BEPERKTE PERSVRIJHEID IN TSJECHO-SLOWAKIJE Kind van Amerikaanse bankier ontvoerd Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Humphrey democratisch kandidaat presidentsverkiezingen 5 j Recorddeelnanie Olympische Spelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20053 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. In dit nummer: Gemeentemuseum organiseert Zierikzeese „kijk"-avond Parlement eist een zo snel mogelijk vertrek van de bezettingstroepen uit liet land PRAAG, 28-8. Premier Cernik van Tsjecho-Slowakije heeft woensdag avond in een radiotoespraak officieel beperking van de persvrijheid aan gekondigd en verklaard dat de regering binnen enkele dagen de vijf be zettende landen zal benaderen met een voorstel tot regeling van de terug trekking van hun troepen. Tsjecho-Slowakije wil hierover zo spoedig moge lijk onderhandelingen openen. Wat de perscensuur betreft sprak Cernik van „uitzonderingsmaatregelen van tijdelijke aard". Vernomen wordt dat met ingang van morgen (vrijdag) aan de redacties van het partijorgaan „Rude Pravo", de radio, de televisie, het persbureau C.T.K. en enkele andere officiële publikaties een „regerings gevolmachtigde" zal worden toegevoegd. Volgens het Zuidslavische pers bureau Tanjceg, dat welingelichte kringen in Praag aanhaalt, zullen vertegenwoordigers van Rusland, Pelen, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije bin nen tien tot vijftien dagen opnieuw bijeenkomen, vermoedelijk in Dres den. Zij zouden o.m. de betrekkin gen tussen de socialistische landen in het licht van de jongste gebeurtenis sen bespreken. Hel parlement Het Tsjechoslewaakse parlement heeft zich woensdag allesbehalve in genomen getoond met de toestand van het ogenblik. Het sprak zich in een eenstemmig goedgekeurde reso lutie met name uit tegen het hand haven van de militaire bezetting, die hel als onwettig beschouwde, in strijd met de internationale verdragen, het Handvest van de Verenigde Naties en het Pact van Warschau. „De na tionale vergadering is ervan over tuigd dat hel Tsjechcslowaakse leger in staat is zelf de westelijke grens te beschermen en vraagt de regering, met klem te eisen dal voor een zo snel mogelijk vertrek van de vreemde troepen uit ons land concrete tijd stippen worden vastgesteld", aldus de resolutie, waarin voorts onver wijlde invrijheidsstelling van alle na de invasie geai-resteerde Tsjechoslo- waken wordt gevraagd. Het parlement, dat acht dagen per manent bijeen is geweest, verdaagde woensdag zijn vergadering. Radio Praag deelde mee dat geen recht streeks standpunt over de in Moskou ondertekende akkoorden was inge nomen, en dat daarvoor de komende dagen uitgebreider van gedachten zou worden gewisseld. In Praag was het woensdag rustig. Een prctcstbetoging, waaraan aan vankelijk een grcte massa deelnam, ging in de loop van de middag als een nachtkaars uit, doordat vele men sen gehoor gaven aan oproepen van de Tsjechoslewaakse leiders om de bezetter niet te prikkelen. De bijeenkomst op het Wenceslaus- plein, die de climax van de demon stratie meest vormen, namen slechts enkele henderden jongeren aan deel. Onder het oog van enkele tientallen inderhaast met vrachtauto's aange voerde Sowjet-militairen kwam het slechts tot gedesillusioneerde toe spraken en het ronddelen van pam fletten. De Tsjechoslewaakse vice-premier Husak baarde opzien met een toe spraak op het congres van de commu nistische partij van Slowakije in Bratislava, waarin hij op het veer tiende partijcongres gekozen leden van het centraal comité verzocht, hun functies niet te aanvaarden. Later werd vernomen dat de Slo waakse afgevaardigden wie dit an- ging, besloten hadden aan dit ver zoek gevolg te geven. Husak, die zelf het lidmaatschap van het presidium van het nieuwe partijcomité heeft afgewezen, was van mening dat er momenteel eigenlijk twee centrale partijcomités onder leiding van Dub- cek bestaan. Het veertiende partij congres was volgens hem niet geldig omdat de Slowaken niet voldoende vertegenwoordigd waren. Gok Moskou heeft het bewuste partijcongres, dat na de Russische inval is gehouden, steeds ongeldig genoemd. Verscheidene vrije Slo waakse zenders hebben de houding van Husak veroordeeld. Als slechts tien procent van