Brief van Oosteuropese communistische leiders aan Praag Ray niet tegen zijn uitlevering Nederlanders en Belgen rijden te hard Russische draagvleugelboot maakt proefvaart op de Westerschelde Biafra wil praten Rattenplaag op de Philippijnen Johnson over hulp aan het buitenland Onrust in vakantievierend Valkenburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juli 1968 124sle jaargang Nr. 20029 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzi n; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: liruinisse brak los in feest jubel „Bezorgdheid over loop der gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije" BOEDAPEST, 17-7. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft woensdag de inhoud van de brief onthuld die de Oosteuropese Communistische leiders tijdens hun overleg in Warchau aan de bewindhebbers in Praag hebben gezonden. In de brief drukken de leiders van Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije hun „diepe bezorgdheid over de loop der gebeur tenissen" in Tsjecho-Slowakije uit. Letterlijk staat er: „De aanvallen van de reactie op uw partij en de grondlagen van het sociaal stelsel in de socialistische Tsjech oslowaakse republiek dreigen, naar onze overtui ging, met steun van het imperialis me uw land van de paden van het socialisme te doen verlaten. Zij bren gen dientengevolge ook de belangen van het gezamenlijke socialistische systeem dn gevaar". Volgens verzekeren de broederpar tijen dat zij niet van plan zijn - en dit ook nooit geweest zijn - zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van Tsjecho-Slowakije en de Tsjechische C.P. en het beginsel van onafhankelijkheid en gelijkheid van de communistische partijen en communistische Landen eerbiedigen. „Wij kunnen echter niet toestaan dat vreemde machten uw land van het socialistische pad afbrengen en zij Tsjecho-Slowakije aan het gevaar blootstellen, van de socialistische ge meenschap weggevoerd te worden. Dit is met uw eigen zaak, dit is de zaak van elke communistische en ar beiderspartij en van alle staten die LONDEN, 17-7. James Early Ray, die beschuldigd \yordt van moord op dominee Martin Luther King, heeft besloten zich niet te verzetten tegen de uitwijzingsprocedure naar de V.S. Dit heeft de advocaat van Ray, die in een Engelse gevangenis wordt vastgehouden, dinsdagavond ver klaard. De periode waarbinnen R.ay tegen zijn uitwijzing in beroep zou kunnen gaan liep woensdag af. Vol gens de advocaat zal hij waarschijn lijk donderdag of vrijdag aan de Amerikaanse autoriteiten worden overgegeven. door samenwerkingsbanden verbon den zijn", zo luidt het in de bi'ief. Dc leiders van de vijf landen wij zen vervolgens op het belang van het pact van Warchau voor de ver zekering van „de onafhankelijkheid^ de vrede en de veiligheid in Europa" en waarschuwen dat zij „nooit zul len toestaan dat de historische ver worvenheden van het socialisme, de onafhankelijkheid en de vrijheid van onze volkeren in gevaar wordt ge bracht. Wij zullen nooit toestaan dat het imperialisme - ongeacht op vreed zame wijze of niet - van binnen- of van buitenuit een breuk in het so cialistisch stelsel veroorzaakt en de machtsverhoudingen in Europa in zijn voordeel verandert." De leiders van de vijf landen be togen dat zij de ontwikkelingen in Tsjecho-Slowakije aanvankelijk met begrip gevolgd hebben, maar bezorgd werden toen de zaken daar een an dere loop namen en reactionaire krachten zich tegen de partij en haar kader teweer stelden. In dit verband werd het manifest van de „tweeduizend woorden" in het bijzonder op de korrel genomen. Volgens de opstellers van de brief had het manifest veel verdedigers in de partijleiding en onder het ka dei- gevonden. Door het optreden van „anti-socialistische en revisionisti sche krachten" ontstond een. toe stand ,die voor een socialistisch land volledig onaanvaardbaar is". Duitse Toeringclub: DEN IIAAG, 17-7. De Duitse toe ringclub ADAC is van oordeel, dat Nederlandse en Belgische automobi listen, die achter hun auto een cara van hebben, zich op de