STRIJD IN VIETNAM NA „PAUZE" WEER OPGELAAID Autobusongeluk in Japan - 100 doden? MORRIS Geen „echte" honger in de Ver. Staten Egyptisch lijnvliegtuig verongelukt Egyptisch-Israëlisch luehtincident Rode Kruis brengt toch voedsel door de lucht naar Biafra ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muaiulag 19 augustus 1968 125ste jaargang Nr. 20047 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Minder toeristen in de Schonwse Westhoek Vietcong-aanvallen op verschillende punten SAIGON, 18-8. Militaire eenhe den van Noord-Vietnam en de Viet- cong zijn in de nacht van zaterdag cp zendag aanvallen - na een pauze van 2 maanden - begonnen op acht tien punten in drie van de vier zg. tactische gebieden van Zuid-Vietnam. In drie sectoren van de provincie Tay Ninh in het derde tactische ge bied duurde deze activiteit zondag avond nog voort, aldus een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon. In de andere twee tactische gebieden was toen de rust weergekeerd. Over de verliezen zei de woord voerder, dat er in totaal 252 lijken van tegenstanders- waren geteld en dat de Amerikaanse verliezen „dui delijk minder" waren. Bij twee aan vallen - één tussen Hue en Phoe Bai en de andere op een verbindingscen trum bij Tay Ninh - waren onge veer twintig Amerikanen gesneuvld en ruim dertig gewond. In het twee de geval waren Vietcongleden de bunkers van de eerste verdedigings linies binnendrongen. Later waren zij echter teruggeslagen. De Amerikaanse woordvoerder deelde voorts mee, dat de Vietcong bij een aanval op een artilleriebasis bij Ka Toem, in de provincie Tay Ninh, een of ander strijdgas had ge bruikt. De Vietcong en de Noordvietname- zen richtten hun aanvallen vooral op punten die hun bewegingen kunnen bemoeilijken, zoals drie artillerieba ses, een verbindingscentrum, vier kampementen voor speciale troepen en vijf kampen voor regionale strijd krachten. Maandagochtend duurde de strijd in het gebied rondom Saigon nog steeds voort. Vietcongstrijders dron gen zondagmiddag de plaats Tay Ninh, 90 km ten noorden van de hoofdstad, binnen. TOKIO, 18-8. Ongeveer honderd Japanse toeristen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen, doordat twee autobussen door een grondverschui ving in een rivier terechtkwamen. Het ongeluk deed zich zaterdag nacht voor, toen vijftien autobussen die mét toeristen op weg waren naar de ruim 3.000 meter hoge berg Nori- koera in Midden-Japan om een zons opgang te laten zien. dn een nauw dal stilstonden om het einde van een tropische regenbui af te wachten. Door de grondverschuiving werden twee bussen, waarin vele van de in- zitteftden in slaap waren gevallen, in de gezwollen rivier geduwd. Zondag- Zware ontploffing in Spanje: zeker 20 doden ALCOY. 17-8. Een zware ontplof fing in een speelgoedfabriek bij Al- coy in de Spaanse provincie Alican te heeft vrijdagavond aan zeker twintig personen het leven gekost. In het bedrijf werden „sleutelhan ger-pistolen" gemaakt die bijzonder populair zijn in Spanje. De explo sie deed zich voor in een opslag plaats van kruit voor de miniatuur kogels. Onder de doden bevinden zich de twee eigenaren van de fa briek en een aantal vrouwen die daar werkten. Er zijn meer dan der tig gewonden. Veiligheidsraad avond had mendrie overlevenden en 22 lijken geborgen. Volgens de po litie is het onwaarschijnlijk .dat er neg meer overlevenden zuil eg zijn. - QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Gevangenisstraffen voor bezit hasjiesj AMSTERDAM, 17-8. Twee jonge mensen stonden voor de politierech ter in Amsterdam terecht inzake het