Gijs de Peur Bij onweer onder eik of onder beuk? Politie-commissaris: „Jeugd radar van de samenleving" Speciale aanbieding Cocktail fauteuils Studenten boden minister steen aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 augustus 1968 Nr. 20047 Toch zijn beide bomen even gevaarlijk! Warme en koude bliksem Heeft de bliksem een voorkeur voor bepaalde soorten bomen en zou het dus veiliger zijn, bij onweer de ene boom te vermijden en juist be schutting te zoeken onder een an dere? Geen sprake varj, beweert prof. K. Berger van de technische hogeschool te Ztirich. Wat de volksmond hier over beweert, klopt niet. In de Duitssprekende gebieden be staat een rijmpje, dat luidt: „Vor den Eichen soil man weichen, doch die Buchen soil man suchen". Dus: weg wezen uit de buurt van eiken, maar gerust je toevlucht zoeken onder een beuk. Vergeet het maar, zegt prof. Ber ger. Er is geen sprake van een voor keur van de bliksem voor de eik. Beide soorten bomen worden even vaak door de bliksem getroffen. Hoe komt zo'n rijmpje dan in de wereld? We stuiten hier op een mooi voorbeeld van onwetenschap (met excuses voor de nieuwe term). Zo'n zegswijze komt natuurlijk niet uit de lucht vallen. Ze moet ergens op steu nen. Dat is ook zo. Ze steunt wel dege- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Neder land voor 16.8 miljard gulden geëx porteerd, tegen 14.8 miljard in de overeenkomstige periode van 1967. DEN HAAG. De fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, heeft dë minister van buitenlandse zaken ge vraagd of hij bereid is op korte ter mijn te bevorderen dat de kwestie- Biafra op de agenda van de Alge mene Vergadering der V.N. c.q. de Veiligheidsraad wordt geplaatst. UTRECHT. De K.N.A.C. is ver ontrust over het feit dat vele auto mobilisten bij fileverkeer op de auto snelwegen de vluchtstrook els derde rijbaan gebruiken. Dit euvel, aldus de K.N.A.C., neemt steeds meer toe, terwijl tegen dit onjuiste en ver- keersgevaarlijke weggedrag kenne lijk in onvoldoende mate kan worden opgetreden. ROTTERDAM. Door een onver wacht afgaand pistool is de 36-jarige schoorsteenveger J. W. Y. Kleingeld uit het woonwagenkamp te Den Haag, in het huis van de 31-jarige koopman I. v. d. S. in Rotterdam ernstig gewond. Zijn maag en dunne darm werden geperforeerd. De ko gel, die in de milt bleef steken, is in het Dijkzigtziekenhuis operatief ver wijderd. ROTTERDAM. Volgens prof. dr. H. W. J. Wijnholds kan gezegd wor den, dat de kansen op een verhoging van de goudprijs van Amerikaanse zijde in 1969, heel wat groter zijn dan thans. UTRECHT. De 23-jarige motor rijder W. Schüller uit Wilnis, is in het Academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk op de Amsterdamsestraatweg. ROTTERDAM. In Rotterdam zijn drie opvai-enden van het Egyptische m.s, „Latakia" aangehouden, ver dacht van overti-eding van de opium wet. Het zijn: de 30-jarige chef-offi cier H. B. M., de 25-jax-ige derde of ficier E. H. Z. en de 34-jarige purser E. H. A. R. ST. OEDENRODE. In St. Oeden- rode zijn op de markt het café Mul ler en de aangrenzende drogisterij Monnen gedeeltelijk uitgebrand. De brandweerkorpsen van St. O eden- rode en Veghel bestx-eden het vuui\ De brand is in het café begonnen, waarschijnlijk door een brandende sigaret. De schade bedraagt ongeveer twee ton. Beide exploitanten zijn ver- zekex-d tegen brandschade. DRIEHUIS. Op „Westerveld" in Driehuis is in alle stilte het stoffe lijk overschot gecremeerd van prof. mr. P. J. Oud, oud-minister van fi nanciën en oud-voorzitter