Honderdvijftig gulden boete voor gevaarlijke manoeuvre Negenduizend betalende bezoekers bezochten Gemeentemuseum BU Van dinsd gend< meen secrel geen verto helft een b hoog cl deze van Het g camp; afd. wel e en de de ever. De burge tweej; lijke voerd. van gevolg secret Kantongerecht Zierikzee Politie-auto moest vluchtstrook op 0111 ongelukken te voorkomen ZIERIKZEE, 28-8. Op de woens dagmorgen gehouden zitting van het Kantongercht te Zierikzce werd de heer J W uit Dordrecht veroordeeld tot een boete van f 150,of 15 dagen hechtenis, wegens een gevaarlijke in haalmanoeuvre. Op 26 mei jl. had deze autobestuurder, rijdend op de Rijksweg op de Grevelingendam, in de richting Bruinisse, een politiewa gen ingehaald op een dusdanige wijze dat de ingehaalde wagen de vlucht strook moest oprijden om ongeluk ken te voorkomen. De heer W. was niet op de zitting verschenen, maar had zijn handel wijze schriftelijk toegelicht. Hij was van mening dat de politie-auto ook tevoren reeds met twee wielen op de vluchtstrook had gereden, terwijl hij bovendien uit de snelheid waarmee de wagen reed afleidde, dat men be zig was te stoppen. De wachtmeester die de auto had bestuurd, verklaarde echter met normale snelheid te heb ben gereden en omdat een tegenlig ger tot op 25 meter was genaderd, snel naar rechts was uitgeweken. ^Flitsen" uit het buitenland MEXICO. Ongeveer 100.000 stu denten hebben in Mexico-stad deel genomen aan een betoging tegen de regering er. vermeende wreedheid van de politie. De studenten eisten •het aftreden van de regering en maakten ook duidelijk da't zij niet veel goeds van de Olympische Spe len verwachten. BOMBAY. De politie van Bombay heeft een hindoe-monnik aangehou den die ervan verdacht wordt in de afgelopen twee jaar zeker 26 mensen vermoord te hebben. De monnik zocht zijn slachtoffers gewoonlijk 's nachts in de krottenwijken van Bombay en doodde hen met een drie tand. BERLIJN. De Oostduitse volkspo li tie heeft drie personen aangehou den van een groep van ruim 30, die voor de Tsjechoslowaakse ambassa de in oost-Berlijn hun sympathie betuigden met het Tsjechoslowaaikse volk, zo is in west-Berlijn vernomen. VERENIGDE NATIES. Tsjecho- Slowakije beeft formeel verzocht het debat in de veiligheidsraad over de militaire interventie in 'het land te beëindigen en de Tsjechoslowaakse kwestie van de agenda af te voeren. ROME. Luigi Longo, secretaris generaal van de Italiaanse commu nistische partij, heeft het' akkoord tussen Rusland en Tsjechoslowakije over normalisatie van de toestand in Tsjechoslowakije „positief" be oordeeld. ATHENE. De Griekse regering heeft dinsdagavond de deportatie van vier tegenstanders gelast, zo is in doorgaans betrouwbare kringen vernomen. TEL AVIV. Twee Israëlische sol daten zijn om het leven gekomen en één soldaat werd ontvoerd toen hun jeep in een hinderlaag reed, op de oostelijke oever van het Suezkanaal, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. MOSKOU. „Voor de imperialisti sche machten die er op rekenden Tsjecho-Slowakije 'los 'te maken uit de socialistische gemeenschap, (bete kent :helt te Moskou bereikte akkoord een zware slag", zo heeft het Russi sche persbureau Tass verklaard. LONDEN. Prinses Marina van Kent is dn Londen aan een hersen tumor overleden. 'De uit Griekenland geboortige prinses, een tante van koningin Elizabeth, is 61 jaar gewor den. WENEN. In Oostenrijk heeft het werk en het verkeer vijf minuten stil gelegen als teken van solidari teit tussen het Oostenrijkse en Tsje choslowaakse volk. De oproep tot de staking was uitgegaan van het Oos tenrijkse vakverbond. LONDEN. George Thomson, En- gelands minister voor gemenebest- zaken, 'heeft in het Lagerhuis mee gedeeld dat de Britse regering ver gunningen zal blijven verstrekken voor de uitvoer van wapens naar Nigeria. LONDEN. Met flessen smijtende Biafraanse betogers hebben drie rui ten ingegooid van de ambtswoning van premier Wilson van Engeland. De officier van