bezit van hasjiesj. De 20-jariIge Adri- ana H v. d. H. uit BeiTicum, die reeds drie maanden in voorarrest zat, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 1 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De 21-jarige Amstelveense pot tenbakker J. W. kreeg conform de eis van de officier van justitie 1 maand voorwaardelijk met eveneens een proeftijd van 3 jaar. De eis tegen het meisje luidde 20 weken gevan genisstraf, waai-van 5 voorwaarde lijk. Er vonden felle straatgevechten plaats. B-52 bommenwerpers besto ken ononderbroken Vietcongstellin- gen in de buurt van Saigon. Zondag en maandag deden Ameri kaanse bommenwerpers opnieuw aanvallen op doelen in de gedemili tariseerde zone. WASHINGTON, 17-8. In de V.S. wordt op grote schaal geleden aan d'e gevolgen van vei-keerde voeding en ondervoeding, maar echte honger komt niet voor en niemand komt van honger om. Dit staat in een verslag, zaterdag in Washington gepubliceerd door de landibouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek naar de voedingstoestand bij de Amerikanen 'heeft ingesteld na de publikatie van een alarmerend rapport van een particuliere groepe ring, waarin o.m. stond dat er in 256 Amerikaanse districten sprake was van een noodtoestand in verband met de honger die er geleden wordt. Koe veroorzaakt dodelijk ongeluk KATWOUDE, 18-8. Op de weg E 10 nabij de gemeente Katwoude is zaterdagavond een personenauto, be stuurd door de 18-jarige J. P. K. uit Edam in botsing gekomen met een koe die door twee sloten was ge waad. De naast K. zittende 18-jarige mej. E. J. van Baarsen - diens ver loofde - uit Volendam werd met ernstig hersenletsel in het stadszie kenhuis te Purmerend opgenomen. Zij is in de loop van de nacht over leden. Bliksom in boerderij SEROOSKERKE, 18-8. Zondag avond is de bliksem ingeslagen in een boerderij te 'Serooskerke op Wal cheren. De schuur met hooi van de uandbouwer P. de Visser brandde ge heel af. liet woonhuis kon voor de brand gespaard blijven. De schuur was wel verzekerd. Boki leden ser over. ROME, 17-8. De 19-jarige Italiaan se amateurbokser Raimondo Gaviani is 'kort na een bokswedstrijd, die vrijdagavond in Seui (Sardinië) ge houden werd, overleden. Gaviani ging in. d'e 'derde ronde neer op een linkse tegen de kaak en werd direct naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed zonder bij bewust zijn te zijn geweest. veroordeelt Israël brie doden bij frontale botsing NEW YORK, 16-8. De Veiligheids raad heeft vrijdagavond met alge mene stemmen een resolutie goed gekeurd, die een veroordeling in houdt van Israël wegens „massale en zorgvuldig voorbereide" lucht aanvallen van 4 augustus op Jor daans gebied. Ook wordt de resolu tie bevestigd van 24 maart 1968, waarin Israël wordt veroordeeld we gens zijn aanval te land tegen de plaats Karame. Visser en neefje ver tl ronken OOSTVOGRNE, 17-8. Vrijdag morgen zijn in het Voorneskanaal bij de gemeente Heenvliet de 51-jarige beroepsvisser A. Bravenboer en zijn 13-jarige neefje A. Bravenboer ver dronken. Aangenomen wordt dat de jongen, die niet kon zwemmen, te water is geraakt en dat zijn oom hem heeft willen redden. De jongen, die met zijn vader op vakantie was in Heenvliet, was afkomstig uit Co lombia (Bogota) in Zuid-Amerika en zou binnenkort weer naar huis te- rugkeren. EDE, 16-8. Drie personen zijn vrijdagavond op dc Olterloseweg in Ede om het leven gekomen, toen hun auto frontaal werd aangereden door een tweede auto. Deze wagen moest uitwijken voor een onverlichte huif kar, die bestuurd werd door de 19- .jarige werkstudent A. M. uit Vlaar- dingen. De