de Slowaakse ver tegenwoordiging op het congres aan wezig was geweest, dan kwam dit volgers deze zenders door de aan wezigheid van de bezettingstroepen, die de komst van de overigen ver hinderden. Mogelijk was het naar aanleiding van Husak's toespraak, dat premier Cernik enkele uren later in' zijn radiorede de eenheid tussen Tsjechen en Slowaken nog eens on derstreepte. Russische aanval op het Westen De Russische pers richtte woens dag haar aanvallen op hét Westen. De literaire Gazet beweerde dat spe ciaal opgeleide Amei'ikaanse „groene baretten" vóór de invasie van vorige week vermomd als toeristen Tsje cho-Slowakije waren binnengeko men. Eén van hun taken was volgens het weekblad, de ondergrondse ra diozenders te helpen installeren, die onmiddellijk na de bezetting in actie kwamen. Het was de eerste mede deling van de Russische pers over westerse militaire interventie sinds het begin van de crisis. Het Kremlin leverde woensdag" op nieuw kritiek op de communisten elders in de wereld, die de bezetting van Tsjecho-Slowakije hebben ver oordeeld. Een reprimande aan hun adres stond afgedrukt in het rege ringsblad „Izwestia". BEVERLYHILLS, Californië, 28-8. Het vier jaar oude jongetje Stanley Stalford. zoon van de president van de „Fidelity Bank" te Beverly Hills, is woensdag ontvoerd. De ontvoerder, die de moeder van het kind kort na de ontvoering had opgebeld, heeft volgens de politie gezegd, dat hij haar terug zou bellen om het bedrag van de losprijs vast te stellen. Iemand die als monteur was gekleed had woensdagmiddag bij de familie Stalford aangebeld en me vrouw Stalford gevraagd' of hij een aantal apparaten mocht controleren. Toen hij eenmaal binnen was, had hij mevrouw Stalford gelast hem de sleutels van de Cadillac dei- familie te geven. De „monteur" reed met de wagen weg en nam de kleine Stanley mee. Toestand Eisenhower niet meer kritiek WASHINGTON, 29-8. De toestand van de 71-jarige Amerikaanse oud president Eisenhower wordt door zijn artsen niet langer als kritiek beschouwd, maar nog wel als „ern stig". Eisenhower kreeg veertien da gen geleden een ernstige hartaanval. Helikopter bracht redding PARAMARIBO, 2S-S. Een helikop ter van Aerocarto in Suriname heeft redding gebracht nadat in Parama ribo bericht was ontvangen, dat een 17-jarig Boslandcreools meisje ineen dorp aan de Patamakrivier (in Bo- ven-Saramaccadoor een slang was gebeten en in zorgwekkende toestand verkeerde. Met een vliegtuig van Aeroclub Suriname vloog een arts met de nodige medicamenten naar 't vliegveld van Zanderij, waar een he likopter van Aerocarto gereed stond om hem verder te vervoeren. Bin nen enkele uren na ontvangst van het alarmerende bericht was het meisje ter plaatse behandeld. Uit voorzorg werd zij voor verdere be handeling naar Paramaribo gebracht Haar toestand is volgens de jongste berichten bevredigend. Vorig jaar is in Beverly Hills het elfjarig zoontje van de bankier Young ontvoerd en drie dagen later „•terugbezorgd" tegen een losprijs van 250.000 dollar. De ontvoerder is nog niet gepakt. Ambassadeur V. S. in Guatemala doodgeschoten GUATEMALA, 28-8. John Gordon Mein, de Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, is woensdag met een machinegeweer doodgeschoten. Toen de ambassadeur woensdag middag terugkwam van een lunch, de buitenlandse pers aangeboden door de Guatemalese minister van buitenlandse zaken, werd vanuit een passerende auto een salvo gelost op de wagen van de ambassadeur. De wagen stopte en de ambassadeur werd op de grond gelegd. Hij bjeek al dood te zijn. Kennedy doet niet mee WASHINGTON, 28-8. Senator Ed ward Kennedy heeft woensdag' ver klaard dat hij definitief heeft be sloten geen benoeming te aanvaar den als kandidaat van de democra tische party voor het presidentschap, als deze hem zou worden aangebo den. Spionagezaak in Bulgarije SOFIA, 29-8. De Bulgaarse veilig heidsdienst heeft vier mannen aan gehouden, van wie er twee voor Griekenland, één voor de V.S. en één voor West-Duitsland spioneerden. Dit is woensdagavond te Sofia bekend gemaakt. Rusland lanceert twee kunstmanen MOSKOU. 