van d'e Tuinbouwvei lingen in Nederland. Dit bureau be taalt het resterende bedrag. De dooi de veilingen gekochte peren Worden vernietigd'. Dit betekent dat het aan bod daalt en de prijzen waarschijn lijk weer zullen stijgen. Strijd om het snelscliaakkuinpiocnscliap op 2 september Advertentie ZIERIKZEE, 28-8. De Zierikzee se Schaakvereniging staat weer aan het begin van een neuwe clubcom petitie. Het nieuwe seizoen wordt op maandag 2 september a.s. geopend met de jaarvergadering, waaraan verbonden is de jaarlijkse strijd om het snel-schaakkampioenschap van Zierikzee. Vorig jaar werd de snel- schaaktitel veroverd door ds. J. II. Nawijn, die ook als nummer één - kampioen - eindigde in de competi tie van het afgelopen seizoen. De eindstand van deze geslaagde competitie luidt als volgt: 1. (en kampioen) ds. J. H. Nawijn 12-13; 2. dr. J. J. Westendorp Boerma 11V2-14; 3. not. J. J. v. d .Ende 10M>- 14; 4. C. J. M. Nolet 10-14; 5. R. v. d. Veken SVè—13; 6. A. J. Scheele 6V2-13; 7. M. J. Enzlin 6-11; 8. J. M. Bevelander 5-12; 9. O. E. Vleeshou wer 4^-9; 10. P. C. Tak 4M>-13; 11. J. Verkerk 4^-14; 12. A. J. Hendrik- se 4-11; 13. R. P. Hogerheijde 3%- 14; 14. J. C. Hollander 3-14; 15. M. C. Berman 1-11. Aan het persoonlijk kampioen schap van Zeeland werd dit jaar door één Zierikzee-speler deelgeno men. Van d'e 9 deelnemers werd R. v. d. Veken vierde met 4% uit 8. Bij de strijd om het clubkampioenschap van Zeeland werd Zierikzee tweede achter Vlissingen A, het officieuze Zeeuwse tiental, bestaande uit de sterkste spelers van diverse vereni gingen. Het Zierikzeese heeft dus een uitstekende prestatie geleverd. Voor 'dit jaar heeft Zierikzee de meeste kansen op de titel daar Vlis singen gepromoveerd is naar de tweede klas van de Kon. Ned. Schaak Bond. De zwaarste concurrentie zal nu komen van Goes en Terneuzen. Het tweede team1 van Zierikzee komt uit in de derde klas van- de Zeeuwse competitie, waarin o.a. ook T.C.G. uit Bruinisse uitkomt. Een flinke kwantitatieve versterking zal echter nodig zijn om het tweede team in deze 'klas kans van slagen te geven. Voordat de normale competitie van start gaat wordt een vriendschappe lijk toernooi georganiseerd waaraan ook „huisschakers" kunnen deelne men. Deze wedstrijden worden ge houden op de maandagavonden 9 en 16 september in het Huis van Nassau Aanvang 19.45 uur met prijsuitrei king na afloop. Elke huisschaker kan aan deze wedstrijden deelnemen. Men kan zich hiervoor reeds van te voren opgeven bij de wedstrijdleider de heer C. J. M. Nolet. Scheepvaartberichten Aludra, 28-8 800 m. ZO Recife naar Houston. Caiamares, 28-8 vertr. Baltimore naar New York. Echo. 28-8 17 m. ZW Cape Palmas naar Dakar. Esso Den Haag, 28-8 120 m. ZZW Quessant naar Rotterdam. Koratia, 28-8 pass. Kaap Guardafui naar Aden. Maasdam, 28-8 vertr. Montreal naar Southampton. Sk'adi, 27-8 130 m. NO Hfanduras naar Mobile. Jonge vrouw omgekomen bij brand AMSTERDAM, 28-8. Bij een klei ne brand in de zit-slaapkamer aan de achterzijde van een woning op de tweede verdieping van een huis in de Churchilllaan in Amsterdam- Zuid, is woensdagmiddag omstreeks vijf uur de 27-jarige mejuffrouw A. E. van der Weiden in de vlammen omgekomen. Haar verkoelde lichaam werd in de kamer bevonden. De vrouw die zelf in de Van Ostade- straat woonde, verbleef tijdelijk in het huis van haar moeder, die met vakantie in het buitenland is. De achterkamer brandde geheel uit, de voorkamer gedeeltelijk. Het brand- piket van de politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van deze brand. Meisje onder vrachtauto ARNHEM, 28-8. In Arnhem is woensdagmiddag de 12-jarige Wil- helmina J. C. M. Molleman met haar fiets bij de Zijpsepoort door een vrachtwagen met aanhanger over reden en op slag gedood. Met drie vriendinnen was het meisje op weg van school naar huis. DEN HAAG, 29-8. In juli 1968 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8.095 nieu we woningen gereedgekomen. In juli 1967 werden 6.487 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1962 tot en met 1966 kwamen in de maand juli gemiddeld 7.574 woningen gereed. Het aantal in de eerste zeven maan den vani 1968 gereedgekomen wo ningen bedraagt 63.698 tegen 69.813 in de overeenkomstige periode van 1967. Gemiddeld kwamen in de over eenkomstige periode van de jaren 1962 tot en met 1966 49.892 wonin gen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.622.462 nieuwe woningen gebouwd. Taptoe Delft 1968 weer van start gegaan DELFT, 29-8. Taplce Delft 1968 is woensdagavond met haar galavoor stelling van start