van de VV D-fraktie in de Tweede Kamer en oud-bux-gemeester van Rottex-dam. De plechtigheid werd door slechts enkele tientallen naaste familieleden en vrienden bijgewoond. De baar was' sober met bloemen bedekt. DEN HAAG. Op uitnodiging van de bondsregering zullen de Nedex-- landse minister-px-esident P. J. S. de Jong en de minister van buiten landse zaken, J. M. A. H. Luns, een bezoek brengen aan de Bondsrepu bliek op 18 en 19 september a.s. waar zij besprekingen zullen voeren over vraagstukken van gemeenschappe- lijk belang met de Duitse bondskan selier en de minister van buiten landse zaken. ROTTERDAM. B. en w. van Rot terdam hebben de gemeenteraad toe stemming gevraagd voor 73.000 gul den een beeld aan te kopen van de Oostenrijkse beeldhouwer Fritz Wo- truba. In de toelichting bij het voor stel zegt het Rotterdamse college dat bij de onlangs in het museum )3oy- mans-Van Beuningen gehouden ten toonstelling van deze beeldhouwer het vei-langen is ontstaan een beeld van zijn hand aan te kopen voor de gemeente. ROTTERDAM. In september zul len bijna 4000 economische en juri- dische studenten de collegezalen van het nieuwe gebouwencomplex van de Nederlandse economische hogeschool in Rotterdam in gebruik gaan nemen AMSTERDAM. Twee Amstex-dam- mers, de 27-jarige kok R. W. v. d. K. en de 22-jarige kelner J. II. H. W. zijn voor de officier van justitie ge leid wegens het uitgeven van onge dekte cheques van de Postcheque en Gix'odienst. lijk op een waarneming. Die waar neming op zichzelf is juist, maar de conclusie die men eraan heeft ver bonden, is vals. Feit is namelijk, dat men vaker door de bliksem gehavende eiken dan getroffen beuken ziet. Men neigt dan gemakkelijk tot de conclusie, dat beuken „dus" minder vaak door de bliksem worden getroffen - en hier heeft men het deexiijk mis. Het misverstand heeft kunnen ont staan doordat een eikenstam veel ru wer is dan de stam van een beuk. De ruwe, geribbelde stam van een eik kan gemakkelijker worden gesple ten en vex'splintex'd dan de gladde stam van een beuk. Onzichtbaar De natgeregende beukenschor-s kan dienst doen als bliksemafleider; de bliksem wox-dt langs de stam afge leid naar de aarde en krijgt geen kans, de beuk te beschadigen. Een door de bliksem getroffen beuk kan er daardoor volkomen ongeschonden uitzien, terwijl op de stam van een eik de sporen van een blikseminslag veel gauwer zichtbaar zijn. Dat ver schil heeft geleid tot de mening dat eiken vaker door de bliksem wox-den getroffen dan beuken. Maar in feite wox-den beide soox-ten bomen in ge lijke mate door de bliksem bedx*eigd. De Zwitser-se onweex-sonderzoekin- gen waarvan hier spx-ake is, hebben zich ook uitgestrekt tot het bestude ren van de bliksem zelf. Metingen" gedaan tijdens onweersbuien op de bex-g San Salvatox-e, bij Lugano, heb ben aan het licht gebx-acht dat ex- bliksems van vex-schillend karakter bestaan. Verschillen Bij negatieve ontladingen in bene denwaartse richting, dus van een wolk naar de aax-de, is in de regel sprake van een groot aantal deel- bliksems, die als het wax-e met hox-- ten en stoten hun weg gaan. Posi tief geladen bliksemschichten daax-- entegen zijn meestal bliksems uit één stuk. Gok is er duidelijk verschil te on derscheiden tussen de langdurige bliksemontladingen met een betx-ek- kelijk zwakke stx-oomstex-kte (50 tot 300 ampère) en de zeer kortstondige van veel grotere kracht (2000 tot zelfs 200.000 ampèx*e). De eerste hebben een leeftijd die in de orde van grootte van een tien de seconde ligt; de tweede