42.50 31.85 18.90 Tien jaar geëist verdachte schietpartij station te Vlissingen WERELDBEROEMD DOOR KWALITEIT GRIEKSE STOELENDANS Groei van „zelfbediening" in Nederland Kunstmanen voor ontwikkelingswerk RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG, 17-8. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, wegens moord, gepleegd met voorbedachte rade, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Mid delburg, mr. P. J. v. Roscam Abbing, vrijdagmorgen geëist tegen de 33-ja- rige A. E. de B. uit Vlissingen. De B. heeft op 19 maart van dit jaar de 30-jarige A. van Vlijmen uit Middelburg tijdens een schietpartij om en in het station van Vlissingen met een haif automatisch geweer ge dood1. De B. werkte samen met Van Vlijmen als constructiewerker in Terneuzen en reed dikwijls met hem in de auto mee naar het werk. Van Vlijmen toonde een meer dan nor male belangstelling voor de vrouw van De B. en er ontstond een ver houding, die ha'ar hoogtepunt, bereik te op zondag 17 maart, toen de vrouw van De B, meedeelde van hem te zullen scheiden en te trouwen met Van Vlijmen. De B., die vader is van een éénjarig zoontje en getrouwd is sinds 1967 had toen reeds Van Vlij men met een mes bedreigd. Van Vlij men was teen weggegaan. De B. had diezelfde dag nog met zijn schoon ouders gesproken en gezegd dat hij Van Vlijmen wel zou krijgen. De verdachte deelde in Middelburg mee dat hij Van Vlijmen alleen maar een afstraffing had willen geven. De B. reisde maandag 18 maart naar Brussel cm daar een geweer te ko pen. Zijn vrouw heeft dit geweer ia- ter thuis in de kast zien staan. De volgende dag heeft De B. het geweer in het Ncllebos bij Vlissingen inge schoten en is tegen zes uur 's avonds naar het Vlissingse station gegaan. Om niet dadelijk herkend te worden, had hij zich gekleed in een regen jas van zijn vrouw, waaraan een ca puchon zat. Het geweer had hij in een deken gewikkeld bij zich. Hij wist precies met welke veerboot Van Vlijmen uit Breskens tegenover het Vlissingse station zou arriveren. Toen' Van Vlijmen zijn naast het sta tion geparkeerde auto naderde, had De B. hem, dreigend met het ge weer, toegeroepen dat hij op zijn buik op de grond meest gaan liggen. De B. zou Van Vlijmen in zijn zit vlak hebben willen schieten. Toen Van Vlijmen alleen maar grijnsde en zei dat De B. maar moesl schieten, raakte deze door het dolle heen en begon met de schietpartij. Het eer ste schot op korte afstand, dat edele delen raakte, was waarschijnlijk de doodsoorzaak voor Van Vlijmen. Mr. W. K. H. Diefeman, raadsman van de verdachte, wees ei' op, dat De B. een schuw, opgejaagd en be dreigd mens was. Soldaatje spelen was altijd zijn geliefde bezigheid ge weest en hij was hevig teleurgesteld. MARKTBERICHTEN De eierveilingen Coöperatieve Veluwse Eierveiling Bameveld. Aanvoer 506.048 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10.99-11,12; 56-57 gram f 12,41,- 12,56; 60-61 gram f 13.19-14,02; 64-65 gram f 13,85-14,87. Eierveiling' Bameveld. Aanvoer 631.790 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: ei eren van 52-53 gram f 11,49-11,82; 57-58 gram f 12.74-13,40; 62-63 gram f 13,81-14,69; 66-67 gram f 14,60-14,89 Eiermarkt Bameveld. Aanvoer ca. 2.000.000 stuks, handel redelijk mét trage afloop. Eieren van 50-58 gram' f 10,40-13.10 per 100 stuks, kg-prijs f 2.08-2.26; 59-65 gram f 13,40-14,50 per 100 stuks, kg-prijs f 2,27-2,23. adidns „Santiago" 'n Bestseller. Licht, soepel, sterk. Normale leest. Nylonzooi met schroefdoppen. adldas „La Paz" 'n fijne adidas voetbalschoen. Brede lees', en blauwe noppenzooi. adidas „Brasll" de voordeligste adidas-schoen voor de jeugd. Sterk rundbox en zwarte noppenzooi. Vanal maat 28 toen hij voor militaire dienst werd afgekeurd. Bovendien had hij door het ontbreken van een vader in het gezin een va der-identificatie gemist. De afkeuring voor militaire dienst compenseerde hij door dienstneming in het vreemdelingenlegioen. Gedu rende de vijf jaar legioentijd vocht hij in Indo-China en in Algerië. Hieraan heeft hij