RUSSEN EN HUN BONDGENOTEN VERSTEVIGEN GREEP OP TSJECHO-SLOWAKIJE Russen vormen een Ts j echo-Slo wakij e nieuwe regering Massale afslachting van Biafranen? Partijcongres stelt bezetter ultimatum Chinese reactie: „Schaamteloze daad" Debat in de Veiligheidsraad over Tsjecho-Slowakije hervat Sluipschutters in Bratislawa Nederlandse steun voor onderwijs in Niger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20050 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max, 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zaterdag protestbijeenkomst te Zierikzee Nieuwe en scherpere fase lijkt aangebroken Bezetters dreigen toenemend verzet met harde maatregelen in de kiem te smoren PRAAG, 22-8. De Russen en hun vier bondgenoten hebben donderdag hun greep cp Tsjecho-Slowakije, dat z\j woensdag binnenvielen, verstevigd. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag schoten Russische soldaten salvo's machinegeweervuur af om duizenden Tsjechoslowaken te verspreiden die hen tartten. De bezetters hebben bovendien met hardere maatregelen ge dreigd cm het toenemend verzet in de kiem te smoren. Radio-Praag, de enige officiële zender die nog nieuws aan de buiten wereld doorgaf, nadat het persbureau Ceteka woensdagavond was bezet, is nu ook door Russische troepen bezet. Het station zet echter, vermoedelijk via steunzenders, de uitzendingen nog voort. Andere nieuwsbronnen zijn enkele geheime zenders en onder meer de Tsjechoslowaakse ambassade in Parijs, die nog in verbinding met de hoofdstad zou staan. Een nieuwe, scherpere faseheeft haar schaduw reeds vooruitgeworpen in proclamaties van de commandan ten van de bezettende troepen. In Praag moet de bevolking tus sen 22.00 uur 's avonds en 5.00 uur 's ochtends binnen blijven. Samen scholingen zijn verboden en zullen als provocaties worden beschouwd. „Er zal worden geschoten", staat on der deze orders, die getekend zijn door de Tsjechoslowaakse generaal' Velitsjko, bevelhebber in het gebied van Praag. Men veronderstelt dat hij op bevel van de Russen handelt. Luidsprekerwagens maanden de massa op het Wenceslasplein vóór vijf uur donderdagmiddag te ver dwijnen, anders zouden de Russen 'schieten. Toen geen gehoor aan de sommatie werd- gegeven, rukten te gen de avond meer Russische tanks op en schoten Russische soldaten. Niet bekend is of zij in de lucht vuurden cf schoten om te raken. Binnen enkele ogenblikken was het plein verlaten met uitzondering- van de tanks. De radiostations roepen op niet met de indringer samen te werken, maar ook geen geweld te gebrui ken. Slechts lijdelijk verzet kan ba ten. Radio „Vrij Praag" meldde don derdagavond dat die dag zeven men sen bij incidenten zouden zijn ge dood en 250 gewond. Partijcongres Het buitengewone partijcongres kwam bijeen en eiste in een reso lutie de onmiddellijke vrijlating van alle gearresteerde partij- en rege ringsfunctionarissen en het openen van onderhandelingen voor midder nacht over de terugtrekking van de buitenlandse troepen. Als de bezet ter hieraan geen gehoor zou geven, zou een algemene staking worden uitgeroepen. Andere berichten maak ten melding van de vorming door de Russen van een nieuwe regering, waarvan de vier leiders door aan hangers van Dubcek van verraad worden beschuldigd. Eveneens volgens radio „Vrij Praag" zou h,et opperbevel van het War- schau-pact in een legerorder hebben meegedeeld dat het Tsjechische le ger niet mag woi-den ontwapend en dat het werk van de Tsjechische re gering niet mag worden belemmerd. De kleine steden zouden door de be zetter moeten werden ontruimd. De order zou van kracht worden als orde en rust in het hele land zijn hersteld Cernik naar Rusland Van de gevangen leiders is - vol gens ooggetuigen - premier Cernik donderdag in een Russisch vliegtuig naar de Sowjet-Unie gebracht. De ambassades van westelijke lan den vormden donderdag konvooien van toeristen, die met hun auto's het land uit wilden. Zij gingen in groe pen op weg naar de grens. PRAAG, 22-8. Radio-Praag- heeft gemeld dat de Russische autoriteiten erin geslaagd zijn een nieuwe rege ring te vormen van Tsjechoslowa ken. In dit verband worden de namen genoemd van Oldrich Svestka, Fran- tisek Barbirek, Vasil Bilak. Draho- mir Kolder en Alois Indra. Een an der radiostation liet weten