EwT.I .-rapport „Gevolgen afsluiting Grevelingen voor Bruinisse" Bruinisse beleefde de opening van twee tentoonstellingen Kostbare herinneringen opgehaald bij mosselen en een glas Jaarvergadering vereniging „Zevibel" Twee doden bij auto-ongeluk Verantwoorde (mossel)bedrijfsvoeriiig niet meer mogelijk vissers van Bruinisse betekent die af sluiting t van de Grevelingen een zwaar offer. Hoewel de afsluiting van cle Grevelingen eerst voor 1971 is voorzien, zullen de mosselkwekers veel eerder in hu.n bedrijfsuitoefe ning getroffen worden. Reeds thans is op sommige percelen in het ooste lijk bekken sprake van bezin king. Dit houdt verband met de vermin derde stroomsterkte na de realisatie van de Grevelingendam. ZIERIKZEE, 16-7. „De noodzaak van een spoedige regeling van de Della- sehade geldt niet alleen voor de in eerste instantie getroffen vissers van Bruinisse, maar voor alle Delta-vissers en overige gedupeerden. Een ver antwoorde bedrijfsvoering en een gefundeerde toekomstplanning zijn onmo gelijk, zolang de onzekerheid rónd de schaderegeling en de uitwijkmogelijk heden voortduurt. In totaal zijn slechts circa 100 Zeeuwse mosselbedrijven - in de zin van economische eenheden - btf de Deltaschade betrokken. Een snelle en royale tegemoetkoming aan deze betrekkelijk kleine maar zwaar gedupeerde groep kan, nationaal gezien, In het licht van de talrijke econo mische en sociale voordelen van het Deltaplan, nauwelijks als een offer worden beschouwd". Aldus luidt de slotopmerking van een rapport over de „gevolgen van de af sluiting van de Grevelingen voor Bruinisse", uitgegeven door het gemeente bestuur van Bruinisse in samenwerking met het Economisch-Technologisch Instituut voor Zeeland. Circa 30 procent van de 'mannelijke beroepsbevolking van Bruinisse is werkzaam in de moss el visser ij of in daaraan verwante bedrijven. Door de afsluiting van de Grevelingen in 1971, als onderdeel van de Deltawer ken, zal de belangrijkste bestaans- bron van de gemeenschap wegval len. De mosselvissers van Bruinisse hebben namelijk hun belangrijkste kweekgebieden in de Grevelingen en - aldus wordt geconstateerd - zij ondervinden dus reeds in een vroeg stadium d'e desastreuze gevolgen, die- de Deltawerken voor de visserij ver oorzaken, Een opmerking uit het rapport: „Hoewel voor deze vissers enorme belangen op het spel staan, is tot nu toe geen enkele concrete aanwijzing verkregen omtrent de aai-d en de omvang van de in de Deltawet toege zegde schadevergoeding. Onder deze omstandigheden mag het geen ver wondering wekken, dat de ontevre denheid en de onrust onder de mos- selkwekers met do dag groeien". Naast de individuele schadevergoe ding vraagt de compensatie voor de gemeenschapsschade de aandacht. Een deel der mosseivissers zal met de bijbehorende gezinnen uit Brui nisse vertrekken. De aan de visserij verwante bedrijven (o.a. twee ma chinefabrieken, één scheepswerf) zullen hun activiteiten geheel of ten dele naar elders verplaatsen. Indien van de overheid niet tijdig hulp wordt verkregen bij het aantrekken van nieuwe economische activiteiten zal het inwonertal met enkele hon derden kunnen teruglopen. Dit zou een gevoelige aderlating voor de plaatselijke middenstand betekenen, waardoor het ineenschrompel Lngs- proces verder zou worden versterkt. In de inleiding van het rapport wordt verder opgemerkt: „compensa tie in de vorm van nieuwe werkge legenheids- en welvaartsbronnen zal vooral moeten worden gevonden in de industrie en recreatie. De hulp van de overheid wordt met name ge vraagd voor de realisatie van een nat industrieterrein en voor de ver betering van de recreatieve infra structuur. Naar verwachting zal 1968 het laatste jaar zijn waarin het uitzaaien van mosselzaad nog zin heeft. Er meet immers met een groeitijd van 2 a3 jaar worden gerekend. Een en ander betekent, dat 1968 het laatste jaar is, waarin nog van een volledige