fl.5.000.000.000.- Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van bij de Rijkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land! Rijkspostspaarbank altijd safe! „Palestina voor de Arabieren" 4" ETERNR-V ■IïcmourIIT Moskou zou invasieplan voor Tsjecho- Slowakije hebben gehad Zware grondzee deed „Maartje" UK 223 vergaan zegt guerilla-leider Aboe Ammar Advertentie (Van een correspondent). Een half uurtje buiten Jordanië's hoofdstad Amman, in een met hoog opgaand struikgewas en rotsblokken bezaaid gebied doorkruist door en kele beekjes, is het opleidingskamp der Arabische guerillastryders ge vestigd, Volgens de officiële bericht geving heet het een Palestijns vluch telingenkamp. Toch zien we er geen vrouwen en kinderen, maar alleen mannen en jongens in de leeftijden van 15 tot 60 jaar. Het zijn Arabie ren en ze gaan voor het merendeel gekleed in de olijfgroene battle- dress en in dito gekleurde wind jacks. Hun bewapening is nieuw en zo wel van Russische, Tsjechische, Duitse, Engelse, Franse als van Amerikaanse makelij. Negen-milli meter pistolen, snelvuurgeweren, machinepistolen en dito geweren, bazooka's, handgranaten en landmij nen in diverse afmetingen en van verschillende explosieve kracht tref fen we bij deze vrijheidsstrijders aan Ze maken deel uit van de Arabische „El Fatah", het leger voor de bevrij ding van Palestina, waarvan de ze tel in Cairo is gevestigd. De gue-ril- lastrijdmacht in Jordanië staat on der leiding van Aboe Ammar, een 39-jarige, in Jeruzalem geboren Arabier, bijgenaamd „de oude man". Het grensgebied in Israël en met name de door Israël bezette gedeel ten van Jordanië vormen het opera- tieterrein van deze fanatici. Het zijn zwijgzame lieden, verbeten en zon der enig mededogen. Iedere nacht die Allah geeft trekken Arabische partisanen, beschermd door het nachtelijk duister, goed bewapend en uitstekend gecamoufleerd, het grensgebied binnen om dit tegen het ochteiidgloren weer te verlaten, brede sporen van vernietiging ach terlatend in de vorm van opgebla zen. bruggen, vernielde elektrische centrales en in brand gestoken Joodse boerderijen. Nu en dan wor den vuurgevechten met Israëlische soldaten en grenswachters geleverd, met als gevolg doden en gewonden aan beide kanten. De guerillastrij- ders van de „El Fatah" zwijgen zo- wel over het- een als over het ander. Door hun optreden willen de Arabi sche partisanen hun., ideaal „Pales tina een Arabische staat" verwezen lijken en de Israëliërs tot een capi tulatie dwingen. De oude man Aboe Ammar instrxieerde en trainde vanaf 1948 e/i tijdens de eer ste Arabischrlsrdëlische oorlog güe- rillastrijders. Daarnaast vervulde hij de functie van particxdier-sécretaris van de opperbevelhebber der/Ara bische strijdkrachten, de generaal Abd-el Kadif el-Hoesseini. De re volutie en de guerillastrijd vormen de voornaamste bezigheden van „de oude. man", die over zichzelf weinig of niets zegt daar hij de revolutie belangrijker acht. Van Aboe Ammar. weten we, dat hij. in Caif o met succes een technische hogeschoolopl.eidyn'g\ volgde en in aansluiting daarop de graad en titel vanelektrotechnisch ingenieur be haalde. Hij is dé stichter .van het Verbond van Palestijnse studenten en ook deze organisatie }\eeft haar zetel huid. Cairo. In 1956 werd Aboe Ammar de Israëlische grond te heet onder de voeten. Hij vluchtte naar het naburige Koeweit, waar hij ge ruime tijd als bouwondernemer werkzaam was en aldaar kans zag om miljoenen dollars te verdienen. Hij is de eigenaar ven in oosterse stijl gebouwde bungalows in Cairo en in de Libanon en van een privé- vliegtuig, een Amerikaanse „Thunr derbird". Steun In de aanvang van