bestuurder van de ene auto, de heer H. Ballema (21) uit Hoogezand, kon de huifkar niet meer ontwijken en werd door de botsing op slag ge dood. Zijn 18-jarige verloofde mej. W. Veentjes en haar moeder, de 49- jarige mevrouw E. Veentjer-Huis- man overleden korte tijd na aan komst in het Julianaziekenhuis in Ede. In de auto zaten verder de vader Op Corsica branden enige grote bosbranden, waardoor o.a. eniige wo ningen aan de rand van Bastia wor den bedreigd'. Het vuur wordt aan gewakkerd door een storm,' waarin windstoten tot 180 km. per uur voor komen. Amsterdam krijgt een crisis-centrum Dit nummer bestaat uit 0 pagina's ZIERIKZEE, 17-8. Vorige week is het aannemingsbedrijf T. K. de Jonge al hier begonnen met de verbreding en reconstructie van het Groeneweegje. Deze verbindingsweg tussen het Industrieterrein en de Julianastraat wordt plaatselijk verbreed en van een nieuw wegdek voorzien. CAIRO, 18-8 Een lijnvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij - een Russisch toestel van het type Antonov - is zondag op 180 km ten noorden van Port Said in de Middellandse Zee gestort. Alle 41 in zittenden zijn om het leven gekomen, aldus een mededeling van het Egyp tische persbureau voor het Midden- Oosten. Van de inzittenden hadden de acht Leden der bemanning, onder wie een stewardess, en zes van de 33 passa giers de Egyptische nationaliteit. Volgens het Egyptische persbureau zaten verder in het toestel 11 Irake zen, negen „Palestijnen", vier Sy- riërs, een Jordaniër, een Algerijn en een Soedanees. De Antonov was op weg van Caïro naar Damascus. Kort na het vertrek had men het radio contact met het toestel verloren. Het wrak is inmiddels op ongeveer 100 km ten zuiden van de Cyprische hoofdstad Nicosia gelokaliseerd. Aan het reddingswerk nemen Egyptena- ren en Cyprioten deel. Brand verwoest aardappeldrogerij le Steenbergen van de verloofde, de heer W. Veent jes, die ernstig werd gewond, en een zuster mej. A. Veentjer, die een been brak. De bestuurder van de tweede auto, de 43-jarige garagehouder G. E. en zijn echtgenote uit Ede werden licht gewond. Mail dood na val van dak AMSTERDAM. 18-8. De 37-jarige G. E. Nobbe uit Amsterdam is zon dagavond in de dakgoot van zijn wo ning in de Van Beuningenstraat uit gegleden en van een hoogte van 12 meter op straat gevallen. Hij werd ernstig gewond naar het Wilhel- minia Gasthuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De man was het dak opgegaan om zijn t.v.-antenne bij te 'stellen. AMSTERDAM. Op initiatief van de mobiele eenheid actiegroep „Viet nam" is zaterdagmiddag in Amster dam een demonstratieve optoc'ht ge houden ter ondersteuning van de Noord-Vietnamese eisen bij de on derhandelingen an Parijs. STEENBERGEN, 18-8. Zondag middag omstreeks twee uur is brand uitgebroken in een schuur en pak huis van de firma J. C. A. van der Veeleer te Steenbergen. In de schuur was o.a. een koel- en een drooginstallatie voor aardappe len aanwezig, alsmede een grote hoe- Voetballer <loor parapluie geveld SUSTEREN, 1S-S. Ties Klinkers, aanvoerder van het in de eerste klasse van de K.N.V.B. uitkomende Ceasar uil Beek, zal de competitie start van de amateurs hoogstwaar schijnlijk vanaf zijn bedmoeten volgen. Nadat hij in een vriend schappelijke wedstrijd zijn collega- aanvoerder van de tweede klasser Susteren ivat ongelukkig had ge raakt, zag Klinkers zich ineens te genover een woedende met een para pluie gewapende man geplaatst. Het bleek de vader van de geblesseerde en op de grond liggende Susteren- aanvoerder te zijn, die het veld in was gestormd en nog voordat de 25- jarige