Vele regen van vorige week zeer onwelkom voor de landbouw constante kwaliteit Het incident nummer zoveel aan de Jordaan NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 1968 Nr. 20044 Slecht begin van de graanoogsttijd cabal lero WESTHOEK, 11-8. Bijna elke landbouwer heeft in de vorige week elke dag moeten ervaren dat hij vol komen van de natuur afhankelijk is. De oogsttijd der granen is aangebro ken en de gerst zowel als de tarwe hadden reeds in de gapende muilen der combines moeten verdwijnen. Deze moderne monsters bleven op een enkele uitzondering na echter in de schuur, omdat de natuur er an ders over dacht. Massale hoeveelhe den regenwater maakten van de lan derijen een drassig, onberijdbaar stuk land, terwijl weldra de gevulde aren zich bogen voor de overlast van het onwelkome hemelwater. Troosteloos lagen de percelen gerst er bij, eenvoudig neergesmeten dooi de natuurelementen. Na enkele dagen kwam het onkruid er al doorheen. „Greenemoes" noemen de boeren het, dcch het is van grote invloed- op de vochtgehaltes. De ontvangstations zowel coöperatief, als particulier, wachtten tevergeefs op de aanvoer van de granen. Een dichte mist van zwcele waterdamp hing over het Schouwse land en in de korrel1 begon reeds de kiem te werken. Erwten staan „rot aan de tol". Al deze fac toren die in de afgelopen week het boerenbeleid in de war stuurden, zijn van grote invloed op het „onder ste regeltje". Het is in het boerenle ven al net als in de fruitteelt, want ook hier kan een 100-procentige op brengst slechts een positief resultaat tot gevolg hebben in de eindreke- ning. Vorig jaar het aardapeldrama en nu staat een herhaling van deze, in voorgaande jaren lonende teelt, te wachten. Na een korte periode waarin de oude aardappels zo ongeveer nog „duurder" waren dan de nieuwe, bleek weldra dat het drama 1967 zich nog vroeger in 1968 ging herhalen. Voor de consument (niet in de grote steden wonende) een buitenkansje, Een idyllisch hoekje van het oude Eikerzee. De toestand ter plaatse is thans geheel gewijzigd, zoals met name insiders zullen constaterenOp de achtergrond de kerk. De foto is moeilijk te dateren, maar we -zou den het kunnen houden op het begin van de twintiger jaren. dcch de boer is opnieuw de dupe. Al de verzorging van de aardappels, het dure plantgoed, de even dure bespui tingen zijn weggegooid.geld geweest. De hoop was gevestigd op een moge lijk goede oogst van de granen, doch hiervan is vorige week alle hoop de bodem ingeslagen. Met zwarte tarwe en gevelde gerstpercelen gaat de beer een nieuwe week van afwach ten in. Mocht het weer omslaan in de betere richting dan zullen er com bines te kort zijn om het overrijpe keren nog op tijd te oogsten. De fruitteelt In de fruitteeltsector is opnieuw gebleken,dat een overvloedige regen bui voor de pruimenoogst funest is. De meeste pruimenrassen die vorige week rijpten konden de overmatige regenval niet meer verwerken en barstten. De ontstane scheurtjes la ten deze pruimen degraderen naai de kroe-tkwaliteit. De toch al massa le pruimenoogst kreeg' hiermede een gevoelige knak, doordat de prijzen voör het 'minderwaardige gedeelte, en dat werd door hét miserabele weer zèer groot, laag waren. Momen teel komen er meer gescheurde prui men aan de markt dan goede. Voor zeer snelle consumptie kan het pu bliek wel eens een koopje hebben aan dit soort pruimen. Het is verder gèbleken dat het zo merfruit in ons land langzaam maar zeker opzij geschoven wordt