ONKRUID ER UIT! LAATSTE NIEUWS uit Tsj.-Slowakije STREEKNIEUWS Doorgaan Olympische Spelen in gevaar Schoffel alleen op droge ochtenden Onkruid in gazon of perk ontsiert de hele tuin. Enkele wenken op dit gebied zijn derhalve wel op zijn plaats. Het is niet eenvoudig een gazon „onkruidvrij" te houden. Klaver, weegbree, paardebloem, madeliefjes en wat dies meer zij lieren welig. Te sterke fosfor en kalibemesling bevordert de groei van klaver. Stik stofbemesting beperkt deze groei. Indien u een nieuw gazon hebt aangelegd, is regelmatig wieden zeer noodzakelijkKomt men in één keer n iel klaar hiermee, dan kunnen we de banen, die we reeds schoon ge maakt hebben, afbakenen met een paar stokken. Madeliefjes steken we met een mesje zo diep mogelijk uit. Paardebloemen zijn niet zo gemak kelijk te verwijderen, deze moeten regelmatig uitgetrokken worden, waardoor ze op de duur zullen weg blijven. Weegbree kunt u behandelen met een hormoonpreparaat of groeistof dat op het gazon wordt gespoten, waardoor dit onkruid afdoende be streden kan worden. In de handel is dit preparaat verkrijgbaarWilt u distels en brandnetels verwijderen, neem dan van dit middel een oplos sing 3 maal .zo sterk als voor weeg bree. Volg strikt de gebruiksaanwij zing, alleen dan zijn deze middelen niet ffiftig. Voorts koude men er re kening mee. dal uitgestoken paarde bloemen niet op de composthoop ge bracht mogen worden. Paden en terrassen Voor het onkruidvrij houden van paden en terrassen bestaan bv. „for- mit" en „hedit". Hierbij moeten we echter zeer voorzichtig zijn, want bë- halve hel onkruid gaan planten e.d. zodra deze met een dezer middelen worden aangeraakt, eveneens dood. Hel is derhalve aan te bevelen, min stens 20 cm. van gras- en border- rand af te blijven. Op 5 liter water neemt u een handvol van dit middel, dan hebt u een goede verhouding. Gebruiken we „natriumchloraat" in water opgelost, dan doen we dit na een regenbui, maar wel bij zon nig weer, want de grond mag niet droog zijn. Na 2 tot 4 weken Is het onkruid verdwenen- Met. nadruk wijzen wij erop, dat dit middel zeer giftig is bij iniven- dig gebruik. Kleding hiermede in aanraking gekomen moet beslist di rect zorgvuldig worden uitgewassen. Indien uw handen in aanraking zijn geweest met dit middel, moet u aan raking van mond en ogen vermijden. Het is geen iverk waarbij u kinderen kunt toelaten. Steeds schoffelen Onkruid tussen stenen kunt u met een mesje verwijderen. Zodra in het voorjaar het onkruid gaal groeien, is het tijd voor geregeld schoffelen en/of wieden. Voorkomen moet wor den, dat het onkruid zaad gaat schie ten, Steeds schoffelen is dus het pa- Harry Jansen, broer van de amateur sprinter Jan Jansen, zal voor ons land op de Olympische Spelen te Mexico City uitkomen op de weg. Harry Jansen, die al menige weg wedstrijd bij de amateurs op zijn naam xvist te brengen ,is bij zijn collega's vooral gevreesd om zijn scherpe eindsprint. Leijn Loevesijn, cle kampioen van Nederland op de kilometer tijdrit in de bijzonder fraaie tijd van 1.09.83, gaat ons land op de Olympische Spelen vertegenwoordigen op de sprint en de tandem. Bij de nationale kampioenschappen op de stadion- baan te Amsterdam eindigde Loeve sijn op het sprintnummer op de 2e plaats achter Jan Jansen. rooi. Schoffelen bij nat weer heeft geen zin, wij doen dit dus bij droog, liefst zonnig weer. Bij zeer droog weer schoffelen we, indien mogelijk, 's morgens, 's Avonds verwijderen wij dan het onkruid, dal dóór de zonnestralen de kracht tol hergroei heeft verloren. De gevaarlijkste tijd wat betreft de groei van onkruid hebben we juist achter de rug. In de nazomer ver stikt veel jong onkruid door dë