Gijs de Peur Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! stijlvolle heRóenkinqsBijeenkomst Mn vooRAvonö van feest BRUINISSE 500 jaar De grootste ponton in Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juli 1968 Nr. 20029 Na massale optocht Ballonnen kozen liet luchtruim boven Renesse Feuilleton door J. G. J. HOOFDSTUK VI ,.Kst! Smeer hem, je hebt nu ge noeg gehad!" en een been schoot uit naar de hond. die hardnekkig achter de driewieler bleef aandraven. De hond schoot achter de carrier van daan en ging naast de fiets lopen, intussen Gijs hunkerend aankijkend. Deze kwam uit de nieuwe wijk, waar hij zijn klanten was afgeweest, en reed nu naar het dorp waar ook nog een paar liefhebbers woonden. De hond was hem al die tijd gevolgd, tuk op afval, waarmede Gijs nooit karig was. Niks beter tegen de hon denziekte dan een palingvelletje, zei hij altijd tegen de klanten, die bang waren dat hun lievelingen er wat van zouden krijgen. Alle honden in het dorp kenden Gijs dan ook en hij werd steeds niet geestdrift begroet. Zó verzot waren de honden op deze lekkernijen, dat zij nauwelijks kon den wachten tot hij het vel geheel had afgestroopt. Zodra had hij met zijn knijptang het vel afgetrokken, of er hing aan het eind al een van zijn achtervolgers. Jaren had hij te gen deze opdringerigheid gestreden, nu was hij er aan gewend geraakt. De lobbes die hem nu gezelschap hield, was een eerste klas liefheb ber, al twee maal aan de beurt ge weest. maar nog steeds niet voldaan. Gijs was juist het „Baarsje" ge passeerd en stapte van zijn fiets, want de hol naar de brug kon hij niet nemen. Wijdbeens liep hij te du wen, de hond weer op zijn hielen. Hij was nog in civiel, aan niets was te zien, dat men met een palingboer te doen had. dal kwam pas wanneei; hij een klant hielp. Op de brug stap te hij weer op en sloeg links de dorpsstraat in, waar hij stil hield voor het huis van de dokter. De dokter was een oude kennis. Hun vriendschap was ontstaan door beider belangstelling voor vis, bij Gijs beroepshalve, bij de dokter meer het sportieve. Liefhebber als deze van de edele hengelsport was. Hij vroeg vaak Gijs' raad en in het na jaar gingen zij dikwijls samen snoe ken. Gijs zorgde dan voor de nodige visjes, hield de spullen in orde en wist ook de plekjes waar de reuze knapen lagen te wachten. De dokter was bevriend met de nota ris, die een paar huizen verder woon de en die hem destijds op de moge lijkheid van de overname der prak tijk van de nu gestorven dokter op merkzaam had gemaakt. Deze had hem echter gewaarschuwd, dat het niet mee zou vallen het vertrouwen der boeren te winnen, gehecht als zij aan hun oude dokter waren. Het was in de eerste tijd dan ook niet meegevallen, tot plotseling een gunstige wending was ingetreden, geheel onverwacht, door toedoen van „Lange Dirk", die ergens diep in de polder in eenzaam en verlaten zat te boeren. Hij had zijn bijnaam aan zijn lengte te danken, hij was zo maar niet een beetje lang', nee, hij was onbestreden de langste boer uit de hele omgeving. Omdat hij zo af gezonderd woonde en weinig om gang met de anderen hield, was hij in ontwikkeling bij de andere boe ren achter gebleven en werd niet ge heel serieus genomen. Overigens was hij zeer goedhartig, zo stond hij louter door zijn goed hartigheid bekend als een der groot ste klompenafnemers uit het dorp, klompen, die. met het oog op de maat voor hem speciaal besteld moesten worden. Zijn kleinkinderen waren namelijk dol op deze klom pen, dat zij voortdurend aan zijn kop zeurden om een oude klomp. Dage lijks kwamen zij kijken of ei- nog niet een zo ver versleten was, dat Opa hem zou afstaan, met het gevolg dat hij, om de kinderen een plezier te doen, meestal lang voor het nodig was. maar weer een paar nieuwe klompen kocht. De kinderen waren zo happig op zijn klompen, omdat zij hiervan zulke geweldige bootjes konden maken, niet maar zo'n