door im port-producten. Vooral de Stark Ear liest en de Yellow, specifieke „eigen" zomerappels van de laatste jaren, hadden hier onder te lijden. Behalve de grovere maten werd het kleinere produkt bijna overal doorgedraaid. De Oomskinderpeer, meestal een peertje dat graag genuttigd wordt omdat het de eerste peer van eigen bodem is en meestal voor hoge prij zen wordt afgezet, kreeg te maken met'de Franse Clapps. Deze laatste VENSTER won de slag zodat de goedkopere Oomskinderpeer 'het af 'moest leggen tegen de veel duurdere, kleurloze Clapps uit het buitenland. Nog deze week komen enorme massa's Brecose de Trevoux op de markt en het ziet er naar uit dat deze peer veel te goedkoop afgezet moet worden. Al deze zo belangrijke aanvangs- factcren van de fruitoogst 1968 ma ken het voor de teler niet gemakke lijk. Er wordt vurig gehoopt op be tere prijzen voor het herfst- en win tertrui! Flitsen uit het buitenland SANTIAGO. 120 priesters en jeug dige leken hebben zondag de kathe draal van Santiago in Chili bezet' om uiting te geven aan hun verlangen naar „een jonge, democratische en revolutionaire kerk". MONTEVIDEO. In Montevideo hebben verscheidene honderden po litiemannen rond de universiteit vier uur lang slag geleverd met een dui zendtal studenten diiè dèmonstreèr- den tegen het doorzoeken door de politie van de faculteiten eerder op de 'dag. Er vielen, tientallen gewon den en ongeveer vijftig betogers werden gearresteerd. NEW „YQRK. De Sow jet-Unie heeft „alle mogelijke steun" toege zegd aan de Afrikaanse bevolking van Rhodesië bij haar streven naar vrijheid en onafhankelijkheid. MOSKOU. De Sowj èt-Unie heeft eén protest 'bij de Britse regering ingediend in- verband mét 'dé anti- Russische betoging, die op 7 augus tus vóór hét 'gebouw van' haar am bassade in Londen plaatsvond. DJAKARTA. De burgemeester van Bandoeng op Wèst-Java, kolonel Djoekardiis ..volgens het legerbl-ad „Ampera" gearresteerd omdat hij betrokken zou zijn bij ondergrondse communistische activiteiten. Toneelspeler en TV-acteur Wil van Seist Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 14 AUGUSTUS NED. I.: In de middag een Laurel en Hardy cartoon en een Nederlands gesproken poppenfïlmpje over Klein Duimpje. Het vooravondprogramma bestaat uit „De Bosbrigadiers", in welke aflevering Peter en Chub naar het spookeiland gaan, en een afleve ring van „Persoonlijk". Het profiel- van vanavond is dal van de Engelse oppositieleider Edward Heath, de grote tegenspeler van Harold Wil son. Na het journaal volgt de hoofd film. Het is een uit de tweede we reldoorlog stammende oorlogsfilm „Dertig seconden boven Tokio". Re gisseur Melvyn Le Roy kreeg een geweldige cast tot zijn beschikking met in de hoofdrollen topsterren als Spencer Tracy, Van Johnson, Robert Walker en Robert Mitchum. Het ge geven voor de film is ontleend aan een rapport van een zekere kapitein Lawson over een luchtaanval op To kio. NED. II.: De Tros laat van zeven tot acht de familiefavorieten weer opdraven en dat betekent „Rick de Kikker" (de watermolen heet hel verhaal), het sprekende paard „Mr. ■Ëd" en „De Monsters". Wat het paard betreft, het begint de allure te krijgen van een koppelaar wan neer blijkt dat de kokkin van de familie Post wel wat meer ivil dan koken alleen. Bij de monsters ligt Eddie in het ziekenhuis en zijn fa milieleden willen hem opzoeken. Dat mag niet midden in de nacht en dus worden er listen bedacht. Na het journaal de Amerikaanse serie „Ho ney