dich tere plantengroei. Bedenk echter, dat de planten niet behoorlijk kunnen groeien indien teveel onkruid aan wezig is; onkruid neemt nl. veel voedsel uit de grond weg, zodat er niet voldoende overblijft voor de sierplanten zelf en om deze laatste is het beg'onnen. PARAMARIBO. De regering van Suriname heeft besloten het bezoek dat een regeringsdelegatie aan de Sowjet-Unie zou brengen, voor on bepaalde tijd uit te stellen. Koningin Juliana terug van vakantie DEN HAAG, 22-8. Hare Majesteit de Koningin, die in verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. haar zomervakantie in Italië heeft afgebroken, is donderdag per vlieg tuig in Nederland teruggekeerd. Het toestel van Hare Majesteit de Ko ningin landde om 13.51 uur op de vliegbasis Ypenburg, waar zij werd begroet door H.K.H. Prinses Chris tina en minister-president de Jong. Vergezeld door de minister-presi dent reed Hare Majesteit naar het paleis Huis ten Bosch, waar zij sa men met hem de lunch gebruikte. Demonstratie Jongerenparlement DEN HAAG, 22-8. Een paar hon derd jongeren hebben donderdag avond in Den Haag deelgenomen aa.o de demonstratie, die het Haags Jon gerenparlement organiseerde naar aanleiding van de militaire inter ventie in Tsjechoslowakije. Bij de vertegenwoordigingen van de rege ringen van. Hongarije, Polen en Rus land werden protestbrieven aange boden. bij die van Tsjechoslowakije een met sympathiebetuigingen en ten bewijze van meeleven met het Tsjechische volk. Relletjes in Den Haag DEN HAAG, 22-8. Na de demon stratieve optocht, die .het Haags Jongcrenparlement donderdagavond hield en die veel andere jongeren op de been bracht, zijn her en der rolletjes ontstaan, waarbij de politie handelend moest optreden. Met de wapenstok werden samenscholende jongeren uiteengedreven. Op Rozenburg komt Prins Willem Alexandër-dbk ROTTERDAM, 23-8. Scheepsbou wer C. Verolme mag zijn mammoet dok dat op zijn werf op Rozenburg wordt gegraven, de naam geven van Prins Willem Alexander. Hiermede wordt een traditie voortgezet: alle dokken op Verolme's grootste werf kregen tot dusver de naam van le den van het Koninklijk Huis. Scheepvaart berichten Abida, 22-8 ten anker Quinhon. Acmea, 22-8 150 m. z. Abodjan naar Port Gfentil. Aludra,. 22-8 250 m. n.w. Kaapstad naar Houston. Ameland, 21-8 pass. Bahama-eilan- den naar Pert Hamboy. Fhilippia, 22-8 500 m. n.n.o. St. He lena. MARKTBERICHTEN Bloembollen en bollen. LISSE. De aanvoeren hij de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. te Lisse nemen thans zodanig toe, dat zelfs voor de dins dag veiling 13.500 man den voor de klok stonden, voor zo'n dag een record. Bijzonder groot is ook de aanvoer van hyacinten. De gemiddelde tulpenprijs blijft nog vrijwel zweven rond het gemid delde van vorig jaar, de maten 11 en 10 daar zelfs nog iets beneden en dat is niet zo best. Toch worden, er nog oede prijzen gemaakt voor de juiste soorten, als het mooie partij en van het zand betreft. Zo noteer de Bartigon zift 11 f 12,15, Campfire zift 11 f 13.30. De witte Darwin Zwanenburg werd afgedrukt voor f 13, de mooie rose Pride of Zwanen burg zelfs voor f 15,50, terwijl Gol den Duchess f 15 noteerde. Bij de narcissen zagen we King Alfred gaan voor f 25.50, Sempre Avanti voor f 29,10, Von. Sion voor f 25,60 en Febi'uay Gold voor f25,15. De bijzonder slechte weersom standigheden zijn niet zonder in vloed gebleven op de prijsbeweging van de gladiolen. Was de handel in het begin van de maand kalm. het In- en Verkoopbureau van H.B.G. heeft de afgelopen week vrij veel transakties voor het komend seizoen afgesloten. Het koudere weer van de laatste dagen heeft de blcemenprijzen op de Vrije Bloemenveiling H.B.G. gunstig beïnvloed. Gladiolenbloemen worden in grote hoeveelheden aangevoerd, de handel is graag en alles wordt vlot verkocht. Ondanks de enorme hoeveelheid regen die er gevallen is blijft de kwaliteit goed en zijn de aangevoerde bloemen over het alge meen zuiver. De prijzen zijn de laat ste dagen vrij stabiel en liggen voor de gewone soorteh tussen de 55 en 60 cent per bos. Malik zal veto uitspreken VER. NATIES, NEW YÖRK, 23-8. De Russische V.N.