justitie, mr. Mou- ton, achtte de bijzonder onverant woordelijke manier van rijden door W. bewezen. Dat de botsing geen ge volgen had was te danken aan het ingrijpen van andere weggebruikers. Hij eiste dan ook een boete van f 150,* of 15 dagen hechtenis en ont zegging van de rijbevoegdheid gedu rende drie maanden. De kantonrech ter, mr. A. Veenhoven, achtte de aan gevoerde verzachtende omstandighe den niet gegrond, maar zag geen aan leiding over te gaan tot ontzegging van de rijbevoegdheid. Deze morgen diende ook de zaak tegen de 25-jarige vx-achtwagen- chauffeur J. P. v. N. te Wester- schouwen, die op 20 mei een voet gangster had aangereden toen hij met een auto vanaf het terrein van de R.T.M., aan de Grachtweg te Zie- rikzee, achteruit een pad was opge reden. De verdediger, mr. Van Houdt, omschreef dat zijn cliënt toch wel de nodige voorzichtigheid in acht had genomen. Bovendien voerde hij aan dat het ongeluk geschiedde op het terrein van de R.T.M., dus niet op een openbare weg. De officier achtte de schuld niet al te groot, maar om dat er volgens hem toch enig verwijt tegen v. N. aan te voeren is, eiste hij f 25,of 3 dagen. De kantonrechter stelde vast dat het terrein steeds als openbare weg wordt gebruikt en met eventuele voetgangers. Hij ver oordeelde v. N. tot f 40,of vier dagen, om te onderstrepen dat steeds de nodige voorzichtigheid moet wor den betracht. De heer H. H. uit Schiedam werd berecht omdat hij, komende vanuit een uitrit van een camping op de Hogeweg te Burgh, een aanrijding had veroorzaakt. De heer H. was het hiermee niet eens, omdat hij zijn auto reeds tot stilstand zou heben ge bracht. Bovendien zou zijn tegen partij beweerd hebben; „Dat ding remde niet". De kantonrechter wilde de zaak aanhouden, om de andere partij en de getuige opperwacht meester te horen. Op de kruising Torenweg-Populie- renweg had de heer W. F. E. P. te Dordrecht geen doorgang vrijgelaten, wat mede oorzaak was geweest van een botsing. Het uitzicht is ter plaat se slecht en bovendien kwam de te genpartij links uit de bocht en kreeg VLISSINGEN. Voor Vlissingen is het stoffelijk overschot aangespoeld van de 17-jarige Belg Albert Mar tins uit Hollegne (Ardennen). De jongen was zondagmiddag in' zee ge gaan, hoewel hij niet kon zwemmen, en is vermoedelijk dpor de ebstroom meegevoerd. Hij logeerde met zijn grootouders in Vlissingen. In Chicago zijn opnieuw betogin gen gehouden in de omgeving van de conventiehal waar de democraten hun presidentskandidaat zullen aan wijzen. DEN HAAG. Prins Claus is naar Oslo vertrokken waar hij het huwe lijk zal bij wonen van kroonprins Ha- rald met mejuffrouw Sonja Harald- sen. h Radio-Praag heeft gemeld dat alle ■telefoon- en telegraafverbindingen tussen Praag en het buitenland zijn 'hersteld. DODELIJKE ONGELUKKEN HELVOIRT. Op de rijksweg Den Bosch-Tilburg onder de gemeente Helvoirt is woensdagmorgen de 48- jarige mej. G. M. V. M. uit 's-Herto- genbosch door een personenauto ge grepen en vrijwel op slag gedood. SCHIEDAM. De veertienjarige scholier A. M. Putters uit Schiedam is in zijn woonplaats bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Achterop de bromfiets van 'n vriend meerijdend raakte hij op de Schie- damseweg met zijn voet een gepar keerde auto. Hij verloor het even wicht en viel van de bromfiets juist voor de wielen van een aanhangwa gen van een passerende vrachtauto. De jongen werd overreden en was op slag dood. ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam is de 60-jarige H. Hoogeboom uit de Maasstad over leden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk had opge lopen. daarvoor reeds f 40,boete. De kan tonrechter achtte de moeilijke si tuatie in zekere zin waarneembaar en veroordeelde tot f 30,of drie dagen. De officier had f 40,of vier dagen geëist. De zaak van de Dordrechtse ver tegenwoordiger W. A. B. diende op nieuw. Op 19 mei had hij op de Plompetorenweg voor een uitrit ge parkeerd en bovendien geen geldig rijbewijs ter inzage gegeven. Als ver dediger' trad op de oud-advocaat mr. Van Marwijk Kooy. Als bewijsma teriaal waren foto's meegenomen, om te bepalen of het hier een uitrit gold. De officier eiste vrijspraak aan gaande het parkeren, omdat niet vol doende bewezen werd dat de auto voor een uitrit stond en f 5,voor het niet tonen van het rijbewijs. Omdat het dooi' B. rijden met de auto niet door de wachtmeester werd geconstateerd, werd de heer B. door de kantonrechter voor beide feiten vi'ij gesproken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 'DEN 'HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken, dat telefonisch contact 'heeft gehad met de Neder landse ambassadeur in Tsjecho-Slo- wakije, deelt mede dat alle Neder landers, die zich bij de ambassade voor vei'trek gemeld hadden, thans Tsjecho-Slowakije hebben verlaten. LEEUWARDEN. De luchtmacht 'heeft redding gebracht voor een zie ke baby van vier maanidën, Anne- marie Nagel uit Alkmaar. Het kind je werd met een darminstulping per helikopter van Terschelling naar Leeuwarden gevlogen, waar het 'on verwijld werd geopereerd. UTRECHT. De solidariteitsdemon- stratie, waartoe de internationale fedex-atie van transportarbeiders (I. T.F.) haar 6.5 miljoen leden in de hele wereld heeft opgeroepen, is voorlopig opgeschort. DEN HAAG. Cp 29 augustus zal de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vergezeld van enige hoofdambtenaren, zich naar Londen begeven om aldaar met zijn Britse ambtgenoot, de heer Michael Stewart, en diens medewerkers van gedachten te wisselen over de hui dige Europese situatie. ASSEN. De politie van Assen heeft in samenwerking met de politie van Leeuwarden twee leden van een jeugdbende gearresteei'd, die in As sen een inbraak hebben gepleegd' in een X'adio- en t.v.-zaak .Uit de win kel werd bijna de gehele voorraad ter waarde van. enige duizenden gul dens ontvreemd. ZAANDAM. In het Juliana zie kenhuis te Zaandam overleed de in Amsterdam wonende 27-jarige En gelsman P. R. Harris die in Wor- merveer op een lijdende trein wilde spi'ingen, maar tussen tx'ein en per- i'on terecht kwam. DEN HAAG. Zoals 'bekend heeft H.M. de Koningin het voornemen op vxijdag 6 september a.s. het door Marie Andriesen vervaardigde standbeeld' van koningin Wiihelmina in Utrecht te onthullen. DEN HAAG. Het Nedexiandsche Roode Ki-uis heeft een vliegtuig van Martin Aircharter in eigendom ver worven cm een maand lang' voedsel' naar Biafra te brengen. Verwacht wordt, dat op 4 september de eerste vlucht wordt gemaakt. In totaal zul len zestig vluchten naar Biafra wor den ondernomen, alle onder auspi ciën van het Internationale Rode Kruis-comité in Genève AMSTERDAM. De vakbeweging zal een gecamoufleerd teruggaan naar een opnieuw gebonden loonpo litiek met kracht moeten afwijzen, aldus de heer M. Zondervan, voor zitter van de algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijver heid en de Elektronische Industrie (A.N.M.B.), in zijn openingsrede van 'het driedaagse congres van zijn bond Dit congres wox-dt in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam gehou den. ZAANDAM. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjechoslowa kije hebben 42 priesters en predi kanten uit de Zaanstx'eek een open brief opgesteld. Een aantal van hen heeft zich eerder uitgesproken tegen het gewelddadig optreden van de Verenigde Staten in Vietnam. Een nieuwe bijzondere aanwinst van het Zierikzeese museum: een getuigd model van het baikschip „Stad Zierikzee", vervaardigd in de eerste helft van de vorige eeuw door Willem- Borrëndamme. '(FotoZieri'kzeesche Nieuwsbode) KORBA1S DE VERSCHRIKKELIJKE 32. Doch plotseling valt een donkere scha duw over de vechtenden. De man met de dolk krijgt met het plat van een zwaard een lievige slag op zijn ax'm en met een schreeuw van pijn laat hij de dolk vallen. Aram kijkt op naar zijn x'edder. Het is een korte, enigszins gezette man, gehuld in een zonderling stel lompen. „Ongemanierde hond!" bijt hij de