anders.f dan andere t WlJko In bad „De Val" werden schoolzwemwedstrijden afgewerkt Bejaarden en bijstandsaftrek constante kwaliteit Wisselbeker gaat naar de Chr. Nationale school ZIERIKZEE, 22-8. Wocnsdagmid- dag vonden in het zwembad „De Val" de jaarlijkse schoolzwemwed strijden voor de lagere scholen plaats Vorig jaar konden deze wedstrijden in verband met zeer slechte weers omstandigheden niet doorgaan, ter wijl ook in juni j.l. de wedstrijden in verband met een flinke regenval moesten worden afgelast. Het be stuur van de Zwemvereniging „De Zeepaardjes" meende er dan ook goed aan te deen deze wedstrijden aan het eind van het zwemscizoen 1968 nogmaals te organiseren. De wisselbeker, beschikbaar ge steld door d:e zwemvereniging, die het laatst in 1966 was gewonnen door de openbare lagere school aan de Nieuwe Boogerdstraat, verwissel de nu van eigenaar en komt voor 1968 in handen van de Christelijke nationale schóól te Zierikzee. Dé medailles werden uitgereikt door de voötzitter van „De Zee paardjes", de heer G. J. Dijkstra. De voorzitter feliciteerde de gelukkige prijswinnaars cn verheugde zich zeer over het feit dat vele van de kin de en die een medaille iin' ontvangst kenden nemen, lid van de zwemver eniging waren. Het bestuur van de zwemvereniging werd' dank gebracht voor de organisatie, alsmede de hoofden van de lagere scholen te Zierikzee voor hun spontane mede werking. Uitslagen schoolzwemwedstrijden lagere scholen 1968 25 meter schoolslag meisjes tot en met 10 jaar: 1. Klaaske Dokter, 28,2 Theo Thijssen'sch.; 2. Ineke Rentier, 28.5, CNS; 3. Monique Timmer, 28,5, OLS. 25 meter schoolslag jongens tot en met 10 jaar: 1. Harry van Mameren, Flitsen uit het buitenland HONGKONG. De Noordvietna- mese dagbladen hebben grote aan dacht besteed aan de Russische be richten over de militaire 'interventie in Tsjecho-Slowakije, zo m'eldt het Ncordvietnamese persbureau. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft alle Chinezen verboden het land te verlaten. De immigratie- kantoren zijn geïnstrueerd' 'geen uit reisvergunning meer uit te reiken aan de Chinezen, aldus een verkla ring van de procureur-generaal. BRAZZAVILLE. In Brazzaville is officieel meegedeeld dat kapitein AL- fred Raouil benoemd is tot premier van de voorlopige regering van de republiek Kongo-Brazzaville. NIEUW DELHI. De politie in de hoofdstad van India heeft vijftien leden van het parlement, onder wie twee vrouwen, gearresteerd' na on geregeldheden toen zij probeerden een protestnota te overhandigen aan de Russische ambassade. WARSCHAU. Vooraanstaande Poolse bladen beschuldigden Tsje cho-Slowakije van niet-nakominig van verplichtingen di'e het op zich genomen had om anti-socialistische krachten" te onderdrukken en een1 halt toe te roepen aan persaanvallen op de Sowjet-Unie en zijn Oósteuro- pese bondgenoten. GENEVE'. Op de ontwapemngs- besprekingen te Genève hebben Tsjecho-Slowakije en zijn Oosteui'o- pese bondgenoten getwist over de militaire 'interventie in Tsjecho-Slo wakije. Een kapitein van de Tsjechoslo- waakse grenswacht is vandaag naar Beieren uitgeweken. Hij heeft zich bij de Beierse grenspolitie gemeld. n In een vrijdagavond gepubliceer de verklaring eist de regering van Zuid-Sla'vië van de Sowjet-Unie, Po len, OosKD'Uiitsland, 'Hongarije en Bulgarije dat zij de 'bezetting van Tsjecho-Slowakije beëindigen. Korte berichten uit Tsjecho-Slowakije BRATISLAVA. Het presidium van de Slowaakse communistische partij heeft verklaard dat het de politiek van partijleider Dubcek. president Svoboda en premier Cërnliik ten volle zal blijven steunen. PRAAG. Naar schatting van het, radiostation „Radio Vrij Praag" zijn er ongeveer 250.000 man