-vertegenwoordi ger Jacob Malik heeft in de Veilig heidsraad aangekondigd dat hij zijn veto zal uitspreken over de resolutie van de westerse landen inzake de militaire interventie in Tsjecho-Slo- ivakye. W-ENEN, 23-8. In Wenen is heden- (vrijdag)morgen eeri speciale trein aangekomen uit Praag, met 500 pas sagiers uit meer dan twintig landen. De meesten zijn toeristen, van wie ongeveer 400 Amerikanen. BUENOS AIRES, 23-8. De verbo den communistische partij van Ar gentinië lieeft laten weten dat zij de invasie in Tsjecho-Slowakije steunt. Svohoda naar Moskou PRAAG, 23-8. President Svoboda gaat naar Rusland om met de Russen te onderhandelen. HU wordt verge zeld van ministers Husak, Dzur en Piller. Gustav Hüsak is vice-premier. Martin Dzur is minister van defensie. Jan Piller is lid van het presidium en plv minister voor de zware indus trie. In het donderdag gekozen nieu we presidium komt zijn naam niet meer voor. Svoboda maakte zijn besluit om naar Mosköu te gaan vanmorgen (vrijdag) om 09.10 uur bekend over radio Praag en alle andere in dienst zijnde Tsjechische zenders. De pre sident sprak de hoop uit dat hij nog vanavond zijn landgenoten over de „moeilijke onderhandelingen" zou kunnen inlichten. Korte tijd later bevestigde de D.P.A. correspondent in Praag dat Svoboda met zijn gezelschap per vliegtuig naar Moskou was afgereisd. Svoboda gaf te verstaan dat hij met toestemming van de regering naar Moskou gaat en dat hij daar met „de hoogste vertegenwoordigers van de Scwjet-Unie" zal onderhandelen. H\j deed een beroep cp de bevolking het vertrouwen te bewaren en door haar gedrag de toestand niet te verergeren. Van welingelichte zijde in Praag is vernomen dat het mislukken van de onderhandelingen met de bezettings- autoriteiiten Svoboda de Russische ambassadeur Tsjervonenko had mee gedeeld dat hij rechtstreeks met de RuSsisChe leiders wil onderhandelen. Vanmorgen antwoordde de ambas sadeur dat dit in orde was. Arrestaties in Praag PRAAG, 23-8. Twee hoge func tionarissen van de Tsjechoslowaakse veiligheidsdienst, Formanek en Jan- kerle die partijleider Duibcek steunen en een zend/installatie aan radio „Vrij Praag" ter beschikking wilde stellen, zijn volgens de vrije zender van nacht gearresteerd door Russen, ver gezeld van een Tsjechische politie functionaris. luitenant Ripl. Het radiostation heeft ook de num mers opgegeven van auto's, waarvan de inzittenden aan de hand van te voren opgestelde lijsten, vooraan staande personen arresteren. Zaterdagmiddag protestbijeenkomst te Zierikzee Alle politieke partijen van Zierik zee he.bben in een gisteren (donder dag) avond in het „Huis van Nassau" gehouden samenkomst besloten tot het beleggen van een openbare pro- testbüeenkemst tegen de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. De prctestbijeenkomst zal gehouden wor den in de vorm van een openlucht samenkomst op het Havenplein, en wel morgen (zaterdag) middag om drie uur. Een toespraak zal gehouden wor den door de heer A. L. van Geesber- gen, lid van Gedeputeerde; Staten. Gesproken zal ook worden namens de P.v.d.A., de V.V.D. en de Prot. Chr. fracties. Door de V.V.D. en de- Chr. fractie zal nog een spreker wor den aangewezen. Voor de P.v.d.A. zal