West", waarin de charmante vrouwelijke detective een bende handelaars in verdovende middelen op het spoor komt. Maarten en Ka rin van Wamêléri-Kraaykamp bren gen vervolgens hun zomerse pro gramma vol (z)onzin. Tot slot nog een Amerikaanse serie: „The big Valley", ondertitel „De Jonge Chan teurs". DONDERDAG 15 AUGUSTUS NED. I.: Het Avro-programma met „Tussen zeven en acht" met Koen Verhoef en Ria Bremer als presen tatoren. Een beetje sport, een beetje vermaak, een beetje informatie en een beetje geleuter, ziedaar de for mule van dit zomers magazine. Na het journaal en de ernstige zaken in „AVro's Televizier" is het tijd voor wat luchtig zomers vermaak. Het wordt „Spelen met Vergissingen", een cabdretprogra-mma met teksten van Dolf de Vries en als uitvoeren den Marijke Merckens, Anne-Wil Blankers en Kees Coolen. De span ning komt daarna aan bod in „The Saint". Hij gaat op onderzoek uit wanneer bij een meertje de sporen van een heel groot beest zijn gevon den. Tot slot van de avond nog de herhaling van de documentaire van Joop Scheltens over de grote rivie ren van ons land. In deze aflevering de Lek. NED. II.: In het NTS-voorpro gramma „Van Gewest tot Gewest" en de serie „Met Uw verlof', met als onderwerp deze keer natuurbe scherming en kamperen. Na- het journaal gaat de VPRO verder met „Een mens is maar een mens", waar in Netty Rosenfeld mensen met en zonder reden aan het ivoord laat ko men. „In naam der wet'> is een ca- baret-achtig programma met teksten van Ben Rowold en muziek van Ruud Bos. Vaarwel Arabië" is een Amerikaanse film over de geweldige veranderingen, die zich in de Ara bische wereld aan het voltrekken zijn. Daarna de gezamenlijke kerken met een Duitse documentaire, waar in de Duitse theologe Dorothee Stol- le de vraag behandelt of de ivoorden van Christus, dat de mens zich geen zorgen mag maken over de toekomst, nog wel geldend zijn voor deze tijd. WOENSDAG 14 AUGUSTUS NED. I.: Laurel en Hardy cartoon; 17.05 Klein duimpje trekt de wijde wereld in; 17.35 einde; 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 de bosbrigadiers (kleur); 19.31 persoonlijk; 19.56 ster.- 20.00 jour- BRUINISSE, 12-8. Op uitnodiging van de plaatselijke muziekvereniging „Nu met Hope" zal op maandag avond 19 augustus te Bruinisse een concert worden gegeven door het jeugdorkest City of Oxford Silver Band uit de stad Oxford (Eng.). Dit orkest maakt ieder jaar een trip door een der staten van het vasteland van Europa. Dit jaar geeft het vier concerten in Nederland te weten Utrecht, Am sterdam, Arnhem en tot slot Brui nisse. Onnodig te zeggen, dat het optre den van deze jeugdige orkestleden voor onze omgeving iets bijzonders is. Het orkest behaalde op het laat ste gehouden concours in Engeland in de hoogste afdeling een eerste prijs met lof van' de jury. Bij goed weer wordt geconcerteerd in de miu- ZIERIKZEE. 11-8. Op dinsdag 20 augustus a.s. brengt het Rode Kruis hespitaalschap „J. Henry Dunant" met aan boord 72 gasten uit de pro vincie Gelderland een bezoek aan Zierikzee. Het schip zal ligplaats kie zen in de Nieuwe Haven, ter hoogte van de Nieuwe Boogérdstraat. Het Jeugd Rode Kruis van Zierik zee hoopt de patiënten aan boord weer een aantrekkelijk programma te kunnen bieden. Naar wij verne men is de „J. Henry Dunant" niet het enige hospitaalschap dat op dins dag 20 augustus een bezoek aan Zie rikzee op het programma heeft staan. Er heeft zich n.l. een tweede boot aangediend, de salonboot „Noordzee" die 