dat 166 parlementsleden die in het parle mentsgebouw opgesloten zitten, zich hebben uitgesproken voor president Svöboda, de wettige president van Ts j echo-Slowakij De 166 afgevaardigden hebben in middels de vrijlating geëist van par lementsvoorzitter Josef Smirkovsky over wiens lot niets naders bekend is. Het Tsjechoslowaakse parlement telt 240 leden van wie er 60 als con servatief en pro-Russisch bekend staan. De parlementsleden zijn het voorts eens geworden over de tekst van een protestbrief die aan de, regeringen van de vijf bezettingsmogendheden gezonden zal worden. Besloten is ook dat het parlement zijn werk zal hervatten na de vrijla ting van partijsecretaris Dubcek, het lid van het presidium van het cen trale comité Kriegel, parlementsvoor zitter Smrkovsky en de voorzitter van de ideologische commissie van de partij, Spacek, die aller, met on bekende bestemming zijn wegge voerd. Brandstichting in Sowjet-tentoonstelling LONDEN, 228. Onbekende demon stranten hebben donderdag waar schijnlijk geprobeerd een Sowjet- Russische handelstentoonstelling in Londen in brand te steken. Functio narissen van de expositie konden het vuur zelf blussen. Zij vinden dat er geen aanleiding is om aan brand stichting te denken. De politie denkt er eohiter anders over, aangezien op de plaats waar de brand ontstond, in de meubelafdeling, een benzine- bli'k werd gevonden- ABA, 22-8. Twee op 20 km ten oosten van Aba krijgsgevangen ge maakte Nigerianen hebben verklaard dat cp last van de Nigeriaanse gene raal Adekunle, slachtingen zijn ge houden onder de Biafraanse bevol king. De eerste berichten hierover wer den vorige week verspreid, na het begin van het vrijdag j.l. door ge neraal Adekunle gelanceerde offen sief in de richting van Aba, de admi nistratieve hoofdstad van Biafra, al dus meldt een speciale correspon dent van A.F.P. Generaal Adekunle zou zijn troe pen bevolen hebben alles af te slach ten wat leeft. Zo werd de bevolking van: twee dorpen, die niet op tijd kon vluchten tijdens het Nigeriaanse of fensief, uitgeroeid, aldus de twee krijgsgevangenen. De Ierse pater Doheny, die een missie leidt ten oosten van Aba, zes km van het front, heeft tegen A.F.P. verklaard, dat mensen, die bij hem zijn gekomen hem verteld hebben, dat de Nigerianen aides doden wat leeft, mannen, vrouwen en kinderen, PRAAG, 22-8. De 945 deelnemers aan het veertiende buitenge wone ccngres van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heb ben donderdagmiddag de bezettende mogendheden een ultimatum gesteld cm binnen 24 uur het land te verlaten en de aangehouden partij- en regeringsfunctionarissen vrij te laten. Als hieraan niet wordt voldaan, zal vrijdagmiddag om 12.00 uur een algemene staking voor onbepaalde duur worden uitgeroepen. Het ccngres bestrijdt in een verklaring, die door de vrije radio- omroep in Praag werd bekend gemaakt, de beschuldiging van een centra-revolutionaire beweging in Tsjecho-Slowakije. Voorts stelt het ccngres vast, dat de bezettende mogendheden zich niet gehouden hebben aan de afspraken van Cierna en Bratislava. Het partijcongres bevestigde later, toen er 1.095 afgevaardigden waren aangekomen, met 1.094 sternen bij één onthouding, Dubcek als partijchef. Ook de andere partijleiders die gevangen zitten, wer den in hun functies bevestigd. tionairen in de wereld. Het heeft de contra-revolutionaire aard van het Sowjet-revisionisme blootgelegd. Het zal deze volkeren in hun revolutio naire strijd wakker schudedn, zo zegt het blad. IIONGHONG, 23-8. - Communis tisch China heeft vandaag (vrijdag) met de woorden „schaamteloze daad" voor het eerst gereagaerd op de Rus sische invasie in Tsjecho-Slowakije. Het was het cfficiële „Volksdagblad" dat deze woorden gebruikte. „Schaamteloosheid tot in het uiter ste. Het wekt herinneringen op aan de bezetting van Sudetenland door Hitier", zo schrijft „commentator" in het Pekingse Volksdagblad. „Ten einde raad heeft de Sowjet- Unie Ulbricht, Kadar, Gomulka en Zjivkov opgeroepen en het resultaat was de farce in Praag". De Russische verzekering dat het de vrede in Europa wil versterken, is de „uitgesproken piratenlogica van imperialisme". Het incident is een les voor de Tsjechoslowaakse en andere revolu- BELGRADO, 22-8. Een menigte van meer dan 22.000 mensen heeft