het woord worden gevoerd door de heer mr, K. A. Keuning. Heden (vrijdag)middag en zaterdag morgen zal met een geluidswagen bekendheid aan de bijeenkomst wor den gegeven. Vandaag is men ook be gonnen met het maken van spandoe ken. Het verkeer op de Grevelingendam Deze week passeerde de vier mil joenste auto de teller bij de Greve- lingensluis over de Grevelingendam. Uit de achtereenvolgende miljoenen is af te lezen hoe het verkeer over de dam steeds drukker wordt. De weg over de Grevelingendam werd geopend1 1 april 1965, de mil joenste auto passeerde op 3 juni 1966 dit is 14 maanden na de opening, het tweede miljoen werd volgemaakt 12 april 1967, 'dus 10 maanden nadien; over het derde miljoen werd negen maanden gedaan (11 januari 1968 werd het derde miljoen volgemaakt). het vierde miljoen werd na zeven maanden bereikt (19 aug. 1968). Goede oogstdagen Woensdag 21 en donderdag 22 augustus waren twee dagen waarop het ideaal oogstweer was en de Schouwen-Duivelandse landbouwer heeft deze dagen dan ook ten volle benut. Overal zag men de combines, maar ook wel de oudere maaima- chines in het toch nog wel drassige land. Op een toöht door Duiveland was te zien dat d'e tarwe, want daar ging het om, overal nog goed over eind stond. Er zijn. weinig of geen percelen waar het graan legerde en dit wettigt de verwachting, dat het toch nog gelukt is de tarwe te en voordat het schot er in kwam. PARIJS, 22-8. Een nieuwe dreiging cp het al of niet doorgaan van de Olympische Zomerspelen, die op 12 oktober in Mexico-stad officieel wor den geopend, hangt als een dreigend zwaard van Damocles boven de hoof den van de Mexicaanse organisato ren. Dit is een onverwachte en on voorziene ontwikkeling als gevolg van de tragische gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Zweden besloot reeds alle sport evenementen, die het met één van de vijf landen van het Warschau Pact (Rusland, Hongarije, Polen, Bul garije en Cest-Duitsland) had als protest tegen de agressie van deze land'en -tegen Tsjecho-Slowakije van het programma af te voeren. Radio Praag meldde dat het Tsjechische Olympisch comité, zich tot de orga nisatie van de spelen in Mexico zal wenden met het verzoek deze landen van de spelen uit te sluiten. ZIERIKZEE Optreden landelijk muziekkorps Leger des Heils Tijdens de tournee dat het muziek-) korps van het Leger des Heils te Vlaardingen dit weekeinde op Schou- wen-Duiveland gaat maken, zal het korps ook in Zierikzee optreden. Za terdagavond half acht vindt een mu ziekfestival plaats op het Havenpark, voor de muziektent. Vocraf zal het vermaarde korps, bestaande uit 40 musici, een rond wandeling door de stad maken waar bij de volgende route zal worden ge volgd: Malta; Jannewekken.; Plan Buyse, Slabberswerf, Poststraat, Ha- venpark. Zondagmiddag wordt ge speeld in het Zweedse Rode; Kruis- ziekenhuis. Prijsuitreiking kaiver-opfokwedstrijd De prijsuitreiking van de gehou den kaiver-opfokwedstrijd zal plaats vinden op vrijdag 30 augustus a.s. in het Huis van Nassau. Opstelling verkeerstuin In het kader van een „tournee" over Schouwen-Duiveland zal ook te Zierikzee de zg. „verkeerstuin" van het Verbond voor Veiliig Verkeer worden opgesteld, en wel van 27 augustus tot 11 september. De tuin zal worden ingericht op het school plein van de Chr. Nat. School aan het Vrije. Er zal verkeersonderricht werden gegeven voor de leerlingen 5e en 6e klas van alle scholen. RENESSE Concert muziekkorps van het Leger des Heils In het. 