bedrül'suitvoering in de Grevelingen sprake kan zijn. Afgewacht moet werden cf de opbrengst van de per celen in de laatste seizoenen nog na delig zal werden beïnvloed door de afshiitingswerkzaamheden. Het rapport komt tot de conclu sie dat een. schaderegeling voor de mcsselvissers zeer urgent is. Zo spoedig mogelijk dienen de mossel- vissers te weten waar zij aan toe zijn, opdat zij daarmee hun bedrijfs voering en eventueel bij hun om om- schake 1 ingsplaninen rekening kunnen houden. Hoe langer de huidige onze kerheid duurt, hoe groter de kans, dat foutieve investeringen worden verricht of dat noodzakelijke inves teringen achterwege blijven. Hel rapport besluit met een drietal vor men waaraan met betrekking tot de individuele schadeloosstelling ge dacht zou kunnen worden. Trits heeft energie genoeg voor nog een partijtje voetbal. Geen wonder! Zijn moeder geeft hem Franka. U weet wel, die échte druivenlimonadè. Lekker en... gezond. Ned. Herv. kerk. 8 uur, optreden En gels Mannenkoor. Bruinisse Viering 500-jarig bestaan: 10.00 uur puzzelrit voor auto's, mo toren en brommers. 14.00-16.30 uur hengelwed'strijd. 14.00 uur kinderoptocht. 16.00-18.00 uur optreden tamboer- en pijpercorps. 15.00 uur voetbalwedstrijd Sparta- Zeeuws elftal. - 21.00 uur taptoe. 21.30 uur gezellig samenzijn op het havenplateau (bal-champêtre). Vrijdag 19 juli Zierikzee Concertzaal. 8 uur. dansavond. Ouwerkerk Kampeerterrein „Vier Bannen", 8 uur, concert „Nieuw Leven". Bruinisse Viering 500-jarig bestaan: 10.30 uur officiële, ontvangst door het gemeentebestuur. 11.30 uur aankomst mosselikoningin (per helicopter). 11.35 uur toespraak mossel koningin. 11.45-12.15 uur reddingsdemonstra ties Kon. Luchtmacht met he licopters. 13.30 uur vlootschouw door plm 60 schepen. 15f30-16.00 uur wandeling met mos- selkoningin door het dorp, o.l.v. tamboer- en pijpercorps. 16.00 uur Breugaliaanse mosselmaal tijd1 met de bemanning van de vloot. 17.00-18.00 uur gelegenheid tot deel nemen aan. een massale mossel maaltijd op het havenpiateau. 19.30 uur muzikale show door tam boer- en trompetterscorps en majoretten. 2G.00 uur beat-avond m.m.v. Cuby and the Blizzards, Shocking Blue, Full of Soul en de Go- Go-girls. 24.00 uur Miss-toerist-verkiezing. stdag Op eerste fe< Schadevergoeding mossel kwekers Bij' de afsluiting van de Grevelin gen in 1971 zullen ca 300 xnosselper-; celen in het Grevelinigenbekken de finitief voor d'e mosselcultuur ver loren gaan. Daax*mede komt een pi'o- duktiecapaciteit van ca. 140.000 mos sel tonnen te vervallen, waarvan, ca 120.000 ton in handen is van kwekers van Bruinisse en ca 20.000 ton in handen van enkele kwekers van Zie rikzee en Yerseke. Vooral voor de GENEVE, 17-7. De internationale liga van het Rode Kruis heeft op geroepen voor hulpverlening aan de ruim 5 miljoen mensen die getroffen zijn door everstromingen en hevige regenbuien in India en Pakistan. CALLANTSOOG. Wensdagmid- dag is bij Callanitsoog de 37-jarige Duitser J. H. Wittenbea-g uit Essen verdronken. Hij logeerde in Cal- laintsoog. BRUINISSE, 17-7. De Midden standstentoonstelling - gehouden in het kader van de Bruse feestviering - werd woensdagmiddag geopend dcor de echtgenote van de burge meester, mevr. Van de Linde-Zon dervan. De expositie oogstte al dade lijk de bewondering van de aanwe zigen, t.w. het in vijftiende eexiwse kledij gestoken feestcomité en de verdere genodigden. Mevr. Van de Linde hield haar openingsspeechje, nadat haar een ruiker bloemen was aangeboden. De heer P. Maaskant, voorzitter van de Middenstandsvex-eniging en het ten toonstellingscomité, repliceerde. Hij wees op de structurele wijzigingen die zich te Bruinisse zullen gaan voordoen. De vaart op Zijpe en Krammer zal veel geringer worden, maar als positieve faktor moet ge noemd dé recreatie met zijn vele schakex-ingen. Burgemeester Van de Linde sprak zijn bewondering uit voor de energie en het doorzettingsvermogen