Duitse auto banen vaak niet houden aan de voor aanhangwagens voorgeschreven ma ximumsnelheid van 110 km per uur. De Duitse politie waarschuwt in dit verband voor het gevaar van kettingbotsingen en treedt dan ook streng op. Anderzijds worden eveneens zeer lage snelheden geconstateerd, juist bij buitenlandse toeristen. De auto- KOEALA LOEMPOER. De rege ring van Maleisië heeft met. het oog op de vele misdrijven met vuurwa pens besloten een lijfstraf in te voe ren. Voortaan kan men naast gevan genisstraf tot een aantal zweepsla gen worden veroordeeld. HEERLEN. De Nederlandse en Duitse politie zoeken momenteel naar het sinds 24 juni verdwenen 18-jari'ge meisje Agnes Storms uit Simpelveld. De politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van een misdrijf. baan is hiervoor niet geschikt. Lage snelheden dwingen anderen tot meer inhaalmanoeuvres dan nodig zijn en vergroten daarmee de onveiligheid. ADAC en Duitse politie adviseren hen, die op hun gemak - dus in laag tempo - toeristisch willen genieten, niet van de autobanen gebruik te maken, doch van de overige wegen. In zee verdronken ST. MAARTENSZEE. 17-7. Aan het vrije strand te Sint Maartenszee is de 24-,jarige student Chemie P. van de Haak uit Rijsburg bij het ba den in zee verdronken. Hij was in gezelschap van twee meisjes het water ingegaan. Het drietal werd bij een strekdam door een golf verder in zee gesleurd. Een van de meicsjes kwam op de dam te recht en sloeg alarm. Het andere meisje werd door snelle hulp van en kele Duitsers in bewusteloze toestand uit het water gehaald. Na behande ling door een arts uit Petten en en kele E.H.B.O.-ers kwam zij weer bij kennis. Het stoffelijk overschot van de 24-jarige student spoelde 's avonds op het strand aan. Vieteongleidster (18 j.) Bijna 163 miljoen winst voor P.T.T. in 1967 geeft zich over SAIGON, 17-7. Een Vietnamees meisje van 18 jaar, Tran Thi Ho Le (Tranenmeer) geheten, dat vier maanden lang de leiding heeft gehad van een uitsluitend uit vrouwen be staande verzetsgroep van de Viiet- cong, heeft zich aan het Zuidvietna- mese leger overgegeven omdat haar optreden te veel leed onder de bur gerbevolking veroorzaakte. Haar groep opereerde in de pro vincie Long An, ten zuiden van Sai gon, en beschikte over 'twee mortie ren en tien karabijnen. Zij is de enige van de groep die is overge lopen. DEN IIAAG, 18-7. Blijkens het jaarverslag van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1967, heeft de P.T.T. in. dat jaar een winst behaald van 162,9 miljoen gulden, of 117,4 miljoen meer dan in 1966, en ruim 16 miljoen meer dan aanvankelijk geraamd. Socialistische officieren in Irak grijpen de macht BAGDAD, 17-7. In Irak is door socialistische officieren dinsdagnacht een staatsgreep gepleegd Deze wordt gesteund door de Iraakse luchtmacht. President Abdel Rahman Aref is af gezet en de regering is ontbonden. Het bewind is overgenomen door een revolutionaire raad. Radio-Bagdad verwijt het oude be wind dat het het leger heeft ver waarloosd en niets heeft gedaan om het vraagstuk van de Koerden op te lossen. Als doel van deze revolutie worden genoemd nationale eenheid, recht en democratie. Sedert de afschaffing van de mo narchie, op 14 juli 1958, zijn er zes premiers en tien kabinetten geweest. De Raad van de Revolutie heeft meegedeeld dat er geen druppel bloed is gevloeid. Het nieuwe be wind zal de internationale verplich tingen van Irak nakomen. MIDDELBURG. 17-7. Toeristen die daar prijs op stellen zullen zondag en maandag a.s. met een draagvleu gelboot van Russische makelij een tochtje van VÜissiragen naar Antwer pen 'kunnen maken. De boot, 36 m. lang en 10 m. breed, heeft op de Schelde proefgevaren voor de Bel gische Rondvaartdienst „Flandria". Ook het Rotterdamse bedrijf „Spi- do" heeft belangstelling getoond voor deze „Kometa" gedoopte boot. In het interieur van de boot staan- voor de 100 passagiers „vliegstoelen", de maximumsnelheid van het vaar tuig bedraagt 37 'knopen .Zelfs bij golven van anderhalve meter hoogte blijft dc boot volgens d'e opgave van do