leven niet langer dan een tiende milliseconde, dus duizend maal zo kort. De laatste wox-den in de volksmond wel koude bliksems genoemd (on danks het feit dat hun temperatuur tussen de 30.000 en de 40.000 graden ligt). Bedoeld wox-dt, dat een koude bliksem geen bi-and sticht: hij krijgt er de tijd niet vooi\ De brandstich- tende bliksem is die langer durende. Gex-ton van Wageningen. DEN HAAG, 17-8. Een vier man stex-ke delegatie van de Nederlandse studentenraad onder leiding van perssecretaris P. Verheij uit Amster dam heeft de minister van onderwijs en wetenschappen, prof. dr. G. H. Veringa, een baksteen, de eerste steen voor een achtste medische fa culteit, aangeboden. De minister, die de studenten ont ving na afloop van dé 'kabinetsbij eenkomst in de 'Treveszaal, zegde «ie delegatie toe bereid te zijn om, in dien de N.S.R. een positieve bijdrage wil leveren, een studie ad hoe te fi- nanciex-en. Minister Veringa noemde het üi-- AMSTERDAM. Twee politieman nen zijn in de nacht van zatei-dag op zondag op de Nieuwendij'k in Am sterdam door het publiek aangeval len toen, zij twee dronken jongelui aanhielden, die antennes van gepar keerde auto's zouden hebben gerukt. Een en ander speelde zich af om streeks een uur, op het moment dat de café's leegstroomden;. UTRECHT, 17-8. De heer II. W. Offers, hoofdcommissax-is van politie in Utrecht en onlangs benoemd tot dix-ecteur van de Nedex-landse politie- akademie, acht het van groot belang de zelfbewuste leidinggevende groe peringen van de jeugd ex-nslig te ne men. Zij vertolken, zij het mogelijk op te x'adicale wijze, wat er in de jongeren leeft en zelfs gist, schrijft de heer Off ex-s in een bijdrage aan „Gezondheidszoi-g", het ox-gaan van het Groene Kx-uis (ander-half miljoen leden), dat in verband met de aan staande Groene Kruisdag veel aan dacht schenkt aan de geestelijke volksgezondheid. De heer Offers meent dat de jeugd fungeert als de radar van onze sa- Lancering van raket voor vervoer kernwapens KAAP KENNEDY, 17-8. De Ame rikanen hebben vrijdag vanaf de ba sis Kaap Kennedy in Florida voor de eerste maal een Poseidonraket ge- lanceerd. De raket is ontwox-pen voor het vex*voer van kernwapens die met 1 raket omhoog worden gebx*acht om dan op verschillende doelen terecht te komen. reëel te zeggen dat er geen achtste medische faculteit komt. Het wach ten is op het tweede gedeelte van het rapport van de commissie Van' Waisum, dat, naar hij hoopt, zo' ©nel als mogelijk zal worden uitgeba-acht en dan ook zal worden gepubldceex-d. Veel slachtoffers van het verkeer in Italië ROME, 17-8. In nog geen drie weken tijd - van 27 juli tot 15 augus tus - zijn op de Italiaanse wegen 692 mensen bij verkeex-s ongelukken om gekomen. Er vielen 15.470 gewonden. 28.000 carabiniexl en 10.000 politie mannen op de weg, die beschikten over 20.000 auto's en motorfietsen en een tiental hefschx-oefvliegtuigen, waren nog niet voldoende bij het ongedisciplineerde gedx-ag van de automobilisten. Dertig procent van de 18.118 ongelukken werd veroor zaakt door buitenlanders. menleving. Haar handelen en haar opvattingen trekken sterk de aan dacht en ook de kx-itiek, omdat zij in ieder geval openhax-tigex-, eerlijker, radicaler en minder bereid tot corh- px-omissen en daardoor duidelijker zijn. DODELIJKE ONGELUKKEN CULEMBORG. Zondagavond is de 24-jaix-ge motorrijder J. van Duuren uit Culemiborg jop de Stationssingel aldaar rne't zijn motor geslipt. Het slachtoffer werd tegen een lantaarn paal geslingerd en overleed ter plaatse. De motor