van de greep middenstandei's, die de ten toonstelling organiseerde. Daarna volgde de opening van de Hij hoopte dat het niet de laatste keer zal zijn, al was er dan we! enige teleurstelling over het thans deelnemende aantal exposanten. „Openen" Na het „twaalfuurtje" was het weer „openen" aan de lopende band. De burgemeester opende „feestelijk Bru" - zoals het stond geprogram meerd - en daarna begaf men zich naar de Nijvex'heidsschool voor Meis jes, waar door leden van de Vissers- vereniging een tentoonstelling is in gericht van oude vissei-ijdocumenten, oude werktuigen enz., terwijl de af deling fossielen wei'd verzoi'gd dooi de heer Van den Hamer uit Middel burg, door burgemeester Vari de Linde - samen met andex-e promi- LAND- EN TUINBOUW Export van Nederlandse uien komt op gang DEN HAAG, 17-7. De export van Nederlandse uien van de oogst 1968 begint op gang te komen. Blijkens de cijfers van het uit- voercontrolebureau voor Ituinbouw- produkten bedroeg de Nedterlawdse uien-export in d'e eerste week van juli reeds 730 ton. Hiervan ging 482 Oud-Bruenaars kwamen hijeen (Van onze correspondent) BRUINISSE, 17-7. Het bijeenbren gen van een hervormd verenigings gebouw vol personen (was het maar twee keer zo groot geweest) die het zij op Brxx geboren, doch later ver trokken, hetzij tijdelijk daar woon achtig geweest, is gebleken een uit stekende gedachte te zyn geweest. Het werd woensdag 17 juli één dei- hoogtepunten van de dag. Een zaai 'barstens vol met mensen, idle op een. of andere manier nog -bindingen voelden met het 500-jarig toestaande Bruinisse. Bi-eng die bij elkaar en men krijgt een kakofonie van vei-i-aste uitroepen, een- harte- lijk schudden-van handen, he't opha len van oude herinneringen, kortom een 'brokje Bruse sfeer in optima forma. Er zijn in de geschiedenis van Bruinisse 'een aantal tijdstippen aan te wijzen, waarop men van Bru wegtrok. 1. De tijd na de eerste wereld oorlog, toen men in Vlaardingen en Pernis de kunstmestfatoiiek bouw de, waar men toen een goede boter ham kon gaan verdienen. 2. De staking bij de R.T.M., even eens in die tijd vallend (1920); de stakers werden ontslagen en kwa men, voor het grootste deel althans, in Rotterdam terecht. 4. Evacuatie na de ramp van fe- 4. Evacuatie na .de ramp van fe bruari 1953, dit alles gevoegd bij de gewone migratie van hen die we gens ihun studie 'niet op het eiland bleven. Zij allen, of hun kinderen, had den de 'gelegenheid aangegrepen om naar Bru te komen, toen dat door heli feestcomité werd gevraagd. Onder elkaar Ook hier alweer het onvermijde lijke welkomstwoord, maar dan ver der de gezelligheid van het onder elkaar zijn en het elkaar weerzjën, onder het genot, van een kop koffie, een glaasje of een glas. Totdat de burgemeester voorstel de dat ook de oud-Bruënaars zich eens zouden laten horen .Aarzelend eerst maar daarna toralk de stroom los. De heer J. C .Keur uit Den Haag, wiens voervader Barbhelomeus hier in de 16e eeuw in een meestoof woonde, wat voor genoemde heer aanleiding werd zich in de meekrap teelt en wat daarmee samenhing te verdiepen. Dan de oud-burgemees ter van Poortvliet (oud-gemeentese cretaris van Bruinisse (1911-1939) B. J. van Oeveren met. herinnerinigen uit die vooroorlogse jaren. Verder de heer C. Koelmans, hoofdonder wijzer chr. school (1928-1946). Zijn. 'herinneringen vooral aan de cur sussen voor oudièren (bin nen vaart- diploma), bleken nog springlevend. Voorman gemeentewerken Laurens van Popering, deed ook zijn duit in het zakje. Hierna kwam de eerste dame: Marie Minderhoud (dochter van het schoolhoofd der o.l.