BRuinisse Zo sukkelde men voort, van 1920 tct 1930. De mosselen waren goed koop, de aanschaffing van allerlei benodigdheden was duur. De vissers vloot kromp in, want menige mossel- kweker hield er noodgedwongen mee op. Men ging liever naar Rotterdam, om een „water- en vuurnering" te beginnen, dan het armoedige bestaan in de mosselen vol té houden. Iedere plaats had wel zijn eigen mosselkwe kers vereniging, Bruinisse had er zijn Algemeen Schippers en Vissers- belang, maar daarnaast bestond ver schillende jaren een tweede vereni ging. Bruinisse en de mosselen prijzen omlaag gingen. Was eerst de prijs nog f 1 per ton, dit werd f'0,90 en tenslotte zelfs f 0,60 per ton (100 'kg.), franco gelevérd op 'de wal in Antwerpen. Toen 'greep de regering in (1934 of 1935) en het Centraal Verkoop kantoor ite Bergen op Zoom (Engel se straat) werd opgericht. 'De schatters voeren naar de vis serij percelen. Iedere kweker werd geschat welke voorraad hij had en naar rato werd zijn standaardcapa- citeitscijfer bepaald. Het kwantum- stelsel werd ingevoerd. Iedere kwe ker kreeg een bepaalde hoeveelheid toegewezen, die hij aan het Centraal Verkoopkantoor mocht leveren. Een stelsel met veel 'haken en ogen. Ein deloos werd er vergaderd, gepro testeerd, moties aangenomen enz. om het kwantumsteisel te. verande ren, te verbeteren. Er werd enorm geklaagd over wil lekeur en id'e te hoge kwaliteits eisen, maar tochiedere kweker ging een boterham verdienen, want in 1938 was de prijs voor de kweker opgelopen van f 0,60 tot f 2,60 per ten. Verblikt De oude houten vaartuigen werden „verblikt"; er werd een laag blik op gespijkerd en hier en daar kwam een ijzeren schip, meestal -een oude beurtvaarder, het houten scheepje vervangen. Ook de motóren werden zwaarder (meer p.k.'s) en als de oorlog uitbreekt (1940) zijn er al een groet aantal ijzeren kotters. De oorlog Als de oorlog enkele dagen oud is én het duidelijk gaat worden, dat- niets of niemand Hitiers legers kan weerstaan, krijgen de schippers be vel, de 'haven te verlaten, opdat de schepen niet in handen van de Duit sers zouden vallen. Een zwerftocht door Zeeland' breekt aan, die voor de meesten iin Zeeuws Vlaanderen eindigt, want het is daar dat de Duitsersde vloot inhalen. Na een aanital weken komen de schepen weer in de 'haven terug. De 'beman ningen "een oorlogservaring rijker, 'die enige dagen heeft geduurd. Ge lukkig 'keren allen behouden térug. Dan in de herfst van 1940 of 1941 worden de schepen (door de Duitsers in beslag genomen. De vissers krij gen ibevel hum schepen naar Rotter dam te 'brengen. Voor velen bete kende 'dat dat zij hun Schip nooit meer terug zouden zien. In februari 1944 moet Bruinisse evakueren; ook de nog overgebleven schepen (voorzien van een gasgene rator) 'gaan mee. Als men in de loop van 1945 weer 'terug komt moeten velen een nieuw schip gaan kopen. Anderen gaan op zoek naar hun oü'de vaartuig, dat soms diep in Frankrijk, soms diep in Duitsland wordt teruggevonden. De schepen worden allemaal van ijzer. De motoren worden sterker; de schepen worden ook groter. Er is veel kritiek op het 'kwantumstelsel waarbij de een veel, de ander wei nig mag verkopen, maar toch. rijk en arm verdient zijp brood. De Korte Ring in vroeger tijden. De vóór-1914-foto komt neer op een intiem plaatje in het centrum van het dorp en ditmaal veel kijkers naar de fotograaf. De slechte gang van zaken leidde er toe, dat men de hoofden bij el kaar ging steken. Kamerleden kwa men spreken (Drop voor de S-D.A. P.), de heer J. M .Krijger (Bruinisse- naar van geboorte) -voor de C.H.U., ds. G. H. Kersten voor de S.G.P. enz. En wie die er bij' is geweest, zal ooit de vergadering vergeten in Ho tel Storm, waar ds. Kersten en de heer J. M. Krijger tegenover elkan der stonden. De heer G. Bolier Gz., een kundig waterbouwkundige uit Bruinisse, wierp zich plotseling op als de verdediger van visserijbelan- gen en uit de botsing der geesten, die in deze dagen ontstond, werd de Bond van Zeeuwse Mosselkwekers geboren, een organisatie, die voor het eerst niet meer alleen de plaat selijke belangen vertegenwoordigde, maar die trachtte een eenheid te be werken, 'tussen de mosselkwekers in de gehele provincie, om zo te komen lot wat tegenwoordig met een mo dewoord' een „pressure group" Iheet (16 mei 1927). Dit gelukte echter alleen in het 'begin. Men bindt een mosselkweker niet gemakkelijk; de geschiedenis beeft het bewezen, ook hier her haalde zich de geschiedenis. De crisis De crisis brak uit (1929), de mos- selprijzen daalden mee, toen alle BRUINISSE, 17-7. De herauten hebben het verkondigd: het is feest in Brui nisse. Al vroeg in de woensdagmorgen werd het officieel voor hel gemeente huis bekend gemaakt. De burgemeester met echtgenote en