TSJECHISCHE LEIDERS UIT MOSKOU IN PRAAG TERUG Jordanië en Israël beschuldigen elkaar Dreigende peren- crisis in Nederland Verwoestende overstromingen in India Fusie tussen Heineken en Amstel Zierikzee krijgt hertenkamp bij Touwbaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20052 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: SDKB-bondsbestuur vergaderde le Brouwershaven WASHINGTON. 26-8. Het F.B.I.. de Amerikaanse federale recherche, heeft in een verslag meegedeeld dat het aantal ernstige en met geweld gepaard gaande misdrijven het vorig jaar in de V.S. met 16V2 percent tot 3.8 miljoen is gestegen. Twee van de 100 Amerikanen lopen de kans het slachtoffer te worden van een ern stig misdrijf. Sinds 1960 was het aantal misdrij ven met 89 percent gestegen terwijl de bevolking maar met 10 percent was toegenomen. Het vorig jaar, al dus het rapport, zijn er naar schat ting ruim 12.000 moorden in de V.S. gepleegd. NEW YORK, 26-8. Israël en Jor danië hebben maandag in de Vere nigde Naties elkaar wederkerig be schuldigd van schendingen van de wapenstilstand. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft de Israëli sche afgevaardigde Yosef Tekoah geklaagd over 15 schendingen van de wapenstilstand door geregelde Jor daanse troepen en Arabische guer rillatroepen. die sinds 16 augustus zouden zijn voorgevallen. De Jordaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Moh El-Farra. heeft eveneens geprotesteerd tegen Israëlische ..aanvallen" en in zijn brief aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad in het bijzonder er op gewezen, dat op 23 augustus Israëli sche vliegtuigen in duikvlucht boven Amman en andere Jordaanse steden vlugschriften in het Arabisch uitge strooid zouden hebben, waarin ver dere aanvallen op ..terroristen" aan gekondigd werden. KOPENHAGEN. 26-8. De kathe draal van Roskilde is maandagmid dag door brand ernstig beschadigd. De kathedraal, die nu 1084 is inge wijd, bevat 'de graftomben van veel Deense koningen. De zeehaven Ros kilde ligt ca. dertig km. ten westen van Kopenhagen op het eiland Sce- land. Sociale werkvoorziening DEN HAAG, 26-8. Het aantal per sonen dat werkzaam is in de sociale werkvoorziening is gestegen van 32.316 in mei vorig jaar tot 35.652 eind april jl. aldus heeft de minisler van sociale zaken en volksgezond heid. B. Roolvink, de Tweede Kamer commissie voor sociale zaken en volksgezondheid meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Schenken en geven Maken veel nichten en neven Kathedraal van Roskilde door brand beschadigd ZIERIKZEE, 26 augustus. Op een bijzonder mooi in hel groen verscholen stukje Zierikzee wordt al enige weken lang een vorm van praktische vrije tijdsbesteding vertoond waarvan in dit geval de resultaten ongetwijfeld door de gehele gemeenschap zullen worden gewaardeerd. Hei. gaat hier namelijk om een gezamenlijk initiatief van een aantal bewoners van de Driekoningen- laan en Touiübaan om te komen lot de aanleg van een hertenkamp je. Met de medewerking van vele buurtbewoners is het thans zover gekomen dal hel terrein vrijwel geheel gereed ligt voor de komst van de eerste hertjes, die in september al verwacht worden. De eerste twee damhertjes zullen gezelschap krijgen van een drietal siergeitjes. - Het hertenkamp bestaat in feite uit twee weitjes, verbonden door een IqopQjiïhg. De totale oppervlakte bedraagt 700 vierkante meter. Rondom is een stalen afrastering aangebracht in beton. Aan een nachtverblijf voor de dieren wordt nog gewerkt. Op de foto vier werkers uit'de buurt: staande de heren Van Aken. Kloet en Tim merman zittend de heer Gudcle. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 26-8. Er dreigt woensdag een perencrisis in de zin der E.E.G.