donderdag tijdens een bijeenkomst in de Zuidslavische hoofdstad steun betuigd aan de Tsjechoslowaakse lei der Alexander Dubcek. Enkele hon derden Tsjechoslowaakse t oeristen namen deel aan de demonstratie. Griekse terreurgroepen in Nederland? DEN HAAG, 22-8. Dc legering heeft geen aanwijzingen kunnen vin den dat persberichten juist ztfn, als zou een Griekse terreurgroep zich ook in Nederland bezighouden met het li quideren van tegenstanders van het huidige bewind in Athene. Dit heeft premier De Jong als mi nister van buitenlandse zaken ad in terim, mede -namens de ministers van defensie, justitie en binnenlandse za ken, meegedeeld in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid mr. J. H. van Wijk (P.S.P.). De regering blijft erop toezien dat geen activiteiten van terreurgroepen, van welke aard dan ook, op Neder lands grondgebied plaatsvinden, ai- dus de premier. zelfs huisdieren. Een Biafraanse of ficier vertelde de correspondent van A.F.P. ..Het is waar, maar niemand wil het geloven". WENEN, 23-8. Een of meer Tsje choslowaakse sluipschutters, die. donderdagmiddag van een kerktoren in Bratislawa op Russische militai ren schoten, zijn dodelijk getroffen teen de Russen hun vuur met auto matische wapens beantwoordden. Dit 'heeft een Franse toerist ver klaard, die uit deze stad in Wenen arriveerde. Hij had gezien dat de militairen het kerkgebouw omsin gelden en de toren onder vuur na men. n De NAVO zal op korte termijn het systeem van vooralarmering her zien als gevolg van de -gebeurtenis sen -in Tsjecho-Slowakije. NEW YORK, 23-8. Dc Veiligheids raad heeft vannacht om 03.10 (Ned. tijd), na een onderbreking van bijna negen uur, het debat over de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije voortgezet. De vertegenwoordiger van Tsje cho-Slowakije bij de Verenigde Na ties, Jan Muzïk, verklaarde dat de minister van buitenlandse zaken, Hajek, naar New York onderweg is. Volgens Muzik verergert de toe stand in Tsjecho-Slowakije door de aanwezigheid van de bezettingsmacht voortdurend. „Ondanks hun inspan ning zijn de bezetters er niet in ge slaagd hun vertegenwoordigers aan het Tsjechoslowaakse volk op te dringen". Muzik herhaalde zijn eer der gedane oproep dat de invasie troepen zich terugtrekken. De Tsjechoslowaakse vertegen woordiger zei duidelijk te willen stel len, dat: 1 de bezetting volslagen onwettig v was; 9 uitsluitend de wettig gekozen vertegenwoordigers de ware ver tegenwoordigers zijn van de re publiek en het volk en dienten gevolge in staat gesteld moeten worden hun grondwettige func ties vrij uit te oefenen, zonder onwettige inmenging van de be zettende strijdkrachten; O alle daden van de buitenlandse bezetting in Tsjecho-Slowakije onwettig zijn; A de volledige en onmiddellijke be ëindiging van de bezetting, te rugtrekking van de vreemde strijdkrachten en volledig her stel van de soevereiniteit en de territoriale onschendbaarheid van de republiek een gebiedende eis „Eén ding wil ik tenslotte glas helder maken", zo zei Muzik: „De zaak van het socialisme is de enige zaak waarvoor we pal staan en wij zouden de laatste zijn die daaraan nog meer schade toegebracht willen zien dan al is gebeurd. De gedachten van het socialisme zijn niet alleen heilig voor ons maar voor de gehele vooruitstrevende mensheid". De vertegenwoordiger van Senegal, Ibrahim Boye, verklaarde vervolgens dat zijn land een ontwerp-resolutie. waarin de interventie veroordeeld wordt, zal steunen. Josef Tardos hekelde namens Hon garije de „wraakzuchtige" politiek van West-Duitsland en zijn „samen spanning met de reactionaire Tsje choslowaken". Gesteund door Bulgarije verzocht de Rus Malik om uitstel van het de bat. De Amerikaan Ball interrum peerde met de eis dat de Raad de behandeling moest voortzetten en dat het nog op deze bijeenkomst tot een stemming zou komen, waarop Malik repliceerde dat. Ball niet moet denken dat hij bij zijn bank is waar hij bevelen kan geven. DEN HAAG. 22-8. Donderdag heeft de ondertekening plaatsgevon den van een medefinancieringsover eenkomst waarbij Nederland uit fondsen voor ontwikkelingshulp voor de bouw en inrichting van het col lege Issa Beri te Niamey in de re publiek Niger ruim 415.000 gul'den ter beschikking heeft gesteld. De oprichting van het college ge schiedt in het kader van de algehele onderwijsuitbreiding in Niger, waar- Tsjechische protesl- bijeeiikomst in cle Rotterdamse Alioy-hal T.v.