Klinkers zich kon verdedigen een harde slag tegen diens hoofd gaf. De Ceasar-speier liep een gat in het achterhoofd op, raakte bewusteloos en moest meteen naar een dokter worden vervoerd. Deze constateerde een hersenschudding. Na het onge val liepen honderden toeschouwers het veld op en er dreigde een vecht partij te ontslaan. Dit kon echter worden voorkomen. De wedstrijd werd gestaakt. De beste ploeg Gaal 's morgens vroeg! veelheid aardappelen. De stookin richting heeft vermoedelijk de brand veroorzaakt. De brandweer van Steenbergen rukte met groot materieel uit, maar kon niet verhinderen dat de schuur geheel uitbrandde. Omstreeks vier uur is men begonnen met de nablus- singswerkzaamheden. Het woonhuis kon behouden blijven. De schade wordt op ruim 15.000 gulden geschat. De firma Van der Veeker was verze kerd. Turk die vrouw neerstak gearresteerd ROTTERDAM, 18-8. De Turkse gastarbeider die op 3 augustus op het Centraal Station in Rotterdam zijn 37-jarige vriendin neerstak, is vrijdag in Herstal bij Luik (België) aangehouden. De gastarbeider, de 32-jarige B. S., werd bij een land genoot aangetroffen. Hij heeft een bekentenis afgelegd en zal aan Ne derland worden uitgeleverd. Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben in Praag een nieuwe verdrag voor vriendschap en wederzijdse bij stand' gesloten. Meer wind Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met lijdelijk regen; matige tot krachtige en aan de kust mogelijk korte tijd harde wind tus sen zuid en zuidwest; over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. 20 aug. Zon op 5.32, onder 19.54. Maan op 0.39, onder 18.53. Nieuwe maan: 24 aug. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 aug. 0.04 v.m. 12.41 n.m. BROUWERSHAVEN 20 aug. 12.37 n.m. n.m. Springtij: 26 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-8. Het K.N.M.I. deeil mede: Gedurende het weekeinde stond het weer onder invloed van een depi-essie, die van de Britse eilanden naar zuid Zweden trok en daarbij ons land even ten noorden van de Waddeneilanden passeerde. De depressie veroorzaakte op vele plaatsen grote hoeveelheden neer slag. In Woensdrecht viel tot maan dagmorgen 50 mm. en Volkel meld de 43 millimeter. Maandag veroor zaakte een rug van hoge luchtdruk die van de Britse eilanden naar hei oosten trok een tijdelijke weersver- betering. maar het komende etmaal zal een depressie die over de oceaan oostwaarts trekt het weer beïnvloe den. Hij zal veel bewolking en tij delijk regen veroorzaken, waarbij de wind tot vrij krachtig zal toenemen uit richtingen tussen zuid en zuid west. De temperaturen zullen dins dag dezelfde zijn als maandag of iets hoger. Drie boerderijen in Kerkdriel afgebrand KERKDRIEL. 18-8. In Kerkdriel is zondagochtend kwart voor acht de bliksem geslagen in de nieuwe boer derij van J. van Aken en een uur later in het oude boerenbedrijf van H. van Liempt. Dit laatste is gehee! in dè as gelegd; van de eerste kon het woonhuis worden behouden. Nog een derde boerderij in Kerk driel is een prooi van de bliksem geworden, nl. het naast dat van H. van Liempt gelegen bedrijf van F. Hooymans Wachtmeester niet motor verongelukt ROCK AN JE, 18-8. De 22-jarige wachtmeester van de rijkspolitie J. A. G. Nijssen uit Schiedam, is zon dagmiddag overleden na een ongeluk dat hem overkwam op de Schapen- gorssedijk in Rockanje. Het slacht offer raakte op zijn motor met zij span uit de bocht en vloog van het talud. Hij overleed onderweg naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. CAIRO, 18-8. De Egyptische strijdkrachten hebben bekend ge maakt