gegaan, begunstigd door fraai zomerweer. Dit militaire klank- en schouwspel is dit jaar ge wijd aan het feit dat vierhonderd jaar geleden de strijd bij Heiligerlee werd gestreden, dat 175 jaar geleden het korps rijdende artillerie werd opgelicht en het feit dat de konink lijke luchtmacht 55 jaar bestaat. Met Heiligerlee werd tevens de aanvang van onze vrijheidsstrijd onder lei ding der Oranjes herdacht. BROMFIETSEN f nu reeds vanaf 399,50 (6 Dealer: jö I A. VAN HESE Weststraat 5 - Zierikzee f6 8PORT WIELRENNEN Renner Wim Evertse boekt aardige successen De Zierikzeese amateur wielren ner Wim Evertse heeft in België weer enige aardige successen weten 'te boeken. In Waas-Munster ver schenen ruim 80 renners aan de start om een afstand van 110 km. af te leggen. Halverwege de cours slaag den er 16 renners in, o.w. Wim Evertse, om een geslaagde uitloop poging te doen. Twee van hen vielen nog af wegens materiaalpech, 'ter wijl Raemakers en Diepenveen er nog in slaagden zich van de rest van de kopgroep af te zonderen. In de eindsprint toonde Raemakers zich de meerdere over Diepenveen. De sprint van de kopgroep werd gewonnen door Leen de Groot voor Ribert Fer- ket, de Laine, Wim Evertse en Peter Vc-nck. In Denderbelle speelde Wim Evertse een dominerende rol in een criterium over 80 km. Met nog 20 km. voor de boeg slaagden Evertse, Buerman, Grysolle, dë Wolf en Buyst er in een beslissende ontsnapping te forceren. Ondanks het feit dat verschillende van hen neg pogingen ondernamen om alleen weg te komen bleef 'dit vijftal tot aan de finish bij een. Op 300 m. voer de finishlijn zette Evertse de eindsprint in. Lang zag het er naar uit dat hij op de bloemen beslag zou gaan leggen. Hij had de sprint evenwel net iets te ver- ingezet waardoor Fredie Buerman, in 1966 winnaar van de ronde van Zierikzee, er met nauwelijks waar neembaar verschil in slaagde als eerste over de finish te gaan. Wim Evertse eindigde op de 2e plaats, 3e Etienne Grysolle, 4. Roger de Wolf, 5. Iouis Buyst, 6. Raf. Nobels (allen België). Smit Bolnes N.V. in produktiegroep „Bagger" Naar bekend mag worden veron dersteld, maakt de Motorenfabriek Smit Bolnes N.V. sinds enkele ja ren deel uit van de Industrieële Ilandelscombinatie Heiland, een groep bedrijven die is gespecialiseerd fn de bouw van baggerwerktuigen, booreilanden, sleepboten, veerboten, staalkonstrukties, graanelevatoren, drijvende kranen, dieselmotoren enz. Naar wü thans vernemen heeft de raad van bestuur van de I.H.C.-Hol- land besloten cm binnen dit conce,rn een preduktgroep „Bagger" op te richten, die verantwoordelijk zal zijn vcor het ontwerpen, de verkoop en de preduktie van baggermateriaal en aanverwante produkten. Tot de predukt-groep „Bagger" behoren de vclgende bedrijven: Smit - Kinderdijk v.o.f. en Smit En gineering N.V. beiden te Kinderdijk, de N.V. Scheepsbouwwerf en Machi nefabriek „De Klop" te Sliedrecht, de Mctcrenfabriek Smit Bolnes N.V. te Zierikzee, alsmede het con trole laboratorium M.T.I. te Delft. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Heden (donderdagavond, 29 aug., komt de gemeenteraad van Duive lend in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Nieuwer kerk. De agenida bestaat uüt 19' puntten. Aan de orde komen o.a. enige grond- verkopen, vaststelling van het uit ZIERIKZEE, 29-S. Hel plein van de Christelijke Nationale School biedt twee weken lang gastvrijheid aan de mobiele verkeerstuin van het Veilig Ver keer. De kinderen van de vijfde en zesde klassen van alle lagere scholen in Zierikzee zullen hier praktische ervaring in het verkeer op moeten doen. Zebrapaden, autowegenfietspaden, stoplichten en verkeersborden zijn in het circuit opgenomen. De kinderen „nemen'' het circuit als verkeersdeel nemer gezeten op een fiets, in een auto of als voetganger. Een instructeur van het Verbond voor Veilig Verkeer is aanwezig om op fouten te letten en dat zijn er aanvankelijk nogal wat. Na verloop van de praktijkles gaat het meestal wel beter. De trapauto's en de fietsen zijn voor de jeugd natuurlijk bijzonder aantrekkelijk, maar hoe moeilijk blijkt het met deze voertuigen zich correct in hel verkeer te gedragen. - De tuin blijft tot 10 september in Zierikzee waarna het circuit in Rehesse zal worden uitgezet. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode). De toren van de Ned. Hervormde kerk te Zonnemaire staat momenteel in de steigers, in verband met de uitvoering van restauratiewerkzaamheden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbade).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2