ge woon bootje met in het midden een stokje met een lapje er aan, van Opa's klompen konden zij met ge mak drie en zelfs viermasters maken, waarmee zij dan de andere kin dóren de ogen uitstaken. Lange Dirk had de laatste tijd veel last van doofheid. Het was begonnen met suizingen, maar het was steeds erger geworden en een dove boer is nu wel zo erg niet, maar het was toch hinderlijk. Vooral op de markt, in de kerk, om maar niet te spreken van thuis. Zijn huisgenoten hadden zich in het begin aardig weten aan te pas sen, zij spraken eenvoudig wat har der. Ook Dirk was luider gaan spre ken, omdat hij zichzelf anders niet horen kon. Op de lange duur, toen hij steeds dover werd, was het ech ter niet langer uit te houden. Zij moesten op het laast zó hard schreeuwen en het werd zó'n la waai in huis. dat eenparig werd be sloten een dokter te raadplegen. (Wordt vervolgd) RENESSE, 13-7. Massale belang stelling bestond er in de afgelopen week voor de ballonoptocht. Reeds lang voordat de optocht zou plaats vinden verzamelde zich een grote schare kinderen by „De Ark" om in het bezit te komen van een ballon. Teen het fanfarecorps Luctor et Emergo ter plaatse verscheen was er geen doorkomen meer aan. Met het muziekkkorps in het voor ste gelid ging de optocht, die een lengte had van ongeveer anderhalve kilomter, via de Vroonweg naar de Hoogezoom richting Kabbelaarsweg. Ter hoogte van de camping „De Ca ravan" werd rechtsomkeert gemaakt, waarna het op de kom van Renesse af ging. Het was een bijzonder fraai schouwspel deze imposante stoet met haar veelkleurige vrolijk in de wind wapperende ballonnen te zien voor bij trekken. Bij het voormalige ge meentehuis aangekomen werden de ballonnen, voorzien van een kaartje met de naam en adres van de eige naar, losgelaten. Op een aantal bal lonnen na die in de takken van de bomen bleven steken waren zij dooi de krachtige wind spoedig uit het gezicht verdwenen. „typische mentaliteit", die burgemeester C. H. van de SPORT Linde zo dikwijls onderlijnt, impliceert hij een hele boel andere dingen, ook een duidelijk godsdienstige ATLETIEK Prestatie-strandloop (8 km) te Renesse RENESSE, 16-7. Onder wel byzon- der ongunstige weersomstandigheden vond de door de S.V. Renesse geor ganiseerde prestatie strandloop plaats, over een afstand van 8 km. Hccwel op het moment dat het sein tot vertrek werd gegeven het nu niet bepaald een genoegen was om aan het strand te vertoeven, waren er nog 80 deelnemers. De start vond plaats bij de duin- overgang aan de Scholderiaan waar na de lopers naar de overgang bij het Watergat moesten lopen, waar zij voorzien werden van een kaart- stempel, voor zij de terugweg kon den aanvaarden. Tijdens de strand loop, ontlastte zich een onweersbui boven het deelnemersveld. Bij aan komst zagen de lopers er dan ook eerder uit of zij zo recht uit zee kwa men, dan dat zij een -afstand van 8 km hadden hard gelopen. Als eerste kwam A. Jonas uit Amstelveen aan die voor de afstand 18 min. en 58. sec. nodig had gehad. M. Moermond, uit Noordwelle volgde hem op 25 m. waarna P. v. d. Geld. Waalwijk. J. v. Rumste, Hansweert. M. Bogaerls (winnaar mosselloop te Zierikzee) binnen kwamen. Alle deelnemers volbrachten de afstand binnen de vastgestelde tijd. waardoor zij in bet bezit kwamen van een fraai vaantje. VOETBAL DUIVENSPORT De jubileumspreker oud-burgemees ter W. van den Berg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). En - zo vroeg de, predikant - wel ke eer is Hem hiervoor bewezen? Het zal juist op dit punt nodig zijn, dat de woorden gepaard gaan met daden. Spanning in de tijd De Bruënaars moeten op deze avond iets hebben gevoeld van de spanning in de tijd. staande bij deze glorierijke herdenking: „En duizend jaar gaan als de dag, van gist'ren voor U heen", voorafgegaan door het loflied van het koor (dirigent de heer J. van den Berge): „Looft God, looft Zijn Naam alom". Ér stak