'kader van het driedaags bezoek dat het landelijk muziek korps van het Leger des Heils te Vlaardingen aan Sehouwen-Duive- iand brengt, staat ook een optreden in Renesse geprogrammeerd. Zater dagmorgen half elf zal het korps een concert geven in de muziektent, bij slecht weer te geven in de kerk. Voorafgaande aan het concert maakt het korps een muzikale rondwande ling door het dorp. NOORDGOUWE Plattelandsvrouwen maken vaartocht De afdeling Noordgouwe van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is voornemens om op donderdag 29 augustus a.s. met de leden een vaar tocht te organiseren naar Veere. De tocht zal worden gemaakt, met het motorschip „Sdhouwen-Duiveland". De afvaart vindt plaats tussen tien uur en half elf 's morgens. Punt van vertrek: het Luitje te Zierikzee. ZONNEMAIRE Geslaagd Een dezer dagen heeft onze dorps- genote mej. P. J. Fondse, het diplo ma Gezinsverzorging behaald, op Ihet examen in Dordrecht, waar ze ook haar opleiding heeft genoten. Dit is uitgaande van de Hervormde Stich ting Gezinszorg in Nederland. Gevreesd wordt dat er nu een zelf de situatie zai ontstaan als toen het Internationaal Olympisch Comité besloot om Zuid-Afrika tot de spelen tce te laten, waardoor talloze Zuid-, Afrikaanse landen van het Oost-blok vari deelneming afzagen. Deze kwes tie werd tenslotte bevredigend opge lost. Twaalf jaar geleden kwam het doorgaan van de spelen van Mel bourne eveneens op losse schroeven te staan, teen de Russen de opstand van de Hongaarse bevolking bloedig onderdrukte. WASHINGTON, 22-8. De Russische interventie in Tsjecho-Slowakye tast de toenadering tussen Oost en West aan en kari zelfs de ratificering door de Amerikaanse Senaat van het verdrag tegen verdere verspreiding van kernwapens in gevaar brengen. Politie arresteert de vermoedelijke daders van Hotel-diefstal Na enige dagen van intensief speurwerk is de Rijkspolitie, zo ver nemen wij, cr de afgelopen nacht in geslaagd de hand te leggen op de vermoedelijke daders van de diefstal in hotel „De Witte van Haemstede", waarbij zeals gemeld een geldbedrag van 5.000 gulden werd entvreemd. Gebleken is intussen - al ontbreken ons neg nadere bijzonderheden - dat de diefstal is gepleegd door een vijf tal jeugdige personen in de leeftijd van omstreeks twintig jaar. Twee van de vermoedelijke daders werden aangehouden te Renesse. Twee andere knapen zijn in verband met deze diefstal vannacht gearres teerd in een nachtclub te Vlissingen, terwijl hedenmorgen de vijfde man te Rotterdam zou werden aangehou den. BRUINISSE Auto-botsing De heer V. uit Zevenbergen, ko mende van idle veerpont Zijpe met bestemming Zierikzee, verleende de ze week op de kruising van wegen bij de Oude dijk (Grevelingendam- Rijkswég 18) geen voorrang aan de personenauto van de heer S. uit Hulshorst, komende uit de richting Zierikzee, 'de weg naar de Grevelin gendam volgende. Bij de botsing werden de beide auto's zeer ernstig beschadigd, terwijl mevrouw V. per ziekenauto naar liet Dijkzigt zieken huis werd vervoerd. Overtreding jachtwet Door de rijkspolitie te Bruinisse werden deze week twee woonwagen bewoners bekeurd wegens overtre ding van ide jachtwet. Zij bevonden zich met bonden in het jachtveld in de polder Bruinisse. Jeugd oefende in verkeers-tuin De leerlingen van de beide lagere scholen hebben deze week intens ge oefend in de verkeerstuin, die op het schoolplein van een der scholen was opgesteld. Uit de gemaakte fou ten en de 'toelichting, naar aanlei ding daarvan gegeven, bleek hoe nuttig dit aanschouwelijk enderwijs voor de jeugd is, omdat situaties voorkwamen of ontstonden, waar mee men ook irn het dagelijkse ge wone verkeer wordt geconfronteerd. Nieuwe onderafdeling bij sportvereniging „Kwiek" De damesgroep die onlangs een cursus „Beter Bewegen" volgde is woensdagavond te Bruinisse weer gestart als onderafdeling van de Druse sportvereniging