Nigeria schoot op vliegtuig: Hulpgoederen werden niet gelost Waarom ziet men ze niet? Kijk naar TV Nederland 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur Koele ontvangst voor Walter Ulbricht Bikini-eilanden weer bewoonbaar Lichte aardschok in België gevoeld Twee Syrische Migs in Israël geland Bij steekpartij in Amsterdam één dode en één zwaar gewonde Ongeregeldheden in Watts - Drie doden Rassenonlusten in Little Rock Weer bankroof in Engeland Oostduits-Tsjechoslowaakse besprekingen: „Beter begrip" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 augustus 1968 124ste jaargang Nr. 20044 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110)2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Woningzaken en verlichting op raadsagenda Zierikzee Rode Kruis-toestel op weg naar Biafra LAGOS, 12-8. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft maandag bekendgemaakt, dat fede rale Nigeriaanse troepen vorige week geschoten hebben op een Rode Kruis vliegtuig, dat met hulpgoederen naar Biafra onderweg was. Het Rode Kruis heeft bij de federale regering van Nigerië geprotesteerd. Dit is ge daan door de eerste vertegenwoordi ger van het Rode Kruis in Nigerië, Robert Hitz, van het Rode Kruis, al dus een woordvoerder. Het desbetreffende vliegtuig moest naar het Spaanse eiland Fernando Poo terugkeren zonder zijn lading van tien ton goederen in Biafra te hebben gelost. Het toestel had vluch ten naar Biafra gemaakt sinds 31 ju li, toen de hulpverlening per vlieg tuig werd hervat. Het toestel is niet beschadigd. De heer Hitz heeft de federale re gering gevraagd, vertegenwoordigers van het Rode Kruis toe te laten tot krijgsgevangenkampen in het door OR A HOENSBROEK (GIRO 760076) KARLOVY VARY, 12-8. De Tsje- choslowaken hebben de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht maandag bij diens aankomst in Kar lovy Vary zeer koel ontvangen. Rond 500 mensen, die eerder hun leider Dubcek luidruchtig hadden toegejuicht, bleven doodstil staan toen Uibricht van het vliegtuig naar een gereedstaande auto liep. Nauwe lijks was hij in de wagen gestapt of uit de menigte brak de kreet „Lang leve Dubcek" los die door alle toe1 schouwers werd overgenomen. Ulbricht die naar Karlovy Vary in West-Bohemen is gekomen voor overleg met de Tsjechoslowaakse lei ders, ie zeer impopulair in Tsjecho- Slowakije omdat hij de eerste com munistenleider was die de nieuwe Tsjechoslowaakse leiders aanviel wegens hun streven naar 'liberalisa tie. VARSSE VELDOp een onbeveilig de overweg in> Varsseveld is maan dagavond de 19-jarige R. Pep pelman uit die gemeente tegen de laatste wagon van een passerende trein gereden. Hij kwam bij het on geluk ter plaatse om. AUSTIN, 12-8. De Bikini-eilanden zijni weer 'bewoonbaar, zo hebben onderzoekingen tien jaar na de laat ste van de ruim twintig Amerikaan se atoombomproeven in dit gebied aangetoond. Dit heeft president Johnson maandag verklaard. Hij zei dat er plannen worden gemaakt om de bevolking weer terug te brengen naar de ring van 26 Koraal ei 1 an'de n die in 1946 met het oog op de kern proeven werd'en ontruimd. Vóór 1946 woonden er ongeveer 150 mensen. R.k.-priester ontslagen LONDEN, 12-8. Een roomskatho- lieke priester in Engeland die gekant was tegen de pauselijke encycliek over geboorteregeling, is op last van de aartsbisshop van Southwark van zijn ambt ontheven. De betrokkene is de 31-jarige pa ter Paul Weir, die verbonden was aan de Ceoilia-kerk in Zuid-Londen. CHARLEROI, 12-8. In het gebied tussen Charleroi en La Louviere in België 'heeft zich maandagmorgen een lichte aardschok voorgedaan. Het epicentrum' bevond zich 'bij La Louviere. Er zou vrijwel geen sdha- de zijn aangericht. Stammenstrijd in Transkei (Znid-Afrika) UMTATA, 13-8. Een stammen strijd in de semi-autonome „Bantoe- stan" Transkei in Zuid-Afrika heeft in het weekeinde aan 49 mensen het leven gekost. De politie heeft 50 ar restaties verricht. Sinds het begin van dit jaar zijn in Transkei 86 Afrikanen gedood in onderlinge stammentwisten. Mogelijk zal Ulbricht in Karlovy Vary proberen zijn geschil met de Tsjechoslowaakse