i Europese Commissie tegen begrenzing E.E.G.-Landbouwfonds Cubanen vragen asiel in de Ver. Staten Thieu verwacht neerleggen wapens Kikvorsman redde jongen op nippertje Voorlopige oogstraming (per 31 juli) Vanavond kunt u het weten als u kijkt naar om 20.30 uur Nederlandse chauffeurs veroordeeld in Denemarken wegens dranksmokkel Monument Dachau Rotterdam bouwt brug naar Maasvlakte „Bezorgdheid" over optimisme stopzetting bombardementen Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2936. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Belangrijke centrumpositie toegedacht aan Zierikzee IKZEESCHE Vrijdag 16 augustus 1968 124ste jaargang Nr. 2004(5 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: BRUSSEL, 16-8. De Europese Com missie heeft zich uitgesproken tegen het voorstel van de Westduitse mi nister van voedselvoorziening, Her man Iloecherl, om voor de vergoe dingen uit het Landbouwfonds van de Europese Economische Gemeen schap een maximum vast te stellen. De landbouwpolitieke besluiten zijn deer de Europese ministerraad geno men met begrip voor de financiële gevolgen, zo antwoordt de commissie op een vraag van de Westduitse so cialistische afgevaardigde in het Europese parlement, Herbert Kriede- mann. De hoogte van de uitgaven kan slechts worden beperkt door een ver mindering van de overtollige pro- duktie, in overeenstemming van de ontwikkeling van het verbruik in de gemeenschap. HOMESTEAD, Florida, 15-8. Veer tien Cubanen zijn donderdagochtend in een tweedekker van Russische makelij in Homestead, Florida, ge land. Zij hebben asiel gevraagd. Het zijn vijf mannen, vijf vrouwen en Grote jeugdsterfte in New York door bedwelmende middelen NEW YORK, 15-8. Gebruik van bedwelmende middelen is onder de; Newycrkse bevolking tussen 15 en 35 jaar de meest voorkomende doods oorzaak, zo heeft het hoofd van de volksgezondheidsdienst, dr. Milton Halpern, meegedeeld. Het aantal sterfgevallen ten gevol ge van bedwelmende middelen is in de eerste zes maanden van dit jaar sterk gestegen, zei Halpern. Het aantal verslaafden in New York wordt geschat op 50.000 tot 100.000. De 'meesten van hen gebrui ken heroïne. Eind juni waren 450 van dit soort sterfgevallen geregis treerd. tegen 670 over het hele jaar 1967. De meeste ongelukken worden veroorzaakt door een acute reactie van een verslaafde, die zich een te grote dosis van het middel direct in een ader inspuit. 'SAIGON, 15-8. De Zuidvietnamese president Ngoeyen van Thieu, die bezoeken brengt aan provincies in het noorden van het land en in de centrale hoogvlakte, heeft gezegd dat de communisten binnenkort de wa pens zullen neeri eggen om de strijd op het politieke vlak te brengen. Thieu gaf militaire commandanten de raad niet het oor te lenen aan ge ruchten, als zou de Zuidvietnamese regering bereid. zijn een coalitiere gering met vertegenwoordigers van het nationale bevrijdingsfront te aanvaarden. vier kinderen. Zij waren in het bezit van drie revolvers en een geweer. Het toestel waarmee de Cubanen zijn uitgeweken werd gebruikt voor insektenbestrijding. De vluchtelingen vertoonden lichte vergiftigingsver schijnselen als gevolg van het con tact met de lading vergif die zich nog aan boord bevond. De vlucht wias, volgens de politie, al twee maanden voorbereid. De vluchtelingen hadden de nacht in een suikerrietveld bij Varadero, op 130 km ten oosten van Havanna, door gebracht in afwachting van het vliegtuig dat door de 26-jarige An gel Ricardo Gelabert werd bestuurd. Het State Department maakte later bekend dat het Cubaanse toestel aan de Cubaanse regering teruggegeven zal worden. PI u im v eebedr ij f in de as gelegd MEPPEL, 15-8. In de afgelopen nacht 'is het pluimveebedrijf „De Welpenihof" van de her P. Pronk jr. aan de Westerstouwe in de gemeente Meppel door een catastrofale brand volkomen verwoest. De 'brand, waarbij dertig van de modernste broedmachines en ruim een half miljoen eieren verloren gingen, legde de gehele broederij in as. De schade wordt geschat op on geveer 700.000 gulden. In juli kleiner spaaroverschot Ia de maand juli werd er bij de Bondsspaarbanken f 496,4 min. inge legd en f 456,1 min. terugbetaald. Het spaaroverschot