's avonds omstreeks zeven uur zal afmeren aan de ponton. Aan boord van de „Noordzee" zijn 27 zieken en 10 verplegers, het schip is eigendom .25 STUKS 1.50-EÉN LAURENS PRODUKT naai; 20.16 ster; 20.20 socutera; 20.25 30 seconds over Tokyo; 22.30 jour naal. NED. II.: 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws19.03 Rick de Kikker; 19.08 mr. Ed; 19.32 the munsters; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 Ho ney West; 20.45 zonzin; 21.25 the big valley; 22.15 journaal. DONDERDAG 15 AUGUSTUS NED. 1.: 18.50 Barend; 18.56 ster; 19.00 nieuws; 19.03 ster; 19.06 tussen 7 en 8; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 televizier; 20.50 Dolf de Vres; 21.20 de Saint (kleur); 22.10 de Lek (kleur); 22.30 journaal. NED. II.: 18.50 Barend; 18.56 ster 19.00 nieuws; 19.03 van gewest lol gewest; 19.25 met uw verlof; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 een mens is maar een mens; 20.45 in naam der wet; 21.15 vaarwel Arabië, 22.00 geen zorgen voor morgen; 22.30 jour naal. ziektent. Bij ongunstig weer in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Het orkest bestaat uit 40 leden. Het programma Onder leiding' van de dirigent, mr. C. E. Challis wordt het volgende programma uitgevoerd: 1. Military Escort, mars (Bennet); 2. Lustspiel, ouverture, Keler Bela; 3. There goes my every thing (Frazerhet); 4. The sunshine of our smile (cometsolo) (Ray), soliste is mej. Elaine Wolff; 5. Summer night (Carter); 6. Arrange ment op American Patrol. Hierop volgt de pauze. Na de pauze wordt- het programma voortgezet met: 7. Braas Buttons (Lambrecht); 8. Dawn of spring collectie (le Due); 9. Con gratulation of coulter (vocale solo uit te voeren door mej. Marilyn Wolff; 10. Edelweiss, wals (uit The Sound of Music) van Rodgers; 11. Hymne uit de Cavalerio Rusticana van Massagni en tot sot 12. The Bombardier van Greenwood. van rederij T. Dijkhuizen uit Vlis- singen. De organisatie van deze tocht gaat uit van het Verbond der Chris telijke Mutualiteiten van het arron dissement Dendermande in België. De „Noordzee" maakt een weektocht, van 19 tot en met 24 augustus, via Hansweert, Zierikzee, Dordrecht, Rotterdam en Middelburg. Door de directeur van het Verbond is aan V.V.V. gevraagd te willen zor gen voor de ontvangst. In samenwer king -met het plaatselijke Rode Kruis zal al het mogelijke worden gedaan om ook deze patiënten iets aan te bieden. SAIGON. Zware B-52 bommen werpers hebben volgens een Ame rikaanse woordvoerder drie bom- bardementsmissies boven noord- Vietnam uitgevoerd. BLIK DOOR HET WERELD De Veiligheidsraad is weer eens gezet voor een Israëlisch-Arabische uitbarsting van een soort als hij al zo vaak heeft behandeld. Ditmaal hebben Israëlische vliegtuigen kam pementen bestookt bij Salt, waar de Palestijnse guerilla-organisatie een hoofdkwartier zou hebben plus trai nings faciliteiten, Daarbij zijn nogal wat mensen omgekomen, waaronder ook burgers - aldus de Jordaanse klacht. Men mag rustig aannemen dat bei de feiten juist zijn - bommen heb ben niet de eigenschap alleen maar wapendragers kwaad te doen en aan de andere kant zijn waarschijnlijk sommige der omgekomen burgers in hun vrije tijd de mensen die land mijnen leggen op de landerijen in Israël, de spoorlijn naar Gaza heb ben opgeblazen, werkende boeren en hun kinderen hebben beschoten. Dat is het ongeluk in de situatie: men kan de Israëlische (ictie niet goedkeuren, want het gaat nu een maal niet aan dat een land