leiders bij te leg gen. Hij zal ongetwijfeld weer de aandacht vestigen op wat hij de „re vanchistische machten" in West- Duitsland noemt en aandringen op versterking van de verdragsorganisa tie van Warschau. de federale regering beheerste gebied, aldus de woordvoerder. Er is over eenstemming in beginsel bereikt waarvan de bijzonderheden echter neg vastgesteld moeten worden. In welingelichte diplomatieke krin gen in Lagos is gezegd, dat een ver tegenwoordiger van secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N., Nils Go ran Gussing. woensdag in Lagos aan komt. Hitz onderhandelt thans met de regering in Lagos over hervatting van de Rode Kruis vluchten op Bia fra. die thans opnieuw na het be schietingsincident zijn stopgezet. Maar volgens de woordvoerder van het Rode Kruis heeft het Rode Kruis nog een overeenkomst met de Ni geriaanse federale regering voor het vervoer van goederen van Fernando Poo naar Biafra bij nacht en op ei gen risico. Het Rode Kruis is er tot dusver nog niet in geslaagd de re gering in Lagos ertoe te bewegen vluchten overdag toe te staan. Een woordvoerder van. de liefda digheidsorganisaties Caritas en Dea con hebben maandag meegedeeld dat twee vliegtuigen van de organisaties, een RK en een Prot. maandag zijn beschoten toen zij Westduitse voed- selzendingen en medicamenten naar Biafra probeerden over te brengen. Zij waren van een eiland voor de Ni geriaanse kust vertrokken en moes ten terugkeren kort voordat zij in Biafra zouden landen. De organisa ties hebben onmiddellijk bij de Ni geriaanse autoriteiten een verzoek ingediend tot het verlenen van vrije toegang tot Biafra voor humanitaire hulp aan dat land. JERUZALEM, 12-8. Het Israëli sche kabinet is maandagmiddag met spoed bijeengeroepen in verband met de landing van twee Syrische straal jagers van het typA MIG-17 op een Israëlisch vliegveld. In Athene heeft een krijgsraad de 22-jarige Spiros Saasa'kis tol vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij als Jehova's getuige mili taire dienst had geweigerd. Advies tot afschaffing opkomstplicht hij verkiezingen DEN HAAG, 12-8. De staatscom missie Cals-Uonner heeft dn een rap port geadviseerd o.m. tot afschaf fing van de opkomstplicht bij ver kiezingen. Al eerder had de commis sie „opkomstplicht bij verkiezingen" (de commissie-Berger) hiertoe gead viseerd. Het advies van de staatscommissie zal waarschijnlijk nog deze week aan de Tweede Kamer worden aan geboden. De Syrische radio maakte maan dagmiddag melding van het gebeur de en zei dat de toestellen tijdens een tuchtoefening door het slechte weer waren verrast. Doordat hun brandstof bijna op was waren de pi loten gedwongen op een ..vijandelijk vliegveld" te landen. Naar aanleiding van een (Israëli sche) bekendmaking zijn echter som mige waarnemers van mening dat het hier een geval van desertie be treft. zoals dat van een piloot van de Iraakse luchtmacht, die in augustus 1966 in een MIG naar Israël vloog. De mogelijkheid dat het toestel on derschept is, wordt echter niet uit gesloten geacht. Monteur viel uit kraan AMSTERDAM, 12-8. Bij de N.V. Koninklijke Zwavelzuur Ketjen aan de Nieuwendammerdijk in Amster dam-Noord is maandagmiddag een monteur van een hoogte van vijftien meter >uit een kraan gevallen en daarbij overleden. De man, de 34- jarige J. Klassen uit Eindhoven, was bezig een torenkraan te monteren toen hij werd getroffen door een loopkat die los schoot. LOS ANGELES, 12-8. Bij onge regeldheden in Watts, de zuidelijke negerwijk van Los Angeles, z(jn maandagochtend vroeg drie negers om het leven gekomen en vijftig per sonen, onder wie zes politiemannen, gewond. In de loop vafi, de nacht begon nen zich incidenten voor te doen na de sluiting van een festival van een week, dat was georganiseerd om de bevolking af te leiden van de ge dachten aan het bloedige oproer, dat drie jaar geleden aan minstens 34 mensen het leven kostte en waarbij in zes dagen van gevechten, brand stichting en plundering honderden mensen werden gewond. Toen politiepatrouilles met stenen werden bekogeld en door sluipschut ters onder vuur worden genomen, werd