het jaar 1967 dook deze fanaticus op in Jordanië waar hij zich ging bezighouden met de leiding van de guerillastrijd ge richt tegen het naburige Israël. Zijn strijdmacht wordt financieel ge steund door de omliggende Arabi sche landen en ook door de regel- in goud j^aK] goud- Èsr front ■k edel- staal Maak uw keus bij ETERN A-dealer voor Schouwen-Duiveland en Flakkee Havenplein 1 ZIERIKZEE (paast 's-Gravensteen) Telefoon (01110) 2443 matige donaties van de schatrijke oliesjeiks .Het is waarlijk geen won der, dat de partisanen van Aboe Ammar niet alleen uitstekend be wapend, goed gevoed en gekleed zijn doch ook beschikken over de mo derne middelen van vervoer, van Amerikaans (Landrover) en Duits (Volkswagen) fabrikaat. De internationale contacten die dit onderdeel van „El Fatah'' met de buitenwereld heeft, lopen alle via Cairo, waar het opperbevel is ge vestigd. Dat berust bij Ahmed Sjoe- keiri. „Wij zijn", aldus guerilla-chef Aboe Ammar, „Arabieren en maken deel uit van de Arabische volksmas sa ,die leeft, woont en werkt in de gebieden die zijn gelegen van de Atlantische oceaan tot aan de Per zische Golf, een volksgroep die de revolutie wenst. Wij guerillastrijders vertegenwoordigen slechts het strij dend gedeelte van dat Arabische volk, dat de revolutie, de guerilla strijd en de vernietiging over Israël heeft te brengen. Dit is een laak die onze strijdmacht zonder meer werd opgelegd en toebedeeld. Wij zijn daarom zeker van de eindover- winning die wij door middel van de 'revolutie willen verwezenlijken". Geen vrede „Wie leerde u de taktiek?" infor meren wij. „Wij hebben veel geleerd uit de geschriften van een Mao Tsje Toeng, van een Ché Guevara, van. de strijd der Vietcong en van het Algerijnse verzet tegen Frankrijk", zegt de oude man„Het Palestijnse volk werd bij de stichting van de Joodse zionistische staat Israël in 1948 zon der enig mededogen verjaagd., ver strooid en gedood. De stichting van de zelfstandige staat Israël had plaats op onze kosten, met behulp van de organisatie der Verenigde Naties en het zal daarom mede onze taak zijn, de zionisten en hun vrien den, de imperialisten uit Israël, uit Palestina te verdrijven. Wij Arabieren", zo besloot Aboe Ammar zijn uiteenzetting, „erken nen en sluiten geen vrede wanneer niet zeker is, dat ons het geroofde land Palestina wordt teruggegeven. We geloven evenmin aan een com promis, doch we handelen slechts in het belang van de Arabische revo- lutie totdat de eindoverwinning is bereikt". SEOEL. Zuidkoreaanse militairen hebben bij twee gevechten langs de grens met Noord-Korea vier Noord- koreanen gedood. Volgens een Zuid koreaanse \yoordvoerder werd een Zuidkoreaanse militair gewond. De Noordkoreanen hadden een infiltra- tiepöging ondernomen. RIO DE JANEIRO. In Rio de Ja neiro hebben zich hevige gevechten voorgedaan tussen de politie en ver scheidene henderden die betoogden voor de vrijlating van hun leider Vladimir Palmeira die zaterdag is gearresteerd. Er werden dertig ar restaties verdicht. DETROIT. Na een arbeidsconflict dat 268 dagen heeft geduurd, is het drukkerij personeel van twee kran ten in Detroit weer aan het werk ge gaan. Daarmee kwam een einde aan de langste staking in de historie van de Amerikaanse krantenwereld. KABOEL. Vijfendertig inzittenden van een autobus, die bij Kaboel in Afghanistan van de weg reed en in een 150 meter lager stromende ri vier stortte, hebben daarbij het le ven verloren. Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Wanneer het vetge- brek nog nijpender wordt, zal van regeringswege jam beschikbaar ge steld worden. Deze zou dan inplaats van boter of margarine bij het brood gebruikt kunnen worden. BROUWERSHAVEN. Bij tal van ingezetenen zijn belangrijke hoeveel heden smokkelkolen aangetroffen. De betrokkenen worden nu van de distributie uitgesloten. OUWERKERK. In een vergade ring werd de mogelijkheid bespro ken of hier een muziekkorps kon xoorden opgericht. De financiële kant bleek moeilijkheden te geven. Men zal nu met een lijst rondgaan om giften te verzamelen. ZIJPE. De dienst met de tram boot ZijperStavenisse is, als gevolg van de oorlogsomstandigheden, ge staakt. BRUINISSE. Van hier zijn onge veer 45 schippers naar de Zuiderzee vertrokken. Zij gaan daar mosselen vissen, die tot bemesting van het land moeten dienen ZIERIKZEE. Ook hier doen zich enkele gévallen van de Spaanse griep voorDeze ziekte komt elders in het land veel voor en verbreidt zich zo snel, dat van een epidemie gesproken kan worden. NIEUWERKERK. Het verzoek van de Bond van Gemeenteveldwachters om hun jaarwedde op 800 te bren gen wordt afgewezen. Als reden wordt aangevoerd dat de plaatselij ke veldwachter een klein gezin heeft en dat onlangs zijn salaris nog be langrijk is verhoogd, waarvoor hij zeer dankbagr was. NOORDGOUWE. Volgens de ge houden veetelling zijn in deze ge meente aanwezig 503 runderen, 21 schapen, 135 varkens, 245 paarden, 130 geiten en 2 bokken. SCHARENDIJKE. Van een hier in de haven gekomen vissersscheepje werd 800 kg .vis in beslag genomen en onder de bewoners dezer omstre ken gedistribueerd. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. Fernando Ortiz, de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties voor toezicht op de volksraadpleging in West Irian, wordit vandaag (maandag) in Dja karta verwacht, zo heeft de Indone sische regering .vrijdag bekend ge maakt. DJAKARTA. Twee Amerikaanse oliemaatschappijen, te weten Virgi nia International Company en Roy Huffington Corporation hebben-con cessies voor de opsporing en win ning van olie gekregen in de streken Sanga op Borneo en Mango e da ja Kepalhiang in Zuid-Sumatra. ATHENE. De Griekse regering heeft drie officieren en zéven bur gers, onder wie twee'gewezén minis tens en een parlementsvoorzitter, na-ar diverse eilanden in de Acge- ische en die Ionische zee verbannien, zo is door een regeringswoordvoer der meegedeeld. DJAKARTA. Het Indonesische le- gerblad „Ampera" meldt,, dat het'ge bied tien' zuiden van Blitar, in oöst- Jav-a, een van de bolwerken der communisten in Indonesië," voortaan verboden is voor ;alie bezoekers,, dié geen officiële machtiging •hebben voor een. bezoek aan het. gebied. SALISBURY. Het Rhodesische hooggerechtshof is niet gebonden aan uitspraken van de Britse „Prjvy Council", dat de regering van Jan Smith en haar wetten onwettig zjjn, zo heeft een rechter van het genoem de hof, Harold Davies, vrijdag ver klaard. SCHIPHOL. Met de nieuwste pre cisie rneet-apparatuur en met .al ziende camera's is K.L.M.'s dochter maatschappij Aerocarto N.V. dezer dagen begonnen met een nieuw groot project, waarmee circa 25 rpan minstens een half jaar in touw zal zijn: het opnieuw in kaart brengen van geheel Suriname, inclusief het omstreden grensgebied. ROME. De Italiaanse zeelui zijn. niét een langzaam-aan-actie begon nen, dia to-t 15 augustus zal duren en speciaal de lijnschepen „Michel angelo" en „Leonardo da Vinei" raakt. De actie wordt gesteund door alle vakbonden. PRAAG. Drie partij -organisaties in Praag hebben luitenant-generaal Vaclac Prchlik kandidaat gesteld voor het centrale partijcomité, waar uit hij eind vorige maand was ont slagen. Een nieuw centraal comité zal worden gekozen op het partij congres, dat op 9 september begint. OTTAWA. De staking bij de Ca nadese posterijen is ten einde. Met 12,873 