brandde geheel uit en werd later door de brandweer weggesleept. ETTEN-LEUR. Het drie en een half jaar oude dochtei-tje van de fa milie C. Vermunt uit Etten-Leur is zondagavond om het leven gekomen toen zij op een particuliere spoor wegovergang, op enkele honderden meters afstand van de ouderlijke woning, door een trein werd gegre pen. MAASSLUIS. De 7-jarige Johan Marinus Haaring uit Maassluis wex*d op slag gedood, toen hij, samen met zijn vriendje op de fiets van school naar huis, linksaf sloeg en door een hem tegemoet komende bestelauto werd geschept. AMSTERDAM. In de Amsterdaxn- se Houthaven is het stoffelijk over schot opgedregd van de 61-jarige schipper G. Siesling uit Wanneper- veen.. De man, die in de buurt van zijn binnenvaartuig wex-d aangetrof fen, bleek te zijn verdronken. ST. MICHIELSGESTEL. De 4-ja- rige Fx-nas van Rooy uit St. Michiels gestel is onder de wielen van een tractoraanhangiwagen terecht geko men en aan de opgelopen verwon dingen overleden. Feuilleton door J. G. J. Bax HOOFDSTUK 13 Zo was dus de lang verbeide fees telijke uitvoering Iter gelegenheid van 'het 19-jarig bestaan van de Har monie-vereniging „Wa>llem Teil" ein delijk aangebroken. Na afloop bal in de grote zaal van „In de Prins". Het hotel, café annex stalhouderij en uit spanning was een oud, één verdie ping hoog gebouw. De overlevering wilde, dat er eens een prins had ge logeerd, wanneer wist niemand met zekerheid te zeggen, evenmin of het een prins uit het eigen vorstenhuis of een vreemde prins was geweest. De oudex-e dorpsbewoner-s hielden het echter hardnekkig vol, die hadden ex- als kind vaak over hox-en px-aten. Op de vraag wat een prins hier dan te zoeken had, er viel niets te jagen en natuurschoon was er ook niet, al thans niet wat een prins zou beko rden, moesten zij het antwoox-d schul dig blijven; misschien wel een ver dwaalde prins geweest, of was hij op doorreis geweest en was er een wiel van zijn koets gelopen, of wie weet had er geen vrouw achter gezeten? Hoe het zij en of de naam al of niet verantwoord was „In den Prins" stond er en 'had iets 'koninklijks over zich. In de ruime hall hing een ko lossale, verweerde spiegel met een brede gouden lijst tot aaxx de grond, waarin vele dorpsgenoten zich voor het eerst van hun leven ten voeten uit hadden bewonderd. Aan een muur in een donkere hoek hing een oude meester; oud in elk geval, want van de voorstelling was niet veel meer te zien het scheen een of an dere veldheer te zijn, die van een donkere achtergx-ond dreigend naar de andere hoek keek waar een har nas stond opgesteld. Ook in het café, waar tevens de sociëteit van de no tabelen was, hingen nog een paar oude schilderijen van onbekende, vorstelijk uitziende personen, bene vens een afbeelding van een veld slag. Voorts stond er een groot or- kestrion, waaruit men voor twee en een halve cent een vrolijk stukje Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 20 AUGUSTUS NED. I. Na Barend een uitzending, gewijd aan het kinderzangfestival, dat de K.R.O. het afgelopen seizoen organiseerde. In dit programma hoogtepunten van de finale in Laren. Na het journaal de Belgische inzen ding voor het lelevisiefestival in Montreux. Het is een wat merkwaar dige persiflage, die bij vertoning in België zelf niet bijster in de smaak viel. Hoofdpersoon is Alexander, naar wie het programma „Alexan der Postiium'' is genoemd. De brave man is overleden omdat hij per on geluk het (vergiftigde) glaasje van zijn vriend achterover sloeg. Bij de hemelpoort gekomen maakt hij be zwaren. Hij zou volgens zijn eigen maatstaven in de hel en niet in de hemel thuis horen, aangezien hij zijn vrouw nogal eens heeft bedrogen. Er zit ook een fiks stukje muziek in dit vreemdsoortige programma, waaraan ongetwijfeld velen aanstoot zullen nemen. In de documentaire „Black Power en de sport" is het de bedoeling een beeld te geven van de redenen, die sommige negeratleten er toe hebben gebracht om de Olym pische Spelen te boycotten. Tot slot een aflevering van de T.V.