-berichtgeving ROTTERDAM, 22-8. In de Rotter damse Ahoy-hal zijn donderdag avond enige honderden in Neder land studerende Tsjechen en toeris ten uit dat land bijeengekomen om een protestdemonstratie te houden tegen de-bezetting van hun vader land door de landen van hei Wcir- schau-pact. De bijeenkomst verliep zeer ge ëmotioneerd. Een tiental sprekers gaf in de landstaal een uiteenzetting van de toestand en een verslag van de verontwaardiging die deze alom gewekt heeft. Slaande werd het volksliedvan Tsjecho-Slowakije ge zongen. Ook loerden meer concrete stappen ondernomen naar aanleiding van de interventie in het vaderland. Zo is een commissie ingesteld die zich zal bezig houden met hulpver lening - o.m. het regelen van onder dak - aan diegenen die vooralsnog niet terug loillen keren naar Tsje cho-Slowakije. PRAAG. Een beeld van woensdag overdag op het Wenceslasplein in het centrum van de Tsjechische hoofdstad: grote groepen burgers drommen samen rond een Russische tank. 's Avonds is hier door de in vallers met zware automatische wa pens gevuurd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niemand is vrij, die zichzelf aan grote behoefte bestaat. De aan vrager van het project, het bestuur van het reeds bestaande gelijknami ge lyceum, draagt zelf in totaal ruim 377.000 gulden bij. De school, waar jongens behalve gewoon middelbaar onderwijs ook technisch, landbouwkundig en vak onderwijs zullen genieten, zal, na de voltooiing van het project, plaats kunnen bieden aan 400 tot 500 leer lingen, waarvan een aantal intern zal zijn gehuisvest. De Congregation •des Freres des Ecoles Chretiennes is belast met de leiding van het col lege. over Tsjecho-Slowakije HILVERSUM, 22-8. De samen werking tussen de televisiezendge machtigden bij de uitzendingen over Tsjecho-Slowakije zal ook in de ko mende dagen worden voortgezet. Al le reportages en commentaren van eigen reportageploegen en buiten landse televisiestations, alsmede van andere medewerkers zijn beschik baar voor alle zendgemachtigden. Ze zullen zo snel mogelijk, met inscha keling van het Eurovisienet, worden uitgezonden. De programmamoge lijkheden worden iedere morgen dooi de redacties van de N.T.S. en de om roepen gezamenlijk besproken, mede ook met het oog op een zo goed mo gelijke coördinatie op de beide net ten. Indien daartoe aanleiding be staat. zullen programma's van het ene net op het andere kunnen wor den herhaald. niet beheerst. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook wolkenvelden; zwakke tot matige noordoostelijke wind; dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 24 aug. Zon op 5.38, onder 19.45. Maan op 5.49, onder 20.12. 25 aug. Zon op 5.40, onder 19.43. Maan op 7.11, onder 20.23. 26 aug. Zon op 5.42, onder 19.41. Maan op 8.34, onder 20.34. Nieuwe maan: 24 aug. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 aug. 3.34 v.m. 15.50 n.m. 25 aug. 4.17 v.m. 16.28 n.m. 26 aug. 4.56 v.m. 17.03 n.m. BROUWERSHAVEN 24 aug. 3.11 v.m. 15.37 n.m. 25 aug. 3.51 v.m. 16.14 n.m. 26 aug. 4.29 v.m. 16.50 n.m. Springtij: 26 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 23-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig gebied van hoge- luchtdruk terwijl 'de druk boven de Middellandse zee geleidelijk is ge daald. Hierdoor is in onze streken een oostelijke stroming tot stand gekomen waarmee lucht vanuit Duitsland en Denemarken wordt aangevoerd. In' grote delen van west Europa komt dan ook veel zon voor waardoor de temperaturen tot zo merse waarden kunnen stijgen. Bo ven Engeland bevindt zich een oud front, dat plaatselijk neg bewolking en. wat regen brengt. De activiteit ervan gaat onder invloed van een nieuw en krachtig hogedrukgebied ten noorden van de Azoren geleide lijk achteruit. Het komende etmaal verplaatst dit nieuwe gebied van ho ge luchtdruk zich van d'e Azoren naar Engeland. -Ons land zal zich dan net tussen de twee 'hogedruk- systemen bevinden, waarbij de oos telijke wind langzaam draait naar noordelijke richtingen. De regen- kansen blijven klein, maar tijdelijk kunnen er meer wolkenvelden voor komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1