27-8. Rusland heeft twee 'kunstmanen van 'het type „Kos mos" gelanceerd. Het zijn de num mers 236 en 237. Hun doel is het on derzoek van de ruimte volgens een eerder bekend gemaakt programma, zo deelde het persbureau Tass mee. DEN HAAG, 27-8. - Premier De long heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat het verloop der ge beurtenissen moet worden afge wacht alvorens - eventueel in over leg inet bondgenoten - opnieuw ini tiatieven ter bevordering van de ont spanning zullen worden genomen. De vertrouwensbasis, die voor het tot stand brengen van een ontspan ning onmisbaar is, is door de bezet ting van Tsjecho-Slowakije ernstig geschokt, aldus de premier. De regering beschouwt de ont- spanningspolitic-k echter nog steeds als een essentieel bestanddeel van het beleid, dat gericht blijft op het bereiken van een definitieve regeling der grote vraagstukken, die Europa en de wereld verdeeld houden. De regering betreurt, dat de Sowjet- agressie het ontspanningsproces tot stilstand heeft gebracht. Sprekende Gver de laatste ontwik kelingen in Moskou en Praag, zei de premier te hopen, dat de Tsjechische regering voldoende vrijheid zal wor den gelaten om althans een deel der Vermist Utrechts knaapje verdronken UTRECHT. 27-8. Leden van de Utrechtse vaar- en duikerschool hebben in de Vecht (bij de Marnix- brug in de Domstad) 't stoffelijk Dverschot gevonden van de 3-jarige Johannes F. van den Ou'denalder uit Utrecht, die sinds maandagmiddag werd vermist. Het knaapje is ver moedelijk tijdens het spelen in het water geraakt en verdronken. Nieuwe concentratie in (le verzekeringswereld ROTTERDAM, 27-8. In Rotter- dam is officieel de fusie bekend ge maakt tussen de N.V. Rotterdamse Verzekeringsscciëteiten (R.V.S.) en de Assurantie Maatschappij „De zeven Provinciën" N.V. Tijdens een pei-sconferentie in de Maasstad over deze fusie werd ver- ldaard dat de samenwerking kan worden beschouwd als een belangrij ke stap tot versteviging en verbre ding van marktpositie van beide maatschappijen. De fusie zal, zo werd nadrukkelijk vastgesteld, geen nade- Mige gevolgen hebben voor het per soneel van beide bedrijven. De in Den Haag gevestigde „Zeven Pro vinciën" heeft op het ogenblik een kleine 400 man personeel in dienst, terwijl de in Rotterdam zetelende R. V.S. ongeveer 2600 personeelsleden telt. Door het samengaan van de twee maatschappijen zal het nieuwe concern een premie-inkomen hebben van meer dan f 250 min. ingevoerde liberalisatiemaatregelen te kunnen handhaven, en dat de be zettingstroepen eerlang het land zul len verlaten. „Te vrezen valt, dat deze afge dwongen overeenkomst effect zal liebben als het indertijd in 1956, met de toenmalige vernieuwer Gomulka in Polen, afgesloten akkoord, waar van wy allen de consequenties ken nen", zo voegde de premier hier aan toe. Turken aangehouden niet hoeveelheid hasjies DOETINCHEM, 28-8. Bij de grens- post Beek-Berg heeft de douane een auto aangehouden met vijf Turken, die van vakantie in Turkije terug keerden. Onder de zitting van de achterbank vend de douane 4,2 kilo gram hasjies ter waarde van onge veer f 35.000. De vijf Turken, die in verschillen de plaatsen in ons land werken, wor den thans met behulp van een tolk verhoord. De bestuurder heeft toe gegeven dat de hasjies van hem was. In Prang verscheen een vlugschrift PRAAG. 28-S. Dinsdag zijn in Praag geen kranten verschenen maar wel een vlugschrift, ondertekend door het personeel van de verenig de drukkerijen, onder de titel „Dub- cek en de waarheid", met een foto van de partijleider. „Wij voeiden ons vernederd en verontwaardigd nadat wij de voorwaarden van het communiqué van Moskou had.den vernomenDe wijze en ontroerende rede van Dubcek heeft ons de harde en noodlottige waarheid doen ken nen, maar ons tevens een realisti sche uitweg uit de toestand getoond. Deze zal wel langer'zijn dan wij ge dacht hadden, maar als wij allen ons op onze posten als een kleine Dubrek gedragen, zal hij ons naar het doel leiden", aldus het vlugschrift. - MAASTRICHT. Woensdagavond verdronk in de Maas nabij Maas tricht de 8-jarige Giorgio Chintu, afokmstig uit Waubach. JOURE. Te Oosterhaule bij Joure is vannacht door onbekende ooi-zaak een boerderij in vlammen opgegaan. b Bij de overstromingen die de af gelopen zes weken bepaalde delen van Oost- en West-India hebben geteisterd', zijn 533 mensen omgeko men, zo heeft de Indische regering in het parlement meegedeeld. 