van f 40.3 min. was beduidend lager dan dat van de overeenkomstige maand in 1967, toen het f 60,1 min. bedroeg. Mogelijk is hieraan het feit niet vreemd1, dat in deze zomer het vakantie-accent meer dan voorheen op de maand juli viel. Niettemin is het thans bereikte over schot het op één na grootste, dat ooit in een juli-maand werd geboekt. Het totale spaartegoed van de Bondsspaarbanken (inclusief enkél'e niet-aangesloten spaarbanken) be droeg per eind juli f 6.713 min. ROTTERDAM, 15-8. De driejarige Napoleon Bergman is donderdag middag met een Amerikaanse per sonenauto de Koningin Wilhelmina- haven in Vlaardingen ingereden. Hij kon worden gered door het moedige optreden van de 17-jarige Rotter damse werfarbeider T. D. Toddens en een kikvorsman, werkzaam bij Van der Tak bergingsbedrijf, de heer G. Varenkamp uit Eindhoven. De jongen werd na ongeveer 10 a 15 minuten, uit het water gehaald en bewusteloos naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen gebracht. Om half negen donderdagavond konden de artsen meedelen dat zijn situatie gunstig was. a Het ongeluk gebeurde omstreeks Ivijf uur. De jongen was in de auto Ivan zijn vader, een Vlaardingse on deraannemer, gestapt en heeft ver moedelijk op het dashboard een knop ingedrukt, die de handrem ontkop pelde. De wagen stortte in de Konin gin Wilhelminahaven, die ter plaatse circa zeven meter diep is. „Logisch gevolg Als sommige lidstaten meer uit het Landbouwfonds krijgen dan ze er aan bijdragen, is dat volgens de com missie een „logisch gevolg" van het systeem der gemeenschappelijke landbouwpolitiek en geenszins een gewilde bevoordeling of benadeling van een land. Een politiek die van een gelijkmatige verdeling van de bijdragen over de afzonderlijke ge bieden uitgaat, moet ertoe leiden dat de produktie van onrendabele be drijven in stand gehouden wordt en de produktie van bedrijven die on der gunstiger omstandigheden wer ken verder toeneemt. „Onder deze omstandigheden is het uitgesloten de lasten van de produktie-over- schotten geheel of gedeeltelijk aan de financiële verantwoordelijkheid van de afzonderlijke landen over te dragen. In een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten kan geen sprake meer zijn van nationale overschotten", zo meent de Europese Commissie. Bond van gevangenen in West-Duitsland FRANKFORT, 15-8. lil Frankfort is donderdag een bond van gevan genen opricht, met het doel de toe standen in de gevangenissen en de levensomstandigheden van West- Duitslands 500.000 gevangenen te verbeteren. De bond zal proberen de voorschriften voor de gevangenissen herzien te krijgen. In de eerste plaats wil men streven naar een betere be taling van het werk dat de gevan genen verrichten. Kerkklok valt naar beneden SPOLETO, 15-S. De uil de veer tiende eeuw stammende klok van de kathedraal van Spoleto. een van dfe beroemdste van Italië, is donderdag naar beneden gevalle)i toen zij de gelovigen „opriep'' voor de processie ter gelegenheid van Maria ten He melopneming. Niemand werd gedood of gewond. De klok weegt bijna een ton. Nigeria niet akkoord met luchtvervoer hulpgoederen voor Biafra LAGOS, 15-8. Nigeria gaat niet akkoord met het vervoer van levens middelen naar een geneutraliseerd vliegveld in Biafra, zo wordt offi cieel in Lagos meegedeeld. Het kan niet toestaan dat een deel van zijn grondgebied wordt geïnternationali seerd. De federale regering zal, zoals zij al heeft bekendgemaakt, slechts vluchten met hulpgoederen toelaten naar Enoegoe (de voormalige Bia- fraanse hoofdstad, die nu in federale handen is), vanwaar de goederen verder over de weg zuidwaarts kun nen worden gebracht. DEN HAAG, 16-8. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft van enkele vroege akkerbouwgewassen de uitkomsten gepubliceerd van de op 31 juli jl. gehouden voorlopige oogst raming. Hoewel, de rendementscijfers lager zijn dan verleden jaar, dat een jaar Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het schrijven van brieven is de enige manier om eenzaam heid en prettig gezelschap te combineren. SOESTERBERG. Close-up van de Amerikaanse vlieger kapitein E. Smith, die donderdagmiddag tijdens een oefenvlucht boven West Europa met zijn Super Sabre legen een van de tuidraden van de televisietoren Smilde vloog Hoewel zijn toestel zwaar beschadigd werd, wist hij een veilige landing op de vliegbasis Soesterberg te maken. Advertentie ORA HOENSBROEK Nederland 2 (GIRO 760076) Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust tij delijk harde wind, aanvankelijk tus sen zuidwest en zuid, later ruimend naar west; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 17 ^ug. Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 23.04, onder 16.13. 18 aug. Zen op 5.29, onder 19.58. Maan op 23.44. onder 17.18. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56. Maan óp onder 18.12. Laatste kwartier: 16 aug. te 3.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 aug. 18 aug. 19 aug. 8.56 v.m. 10.03 v.m. 11.27 v.m. BROUWERSHAVEN 17 aug. LOS ANGELES. Een hef schroef vliegtuig met toeristen dal op weg was naar het. amusementspark Disneyland, is woensdag in een zuidelijke wijk van Los Angeles neergesort. Volgens de politie zijn de 21 inzittenden allen om het leven gekomen. was met bijzonder hoge opbrengsten per ha, blijken de verkregen cijfers toch ever het algemeen boven de tienjaarlijkse gemiddelden te liggen. De totale rogge-produktie wordt geraamd op ruim 237.000 ton, wat ongeveer gelijk is aan vorig jaar. Van de wintergerst wordt een oogst verwacht van rond 27.800 ton, tegèn 35.300 ton in 1967. Behalve door een verlaging van de opbrengst per ha met 5 procent, zal door een inkrim ping van het areaal de totale pro duktie t.o.v. verleden jaar naar ver wachting met 21 procent dalen. De koolzaad-produktie wordt ge raamd op ruim 17.800 ton, wat 17 procent meer is dan in 1967. De la gere opbrengst per ha 9 procent) wordt bij dit gewas ruimschoots ge compenseerd door de grotere uitzaai. De totale opbrengst van karwij- zaad wordt tengevolge van een lager rendement per ha 7 procent) en een areaalinkrimping, geraamd op 3.600 ton, wat 18 procent minder is dan verleden jaar. Van vlas wordt een produktie ver wacht van ruim 85.000 ton, wat 2 procent meer is dan in 1967. h De Zuidafrikaanse hoogleraar aan d'e universiteit van Kaapstad, M. W. Pope, heeft donderdag ont- genomen uil, protest tegen bet besluit een Afrikaanse lector, Ma- feje, niet tot de univèrsiteitsstaf toe te laten. KOPENHAGEN, 15-8. Donderdag zijn in de Deense hoofdstad twee Ne derlandse vrachtautochauffeurs ver oordeeld tot gevangenisstraf en boete nadat zij toegegeven hadden schuldig te zijn aan smokkel van sterke drank en sigaretten naar Denemarken. De 42-jarige J. V. is veroordeeld tot tachtig dagen gevangenisstraf en een boete van 67.252 kronen (ruim 32.000 gulden). Hij zou naar eigen zeggen de afgelopen twee jaren 200 flessen sterke drank en 156.000 siga retten Denemarken binnengesmok keld hebben. DEN HAAG, 15-8. Op zondag 8 september zal in het vroegere con centratiekamp Dachau een onder auspiciën' van het internationale Dachau Comité tot stand gekomen monument onthuld worden. De Bel gische generaal-majoor Guerisse (voorzitter van het comité) en de Duitse minister van landbouw van de Beierse Landsregering, Hund- hammer, zullen er spreken. Er zijn kerkdiensten en kransleggingen en militaire muziekkorpsen uit' Frank rijk, België, Enigeland en Nederland (Jan WiTem Frisokapel) welke hun muzikale medewerking zullen ver lenen. Schepper van het monument, een twaalf bij zeven meter metende sculptuur, geïnspireerd op uitge teerde mensenlichamen - is de Joe- góeslaa'f Gli'd Nandor. Hij is de zoon van een iin Dachaü omgekomen ge vangene. De plechtigheid wordt onder an dere 'door Prins Bernhard bijge woond. De 41-jarige C. S. T. had verklaard 200.000 sigaretten gesmokkeld' te heb ben. Hij is veroordeeld tot zestig da gen gevangenisstraf en een boete van 55.754 kroon (ruim 26.500 gulden). De twee mannen werden 31 juli gearresteerd. In totaal zijn-onlangs in Denemarken veertig mensen gearres teerd, onder wie zes Nederlandse vrachtwagenbestuurders, in verband met smokkel en het verhandelen van gesmokkelde waar. Slippende vrachtauto doodt drie kinderen DÜSSELDGRP, 15-8. Een Neder landse vrachtauto heeft donderdag in Duitsland vier kinderen aangere den, die cp weg waren naar een kleuterschool. Het gevaarte slipte op door de regen glad geworden tram rails in een straat in Gladbeck .