even met geweld bij een buurstaat justitie komt plegen. Maar aan de andere kant komt het ook niet te pa's dat een land vrijwel ongehinderd zijn grondgebied laat gebruiken als basis voor terreuracties over de grens. Is raël ondernam een half jaar geleden een dergelijke actie tegen een El Fa- tah-kamp bij Karameh. Intussen heeft Jordanië kennelijk geen kans gezien de El Fatah-strij- ders te bewegen tot eerbiediging van. de wapenstilstand. En intussen' heeft Israël nog geen methode kunnen ont dekken om op geciviliseerde manier met effect te protesteren tegen de terreurbases. El Fatah Het zwakke punt in deze is het on vermogen van koning Hoessein om te voorkomen dat El Fatah - overi gens zeker geen puur - Palestijnse orgajnisatie, maar voor een goed deal bemand en gefinancierd door de heftig anti-Israëlische Syriërs - vrij wel open en bloot ageert. De beweging heeft de sympathie van vele Jordaanse burgers en zeker van het Jordaanse leger. En de sym pathie van zijn leger kan Hoessein zich niet permitteren te verspelen - zijn soldaten zijn ongeveer zijn enige zekerheid en als hij die tegen zich in het harnas jaagt is de weg vrij voor een staatsgreep, die toch al zo nu en dan beraamd blijkt te worden. Van Hoessein hoeft men dus niet te verwachten dat hij El Fatah het werken in Jordanië onmogelijk zal maken - dat kan hij niet. Van Isra el kan men niet verwachten dat het werkeloos toeziet als vanuit Jorda nië terreur- en sabbotageacties wor den ondernomen. Het zal dus voorlopig nog wel zo blijven, daar kan de Veiligheidsraad niet veel aan veranderen. De oplos sing komt - en dan nog maar mis schien - als er vrede heerst tussen Israël en zijn buren. Wie dat pch- ter binnen afzienbare tijd verwacht geeft wel blijk van een wonderbaar lijk optimisme. LITTELE ROCK. Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben zich in .de negerwij'ken van Little Rock tn de Amerikaanse staat Arkansas onlusten voorgedaan. SWEETA- LIPKA. Kardinaal Ste fan 'Wyszyniski, de jr.k. priihaat van Polen, heeft het pauselijk-'verbod tot het 'gebruik van kunstmatige voor behoedsmiddelen toegejuicht. De Poolse natie, zei hij, heeft de jong ste pauselijke zendbrief met grote opluchting ontvangen. SAN SEBASTIAN. Naar van wel ingelichte zijde wordt vernomen, zijn er in de noord-Spaanse provincie Guipuzcoa vermoedelijk al" 250 Bas- kische verzetslieden aangehouden. Onder hen zijn minstens twintig geestelijken. KAAP KENNEDY. Van Kaap Kennedy is zaterdag een sateliet ge lanceerd' met een camera aan boord waarmee men foto's van de aarde wil maken tijdens de nachtelijke uren. ROME. De Zuidafrikaanse hart chirurg Barnard zal in Kaapstad eer. operatie uitvoeren op het Itali aanse meisje Paola Fiocca. Sofia Lo- ren had de chirurg gewezen op de toestand van de patiente. Barnard zei niets lover de aard1 van de voor genomen ingreep. Hij keert 18 augus tus naar Kaapstad terug. MONTEVIDEO. Ulyses Pereire Re verbei, de directeur van de Uru- guese elektriciteitsmaatschappij die woensdag was ontvoerd, is in be trekkelijk goede gezondheid aange troffen in Montevideo. Advertentie A jrf Wenst U een hogere rente? Een aantrekkelijke rente op aantrekke lijke voorwaarden: 4% (zes maanden opzegging) 5% (twaalf maanden opzegging) 6 (twee jaren opzegging) Kom eens praten! Telefoon (01110)2310 Giro 18770 Bijzender optreden City of Oxford Silver Band komt naar Bruinisse Bezoek van twee hospitaalschepen aan Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5