vreemde troepen in Tsjecho-Slowakije. PRAAG. De Tsjechoslowaakse re gering, in- buitengewone zitting bij een. heeft bekendgemaakt dat minis ter van defensie Martin Dzur gear resteerd is. PRAAG. In de Oostslowiaakse stad Kosice zijin bij zware gevechten tussen bezettingstroepen en burgers acht mensen gedood, onder wie twee Russische militairen, en 36 gewond, zo meldt Radio-Bratislava. PRAAG. Volgens de vrije Tsje choslowaakse radio in Praag is lm de hoofdstad het standrecht ingesteld. De bevelhebber van de bezettings troepen heeft een avondklok inge steld en een ver-bod op de uitgifte van drukwerk en pamfletten, bene vens een verbod1 op samenscholing uitgevaardigd. PRAAG. Volgens onafhankelijke radiozenders in Tsjecho-Slowakije hebben de arbeiders van de fabrie ken in Kladno, Nymburk en Ml'ada Boleslav donderdag een algemene staking van, een uur gehouden op een oproep van het regionale comité van de communistische partij iti Noord- Bohemen. 31,1, Theo Th.; 2. Oscar Korstanje, 31,5, OLS; 3. Jan Koster, 31,9, GLS. 25 meter schoolslag meisjes 11 jaai en ouder: 1. Ada Tanis, 22,0, CNS; 2. Mieke van der Post, 22,1, OLS; 3. Anja Simmers, 23,0, RKLS. 25 meter schoolslag jongens 11 jaar en ouder: 1. Sipke Dekker, 21,6, CNS; 2. Jaap Swart, 22,8; 3. C. Berrevoets. 25 meter vrije slag meisjes tot en met 10 jaar: 1. Annemieke Rentier, 24,5; 2. Rietje Verbeek, 24,9; 3. Lydi Meerman, 25,5. 25 meter vrije slag jongens tot en met 10 jaar: 1. Oscar Korstanje, 29,9; 2. Jan Koster, 30,0. 25 meter vrije slag meisjes 11 jaai en ouder: 1. W. van Oeveren, 18,4, CNS; 2. Mieke v. d. Post, 20,5, OLS; 3. Anja Simmers, 20,5 RKLS. 25 meter vrije slag jongens 11 jaar en ouder: 1. Henk Verwest, 17,4. OL S; 2. Leen Jonker, 18,8, OLS; 3. An dre Koster, 19,7, OLS; 3. Jaap Stout- jesdij'k, 19,7, Theo Th. Estafette 4 x 25 meter vrije slag meisjes: 1. CNS, 1.33.6: 2. Theo Thijs- sen, 1.42.8; 3. OLS Nw. B„ 1.45.6. Estafette 4 x 25 meter vrije slag jongens: 1. Openbare Lagere School, Nieuwe Boogerdstraat, 1.20.6; 2. Chr. Nat. School, 1.20.8; 3. RK Lagere School, 1.35.2. Heeft sparen nog zin? Minister Roolvink heeft enkele maanden geleden aangekondigd dat de premie voor het totale pakke.t van de sociale verzekeringen volgend jaar 36 o zal bedragen. Deze pre mie wordt dcor werkgevers en werk nemers samen betaald. De sociale zekerheid is in ons land dus wel tot grote hoogte opgevoerd. Met die grote mate van sociale ze kerheid mogen wij ons in zekere zin gelukkig pi-ijzen. Niettemin zitten er ook schaduwkanten aan en het is goed deze onder ogen te zien. Met name rijst de vraag, of bejaarden die niets meer hebben dan A.O.W. en bijstand van de gemeentelijke over heid ontvangen, niet in een gepri vilegieerde positie verkeren ten op zichte van hen, die soms vele decen nia lang premie hebben betaald voor een particuliere pensioenvoorziening of een rijkspensioenvoorziening. A.O.W.-premie blijft stijgen Op 31 december 1961 bedroeg het aantal bejaarden, d.w.z. inwoners van 65 jaar en ouder in ons land 1.078.766. Vijf jaar later waren er dn Nederland reeds 1.218.825 bejaarden. Door de gunstige sterftecijfers stijgt het aantal boven 65-jarigen jaarlijks met 100.000. Na 1968 zal déze stijging volgens d>e demografen jaarlijks 130.000 zijn! Dit impliceert d'at de werkende bevolking voor een steeds groter aantal bejaarden zal moeten zergen en dat feit zal ongetwijfeld van 'invloed zijn op de hoogte van de A.O.W.-premie, die op iemands loon of inkomen wordt ingehouden. De A.O.W.