300.000 huizen zijn' verwoest. De schade wordt op 170 miljoen dollar geschat. CHICAGO. De drie belangrijkste kandidaten voor de democratische presi- dentskandidattnir tijdens hun eerste gezamenlijke verschijning op de partij conventie. De drie kandidaten verschenen voor de delegatie uit Californië die over 174 stemmen beschikt. Op de foto v.l.n.rvice-presirent Humphrey, senator McCarthy Jesse M. Unruh, leider van de delegatie en senator McGovern, CHICAGO, 29-8. Vice-president Hubert Humphrey is bij de eerste stemming cp de partijconventie in Chicago gekozen als de democra tische kandidaat bij de presidents verkiezingen in ncvember. Hij zal het op moeten nemen tegen Richard Nixon, die door de republikeinen is aangewezen. De beslissing viel, toen de afvaar diging uit Pennsylvania 103 stemmen cp Humphrey uitbracht, waardoor deze op 1.317 stemmen kwam, of vijf meer dan de vereiste meerderheid. Het volgens traditie feestelijke vertoon bij het verkiezen van de partijkandidaat, stak sterk af bij het harde optreden van de oproerpolitie van Chicago, die, gesteund door le den van de nationale garde, met de wapenstok en de bajonet op het ge weer een duizendtal betogers uiteen sloegen. die zich hadden verzameld bij het hotel waarna de belangrijkste democratische leiders logeerden. Een aantal van 300 mensen, onder wie enige tientalen journalisten, liepen verwondingen op. De 66-jarige burgemeester Daley van Chicago zei dat de politie was opgetreden, omdat de demonstran ten de hotelgasten in de weg liepen en omdat enkele hunner tegen de wil van de hoteldii-ectie het hotel waren binnengekomen. Op de vraag DELFT. Overzicht van de Grote Markt te Delft tijdens de fotogene- rale van de taptoe Delft.'' Dit nummer beslaat uit 12 pagina's In de beperking ligt de be- i koring. of de politiemannen niet wat al te fors waren opgetreden, antwoordde Daley: „Het zijn allemaal goede en fatsoenlijke mensen, die niet met overdreven geweld reageren". Teen de beslissing viel, hadden se nator McCarthy uit Minnesota 486 stemmen, senator McGovern uit zuid- Dakota 99 stemmen en de negeikan- didaat ds. Channing Phillips 62 stem men op zich verenigd. De einduitslag was dat Humphrey 1.762 stemmen had, tegen McCarthy 601 stemmen, 146 stemmen voor McGovern en 67 stemmen voor ds. Phillips. Edward Kennedy, die zich niet kandidaat had gesteld, kreeg toch 12 stemmen. Onbestendig Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen en vannacht en morgenochtend hier en daar mist; zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtin gen; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. .30 aug. Zon op 5.48. onder 19.32. Maan op 14.24, onder 21.45. Eerste kwartier: 31 aug. te 0.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 aug. 7.12 v.m. 19.25 n.m. BROUWERSHAVEN 30 aug. 6.58 v.m. 19.21 n.m. Doodtij: 2 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die woensdag boven Portugal lag heeft zich in noordelijke .richting uitgebreid. Als gevolg hiervan' strekt zich thans een lang gerekte lagedrukvore uit van Zuid-Frankrijk tot boven ons land. Deze vore is gevuld met uitermate vochtige lucht, waarin regengetoie- den en gebieden met regen- en on weersbuien voorkomen. Dergelijke neerslaggebieden veroorzaakten van woensdagmiddag tot donderdagoch tend in, Soesterberg en in Vol kei meer dan 15 mm. regen, elders werd tot donderdagochtend slechts enkele millimeters waargenomen. Het laat zich aanzien dat het weer in ons land ook het komende etmaal onder invloed blijft van de lagedrukvore. Gebieden met regen of regenbuien zullen het weer blijven beïnvloeden waarbij hier en daar ook onweer zal voorkomen. In het temperatuurver- loop komt daarbij weinig verande ring. MEXICOSTAD. 29-8. Aan de Olympische Spelen van dit jaar zul len bijna 1800 atleten meer deelne men dan in Tokio 1964. Voor Mexico hebben ingeschreven 7226 atleten uit 119 landen tegen vier jaar geleden 5488 atleten uit 94 landen. De aan tallen van Rome (1960) waren: 84 landen met 5777 deelnemers. Volgens de organisatoren zal het aantal voor Mexico Stad met inbegrip van offi cials oplopen tot ongeveer tien en een half duizend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1