JOHNSON: „VOLGENDE STAP MOET HANOI NEMEN" Twee doden bij botsing met tankauto Vrachtauto tegen trein - Zes gewonden Van ScheijndeFs Kanaaltocht mislukt Massamoord op Ibo's Lancering bemande „Apollo" in oktober Geschil tussen Amerika en Israël D'66 voelt niet voor vorming van progressieve concentratie Nederlandse hulp aan Indonesië VIER DODEN BIJ FRONTALE BOTSING OP ZEELANDBREG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20048 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Engels jeugdorkest concerteerde te Bruinisse Vietcong onderneemt nieuwe aanvallen DETROIT, 20-8. „De Verenigde Staten hebben met het beperken van de bombardementen een redelijk aanbod gedaan. Dit is nog niet aan genomen. Mijn regering is niet van plan nogmaals een stap voorwaarts te zetten zolang zij geen reden heeft om aan te nemen dat de vijand se rieus aan een de-escaladc wil begin nen en maatregelen ten behoeve van de vrede wil nemen. Wij zijn bereid risico's te aanvaar den, maar niet om onvoorzichtige stappen te doen waarvóór onze man nen de prijs moeten betalen". Presi dent Johnson zei dit maandagavond in een rede, die hij hield op een bij eenkomst van oudstrijders in De troit. Hij verklaarde tot 20 januari, de datum waarop hij zijn bevoegdhe den aan zijn opvolger overdraagt, al les in het werk te zullen stellen om het conflict in Vietnam op eerzame wijze te regelen. „Ik ben er zeker van, dat vrede mogelijk is en dat hij eerzaam zal zijn wanneer wij stand vastig blijven. Ik weet dit omdat de vijand niet in staat is een militaire overwinning te behalen, omdat de Zuidvietnamezen iedere dag politiek, militair en moreel sterker worden en omdat ik vertrouwen h'eb in Ameri ka",. aldus de president. Hij zei er van overtuigd te zijn dat zijn opvol ger de door hem gevolgde Vietnam- politiek zal steunen wanneer hij een maal de verantwoordelijkheid draagt en beschikt.over alle informatie. Vol gens Johnson is de oorlog die nu in Vietnam wordt gevoerd, het schar nier waar het lat van Azië aan hangt en zou het rampzalig zijn zowel voor de Verenigde Staten als de gehele wereld wanneer het Amerikaanse volk Vietnam in de steek zou laten. SAIGON, 20-8. Noordvietnamese en Vietcong-eenheden hebben maan dagavond hun aanvallen op Ameri kaanse en Zuidvietnamese posities ten noorden van Saigon en in de twee noordelijke provincies van Zuid-Vietnam hervat. Zij voerden een hevige beschieting met mortieren uit op drie militaire kampementen en lanceerden nieuwe aanvallen in de buurt van Tay Ninh. Hoe-e was maandag opnieuw het doelwit van mortiervuur van de Vietcong. De belangrijkste aanval vond plaats op een Amerikaanse ba sis in Ka Toem, enkele kilometers ten noorden van Tay Nih. De Viet cong schoot honderden mortiergra naten af op het kamp. dat sinds zon dag onder vuur ligt. Bij Cam Lo, ten zuiden van de gedemilitariseerde zo ne, beschoten Noordvietnamezen Amerikaanse marinierseenheden met raketten. De Amerikanen wierpen artillerie, hefschroefvliegtuigen en jachtbommenwerpers in de strijd. IIIL VARENBEEK, 19-8. Maan dagmiddag zyn bij een botsing tus sen een tankauto en een personen auto, ter heogte van de uitgang van het leeuwenpark aan de weg tussen Tilburg en Hilvarenbeek, twee per sonen om het leven gekomen en een kindje min of meer ernstig gewond. De bestuurder van de met ruwe olie geladen tankauto, die voor een stilstaand voertuig moest remmen, ken door nog onbekende oorzaak zijn wagen niet tijdig tot stilstand bren gen en kwam bij het remmen op de linkerweghelft terecht, waarop een frontale botsing met de tegemoetko mende personenauto volgde. De be stuurder van de personenauto, de 25- jarige heer G. A. M. van de Meer uit Rotterdam, kwam daarbij om het l'even, alsmede de eveneens in de au to gezeten vrouw. De identiteit van deze laatste is nog niet vastgesteld, hoewel rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat zij de echtgenote van de bestuurder was. Een deel van de lading van de tankauto kwam op het wegdek te recht en werd door de brandweer weggespoten. Vliegtuigbotsing boven Engeland - Zes doden geborgen C O UTRECHT, 19-8. Op een niet-be- veilïgde overweg tussen Almelo en Vriezenvecn is maandagmiddag even na twee uur een dieseltrein in bot sing gekomen met een vrachtauto. Zes personen - de N.S.