twee zilveren en een bronzen kruis overgehouden. Daarna trachtte De B. zich weer aan de maatschappij aan te passen. Maar ook na zijn huwelijk in 1967 bleef hij eenzaam. Toen ailes wat hij had opgebouwd' hem weer door Van Vlij men ontnomen dreigde te worden, viel De B. volgens de raadsman terug in zijn oude reactie en begon hij, zo als bij de guerilla, zijn vergelding. De raadsman bepleitte volledige cle mentie voor zijn cliënt, vooral ook omdat hij en zijn vrouw 'in de tijd van het voorlopig arrest weer naar elkaar toegegroeid zijn en omdat ze niet te lang uit elkaar kunnen blij- BLIK DOOR HET WERELD De Griekse kolonels schijnen hun betwind te willen overdragen aan oud-ipremier Karamanlis. Willen is niet helemaal het; woord: de mili taire junta staat onder hevige Ame rikaanse druk om een eind te maken aan het dictatoriale regime. De V.S. beginnen het alleronaangenaamst te vinden dat de slechte naam die het Griekse bewind alom heeft gekregen, mede gaat afstralen op de N.A.V.O. Er zit ook iets absurds in als een lid van een bondgenootschap dat verdediging van de vrijheid in het vaandel heeft geschreven, zelf zijn eigen democratie om zeep brengt en dan doorgaat alsof er niets aan de hand is. Niet alleen dat dit weer standen wekt buiten de N.A.V.O. - dat zou tot daaraan toe zijn - maar juist binnen dat verbond gaat het vanwege de Grieken rommelen. Het gaat de V.S. dus om het gaaf houden van de N.A.V.O., meer dan om de vrijheid van de Grieken. Het is de vraag of ze hun doel zullen be reiken. Weliswaar is Karamanlis een geacht man, vanouds en nog meer sinds hij een romantische balling schap koos na een ruzie met de ko ning in 1963, maar de meerderheid van de Grieken deelt zijn politieke inzichten niet. En waarschijnlijk zal hij een groot deel van zijn aanzien verliezen als hij uit handen van de kolonels het bewind aanvaardt - dat zou hoe dan ook een soort legalise ring zijn van de staatsgreep. Risico Meer Grieken zijn het waarschijn lijk eens met Andreas Papandreoe, de man van. de vrije linkse Centrum Unie, dat met de dictatoriale kolonels geen zaken gedaan kunnen worden. Ze kunnen slechts aftreden en in ballingschap (Jaan om een nieuwe regering door verkiezing tot stand te laten komen. En dat zou dan zeker eéri Papandreoe-regering zijn, met senior of junior aan het hoofd. Iets eleganter zou het geweest zijn als koning Konstantijns staatsgreep indertijd was gelukt. Daar had Ka ramanlis mee te maken en de koning had hem voor een overgangsbewind aan kunnen wijzen, tot genoegen van alle Grieken. Karamanlis is wel een zeer conservatieve figuur, een beetje ouderwets representant van een on genaakbaar kapitalispie, maar hij is integer en de vrijheden van het volk zijn bij hem in vertrouwde handen. LAND- EN TUINBOUW Goedkeuring C.A.O.'s 'De Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap ont ving dezer dagen bericht, dat de Stichting voor de Arbeid de C.A.O.'s voor de Land- en Tuinbouw voor het eoritractjaar 1968-1969 heeft goedge keurd, overeenkomstig de destijds ingediende voorstellen. Poor 45 jaar... BRUINISSE. Van een mosselschip- per, die met zijn vaartuig geladen met mosselen le Brussel lag, heeft men de mosselen met petroleum overgoten, zodat zij onverkoopbaar waren. De dader is onbekend. SEROOSKERKE. Voor de betrek king van wijkverpleegster voor de gemeenten Renesse, Noordwelle en Serooskerke heeft zich één sollici tante aangemeld. ZIERIZEE, (Adv.). Een kafschone dorsmachine f 500,een 5 pk Victo- riamotor op wagen f 400,nieuwe landbouwmotoreji 0 Pk f 600,8 pk f 800,—; 12 pk 1200,—. BROUWERSHAVEN. Bromoers- haven.is nu definitief opgeheven als plaats waar de reddingsboot is ge- stationneerd. De reddingsboot ivas reeds enige tijd geleden weggehaald. OOSTERLAND. Ter gelegenheid van de uitreiking van het waandel aan de „Öosterlandse Fanfare" ont ving de geefster ervan, baronesse Schimmelpenninck van der Oye, alle ingezetenen van Oosterland en Sir- jansland. op haar landgoed en be reidde hen een groots feest. BURGH. Door de commissie, be