Kwiek. Een aantal nieuwe leden voegde zich bij de bestaande groep, die nu getraind worden door de leider-voorturner de heer Koster. OUWERKERK De zondagsprediking In de prediking van aanstaande zond'ag in de Ned. Herv. Kerk zal ds. I. Faber laten horen: „Wat Jezus zegt over Tsjecho-Slowakije en Bia- fra". Bestrijk een weg met verf, begiet hem overvloedig met water, en het wegdek zal bijna vijfmaal zo glad zijn als droge asfalt. Dit experiment illustreert één van de middelen waarmede General Motors de moge lijkheden en de veiligheid bestudeert van een anti-blokkeringssysteem voor remmen op de,vier wielen dat onlangs in haar researchlaboratoria is ontwikkeld. Het gaat hier om een elektronisch systeem voor het re gelen van de remdruk, dat bij nor male snelheid en op de meeste weg dekken het blokkeren van de rem men voorkomt en belet, zodat de koersstabïliteit van het voertuig ge handhaafd, wordt. Bouwactiviteit in eerste halfjaar 1968 DEN HAAG, 22-8. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 'blijkt het volgende: In het eerste halfjaar 1968 werd aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en wer ken van minder dan f 10.000) voor een bedrag van f 3.785 min. gepro duceerd tegen f 3.397 min. in het eerste halfjaar 1967 (stijging 11 pet.). Met uitschakeling van de invloed' van prijsstijgingen was de reële bcuwproduktie in 'het eerste half jaar 1968 naar schatting 8 pet. hoger dan iri het eerste halfjaar 1967. In de woningbouw bedroeg de produk- tie (zonder 'herstel en verbouw) f 1.911 min. Ten opzichte van het eerste halfjaar 1967 is dit in lopende prijzen een stijging van f 151 min. of 9 pet. Aan overige gebouwen (in clusief herstel en verbouw) werd een bedrag verwerkt van f 1.874 min. (stijging f 237 min. of 14 pet.), waaronder voor: Australische parlement veroordeelt de invasie CANBERRA, 23-8. Het Australi sche Lagerhuis heeft met algemene stemmen een motie aanvaard, waar in het Russische optreden in Tsje cho-Slowakije wordt veroordeeld. De tekst is naar de V.N.-secretaris-ge- neraal Oe Thant gezonden met het verzoek de uitspraak te laten ver spreiden onder de lid-staten. Weer harttransplantatie uitgevoerd in Ver. Staten PALO ALTO (Californdë), 23-8. De 42-jarige gepensioneerde PTT-amb- tenaar Leonard Drake heeft vrijdag morgen vroeg in het ziekenhuis van de Stanfcrd-universiteit te Pal'o Al to m Californdë het hart gekregen van de 20-jarige Amerikaanse mari nier Larry B. Smith, die vlak voor zijn. vertrek naar Vietnam bij een auto-ongeluk hersenletsel opliep dat van dien aard was dat herstel uit gesloten moest worden geacht. De transplantatie werd uitgevoerd onder leiding van dr. Norman Shum- way, een autoriteit op dit gebied en een voormalig studievriend van de Zuidafrikaanse Chirurg Christian Barnard. De gepensioneerde PTT- ambtenaar lijdt al 12 jaar aan een hartkwaal. In juni werd hij naar het ziekenhuis gebracht om daar op een donor te wachten. Russisch militair vliegtuig verongelukt in Tsjecho-Slowakije WENEN, 23-8. De directeur van het radiostation van Ceske Bude- jovice, by de noordgrens van Oos tenrijk, heeft meegedeeld dat don derdagavond daar een Russisch troe- pentranspcrtvliegtuig is neergestort, waarbij vele Russische militairen ge dood of gewond werden. In een telefonisch vraaggesprek met de Oostenrijkse radio zei de di recteur dat het plaatselijke zieken huis op Russisch verzoek bloedplas- ma beschikbaar had gesteld. Later waren Sowjet-militairen naar het ziekenhuis gekomen om bloed af te staan, teneinde de voorraden aan te vullen. In Ceske Budejovice was het rus tig. Er waren geen Russische mili tairen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10