x'over toe, die met een pijnlijk gezicht zijn ai'm tracht te bewe gen. „Dat slaat maar en dat steekt maai', alsof het ganzen betreft! Is het geen ogen blik in uw brein opgekomen, dat heer Kor- ban dit kluifje liever levend in handen zou willen hebben?" Dan wendt het mannetje zich tot Aram, die een poging dcet om overeind te krabbe len. Doch zijn redder zet hem de punt van het zwaard op de borst en zegt: „Ik zou u aanraden u kalm te houden! Dan hebt ge kans dat uw einde nog een wijle wox-dt uit gesteld!" Dan wenkt hij een paar van zijn trawanten naderbij en beveelt kort: „Bindt deze kerel! En, zorg dat hij niet ontkomt!" Donderdagavond 5 sept. speciale „Zierikzeese avond" ZIERIKZEE, 28-8. De Zierikzeese „attractie" die deze zomer het grootste aantal toeristen heeft aangetrokken is te vinden in het stadhuis. De cijfens wijzen namelijk uit dat het gemeentemuseum nog nooit eerder zo zeer een trekpleister vormde als in de afgelopen maanden het geval was. Het Zierik zeese streekmuseum staat dus bepaald hoog genoteerd bij zeer velen die komen van elders. Deze verheugende relatie met het publiek bestaat echter (helaas) niet tussen het museum en het overgrote deel van de Zierikzeese bevolking. Immers, van de ruim negenduizend betalende bezoekers die deze zomer de stadhuistrap bestegen voor e.en bezichtiging van de aantrekkelijke collectie oudheden en andere interessante zaken werden er nog geen vijftig belangstellenden geteld afkomstig uit Zierikzee. „Ik vind dat natuurlijk bijzonder jammer, temeer omdat de verzame ling opnieuw met enige fraaie stuk ken kon worden aangevuld". Aldus constateert de conservator van het museum, stadsarchivaris W. H. Kei- kes, die bij de afsluiting van zijn eer ste; Zierikzeese „seizoen" bijzonder te spreken is over het record-aantal bezoekers. Aan de voldoening over een ge slaagd zomerseizoen wordt echter toch wel enigszins afbreuk gedaan door het „wegblijven" van de Zierik- zeeënaars van wie toch eigenlijk wel wat meer belangstelling voor het „ei gen" museum mag worden verwacht. Immers, de museumverzameling be staat toch vooral uit schatten die spreken van de rijke historie van stad en sti'eek. Intussen heeft de heer Keikes er iets op gevonden om belangstellen den uit Zierikzee, die zich overdag moeilijk voor een bezoek aan het museum kunnen vx'ijmaken of om andei-e redenen vei'hinderd zijn, te gemoet te komen. Besloten is namelijk om het mu seum, eigenlijk min of mieer als „ex periment" voor één maal open te stellen op een avond, en wel in de avonduren van donderdag 5 septem ber. Voor de stadbewoners betekent dit een unieke kans om een® met „Zierikzeese ogen" te zien wat deze zomer de aandacht boeide van ne gen-duizend „vreemdelingen". Aanwinsten Zoals gezegd, het bezit van het ge meentemuseum - overzichtelijk uit gestald in de zalen hoog in het stad huis - is met enige bijzondere aan winsten nog aantrekkelijker gewor den. Zo is thans in de z.g. „scheep jeszaal" een fx-aai getuigd model te zien van het barkschip „Stad Zierik zee". vei'vaardigd in de eerste helft van de voi'ige eeuw door Willem Borrendamme. Het scheepsmodel is afkomstig uit de collectie van mr. Tak Labrijn te Amstelveen, evenals het in een vitrine van de Schuttei's- zaal te pronk gesteld zilveren ge denkstuk uit de vorige eeuw, afkom stig van de waterbou wkund ige La- brijm. De muntencollecti'e kon dankzij de medewerking van de heer J. Schot BWzn. worden verrijkt met enkele Zierikzee- noodmunten (1575-'76) waaronder de zeer zeldzame zilve ren „Mondragon"-daalder. De toch al feeërieke verlichting vain de ver zameling is nog wat „bijgewerkt": vooral de indrukwekkende Schut- tei'szaal biedt, geraffineerd verlicht, een wondermooi schouwspel. De heer Keikes wijst ons op het feit dat ook de afgelopen jaren al de nodige verbeteringen door de toen malige conservator in overleg met de museumcommissie in het museum zijn aangebracht. Verbeteringen, die vooral liggen op het gebied van een meer moderne