een ele ment in van geestdriftig belijden. Het programma werd verder gelar deerd met fluit-, cello- en orgelspel, gebracht door leerlingen van de mu ziekschool te Zierikzee, een culture le noot in een geheel, dat ook de tal rijke genodigden van elders duide lijk aanspraak. Besloten werd met de samenzang: ..O God, die droeg ons voorgeslacht, in nacht en storm- bruis". een welgekozen lied voor een jubilerend vissersdorp. Duiveland 1—MEVO 5—9 Op het sportterrein „De Saêle" al hier vond de eerste nederlaagtoer- nooiwedstrijd plaats, die door de sportvereniging „Duiveland" is ge organiseerd. Duiveland I kwam uil tegen het Zierikzeese MEVO. De weersgesteldheid was van dien aard dat er nogal goede belangstelling van het publiek voor deze wedstrijd bestond. De uitslag was 5-9 voor MEVO. Voor de rust stonden de kan sen anders, maar na de rust moest Duiveland het van de gasten verlie zen. Op zaterdag 20 juli a.s. gaan Dui veland I en Duiveland II naar de nederlaagtoernooiwedstrijd die ge organiseerd werd door O.F.B. te Ooltgensplaat, om daar uit te komen tegen resp. O.F.B. I en O.F.B. II. Deze wedstrijd was oorspronkelijk gepland op 6 juli jl., doch kon we gens het slechte weer toen niet door gaan. Om 4 uur komt Duiveland II uit tegen O.F.B. II en om 6 uur Dui veland I tegen O.F.B. I. DEN HAAG. De 18-jarige Gerd Breiden uit Aken is in de Noordzee bij Scheveningen verdronken. P.V. „Dc Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Vilvoorde. In concours waren 292 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1437.13 m.m. Aankomst 11.15.09. De snelheid van de laatste duif was 638.03 m.m. Aankomst 12.30.25. M. v. d. Est 1; L. Vermeij 2, 3. 4. 5, 12, 13, 20, 22, 27, 28, 36, 37, 49, 52, 54. 60, 62. 65, 66, 67. 80. 81, 85. 89, 97; A. Faasse 6. 10, 25, 26. 30. 34, 39, 46, 47. 53, 55, 56. 73, 74, 75, 90; Joh. Quist 7, 32, 33, 38, 41, 43, 48. 61, 64, 76, 77. 82. 87, 94; Abr. Verwijs 8. 24. 31. 92; W. v. Dommelen 9, 96; L. Reijngoudt 11; Kr. Reijngoudt 14, 15, 29; H. Kaashoek 16, 19, 21, 58. 69. 70, 98; A. Verwijs 17, 40, 68, 72; J. Zuidweg 18. 42, 45, 86, 93. 95; Jac. Geense Zn. 23, 44, 57; W. Neele 35; Gebr. Fon- teijne 50, 51, 59, 78, 91; J. van Oeve- ren 63, 79; C. Verwijs 71. 83, 84. 88. VENLO. De 64-jarige J. Janssen uit Helden, die op 12 juni jl. in Maasbree met zijn fiets werd aan gereden door een personenautoi is dinsdag in een ziekenhuis in> Venlo aan de bij de botsing opgelopen ver wondingen overleden. Advertentie Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Feestend Bruinisse is gul geweest met zijn ere-poorten. Reeds bij het binnen komen van hel dorp passeert men een fraaie poort. Merkwaardig vond drs Jagersma dat God niet wordt genoemd in het vreemde boek Esther, dat alles heeft om een verbindingslijn te trekken naar onze tijd. tot en met een Miss Perzië-verkiezing, allerlei intriges, maar ook allerlei feesten toe. „God komt er niet aan te pas. maar dat is slechts schijn, want God speelt zijn rol met de mensen mee; hij dirigeert het alles naar zijn doel", aldus de predikant, in het oud-testamentische geval „een spel - zo men wil - tot redding van het volk Israël". „Verzuim goed maken" Kaning Ahasveros Iaat zich de Kronieken voorlezen. Zijn leven is gered en hij vraagt dan - plotseling opverend - „welke eer is mijn Ted der bewezen", kennelijk met de be doeling een verzuim goed te maken. Zo ligt het ten aanzien van dit her denkingsfeest ook. „Het gaat er niet om wezenloos te staren naar een ge ïdealiseerd verleden of te dromen over de goede, oude tijd1, maar om in do toekomst te doen wal in het ver leden is verzuimd. BRUINISSE, 16-7. Bruinisse begon zijn feesl op stijl volle wijze. Met een herdenkingsdienst iu de kerk. De inslag. Daarom dinsdagavond een uitpuilend vol kerkgebouw, dat luisterde naar een merkwaardige preek van de pastor loci drs H. Jagersma, die voor be antwoording van de vraag: „wat heeft