-bepalingen uit te breken. Het zal de eerste maal zijn dat Ne derland een crisis voor peren heeft. Zo'n situatie ontstaat wanneer op een der „peilveilingen" de perenprijs drie achtereenvolgende marktdagen beneden de zogenaamde crisisprijs blijft. Dit dreigt zich voor te doen op de veiling te Geldermalsen. Afgelopen vrijdag werd voor het eerst een waarde beneden de crisisprijs be reikt. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland verwacht dat vandaag" en morgen dit weer het geval zal zijn, zodat woens dag de interventieregeling van kracht wordt. Volgens deze in ter ve n tier egedihg kunnen de veilingen peren uit de markt 'nemen, om het evenwicht tus sen vraag en aanbod te herstellen.. Het ingrijpen wordt grotendeels 'dooi de E.E.G. betaald via het Centraal' Bureau. Wanneer drie achtereenvol gende marktdagen de parenprijs bo ven de crisisprij® ligt is de crisis voorbij. Plaatselijk buien Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien; overwegend malige wind uit ooste lijke richtingen; dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 28 aug. Zpn op 5.45. onder 19.36. Maan op 11.24, onder 21JX). 29 aug. Zon op 5.47. onder 19.34. Maan op 12.54, onder 21.18. Eerste kwartier: 31 aug. te 0.35. BROUWERSHAVEN 28 aug. 5.36 v.m. 17.58 n.m. 29 aug. 6.15 v.m. 18.36 n.m. Doodtij: 2 sept. PRAAG. Een Russische soldaat, met een groepje anderen uitrustend op een tank, gaapt bijkans zo wijd als de mond van het geschutVerveling - of een gevolg van de emoties van de laatste dagen? ESSEN, 26-8. Nadat reeds in Gel- senkirchen zes kinderen kinderver lamming hadden gekregen, heeft de gemeentelijke gezondheidsdienst van Essen maandag melding gemaakt van een geval van kinderverlam ming. Het is een zesjarige niet-in- geënte jongen. Een woordvoerder van het Insti tuut voor medische microbiologie Twee slachtoffers bus ongeluk in levensgevaar C O MUNCHEN, 27-8. Vierentwintig inzittenden van de Nederlandse bus die zaterdag bij München veronge lukt is worden volgende de politie verpleegd in vier verschillende zie kenhuizen. Twee van hen, een vrouw en de chauffeur, verkeren nog in le vensgevaar. Jeugdig Vietconglid ter dood veroordeeld DANANG, 27-8. Een militair tri bunaal in Danang heeft maandag een 16-jarig Vietconglid ter dood veroor deeld. De jongen was vorige week vrijdag gevangen genomen bij een aanval van de rebellen op de mili taire basis te Danang. Een -tweede rebel. 15 jaar oud, kreeg een straf van 1-5 jaar dwangarbeid opgelegd. AHMEDABAD, 26-8. De eerste mi nister van de Indische staat Goeja- rat heeft maandag in het parlement bekendgemaakt dat deze maand door overstromingen minstens 341 men sen zijn omgekomen in Goejarat. Stijging van de misdaad in de Ver. Staten heeft .gezegd, dat het gevaar van uit breiding van de kinderverlamming niet is uitgesloten. Gebleken is, dat in Essen van de kinderen onder de tien jaar ongeveer 20 procent tegen de ziekte onbeschermd en 50 procent slechts ten dele beschermd is. Men wil in Essen nog deze week, evenals in Gelsenkirclien, een massale inen ting voor ongeveer 40.000 mensen die gevaar lopen, beginnen. In Gelsen- kirchen zijn dezer dagen tot dusver 29.800 mensen ingeënt. Politie slaags niet vechtersbazen UTRECHT, 26-8. De Utrechtse po litie is maandagmorgen om vijf uur op de Neude slaags geraakt met een groep van tien mannen, die eerst el kaar aftuigden, maar zich toen als één man keerd'en tegen twee hoofd agenten die hen wild enscheiden. De hoofdagenten kregen assistentie van de bemanningen van enkele ijlings gealarmeerde surveillancewagens. Bij het gevecht werd een waarschu wingsschot gelost. De politie slaag- '-de er uiteindelijk in, zeven mannen, in leeftijd variërend van 18 tot 38 jaar .naar 'het hoofdbureau te bren gen. Tegen hen is proces verhaal op gemaakt terzake mishandeling, ver nieling en 'belemmering c.q. verzet. De twee h:ofdagenten moesten een paar flinke klappen incasseren. Hun uniformen werden, evenals die van- enkele van 'hun collega's .vernield. Voorts zijn 35.440 stuks vee ver loren gegaan en gewassen te velde over een