-uitkeringen zijn de laat ste jaren met sprongen omhoog ge gaan. In 1962 werd1 f 1393 miljoen uitgekeerd aan bejaarden, in 1967 f 3488 miljoen! In zes jaar tijd bete kent dat een stijging van zo om en nabij de 275 °/o. Dit is niet alleen 'een gevolg van de gestegen uitkering, maar ook vani de toeneming van het aantal uitke ringsgerechtigden. En aangezien dit aantal zal blijven toenemen', zal de totale uitkering blijven stijgen, nog afgezien van d'e indexstijging. De toenemende veroudering zal onge twijfeld een steed's hoger premieper centage gaan vragen. Dit jaar heb ben we dit trouwens al gemerkt toen de premie met 0,2 "/o werd verhoogd'. Hcge pensionprijzen Een groot deel van de Nederland- Se bejaarden m'óet nog van een A.O. W.-uitkering zi'en rond te komen. Gaat dat niet, dan kan men een be roep doen op de algemene bijstands wet. Op bijstand zal dan alleen aan spraak kunnen worden gemaakt, wanneer uit een onderzoek evident zal blijken, dat de betrokkene zon der deze bijstand' niet in de noodza kelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien (art. 1 algemene bijstands wet). Wanneer een bejaard echtpaar of een alleenstaande bejaarde in een bejaardentehuis of een verzorgings tehuis voor bejaarden wordt opgeno men, kan hij in de meeste gevallen de vaak pittige pensioenprijs niet be talen. In zo'n geval moet een beroep worden gedaan cp de algemene bij standswet, daar zit gewoon niets a.nr- ders op. De kosten liggen dikwijls tussen d'e f 600 en f 800 per persoon en er is maar een klein aantal be jaarden dat dit bedrag uit eigen mid delen kan opbrengen. De praktijk is dan dat de algeme ne bijstandswet de pensionprijs be taalt. Daar tegenover worden de A. O.W.-uïtkering en eventuele andere inkomsten als pensioen ingehouden. Wel moet de betrokkene een zakgeld worden verstrekt, dat 10 "/o van zijn A.Ö.W.-uitkering bedraagt. Weekeinde ARTSEND1ENST Zaterdag 24 eri zondag 25 augustus Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwcr- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, rieemt waar voor dokter Van Leeuwen. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zu9ter Risseeuw, Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Rechtvaardig? Men kan zich afvragen of deze re geling rechtvaardig is. De pension- prijzen van de bejaardentehuizen liggen zo hoog, dat ook degenen die een o verheidspensioen genieten of geld trekken van een particuliere pensioenvoorziening", die prijs meest al niet kunnen betalen. Óok deze mensen moeten een beroep doen op de algemene bijstandswet. Zij heb ben vele jaren premie betaald aan een leven'sverzekeringsmaatschappij of aan een ovei'heidspensioen, maar zedra zij dankzij1 de gemeentelijke bijstand in een bejaarden tehuis be landen, zijn zij even arm als dege nen die deze premies vroeger nooit hebben opgebracht. Hun verzorging- is dezelfde, zij krijgen even weinig zakgeld als degenen, die alleen, een A. OW.-uitker'mg hebben Daarvoor hebben ze dan al die ja ren premie betaald'! Veel mensen zullen zich dan ook niet ten onrechte de vraag stellen of het wel zin heeft om bijvoorbeeld premie te betalen voer een particuliere pensioenvoor ziening. Waarom zouden ze eigenlijk nog? Als ze eenmaal in een bejaar dentehuis belanden, worden ze im mers gelijkgeschakeld met degenen, die in het verleden deze offers niet hebben gebracht, maar die nu toch dezelfde verzorging, hetzelfde zak geld' krijgen. Dit is een vari de schaduwzijden van ons stelsel van sociale zekerheid. Waarom zouden de mensen nog voor hun oude dag gaan sparen, als ze later toch wel een uitkering van de bijstandswet kunnen krijgen? Voor al als ze weten, dat ze dan evenveel rechten hebben als degenen die zioh jarenlang offers hebben 'getroost, maar hiervoor niet worden beloond' mr. A. BRONSBERGEN. cabal lero KERKNIEUWS Ned. Berv. Kerk Beroepen te Arnemuiden en te Ouddorp: J. Jcngerden, IJsselmui- den; te Giessendam-Neder-Hardinx- veld (vac. A. van Brummelen)- A van d'er Vlist, Andel. Aangenomen naar Stolwijk: W. K. van Deursen, kand. te Zuitphen. Bedankt voor Ede (vac. J. van. den Heuvel): C. Vos, Gouda; voor Groot Ammers: J. Bos, Lunteren. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Orahgeville (Ont.) (Cahada): C. Oly, 'Bruchit'erveld'. President Soeharto heeft donder dag tijdens een ontvangst van de Ne derlandse parlementaire delegatie dank betuigd voor de Nederlandse hulp, maar gezegd dat hij een groter bedrag voor het Indonesische econo mische 'herstel had verwacht dan de negentig miljoen guilden voor dit jaar. Wat, biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 25 AUGUSTUS. NED. I. Er is in de ochtenduren een eucharistieviering uit de kapel van het St. Vituscollege in Bussum en in de middag vertelt Aad van Leeuwen het een en ander bij de beelden van het Concours Hippi- que International in Oostende, waar nog énkele beslissingen voor de se lectie voor de Olympische Spelen in Mexico moeten vallen. De zon dagavond gaat van start met Barend en „Woord voor ivóord", waarvoor Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 STUKS i 1.50- EEN LAURENS PRODUKT Aart Staartjes en de kinderen een kerk gaan bekijken. Totdat het tijd is voor de sport nog een kerkelijke uitzending en wel „Treurzang", een documentaire ovér de secularisatie op het Engelse platteland, waar de belangstelling voor de methodisten- kerk belangrijk achteruit is gelopen. De hoofdmoot van de NCRV-avond wordt in beslag genomen door het tweede deel van de Zaak Rohrbach, de reconstructie van een rechtelijke dwaling. In de eerste aflevering heb ben we kunnen zien hoe Maria Rohr bach beschuldigd werd van moord op haar echtgenoot. De rechters toonden zich Lijdexis het proces alles behalve objectief en Maria wordt veroordeeld. De Verenigde Veluivse Koren zingen tot slot enkele gees telijke liederen. NED. II. Het geheim van de grot de wekelijkse Zweedse jeugdserie van de NTS, is alweer aan het derde deel toe. Miller blijft een geheimzin nige figuur en de jongelui zoeken uit wat hij wil en wie hij is. De tijd tol acht Uur wordt door de AVRO ge vuld met een optreden (in kleur) van het Roemeense nationale ballet Ol- tenia. Direct na het journaal van- acht uur de hoofdschotel van de avond. Het is een Duitse produktie getiteld: „U moet sterven, Sire". In dit televisiespel heeft Leopold Ahl- sen de Franse koning Lodewijk de elfde als hoofdpersoon gekozen. De sluwe grondlegger van de absolute monarchie, die gedurende zijn ko ningschap met niemand medelijden had en die meedogenloos al zijn vij anden bestreed, ligt op zijn sterfbed in dit spel. De avond wordt besloten met een bijzonder interessante (en belangrijke) documentaire over Chi na. De maker is de Amerikaanse journalist Edivard Snow, die vele ja ren in dat land heeft gewoond. MAANDAG 25 AUGUSTUS. NED. I. Na de rubriek over kerk en samenleving „Kenmerk" duikt de VARA met „Dregnèt" in de politie dossiers ban Los Angeles. Een han dige jongen zet een leuke business op ,ivaarvan onschidd-ige burgers het slachtoffer dreigen ie wórden. Na hét nieuws éh Achter het nieuws" nieuwe avonturen van Rowdy Yates, zijn makkèrs en zijn koeien uit het Wilde Westen in „Rawhide" m Daarna, naar de oostkust van Afrika. Het Amsterdams kunstenaarsechtpaar André en Josje Schalier heeft vorig jaar geruime tijd in dé buurt van Nigeria en Biafra rondgezworven. Het trók de binnenlanden in, waar nog stammen leven die zelden een blanke hebben gezien. In samenwer king mét de Belgische televisie een programma met het bekende orkest van Henri Seghers én als solisten de zaiigerés Linda K'éfby en de vibrd- fonist