(Noordrijr-Westfalen) en schoot het trottoir op, waar het groepje kinde ren liep. Drie van hen, in leeftijd variërend van twee tot vijf jaar, wa ren op slag dood. Een vierde kind werd licht gewond. 8.49 v.m. 10.00 v.m. 11.24 v.m. 21.15 n.m. 22.34 n.m. n.m. 21.14 n.m. 22.32 n.m. 23.58 n.m. 18 aug 19 aug Doodtij: 18 aug HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdag stond het weer in onze omgeving onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die naar het oosten trok. Er kwamen zonnige perioden voor en aanvanke- ilijk nog hier en daar een bui. De maximumtemperaturen werden om streeks 18 graden. Deze rug werd ge volgd door een depressie, die over Ierland en Engeland naar de Noord zee koerste. Aan de voorzijde van dit druksysteem namen de zuidweste lijke winden tot hard toe, terwijl het in de avond begon te regenen op de nadering van een front. Vrijdagoch tend was dit front het gehele land gepasseerd, waarna westelijke win den onstabiele lucht met buien aan voerde. Het ziet er naar uit dat dit herfst achtige weertype nog enige dagen zal aanhouden, waarbij zwakke ruggen hogedruk afgewisseld zullen worden door trogvormige storingen met re gen of buien. Ook in het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring; het blijft koel. ROTTERDAM, 15-8. Rotterdam heeft de plannen gereed voor een brug over het Harteltkanaal, die de verbinding zal vormen tussen de Maasvlakte en het Europoortgebied. De brug, die 250 meter lang en 28 meter breed zal worden, moet die nen voor spoor- en wegverkeer en zal naar schatting 24,8 miljoen gul den 'kosten. Het Harteltkanaal zal als deze brug gereed is, naar de Maas vlakte worden doorgetrokken. Op de Maasvlakte is thans een ge bied van 500 hectare op hoogte ge bracht, een deel is gereserveerd voor een hoogovenbedrijf. Verder ligt er reeds een aanvraag van een Rotter damse combinatie voor vestiging van een kolen- en ertsoverslagbedrijf. De strijd in Vietnam SAIGON, 16-8. Amerikaanse re geringsfunctionarissen maken zich bezorgd over het in de Verenigde Staten en in bet buitenland heersen de optimisme, dat de regering spoe dig de bombardementen op Noord- Vietnam geheel zal staken. Volgens waarnemers stelt de rege ring alles in het werk om geruchten in deze richting te ontkrachten. Zo zei minister van defensie Clark Clif ford donderdag op een inderhaast georganiseerde persconferentie dat president Johnson van. mening is dat de bombardementen moeten worden voort,"/:zet. zol'ang Hanoi zich niet be reid verklaart de strijd te vermin deren. Volgens Clifford bereidt de tegenstander in Vietnam een nieuw groot offensief voor dat binnen en kele weken kan beginnen. Zowel Clifford als Humphrey, die im het weekeinde verklaard1 heeft dat op de onderhandelingen in Parijs „een zeer belangrijk punt" bereikt was, schijnen de Amerikaanse eisen voor een tegengebaar van Hanoi bij een staking van de bombardementen te mliniseren. maar minister van bui tenlandse zaken Dean' Rusk zei nog twee weken geleden dat de regering' van gezaghebbende zijde in Hanoi een verzekering moet hebben „over wat zou gebeuren ais wij de bom bardementen zouden staken". Waarnemers geloven dat de rege ring verdeeld is over de vraag of volledige beëindiging van de bom bardementen cp dit ogenblik diplo matiek voordeel zal brengen. Voor Humphrey zou een stopzet ting van de bombardementen voor dat de democratische conventie op 26 augustus begint een zekere over winning op „vredeskandidaat" Eu gene McCarthy betekenen, maar vol gens de waarnemers ziet het er niet naar'uit dat hij dit voordeel kan behalen. De „New York Times" heeft in een redactioneel commentaar opnieuw aangedrongen op staking van de bombardementen, waar volgens het blad de ware belangstelling van Ha noi voor een redelijke oplossing van het conflict kan worden bepro.fd. Het blad vraagt zich af waarom Johnson zoveel waarde hecht aan duidelijke verklaring van Hanoi en zo'weinig aan tekenen dat Noord - Vietnam zijn militaire activiteit ver mindert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1