grote oppervlakte wegge spoeld of vernield. De ergst getroffen stad is Soerat. Daar stierven 112 mensen en werden 30.606 hutten en huizen verwoest of beschadigd. In het aangrenzende dis trict Broach stierven 109 mensen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied strekt zich steeds uit van Scandinavië tot het zeegebied ten westen van Ier land. Boven Zuid-Europa bevindt zich daartegen een uitgebreid la gedrukgebied. Door dit lagedrukge bied en door storingen in de hogere luchtlagen boven Duitsland veroor zaakte onweersbuien drongen maan dag tot Midden-"en Zuid-Limburg door. elders in ons land bleef het vrij zonnig met in het binnenland temperaturen tot 27 graden. Gedurende het komende etmaal zal de onstabiliteit geleidelijk toenemen, waardoor plaatselijk regen- of on weersbuien tot ontwikkeling kunnen komen. Er worden echter ook enkele zonnige perioden verwacht waarbij, de temperaturen zullen oplopen' tot dezelfde waarden als dinsdag of iets lagere, bij een overwegend ma tige noordoostelijke wind. Jongen verdronken in Goese zwembad GOES, 26-8. Maandagmiddag om streeks vijf uur is de 14-jarige J. Noordhoek uiit Goes in het Goese zwembad verdronken. Felle Russiselie aanvallen op Roemenië en Zuid-Slavië MOSKOU, 26-8. Feller dan ooit zijn de Russen maandag uitgevaren tegen Roemenië en Zuid-Slavië, als gevolg van de veroordeling door deze landen van de bezetting van Tsjecho- Slowakye. Een commentator van de Russische televisie verklaarde dat „de officiële politiek van Zuid-Slavië en Roeme nië nu te vergelijken is met die van NAVO- en soortgelijke mogendhe den" en „niets gemeen heeft met het Marxistisch-Leninistische internatio nalisme". Hij vond ook dat de twee landen, die diplomatieke betrekkin gen met West-Duitsland onderhou den, te zachtaardig staan tegenover de „revanchistische politiek" van die staat. PRAAG, 27-8. Op de Burcht Ilradcany van Praag werd vanmor gen (dinsdag) in de vroege ochtend uren de nationale vlag gehesen ten teken dat president Svoboda en zijn delegatie van de onderhandelingen in Meskou waren teruggekeerd. Kort daarep meldde radio-Tsjecho-SIowa- kije dat de hele delegaties, behalve Svcbcda bestaande uit partijsecreta ris Dubcek, voorzitter van de natio nale vergadering Smrltovsky, pre mier Cernik, Kriegel en Spacek, in bet land terug was. Onmiddellijk zou een bijeenkomst van de nationale vergadering worden gehouden en vrije radiostations maakten melding van voorbereidin gen voor een „monsterdemonstratie" in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. President Svoboda zal het volk toespreken en voor vanochtend is in de nationale vergadering een pers conferentie aangekondigd waarvoor ook de buitenlandse journalisten zijn uitgenodigd. De tanks die voor het gebouw van de nationale vergade ring waren opgesteld, zijn door de Russen teruggetrokken. Inmiddels meldt radio Vrij Praag dat Cestmir Cisar, die al kort na de bezetting door de Russen was ge arresteerd, maandag zijn werkzaam heden heeft hervat. Radio Vrij Praag meldt dat het centrale partijcomitc voor heden (dinsdag) bijeen is geroepen om op de hoogte te worden gesteld van de Tanks t e r ugg el r o kken naar buiten Praag PRAAG, 27-8. Het stadsbeeld van Praag beeft zich in een tijdsbestek van enkele uren geheel gewijzigd. Op het Wenceslasplein, waar maandag avond nog de Russische tanks met hun dreigende vuurmonden opge steld stonden, waren dinsdagoch tend nog slechts enkele patrouilles van vier of vijf man Russische be zettingstroepen te zien. Voor het gebouw van het pers bureau „Ceteka" - dat in de avond van de eerste bezettingsdag de uit zendingen van nieuwsberichten moest staken - staat, nog één pantserwa gen. Op het presidentiële paleis wap pert weer de Tsjechoslowaakse vlag en Tsjechische schildwachten zijn AMSTERDAM, 26-8. De raden van bestuur van Air-stel Brouwerij -N.V. en Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. delen