-school) „plat Bru's" pratend, alsof ze niet bijna 40 jaar uit de gemeente weg was. En ook „Kloartje van Wullem van Govert", op Yerseke mevrouw Ossewaaxde, gevolgd door ds. H. W. Waardenbux-g (zoon van ds. Waar denburg, die 34 jaar lang lief en leed niet de Bruinissenaax-s deelde) met „astrante" herinneringen uit zijn jeugd. Tot slot een dam'e uit Krim pen aan de IJssel, igehüwd met een Bruënaar en de heer J. M. de Waal, organisator van deze unieke bijeen komst. Natuurlijk werden de mos selen verslanden; „het bier was weer best" en ook de grote tarweboter- hammen gingen er in als koek. De jongste klassieke dansavond in de Concertzaal te Zierikzee, werd ver zorgd door de „South Jazz Band" uit Tilburg. Op de foto: de drummer Sjef van Son, die sterk geconcentreerd Het strakke dixielandritme verzorgde, waarmede hij orkest en publiek tot groot enthousiasme wist te brengen. Waarschijnlijk zal - evenals de Down Toivn Jazz Band dit orkest nog een keer terugkomen in.het kader van het DansfesUval 1968 „Gezondmaking gedupeerde bedrijven hard nodig" nenten die iets ten voordele van feestend Bruinisse hadden gedaan - met lof genoemd in zijn toespraak in de raadszaal. De visserijtentoon stelling is een bezoek ten volle waard, cudheidkamei'. Olympische flambouwen verlicht ten 's avonds het havenplateau. Het dreigende weer was ooi-zaak dat het px-ogi-ammapunt: gezellig samenzijn met dansmuziek, in de schuur van Meeuwse werd afgewerkt. SITTARD. In Sittard is in de af gelopen nacht de 20-jarige brom fietser J. de Haan uit deze gemeente op slag gedood, toen hij op een kruispunt geen voorrang verleende aan een personenauto. ZIERIKZEE, 16-7. In de kring van mcsselkwekers en de mosselhandel staat 1967 geboekstaafd als een jaar, waarin er veel „gerommeld" heeft rend de totstandkoming van princi piële wijzigingen in de mosselveror dening. Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag van de Ver. tot Be vordering van de Zeeuwse visserij- belangen „ZEVIBEL". In het verslag wordt gewezen op het feit dat door de afsluiting van de Grevelingen in het kader van het Deltaplan en dooi- de aanleg van 'het Schel de-Rijnkanaal vele bedi-ijven van mcsseltewekex-s zeer in het ge drang komen. „In de Grevelingen zullen spoedig enige hondex-den mos selpercelen waardeloos worden en in de Eendracht zitten de kwekers nu reeds als hét ware op „een schop stoel", omdat dé opzegging van de pacht der percelen boven het hoofd hangt. Het is begrijpelijk, dat ex- grote onrust heerst, vooral in Brui nisse, Tholen en Zierikzee, mede ook omdat er nog niets bekend' is over niéuwe perspectieven en over een schaderegeling. Het is zeer te be- treiiren, dat de regering de gedu peerden tot nu toe 'geheel in het on gewisse heeft gelaten", aldus wordt gesteld. Met nadruk wijst „Zevitoef op het volgende: er zal een gezond making moeten komen van alle ge dupeerde bedrijven, omdat de diras- tisChe inkrimping van de mosselper celen allen in meerdere of mindere mate zwaar zal treffen. Met een zustervereniging, de Ne derlandse Vissersbond, wordt ge ijverd voor het behoud van de Wad denzee als zeer belangrijk gebied voor de visserij. In een hiervoor op gerichte commissie heeft „Zevibel" zitting. Het jaarverslag wordt afgesloten met een uiting van. vrees voor de toekomst van d'e visserij. Tegen de van vele zijden, dreigende gevaren zal „Zevibel" zich echter schrap blijven zetten. „Ook ons verzet te gen afsluiting vani de Oosterschei de tolijft onverflauwd", aldus „Zevibel", dat de vissers oproept tot eenheid in gedachten en activiteit. IJMUIDEN, 17-7. In de vroege ochtenduren van dinsdag, heeft in Vedsen-znxd een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen cm het leven kwamen, terwijl een derde levensgevaarlijk werd gewond. Omstreeks half zes trof de Vel- sense politie op de Parkweg een to taal vex-nielde personenauto aan, waarvan de bestuurder S. F. T., af komstig uit IJmuiden en 37 jaar oud, was overleden, evenals de achterin zittende 27-jarige G. J. I-I. uit IJmui den. Naast de bestuurder zat de zwaax-gewonde 26-jarige R. de K. Hij is met een schedelbasisfractuur naar het „Ainltomusziekenhuis" in IJmui den vervoerd. Hoe dit ongeval zich heeft toege dragen is