ontwerpers nog stabiel liggen. Vooralsnog wordt het schip bemand door Russen. Het .is eigendom van. Sudo Import in- Moskou. LAGOS, 17-7. De regering van Bi afra heeft de uitnodiging van de raadgevende commissie van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid aanvaard om een delegatie naar ni- a.mey in Niger te sturen voor vre desbesprekingen, zo meldt de Bia- fraanse radio. Wegens vervoersmoei- lijkheden zal de delegatie echter niet voor het eind van deze week in Nia mey kunnen zijn. Tot dit gunstig exploitatiesaldo hebben bijgedragen de Postcheque- en Girodienst met 23.6 miljoen (1966: 22,7). Telegraafdienst met 5 miljoen (2.7), Telefoondienst 76,1 miljoen (3.8), verschil ingecalculeerde en be taalde rente 76,3 miljoen (16,5), ren te belegde reserves 29.6 (23,7) en overige baten en lasten 0,3 miljoen (1966 verlies 1,1 miljoen). Verliesposten leverden in 1967 op de Postdienst met 44,7 miljoen (1966: 69,9) en de Draadomroep met 3,3 miljoen (2,9) gulden. President Johnson over niet-verspreidingsverdrag GENÉVE, 17-7. President Johnson heeft, evenals secretaris-generaal Oe Thant, bij de hervatting van de ont- wapeningsbesprekingen een bood schap naar Genèvc gestuurd. Hij noemt het niet-verspreidings verdrag „een triomf van het gezonde verstand in internationale zaken" en zegt dat de Sowjet-Unie en de Ver. Staten vermoedelijk binnenkort het tijdstip zullen vaststellen waarop zij gaan onderhandelen over het beper ken van de raketten voor atoomwa pens. De boodschap somt verder maatregelen op die door de confe rentie kunnen worden besproken, zoals het verbieden van installaties voor atoomwapens op de zeebodem en het laten meedelen van de moge lijke vruchten van vreedzame kern explosies. Britse pantserwagens naar Nigeria verscheept LONDEN. 18-7. De Britse rege ring heeft) woensdagavond toegege ven dat 20 pantserwagens van het type Saracen" onderweg zijn naar Lagos. De pantserwagens zijn niet bewapend. Zij worden dooi* het Ne derlandse vrachtschip „Baitu" ver voerd naar Apapa bij Lagos. Volgens de Britse regering waren zij al vorig jaar door de Nigeriaanse federale regering gekocht en betaald en was het niet mogelijk de verzen ding naar Nigeria tegen te houden. Niet louter naar het verleden zien bij de herdenking van het 500-jarig bestaan van Bruinis se. De raadge ving is vaak herhaald in de afge lopen dagen. Vooral vooruitzien. In dit opzicht zit de jongste Bruse (feest)-lichting goed, waarvan op de foto een drietal vertegenwoordigers. Voor de Oudheidkamer liet het drie tal zich fotograferen. Ze zijn be stemd als hel goed gaat - voor het jaar 2000 en verder nog. En hoe het dan wel zal zijn? (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Meisje op bromfiets verongelukt VOLLEN'HOVE. 17-7. Tegen half zeven woensdagavond is op de voor- rangsweg tussen Oppen en Swolle nabij Vollenhove een twintigjarig meisje verongelukt. Het slachtoffer, mejuffrouw A. Roskamp, stak van uit een zijweg per bromfiets de voorrangsweg over en werd daarbij gegrepen door een personenauto. Zij overleed ter plaatse. MANILLA, 18-7. Op de Philip pijnen maakt men zich zorgen over de geweldige rattenplaag, die het ge vaar van builenpest en vernietiging van de oogst met zich brengt. Builenpest is dit jaar al voorge komen in Vietnam, Birma, Thailand, India en Indonesië. De Philippijnse .velden worden overstroomd door miljoenen ratten; er zijn 400 tot 900 dieren per hectare geteld. Aan de oogst is reeds voor 55 mil joen peso (f 48 miljoen) schade aan gericht. Gezondheidsfunctionarissen zeggen dat de regering er wegens gebrek aan geld en personeel niet voldoende tegen kan optreden. In slechts tien van de vijftien havens van de Philippijnen werken quaran taine-functionarissen. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's f Alle medicijn is kwaad i Als ze de maal le buiten gaal t WASHINGTON. 