last met het inzamelen van financi ële steun voor de arme kinderen in het Roer-gebied, is voor f 65,15 bij eengebracht. Z1ERIKZEE. Woensdag had de laatste civiele zitting der rechtbank plaats. De rechtbank alhier is, zoals bekend, opgeheven. Het huis van be waring wordt met ingang van 1 ok tober buiten dienst gesteld. ZIERIKZEE. In de foyer van de Concertzaal is een tentoonstelling ingericht met schilderijen, eisen en tekeningen van de heer en mevrouw Dingemans. BROUWERSHAVEN. Vanmorgen brandde op het Havenplein het café met woonhuis „Bellevue" geheel uit. Aan het optreden van de brandweer is 't behoudvan de belendende per celen te danken. Het risico voor de V.S. is dal Ka ramanlis nu iets kan gaan krijgen van een Amerikaanse zetbaas. De Griekse emoties némend voor wat ze zijn, zou de onvermijdelijke linkse regering die Karamanlis opvolgt, wel eens heel anti-Amerikaans kunnen zijn. Maar misschien is Washington de overtuiging toegedaan dat een anti-Amerikaans geregeerd vrij Griekenland t'och altijd beter is dan een pro-Amerikaanse dictatuur in Athene. Flitsen uit het buitenland MEMPHIS, Tenessee. De neger leider dr. Ralph Abernathy heeft op het ccngres van de burgerrechtenor ganisatie „Southern Christian Lea dership Conference" (S.C.L.C.) in Memphis verklaard dat de negerbe- vclking weinig' voelt voor de repu- blik'einse presidentskandidaat Ri chard Nixon wegens diens banden met de zuidelijke aartsconservatief senator Stro Thurmond. WASHINGTON. De Amerikaan se Federal Reserve Board - te be schouwen als het bestuur van de na tionale bank der Verenigde Staten - heeft goedgekeurd dat de Federal Reserve Bank van Minneapolis haar Disconto verlaagt van 5% naar 5Vi procent. De verlaging gaat 16 augus tus in. STUTTGART. Het instituut voor opiniepeiling in ALlensbaoh aan het Bodenmeer meent op grond van een onderzoek in West-Duitsland te kun nen zeggen dat ruim 60 percent van de Westduitsers, mannen zowel als vrouwen, gelooft dat de pil ter voor koming van zwangerschap de mo raal van de vrouwen en meisjes aantast en de vrouw „lichtzinnig" maakt. WASHINGTON. De regering van Cambodja heeft van de V.S. veertien bulldozers geëist in mil voor de te ruggave van een Amerikaans lan dingsvaartuig en de bemanning van twaalf koppen, dat op 17 juli door een navigatiefout in Cambodja te rechtkwam en in beslag werd geno men, HAMBURG. Een rechtbank in Hamburg heeft de 53-jarige Wil helm Rosenbaum. die in de nazitijd lid van de SS en de Gestapo was, veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Hij is schuldig bevonden aan moord in 18 gevallen, maar vol gens de rechtbank kan hem de dood van 148 mensen worden aangere kend. PRAAG. Tweederden van alle af gevaardigden op buitengewone re gionale partij conferenties in Tsje- cho-Slowakije zijn voor het deelne men van meer politieke partijen dan de communistische aan de regering. SAIGON. Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen hebben drie com plete munitiefabrieken van de Viet- cong ontdekt. De fabrieken lagen ruim 100 km van Saigon, zo deelde een Amerikaanse militaire woord voerder donderdag in Saigon mee. AUSTIN (Texas). De 'lijfarts van president Johnson is van oordeel, dat er sinds 1966 geen belangrijke ver andering is opgetreden in de gezond heidstoestand van de Amerikaanse president. Dit heeft een woordvoer der van het Witte Huis meegedeeld. HOLLYWOOD. De 23-jarige Ame rikaanse. actrice Mia Farrow heeft zich in de Mexicaanse stad Juarez laten scheiden van de 52-jarige zan ger en acteur Frank Sinatra, op grpnd van onverenigbaarheid van karakters. Zij waren op 19 juli 1966 getrouwd. ARNHEM, 17-8. De Vereniging van Zelfbedienings-bedrij ven te Arn hem heeft de nieuwste cijfers gepu bliceerd over de ontwikkeling van de zelfbediening in Nederland'. Per 1 januari 1968 zijn er in de le vensmiddelenbranche 7741 zeMbedie- nüngs-zaken en supermarkten tegen over 6719 per 1 januari 1967. In 1967 zijn dus 1389 zélfbedienings-bedrij- ven geopend, waarvan 1283 of rond 90 door de groep „zelfstandigen". Het merendeel van deze nieuwe openingen komen voort uit de groe1 peringen van commerciële organisa ties en vrijwillige filiaalbedrijven. Van het totale aantal zelfbeöienings- bedrijven maakt 80 °/o deel uit van de groep zelfstandigen, 5 "/o van dé coöperaties en 15 °/u van de groot- winkelbedrij ven. Weerkundige satelliet VANDENBERG, 17-8. Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) heeft vrijdag vanaf de luchtmachtbasis Vandenberg de meteorologische satelliet „Essa-7" in een baan om de aarde gebracht. De satelliet draait op een hoogte yan 1427 km rond de aarde en heeft een omlooptijd van 113 minuten. Met behulp van de instrumenten zal de atmosferische straling worden gemeten. Tevens zat de satelliet in staat zijn orkanen waar te némen in 't midden van de Atlantische Oceaan en langs de kust van noord-Ame- rika. Beroep Biufra- actiecomité op regering AMSTERDAM, 17-8. Het Biafra- comité heeft een telegram verzonden aan de Nederlandse regering, waarin het een dringend beroep doet op de bevoegde instanties om al die stap pen te ondernemen die tot een spoe dige beëindiging van de ellende in Biafra kunnen leiden. Het telegram werd opgesteld naar aanleiding van de mislukking van de onderhandelingen tussen de afge vaardigden van de regeringen van Nigeria en Biafra in Addis Abeba. Mestkalveren verbrand OOSTERWCLDE, 17-8. Vrijdag morgen heeft brand gewoed in een schuur te Donkerbroek (Fr.), eigen dom van mevrouw De Haan-Hunen. In de schuur bevonden zich 88 mest7 kalveren, die alle in de vlammen omkwamen. De oorzaak wordt ge zocht in kortsluiting bij een pas aan gesloten elektromotor. „Roken en gezondheid" WASHINGTON, .17-8: Een mil joen Amerikanen geven volgens een rapport van de afdeling „roken en gezondheid" van de Amerikaanse ge zondheidsdienst jaarlijks het roken op. In totaal zijn een kwart van de mannelijke rokers en een vijfde van de vrouwelijke ermee gestopt. De commissie die het rapport heeft op gesteld, stelt de tabaksindustrie er voor verantwoordelijk dat de vorde ringen op dit terrein niet groter zijn De grootscheepse i'.eclamecampagne van deze industrie werkt volgens haar dood en ziekte .in de hand. De sigarettenfabrikanten hebben de beschuldiging van de regerings commissie als „schrikbarende laster" bestempeld. De 7741 zelfbedieningszaken en su permarkten hadden per 1 januari 1968 gezamenlijk een verkoopopper vlakte van 850.000 m- tegenover 664.000 m- per 1 januari 1967. In hét jaar 1967 werd, sedert het ontstaan van de zelfbedieningsmethode, het grootste aantal nieuwe m- verkoop oppervlakte voor deze verkooptech niek beschikbaar gesteld, namelijk 186.000 m- tegenover 113.000 m- in 1966. De 28-jarige journalist en Afrika kenner Cl. M. Naether nam van zijn laatste Afrika-reis een gorilla-baby mee naar West Berlijn, die thans liefdevol met de fles wordt groot ge bracht. De heer Naether heeft als resultaat van zijn reis intussen ook een boek geschreven, getiteld „Een continent zoekt zijn vrijheid", een populair wetenschappelijk boek. dat zelfs in vakkringen opzien baart. WASHINGTON. De V.S. zullen 25 raketbases sluiten, die dienden om Amerikaanse steden tegen bomaan vallen met supersone transportmid delen te vrijwaren. WENEN. 17-8. Op de V.N.-con- ferentie in Wenen over het vreed zaam gebruik van de ruimte is vrij dag het belang van kunstmanen voer het ontwikkelingswerk onder streept. India gold daarbij als voor naamste voorbeeld. Een groep In dische deskundigen legde de confe rentie een televisie-per-satelliet-plan voor, dat volgens hen een belangrij ke bijdrage zou vormen tot een op lossing van de drie grootste vraag stukken waarvoor hun land zich ge steld ziet: geboortenbeperking, ver betering van de landbouw en be strijding' van het analfabetisme. Met het voorgestelde televisiesysteem zou de hele, voor 82 pet. op het land levende en voor 76 pet. uit analfa- KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld (2e pred. pl.)B. Meijndert te Wou denberg; te Maasdam c.a: (toez.): mr. Q. Rovers, voorganger Herv. evan gelisatie te Oostvcorne. Aangenomen het beroep der gen. synode tot pred. voor b. w. (Ver. Ned. Herv. Stichtingen voor geestes- en zenuwzieken): W. Zijlstra, pred. vcor b. w. te Voorschoten. Gereformeerde kerken Beroepen te Emmeloord: C. Ch. Griffioen te Woerden; te Zuidwolde (Dr.): G. S. Oegema te Arnemuiden. Benoemd tot hulppred. te Wapen veld: I-I. J. Heersink, a.s. em. pred. te Vroomshoop, die deze benoeming, aannam. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enumatil: P. Schel ling te Wetsinge-Sauwèrd. beten bestaande Indische bevolking bereikt kunnen worden. De uitvoering van het plan zou worden bemoeilijkt door het feit, dat- momenteel nog maar 58.000 van de in totaal 560.000 Indische dorpen elektriciteit hebben. Elk dorp zou over minstens een t.v.-ontvanger moeten beschikken. Groot verlies voor verzekeringsmaatschappij LONDEN, 17-8. Lloyds, de groot ste combinatie van verzekeraars ter wereld, heeft nu pas bekendgemaakt dat de risico's die haar leden in 1965 verzekerd hebben een verlies van 38 miljoen pond sterling hebben opge leverd. Het was het grootste verlies sedert de oprichting van Lloyds in 1689 door Edward Lloyd en een aan tal anderen die ermee beoogden de risico's van scheepvaartondernemin gen te spreiden. Ofschoon het verlies dus al drie jaar geleden ontstond is het nu pas in.de openbaarheid geko men als gevolg van het feit dat de le den van de groep hun boekhouding óp driejarige basis voeren. MONTEVIDEO. Circa vijfduizend studenten hebben grote vernielingen aangericht in de hoofdstraat van Montevideo. Ze gooiden winkelrui ten en vitrines in, stichten brandjes en plunderden. NAPELS. De Napolitaanse to neelspeelster en filmster Tina Pica die in ruim 100 films optrad is op 80-jarige leeftijd in Napels overle den. LAND- EN TUINBOUW Verdrag tot bescherming van kweekprodukten DEN HAAG, 17-8. liet interna tionaal verdrag tot bescherming van kweekprodukten, dat in 1961 werd getekend, is dezer dagen - op 10 au gustus - in werking getreden. De betekenis van de inwerkingtre ding van deze k'wekersconventie is kort gezegd, dat de kweker van een nieuw ras van een groot aantal land en tuinbouwgewassen in de landen, die het verdrag hébben geratificeerd - Nederland, Engeland én West- Duitsland - een bijzondere bescher ming kan krijgen. Evenals aan een uitvinder een ..octrooi kan worden verleend, kan aan.de kweker nu een monopolie, een exclusief recht wor den toegekend. Zonder diens toe stemming mogen derden geen teelt materiaal van het nieuwe ras vooi handelsdoeleinden voortbrengen of in het verkeer brengen. Deze derde zal- eerst een licentie moeten verkrij gen. Kwekersrecht bestond reeds onge veer 25 jaar in Nederland. Ook Duitsland kende reeds lang een kwe kersrecht. In Engeland bestaat het sinds 1964, waarbij men tevens de betrokken voorschriften van de kwe kersconventie heeft overgenomen. Deze voorschriften gelden sinds 1 ju li 1967 ook in Nederland door de in werkingtreding van de zaai-zaad- en plantgoedwet, en sinds-1 juli j.l. in Duitsland. Verwacht mag worden, dat zéér binnenkort ook Denemar ken zal ratificeren. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 26. Zwijgend staart Aram naar de hand schoen die de vreemdeling hem voorhoudt. „Ge hebt dus van de gelegenheid dat ik bewusteloos was gebruik gemaakt om mij te beroven!" merkt hij schamper op. Dan barst, de vreemdeling woedend uil: „Ge zijt wel brutaal om van beroven te spreken! Hoe vaak hebt ge zelf reeds uw slachtoffers geplunderd! Maar thans is het genoeg! Ge zult mij zeggen waar uw hoofd- man, Korban, zich bevindt en waar hij Allsandra verborgen houdt! En zo ge niet spreken will, heb ik wel een manier om te dwingen! De vreemdeling heeft zijn zwaard getrokken en zet de punt ervan dreigend op Aram's keel. Plotseling is Aram een licht opgegaan. Men ziet hem dus voor één van Korban's mannen aan! „Doe dat zwaard weg!" zegt hij kalm. „Hier moet een afschuwelijk mis verstand bestaan. Ik zal u alles vertellen wat-ik weet!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6