-machinist Nieland uit Hengelo, conducteur H. G. Bos uit Almelo en vier reizigers - zijn licht gewond. De chauffeur van de met zakken veevoeder beladen vrachtauto, J. de B. uit Capelle aan de IJssel, bleef crgedeerd. De auto is totaal vernield. Het en- kelsporig baanvak Almelo-Vriezen- veen was geruime tijd gestagneerd, DOVER, 19-8. Jan van Scheijn- del heeft maandagmiddag zijn po ging Het Kanaal in de richting van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen, moeten opgeven. De 31- jarige Nederlander vorderde aanvan kelijk zeer snel. Hij kreeg na vier uur last van hevige maagkrampen en liet zich aan boord van de volg boot hijsen. Van Scheijndel had on geveer 17 km afgelegd en was hal verwege Frankrijk toen hij opgaf. Dit onopvallende kastje kan vogel zwermen verjagen uit boomgaarden, van wijnbergen maar vooral van vliegveldenOp de inheemse vogel stemmen geprogrammeerd, produ ceert de elektronische vogelver schrikker natuurlijk klinkende waar- schuwings- en lokroepen. Daar de klankspectra specifiek voor dieren samengesteld zijn, voor een deel in het bereik van de ultra akoestische trillingen, is de geluidshinder voor de mensen gering. omdat de rails ontzet waren. De wrakstukken van de vrachtwagen stonden ter weerszijden van de ont spoorde trein, dié aan de voorzijde zeer zwaar is beschadigd. WASHINGTON, 19-8. Het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart heeft maandag voorlopige plannen bekendgemaakt voor de lancering half oktober van een door drie ruim tevaarders bemande Apoillo-caibine. Het is bijna twee jaar geleden dat ■de Amerikanen een bemande ruimte- vlucht maakten en het zal de eerste bemande Apollo-vlucht zijn. Het is de bedoeling dat een bemande Apol- lo-cabine volgend jaar een vlucht naar de maan maakt. Het Apollo-programma heeft met veel moeilijkheden te, kampen gehad. Drie ruimtevaarders kwamen om tóen bij een zogenaamde „droge" proef brand in een cabine' ontstond en later ontdekte men een aantal ge breken aan de cabines. Luitenant-generaal Samuel Phil lips. directeur van het Apollo-pro gramma, zei maandag dat „een lan- |'S? ABA, 19-8. Nigeriaanse federale militairen zouden vrijdag twee Bia- fraanse dorpen met samen meer dan 2.000 bewoners van de Ibo-stam dicht bij Aba hebben uitgemoord. Volgens verhalen van personen die aan de slachting zijn ontsnapt en Aba hebben kunnen bereiken. LONDEN, 20-8. Twee vliegtuigen van de Bri'tse luchtmacht zijn maan dagavond tegen elkaar gevlogen. De bommenwerpers, een „Victor" en een „Canberra" stortten brandend neer in de buurt van Holt, in het graafschap Norfolk. Men heeft lot dusver de lijken van zes leden van de bemanningen geborgen. De poli tie verklaarde, dat er geen overle venden zijn. Hoewel de brandende wrakstukken in bewoond gebied te rechtkwamen en daar enkele bran den veroorzaakten vielen onder de bevolking geen slachtoffers. ding op de maan volgepd jaar dui delijk mogelijk is". WASHINGTON, 18-8. Tussen Amerika en Israël is een ernstig me ningsverschil ontstaan over de kwes tie vam de schadevergoeding voor de Israëlische aanval tijdens de „zes daagse oorlog" van vorig jaar op het Amerikaanse afluisterschip „liber ty". Deze aanval kostte aan 34 Ame rikanen het leven, terwijl er 160 ge wond werden en het vaartuig ernstig