Sadi. Aansluitend aan het laatste journaal uit Chicago recht streekse beelden van de Republi keinse Conventie, waai de strijd voornamelijk gaat tussen Hubert Humphrey en Êugene McCarthy. NED. II. Na het live-commentaar uit Zuid Amerika over het bezoek van de paus daar, eeh film uit de serie van de BBC: „Survival". Dit maal staan de zeevogels in de be langstelling, die met de dood worden bedreigd omdat de mens teveel van zijn natuurlijke voedselbron kunst matig weghaalt. In „Het leven begint bij honderd" blijft opa Luke nog al tijd een beetje onhandig en stuntelig in deze moderne xvereld staan. Na het nieuws „Openluchtcircus"waar in o.a. de zusjes Schwenk luchtacro- batiek laten zien. De hoofdfilm is er een uit de serie „Bioscoopsuccessen van weleer". „Mazurka" is een uit 1935 stammende rolprent met de zwartharige Pola Negri in de hoofd rol. Zij is de heel mooie, heel harts tochtelijke zangeres, die na een heel verdrietige liefdesgeschiedenis haar minnaar neerschiet. ZATERDAG 24 AUGUSTUS. NED. I: 15.15 Bloemencorso Eelde (kleur); 16.00 Nieuws; 16.02 En nu., wij; 16.55 Skelteren17.30 Einde; 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Daktari (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.11 Ster; 20.15 Sopot festival 1968; 22.45 Evangelie; 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieinvs: 19.03 Ja zuster, nee zuster; 19.50 Reactie op reacties; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Ironside (kleur); 21.35 Pension Hommeles; 22.25 Journaal. ZONDAG 25 AUGUSTUS. NED. I: 11.00 Eucharistieviering 11.45 Einde; 16.00 Nieuios; 16.02 We geninformatie; 16.05 Chio-Ostende; 17.00 Einde; 18.55 Barend; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Treurzang; 19.30 Sport; 20.25 Journaal; 20.30 De zaak Rohrbach; 21.58 De Verenigde Veluwse Koren; 22.10 Journaal. NED. II: 18.55 Barend 19.00 Hel geheim van de grot; 19.30 Oltenia. (kleur); 20.00 Journaal20.05 U moet sterven, sire; 21.20 China, toen en nu 22.10 Journaal. MAANDAG 26 AUGUSTUS. NED. I: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.06 Kenmerk; 19.31 Dregnet (kleur)19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Stef; 20.20 Achter het riieicws; 20.45 Rawhide; 21.35 Yani; 22.00 De band met Iienri Seghers; 22.20 Journaal; 22.25 Ame rikaanse verkiezingen; 22.55 Einde. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Vissers en vogels 19.35 Het léven begint bij 100 (kleur) 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Openlucht-circus (kleur); 20.45 Hu welijkspartner in cijfers; 22.15 Jour- haal. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 29. Nauwelijks is de man uitgesproken of uit de bossen rondom zoeven de eerste pij len over hun hoofd. De boodschapper, die nog te paard zit, heft met een rauwe gil zijn armen en stort dan vlak voor Ai-am's voeten uit het zadel. Prins Grübalt geeft schreeuwend enkele bevelen en zijn krij- gérsr stellen zich in een kring rond Aram en de prins op, hun lansen get'éed om tc werpen. Grubalt keert zich naar Aram en bijt hem toe: „Daartoe moest uw verhaal dun dienen, hè? Ge wilde tijd winnen! Doch het zal u niet baten! Al zijn uw vrienden nog zo sterk, levend zult ge hier in ieder geval niet vandaan komen!" Terwijl Korban's mannen onder een ver vaarlijk geschreeuw van alle kanten op de kring van krijgers losstormen, trekt Gru balt zijn zwaard en doet een snelle uitval naar Aram. „Laat dat uw loon zijn, hond!" grauwt hij. Doch snel als de bliksem heeft Aram zich opzij geworpen en voordat Gru balt kan toeslaan, treft een pijl van de aanvallers hem in de arm en met een kfeet laat hij het zwaard uit zijn handen vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2