-serie xoaarin de meeste doden vallen: „De Wrekers". Men praat de wreedheid van deze serie goed door erop te wijzen, dat er alleen gespot wordt en de kijkers er zo hard om moeten lachen. NED. II. De vaste dinsdag-rubrie ken „Internationaal Agrarisch nieuws" en „Van gewest tot gewest" gaan vooraf aan wij Europeanen deze keer met een zelfportret van Joegoeslavïé. Het journaal wordt ge volgd door DubbelspionEr is weer sprake van verraad bij de Ameri kaanse geheime dienst. Twee agen ten belast met bewaking van een overgelopen Russische kollega zijn de verdachten. Vanavond in het tweede deel van „Saltambiques" waarin de zogenaamde „draken" to neelstukken die tientallen jaren ge leden op de kermissen werden 'uit gevoerd. hou Steenbergen heeft een muziek 'kon. horen; sinds dorpsheug- nis stond er echter al een bordje met de mededeling „defect" op. De grote tuin lag achter het café aan, de rivierkant er was bij de aan leg rekening gehouden om bij de feestelijkheden zoveel mogelijk men sen He kunnen ontvangen. Onder het oude, statige geboomte, meest kas tanjes, stonden op het grind ijzeren tafeltjes met dito klapstoeltjes, geen priëeltjes of paadjes, geen heesters of bloemperken, enkel maar grind en oude bomen, die een groen bla derdak vormden waaronder men bij regen nog lang dx-oog zat. Die avond was alles tot op de laat ste plaats bezet. Voox-aan de nota belen, ereleden en begunstigers, hier wax-en de ereplaatsen, gemak kelijke houten caféstoelen. De rest zat op de ijzeren klapstoeltjes, die ook goed zaten voor zover het klap-' mechaniek in orde was. Het gezel schap was zeer gemengd, maar toch werd er angstvallig op gelet, dat niemand in een kringetje terecht kwam, waar 'hij niet thuis hoorde. Er waren rijke boex-en, kleine boe ren en helemaal geen boex-en, vaste arbeidei-s en dagloners, neringdoen den en ambachtslieden, terwijl ook Si-vous en dochters evenals de Lange Dirk en lest best Gijs de Peur px-e- sent waren. Een gezeten boer dacht er niet aan bij een minder welva rend bedrijf te gaan zitten en zo kwam iedei-een vanzelf in zijn eigen hokje terecht. Alleen de jeugd die nog niet van deze maatschappelijke noodzakelijkheid was doordrongen, zat her en der vex-spx-eid, die was nog niet ingedeeld en voelde zich nog vrij. Het was een gezellige drukte in de tuin, de muzikanten zaten al op hun plaatsen 'in de met palmen ver-sierde muziektent, waar vooraan links het prachtige vaandel, als een boom zo volbeladen met de vruchten van hun ijverig geblaas, de vx-olijik glinste rende en rinkelende medailles. Som migen, zoals Jan, hadden muziek standaards voor zich, de meesten Een bewoner van het Jannewekken zond ons deze oude foto van „Het Jannewekken". De foto dateert uit de jaren 1920-1930 en werd door de heer P. J. Ochtman genomen. Het theehuisje stond schuin achter de leerlooierij, welke stond op de plaats waar nu het kantoor van de Water leiding Maatschappij is gebouwd. Links op de voorgrond een gedeelte van de vroegere ambachtsschool. De leerlooierij heette Van Mervene. bewerking gemaakt van Victor Hu go's roman „De Ellendigen" in de stijl die we zo'n halve eeuw geleden kenden. DINSDAG 20 AUGUSTUS. NED. I: 78.