werd beschadigd. Bakkebaarden zijn te lang NEW YORK,- 19-8. Een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij heeft veertien van haar employe's ge schorst voor werkzaamheden op het internationale vliegveld Kennedy omdat hun bakkebaarden te lang zijn op grond van een nieuw voor schrift. De vakvereniging der geschorsten zal de zaak opnemen met de lucht vaartmaatschappij, de Northwest Oriënt Airlines. Geen deelname aan een topgesprek, maar congres zal moeien beslissen DEN HAAG, 19-8. De politieke partij D'66 zal voorshands niet deel nemen aan eventuele onderhandelin gen aan de top over de vorming van een landelijke progressieve concen tratie van bestaande politieke par tijen. Althans, indien het ledencon gres van deze partij zich op 13, 14 en 15 september a.s. in Leiden achter een ontwerpresolutie van het hoofd bestuur schaart, waarin deze afwij zende houding tot uitdrukking komt. Het Leidse congres zal overigens in het teken staan van twee thema's, neergelegd in twee ontwerpresoluties. In de eerste resolutie wordt de deel neming van de mens in de samenle ving' centraal gesteld. Voorgesteld wordt o.m. dé activiteiten van af delingen, werkgroepen, hoofdbestuur en fractie in het licht te stellen van de uitgangspunten open deelneming en internationale gerichtheid en hun uitwerking. Mr. A. F. M. O. van Mierlo, frac tievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, zei hierover maandagmiddag' in Den Haag, dat het proces van de vervreemding van de snens in de sa menleving alleen maar erger kan worden. Het grootste gebaar van deze vervreemding is het ontstaan van machteloze geweldsexplosies. „Een jonge partij heeft tot taak dit punt centraal in haar beleid te stel len. De open deelneming zal dan ook één van de hoekstenen van het ko mende congres zijn". Volgens de resolutie is een menta liteit nodig, die op elk maatschappe lijk terrein streeft naar radicale uit breiding van de kring van deelge noten in beslissingen en naaij alge- DJAKARTA, 19-8. De Indone sische minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, en de Nederlandse ambassadeur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff, hebben maandag nota's uitgewisseld waardoor Indonesië voor dit jaar 46,8 miljoen gulden be schikbaar krijgt. De Nederlandse hulp bestaat uit een schenking van 24 miljoen gulden, een drie procent: vijfentwintigjarige Lening van 2,8 miljoen gulden voor het aankopen van goederen in Ne derland krachtens het Indonesische expcrtbenusstelsel en een drie pro cent vijfentwintigjarige lening van mene toegankelijkheid van alle in formatie die voor het beslissën no dig is. Deze mentaliteit zal de feiten niet bij greeps- of landsgrenzen mo gen laten ophouden en daarom ook bij het denken en beslissen over on derwerpen van binnenlandse politiek rekening moeten houden met de ge volgen voor de rest van de wereld en met name voor de arme landen. 20 miljoen gulden voor de gedeelte lijke financiering van ontwikkelings projecten, zoals de wederopbouw van suikerfabrieken en tinsmederijen en het aanleggen van telecommunicatie netten buiten Java, alsmede de bur gerluchtvaart. De Nederlandse regeling heeft eer der dit jaar toegezegd 94.4 miljoen gulden beschikbaar te stellen in het kader van de hulpverlening door de niet-communistische schuldeisers van Indonesië. Met het bedrag van vandaag is tot dusverre negentig miljoen gulden officieel ter beschik king van Indonesië gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Twee bejaarde echtparen uil Vrouwenpolder omgekomen ZIERIKZEE, 20-8. Bij een fron tale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto op de Zeeland- brug, zyn gisteren (maandag)avond omstreeks half tien de vier inzitten den van de personenauto om het le ven gekomen. De slachtoffers