voorlopig nog niet duide lijk gewórden. Alle drie de slacht offers verkeerden onder invloed van alcohol, maar volgens de politie is het zeer wel mogelijk, dat een com binatie van alcoholgebruik en over- vei'moeidheid oorzaak van het on geval is geweest. ton naai- west-Duitsland, 49 ton naar België en Luxemburg, 187 ton naar Engeland en 12 ton naar 'Frankrijk. Aangenomen mag wor den dat de exporthoe veelheden on dertussen reeds belangrijk groter zijn geworden'. Het gaat op het ogenblik bij de uienhandel om de zgn. pootuien, die zeer vi-oeg zijn. Het duurt nog en kele weken voor de oogst van. zaai- uien op de vroege percelen gaat be ginnen. Er 'is dit jaar een groot ar senaal vroege uien in ons land en ex- worden reeds veel kilo's geoogst. Het aanbod is hierdoor erg groot en dit kan slechts geplaatst woi-den tegen voor d'e tijd van het jaar betrekke lijk lage px-ijzen. Expox-tgeschiikte uien noteren op het ogenblik tussen 15 en 17 cent per kg. Dat betekent dat de teler voor landsgewasprodukt een prijs kan maken van 10 tot 11 cent per kg. Het vorig jaar om streeks deze tijd lag de prijs op het dubbele van dit ogenblik. Zierikzee Burgerlijke stand Geboren. 10 juli Hendricus Adri- aan Joannes, z. van Adx-iaan Raas en W'ilhelmina Jacoba Bertha M'aria Maitthijssen (Zierikzee); 12 juli Linda d. van Cornells Bartel Koster en Janny Lena van Nieuwenhuijze (Zierikzee); 13 juli Adx-iaan Cornelis, z. van Maarten Adriaan van Schou wen en Maria 'Zwager (Zierikzee); 13 juli Anna Elisabeth, d. van Anne Cornelis Bakker en Lydia Johanna van Engelen (Zierikzee). - Gehuwd. 12 juli Cornelis Willem Kommer, 22 jr. (Brouwershaven) en Frameisca Maijs, 19 jr. (Zierikzee). Overleden. 10 juli Florens Schep, 14 jr. (Amersfoort); 11 juli Dingeman Leendert Bienefelt, 63 jr., echt. van Jansje Cornelia Kerkhof (Sliedreeh!) 12 juli Pieter Alexander van IJssel- dijk, 69 jr., geh. gew. met Hendrika Cornelia Maat (Vianen). ZIERIKZEE Gunning Groeneweegje Namens het gemeentebestuur van Zierikzee webd door het Advies- en Ingenieursbureau Witteveen te De venter 'het maken van plm. 400 m-, gefundeerde koudasf alt verharding en plm. 430 meter riolering met bij komende werken in het Gi'oene- weegje te Zierikzee gegund aan. de laagste inschrijver fa. T. K. de Jon ge te Zierikzee voor f 238.700. Des tijds waren voor dit wex-k acht in schrijvingen binnengekomen. Mej. W. M. de Jonge uit Zie rikzee is per 1 september a.s. be noemd als kleuterleidster aan de christelijke kleuterschool te Goud swaard. Met ingang van 1 augustus is aan de rijksscholengemeenschap „Pro fessor Zeeman" te Zierikzee, be noemd! als leraar in vaste dienst de heer W. Donker. KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE 8. Onmiddellijk is Aram begonnen de steppenbewener van zijn vreselijke boeien te ontdoen, doch het kost heel wat moeite eer de kettingen eindelijk verwijderd zijn. „Leeft hij nog?" fluistert Sax-, tex-wijl hij het slappe lichaam behoedzaam optilt. Ex- komt een nauwelijks hoorbaar gekreun ever de blauwe lippen. „Misschien zijn wij net op tijd gekomen", zegt Ax-am. „Maar hoe eex-der wij hem aan boord van ons eigen schip hebben, hoe beter. Hier kun nen we toch niets voor hem doen!" De x-oeiex-s van Sar hebben met ontzet ting naar het afgrijselijke schouwspel in de sloep gestaard, doch als Sar het slappe lichaam behoedzaam optilt, strekken zich vele hulpvaardige handen uit om het van hem over te nemen en een ogenblik latex- ligt de bewusteloze aan booi'd van het grote schip. Neen, toch niet bewusteloos, want als Aram bij hem neerknielt en zich over hem heenbuigt, openen zich de ogen en een schori-e stem hakkelt nauwelijks verstaan baar: „All sandx-agevangenKor- ban.x-edt haar.ik smeek u De stem gaat over in een onverstaanbaar gex-ochel. Dan zakt het hoofd van de schip breukeling slap op het dek. AGENDA Donderdag 18 juli

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2