dat Egyptisch Iuchtdoelge- UTRECHT, 17-8. Amsterdam krijgt de nationale primeur van een crisiscentrum, een nieuwe voorziening op het gebied van de ambu lante psychiatrie, die als „buffer" voor dc psychiatrische kliniek wordt beschouwd en waarin op snelle en adequate wijze hulp kan worden verschaft aaji het sterk toegenomen aantal acute of crisis situaties. Het centrum zal dagelijks, ook op zondagen, dag en nacht functioneren. De plannen voor dc oprichting van dit centrum (door de psychiatrische universiteitskliniek in Amsterdam in samenwerking met de afdeling geestelijke hygiëne van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst in Amsterdam) bevinden zich in een vergevorderd stadium. Dr. N. W. de Smit, hoofd van dc afdeling sociale psychiatrie van de psychiatrische universiteitskliniek in Amsterdam, heeft de Am sterdamse plannen aangekondigd in een bijdrage aan „Gezondheids zorg", het orgaan van de Vereniging Hel Groene Kruis, dat in ver band met de komende Groene Kruisdag geheel gewijd is aan de geestelijke volksgezondheid. DEN IIAAG, 17-8. Het Internatio nale Rede Kruis-comité heeft in Ge neve een verklaring uitgegeven, die inhoudt, dat onder verantwoording van het comité zonder toestemming van de federale regering van Nigeria door de lucht voedsel zal worden vervoerd naar de hongerende Biafra- nen. Dit deelde zaterdagmorgen de pre- sident-direkteur van het Nederland se Rode Kruis, de heer Van Emden mee. In de verklaring uit Genève wordt niet gesproken over de prak tische uitvoering van deze vorm van hulpverlening. Verondersteld wordt, dat het Internationaal Rode Kruis- comité de federale Nigeriaanse re gering zal laten weten op welk tijd stip van waar naar waar met welke vliegtuigen met voedsel naar Biafra wordt gevlogen. Dé beslissing van het Internatio nale Rode Kruis-comité is genomen nu de federale regering van Nige ria praktisch de diensten van het in ternationale comité heeft afgewezen. De conventie van Genève voorziet niet in deze situatie. Het comité gaat buiten de bepalingen van de conven tie om daar zelf de resico's te ne men. die aan deze luchtbrug voor voedsel voor Biafranen zijn verbon den. De conventie schrijft voor, dat bij een situatie als het gewapend con flict in Nigeria niet-milltairen en mi litairen. die niet meer vechten, onder alle omstandigheden menslievend moeten worden behandeld. Het In ternationale Rode Kruis-comité biedt aan beide partijen zijn diensten aan. Dit laatste is gebeurd. Van de kant van de federale Nigeriaanse regering werden evenwel zulke onmogelijks voorwaarden gesteld, dat zij er op neerkwamen, dat de diensten werden afgewezen. Het is voor het eerst, naar de heer Van Emden meedeelde, dat het Internationale Comité boven de conventie uitgaat. schut zondagmiddag" twee Israëlische jachtvliegtuigen van het type Mirage heeft verjaagd, die probeerden in het noorden over het Suezkanaal te vlie gen. Volgens het communiqué was één der straaljagers waarschijnlijk ge raakt. Een Israëlische militaire woord voerder zei op zijn beurt, dat twee Mig's van Egypte zondagmiddag ten noordwesten van het Suezkanaal het Israëlische luchtruim waren binnen gedrongen. Israëlische toestellen hadden d'e jagers echter verdreven. Jordaanse en Israëlische militairen hebben elkaar zondagmiddag ten noorden van de Koning Hoessein- brug gedurende een uur over de Jor- daan met artillerie en machinege weren beschoten. Volgens een Jor daanse woordvoerder waren de Is raëliërs begonnen. Aan Jordaanse zijde waren geen slachtoffers geval len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1