een „algemene mobilisatie" af gekondigd. De betrokken wijk werd Cholera-epidemie in Indisch watersnoodgebied NEW DELHI, 12-8. In de Indiase staat Goedjarat. waar als gevolg van overstromingen al meer dan duizend mensen zijn omgekomen is een cho lera-epidemie uitgebroken. Ruim een miljoen mensen hebben van de watersnood te lijden. TILBURG: In hel safarileeuwenpark te Tilburg is zondagmorgen een leeuw tje geboren dat kort daarna door moeder Zitia verstoten werdOp de foto miss Gene Houghton, dochter van de beheerder, die de natuur de helpende hand biedt. afgezet en 470 politiemannen trokken met patrouille-auto's naar Watts, waarbij zij van een hefschroefvlieg- tuig dat met een krachtig zoeklicht was uitgerust, aanwijzingen kregen omtrent de haarden van het verzet. Na enkele uren was de rust weerge- keerd. Er waren toen 32 arrestaties verricht. Weer dode hij oefening „Koningsganibiet" DEN HAAG, 12-8. Bij de oefening „Koningsgambiet" in West-Duits- land heeft zich opnieuw een dode lijk ongeval voorgedaan. Gisteren is nabij Hohne een jeep uit de bocht geraakt., waarbij de 21-jarige dienst plichtige wachtmeester W. F. van Oostveen uit Amsterdam zodanige verwondingen op liep dat hij vrijwel onmiddelijk overleed. De bestuurder van 'de jeep liep een lichte shock op. De overleden wachtmeester be hoorde tot 13 batterij veldartillerie. Het internationale Rode Kruis- comité heeft besloten de luchttrans porten van het Spaanse eiland Fer nando Po naar Biafra ter hulpverle ning aan de slachtoffers van de bur geroorlog op te schorten. In de afge lopen nachten zijn de vliegtuigen be schoten door luchtafweergeschut van het Nigeriaanse leger. AMSTERDAM, 12-8. De 26-jari- gc uit Paramaribo afkomstige Michel L. heeft maandagavond omstreeks kwart over zeven bij een hevige ru zie in de woning van de familie R. Cedck-Blankendaal in de Amster damse Wilhelminastraat een 33-ja- rige landgenoot, de typograaf Harold J. Bilkerdijk, met een dolkmes dood gestoken. De gewezen vriendin van de dader, de 32-jarige Lea Goberts werd verschillende malen door hem in de borst en rug gestoken en moest ernstig gewond naar het Wilhelmina- gasthuis worden overgebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegre pen. Michel L., die bekende te hebben gestoken, woonde tot ongeveer een week geleden samen met de vrouw - bij wie hij een dochtertje van IV2 jaar heeft - Ln haar woning op de eerste etage onder de familie Cedok. Deze woont op de vierde verdieping. L„ die vorige week door de vrouw uit huis zou zijn gezet, verdacht haar van een liefdesaffaire met de typo graaf, die sinds enige maanden bij de familie Cedok at. maar elders in de stad woonde. Tegen zeven uur kwam hij naar zijn oude woning om de vrouw te spreken. Toen hij haar niet aantrof, liep hij door naar de zolderetage, waar de slachtoffers op dat moment waren. Er ontstond een hevige ruzie, waarbij L. zijn rivaal zes of zeven steken in de rug toebracht. De poli tie vond de man hevig bloedend on der aan. de trap van de vierde eta ge. De vrouw werd eveneens zwaar bloedend aangetroffen in een portiek Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De dingen nemen de kleur aan van de glazen waardoor men ze beziet. op de hoek van de Wilhelminastraat en de Pieter Langendijkstraat. De dader was ter plaatse blijven wach ten en kon zonder moeilijkheden worden aangehouden. Bij grote overstremingen als ge volg van hevige regenval zijn in de afgelopen dagen in het zuidelijke ge deelte van de Indische staat West- Bengalen vijfentwintig mensen om gekomen. Men vreest, dat dit cijfer neg zal stijgen. Ongeveer twee mil joen mensen zijn door het water uit hun huizen verdreven. LITTLE ROCK (Arkansas), 12-8. In Little Rook in de Amerikaanse staat Arkansas zijn een neger en een blanke politieman gewond toen de politie charges uitvoerde tegen ne gers die ruiten ingooiden en de po litie met stenen bekogelden. De ne gers hadden een protestbetoging bij gewoond tegen de dood van een jon ge neger op een strafboeredrij. De jongen was overleden nadat hij was geslagen door een blanke medege vangene, die toezicht moest houden. De negerwijilc vain Little Rock is door stads- en staatspolitie afgezet en 500 man nationale garde is in staat van alarm gebracht. Later opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen ol' enkele buien, maar morgen overdag van het westen uit verspreide opklaringen; matige, tij delijk krachtige wind, ruimend van zuid naar west; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 14 aug. Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 21.59, onder 12.32. 15 aug. Zon op 5.24, onder 20.04. Maan op 22.15, onder 13.46. Laatste kwartier: 16 aug. te 3.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 aug. 6.57 v.m. 19.03 n.m. 15 aug. 7.31 v.m. 19.39 n.m. BROUWERSHAVEN 14 aug. 6.40 v.m. 18.58 n.m. 15 aug. 7.17 v.m. 19.35 n!m. Doodtij: 18 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 13-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan is een wes telijke stroming tot stand gekomen waarmee storingen vrij snel over de oceaani naar West-Europa wor den gevoerd. Een frontaal systeem behorende bij zo'n depressie bereik te dinsdagochtend de Engelse oost kust en noordwest-Frankrijk en bracht al 'vroeg in Zeeland en Bra bant tijdelijk regen. Deze storing zal tijdelijk regen en vooral in het zui den van het land mogelijk krachtige wind brengen waarna woensdag on der invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk enkele opklaringen mogelijk zijn. De temperaturen zul len maar weinig verschillen van die van vandaag. LONDEN, 12-8. In het noord-Lon- dense district: Mariybone hebben ge wapende overvallers ongeveer f 80.000 geroofd uit een bank. waar van het personeel drie dagen eerder een overval had weten te verijdelen. De dieven, die werden aangevoerd door een gemaskerde man gooiden ammonia in het gezicht van de kas sier, gristen zakken met bankbiljet ten weg en maakten zich uit de voe ten. Bij de vorige overval wist het personeel de rover, d'ie alleen was. aan de praat te houden tot de poli tie hem arresteerde. Bevolking spaarde voor carillon BOXTEL, 12-8. De vijftiende eeuwse Sint. Petrustoren van Boxtel is verrijkt met een 4-octaafs klok kenspel, dat werd gegoten door een klokkengieterij te Aarle Roxtel. De beiaard kostte S5.000 gulden, dal de plaatselijke bevolking in zes jaar tijd bijeen heeft gespaard. Sinds van daag zijn de klokken ieder kwartier in deze Braba.ntse gemeente te ho ren. BERLIJN, 13-8. „De besprekin gen tussen de delegaties van de so cialistische eenheidspartij van Duits land en de Tsjechoslowaakse com munistische partij hebben bijgedra gen tot een beter wederzijds begrip", zo is meegedeeld in het officieel communiqué ever de besprekingen in Karlcvy Vary en in Oost-Berlijn is uitgegeven door het persbureau A. D.N. „De besprekingen zullen zeker lei den tot ontwikkeling van de betrek kingen tussen de S.E.D. en de Tsje choslowaakse communistische partij en tussen de D.D.R. en Tsjechoslo- wakije, op basis van de beginselen van het Marxisme-Leninisme en het socialistische internationalisme, soli dariteit, gelijkheid en eerbiediging van de soevereiniteit". Beide partijen blijven ageren tegen het „revanchisme, het militarisme en het neo-nazisme in West-Duitsland. zo staat in het communiqué, terwijl de beide partij delegaties grote aan dacht hebben geschonken aan de vriendschap tussen de partijen en tussen beide landen. Voorts is vast gesteld dat een „uitgebreide en vruchtbare samenwerking in het be lang is van de opbouw van het socia lisme en van de consolidatie van de economie van beide landen". Plaimeim Besloten is maatregelen te treffen ter verdieping van de reeds bestaan de bilaterale economische betrekkin gen, ter coördinatie van de plannen op langere termijn en voor nauwste samenwerking, zoals bij specialisatie in de produktie en op wetenschap pelijk en technisch gebied. De partijen zijn tevreden over de voorbereidingen voor het internatio naal overleg tussen de communisti sche partijen, dat in november in Moskou zal plaatsvinden en verkla ren zich bereid alles in het werk te stellen om dit overleg tot een succes te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1