mede dat zij se dert enige tijd onderzocht hebben in hoeverre de in. vele sectoren van het bedrijfsleven plaatsvindende schaal vergroting. ook voor hun onderne mingen wenselijk en mogelijk zou zijn. Zn hebben hierbij de ontwikke ling van de Nederlandse biermarkt en ook elders in de wereld in aan- daar in de plaats gekomen van de zware tanks van de invaller. Men kan ook weer over de bruggen lopen zonder door Russische militairen le worden aangehouden. Slechts om de Russische ambas sade ligt nog een kordon tanks. De burgerij ging dinsdagochtend aan de schoonmaak. Hopen vlug schriften en aanplakbiljetten werden op het Wenceslasplein bijeen geveegd cn arbeiders hebben een aanvang ge maakt met hertselwerkzaamheden. De Russische tanks die nog in de stad zijn, heben zich in de zijstraten en parken teruggetrokken en de ove rigen zijn buiten de stad gelegerd. Boven Praag ^cirkelde een eenzame Russische helikopter, van waaruit vlugschriften werden uitgeworpen, die de burgerij waarschuwden „tegen de bedreigingen van contra-revolu tionairen". merking genomen. Zij zijn gezamenlijk tot de conclu sie gekomen dat een nauwe samen werking tussen hun bedrijven - waardoor in Nederland één dei- grootste brouwerij-ondernemingen in de E.E.G. zal ontstaan - tot een ver dere versteviging van de positie van ieder der vennootschappen zal leiden en ook overigens grote voordelen zal bieden. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 aug. 5.59 v.m. 18.07 n.m. 29 aug. 6.32 v.m. 18.41 n.m. onderhandelingen in Moskou. Tussen 08.00 cn 08.15 loeiden de sirene en claxons van auto's en luid den de kerkklokken weer uit protest tegen de bezetting van het land. Gevraagd is om van 09.00 tot 09.15 uur op dezelfde wijze dan ook uiting te geven aan vreugde over de te rugkeer van de leiders. Radio Vrij Bohemen meldde dat de bevelhebbers van de Russische be zettingstroepen opdracht schijnen te hebben hun greep op de hoofdstad losser te maken. Bewakingsafdelin gen en schildwachten zijn bij ver scheidene openbare gebouwen, met name bij de nationale vergadering en het ministerie van defensie, ver dwenen en tanks zijn van strategi sche punten verdwenen. De zetel van het centrale partij comité wordt nog door Russen bewaakt. Het Slowaakse partijcongres is se dert maandag bijeen. ZWOLLE. Bijna 2000 leerlingen van voortgezet onderwijs hebben maandagmiddag in Zwolle gede-' monstreerd tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Bij het Zwolse verzetsmonument werd twee minuten stilte in acht gënomen. Oe Thant betreurt Franse waterstofbom NEW YORK, 26-8. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Ver. Naties heeft maandag in een verklaring de eerste Franse waterstofbomproef, die zaterdag in het gebied van de Stille oceaan plaatsvond, betreurd. Maar Oe Thant zegt erbij dat elke kernexplosie, waar ook. betreurd meet worden op grond van. de reso luties van de algemene vergadering te dezer zake. Premier De Jong ontving eerste Wilhelnmszegels DELFT, 27-8. In het Prinsenhof in Delft heeft minister-president De Jong lieden dinsdag)moigen de eer ste Wilhelmuszegels in ontvangst ge nomen, die door de P.T.T. worden uitgegeven ter gelegenheid van het t vierde eeuwfeest van het Wilhelmus. De zegels werden de minister-presi dent overhandigd door de directeur- generaal van de P.T.T., de heer H. Reinaud. Duitse badgast in zee verdronken SINT MAARTENSZEE. 26-8, Om- streeks ihalf twaalf maandagmorgen is bij Sint Maartenszee de ongeveer 28 jaar oude Wilhelm Greiner uil Essen-Stadtwalt (Duitsland), die zich te ver in zee had begeven, met grote moeite door de reddingsbrigade uit zee gehaald. Door twee artsen werd onmiddellijk kunstmatige ademha ling toegepast. Het slachtoffer bleek echter, nadat 'hij met een zieken auto uit Schagen naar een zieken huis in Alkmaar werd vervoerd, reeds te zijn overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1