de voorzitter van het feestcomité hoorden de blijde berichten aan. Vier herauten te paard trokken door de kleurige straten om den volke kond te doen. Telkens weer leverde het een fraai schouwspel op wan neer de ruiters één van de vele poorten pas seerden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Flitsen uit het buitenland NEW YORK. Een negerorganisa tie die zich „Zwarte onafhankelijken en democraten" noemt heeft ver klaard de kandidatuur van Nelscm' Rockefeller voor het Amerikaanse presidentschap te zullen steunen. Rockefeller wordt „een redelijk mens" genoemd. LONDEN. Rovers die zich in Lon den van een partij gin ter waarde van 600.000 gulden hadden meester gemaakt, hebben de buit achtergela ten zonder er ook maar een druppel van te hebben gebruikt. TOKI'O. Bij een treinongeluk op het centraal station van Tokio zijn volgens die politie zeker 130 personen gewond geraakt. Een der gewonden zou er ernstig aan toe zijn. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van handel,- prof. Soemitro Djojodikoesoema, heeft bekend; ge maakt dat het buitenlandse onder nemingen die investeren in de han del en industrie in Indonesië gemak kelijker zal worden gemaakt hun werk te doen. KOPENHAGEN De 42-jarige Deense 'kapitein Arne Otto Nielsen is door een rechtbank in Roenne op Bornholm wegens poging tot spiona ge tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. UPPSALA. Dr. Willem A. Visser 't Hooft, de voormalige secretaris generaal van d'e Wereldraad van Kerken, is in Uppsala wegens zijn verdiensten voor de oecumenische beweging benoemd tot ere-president van de Oecumenische Raad. BANGKOK. Maleisië en de Phi- lippijnen hebben na vier weken hun besprekingen over de rechten op de staat Sabah in Noord-Borneo afge broken. DJAKARTA. Indonesische strijd krachten hebben kortgeleden in West-Irian een tot de „Beweging Vrije Papoea" behorende anti-Indo nesische groep vernietigd, zo heeft het officiële Indonesische persbu reau „Anlara" meegedeeld. FARAMARIBO. De Surinaamse minister van handel en industrie de heer G. S. Rakim, zal de volgende maand op uitnodiging van de Indo nesische minister voor buitenlandse handel een bezoek 'brengen aan In donesië, teneinde er besprekingen te voeren inzake de intensivering van het handelsverkeer tussen bei de landen. MOSKOU. Volgens het Russische persbureau Tass duren de gevechten tussen verschillende revolutionaire groeperingen in de Chinese provin cie Kwangtoeng, die aan Hong Kong grenst, onverminderd voort. RIO DE JANEIRO. Op de negen de conferentie van het Braziliaanse episcopaat is een door 350 Brazili aanse priesters getekend document ingediend, waarin een „echte en grondige hervorming" van de struc tuur van de R.K. Kerk wordt ge- eist. AMMAN. Radio Amman meldt dat in de haven van Akaba een belang rijke lading zware Amerikaanse wa pens is overgedragen aan de Jor daanse autoriteiten in. 'tegenwoor digheid van 'koning Hoessein. Voorafgegaan door „Nu met Hope'' trokken daarna de schoolkinderen naar het gemeentehuis om „schout en schepenen" een aubade te brengen. Vooraf werden echter eerst nog de vlaggen gehesen. De voorzitter van het feest comité, de heer S. J. P. Jumélet, feliciteerde de burgemeester, die met. de beide wethouders en de secretaris plaats had genomen op het balkon. Hij toonde zich bijzonder ingenomen met de medewerking die het comité van de bevolking kreeg. „Bru liét zien ivat op z'n Bru's gebeuren kan". De heer Jumelet verwachtte dat het gemeentebestuur nieuwe bestaansmogelijkheden zal weten te creëren en besloot met: „Laten ive hopen dat Bru. zal blijven zoals het nu is". De kinderen van de beide lagere scholen brachten hun zanghulde onder leiding van de heer H. Groeneveld, waarvoor burgemeester Van de Linde hartelijk dankte. De burgemeester meende dat Bruinisse momenteel in de belangrijkste periode van zijn geschiedenis is. „Het komt er nu op aan dat Bruinisse zich presenteert op velerlei gebied. Heel belangrijk is de manier waarop wen dc bezoekers tegemoet treedt. Vooral op het mosselfeest. moeten de vissers laten zien dat. zij nog bruisen van energie. Laai zien dat Bruinisse aan een nieuwe toekomst bouwt", zo besloot dc burgervader lot. zijn burgerij. „Nu met Hopespeelde daarna „Het Bruse lied", dat door de feestenden werd meegezongen. Met het loslaten van honderden duiven, die fladderend hun weg zóchten, werd de'plechtigheid besloten. De kinderen trokken naar het sportveld waar kinderspelen waren georganiseerd. Op de markante plaatsen in het dorp, hier op het eind van de Molenstraat, werd de proclamatie gelezen. Het ivas duidelijk: Bru breekt uit. in f eest- jubel. Het werk mag rusten, het is tijd voor vreugde en vrolijkheid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10