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Fi nale kinderzangfestival; 19.56 Ster; 120.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Alexander postuum; 21.00 Black Po wer en de sport; 21.40 De wrekers; 22.25 Journaal. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Niexiws; 19.03 Internationaal agrarisch nieuws; 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 Wij, Eueopeanen; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dub belspion (kleur); 21.10 Saltambiques; 23.10 Journaal. Schietpartij aan boord van schip NASSAU, 17-8. Een incident aan boord van het Britse passagiersschip „Eastore" heeft de afgelopen week aan één Haïtiaan het leven gekost, terwijl er elf Haïtianen werden ge wond. Het vaax-tuig was met 128 mannen en 82 vrouwen uit Haïti op weg naar dit eiland toen donderdag avond deze passagiex-s probeerden de brug te bestormen en zich meester te maken van het schip, aldus de le zing van een regeringswoordvoerder van de Bahama's. De politie die zich aan booi-d bevond opende toen het vuur op de Haïtianen. a Minstens dertien mensen zijn omgekomen en zeven worden ver mist bij een tyfoon in Zuid-Korea. Ruim 8.700 mensen zijn dakloos ge worden. 42 hadden muziekblaadjes aan hun in>- strumenlt bevestigd, zodat zij. in elke houding de noten voor ogen hadden, bij 'n piccolo was dit natuurlijk niet mogelijk Tussen 'de muzikanten le dige stoelen voor de volle glazen bier' en asbakjes. Jan zat vlak vooraan in een keurig blauw pak en met een boord om. Ook zijn kollega's waren allen stemmig gekleed, de meesten wax-en eveneens geboord; het wit der boorden stak tegen de donkere kle dij af en vrolijk schittex-de het koper van de horens en (trompetten. De plaats van de dirigent was nog niet ingenomen, de heer Homstra onder hield zich nog met de notabelen. Er hing die prettige sfeer die altijd aan muziekuitvoeringen vooraf gaat, het gezellige geroezemoes van px-a ten de en lachende toeschouwer-s en ijverig oefenende muzikanten. De zware bas van een hoorn wisselde af met de schateiende stoten op een trompet een vx-olijke roffel over stemde voor een ogenblik de luide klappen waarmee de bierglazen op de wankele tafeltjes werden neex-- gezet. Het grind 'knerste en af en toe klonk een doffe slag van. de Turkse trom, schel klonken de klanken van Jan's piccolo, ter tussendoor de meta len trillingen van een triangel. Allen zaten in blijde afwachting. Eindelijk stond vooraan in de rij der notabelen iemand op, die de mu ziektent beklom, waar hij, veilig aangeland, met applaus werd be groet. Het was de heer Homstra, dix-ecteur en kapelmeester, lang en statig met iéts van de boekhouder, lorgnet en manchetten, en iets van de musicus, pandjesjas en dirigeer stok, die van1 zijn ver-heven stand plaats met een korte buiging dankte voor de ontvangst. Na hem bestegen •regelmatig andere personen de tent, die allen met goed gekozen woorden de jubilerende vereniging compli menteerden, bedankten voor het ge not, dat zij in zo ruime mate schonk, nog vele jaren toewensten enzovoort. (Wordt vervolgd) j Advertentie S Mooie sterke fauteuils met goede skai- bekleding (geen plestik) in 4 mooie kleuren, alleen deze week 58,50 Zelfde fauteuil met gebloemde bekle ding en rokje vanaf 56,- Wees prijsbewust, koop bij: deurloo, meelstraat 31 „de meubelshowroom van Zierikzee"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5