presentatie van de ver zameling. Deze manier van presenta tie zal door de heer Keikes worden voortgezet. Zo werd bijv. bij de her opstelling van de vitrines de ruimte werking van de Schuttei'szaal nog extra benadrukt. De verzameling van het streekmu seum is uiteraard zeer heterogeen van samenstelling. Het is 'de. heer Keikes wat dit betreft deze zomer wel gebleken dat elk onderdeel van de collectie een „eigen publiek" aan trekt. Het manlijk deel voelt zich bij zonder aangetrokken tot de vele scheepsmodellen en bouwconsti'ucties de darmes ziet men vooral bij1 de uit gebreide collectie zilver, textiel en porcelein. Veel belangstelling trekken ook de skelet-onderdelen en pré-his torische dieren, voor het merendeel afkomstig uit de Oosterschelde. Op initiatief van de museum-assistent de heer T. J. v. d. Bout is 'n kleine verzameling foto's van de water snood van 1953 ingei'icht in 't zaaltje met topografica. waarvoor de be langstelling intussen duidelijk is ge groeid. Archivaris-conservator W. I-I. Keikes Wat betreft de toekomst van het museum is de heer Keikes van me-' ning dat de belangstelling ongetwij feld verder zal toenemen. Immers, deze maanden is wel gebleken dat een deel van het publiek momenteel nog wordt „afgeschrikt" door de res tauratiewerkzaamheden die in de hal van het stadhuis zijn en worden uit gevoerd. De conservator verwacht na het herstel „in volle glorie" van de stadhuisruimten dan ook dat zeker nog een groeiend aantal museumbe zoekers de weg naar boven zal weten te vinden. Intussen hoopt hij uiter aard dat ook donderdagavond 5 sep tember a.s. velen een kijkje zullen komen nemen. SANTO DOMINGO. Drie leden van de bemanning van, de Hamburg- se tanker „Johanm Halteiunann" van 2.519 brt., zijn bij een brand aam boord van het schip om het leven gekomen. De brand onstond in hut ten van de bemanning toen de tan ker zich buiten, de haven van Santo Domingo bevond. Het vuur kon snel geblust woi^den. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 21 aug. Adriaan Joost, z. van Philippus Jacob van Ast en Dina van de Schelde (Brouwei'shaven); 22 aug. Catharinia Johanna Mai'ia, d. van Cornelis Adrianus Berrevoets en Johanna Helena Verkaart (Zierik zee); 23 aug. Esme. d. van Rolf Soes man en Cornelia Jamse van Noord- wijk (Middenschouwen); 24 aug. Sa- oba, z. van Willem Pieter Saidjah van As en Rlara Marijke Coppoolse (Zierikzee); 23 aug. Renger Marinus Cormelis Pietei', z. van Cornelis Kors- man en Pieternella Klippel (Zierik- zee); 26 aug. Michael, z. van Hen drik Johannes Visser en Jannie Ca rolina Anderson (Brouwei'shaven). Overleden. 22 aug. Cornelis Jo hannes de Jonge, 29 jr. (Bruinisse). Politierechter Middelburg Acht jaar voor doden van rivaal MIDDELBURG, 28-8. De recht- bank in Middelburg heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 33-jarige A. de B. uit Vlissingen, die op 19 maart van dit jaar zijn ccllega A. van Vlijmen uit Middel burg met een karabijn heeft dood geschoten. De B. hooi'de acht jaar met aftrek zonder bijkomende straf tegen zich uitspreken. De officier had wegens moord met voorbedachte rade 10 jaar met aftrek geëist. De B. was tot zijn daad gekomen omdat Van Vlijmen een verhouding was begonnen met zijn echtgenote. Deze had reeds aangekondigd van B. te willen scheiden om te kunnen her trouwen. Met een in België gekochte karabijn wachtte De B. twee dagen later Van Vlijmen bij het station van Vlissingen op. De B. zei bij de recht zitting op 16 augustus, dat hij zijn rivaal, slechts in zijn zitvlak had wil len schieten om hem te vernederen. Op zijn bevel te gaan liggen reageer de Van Vlijmen echter niet waarna De B. driftig werd en begon te schie ten. De officier had er echter op ge wezen dat De B. eerder ai tegen zijn rivaal had gezegd dat zijn dagen ge teld waren en dat hij hem vermoor den zou. De zeer zeldzame „Mondragon"-daalder, een belangrijke aanwinst van de munlencollectie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10