tégen 8.163 stemmen keurden dé stakende beambten donderdag de niéuwe overeenkomst goed die eer der deze week tussen d'e vakbonden en de directie was gesloten. GREENVILLE (Kentucky). In de buurt van Greenville zijn pogingen in het werk gesteld om-negen mijn werkers te redden, die opgesloten zitten in een steenkolenmijn, na een ontploffing. SAIGON. Amerikaanse en Zuid- vietnamese strijdkrachten zijn sinds enkele- dagen bezig met een groot scheepse actie tegen een grote logis tieke basis van Noord Vietnam ezen in de vallei van A Sjau, nabij de grens tussen Zuid-Vietnam en Laos. 'LÓND'EN. Ongeveer 200 Oekra ïense- studenten, -hebben in Londen geprotesteerd tegen recente arresta ties van schrijvers en dichters in de Sovjet-Unie. MADRID. Amerika zal, als alle voorbereidingen na-ar wens verlopen, vólgend"jaar iemand op de maan la ten landen. Dit 'is door de directeur van- het -Amerikaanse bureau vopr ruimtevaart,,. Jame^ Webb, bij aan komst in. Madrid meegedeeld. - TORONTO. Nadat Montreal in het Franstalige Quebec heeft laten door schemeren de Olympische Spelen van1976 té willen organiseren, is Tórcpt'o uit de Engelstalige provin cieOntario ook een campagne be gonnen ,orn de spelen van 1976 te krijgen. DJAKARTA. Zeker veertig offi- cierenvah het Indonesische leger, onder wie ;een generaal en twee ko lonels, zijn gearresteerd om verhoord te worden ever beweerde connecties met de communistische partij. Dit is vrijdag in legerkringen verklaard. SALISBURY. Het Rhodesische hooggerechtshof heeft over twee-en- dertig Afrikanen doodvonnissen ge veld. Zij stonden op beschuldiging van verboden wapenbezit. Toen de straffen waren uitgesproken hieven de veroordeelde nationale liederen in hun landstaal aan. Bewering van „Times' LONDEN, 10-8. De Sowjet-Unie en Ocst-Duitsland hebben er in het midden van de vorige maand serieus ever gedacht TsjechoSlowakije bin nen te vallen, zo schrijft de corres pondent van de Londense Times in Berlijn van hooggeplaatste zijde in Ocst-Berljjn te hebben vernomen. Aanleiding tot 'het militaire ingrij pen zou zijn geweest een opstandige actie van aanhangers van de in on genade gevallen orthodoxe leider van dé Tsjechoslowaakse communistische partij, Antonin Novotny, en een op roep tot steunverlening aan deze groep. Een en ander zou worden in geleid door een „onthulling"' van de DODELIJKE ONGELUKKEN STADSKANAAL. Op Rijksweg' 33 in Zandvoort (gem. Gieten) is de 77- jarige O. de -Vries uit Groningen, toen hij per rijwiel de weg overstak, gegrepen door een personenauto be stuurd door de 30-jarige P. S. uit Weisweiler (Duitsland). Hij was op slag dood. GIETHOORN. Het 1 M> jarig doch: iertje van de familie J. W. Mondria uit Zwolle is op de camping Smit's Paviljoen te Giethoorn in een onbe waakt ogenblik in de sloot geraakt en vedronken. BERGEN. Op de Boschebaan te Grave is een Belgische auto met op legger frontaal in botsing gekomen met een personenauto uit 's-Herto- genbosch. Bij deze botsing werd de 42-jarige mevrouw E. Theelen-de Bodt, die de personenauto bestuurde, gedood. AMSTERDAM, 10-8. Aangenomen moet worden dat de „Maartje" UK 223 bjj het binnenlopen van het Mo lengat door een zware grondzee is belopen is het cordeel van. de Raad voor de Scheepvaart in zijnuitspraak inzake het met man en muis ver gaan van dit vissersvaartuig op 23 februari 1967. Het schip was op reis van de vis gronden naar de haven van Den Hel der toen het werd overvallen door hevig stormweer. Alle vijf opvaren den, schipper J. Zwaan en dé be manningsleden A. Lievaart, Th. Romkes, A. Romkes en K. Kapitein kwamen bij de ramp om het leven. De Raad voor de Scheepvaart zegt Ln zijn uitspraak o.m. dat