God met dit alles (met het feest van Bruinisse) te maken, verwees naar Esther 6:3: „Toen zeide de koning: „Wat eer en verhoging is Mordechai hierover gedaan? En de jongelingen des ko- nings zijne dienaars zeiden: Aan hem is niets gedaan". Bij al het gebeuren deze week is God betrokken, ook al wordt wel licht verder zijn Naam niet meer ge noemd, want dat Bruinisse 500 jaar heeft mogen bestaan en werken, is te danken aan de Jood Jezus Chris- De poort aan de Schipperslaan kreeg zijn eigen stijl mee. Historische herdenkingsrede Een bijzondere dag >is het stellig zeer in het bijzonder geweest voor oud-burgemeester W. van den Berg, die in zijn herdenkingsrede, een schat van historische gegevens bleek te hebben verwerkt. De stem van deze hoogbejaarde oud-magistraat is. nog ongebroken en zijn rede getuigde van gedegen voorstudie. Hem hier op de voet te volgen, zou (ruimtelijk) al niet eenvoudig zijn en - hoewel de burgemeester zeer duidelijk „ei gen ■bronnen" gebruikte - een herha ling van allerlei historische „stuff", zoals deze naar voren komt in de be spreking van het boekje: „Bruinisse met vlag en wimpel 1468/1968" - zou niet te vermijden zijn. Uitvoerig schetste de lieer Van den Bern- het ontstaan van Bruinisse, herinnerend aan het vreemde geval met het randschrift van de luidklok, dat het jaartal 1161 draagt: d.w.z. zeven jaar voor de bedijking. Een Bfu's jongetje onder het wapen van Bruinisse, met dominant daarin het langs een beek grazend hert,, herinnerend aan de naam Van Hertsbeke. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). (Van onze redakteur) Hieruit is de legende ontstaan, dat de klok door Oost-Duivelanders is geroofd uit de verdronken polder van Sint Philipsland. Vandaar de minder fraaie naam: ..klokkedieven" Het werk van Paulus van Herts beke en mr. Willem de Jonge wer den uitvoerig besproken en hun be tekenis in het daglicht gesteld. Ver der: „de geest van opstandigheid", zich openbarend in het Mosseloproer en het dansen rond de vrijheidsboom en dan die wonderlijke gang van za ken bij de vordering van schepen in 1794. dat eindigde met het behoud van de vaartuigen voor Bruinisse. Dan de armoede -van de 19e eeuw en de wanhopige pogingen van de bevolking om er aan te ontsnappen. Onderdeel daarvan was het leegha len van schepen, die strandden op de Banjaard. De heer Van den Berg sprak tot slot een ernstig woord van bezinning, appellerend aan de ge voelens van dankbaarheid jegens God. Belangrijke periode Tevoren had burgemeester C. H. v. d. Linde in een korte toespraak een welkom gericht, inzonderheid tot de commissaris der koningin in de provincie Zeeland mr J. van Aartsen en diens echtgenote. In zijn toespraak onderstreepte de burge meester dat Bruin'isse zich thans be vindt in één van haar belangrijkste perioden uit haar geschiedenis. „Dc bevolking en het gemeentebe stuur zullen zich er op in moeten stellen andere bestaansmiddelen te zoeken". Belangrijk is dat de bevolking van Bruinisse zich deze week presen teert en met name de mogelijkheden toont op het gebied van industriali satie en d'e recreatie. „Laat er sfeer en gezelligheid heersen In ons dorp. temidden van een bevolking, die met overtuiging en saamhorigheid bouwt aan een nieuwe toekomst". De terugtrekking van Russische legeronderdelen uit Tsjecho-SIowa- kije gaat voort en vannacht zullen opnieuw eenheden het land verlaten, aldus Radio Praag. ROTTERDAM, 17-7. Bij Boele's Scheepswerven en Machinefabriek N.V. te Bolnes wordt de laatste hand gelegd aan het grootste zeewaardige ponton in Europa. Het is de „Tak" 9. die voor „Taksberging" sleep- transporten van zware ladingen over zee zal verzorgen. De ponton, vervaardigd uil de voormalige tanker „Isocardia" is 96 meter 'lang en bijna 26 meter breed en heeft een draagvermogen (buiten gaats) van 6.000 ton. De tewaterlating is op 25 juli vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5