17-7. President Johnson heeft woensdag in een ver klaring aan het congres gezegd dat, wanneer het hulpprogramma voor het buitenland nog verder zou wor den besnoeid, de Amerikaanse po gingen om een eind te maken aan Amerikanen verwachten nieuw offensief Vietnam DANANG, 17-7. De Amerikaanse militaire leiders in Vietnam ver wachten nog deze maand een derde offensief van de Noordvietnamese troepen in het land, zo heeft de Ame rikaanse minister van defensie, Clark Clifford in Danang gezegd. Clifford heeft in Danang overleg gepleegd met de Amerikaanse com mandanten in de noordelijke provin cies. Zij hadden hem erop gewezen dat de huidige luwte in de strijd in de noordelijke provincies, slechts een stilte voor de storm is. de oorlog in Vietnam en de ontwa peningsonderhandelingen met de Sowj et-Unie in gevaar komen. Het programma, waarvan al 600 miljoen dollar is afgetrokken en dat nu 2,3 miljard dollar bedraagt, is volgens de president „absoluut essentieel". Hij verklaart zich niiet verder te zullen verzetten tegen d'e beperking, maar „daarmee is het programma tot op het been afgekloven, zou het nog verder worden verminderd dan komt de levensvatbaarheid van de initiatieven die wij in de ontwikke lingslanden hebben gestimuleerd ernstig in gevaar". De president meent dat de betrokken landen hun vertrouwen in de vreedzame voor uitgang dan zouden verliezen. AUSTIN. President Johnson en president Ngoejen Van Tliieu van Zuid-Vietnam zuil enop 19 en 20 juli overleg plegen in Honoloeloe, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, woensdag bekendgemaakt. VALKENBURG, 17-7. Het toeris tenstadje Valkenburg was woens dag het toneel van een rumoerige avond. Op het Grendelplein wilde tegen elf uur een veertigtal jongelui een soort happening houden. Dit ging. onder belangstelling van enige honderden toeschouwers, ge paard met handgeklap, geschreeuw en vernielingen van bloembakken. De'politie verscheen met enkele pa trouillewagens en te paard en veegde het plein in korte tijd schoon. Daar bij werd ook de gummistok gehan teerd. Bij de mensen die klappen opliepen was o.a. een persfotograaf, die opnamen liep te maken. Een vijf tiental jongelui werd aangehouden en meegenomen naar het politiebu reau. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt- Het. duurde nog geruime tijd voor de rust in Valkenburg" was hersteld. Jongetje onder vee-auto "s HEER ARENDSKERKE, 17-7. Op de Achterweg in 's Heer Arends- kerke is woensdagmiddag' het vijf jarig jongetje M. H. Capello om het leven gekomen. Het kind leerde fietsen en reed 'plotseling vanaf een uitrit de Achterweg op. Hij werd gegrepen dooi- een passerende vee auto en was op slag dood. Iels hogere temperaturen Verwachting lot vrijdagavond: Zonnige perioden en overwegend droog weer met een zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. In het algemeen iets ho gere middagtempera turen. 19 juli. Zon op 4.43, onder 20.49. Maan cp onder 16.02. Nieuwe maan: 23 juli te 12.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 19 juli 9.55 v.m. 22.15 n.m. BROUWERSHAVEN 19 juli 9.49 v.m. 22.17 n.m. Doodtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een 'kleine depressie, die woensdagmiddag in ons land plaat selijk enkele onweersbuien veroor zaakte, trok naar Duitsland' weg en vulde daar snel op. Een omvangrijk lagedrukgebied. dat zich boven noord-Italië en de Balkan ophoudt, bracht vooral in zuid-Duitsland en Oostenrijk in de nacht van woens dag op donderdag veel regen. Plaat selijk viel er in twaalf uur tijds 50 tot 60 mm. regen. Inmiddels breidt een hogedrukgebied van de oceaan zich verder over de Britse eilanden naar west-Europa uit. Er wordt in ons land1 dan ook het komende el- maal overwegend droog weer ver wacht met vooral aan zee zonnige perioden, Drie doden in beerput BRUSSEL. 18-7. Op een boerderij in de buurt van Verviers (oost Bel gië) zijn woensdagmiddag drie man nen. o.w. een Nederlander om het leven gekomen bij het schoonmaken van een beerput. De boer. zijn zoon en een Neder landse neef die bij hen logeerde, zijn in de drie meter diepe put be dwelmd geraakt en bleken reeds te zijn overleden toen de gealarmeerde brandweer arriveerde om hen te redden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1