waren twee echtparen uit Vrouwenpolder: de bestuurder van de personenauto de 76-jarige C. de Visser, zyn 74-ja- rige echtgenote W. de Visser-Louis, de 79-jarige G. Vlieger en de even eens 79-jarige P. Vlieger-Kerkhoven. Heden (dinsdag)morgen 'was de oorzaak van het ongeluk nog niet opgehelderd. In verband hiermee verzoekt de groepscommandant van de rijkspolitie te Zierikzee eventuele getuigen van het ongeluk zich te melden bij de rijkspolitie te Zierik zee (tel. 01110-2775) of bij de plaat selijke politie. Intussen is wel bekend geworden dat de personenauto, een Volkswa gen, waarvan de vier inzittenden om het leven kwamen, reed in de rich ting van Goes. De vrachtwagen, van de firma H. uit Kerkwerve, bestuurd door 'de chauffeur J. J. de V. uit Sir- jansland, reed in de richting Zierik zee. De vrachtwagen weid bij de botsing vrijwel met beschadigd, de chauffeur liep geen verwondingen op. De stoffelijke overschotten van de twee bejaarde echtparen werden Duitse badgast verdronken KATWIJK, 19-8. Maandagavond is in het Rotterdams zeehospitum te Ka'twijk aan Zee overleden de 47- jarige, uit Berlijn afkomstige Duitse badgast H. G. K. Fleischer, die zich 's middags bij het zwemmen te ver in zee had gewaagd. De man werd in zorgwekkende toestand door de mannen van de reddingsbrigade uit zee gehaalcl en per ambulance over gebracht naar het beademingscen trum in het hospitum, waar echter geen hulp meer mocht baten. overgebracht, naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. De Volks wagen werd bij d£ botsing totaal verpletterd. Na het ongeluk vormden zich aan weerszijden van de brug files van wachtende auto's en gedurende ruim een half uur w3s het verkeer ernstig' gestagneerd. De wrakstukken van de vernielde Volkswagen werden met behulp van een takelwagen van de fa. De Jonge weggesleept, waarna "net opgehouden verkeer weer verder kon gaan. RIO DE JANEIRO. De 29-jarige Braziliaanse voetballer Francisco Amancia Dos Santos is maandag in Rio de Janeiro door een pompbe diende doodgeschoten, toen hij tij dens het tanken een hooglopende ru zie met deze kreeg. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal ver plaatste zich een hogedrukgebied van zuidwest-Frankrijk in noordooste lijke richting naar zuid-Duitsland. Tegelijkertijd breidde een oceaan depressie ten zuiden van IJsland zijn invloed uit tot west-Europa. Tussen de depressie en het hogedrukgebied staat een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming, waarmee vochtige lucht naar ons land wordt gevoerd. Een front, dat de voorste begrenzing vormt van deze vochtige lucht, ver oorzaakte in de afgelopen .nacht op de meeste plaatsen enkele millime ters regen. Een koufront van de de pressie bij IJsland ligt nu boven de Britse eilanden. Het trekt langzaam in de richting van ons land, maar zal ons het komende etmaal waar schijnlijk niet passeren. Aan de voor zijde van het front wordt met zuide lijke winden vochtige en iets war mere lucht aangevoerd. Daarbij wor den iets hogere temperaturen ver wacht met hier en daar een bui, maar ook enkele opklaringen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hel geluk behoort aan de tevredenen. Zonnige perioden Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk een bui; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest; iets hogere temperaturen dan vandaag. 21 aug. Zon op 5.34, onder 19.51. Maan op 1.48, onder 19.22. 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.49. Maan op 3.05, onder 19.43. Nieuwe maan: 24 aug. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 aug. 1.12 v.m. 13.42 n.m. 22 aug. 2.09 v.m. 14.30 n.m. BROUWERSHAVEN 21 aug. 1.03 v.m. 13.36 n.m. 22 aug. 1.54 v.m. 14.21 n.m. Springtij: 26 aug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1