de gevaren bij het binnenlopen van zeegaten, terwijl zware grondzeeën te ver wachten zijn, moeilijk kunnen wor den overschat. Het plotseling opko men van het noodweer en het rui men van de wind moeten de opva renden van de „Maartje", evenals dié van de andere schepen, parten heb ben gespeeld. Achteraf gezien, aldus de raad, had wellicht nauwlettend velgen van de ter plaatse beschik bare weerberichten kunnen doen concluderen tot een te verwachten windkracht 9 of hoger, uit west- ncordwest of noordelijker, in welk geval tijdig had kunnen zijn besloten in open zee te blijven steken. Frawda cp 19 juli, dat er in het wes ten van Tsjechoslowakije een grote opslagplaats van uit het westen af komstige wapens was ontdekt. Het zou overigens niet de bedoeling zijn geweest Novotly weer aan de macht te brengen, maar wel Duhcek te ver vangen door iemand die de opvattin gen van Novotny deelde. Op het laatste ogenblik wisten echter de gematigde leiders in het Kremlin de voorstanders van een „invasie" te overreden van dit plan aif te zien, aldus de Berlijnse corres pondent van de Times. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De politie in Brus sel heeft de 34-jarige marokkaan B. B. M. H. gearresteerd, die ervan wordt verdacht op 5 juli van dit jaar zijn 24-jarige landgenoot Mohammed Ben Ahmed in zijn woning aan de Vletstraat te Rotterdam door mes steken om het leven te hebben ge bracht. BARNEVELD. De Barneveldse po litie heeft een 35-jarige inwoner van Lunteren op heterdaad betrapt, toen hij contact zocht met 11- tot 13-ja rige jongens. Reeds eerder bleek V. zich schuldig te hebben gemaakt aan het plegen van ontucht met minder jarige kinderen. DEN HAAG. De vloot van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij „Garyda" zal volgend jaar worden uitgebreid met -vier Fokker „Friend ships". Het contract daarvoor is op de Indonesische ambassade in Den Haag getekend, namens „Garu da" door de president-directeur, Wi- weko Soupen,o, en namens Fokker door de commercieel direkteur, F. Diepen. UTRECHT. De leidster van het Maatschappelijk Advies- en Inlich tingenbureau, Waarin het studenten Kamerbemiddelingsbureau van de Utrechtse Studenten Faculteitenraad is opgenomen, mejuffrouw I. W. van Oldenburg, heeft desgevraagd ver klaard dat in de stad Utrecht onge veer 5000 kamers te weinig beschik baar zijn om studenten en andere werkende jongeren te huisvesten. ROTTERDAM. Hensen-Rotterdam, deel uitmakend vain het V.M.F. Stork-Werkspoor concern, heeft, na langdurige onderhandelingen, van het Amerikaanse ingenieursbureau „The Ralph m. Parsons Company" opdracht gekregen voor de bouw van zes dubbelarmskrainen, te weten twee 200 tons kr-anen met een hefhoogte van 38 meter. Met deze order is een bedrag, van bijna 15 miljoen gulden gemoeid. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 22. Slechts een ogenblik aarzelt Aram. Dan trekt hjj zijn zwaard en stormt met een luide kreet op de vechtendén in. Het is zijn bedoeling de krijger, die het zwaar t,e verantwoorden heeft-, te ontzetten. Reeds heeft hij zijn zwaard opgeheven om een der bandieten neer te slaan, als een andere aanvaller zich als een rollend rotsblok te gen hem aanwerpt. Door de. onverwachte schok verliest Aram het evenwicht. Hij struikelt en dp zijn yal treft Aram's zwaard de krijger, die zonder een kik te geven naast hem neerstort. Nog voordat Aram overeind kan komen, krijgt hij van achter een hevige klap op zijn hoofd. Hij voelt een stekende pijn door zijn rechtèrschou- dèr en dan wordt alles ^wart voor zijn ogen en het is alsof hij wegtuimelt in een diepe, bodemloze put.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3